Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Spoiler

Kad sam bio mlađi, odnosno mnogo mlađi, tačnije pri kraju fakulteta, u Americi se pojavila nova političko-sociološka minidisciplina kojoj je bio za cilj utvrđivanje nivoa sreće i zadovoljstva kod levih i desnih, liberala i konzervativaca, te demokrata i republikanaca.

 

Čitajući prve radove na tu temu, ne da nisam bio fasciniran, nego sam ih ubrzo batalio smatrajući ih naučnim pomodarstvom i željom da se izrudari po svaku cenu nešto novo u svetu koji stalno žudi za nekakvim novitetima, a da naučnici koji se time bave u stvari žele, logično, da u pokoljenjima ostanu upamćeni kao rodonačelnici neke nove kategorije.

 

Međutim, setio sam ih se kada je Tramp prvi put pobedio, što je izazvalo lavinu emocija na mrežama, pa čak i orgazmički karakter u nečemu što bi trebalo da bude jednostavan politički iskaz pojedinca. Priznajem, jer neću da se gledamo ovde u oči i lažemo, da mi takođei sada često dođu u misli...

 

Zašto?

 

Pa iz jednostavnog razloga što se toliko žuči prolije na društvenim mrežama i forumima ovog tipa, da to već i više nego opravdava sve te analize o nivoima sreće i zadovoljstva kod određenih socioloških i kulturoloških grupacija.

 

Drugim rečima, zašto bi neko izlivao žuč na mrežama, po forumima i komentarima na portalima ako njegovom kandidatu ide dobro? Pa tako imamo slučaj da Kamala Haris vodi na anketama i najverovatnije će postati predsednica jedne od najmoćnijih država na svetu, a njene pristalice i dalje u mnogo većoj meri objavljuju gadosti o protivkandidatu, uz salve uvreda, neprimeren ton i rečnik nedostojan čoveka, umesto da slave njenu buduću pobedu?!

 

Reč je o zapravo jednostavnoj matematici: uzmete neki random levi, liberalan ili progresivan nalog na mreži koji po binarnom sistemu komunicira sa onima koji ga prate, i samo saberete koliko slavi Kamalu a ispaljuje uvrede za Donalda. Isto možete učiniti i na ovoj stranici, i rezultat će vam se prikazati kristalno čist i jasan.

 

Neko će reći, pa nisu ni konzervativc baš došli iz bečkih škola, i neki od njih hoće da ujedaju po internetu, i biće sasvim u pravu kada to pomenu. Ali oni imaju ipak veći razlog za tugu i ozlojeđenost, jer njihovom kandidatu ne ide baš najbolje, gubi na anketama i neće postati predsednik...

 

I onda ide ono čuveno: ko gubi, ima prave da se ljuti... Ali levi i liberali ne gube, već dobijaju, pa zašto su onda na mrežama i forumima neretko deformisani i dehumanizovani od ljutnje???

  

Razlog tome vraća me na početak ove priče i mojih skromnih misli na tu temu, odnosno na ona istraživanja koje sam pominjao koja kažu da su konzervativci srećniji od liberala.

 

Tokom godina, istraživači su došli do gomile teorija da objasne ovaj fenomen, koje možete lako pronaći u akademskim internet debatnim krugovima, a možete da počnete od ovoga (https://jspp.psychopen.eu/index.php/jspp/article/view/4839/4839.html) jer su u njemu poređani i primeri svih novijih naučnika koji su se autorski bavili tom temom poslednjih godina.

 

Pa ako neko ne želi da čita reke tih tekstova, ovo bi bio nekakav presek: prvo objašnjenje je da konzervativci češće učestvuju u aktivnostima koje su povezane sa ličnom srećom - poput venčanja i aktivnog učešća u verskoj zajednici. Drugo objašnjenje je da su, naravno, konzervativci srećniji jer su po definiciji više zadovoljni ustaljenim poretkom stvari , znate ono - porodica, patriotizam, verska ubeđenja, rad od koga žive - dok, sa druge strane, liberali ne mogu da dohvate taj nivo jer su u svom nezadovoljstvu večito kao ona devojka što joj malo fali, a ipak devojačku sreću kvari...

