Jump to content

(Digitalni) Marketing


Recommended Posts

Nova tema u kojoj cemo diskutovati o marketingu i danas jako "popularnom" digitalnom marketingu. Na ovoj temi mozemo pisati o SEO (Search engine optimization), social media marketingu, grafickom dizajnu, copywriting-u, google ads-u i slicnim stvarima...

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u sustini pocetnik u digitalnom marketingu, skoro sam zavrsio ekonomski fakultet i kod nas tek u cetvrtoj (poslednjoj) godini studiranja se bira odredjeni modul. Ja sam izabrao tada marketing ali ono sto se uci na faksu moze biti samo neka osnova, dakle nesto uopsteno o marketingu.

Nakon toga sam krenuo sam da ucim o digitalnom marketingu, upisao dodatni kurs o marketingu, a bas juce sam startovao sa novim kursom grafickog dizajna.

Sve u svemu, uglavnom sam ucim dosta stvari o DM, pratim neke marketare koji daju dobre savete, citam blogove, youtube, google su mi glavni izvor informacija trenutno...

Voleo bih ovde da cujem savete, misljenja ljudi koji su imali iskustva u marketingu ili DM ili onih koji su isto pocetnici u ovome :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Prvo treba da razlucis da li zelis time (DM) da se bavis ili ne, ili ce ti to biti samo nesto cime ces prosiriti svoj skillset, eventualno portfolio ako ti se ukaze prilika.

 

Drugo, ovo sto rade domaci se jako razlikuje od onoga sto rade stranci.

 

Kursevi koji se vrte, recimo Istoka Pavlovica, Ivana Bildija i drugih jesu ok za pocetnike, ali uglavnom sve to i vise od toga mozes da nadjes i sam besplatno. Sama sistematizacija tog gradiva i koliko-toliko vodjenje kroz materiju (tutorstvo) sigurno vredi nesto (da li toliko koliko oni naplacuju - pitanje), ali u tim oblastima koje se menjaju iz dana u dan moras da budes spreman da ucis i sam, konstantno da se unapredjujes i ides u korak sa vremenom.

 

S tim u vezi, postoji velika zamka u tim kursevima, jer dok ti zavrsis za recimo sest meseci nesto, ako odmah ne pocnes to i da primenjujes u praksi i sam primecujes odredjene promene i paterne, nece ti nista vredeti.


Zbog toga imas i armiju onih koji su nezadovoljni IT akademijom i tim domacim kursevima, ali je ipak i do njih veliki deo krivice, jer su mislili da ce zavrsiti to kao neki drzavni fax i zatim sedeti kod kuce i cekati da ih neka firma sa tim skillsetom kontaktira. To se nece desiti.

 

I generalno sam primetio da samouki bolje prolaze od onih sa domacih kurseva.

 

Ako imas konkretno pitanje - pitaj.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

DM nije nesto sto ce mi samo prosiriti skillset, jako sam zainteresovan za DM, to je nesto cime bih voleo da se bavim.

Sto se tice Istoka Pavlovica, pre par meseci sam citao njegov blog, koji je sasvim dobar za pocetnike, Ivana Bildija pratim i sada na yt, izbacuje zanimljive sadrzaje.

Od nasih nikako ne podnosim Petra Vasica, kontam da njega ili gotivis ili ne, nema izmedju. 😄

Kad smo vec kod kurseva, @Honey Badger je rekao da je nedavno zavrsio kurs o marketingu, zanimljivo bi bilo da nesto vise kaze o tome i kakva su iskustva sa kursom, da li mu je i koliko pomoglo...

Na udemy.com se mogu naci dosta stvari vezane za marketing.

Mene najvise zanima SMM (social media marketing).

Od stranaca koje pratim, jedan od najboljih mi je Gary Vee ( Gary Vaynerchuk ).

Link to comment
Share on other sites

Nisam rekao da sam zavrsio, nego da sam upisao jedan online kurs koji sam zapoceo pa sam parkirao. Nadam se da ce me ovaj topik malo vise motivisati da nastavim, pa cu da podijelim o cemu se radi kad krenem. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki Six said:

DM nije nesto sto ce mi samo prosiriti skillset, jako sam zainteresovan za DM, to je nesto cime bih voleo da se bavim.

Sto se tice Istoka Pavlovica, pre par meseci sam citao njegov blog, koji je sasvim dobar za pocetnike, Ivana Bildija pratim i sada na yt, izbacuje zanimljive sadrzaje.

Od nasih nikako ne podnosim Petra Vasica, kontam da njega ili gotivis ili ne, nema izmedju. 😄

Kad smo vec kod kurseva, @Honey Badger je rekao da je nedavno zavrsio kurs o marketingu, zanimljivo bi bilo da nesto vise kaze o tome i kakva su iskustva sa kursom, da li mu je i koliko pomoglo...

