Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

Čekajte bre majstori, možda ja ne znam da pravim, ali da jedem znam jaaako dobro, sve dobre pekare ovdje kod mene prave baguette baš takav, kompaktan i žilav, te pjenaste nalazim samo po supermarketima, ali ih naravno ne kupujem, jer te stiropoLe ne volim... Slaviša, ne vidim šta je problem u tome kako ti je ispalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, slavisa said:

I meni je bilo cudno da je takvo testo, rekoh dobro sam sabrao kolicinu testa i vode. ali ipak izgleda da nisam nesto dobro izkalkulisao.

Bit ce bolje sledeci put. 🙂

 

 

Probaj vise vode i longer proof. Ima Bruno Albuoze odlican recept za bagete, sacu ga potrazit pa cu okaciti...

 

~~~(prodje neko vrijeme)~~~

Evo ih:

 

p.s. ne obreacaj paznju na mikser, samo ti kao i do sad, s&f 3 ili 4 puta.

 

20 minutes ago, Beonegro said:

Čekajte bre majstori, možda ja ne znam da pravim, ali da jedem znam jaaako dobro, sve dobre pekare ovdje kod mene prave baguette baš takav, kompaktan i žilav, te pjenaste nalazim samo po supermarketima, ali ih naravno ne kupujem, jer te stiropoLe ne volim... Slaviša, ne vidim šta je problem u tome kako ti je ispalo.

 

Ma jok, nema ovo veze sa pjenastim bagetama iz supermarketa. Znamo Slavisa i ja o cemu pricamo, tesko je opisati nekome ko ne radi sa tijestom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Beonegro said:

Čekajte bre majstori, možda ja ne znam da pravim, ali da jedem znam jaaako dobro, sve dobre pekare ovdje kod mene prave baguette baš takav, kompaktan i žilav, te pjenaste nalazim samo po supermarketima, ali ih naravno ne kupujem, jer te stiropoLe ne volim... Slaviša, ne vidim šta je problem u tome kako ti je ispalo.

 

HB je odgovorio, 🙂

Zato i pravimo svoje hlebove, da ne.bi jeli ove iz supermarketa 😁

Kod bageta treba da bude onako "lako" testo, tj kad je pecen da bude "lako" ne zanm kako da drugacije napisem, moja mama je volela da kaze "izdasno" :).

treba da ima ovako vece rupe kao na ovoj slici.

 

 

HB, hvala za recept pokusat cu po njemu sledeci bagette.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kinik said:

 

'Vazdusasto'.

:wink2:

 

...

To je ta rec. 🙂 iako ne bas upotpunosti.

Zna to tako pogotovo ako si u ovom trenutku van srbije, pa ti maternji jezik nije prvi u mislima 🙂 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2019 at 10:55 PM, Kinik said:

 

Okaci sliku, pa da vidimo to 'cudo'.

:classic_biggrin:

Prave li to turci / grci / indijci / meksikanci & svi ostali ili to ima samo u_leskovac?

 

...

Sledeci put kada dodjem u BG ima da slikam. JBG , nije mi palo na pamet da bi moglo da  zatreba, a i pljeska nije white castle da je jedes sa jednom rukom.:classic_biggrin:

Prave Grci onaj njihov pita bread, ali nije isti ukus. Meni ta njihova pita ima odvratan kiseli ukus, i nikada nisam bio obozavatelj iste. Nije bre to iz Leskovac.:classic_biggrin:

Slicno  bi bili razni "talibanski hlebovi", a nesto mi govori da je i leskovacki recept dosao iz tih krajeva.:classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, DJORDJE said:

Sledeci put kada dodjem u BG ima da slikam. JBG , nije mi palo na pamet da bi moglo da  zatreba, a i pljeska nije white castle da je jedes sa jednom rukom. ... Prave Grci onaj njihov pita bread, ali nije isti ukus. Meni ta njihova pita ima odvratan kiseli ukus, i nikada nisam bio obozavatelj iste. Nije bre to iz Leskovac. ... Slicno  bi bili razni "talibanski hlebovi", a nesto mi govori da je i leskovacki recept dosao iz tih krajeva...

 

Pa, dobro - barem opisi to cudo.

Precnik, debljina, testo, ukus? Sa cime mozes da ga uporedis, sto ti je poznato / imas pod rukom?

 

Kiselo grcko testo? Mozda dodaju jogurt, ili im je dugo stajalo, pa 'preraslo', dobilo kiselkast ukus.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Sto kaze Kinik za "kiselo" Grcko testo, tj pitu.

