Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

spominjala se ovdje Turska, odnosno kako to da u Turskoj nema zarazenih. a ko kaze da nema? u onim (milijunskim) izbjeglickim kampovima ljudi se bez ikakve lijecnicke kontrole i razbolijevaju i umiru (npr. od upale pluca). i aj sad ti znaj da neko od tih izbjeglica nije obolio od korona virusa.

Link to comment
Share on other sites

e ovako ... ne da nisam panicio ovih dana, nego nisam ni pridavao previse paznje virusu, citajuci ovu temu ziv sam se usr'o. :classic_biggrin:

daklem, sad sam u panika modu level beskonacno, cak razmisljam da ni na posao ne idem od sutra, pogotovo sto je koleginica danas u kancelariji izjavila - nesto me peckasuši mi se grlo:classic_ninja:

 

naravno, kod mene u firmi u prvoj smeni koju ja stalno radim ima preko soma radnika i iz nekog razloga ljudi bas vole da se rukuju kad se pozdravljaju, pa mu ona pauza od 9-10h izjutra kad svi tj velika vecina kolektivno krene na dorucak dodje kao neki zicer.

 

definitivno sam sprecen da idem na posao ove nedelje, a od sledece bi valjalo iskoristiti i onog proslogodisnjeg odmora.

 

espreso ne pijem vise u kaficu, nego tursku kuci.

hleb ne mora da se kupuje nego moze i da se umesi.

kladza online.

mango moze i na pajp ne mora u zlu.

i tako dalje i tako blize ali cu na kraju PREZIVETI uz pomoc alternativne medicine i zbog toga sto sam hipohondar, panicar a hvaala bobu ima tu i paranoje! :default_coffee:

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kalistenika u rutini said:

e ovako ... ne da nisam panicio ovih dana, nego nisam ni pridavao previse paznje virusu, citajuci ovu temu ziv sam se usr'o. :classic_biggrin:

 

ako postoji nesto kao kolektivno zdravlje i kolektivna imunost (a postoji), onda je i logicno da postoje i panicari, koji ce alarmirati drustvo da se obrani od opasnosti. problem nastaje ako ce komplet drustvo upasti u paniku. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, kalistenika u rutini said:

e ovako ... ne da nisam panicio ovih dana, nego nisam ni pridavao previse paznje virusu, citajuci ovu temu ziv sam se usr'o. :classic_biggrin:

daklem, sad sam u panika modu level beskonacno, cak razmisljam da ni na posao ne idem od sutra, pogotovo sto je koleginica danas u kancelariji izjavila - nesto me peckasuši mi se grlo:classic_ninja:

 

naravno, kod mene u firmi u prvoj smeni koju ja stalno radim ima preko soma radnika i iz nekog razloga ljudi bas vole da se rukuju kad se pozdravljaju, pa mu ona pauza od 9-10h izjutra kad svi tj velika vecina kolektivno krene na dorucak dodje kao neki zicer.

 

definitivno sam sprecen da idem na posao ove nedelje, a od sledece bi valjalo iskoristiti i onog proslogodisnjeg odmora.

 

espreso ne pijem vise u kaficu, nego tursku kuci.

hleb ne mora da se kupuje nego moze i da se umesi.

kladza online.

mango moze i na pajp ne mora u zlu.

i tako dalje i tako blize ali cu na kraju PREZIVETI uz pomoc alternativne medicine i zbog toga sto sam hipohondar, panicar a hvaala bobu ima tu i paranoje! :default_coffee:

 

 

 

I ja sam pretprosli petak jedno sat vremena prodivanio sa bivsim kolegama koji su dosli iz Kine (Sangaj), jer im je ponudjeno da se zbog stanja u zemlji vrate kuci i odatle rade. Nisam se uzrujavao posto rekose da su po dolasku proveli 14 dana u karantinu sedeci kod kuce, no kad sam 3 dana nakon toga osetio simptome gripa, nije mi bilo svejedno. Javio sam se u lokalnu ambulantu, ali me nisu uzeli za ozbiljno posto nisam imao temperaturu, nego samo otekle krajnike i zacepljen nos. Tj nisam odgovarao uobicajenom opisu simptoma kod korona virusa.

