Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

On 7/11/2019 at 9:35 PM, Honey Badger said:

 

Imam ideju. 💡

 

Da probas ovako: Iduci puta kada budes pravio sourdough, kad zavrsis 3 ili 4 stretch and fold, odvoji jedno 100-150g tog tijesta i stavi u jednu  teglu i tu ga osmatraj. Sa ostatkom tijesta radi sta god ali ovo u tegli bi mogao na svakih sat vremena oznaciti koliko je nadoslo i ne dirati ga uopste dok ne krene da pada. Kada vidis da je pocelo da pada, to znaci da je vrijeme koje je proslo je maksimum bulk fermentacije i znaces za ubuduce. Pa kada iduci puta budes pravio, znaces da ako je recimo trebalo 7h da se popne i pocne da pada, da krenes oblikovati barem sat ranije, znaci 6h, dok kvasac nije pojeo sav protein iz brasna i da je ostalo dovoljno srukturalne snage u glutenu da zadrzi oblik.

 

Znaci, kada je tijesto u tegli vec pocelo da opada, izvadi ga iz tegle (pokusaj samo okrenuti naopako pa neka gravitacija odradi, ne zuris se), razvuci ga isto kao da radis hljeb i kad ga formiras, opet ga vrati u teglu i gledaj svaki sat da obiljezis dok ne pocne da pada. Taj drugi puta ce ti pomoci da odredis vrijeme za finalnu fermentaciju u slucaju da si odlucio da ne stavljas u frizider. 

 

Imam utisak da ces nakon tog eksperimenta biti blize perfektnoj struci, a imaces i vrijedne podatke za svaki iduci put i znaces koliko vremena ti treba za bulk, koliko za final i bices u stanju bolje da planiras sto ce neminovno dovesti do kvalitetnijeg rezultata.

 

Nekada ovih dana cu i ja napraviti ovaj eksperiment, bas me zanima koliko sam off i koliko bih mozda mogao napraviti jos bolje ako bih mu dao sat-dva duze ili krace. 

 

Ovo je bas dobra ideja, probat cu ovih dana kad budem pravio hleb.

Link to comment
Share on other sites

On 7/15/2019 at 2:03 PM, slavisa said:

Ovo je bas dobra ideja

 

Khm khm...

 

dough.jpg

 

Ljubicasta gumica je pocetna visina, nakon 5h naraslo jedva 50%. Glavno tijesto davno presisalo duplu zapreminu, pa nisam siguran koliko je ovaj metod pouzdan. Pusticu da odradi do kraja, tj da se podigne koliko god bude moglo i da padne. Mozda naglo ubrza nekad uskoro... :default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko zna 😁 

Stvarno treba biti expert sa starterom za sourdough hleb.

Mislim da vise necu peci hleb ovde u Francuskoj bar za sada, do zime. ( zimi se koristi sporet na drva , leti elektricna rerna, delim kuhinju sa vlasnikom 🙂 ) steta firestartera, odrzavat cu ga do avgusta kad se vracam za srbiju, pokusat cu ga preneti nekako u nekoj kesi ( putujem avionom ), valjda ga nece naci na aerodromu. 🙂 ili da ponovo napravim starter kad budem kuci.

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, slavisa said:

Ko zna 😁 

Stvarno treba biti expert sa starterom za sourdough hleb.

Mislim da vise necu peci hleb ovde u Francuskoj bar za sada, do zime. ( zimi se koristi sporet na drva , leti elektricna rerna, delim kuhinju sa vlasnikom 🙂 ) steta firestartera, odrzavat cu ga do avgusta kad se vracam za srbiju, pokusat cu ga preneti nekako u nekoj kesi ( putujem avionom ), valjda ga nece naci na aerodromu. 🙂 ili da ponovo napravim starter kad budem kuci.

 

 

 

Mozes ga osusiti i prenijeti bez problema. Samo odvoji jedan dio i pomijesaj sa brasnom dok se ne napravi u male kuglice. Ostavi tako vani dok se kuglice skroz ne osuse i voila. Kad dodjes u Srbiju, otopi ove kuglice u nesto vode i time zamijesi novi starter, aktivirace se za par dana i mozes da pravis lebac. 