Jos ni jednom nisam jeo kiselu Grcku pitu, a stvarno jeo sam je u Grckoj od priobalja na severu, pa do krajnjeg juga, po selima u planinama, i na kipru.

Meni licno, omiljen "flat" hleb.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, slavisa said:

... sto kaze Kinik za "kiselo" Grcko testo, tj pitu...

 

Ne citas pazljivo.

Btw - 'grcko testo' se pise sa malim slovom.

 

1 hour ago, DJORDJE said:

... prave Grci onaj njihov pita bread, ali nije isti ukus ... meni ta njihova pita ima odvratan kiseli ukus, i nikada nisam bio obozavatelj iste ...

 

...

Link to comment
Share on other sites

Hvala na edukaciji iz pravopisa. 🙂

Svatio sam ja tebe u vezi kiselosti grckog testa, i slazem se da je i ako je kiselo onda to zbog jogurta ili dugog stajanja, ili su dodali slucajno ukiseljeno mleko 🙂. kao ja jednom kad sam pravio baba au rhum, u testo (brioche) stavio mleko, koje je bilo kiselo, a nisam probao, kupio ga juce u prodavnici i prvi put otvorio 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

Pa, dobro - barem opisi to cudo.

Precnik, debljina, testo, ukus? Sa cime mozes da ga uporedis, sto ti je poznato / imas pod rukom?

 

Kiselo grcko testo? Mozda dodaju jogurt, ili im je dugo stajalo, pa 'preraslo', dobilo kiselkast ukus.

 

...

Izgleda onvako. Barem je to najblize sto sam nasao na netu. Testo je zilavo, nije kao za hleb i nije vazdusasto unutra.

 

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, slavisa said:

ne izgleda ovako lepo kao na slikama,

 

Izgleda bolje od mojih, ja nisam htio ni da slikam. Nisam vican oblikovanju, treba na tome poraditi ali su bile ukusne i tekstura je bila dobra.

 

Treba nabaviti onaj pekarski couche, lanenu tkaninu za proofing bageta. To nije skupo, naruci se preko ebay iz Kine, za par eurica.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slavisa said:

Da, bio sam u zurbi, ustao sam u 5h da bi bilo gotovo do 9h.

ali verovatno zbog brasna, je bilo jako lepljivo, pa sam mora sve produzit, a morao sam zavrsiti do 9h. mozda 5 minuta duze da se pece. peklo se 25min na 245 stepeni.

 

 

Zao mi je ali to su samo izgovori i vrdanja, stvarno ti ne mogu dati prolaznu ocjenu za ovaj pokusaj. :classic_wink: :classic_biggrin:

Maloprije sam narucio couche pa cu i ja opet probati, ni sebi ne mogu dati prolaznu dok ne budu kao Brunove ili bolje.

 

Za tu ljepljivost, nabavi brasno od rize  ili neko drugo brasno bez glutena pa ce se manje lijepiti.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je ono peceno dovoljno tako da to nije problem.

Imam ono brasno samoline, ono se isto, tj sprecava testo da se lepi za krpu npr.

a sa njim sam i posuo hleb, pre nego sto sam stavio da se pece, sam to brasno onako rukom razmazao, i onda zasekao.

Pa mozda zato izgleda bledo. Inace onaj baget prekljuce sam pekao 20 min i nisam stavio to samoline brasno, vec obicno belo.

Svakako da ni ja nisam u potpunosti zadovoljan, ali stvarno nisam imao izbora, trebalo je da bude peceno za rucak u 11h, medjutim posto je bilo u toku noci nevreme, pa su se izdesavale neke ne planirane stvari, sam morao tako zbrzati da ipak bude spremno za to vreme, jer drugog hleba nije bilo.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, slavisa said:

, ali stvarno nisam imao izbora, trebalo je da bude peceno za rucak u 11h, medjutim posto je bilo u toku noci nevreme, pa su se izdesavale neke ne planirane stvari, sam morao tako zbrzati da ipak bude spremno za to vreme, jer drugog hleba nije bilo.

 

Opet ti sa vrdanjima i izgovorima? :lol_2:

 

Poznato je meni da iako naizgled neperfektno, da je veoma jestivo i uglavnom makar nekoliko puta bolje od bilo cega sto se ima kupiti u samoposlugama i ducanima. 

 

Nego mi ovdje valjda ganjamo perfekciju, a ne osrednjost pa su i kritike dobronamjerne i nadam se, konstruktivne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...