Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

Naravno, da ganjamo perfekciju. Nego sam postavio fotke, jer sam napisao a sutra baget sa firestarterom, pa sam morao postaviti fotke iako nisam hteo. 😁 Sorry za vrdanje, :).

 

 

edit:

ovo tvoje vec izgleda perfekcija, mislim kao i svi sto si ih postavio ovde na temi 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, slavisa said:

Naravno, da ganjamo perfekciju. Nego sam postavio fotke, jer sam napisao a sutra baget sa firestarterom, pa sam morao postaviti fotke iako nisam hteo. 😁 Sorry za vrdanje, :).

 

 

edit:

ovo tvoje vec izgleda perfekcija, mislim kao i svi sto si ih postavio ovde na temi 

 

Cim meni stigne couche, usavrsicu bagete. Imam utisak da nije komplikovano, samo treba nauciti ih oblikovati kako treba. Isto treba utegnuti tijesto kao i kada se radi boule, a tu zakidam. 

 

Ovaj John Kirkwood je dobar lik, meni posebno simpa iz nekog rezloga.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juce uvece, sam napravio starter za hleb, danas sam isplanirao da sve sredim kako treba, da uradim autolizu, od bar 1h, pa onda strech and fold 4 puta, pa da ga ostavim da se odradi bulk, pa da ga oblikujem, pa preko noci u frizider, i sutra ujutro pecem.

Medjutim, dan je poceo lepo, izmesam ja brasno i vodu, i ostavim da tako odstoji 1h, onda sam dodao brasno, izmesao sve fino. Ostavio oko pola sata da se odmori, dodao starter od sinoc. I onda gazda od ove kuce u kojoj sam ( ja sam iznamio deo kuce), dodje i kaze mi da je primetio da je jedan oluk od kuce pukao, i da je zid mokar ( sinoc je padala kisa). Pita da li imam vremena da vidm to. Ok, ostavim ja hleb, i odem da vidim. Stvarno pukla cev , donesem merdevine skinem tu cev, nadjem istu takvu. Medjutim ta cev, tj oluk ulazi u zemlju i treba da kisnica odlazi u neku cisternu pod zemljom. Uzme covek (gazda) neki stap i da proveri da nije i dole nesto zapuseno, kad ono kao da jeste. Avvv sve bolje od boljeg. Kazem ja njemu moram odradit strech and fold 😂, dolazim za 5 min. I tako odradim ja prvi S&F, i vratim se. To je bilo oko 10h. kazem ja njemu da cu posle rucka, otkopati oko tog slivnika, da vidim sta se tamo desava. Ok prosao je rucak, uzmem alat, i krenem da kopam. Posto je ovde kamen, to i nije bas lako kao sto je lako kod mene u pesku u Tavankutu. Uzmem ja lopatom da izbacujem zemlju, kad ono kamenje, i onako mahinalno se sagnem da rukom izbacim zemlju i izvadim kamen, i kako sam povukao rukom, nisam video staklo i zasecem vrh domalog prsta desne ruke, krv siklja. Odem zaustavim krvi, zavijem, mislim se kako cu sad radit sa hlebom. Ok, nasao sam neke najlonske rukavice u kuhinji zapakovane, tj nisu otvarane. Navucem rukavice i odradim 2 S&F jedno sat i po nakon prvog. Odem da nastavim kopat, i iskopam ja dok nisam dosao do nekog betona i kamenih oblutaka u betonu, sssss sve bolje od boljeg. Odem uzmem neko gvozdje sa teskim vrhom ( ovde se sa tim buse rupe np ako se stavljaju stubovi za ogredu. i krenem ja sa tim gvozdjem ( sipkom ) da udaram, izlupam ja to nekako, i dodjem do otvora gde cev ulazi u cisternu. Kad ono ima i jedan deo kao prsten koji je ubetoniran u zid. Pitam ja Coveka, dal da lupam, kaze on lupaj 🙂 . I izlupam ja taj beton, otpao jedan deo zida, kaze on ne brini, popravit ces to sutra 😀. Kad sam sve izlupao, iscupao cev, proverio da nije zapusena, bila je zapusena sa liscem i blatom, ocistim ja to. Kazem da sad treba, kad namestim cev nazad, bacit to izlupano kamenje i beton pa na to naliti novi beton da se ponovo zabetonira. Kaze on nema cementa ni peska ( sitnog sljunka). AHHHH, kaze on oticemo kupit dzak cementa i tog sljunka. Kazem ja njemu ok, sacekaj samo malo da se operem, i da uradim jos jedan S&F, jedno 2h posle drugog puta. Kupimo mi sve to, vratimo se nazad, odradim ja jos jednom S&F, i kazem ok taman sad bulk i bit ce super.