Prehlada/grip (sta god da je bilo) prosla za vikend, no ovih dana imamo u firmi 10-ak gostiju iz Stutgarta i bas danas sam pricao sa njima dva sata.

Uz to, svaki dan 4 autobusa GSP-a promenim na putu do posla (gde nas ima oko 150) i nazad zajedno sa gotovo opsesivno kompulsivnim pokretima pipanja po licu (bilo cackanju nosa, trljanja ociju ili jednostavnog podbocivanja glave na levi dlan bez cega ne mogu) koje je cesto i "neizbezno" u trenucima uzivanja u cigaretama na svakih 30/60 min. kada jagodicama dodirujem usne.

Dodaj na sve to, najiskrenije receno, higijenske navike koje nisu za primer i dokazano ne bas najbolji imunitet, mislim da mi je najbolje da do daljnjeg javim sefu da me isijas savladao i da ne mogu da ustanem iz kreveta, sto i ne bi bilo nemoguce posto imam diskus herniju zbog koje sam vec izostajao sa posla.

 

Btw @Doorn

 

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nama su na poslu zabranili bilo kakva putovanja na kongrese, edukacije i slična okupljanja, nije njima (samo) do našeg zdravlja, već što će, ako se razbole 2, 3 odeljenja odjednom - bolnica komotno moći u bankrot...

Nemci kao Nemci, uzimaju priču ozbiljno, dobro organizovani, silne komisije, radna tela i krizni štabovi, vrlo brzo propisane procedure, šta gde, kako... Koliko će imati efekta, videćemo.

Naravno, aspekt je na prevenciji širenja jer ako nastavi ovako da se širi, vrlo brzo će ponestati kreveta na intenzivi i respiratora, a onda - žurka... Zato i umiru u tolikom broju u Italiji. Nonšalatno ponašanje i sad imaju više ozbiljno bolesnih nego kapaciteta...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Crni Bombarder said:

Mali off.
Imam jednu grupu na viberu. Cine je drugari i drugarice iz srednje skole. Medicinske. Imam i nekolicinu njih koji rade kao lekari. Jedan od njih se prekjuce javlja u grupu. Kaze da su to sve gluposti i da je on otisao na godisnji sa porodicom u Italiju!? Lekar. Ostao sam konsterniran! Pisam mu se u diplomu i na onoga ko mu je dao. Toliko.
 

:lol_2: Ja recimo ne panicim, ne mislim da je ovolika panika opravdana, medjutim ne bih bila debil da odem u takvo okruzenje.

Iako idem do Kalifornije za par dana.... veoma pazljivo

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

spominjala se ovdje Turska, odnosno kako to da u Turskoj nema zarazenih. a ko kaze da nema? u onim (milijunskim) izbjeglickim kampovima ljudi se bez ikakve lijecnicke kontrole i razbolijevaju i umiru (npr. od upale pluca). i aj sad ti znaj da neko od tih izbjeglica nije obolio od korona virusa.

Ja sam je pomenula, ali to je bio sarkazam, zato sto je nemoguce da nemaju dosta slucajeva, zato sto je istambul hub za letove ka Aziji. 

Samo su rekli "igrajte se bez nas mi necemo da unistavamo nasu ekonomiju". I cute. Isto kao sto Rusija ima samo 20 slucajeva.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, laki perkos said:

iz sportskih krugova informacija

 

Dobro si informisan. Nesto se (veceras) valja. Dobro je da ipak misle. Ostaje da se vidi sta su smislili. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Crni Bombarder said:

I predstavnici zdravstvenih vlasti se nisu nas proslavili za sada. Imam utisak da se situacija ne predstavlja dovoljno ozbiljnom. Svima su usta puna izraza poput: "ne treba siriti paniku", "stvari su potpuno pod kontrolom" itd,a licno poznajem ljude koji su nedavno bili na severu Italije,vratili se ovde bez da ih je oko iz zdravstvenih ustanovao uopste registrovao i kontaktirao.