Na udemy.com se mogu naci dosta stvari vezane za marketing.

Mene najvise zanima SMM (social media marketing).

Od stranaca koje pratim, jedan od najboljih mi je Gary Vee ( Gary Vaynerchuk ).

 

Sto se Udemyja tice, uzimao sam dosta kurseva tamo (i ja sam izbacio jedan), uglavnom je to prilicno jeftin nacin da dobijes kvalitetan sadrzaj, ali moras dobro da istrazis jer ima i dosta djubreta, koje je cak dobro plasirano. Nisam siguran za tu nisu, ali ako hoces raspitacu se malo pa cu ti preporuciti nesto kad budem imao vremena.

 

Ja Vejnercuka bas ne volim. Mislim, to sto on radi ocigledno radi, ali mnogi upadaju u njegovu zamku.

 

Siguran sam da znas bar u opstim crtama kako se odredjuje ciljna grupa. Vejnercuk prica o kamionima i milionima, kako da targetujete Fortune 100 enterpreneure itede itece, a zapravo si mu ciljna grupa - ti 🙂 I on odlicno to radi.

 

Ono gde je zamka u toj prici je da ne moze i nece svako postati on, verovatno niko nece postati on, niti ce mnogo onih koji pokusaju da primene njegove savete igrati na tom nivou.

 

To treba primeniti drugacije. On svojim radom, vlogovanjem, blogovanjem, postovanjem na drustvenim mrezama zapravo gradi svoj licni brend. Zapitaj se kako percipiras njega, nebitno je sto ga ti volis, a ja ne. Verovatno ga percipiras kao marketing gurua i influensera. Ne percipiras ga kao recimo Jacka Ma, koji je vlasnik Alibabe, znaci vrlo poznat i uspesan biznismen, koji usput drzi neka predavanja i influensuje, pa ga citiraju i tako dalje i tako blize.

 

Znaci Vejnercuk je sebe brendirao kao gurua i influensera i postao je svetski poznat lik preko toga, a ne sto je bio mega uspesan prethodno.

 

On je izgradio pricu o sebi na klasican nacin - imigrant, ziveo sa njih 10 u malom stanu, prodavao limunadu i slicice na ulici kad je bio klinac i tako zaradjivao za dzeparac, klasicna ona American Dream prica. A zapravo nije uopste bio toliko siromasan, njegov cale je drzao uspesnu firmu sa milionskim obrtom, a Geri je isao u privatne skole i dobijao bezvredne diplome.

 

Pazi sad kako je isao dalje - otac ga je zaposlio u svojoj firmi kad je on maturirao. Dok je bio tamo, firma je porasla i pocela da obrce pedesetak miliona umesto desetak. Ne kazem da nije bio zasluzan za to, ali imaj u vidu da je njegova prica slicna onom vicu ode imigrant u Ameriku i hoce da zapocne biznis, pa krene polako, kupi jabuku za dolar, pa je uzme, opere, uglaca, pa proda za dva, pa onda uzme dve jabuke za dva dolara, pa ih proda za cetiri, pa uzme cetiri jabuke za cetiri dolara, pa ih proda za osam, pa uzme osam jabuka i ti vec onda svaka cast, kakav hasler, kakav milioner iz blata, a onda ti ovaj kaze, ma jok, posle nedelju dana dosla vest da je nasledio milijardu dolara i eto.

 

On je samo jos jedan u nizu koji koristi taj trik.

 

Onda je poceo da vloguje i bloguje i prodaje tu pricu, sa bratom osnovao prvu marketinsku agenciju i krenulo mu je. I sad sedi na lovorikama jer prica o milionima i kamionima i onda ce neki bogatun da mu fljusne pare i on ce da se reklamira kao Geri Vi vodi ovu kampanju i kompaniju, znaci mora da je ludilo.

 

Ovo sad ne shvati pogresno, naravno da on zna posao, inace ne bi dosao dotle, ali stvar je u tome da on preko tebe i drugih postovalaca gradi licni brend, odnosno utisak da je on najpraceniji, najcenjeniji i naj naj naj strucnjak za DM na svetu, i prodaje svoje usluge i nama smrtnicima i velikim kompanijama na taj licni brend i utisak i on je oba svoja levka (verovatno je segmentirao i dalje, al ova dva su osnovna) razvio maksimalno.

 

Za SMM ti je u globalu najbitnije ovo - upoznaj onog kome se obracas i pricaj mu ono sto zeli da cuje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja cenim i pratim Vejnercuka jer podeli savet, pricu itd, sto je dosta korisno.meni koji tek krecem da se bavim marketingom... Za mene su najbitini (za sada) oni koji daju konkretne savete, pokazuju kroz primere itd.