 

Treće objašnjenje, povezano sa drugim, jeste ono koje kaže da su na testovima ličnosti liberali postizali veće rezultate kada je reč o neuroticizmu. A oni koji imaju visoke rezultate u pogledu neuroticizma uvek su na petama i oprezu protiv potencijalne štete, ali takođe moraju da žive sa mnogo negativnih emocija - poput tuge i anksioznosti.

 

Tokom godina bih tek delimično bacao pogled na ta istraživanja, a u jednom trenutku su mi čak i izgledala kao kategorički pogrešna. Naročito u vreme Baraka Obame, kada mi liberali uopšte nisu delovali tužno. Naprotiv, ogromne gomile mladih demokrata uzvikivale su, sećate se, ono njihovo - Da, možemo. Pa svi smo svojim očima gledali u Obaminoj kampanji skupove koji su bili izgrađeni oko sreće zbog nade u promene.

 

Do koje je to mere išlo znamo svi mi koji volimo američku kulturu i pomno je pratimo, pa smo bili svedoci oduševljena levih i liberala "Hamiltonom" Lin-Manuel Mirande, kao optimističnim, slavljeničkim i multirasnim prikazom osnivanja Amerike. Jednostavno, postojala je pretpostavka poverenja u sistem - Amerika ide napred, luk istorije se savija ka pravdi.

 

Postepeno se ta atmosfera ipak menjala. Prvo, pojavili su se pametni telefoni i društveni mediji koji su negativno uticali na psihu nacije, posebno među mladima. A onda je došao na redi i izbor Donalda Trampa, koji je potpuno pomračio pomenuto raspoloženje.

 

Naročito su pogođeni mladi liberali. Studija iz 2021. koju su sproveli Ketrin Gimbroun, Liza M. Bejts, Set Džej Prins i Ketrin M. Kiz bavila se emocionalnim stanjem učenika 12. razreda između 2005. i 2018. Prema rezultatima tih istraživanja, liberalne devojke su iskusile porast simptoma depresije, a liberalni momci uopšte nisu mnogo zaostajali. 

 

Naravno, i konzervativni dečaci i devojčice takođe su patili od veće stope simptoma depresije, ali ni približno kao liberali. Jer je ta kvantitativna razlika u tugi, ispostaviće se, bila povezana sa - ideologijom.

 

Jednostavno, istraživanja nam nedvosmisleno poručuju da su mnogi na levici i liberalnoj strani spektra počeli da pate od onoga što bismo mogli nazvati - neprilagođenom tugom. Ovakav način razmišljanja imao je tri glavne karakteristike.

 

Prvo, mentalitet. 

Za mnoge od onih koji su praćeni studijama, američki problemi su postali endemski: američki san je laž, klimatske promene su tako nezaustavljive, sistemski rasizam je večan. Iznošenje katastrofičnih izjava postalo je način da pokažete da ste bili tako "woke" zbog brutalnosti američkog života. 

A to je upravo dijametralno suprotno od one Amerke koja se činila toliko moćnom da je sposobna da stane u kraj svakom probllemu: ekonomskim razlikama, rasizmu, agresijii totalitarnih lidera širom sveta, nepravdi...  

 

A sad je to toliko sve nešto naopačke. Pa toga čak, jasno vidljivo, imamo i na domaćim profilima na mrežama i forumima, gde je sve nekako fatalistički...

 

Taj problem je Metju Iglesias nedavno prikazao rekavši da vam katastrofisanje obično neće pomoći u rešavanju problema. Znate ono, kad neko od levih i liberala kaže - ubiću se ako Tramp pobedi... Ili, selim se ako izgasaju onog kretena...

 

Naprotiv, svako ko se oseća loše i preloše zbog spoljnih uticaja i fenomena, kakav sam fenomen Donalda Trampa svakako jeste, mora da prekine ciklus katastrofičnog razmišljanja kako bi mogao na miru da locira one probleme na koje stvarno može da utiče, te da se uhvati u koštac sa problemima nad kojima zapravo zaista ima kontrolu.

 

Drugo, ekstremna osetljivost. 

Džil Filipović kaže, sublimiram, da postoje strašne negativne dugoročne posledice, posebno po mlade ljude, koje proizilaze iz ovog oslanjanja na jezik štete i optužbi da su stvari koje neko smatra uvredljivim "duboko problematične" ili čak nasilne.