Mali off.
Imam jednu grupu na viberu. Cine je drugari i drugarice iz srednje skole. Medicinske. Imam i nekolicinu njih koji rade kao lekari. Jedan od njih se prekjuce javlja u grupu. Kaze da su to sve gluposti i da je on otisao na godisnji sa porodicom u Italiju!? Lekar. Ostao sam konsterniran! Pisam mu se u diplomu i na onoga ko mu je dao. Toliko.

Doduse,diplomirao je na Pristinskom Univerzitetu,toliko mu je i cenim otprilike.

 

znas li (odnosno da li si ikada razmisljao o tome) kolika je procijepljenost (protiv gripe) medicinskog osoblja u klinickim i opcim bolnicama, te u ordinacijama obiteljske medicine? evo ja (imam tu nesrecu da) znam da je u Hrvatskoj porazna. a imaju svake godine organizirano besplatno cijepljenje. medjutim, vecina se NE ZELI cijepiti. a svaki dan rade s pacijentima. pazi, (pre)nosis virus gripe, i radis s pacijentom koji je, primjera radi, tek izasao s operacije. ili ti pak kroz ruke prodje na desetine pacijenata svaki dan na hitnom prijemu, ili pak u obiteljskoj medicini. a nisi cijepljen protiv gripe. luda stvar, zar ne?

 

i to nije pristinski, vec zagrebacki univerzitet.

 

Link to comment
Share on other sites

Vidim u Australiji "samo" 100 slucajeva. Mislio sam da ih je vise, s obzirom da su valjda medju prvima nakon Kine bili zarazeni, i s obzirom na veliki broj kineske populacije, sto domacih sto turista, narocito oko nove godine.

Ocigledno su se dobro zastitili.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče rakije i belog luka (VS gripa / korona virusa):

Hirurg Vladimir Đorđević iz Kragujevca objavio je fotografiju pluća preminulog pacijenta sa razlikom od jednog dana, kako bi ukazao na opasnosti virusa gripa i kako bi apelovao na građane da se ne leče "rakijom i belim lukom". Iako još uvek nisu stigli rezultati obdukcije koji će potvrditi da je u pitanju običan virus, pluća pacijenta su ista kao kod osoba koje su preminule od koronavirusa - tvrdi ovaj doktor.
 

- Nema šta da se objašnjava, ne mogu ovde da držim kurs medicine. Razlika je toliko upadljiva, zato sam okačio kao razglednicu posebno za one što se leče rakijom i belim lukom - napisao je dr Đorđević na Tviteru priznavši da je možda napravio propust što je tako nešto okačio, ali evidentno iz pametnih i opravdanih razloga.

 

Kako i sam kaže slika preminulih od gripa i od koronavirusa je ista.
 

- Radi se o preminulom mladiću (25) u nedelju u Kragujevcu, navodno običan grip. Svrha tvita je da ukaže zašto su na respiratoru. I slepac vidi razliku, ne trebaš biti lekar. Isti bolesnik, razlika jedan dan - zaključio je. Prof. dr Predrag Sazdanović je dodao da je "pacijent 1995. godište i da je u nekom periodu kao vozač išao po auto-delove u Sloveniju".

Sazdanović naglašava da je Institut Torlak potvrdio da je pacijent imao sezonski grip, Influencu A, kao i da će uslediti obdukcija preminulog.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

znas li (odnosno da li si ikada razmisljao o tome) kolika je procijepljenost (protiv gripe) medicinskog osoblja u klinickim i opcim bolnicama, te u ordinacijama obiteljske medicine? evo ja (imam tu nesrecu da) znam da je u Hrvatskoj porazna. a imaju svake godine organizirano besplatno cijepljenje. medjutim, vecina se NE ZELI cijepiti. a svaki dan rade s pacijentima. pazi, (pre)nosis virus gripe, i radis s pacijentom koji je, primjera radi, tek izasao s operacije. ili ti pak kroz ruke prodje na desetine pacijenata svaki dan na hitnom prijemu, ili pak u obiteljskoj medicini. a nisi cijepljen protiv gripe. luda stvar, zar ne?