Sve sam sredio, oluk, ko da se nista nije desilo. Posle 3h, cekanja, ajda da oblikujem pa da ga stavim u banneton ( koji je stigao u medjuvremenu ) pa u frizider. I krenem ja da oblikujem prema onom videu iz prvog posta. Kad ono lepi se, imam rukavice, a prst boli, ne mogu normalno da radim. sto ja vise oblikujem hleb ono sve gore. mislio sam da pokupim sve to testo i da bacim u korpu za otpatke, sutra prolaze smecari, pa da ga odmah i odnesu . Uzdahnem, odem prosetam psa. Vratim se, i nekako uspem ja da oblikujem moj hleb, stavim u banneton, uvijem u krpu, pa u kesu i u frizider. Sutra pecem. Javaljam utiske, ne znam da li cu staviti slike. 

 

Izvinjavam se na poduzem postu, mislim da je bas zanimljivo, kad god nesto isplaniram, uvek nesto ne isplanirano nadodje i pokvari ceo plan/ove.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

korijander.jpg

 

Danas sam nabavio coriander u prahu (zrno imam) i probacu recept nekad krajem iduce sedmice, meni se cini interesantnim i mora biti ukusno. Doduse cini mi se da je kod njega previse korijandera za moj ukus pa cu smanjiti, a moram jos da nadjem barley malt. Moguce da ima kod Poljaka ili kod Turcina ili cu mozda morati sam pokiseliti malo jecma, moze i tome da bude prvi put. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ga hleb od juce, danas jutros pecen , sve u svemu zadovoljan, sam 🙂 Ovo okolo sto izgleda svetlo, nije moglo da dobije bolju jer je bilo u dubokoj duch oven posudi, sa papirom za pecenje, koji nije dozvolio da dobije buju. posle 40min sam izvadio hleb is posude, i stavio na resetku da se dopece jos 15min.

 

IMG-20190710-083941.jpg

 

IMG-20190710-083946.jpg

 

IMG-20190710-091738.jpg

 

IMG-20190710-091755.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nesto ti ne radis kako treba. Iako je to jestivo, sigurno i vise nego jestivo, ne zadovoljava vizualni dojam. Mislim da je underproofed ili over, jedno od ta dva sigurno jer bi ta raspuklina preko sredine trebala biti puno sira. Dutch oven bi morao da ispece taj hljeb, mora da ga nisi zagrijao prije nego si ubacio tijesto?

 

Meni je malo dodijalo praviti ove boules, iduce sedmice cu probati ovaj malted sa korijanderom i ako stigne couche, okusacu se sa bagetama. Racunam ako budem pravio kratke, kao John Kirkwood, da ce ih biti lakse oblikovati. To je ideja, a vidjecemo koliko mi je razmisljanje ispravno. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si procitao onaj gornji post kako je sve proslo prilikom pravljenja ovog hleba.? 😁 Zagrejao sam dutch oven u rerni, izvadio sam ga iz rerne pre nego sto sam stavio hleb da se pece. 

Definitivno ne znam gde gresim, skroz ispostujem sve iz uputstva, stretch and fold, nekoliko puta, pa bulk, 3-4 sata, pa onda oblikovanje, sve onako uradim, razvucem u cetvorougao, pa preklopim jedan preko drugog, i onda da se "zamota" pocme da se lepi, na svakom videu to sve izgleda super lepo, Pocinjem da verujem da je to neka montaza 😥

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, slavisa said:

Ne znam da li si procitao onaj gornji post kako je sve proslo prilikom pravljenja ovog hleba.? 😁 Zagrejao sam dutch oven u rerni, izvadio sam ga iz rerne pre nego sto sam stavio hleb da se pece. 

