Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

9 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

E jebiga .... i tu ste bolji od nas ..... mi imamo samo 235 hiljada ..... cak i s obzirom na broj stanovnika sijete nas :roflmao: 

 

Neće biti. 

 

Includes around 350000 refugees in temporary housing or awaiting asylum.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

Neće biti. 

 

Includes around 350000 refugees in temporary housing or awaiting asylum.

 

To nije isto, nisu isti beskućnici, nisu pripadali društvu ni pre. Priča se o "established homeless", ljudi koji su nekako ispali iz sistema u kojem su bili i  koji su završili po ulicama.

Link to comment
Share on other sites

Tokyo, Metropolitan government, upravlja gradom od 35 miliona stanovnika. Samo svakodnevno iznošenje smeća je kao konvoj kamiona kao od Beograda do Aleksinca, 200km, branik uz branik. Svaki dan.

 

2020homeless01.jpg

 

Dole je park, državno vlasništvo, gde homeless kampuju (oni plavi šatori u slici). Niko ne može da ih otera

 

2020homeless02.jpg

 

Ovoga sam uslikao. Čita on novine a zna kraj svake  priče na ovom svetu

 

2020homeless03.jpg

 

Nema alkohola, droga, nema žena (one su ih i zbacile iz kuće), nema dece.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne postoji provincijski porez na income, postoji maloprodajni porez na sve sto kupis, kao u svakoj drzavi i on je u Ontariju  13% (8 provincijski + federal 5), osim hrane koja je oslobodjena poreza. U Alberti nema tih provincijskih 8 %, samo 5%.

 

 

 

 

A ovo?

https://www.canada.ca/en/revenue-agency/services/tax/individuals/frequently-asked-questions-individuals/canadian-income-tax-rates-individuals-current-previous-years.html#provincial

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Plavi Golub said:


Ne definise ga ona, on je definisan kad su napravili drzavu iz kombinacije onih koji su se odselili. Mozes ga zvati americki, ali postoji distinkcija izmedju njih, skandinavskog i americkog individualizma. Jedino da kad razmenjujes misljenje imas negde u pozadini da se pod istom reci ne podrazumeva ista stvar.
 

 

U redu je, nema potrebe da mi objasnjavas, razumemo se. Razumela sam ja i Andjino poimanje individualizma, i to mi je okey. Pobogu, to sam i napisala, eno na prethodnoj strani. Pise ovako: "Ako smem da primetim, tvoja definicija individualnosti se bitno razlikuje od onog kako se u Svedskoj definise isti pojam". Na to dobijem odgovor u kojem me pita da li bih ja nju primila u svoj stan i izdrzavala je, hranila joj sestoro dece.... WTF?!? I onda ti dodjes da mi objasnis ovo boldovano, dakle isto ono s cim sam i zapocela. Priznaj da je malo sasav ovakav razgovor :smiley53:.

 

E sad, mozda ja gresim kad kontam da Andja ipak nije neki redneck s americkog juga koji ne moze sam da napravi tu distinkciju imedju razlicitih definicija individualizma, nego ja moram da pazim da me pogresno ne shvati. Ono do cega sam htela da dodjem da diskusija (opet) nije otisla u pogresnom pravcu, bilo je da je i moj pristup jednako individualisticki kao i njen, pa ako hoces i vise, cak i sebican, iako u osnovi drugaciji od njenog. Isto bih mogla reci i za ogromnu vecinu mojih sugradjana. Svi mi ovde placamo visoke poreze i ne postoji nijedna politicka opcija koja se zalaze za njihovo drasticno smanjivanje ili ukidanje nekih od prava koje sam gore nabrajala. To je zato sto niko ne zeli da ovisi o svojim najblizima, ni dok su mladi i zapocinju studije, ni kad zasnivaju porodice i podizu decu, ni ako se razbole, a ponajmanje u starosti kad svasta nesto moze da im zatreba. Meni licno takva vrsta individualizma savrseno odgovara jer mi je omogucila da imam zivot kakav sada imam, a znam da to u zemlji kao sto je USA ne bih mogla, bar ne s onim resursima kojima sam raspolagala kad sam otisla iz Srbije, pre nekih 16 godina. Pri tome nikad nisam bila na klasicnoj socijali, da se razumemo. I sto je jos vaznije, kombinacija onog sto sam zaradila i univerzalnih prava koje kao gradjanka ove zemlje imam, cini i da mogu mirno da pogledam u buducnost, sta god da mi ona donese. Bez jednog od ta dva elementa iz ove gore kombinacije, to ne bih mogla, i morala bih da se oslonim na sopstvenu decu, a to je poslednje sto bih samoj sebi pozelela, jer tada od mog individualizma ne bi ostalo ni i.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