 

Ona i taj red autora socioloških studija zapravo sugerišu da su ljudi koji se osećaju kao da su glavni arhitekti sopstvenog života znatno zadovoljniji od ljudi čija je podrazumevana pozicija - viktimizacija.

 

Treće, kultura denuncijacije. 

Kada se ljudi osećaju emocionalno nesigurno, oni će se javno izraziti često preko gornjeg praga izraza. To doprinosi žestokim naletima kenselovanja i osuđivanja koje smo videli u poslednjih nekoliko godina, a jasno uočavamo i na ovoj stranici. 

 

Kako bih vam to približio, pomenuću svoju ličnu reakciju na članak u Tajmsu koji je napisao Dejmon Linker početkom godine, kada je ustvrdio da je Ron Desantis loš, ali ne tako strašan kao Tramp. I kao neko kome je Desantis najbolji izbor za predsednika, moja malenkost se naravno nije dobro osećala posle čitanja tog teksta, kao što nekima, potpisujem, uopšte neće biti dobro dok čitaju ove moje skromne misli.

 

Ali levi i progresivci su se obrušili na Linkera još gore, na način na koji moja malenkost nikada ne bi mogla niti imala kapacitete za tako nešto, a suština je bila da je sramotno samo reći da je Desantis - loš. Oni su Linkera zasuli uvredama na mrežama jer je, po njima, morao da kaže da je Desantis fašista, kreten, imbecil i čisto zlo...

 

Jer ako po standardima i svakodnevici levih i liberala ne govorite jezikom maksimalističkog egzorcizma, zapravo izdajete - narativ, a ne Bajdena ili Kamalu Haris.

 

To možemo da vidimo i kod nas na svakodnevnom nivou, kada se ljudi nazivaju moronima, govnima, imbecilima, nakazama etc, a čini se da ne postoji limit u tome jer je maksimalistički egzorcizam zapravo ono - no limit.

 

Ovaj retorički stil je takođe autodestruktivan. Jer kada je maksimalistička denuncijacija najvažnija metoda, onda niko ne zna ko će sledeći biti optužen. I za šta će biti optužen.

 

Svi žive u klimi straha, a svaka emocionalno zdrava osoba piše i priča iz odbrambenog čučenja (to vam je ono kao kad u filmu neko zapuca u kafani, a svi kao po komandi čučnu ispod stolova i šanka).

 

Iz tih razloga sada mi je mnogo jasnija liberalna tuga, koja je bila neprilagođena zato što način razmišljanja nije povećao osećaj delovanja ljudi u kategorijama u kojima zaista mogu da deluju.

 

Naprotiv, taj odnos je danas smanjen, a zamenile su ga opservacije neprilične ne samo akademskom tonu, nego - izvoru onoga ljudskog u nama,

 

Jer kada se prema politici odnosite kao prema emotivnom prikazu, na kraju ćete učiniti da se i sami osećate upropašćeno, prljavo i nemoćno. Pa ako baš želite zdravu politiku, ohrabrite ljude da imaju poverenja u svoju sposobnost da naprave razliku i da misle različito. 

 

Verujte, to stvarno ne boli... I nemojte nikako potkopavati to poverenje.


Garantujem, iako nisam autor nijednog od predmetnih radova u Americi, da ćete tada biti barem mrvicu srećniji nego što ste sada...

 

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

Kako ti nisi realna (o objektivnosti da ne pricam) na uvrede koje Tramp salje, zar ti se to ne cini gorim nego, smeje se kad nije smesno? WTH

Ja sam rekla da Tramp nije trebao da prica o jedenju kucnih ljubimaca. Ajde da vidimo da li ti mozes da kritikujes obe strane ili je samo TDS

 

8 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Prica se na netu. Pa jbt pricaju da je zemlja ravna, da poverujemo glasinama? Kako Tramp nikada nije odabrao da kaze nesto pozitivno osim kad prica o sebi (malo Orbanu, Putinu, Erdoganu i Kimu)? Nego drzava je uzas, ovo je strasno, jezivo je, ljudi su katastrofa, zene uzas, macke uzas, haicani, kinezi, demokrate, levicari, CIA, FBI, sudovi, sudije, muslimani, meksikanci, venecuelanci, vetrenjace, baterije, tejlor svift, veterani, vojnici, poginuli... Jbt kataklizma, a on car ce to sve da opravi vec prvog dana. 