 

~~~

 

dough2.jpg

 

Ovo i dalje raste ali sam glavno tijesto vec oblikovao i spremio u banetone i ubacio u frizider.

 

Jedan dio sam odvojio za mali experiment i trebali bi vidjeti ishod za 10-15 minuta...

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, slavisa said:

ovaj tvoj experiment, kako je zavrsio na kraju?

 

Crkla mi rerna, nisam uspio zavrsiti. :lol_2:

 

Bile su to 4 male bagete koje su se samo upola ispekle prije nego je ciknulo ali ne bi bile sjajne-bajne i da jesu. Mislim da bi moglo biti do chapati brasna ili je sto je tijesto predugo nadolazilo... Sada moram ganjati sporet, srecom pa je ovaj prilicno nov i trebao bi biti pod garancijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kronostime said:

Vala, kol`ko je arcis - vakat joj je bio. :lol_2:

 

Nije rerna ipak, lazna uzbuna. :lol_2:

 

Kaze meni zena - a da probas da upalis i ugasis k'o kompjuter, ko zna... Hajde reko' da probam i to, kad ja tamo, a ono bas to. Izgleda crkla uticnica, cim sam prebacio u drugu, sve radi kako treba. Moracu pregledati i osigurace, mozda nema nikakve stete. 

 

A da je arcim, arcim. I meni samom to cesto prodje kroz misli. Skoro sve sto spremam je u rerni, pogotovo otkako sam na ovom pretezno vegetarijanskom, zdravom rezimu i protokolu.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I meni "crkla" u Tavankutu, nisam imao vremena da zovem majstora. Ko zna mozda je i kod mene samo uticnica. 

Moram onda sad osusit startera u grumenje 😂, pa kad dodjem kuci pozvat majstora za rernu, i obavezno je staviti na trofaznu struju ( ne secam se da li je vec ili nije ). Ima tamo kod nas problem da struja bar jednom nedeljno nestane na 1-2 sekunde, tako da znaju iz ED kako da ubede ljude da kupuju nove elektricne uredjaje 🙂

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, slavisa said:

Moram onda sad osusit startera u grumenje 

 

Postoji i drugi metod: samo ga razmazi po papiru za pecenje, pokrij drugim papirom da ne pada kakva prasina po njemu i ostavi da se tako osusi. Sto ga tanje namazes, brze ce se i osusiti. Kasnije ga izmrvi i izdrobi i mozes spremiti u neku cistu teglicu, nece mu nista biti dok si ziv. Kada ga budes htio aktivirati, izvoji jedan dio, razmuti u vodi, dodaj malo brasna, sve kao sto si i do sad hranio i nakon dan-dva ili tri, imaces tvoj stari Firestarter da si umijesis taze leba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, slavisa said:

Hmmm, ide mi voda na usta. Jedva cekam da odem kuci da zamesim jedan 🙂

 

Pokusao sam bagete dva puta, drugi put su bile malo bolje nego prvi put ali jos nisu dovoljno dobre za poziranja.

 

Negdje pravim gresku pa umjesto da se rasiri na rezu koji napravim po povrsini, one puknu sa strane, a posto sam pravio sa puno integralnog brasna i molasama, budu nekako previse tamne. Medjutim, ukus je odlican, tektura vrlo dobra do odlicna.

 

Nista, idemo dalje. Nastavljamo i nema odustajanja dok i tu disciplinu ne savladamo. :classic_wink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UsSy7Wn.jpg

 

400g chapati, 100g rye, 500g plain flour, 20g soli, 300g active levain starter i 700g vode.

 

Nisam vagao, nego sam odokativno dodao saku ovsenih/jecmenih pahuljica, 2tsp chia, 2tbs sjemena suncokreta, 1tbs lana, 1tsp susama, 1tbs bijeli mak, 1tsp nigella seed, 1tsp fennel seed, valjda je to sve. 

 

Kada budem oblikovao, opet cu dodati jos svih ovih sjemenki i posuti odozgo i radi vizuelnog efekta. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, slavisa said:

mmmmmm meni i ovako izgledaju ukusno, 🙂

 

