Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

2 hours ago, Belper said:

Nema mjesta ismijavanju ja bi reko

Sta Amigo misli da smo obiljezeni imenom i kad kazes kako se zoves odmah ti vecina da odrednicu ko si sta si. Ti ne moras u to nista da vjerujes mozes biti i budista po ubjedenju ali svi te ljudi tako karakterisu.

 

To sto Amigo misli je njegov problem - moje ime i prezime je tako da na osnovu njega ne mozes odrediti nista - prezime je geografski bosansko, nacionalno moze biti bilo koje nacije (mada je vecinski bosnjacko - koliko ja znam oko 50% ljudi sa tim prezimenom su Bosnjaci, 25% Srbi, 25% Hrvati), ime mi   gotovo ne postoji kod Bosnjaka (ili postoji uz izbacivanje slova j) , u Srbiji je srpsko, u Hrvatskoj je hrvatsko, u Bosni je "narodno"....

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ters said:

 

To sto Amigo misli je njegov problem - moje ime i prezime je tako da na osnovu njega ne mozes odrediti nista - prezime je geografski bosansko, nacionalno moze biti bilo koje nacije (mada je vecinski bosnjacko - koliko ja znam oko 50% ljudi sa tim prezimenom su Bosnjaci, 25% Srbi, 25% Hrvati), ime mi   gotovo ne postoji kod Bosnjaka (ili postoji uz izbacivanje slova j) , u Srbiji je srpsko, u Hrvatskoj je hrvatsko, u Bosni je "narodno"....

Sta je geografski bosansko prezime 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Beonegro said:

Pa upravo je u tome problem, ti polaziš od pretpostavke da je podjela pravoslavac = Srbin, katolik = Hrvat, musliman = Bošnjak nešto normalno,

 

Ama ja to nisam nigdje rekao, nego samo da se to tako desilo.

Ja bih volio da to nije tako mozda vise nego ti, jer ja sam zbog toga najebao, a ti nisi.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Belper said:

Sta je geografski bosansko prezime 

Prezime koje ne postoji van podrucja izmedju Bihac-Banjaluka-Sarajevo - nema ga u Srbiji van Beograda, ni Hrvatskoj van Zagreba, i svi koji ga imaju u Beogradu ili Zagrebu su tamo tek 3 ili 4 generacije a dosli su iz pomenutog trougla... Nema ga u Hercegovini, nema ga u istocnoj ili sjevernoj Bosni.... 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

Prezime koje ne postoji van podrucja izmedju Bihac-Banjaluka-Sarajevo - nema ga u Srbiji van Beograda, ni Hrvatskoj van Zagreba, i svi koji ga imaju u Beogradu ili Zagrebu su tamo tek 3 ili 4 generacije a dosli su iz pomenutog trougla...

 

Hvala Ters na objasnjenju. Naime ja razumijem to ali dzaba kad ljudi vec unaprijed te trpaju u torove cak i kad ne znaju ko si sto je naravno primitivizam ali to je tako vec vjekovima kod nas zar ne. Ja sam odrastao u najmultietnickijem gradu na balkanu i osjetio sam sav taj belaj i diskriminaciju sa svih strana. Svi smo krivi ne licno ja i vi na forumu nego svi ti balkanski Sosoni Sijuksi i Cejeni i njihov mentalitet. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

To sto Amigo misli je njegov problem - moje ime i prezime je tako da na osnovu njega ne mozes odrediti nista - prezime je geografski bosansko, nacionalno moze biti bilo koje nacije (mada je vecinski bosnjacko - koliko ja znam oko 50% ljudi sa tim prezimenom su Bosnjaci, 25% Srbi, 25% Hrvati), ime mi   gotovo ne postoji kod Bosnjaka (ili postoji uz izbacivanje slova j) , u Srbiji je srpsko, u Hrvatskoj je hrvatsko, u Bosni je "narodno"....

 :smiley26:

Ovo kao nekad u Kviskoteku...osoba A, osoba B i osoba C....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Ama ja to nisam nigdje rekao, nego samo da se to tako desilo.

