Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

48 minutes ago, Kronostime said:

Cuti i mesi, da ne dobijes nadimak cabata kad te klepi po potiljku.

Tesku ruku ima. :lol_2:

 

Nista od mesinja ovde u FR, previse struje trosi rerna 😜. To cu ja kad budem u Srbiji, kod nas je struja jeftinija. 😃

Link to comment
Share on other sites

Opet sam probao bagete ali nisu uspjele. Ovoga puta sam umijesio 17% rye (toliko mi ostalo), 83% wf, da bude 1000g, plus 200g startera i 650g vode i 20g soli.

 

dAo48B1.jpg

 

Hljeb ce biti OK, a bagete sam trebao pustiti jos barem sat vremena prije nego sam ih ubacio u rernu. Bice da je do toga najvjerovatnije. 

 

Najvaznije je da su ukusne. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Ljudi, pratim vas ali ne pisem jer nemam pojma. Jos ucim, za sad teoriju... :wink2:

 

Nego, dobio sam danas email, reklamu, pa me zanima zna li netko nesto o ovome:

 

FEXW2EF.jpg

 

 

 

Ne znam sta bi to moglo biti, ali nagadjam da je to starter koji mi pravimo kuci, ali ovde je osusen, kao sto je meni HB preporucio da uradim kad budem isao kuci.

 

2 hours ago, Honey Badger said:

Opet sam probao bagete ali nisu uspjele. Ovoga puta sam umijesio 17% rye (toliko mi ostalo), 83% wf, da bude 1000g, plus 200g startera i 650g vode i 20g soli.

 

dAo48B1.jpg

 

Hljeb ce biti OK, a bagete sam trebao pustiti jos barem sat vremena prije nego sam ih ubacio u rernu. Bice da je do toga najvjerovatnije. 

 

Najvaznije je da su ukusne. :classic_smile:

 

Ovo meni sve izgleda supe, pa i bageti.

Bageti se obicno prave od belog brasno, i cim experimentises, i dodajes neka druga brasna, nije to to, ali ispadne ukusno i odlicno.

Tako da, svaka cast. 

ja jos moram da se ucim, i vezbam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

Ovo meni sve izgleda supe, pa i bageti.

Bageti se obicno prave od belog brasno, i cim experimentises, i dodajes neka druga brasna, nije to to, ali ispadne ukusno i odlicno.

Tako da, svaka cast. 

ja jos moram da se ucim, i vezbam.

 

Mogu bagete da se prave od bilo kog brasna, radi se o formi/obliku ali najcesce jesu od bijelog brasna, ne sporim. Izbjegavam cisto bijelo brasno, uvijek dodam neko integralno, makar malo, ne samo zato sto je zdravije, nego je i ukusnije. Trenutno bagete zezaju ali prije ili kasnije...

 

5 hours ago, zoran59 said:

Nego, dobio sam danas email, reklamu, pa me zanima zna li netko nesto o ovome:

 

To je najvjerovatnije instant kvasac sa nesto sourdough kultura koje se nece stici ni aktivirati u tom procesu. Sourdough kulture se dosta sporije razvijaju od komercijalnog kvasca i potrebno je dosta vise vremena da se tijesto razvije pa se i smatra se zdravijim za konzumaciju od komercijalnog hljeba. Zato je sourdough hljeb i dosta skuplji, a taj kvasac je vjerovatno gimick koji bi da se zakace na talas popularnosti sourdough-a i rastave budale od para. 

 

Ostavljam mogucnost da je samo sourdough kultura u tim kesicama ali onda ti je potrebna samo jedna koju bi morao prvo rehidrirati, pa hraniti nekoliko dana dok se potpuno ne aktivira.

 

Ako te zanima sourdough starter, vrlo jednostavno ga je napraviti, nema potrebe da ovima dajes svoju adresu da te zatrpavaju reklamama i ponudama, moze ti Slavisa objasniti kako, on je najsvjeziji u tome. Ja ovaj moj odrzavam jos vod prosle godine, davno je bilo. 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sve je bolje kad sam napravis, pa i u z pomoc masine jer tacno znas sta je u njemu. Meni je jedan drug nudio njegovu  ali nisam uzeo, nemam vise gdje s tim stvarima, a volio bih probati. 

 

Mozes da nabavis i mali mlin za zito, pa meljes psenicu kako ti se hoce, vidjao sam kod ovih na YT od kojih kupim recepte.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

sto je nabacila par kila

 

Kad kazes par kila, a mislis 40. :lol_2:

 

Sinoc neki program na BBC, Michel Roux Jr nam otkriva Pariz, pa sam pratio prilog iz jedne od poznatijih pariskih pekara:

 

Q56C6lw.jpg

 

Srecom, dobro sam pratio kako se radi, iduci put garant uspijeva. :classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

 

Kad kazes par kila, a mislis 40. :lol_2:

 

Sinoc neki program na BBC, Michel Roux Jr nam otkriva Pariz, pa sam pratio prilog iz jedne od poznatijih pariskih pekara:

 

Q56C6lw.jpg

 

Srecom, dobro sam pratio kako se radi, iduci put garant uspijeva. :classic_biggrin:

 

Valjda ces podeliti sa nama ostalima,? ne baget, vec recept od A do Z ( Z kao Zaba 🙂 )

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, slavisa said:

Aaaa, ovo je vec, moz se kast, jako lep. Usavrsit ces ti to, siguran sam.

samo sto bi bageti, bar kako sam ja ispratio par recepta, trebali da budu 70-80% hidracije. 

 

Ne znam, kada je veca hidracija, sploste se i razliju, ne uspiju odrzati oblik. Ovdje sam jos najblize, samo sam preskocio jedan step i to sam svjesno napravio jer nisam imao vremena da ih cekam za jos jedan proof od 20 minuta.

 

Odlicne su bagete, jako ukusne. Hrskava korica i sve ali su mogle biti malo supljikavije. Iduci put. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Ne moguce da ispratis 100% recept

 

Nikad ne ispratim bas 100%, a postoje i druge variable; druga vrsta brasna (razlicite sorte psenice), ambijentalna temperatura, jos par elemenata i mojo.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da probam opet:

 

AVTDIwH.jpg

 

4 manje sourdough bagete, svaka od 150g tijesta. Tijesto je 70% hidracije, 2% soli, 40% bijelo brasno, 50% integralno i 10% spelt. 

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...