 

i to nije pristinski, vec zagrebacki univerzitet.

 

Zar to nije obavezno za medicinsko osoblje?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

Zar to nije obavezno za medicinsko osoblje?

 

pa vidis da nije. al zato svake sezone imas zabranu posjeta bolnicama (pacijentima koji tamo leze) zbog epidemije gripe. apsurdno, zar ne? btw. obavezno je npr. da su cijepljeni protiv hepatitisa B, posebno oni koji se izlazu svakodnevnom riziku (npr. oni koji barataju sa injekcijama). mislis da su svi cijepljeni? nisu. ukratko, kada bi se dogodilo svako moguce sranje koje se (takvim i slicnim nemarom) moze dogoditi po bolnicama u Hrvatskoj, ne bi bilo veselo. Bog cuva Hrvatsku (i Hrvate).

 

zasad.

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

 

Lik je jedan od vodećih epidemiologa u SAD. Jebiga, ne pričaju sve vreme o koronavirusu, ali verujem da će do jutra neko postaviti time stampove. 

 

Glavna poenta, ovo nije nešto što će se završiti brzo, očekuje nas sigurno nekoliko meseci borbe protiv virusa, a i tada ne pričamo o potpunom zaustavljanju i istrebljivanju nego o normalizaciji situacije. Rekao je da podaci koje do sada imaju ne sugerišu da će povećanje temperature značajno uticati na usporavanje virusa. 

 

Glavni problem je što se virus lako prenosi preko vazduha, i što su ljudi zarazni praktično od prvog dana kada pokupe infekciju, tj čim osete najblaže moguće simptome. Npr malo ih samo grebe grlo. 

 

Stariji ljudi i oni koji imaju neko hronično oboljenje bi trebalo da izbegavaju zatvorene prostore gde ima veliki broj ljudi. 

 

Mora dobro da se razmisli o merama koje se donose i da se ima u vidu da će situacija da traje dugo. 

 

Vakcina je najbolji metod borbe, ali je dosta daleko. Nije pominjao moguće napretke u smislu tretiranja bolesti. 

 

Kada je pravio poređenje rekao je da je ono što nas očekuje neka situacija na pola puta između jako loše godine sezonskog gripa i španske groznice. 

Edited by nemanjaol
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

pa vidis da nije. al zato svake sezone imas zabranu posjeta bolnicama (pacijentima koji tamo leze) zbog epidemije gripe. apsurdno, zar ne? btw. obavezno je npr. da su cijepljeni protiv hepatitisa B, posebno oni koji se izlazu svakodnevnom riziku (npr. oni koji barataju sa injekcijama). mislis da su svi cijepljeni? nisu. ukratko, kada bi se dogodilo svako moguce sranje koje se (takvim i slicnim nemarom) moze dogoditi po bolnicama u Hrvatskoj, ne bi bilo veselo. Bog cuva Hrvatsku (i Hrvate).

 

zasad.

Koliko znam, a nisam u detaljima, pa cu onako globalno, ovde svi medicinski radnici i oni koji ulaze u bolnice po poslu, moraju da imaju listu vakcinacija, i to ukljucuje grip. Ako nemas "akreditaciju" od strane odobrenog vendora, da si prosao sve preglede i vakcinacije ne mozes da obavljas biznis u okviru bolnica, ne znam kako je sa malim zdravstvenim ustanovama - ali bolnice - naravno. I to se placa za one izvan zdravstvenog sistema, nisam pitala da li je besplatno za zdravstvene radnike.

 

Znaci totalno mi je suludo da zdravstveni radnici rizikuju viruse.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...