13 minutes ago, vilhelmina said:

U redu je, nema potrebe da mi objasnjavas, razumemo se. Razumela sam ja i Andjino poimanje individualizma, i to mi je okey. Pobogu, to sam i napisala, eno na prethodnoj strani. Pise ovako: "Ako smem da primetim, tvoja definicija individualnosti se bitno razlikuje od onog kako se u Svedskoj definise isti pojam". Na to dobijem odgovor u kojem me pita da li bih ja nju primila u svoj stan i izdrzavala je, hranila joj sestoro dece.... WTF?!? I onda ti dodjes da mi objasnis ovo boldovano, dakle isto ono s cim sam i zapocela. Priznaj da je malo sasav ovakav razgovor :smiley53:.

 

To su vise nerazumevanja sa starog foruma u koje sam ja malo glupo upala. Nisam mislila nista lose, a pogotovo ne da popujem. Jedino da je svedski ili bilo koji evropski model neprimenljiv u SAD onako kako ja vidim, prakticno gledano. Jeste sasav vracam se ja modi i cutim o individualizmu kojemgod.

 

 

Moja je napunila trideset godina 😂. I jos valja. Motor ne vozim, ali jaknu imam.

 

spacer.png

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ObiW said:

 

Pa postoji provincijski porez, ali je on ukljucen u federal tax, odnosno CRA je zaduzena da ga prikuplja u ime federacije, pa se onda te pare prosledjuje provincijama.

 

To sto si ti nasao je za ljude koji imaju biznis u drugoj provinciji, a ne u onoj u kojoj zvanicno zive/borave. Znaci oni moraju da uplate taksu provinciji u kojoj im je biznis registrovan ..... jer bi u suprotnom CRA prosledila tu taksu u pogresnu provinciju ..... u onu u kojoj zvanicno borave!!!


Sto je verovatno isto kao kod tebe, ako zivis u Teksasu, a biznis ti je u Kaliforniji ........ platices state tax Kaliforniji, jer tu ostvarujes INCOME.


Ja zivim i ostvarujem income u Ontariju i placam "samo" federal tax, odnosno to mi je jedini odbitak na paychecku, sto mozes da vidis iz prilozenog. Nema provincial tax. On je integrisan u federal tax.

 

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

p.s. za 12 godina sam 2 puta bila na bolivanju, oba puta neka uzasna gripa, znaci ne zloupotrebljavam nista

 

Niko te nije optuzio da zloupotrebljavas ista. Mozda se nesto izgubilo u prevodu :classic_smile:

 

2 hours ago, vilhelmina said:

 

U redu je, nema potrebe da mi objasnjavas, razumemo se. Razumela sam ja i Andjino poimanje individualizma, i to mi je okey. Pobogu, to sam i napisala, eno na prethodnoj strani. Pise ovako: "Ako smem da primetim, tvoja definicija individualnosti se bitno razlikuje od onog kako se u Svedskoj definise isti pojam". Na to dobijem odgovor u kojem me pita da li bih ja nju primila u svoj stan i izdrzavala je, hranila joj sestoro dece.... WTF?!? I onda ti dodjes da mi objasnis ovo boldovano, dakle isto ono s cim sam i zapocela. Priznaj da je malo sasav ovakav razgovor :smiley53:.

 

 

Dobila si takav odgovor, jer pricas o mojoj definiciji individualizma, a ona nije moja, ona je normalna u US.

Sto manje zavisnosti od drzave, i uplitanje iste u pojedinacne zivote.

 

I nema potrebe svaki put misliti da je nesto licno, svako bi dobio isti odgovor. Napravila si par pretpostavki u tom postu, ili je mozda ton.

Nije to "sistem za koji se ja zalazem", to je sistem u US, i vecina ljudi ne "tavori u uboznici" nego najnormalnije uziva svoju penziju. Isto tako, vecina dece ne zavisi od roditelja nakon 21. Zato i pricamo o studentskim kreditima, a imas i razne vrste skolarina i grantova.

 

Znaci, provlaci se kroz taj post gomila uobicajenih predrasuda o sistemu u US, a opet, milioni pokusavaju svake godine da se dokopaju tog sistema. Nije da valjda svi oni ne razumeju da osudjuju decu na zavisnost od roditelja i nedovoljno izbora u zivotu, i da ce u starosti zavisiti od dece da ih izdrzavaju?