Sto se tice SMM, citam oglase za posao, klijentima je uglavnom najbitnija zarada,prihod odnosno ROI (return on investment). Ovo se naravno odnosi na nase ljude koji hoce da angazuju nekoga da im radi marketing. Ti kad mu spomenes i predlozis nesto sto bi mu na duze staze donelo rezultate on misli da je to prodavanje magle. 

Ono sto me u ovom trenutku zanima je dobra literatura na ovu temu, pa eto ako imas nesto da preporucis, ti slobodno... 😄

Link to comment
Share on other sites

Slazem se za Vija, ako tako gledas.

 

Ako ces da radis SMM za nase bolje nemoj to da radis, odmah da ti kazem 😄 Zato sto - daju ti budzet za drustvene mreze, ti ispunis ciljeve i presisas ih, ponasas se sto bi se reklo domacinski (ne ides samo bust sto bi rekao sever tasic), oni budu posle tog prvog preseka zadovoljni i onda ce ti uglavnom traziti takve rezultate sa manje para, da sljaka sto bi nasi rekli, samo da se obrce i povecava profit.

 

Kao sto si i sam shvatio, ti sad njima da objasnis sta je ulaganje u nesto i kada mogu da ocekuju da obrnu pare i koliko ce obrnuti ako sacekaju malo i kakve strategije treba da primene, oni to em ne razumeju, em misle da hoces da ih zajebes, kao sto i sam kazes.

 

Ako radis SMM, copywriting, itd, samo treba da naucis engleski na native nivou (ili da nadjes native editora) i radis to na engleskom. Em ces da budes placen 5-10-20 puta vise, em neces da se susreces sa balkanskim mentalitetom.

 

Videcu ovih dana da malo pogledam sta imam ja i da vidim generalno sta je aktuelno, pa cu podeliti ovde.

Edited by McLeod
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

Slazem se za Vija, ako tako gledas.

 

Ako ces da radis SMM za nase bolje nemoj to da radis, odmah da ti kazem 😄 Zato sto - daju ti budzet za drustvene mreze, ti ispunis ciljeve i presisas ih, ponasas se sto bi se reklo domacinski (ne ides samo bust sto bi rekao sever tasic), oni budu posle tog prvog preseka zadovoljni i onda ce ti uglavnom traziti takve rezultate sa manje para, da sljaka sto bi nasi rekli, samo da se obrce i povecava profit.

 

Kao sto si i sam shvatio, ti sad njima da objasnis sta je ulaganje u nesto i kada mogu da ocekuju da obrnu pare i koliko ce obrnuti ako sacekaju malo i kakve strategije treba da primene, oni to em ne razumeju, em misle da hoces da ih zajebes, kao sto i sam kazes.

 

Ako radis SMM, copywriting, itd, samo treba da naucis engleski na native nivou (ili da nadjes native editora) i radis to na engleskom. Em ces da budes placen 5-10-20 puta vise, em neces da se susreces sa balkanskim mentalitetom.

 

Videcu ovih dana da malo pogledam sta imam ja i da vidim generalno sta je aktuelno, pa cu podeliti ovde.

 

Solidno znam engleski, da kazem da u razgovoru razumem 95% a znam da zabodem kad trebam da pricam... 😄

Hvala jos jednom, nadam se da ce se sto vise ljudi ukljuciti na ovoj temi 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Super je to kada neko uzme da nauci nesto novo, za sta se nije skolovao ali kapira da mora nesto drugacije da radi u zivotu. Podrzavam.


Ja sam imao tu srecu (ustvari ne bih bas rekao da je sreca, svi mogu da imaju takvu priliku samo je pitanje da li ce je iskoristiti kao ja) da na svojim full-time poslovima naucim mnoge stvari koje danas samostalno pretvaram u svoje prihode. Prolazio sam i ja dodatne kurseve, citao, istrazivao, usavrsavao se... i dan danas to radim, to mora konstantno da se radi. 

 

ALI!

 

Sve to nema neku vrednost ako vi to prakticno ne primenjujete. Ako se kroz praksu ne usavrsavate.

Mnogi zavrse meki kurs i misle "sad cu ja da nadjem posao". Pa neces, osim ako nemas vezu, preporuku ili neku srecu... 

