Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

Nije moje, ali je tu u kući gde živim, pa mogu da koristim.
To je bila nekada prostorija gde se kuvao krompir za svinje ( ona peć dole levo) i u ovoj velikoj peći gde gori vatra se pekao kruv /hleb i valjda još ponešto. Ovaj deo odakle sam fotografisao je bila radionica.
Onda sam ja to uz pomoć gazde, postavio gips ploče ( sad su i iza peći) i doterao i pretvorio u letnju kuhinju.
Nije da se koristi zimi jer nije izolovano, nema plafon već je odmah crep, ipak je bila radna prostorija /šupa.
Ako bih pekao hleb mnogo bi morao potrošit granja.
Ko zna možda ipak onamo na jesen i propalim.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, slavisa said:

3 puta u Srbiji i 2 puta ovde. Dosta je to. 🙂

 

Jos samo da iznutra ima one lepe rupe.

 

Sourdough je drugi put, ako je ovo sourdough?

 

Prije si radio hljeb sa kvascem. Ili sam ja sve pogresno razumio?

Link to comment
Share on other sites

Slavisa, cista petica. Mozes slobodno reci da znas napraviti lebac. Usavrsices i teksturu, pa ces uspjeti dobiti i vece rupe u sredini ali mnogo vece od tih ti i ne trebaju.

 

Bravo jos jednom. :thumbsup:

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, slavisa said:

Sutra je petak, firestarter je aktivan, jako lepo mirise. Da ga nahranim i stavim u frizider?

 

Trebalo bi biti OK. Opet, sjeti ga se ponekad i nahrani svakih nekoliko dana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slavisa said:

Naravno da cu ga se setiti 🙂

Hvala na informaciji.

 

Jos, kad hocu da pravim novi hleb, kakav je onda postupak ako je starter u frizideru?

 

Isti.

 

Izvadis iz frizidera, pustis 10ak minuta da dodje sebi, odvojis 50ak grama, ostalo nahranis i vratis u frizider. Na onih 50ak grama dodas 100g brasna i 100g vode i ostavis preko noci... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, slavisa said:

Sutra pravim Baggett, samo još ne znam dal će biti udugačko ili kao boule emoji16.png

Ja sam mislio da su bagete samo dugacke vekne, nisam znao da mogu biti i okrugle.

Link to comment
Share on other sites

Jel' zna neko od vas pekara kako se pravi leskovacka palacinka za pljeskavicu? To su one palacinke sto se prodaju po sajmovima, vasarima , autopijacama , itd.

HB-a sam pitao za somun , ali me on debelo ignorise.:classic_smile: Dobro, somune imam i ovde, kada me ne mrzi da vozim, ali leskovacki samo kada idem za domaju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

... jel' zna neko od vas pekara kako se pravi leskovacka palacinka za pljeskavicu? To su one palacinke sto se prodaju po sajmovima, vasarima , autopijacama , itd. ... HB-a sam pitao za somun , ali me on debelo ignorise. ... dobro, somune imam i ovde, kada me ne mrzi da vozim, ali leskovacki samo kada idem za domaju.

 

Okaci sliku, pa da vidimo to 'cudo'.

:classic_biggrin:

Prave li to turci / grci / indijci / meksikanci & svi ostali ili to ima samo u_leskovac?

 

...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Jel' zna neko od vas pekara kako se pravi leskovacka palacinka za pljeskavicu? To su one palacinke sto se prodaju po sajmovima, vasarima , autopijacama , itd.

HB-a sam pitao za somun , ali me on debelo ignorise.:classic_smile: Dobro, somune imam i ovde, kada me ne mrzi da vozim, ali leskovacki samo kada idem za domaju.

 

Somuni za pljeskavice

.

Sastojci:

  • 1/3 svežeg kvasca (15gr)
  • 2.5 dl vode
  • 1/2 kašike šećera
  • 1 kašika soli
  • 0, 5dl ulja
  • toliko brašna da se umesi mekano testo (400-450gr)

 

Priprema:

Kvasac razmutiti u toploj vodi sa šećerom. Dodati brašna, da može da se izmeša viljuskom. Dodati so i pola mere ulja. Izmešati pa dodavati brašno mešajući viljuškom dok se ne zgusne. Kad već ne možete da promešate viljuškom onda rukom izmesite dodavajući po malo brašna al da testo na kraju bude mekano, skoro lepljivo za ruke. na kraju dodajte ostatak ulja i samo malo premesite, ostavite tako pouljeno 10ak minuta.