 

Pitanje o izdrzavanju sam ti postavila, zato sto kad se prica o socijalnoj drzavi, i solidarnosti, ljudi uobicajeno pricaju o nekom malo abstraktnom pojmu "drustvu" koje treba da ti nesto omoguci. A u stvari to treba svesti na nesto potpuno prakticno, kao sto je "da li bi me izdrzavala". Jer to u stvari znaci taj sistem.

 

2 hours ago, vilhelmina said:

 

a znam da to u zemlji kao sto je USA ne bih mogla, bar ne s onim resursima kojima sam raspolagala kad sam otisla iz Srbije, pre nekih 16 godina. 

Vidi ovo, kako znas? realnost je potpuno drugacija, mnogi dolaze bez resursa i u US, i stvaraju zivote, napreduju....a da ne zavise od dece.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ObiW said:

to ti oni uzmu pare pa ti onda vrate kroz penziju? kao americki social security?

 

Ekvivalent SS-u bi bio CPP ... Canadian Pension Plan. Kanadjani imaju uzasne penzije poredeci sa Amerima. Vas prosek je 1500 US$ (max 3000), a nas mizernih 700 CAN$ (max 1150). Racunica je ista kao americka, koliko si uplacivao za 35 najboljih godina svog staza. Svi zaposleni uplacuju odredjeni iznos, zavisno od plate.

 

Ovo moje je druga penzija ... Public Service Pension Plan ........ samo za radnike javnih servisa. To se kod vas zove Federal Employees Retirement System, or FERS ........ Odgovara kompanijskim penizjama u privatnom sektoru.

 

Postoji i Old Age Security ........ za sve gradjane, radio - ne radio, max je 600 dolara i moras provesti 40 godina u Kanadi da bi dobio taj maksimum. Pocinje kada napunis 65. ja cu imati 31 godinu provedenu u Kanadi, znaci dobijacu 465.

 

Sve u Kanadi je preslikan USA sistem, osim health insurance. Ljudi zamisljaju Kanadu kao neki utopijsko-socijalisticki raj, medjutim, penzioneri u Americi zive neuporedivo bolje ...... sto priznaju i kanadski komunisti - CBC :classic_biggrin: ..... ne bih se zacudio da ni u Evropi ne cveta 1000 cvetova kako cesto cujemo i ovde na forumu i da su uglavnom zablude i propaganda o "americkom paklu" :roflmao:

 

spacer.png

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Znaci, provlaci se kroz taj post gomila uobicajenih predrasuda o sistemu u US, a opet, milioni pokusavaju svake godine da se dokopaju tog sistema.

 

Da, ali to nista ne znaci, jer milioni pokusavaju da dodju i u Evropu, pa cak se motaju i po Srbiji.

Kad im strane USA intervencije uniste zemlju beskrajnim ratovima, sta onda preostaje tim milionima.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Amigo said:

 

Kad im strane USA intervencije uniste zemlju beskrajnim ratovima, sta onda preostaje tim milionima.

 

Mora da sam propustio stranu americku intervenciju u Meksiku :roflmao:..... mislim, bila je jedna 1846. ali proslo je vremena .....

 

Koja li je americka intervencija poterala Nikolu Teslu :smiley33:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Da, ali to nista ne znaci, jer milioni pokusavaju da dodju i u Evropu, pa cak se motaju i po Srbiji.

Kad im strane USA intervencije uniste zemlju beskrajnim ratovima, sta onda preostaje tim milionima.

Zato je jako poznat izraz "Serbian dream" :lol_2:

 

Sve same intervencije:

 

Country 2015 2016 2017 2018
1. Mexico 158,619 174,534 170,581 161,858
2. Cuba 54,396 66,516 65,028 76,486
3. China 74,558 81,772 71,565 65,214
4. India 64,116 64,687 60,394 59,821
5. Dominican Rep. 50,610 61,161 58,520 57,413
6. Philippines 56,478 53,287 49,147 47,258
7. Vietnam 30,832 41,451 38,231 33,834
8. El Salvador 19,487 23,449 25,109 28,326
9. Haiti 16,967 23,584 21,824 21,360
10. Jamaica 17,642 23,350 21,905 20,347
Total 1,051,031 1,183,505 1,127,167 1,096,611
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Dobila si takav odgovor, jer pricas o mojoj definiciji individualizma, a ona nije moja, ona je normalna u US.

Sto manje zavisnosti od drzave, i uplitanje iste u pojedinacne zivote.