Ja bih volio da to nije tako mozda vise nego ti, jer ja sam zbog toga najebao, a ti nisi.

Nisi rekao, ama jesi napisao. I sad si ponovo napisao ovim samo se tako desilo.

Link to comment
Share on other sites

Friško štivo o uticaju crkve na političku mapu Evrope, a time i na uspeh Zapada, pojavu liberalizma, prosvetiteljstva i ljudskih prava, koje su u značajnoj meri bili posledica političke fragmentiranosti i izbalansiranosti snaga kako među državama tako i u okviru samih najznačajnih evropskih država u ovom smislu (poput Engleske i Holandije). Dosta ljudi prihvata ideju da je jedan od uzroka ovoga bila i geografija, ali je i važniju-nego-što-je-"opšepoznato" ulogu odigrala i crkva:

 

Iz abstrakta:

.... Using new data on papal conflict and religious institutions, I show instead that political fragmentation was the outcome of deliberate choices, that it is closely associated with papal conflict, and that political fragmentation persisted for longer than the bellicist explanations would predict. The medieval Catholic Church deliberately and effectively splintered political power in Europe by forming temporal alliances, funding proxy wars, launching crusades, and advancing ideology to ensure its autonomy and power. The roots of European state formation are thus more religious, older, and intentional than often assumed.

 

https://www.cambridge.org/core/journals/american-political-science-review/article/tilly-goes-to-church-the-religious-and-medieval-roots-of-european-state-fragmentation/4EEE3598EF17E46DF0050C375C9FDD45

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Beonegro said:

Nisi rekao, ama jesi napisao. I sad si ponovo napisao ovim samo se tako desilo.

Da li bi vi koji zivite na zapadu I naginjete da balkanske drzave budu isto ustrojene smjeli na bilo kom njihovom forumu nazivati Islam fasistickom organizacijom. Navodim Islam jer oni nema sanse da bi dopustili takav zargon. Evo ovde se to propagira bez problema pa vas pitam sto ne probate taj eksperiment da vidimo kako demokratska drustva reaguju na vase slobodno misljenje. Molim za argumentovane rasprave bez tenzija

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

 

7 minutes ago, Belper said:

Da li bi vi koji zivi te na zapadu I naginjete da balkanski drzave budu isto ustrojene smjeli na bilo kom njihovom forumu nazivati Islam fasistickom organizacijom. Navodim Islam jer oni nema sanse da bi dopustili takav zargon. Evo ovde se to propagira bez problema pa vas pitam sto ne probate taj eksperiment da vidimo kako demokratska drustva reaguju na vase slobodno misljenje. Molim za argumentovane rasprave bez tenzija

 

Islam je religija, ne organizacija. Kao i pravoslavlje. Sami po sebi nisu zlocinacke ideologije ali organizacije koje ih toboze predstavljaju i stite na nasim prostorima (SPC, IZ BiH) JESU zlocinacke. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

 

Islam je religija, ne organizacija. Kao i pravoslavlje. Sami po sebi nisu zlocinacke ideologije ali organizacije koje ih toboze predstavljaju i stite na nasim prostorima (SPC, IZ BiH) JESU zlocinacke. 

Da li bi mi odgovorio na pitanje

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Tvoje pitanje je apsolutno besmisleno jer analogija koju si povukao nema ama bas nikakvog smisla obzirom da niko ovdje nije propagirao, kako si ti napisao, da je bilo koja od religija fasizam. 

Kazem da li bi rekli da je islamska organizacija bilo koje zapadne zemlje fasisticka organizacija na njihovim forums ako podrzavaju slicne ideologije kao SPC

Link to comment
Share on other sites

Nego, zašto bi neko hteo da bude clan nevladine organizacije u kojoj umesto da prenosi drugima poruke ljubavi, prijateljstva, razumevanja itd, što bi trebalo da radi, ako se gleda statut organizacije, nekakva zla namćorasta starčuga raščupane brade u crnoj rizi podrgbavljena kao da je izašla iz Planete majmuna i sa ludačkim pogledom punim mržnje, skače po konopcima zvonika kao Kvazimodo, i siluje unaokolo bukom ako okolno stanovništvo jede kobasice kad zli starac "misli" da oni ne treba da jedu kobasice? Ili kad građani koji sa tim udruženjem nemaju nikakve veze šetaju nekom ulicom, itd, a sve što zla starčuga radi je da siluje unaokolo.