Definitivno ne znam gde gresim, skroz ispostujem sve iz uputstva, stretch and fold, nekoliko puta, pa bulk, 3-4 sata, pa onda oblikovanje, sve onako uradim, razvucem u cetvorougao, pa preklopim jedan preko drugog, i onda da se "zamota" pocme da se lepi, na svakom videu to sve izgleda super lepo, Pocinjem da verujem da je to neka montaza 😥

 

Mozda ne dozvolis dovoljno dugo za final proof? Nakon oblikovanja pusti ga na sobnoj temperaturi nekoliko sati prije nego ga ubacis u frizider ako to nisi do sad radio. 

 

Procitao sam dugacki post ali to su opet vrdanja i vadjenja, a to smo rekli da necemo raditi, jel' tako - tako je. :lol_2:

 

Mozes jos pokusati nabaviti drugo brasno ili filtriraj vodu ali mislim da nije do toga. Nakvasi ruke kad radis sa tijestom i koristi scraper pa se nece lijepiti. I daj mu vremena, nemoj ga pozurivati. Kada hocu da izvadim tijesto na radnu povrsinu, samo okrenem posudu naopako i pustim ga da samo izadje. Nekada mu treba nekoliko minuta ali ja sam u zadnje vrijeme prilicno strpljiv lik. :classic_smile:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Sve to odradim, okrenem posudu, ispadne sam, nakvasim ruke, i kad ga razvucem u cetvorougao, prebacim stranice, pa da pocnem da ga uvijam, pocme da se lepi.

Ne znam sta bi moglo biti. Za radnu povrsinu, ne koristim kuhinjski deo, jer je od keramickih plocica, i te fuge mi nisu bas nesto ciste ( nije moja kuhinja, pa ne mogu menjati ), vec imam neku silikonsku foliju, pa je mozda do toga. Lepilo mi se i u Tavankutu kuci, a tamo mi je normalna ta ploca na kuhinji. 

Juce priliko oblikovanja, se poceo lepiti, ok, pospem brasna, zarolam ga u rolnu za batard pain, ali nije proslo ni par sekundi poceo je da se raspuzava, pa sam ga opet rastegao i ponovo krenuo da oblikujem, i opet, i onda sam ga ubacio u banneton, prekrio krpom, stavio u kesu i frizider. U frizideru se jos uduplo u bannetonu. 

Ne znam gde gresim, ali stvarno. Mozda cu se ipak vezbati sa suvim ili svezim kvascem, gde u roku 3-4 sata bude sve gotovo. 

Ispade kao vrdanje, ili izgovor, ali kad god ovde u FR isplaniram dan za hleb, uvek nesto iskrsne i pokvari ceo plan. Ali necemo vise o tome. 😀

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

korijander.jpg

 

Danas sam nabavio coriander u prahu (zrno imam) i probacu recept nekad krajem iduce sedmice, meni se cini interesantnim i mora biti ukusno. Doduse cini mi se da je kod njega previse korijandera za moj ukus pa cu smanjiti, a moram jos da nadjem barley malt. Moguce da ima kod Poljaka ili kod Turcina ili cu mozda morati sam pokiseliti malo jecma, moze i tome da bude prvi put. 

 

Daj ovaj recept, ili jos neke takve?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, slavisa said:

Mozda cu se ipak vezbati sa suvim ili svezim kvascem, gde u roku 3-4 sata bude sve gotovo.