 

Dobro, idemo redom, na radost verne publike.

Nisam ni mislila da je to tvoja originalna definicija, i nisam smatrala da je neophodno da to naglasim. Tvoja je u onoj meri u kojoj je ocigledno prihvatas, a ja sam te podsetila da postoje i druge. Ni moja definicija nije moja originalna, nego sam je prihvatila ziveci u sredini u kojoj zivim i u kojoj se dobro osecam. Ni na koji nacin nisam zavisna od drzave, jos manje mi se uplice u zivot. Cak i onda kad mi zatreba njena podrska, a to ce se svakako desiti ako pozivim koliko sam planirala, znaci bar 90 godina, ni onda se necu osecati zavisnom od nje, jer cu znati da sam sve to unapred i posteno platila. Bas kao i da sam placala bilo kojem privatnom osiguranju, ali uz vecu sigurnost da cu dobiti ono sto mi treba i onda kad mi treba.

 

24 minutes ago, Angelia said:

 

I nema potrebe svaki put misliti da je nesto licno, svako bi dobio isti odgovor. Napravila si par pretpostavki u tom postu, ili je mozda ton.

Nije to "sistem za koji se ja zalazem", to je sistem u US, i vecina ljudi ne "tavori u uboznici" nego najnormalnije uziva svoju penziju. Isto tako, vecina dece ne zavisi od roditelja nakon 21. Zato i pricamo o studentskim kreditima, a imas i razne vrste skolarina i grantova.

 

Ja sam shvatila da se ti zalazes, da ti odgovara i da podrzavas sistem u US. Ako ima neki koji ti je blizi, mogla bi da napises, pa da vise ne gresim. Takodjer bi mogla da kazes koje sam ja to pretpostavke napravila u tom postu, a koje su te navele da mi odgovoris onim posprdnim tonom. Moj ton svakako nije bio takav.

Sto se tice "tavorenja u uboznici", pomenuto je u kontekstu veoma visokih troskova boravka u starackom domu koji ispunjava uslove za negu starih i bolesnih ljudi visoke starosti. U Svedskoj je ekonomska cena takvog smestaja oko 250 evra dnevno, znaci 7500 evra mesecno, sto je otprilike dve ovdasnje prosecne bruto plate. Pominjanje uboznice nije imalo nikakve veze s relativno mladim i zdravim penzionerima, to je potpuno jasno iz mog prvog posta na ovoj temi, gde sam je i pomenula. Oni i ovde normalno uzivaju svoje penzije, bar dok ih zdravlje sluzi.

 

24 minutes ago, Angelia said:

 

Pitanje o izdrzavanju sam ti postavila, zato sto kad se prica o socijalnoj drzavi, i solidarnosti, ljudi uobicajeno pricaju o nekom malo abstraktnom pojmu "drustvu" koje treba da ti nesto omoguci. A u stvari to treba svesti na nesto potpuno prakticno, kao sto je "da li bi me izdrzavala". Jer to u stvari znaci taj sistem.

 

 

Ja uopste nisam govorila o socijalnoj drzavi, ne znam ni sta bi to trebalo da znaci, vec o pravima na osnovu socijalnog osiguranja gradjana. Ona u Svedskoj realno postoje u prilicnom obimu, osnose se na sve i svi ih u odredjenim periodima zivota koriste. Zbog toga i placaju visoke poreze, opet svojim slobodnim izborom. Ovde se to vidi kao garancija da se neces naci u nevolji kad se desi da privremeno ili trajno ne mozes da radis. Penzije tu ne spadaju, njih svako treba da zaradi za sebe, da ne bude zabune.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Nemoj se brines odmah negde ispod ovih su i Juzna Koreja i kanada....

 

Ja ocekivala da su ti Kina i Kuba, super...znaci nisu intervencije nego su te drzave krs?

 

Normalno da su krs, iz dobrih drzava se ne dolazi.

 

Kanadjani dolaze uglavnom zbog klime, ali manje vise to je osim zdravstva, jako slicno. I u Kanadu dolaze iz krs drzava, slicna prica.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ekvivalent SS-u bi bio CPP ... Canadian Pension Plan. Kanadjani imaju uzasne penzije poredeci sa Amerima. Vas prosek je 1500 US$ (max 3000), a nas mizernih 700 CAN$ (max 1150). Racunica je ista kao americka, koliko si uplacivao za 35 najboljih godina svog staza. Svi zaposleni uplacuju odredjeni iznos, zavisno od plate.