 

Mene bi bilo sramota da javno kažem kako sam član takvog udruzenja, kad već postoje druge organizacije sa slicnim programom, gde se tog programa i drže, a ne dozvoljavaju zlim starcima da od njihovog udruzenja prave travestiju i ruglo.

 

Jedino ako se članovi udruženja slažu sa zlim starcima, što ih onda čini saučesnicima, i legitimnim metama tih navodnih napada na njihovo udruženje, koji za sada još nisu fizički, u smislu da još nema sedlanja ili odsecanja konopa po kojima zli starci skaču kad siluju bukom, mada ni takvi nisu isključeni, što bi rekao njihov idol i oslobodilac onomad na Gazimestanu.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oooo, Milenko popušta...

Crkva je VRLO vladina organizacija, crkva to uvek jeste i njen je portparol i često puta proba nečega ..

I šalju oni poruke, sve koje si pobrojao, samo ih se sami ne pridržavaju...

 

U okruženju, kriminalci su se davno izdigli i uspostavili poslovne odnose, a da to nisu uradili njihovi jači rođaci, sveštenici (što je i moj odgovor Belperu)-koliko puta pop, rabin i muftija sede u istom studiju i zajedno ćakulaju o ljubavi, a traže svoje mesto u školama, televizijama, kako su složni u osudi gej ljudi i kako su jednako mizogini...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo jednog vjerskog predstavnika koji siri poruke ljubavi...  Zlocinac kao i svi oni koji se ne ograde od njega i koji ga ne izbace iz svoje vjerske organizacije.

 

 

Edited by ters
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, vazno da se u zdravstvenu ustanovu sekunDRAnog tipa ugura odbor za versku NATAVU. To je najvažnije. Kao i da još jednom pokažu kako nemaju ama baš nikakve veze sa 21 vekom, nego da su na kraju ipak samo atavisti. Uostalom, i tako je u odredenom povelikom procentu tih psihijatrijskih ordinacija dekoracija takva da bi i Hanibal Lektor pobegao kad vidi one zidove prekrivene ikonama.

 

Bar vise i ne kriju pravo lice. Tome su i težili od izgmizavanja, a ostalo je bilo foliranje. Oni hoće da se ližu sa popovima i da racunaju vreme po verskim praznicima. Oni neće civilizovano i savremeno društvo. To je zato što i nemaju visinu za tako nešto.

 

Jedino bi mogli do kraja da se otvore pa da konacno shvate da su zato nabijani, i biće ponovo, kako i treba, ali da su za sve sami krivi, ama im to ne smeta zato sto "neka pucaju oni i sada drze čas" i to njonjom duboko u srednjem veku. To, i da Titinoj Jugoslaviji nisu bili dostojni nešto da izjedu, jer da im ona nije bila, ne bi ni znali kako miriše vazduh van popovske mantije.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Helena said:

Oooo, Milenko popušta...

Crkva je VRLO vladina organizacija, crkva to uvek jeste i njen je portparol i često puta proba nečega ..

I šalju oni poruke, sve koje si pobrojao, samo ih se sami ne pridržavaju...

 

U okruženju, kriminalci su se davno izdigli i uspostavili poslovne odnose, a da to nisu uradili njihovi jači rođaci, sveštenici (što je i moj odgovor Belperu)-koliko puta pop, rabin i muftija sede u istom studiju i zajedno ćakulaju o ljubavi, a traže svoje mesto u školama, televizijama, kako su složni u osudi gej ljudi i kako su jednako mizogini...

Kakav narod takva vlast takva crkva I sve ostalo. Primjenjeno na bilo koju drzavu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...