 

Nemoj odustajati. Ti dobijes solidan rezultat, ne bacas ga u smece, pojede se. Polako i studiozno, pocni da zapisujes tacne kolicine, vrijeme za ovaj proof, pa za onaj proof, pa ako je bio u frizideru... Ako mozes, mozes da biljezis i sobnu temperaturu i onda kada budes imao taj data, pocni da omjeras, da dodajes vrijeme ili oduzimas, mijenjas kolicine i slicno dok ne nadodjes. Morace ti uspjeti, mislim nije ni da nisi imao uspjeha. Samo da ga prokljuvis jos malo. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Honey Badger said:

 

Nemoj odustajati. Ti dobijes solidan rezultat, ne bacas ga u smece, pojede se. Polako i studiozno, pocni da zapisujes tacne kolicine, vrijeme za ovaj proof, pa za onaj proof, pa ako je bio u frizideru... Ako mozes, mozes da biljezis i sobnu temperaturu i onda kada budes imao taj data, pocni da omjeras, da dodajes vrijeme ili oduzimas, mijenjas kolicine i slicno dok ne nadodjes. Morace ti uspjeti, mislim nije ni da nisi imao uspjeha. Samo da ga prokljuvis jos malo. 

 

Vezbat cu se, pa kad se uvezbam, onda cu postovati ovde, ovako samo zatrpavam temu 😁

 

Moram smislit nacin kako da ponesem sa sobom firestarter, kad se budem vracao u Srbiju. Idem avionom, pa nekako da ga sakrijem u neku vrecicu, neku malu kolicinu 🙂 posto ne nosim sa sobom veliki kofer, pa da stavim u checking. 

 

 

13 minutes ago, Honey Badger said:

 

Taj korijander je za ovo ispod:

 

 

 

 

Ok, hvala, onda nista 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slavisa said:

Vezbat cu se, pa kad se uvezbam, onda cu postovati ovde, ovako samo zatrpavam temu 😁

 

 

Pa ova tema i jeste za toga. Ja sam prestao da kacim slike kad mi svaki puta uspije. Ovo sto ti postavljas i jeste interesantno.

 

Samo nastavi, naci cemo gdje je kvaka pa ce i kod tebe uspijevati svaki put.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

Uvek nadjes nacin da ubedis sagovornika da ne odustaje 😁

 

Kung Fu (Term)

 

In China, it refers to any study, learning, or practice that requires patience, energy, and time to complete. In its original meaning, kung fu can refer to any discipline or skill achieved through hard work and practice, not necessarily martial arts.

 

:classic_wink:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 7:01 PM, slavisa said:

Sve to odradim, okrenem posudu, ispadne sam, nakvasim ruke, i kad ga razvucem u cetvorougao, prebacim stranice, pa da pocnem da ga uvijam, pocme da se lepi.

 

Imam ideju. 💡

 

Da probas ovako: Iduci puta kada budes pravio sourdough, kad zavrsis 3 ili 4 stretch and fold, odvoji jedno 100-150g tog tijesta i stavi u jednu  teglu i tu ga osmatraj. Sa ostatkom tijesta radi sta god ali ovo u tegli bi mogao na svakih sat vremena oznaciti koliko je nadoslo i ne dirati ga uopste dok ne krene da pada. Kada vidis da je pocelo da pada, to znaci da je vrijeme koje je proslo je maksimum bulk fermentacije i znaces za ubuduce. Pa kada iduci puta budes pravio, znaces da ako je recimo trebalo 7h da se popne i pocne da pada, da krenes oblikovati barem sat ranije, znaci 6h, dok kvasac nije pojeo sav protein iz brasna i da je ostalo dovoljno srukturalne snage u glutenu da zadrzi oblik.

 

Znaci, kada je tijesto u tegli vec pocelo da opada, izvadi ga iz tegle (pokusaj samo okrenuti naopako pa neka gravitacija odradi, ne zuris se), razvuci ga isto kao da radis hljeb i kad ga formiras, opet ga vrati u teglu i gledaj svaki sat da obiljezis dok ne pocne da pada. Taj drugi puta ce ti pomoci da odredis vrijeme za finalnu fermentaciju u slucaju da si odlucio da ne stavljas u frizider. 

 

Imam utisak da ces nakon tog eksperimenta biti blize perfektnoj struci, a imaces i vrijedne podatke za svaki iduci put i znaces koliko vremena ti treba za bulk, koliko za final i bices u stanju bolje da planiras sto ce neminovno dovesti do kvalitetnijeg rezultata.

 

Nekada ovih dana cu i ja napraviti ovaj eksperiment, bas me zanima koliko sam off i koliko bih mozda mogao napraviti jos bolje ako bih mu dao sat-dva duze ili krace. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...