Od testa odvajajte loptice velicine pesnice, pa ih oblikuje u loptice, izvirkajte. Vidite dole na slici koliko je testo mekano.

Tepsiju dobro pobrašnavite pa stavljajte loptice na razmake, cik-cak.

 

Ostavite da odstoje 10-15 minuta, da omekane i krenu da rastu. kad prodje odredjeno vreme i kad loptice omekane onda pobrašnavite prste i od sredine loptice pritiskajte, u sredini malo manje pa sve vise prema krajevima i tako ih raširite. Pobrašnavite odgore. Ako vam je pretoplo prebacite najlon ili celofan da se ne bi osusili.

 

Tako ostavite jos 10-15 minuta i onda pecite. Rernu ugrejte na 300 stepeni pa prvo stavite 10ak minuta da se peku skroz dole pa podignite u sredinu. pečeni su kad fino porumene. Ako ne rumene znači da vam je prekislo testo, dugo ste cekali i pravili pauzu ili vam kvasac nije bio dobar, takodje ako su tvrdi, opet ste previse čekali, a mora da se čeka da bi testo unutra postalo onako rupičasto kad se peče. Kad se ispeku treba da budu lagani i krckavi, da bi omekanili kad se ispeku pokrijte ih krpom i ostavite 10 minuta da odstoje. na kraju očistite brašno krpom.

 

Za leskovacke lepinje je isti recept, samo testo przis u tiganju kao palacinke.

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Ja sam mislio da su bagete samo dugacke vekne, nisam znao da mogu biti i okrugle.

 

To je tako po pravilniku, ali generalno ti mozes napraviti kako hoces, 😁 

Ima ovde recept, koji ide bez ovog startera https://www.weekendbakery.com/posts/baguette-boules-the-recipe/

Ja sam se na kraju odlucio za ovo https://www.weekendbakery.com/posts/ficelle-with-sourdough/ jer hocu da napravim sa mojim firestarterom. sinoc sam napravio polish onako kako ti pravis, 50gr firestartera, 100g brasna i 100g vode

Danas sam dodao 100g semoule brasna i 275g obicnog brasna, i 3g suvog kvasca.

4 hours ago, DJORDJE said:

Jel' zna neko od vas pekara kako se pravi leskovacka palacinka za pljeskavicu? To su one palacinke sto se prodaju po sajmovima, vasarima , autopijacama , itd.

HB-a sam pitao za somun , ali me on debelo ignorise.:classic_smile: Dobro, somune imam i ovde, kada me ne mrzi da vozim, ali leskovacki samo kada idem za domaju.

Imas par recepata na ovom sajtu ali evo ovaj npr https://www.weekendbakery.com/posts/favorite-flatbreads-sourdough-pita/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

HB-a sam pitao za somun , ali me on debelo ignorise.:classic_smile:

 

Izvini, nije namjerno, nekako mi proslo ispod radara. Ne znam napraviti somum, nisam nikad ni probao. Vjerujem da bih mogao napraviti nesto slicno sa sourdough tijestom eventualno vece hidracije, 80% plus.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

Evo ga moj baguette 🙂 

 

I? Jesi li zadovoljan?

 

Ima li nesto sto bi volio da je drugacije ispalo?

 

Daj detalje. 

 

 

 

Ja sam upravo potkuhao hibridno tijesto, levain starter + 3g instant jer mi treba leba danas. Isao sam na 80% hidracije na 900g brasna (400g bijelo, 300g integralno, 100g razevo i 100g chapati) i 18g soli. 

 

Mozda pokusam par bageta, jedino sto nemam pekarski couche, a ne da mi se brasnjaviti cistu krpu. Ajde, vidjecemo.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zadovoljan sam kako su ispali, mozda sam trebao dodati malo vise vode. jer iako ima rupe dosta je kompaktno testo.

kad sam ga mesio bilo je onakocvrsto.

mozda nisam dobro izmerio kolicinu vode.

taj gore recept sam pratio, za ficelle, uz te moje male izmene.

sledeci put cu probati sa malo vise vode.

inace za rucak jedan je otisao 🙂

 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

Vidio sam odma da je malo previse gusto, da si trebao vise vode. Ja skoro nikad ne idem ispod 70%, a najcesce sam na 80-82%. Tada dobijem najbolju texturu sredine ali zavisi i od drugih cimbenika. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...