 

Ovo moje je druga penzija ... Public Service Pension Plan ........ samo za radnike javnih servisa. To se kod vas zove Federal Employees Retirement System, or FERS ........ Odgovara kompanijskim penizjama u privatnom sektoru.

 

 

 

 

spacer.png

 

 

 

 

Polako... Amerikanci koji imaju FERS penziju nemaju Social security penziju. Imaju samo FERS. Ovo nisam izguglao, ovo sam saznao od čoveka kome je posao da razgovara sa drzavnim sluzbenicima i da ih ubedjuje da investiraju novac u privatne penzione fondove. Ja mislim (nisam siguran, pitaću ga), da oni dobijaju FERS, da im drzava uplaćuje taj novac, ne odbija im se od plate za taj fond. Ono što sam sigurno čuo je da drzavni sluzbenici ne uplacuju soc security a ni medicare, pa samim tim dobijaju vise nego ja. Njihovo zdravstveno osiguranje u penziji je opet drzavno, ali drugacije od medicare.

 

Onaj ko u Americi ima kompanijsku penziju (a takvih je malo, ali recimo ja je imam), ne uplacuju novac za tu penziju, kompanija im to daje od svog novca. To po pravilu nije neka para, ja cu za recimo 15 godina rada imati kompanijsku penziju u iznosu od trecine soc security penzije, ali cu primati obe. Cuo sam da kod vas to nije slucaj... imas penziju kompanije, ne primas drzavnu. 

 

I da dodam... vi imate negu starih lica ukljucenu u zdravstveno, mi to nemamo. To je 100 hiljada dolara godisnje.

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ja sam shvatila da se ti zalazes, da ti odgovara i da podrzavas sistem u US. Ako ima neki koji ti je blizi, mogla bi da napises, pa da vise ne gresim. Takodjer bi mogla da kazes koje sam ja to pretpostavke napravila u tom postu, a koje su te navele da mi odgovoris onim posprdnim tonom. Moj ton svakako nije bio takav.

 

Ja sam vec rekla da mi US sistem najvise odgovara.

I navela sam ti predpostavke koje si napravila:

- da deca zavise od roditelja nakon 21

- da roditelji kasnije zavise od dece ili zavrse u krs uslovima

 

Nisam ni ja pominjala mladje penzionere.Prosecna cena kostanja assisted living u US je $4,000 mesecno, iako imas jeftinije i skuplje varijante. Odakle ce to doci, pa iz razlicitih izvora,ako si pametno stedeo i investirao. Ali ja to definitivno ne bih nazivala krs uslovima.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ObiW said:

 

Polako... Amerikanci koji imaju FERS penziju nemaju Social security penziju. Imaju samo FERS. Ovo nisam izguglao, ovo sam saznao od čoveka kome je posao da razgovara sa drzavnim sluzbenicima i da ih ubedjuje da investiraju novac u privatne penzione fondove. Ja mislim (nisam siguran, pitaću ga), da oni dobijaju FERS, da im drzava uplaćuje taj novac, ne odbija im se od plate za taj fond. Ono što sam sigurno čuo je da drzavni sluzbenici ne uplacuju soc security a ni medicare, pa samim tim dobijaju vise nego ja. Njihovo zdravstveno osiguranje u penziji je opet drzavno, ali drugacije od medicare.

 

Onaj ko u Americi ima kompanijsku penziju (a takvih je malo, ali recimo ja je imam), ne uplacuju novac za tu penziju, kompanija im to daje od svog novca. To po pravilu nije neka para, ja cu za recimo 15 godina rada imati kompanijsku penziju u iznosu od trecine soc security penzije, ali cu primati obe. Cuo sam da kod vas to nije slucaj... imas penziju kompanije, ne primas drzavnu. 

 

I da dodam... vi imate negu starih lica ukljucenu u zdravstveno, mi to nemamo. To je 100 hiljada dolara godisnje.

 

E to vec ne znam kako je kod vas regilisano. Ja ti samo dajem ekvivalente vasim penzijama ovde. 

 

Medjutim ovde znam prilicno dobro sistem, jer imam neke planove. Dobijacu sve 3 penzije, nijedna ne utice na drugu, niti je umanjuje, 100% je tako.  Nije to "imas kucu - vrati stan". :classic_biggrin:

 

To za negu starih lica ne bih znao, nisam se raspitivao, ali mi je vrlo sumnjivo da ce te neko "gledati" o drzavnom trosku, ja to ne cuh, niti videh. Hoce naravno par nedelja dok si kritican. Ne racunam na to u svakom slucaju. Pre bih se overio.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...