 

Zato, zavrnite rukave, trk na freelance platforme, gledajte sta se tamo desava, sta se trazi, za cim je potraznja najveca a najmanje ima konkurencije. Tipa, sa WordPress znanjem startovati na UpWork (a pogotovo na Freelancer) platformi je gotovo nemoguce. Slicno je i za digitalni marketing, angazovace te neko ako vidi da imas neku praksu iza sebe, neke uspesno obavljene taskove. Postoje odredjene kategorije u digitalnom marketingu sa kojim mozete biti u startu uspesni a to je recimo poznavanje nekih marketing alata. Ja imam par alata u kojima sam bas expert, imam portfolio uspesnih projekata i konstantno dizem cenu svog rada. Nije lako, nekada ne dizem glavu od kompa ali jbg... odustao sam od trazenja 9-to-5 posla i posvetio se ovome. 

 

Ukratko: batalite samo teoriju na kursevima, fokusirajte se na odredjeni segment digitalnog marketinga kojim bi da se bavite, izucite alate koji se koriste, i sto pre u neku praksu. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Manje vise mogu da baratam sa bilo cim sto je Marketing Automation. Jer kad skapiras jednom principe, savladas jedan-dva alata, lako ces se snaci i u ostalima (neces mozda biti ekspert, ali znaces da pronadjes ono sto ti treba i dodatno nesto naucis pomocu baze znanja ili jednostavno pricajuci sa njihovom podrskom). Mada servisi koji mi se svidjaju, njih znam bas bas dobro, jer onda mogu potencijalnom klijentu odmah da odgovorim na sve njegove ideje, tako da skapira da znam znanje i zato to kosta koliko kosta. 🙂 Bilo je onih koji su mi spustali cenu, bezobrazno, eno im azijanti pa neka probaju sa njima da rade. Nije sve ni u znanju nego i u nekoj biznis etici - biti tacan, raditi detaljno, ispostovati dogovore, redovno komunicirati, pa ako i ima nekih problema da nesto ne moze ili ne stize na vreme da se uradi, treba to odmah jasno reci, dati predloge sta i kako dalje. 

 

Sto se servisa tice evo vidi ove liste...

https://www.g2.com/categories/marketing-automation 

https://www.g2.com/categories/email-marketing 

https://www.g2.com/categories/live-chat

Recimo da na svakoj od njih ima barem 3-4 servisa (medju top10 po score-u) koje znam da koristim (za Marketing Automation izbrojah 8 od ovih 30 na prvoj strani kad gledas po score-u).

 

 

Jos su mi i ove kategorija u interesnoj sferi:

https://www.g2.com/categories/conversion-rate-optimization 

https://www.g2.com/categories/digital-adoption-platform

 

Najbolje je krenuti sa onim servisom koji ima dobru bazu znanja i dobru podrsku. Top rated servis mozda ima najbolju bazu znanja ali slabiju podrsku, dok neki koji su "izazivaci" na tom terenu mogu imati bolju podrsku ali losiju bazu znanja... 

 

Voleo bih da baratam i sa SEO, SEM, SMM, Lead Gen servisima ali ne mogu sve da postignem 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
1 hour ago, DameTime said:

 

Zavisi šta podrazumevaš pod kolegom 😁

Sve one koji se bave digitalnim marketingom odnosno nekom granom digitalnog marketinga. 😀

 

Voleo bih da ova malo oživi, jer mislim da može dosta toga da ponudi, da se razmenjuju iskustva, saveti...🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Golijat said:

Sve one koji se bave digitalnim marketingom odnosno nekom granom digitalnog marketinga. 😀

 

Voleo bih da ova malo oživi, jer mislim da može dosta toga da ponudi, da se razmenjuju iskustva, saveti...🙂

 

Ima nas. Doduše trenutno mogu da razmenim samo iskustvo na temu 100 načina da te klijent dovede do ludila :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Pošto delimo iskustva, mogu da priznam da kada sam ušla u digitalni marketing nisam nikako mogla da uđem u štos sa grafičkim dizajnom. Od mene se očekivalo da brifiram dizajnere, kažem im tačno koje vektorske elemente da koriste, kako da ih rasporede, gde da stave logotip... Description na vizualu se, ofc, podrazumevao. 

 

Nikad nisam bila vizuelni tip i jako mi je bilo teško da "zamislim" vizual, pogotovo jer se moja zamisao retko poklopi sa dizajnerovom kad pročita moj brif. Trebalo mi je mnoooogo godina i dosta uloženog truda da se obučim, pa i danas se desi da mi promaknu detalji koje oštrije oko uvek primeti. Međutim otkako sam u ovoj agenciji dosta sam napredovala, pre svega zato što mnogo bliže sarađujem s dizajnerima. Moje je da ih brifiram ali oni imaju kreativnu slobodu (nisu samo "izvođači radova") i onda je to meni pomoglo da se razvijam.

 

Tako sam sad došla do faze da sam samostalno osmislila i odradila dva logotipa, doduše za privatne projekte, ali baš sam onako ponosna na sebe. I potapšala sam sebe po ramenu zbog toga 😄 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...