Chapati brasno (ne znam sta je to tacno, negdje pise da je integralno psenicno, drugdje da je malted jecam), mu ne daje bas dobru teksturu, a i prekipjelo mi je na bulk fermentaciji. Onda, posto sam se tek vratio sa jogginga od preko 26km, bio sam gladan kao vuk i prvo sto sam ga izvadio iz rerne 5 minuta prerano, drugo sto sam jeo vruc hljeb. Jeste, ukusan je, sjemenke daju odlican smek ali moracu malo popraviti recept omjera i vrsta brasna.

 

TjTGI6c.jpg

 

 

Lijevi je vec bivsi. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LOL , znas da nije dobro jesti vruc hleb  🙂

sta smo rekli nema izgovora 😂

 

Ne znam , mozda bi trebalo ( barem ja ) da uvezbam jedan recept, pa tek onda da probam druge.

bilo koji recept da pratim, pisan ili preko videa, nikad mi ne ispadne takvo zameseno testo za hleb kao njima. 

nemam pojma da li oni ne pokazu sve, tj napisu, ili sta, ?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, slavisa said:

LOL , znas da nije dobro jesti vruc hleb  🙂

sta smo rekli nema izgovora 😂

 

Ne znam , mozda bi trebalo ( barem ja ) da uvezbam jedan recept, pa tek onda da probam druge.

bilo koji recept da pratim, pisan ili preko videa, nikad mi ne ispadne takvo zameseno testo za hleb kao njima. 

nemam pojma da li oni ne pokazu sve, tj napisu, ili sta, ?

 

Nije izgovor, nego obrazlozenje. Htio sam da dam postenu ocjenu proizvoda. Znaci, nije zadovoljio vizualne standarde ali je pojeden i bio je ukusan. Dobra stvar kod ovog naseg pekarskog hobija je sto i kad ne uspije, rezultat se pojede i bude ukusan. Takodje, svaki puta se dobije nesto drugaciji rezultat pa i to dodatno motivise za nove poduhvate.

 

Osim u supermarketu, kupujem cesto poneko brasno kod turcina u ethnic ducanu i tamo bude interesantnih stvari pa eksperimentisem. Tako sam naisao i na ovo chapati brasno. Chapati je u stvari vrsta indijskog tankog hljeba, koji je vise kao neka napuhana palacinka, nego hljeb i mozda nije za ovo sto mi radimo. Svejedno, probao sam i sve je OK. Hljeb se pojeo, drugi puta necu koristiti to brasno i idemo dalje.

 

Sad sam ostao bez ikakvog integralnog brasna pa cu mozda danas u nabavku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, slavisa said:

LOL , znas da nije dobro jesti vruc hleb  🙂

sta smo rekli nema izgovora 😂

 

Ne znam , mozda bi trebalo ( barem ja ) da uvezbam jedan recept, pa tek onda da probam druge.

bilo koji recept da pratim, pisan ili preko videa, nikad mi ne ispadne takvo zameseno testo za hleb kao njima. 

nemam pojma da li oni ne pokazu sve, tj napisu, ili sta, ?

Sikter, more: vruc `leb i mlad kajmak - `de ces bolje?:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Nije izgovor, nego obrazlozenje. Htio sam da dam postenu ocjenu proizvoda. Znaci, nije zadovoljio vizualne standarde ali je pojeden i bio je ukusan. Dobra stvar kod ovog naseg pekarskog hobija je sto i kad ne uspije, rezultat se pojede i bude ukusan. Takodje, svaki puta se dobije nesto drugaciji rezultat pa i to dodatno motivise za nove poduhvate.
 
Osim u supermarketu, kupujem cesto poneko brasno kod turcina u ethnic ducanu i tamo bude interesantnih stvari pa eksperimentisem. Tako sam naisao i na ovo chapati brasno. Chapati je u stvari vrsta indijskog tankog hljeba, koji je vise kao neka napuhana palacinka, nego hljeb i mozda nije za ovo sto mi radimo. Svejedno, probao sam i sve je OK. Hljeb se pojeo, drugi puta necu koristiti to brasno i idemo dalje.
 
Sad sam ostao bez ikakvog integralnog brasna pa cu mozda danas u nabavku.
Razum sve.
Dobro je da može da se experimentiše.
Kao što kažeš iako ne uspe, ukusno je pa se pojede

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...