 

A onda se pojavite vi koji u njega gledate kao u boga i kao jao levicari komunisti sve cekaju da im drzava sredi... 

 

 

Mmm jezivo, vi, TDS, TDS....

Link to comment
Share on other sites

Price koje mi pricamo ovde na forumu nece imati nikakav uticaj na izbore, amerika ce glasati kako glasa. Ali ako realno gledamo, za one koji misle da je Tramp=Satana sam, ne dajete ni jedan argument koji ide protiv proste racunice, bilo mi je bolje 2019 pod Trampovom administraciji, nego sada pod Kamalinom. Sve sto neki govore nije utemeljeno u cinjenicama, ljudi koji ce glasati za Trampa su budale, krezubi idioti, fashisti, rasisti ....Prosli put koliko ono beze oko 79 mil glasalo za njega (mozda gresim, pricam napamet), ako je toliko ljudi budale, mozda da se zapitate da u argumentima ne vozite na pogresnoj strani autoputa. Kazu pollovi ne pokazuju jasnu sliku, jer ljudi kriju da ce glasati za Trampa. Zapitajte se zasto.

Znam dosta ljudi koji ce glasati za Trampa a nisu rasisti I fashisti i Def nisu krezube budale. Imaju argumente, ekonomija, ratovi, inflacija...nesto smisleno. A ne Tramp je Hitler.

 

Ja bi volela da mi neko pokaze argumente za Kamalu a da ne koristi Trampa kao argument. Zamislite da Tramp nije drugi kandidat, zasto US glasac treba da glasa za Kamalu. Sta je cini sposobnim kandidatom.

Link to comment
Share on other sites

Situacija je sasvim jasna - na jednoj strani imamo Republikansku stranku koja je idolopoklonička i autoritarna (svi drugi su komunisti koji ne misle kao Vođa, podsmevaju se liberalizmu a dive se i pozivaju na beskonačne aplauze Vođi kada dođe na vlast, pokušaj puča 6/1, nazivanje neonacista “finim ljudima”, divljenje Putinu i severnokorejskom diktatoru, teorije zavere i ksenofobija…) a na drugoj strani demokrate koji se, kako tako, drže demokratskog principa slobodnih izbora i donošenja odluka kroz institucije. 
E sad, mnogi Amerikanci sam siguran nisu ni za Demokrate ali šta im se nudi na drugoj strani? I tu dolazimo do srži problema - ne postoje 2 strane koje se drže demokratskih principa, slično kao i u Srbiji. Nedostatak šireg političkog ali i demokratskog spektra na levici i desnici (koja nije antidemokratska i izolacionistička) je najveći problem.

Edited by melankolic
  • Like 4
  • Thanks 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, melankolic said:

Situacija je sasvim jasna - na jednoj strani imamo Republikansku stranku koja je idolopoklonička i autoritarna (svi drugi su komunisti koji ne misle kao Vođa, podsmevaju se liberalizmu a dive se i pozivaju na beskonačne aplauze Vođi kada dođe na vlast, pokušaj puča 6/1, nazivanje neonacista “finim ljudima”, divljenje Putinu i severnokorejskom diktatoru, teorije zavere i ksenofobija…) a na drugoj strani demokrate koji se, kako tako, drže demokratskog principa slobodnih izbora i donošenja odluka kroz institucije. 
E sad, mnogi Amerikanci sam siguran nisu ni za Demokrate ali šta im se nudi na drugoj strani? I tu dolazimo do srži problema - ne postoje 2 strane koje se drže demokratskih principa, slično kao i u Srbiji. Nedostatak šireg političkog ali i demokratskog spektra na levici i desnici (koja nije antidemokratska i izolacionistička) je najveći problem.

Pozdrav da si izasao iz istorije.

 

Nego, zasto treba da glasam za Kamalu, ako izuzmemo da joj je Tramp protivkandidat. Sta mi ona nudi kao glasacu?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Pozdrav da si izasao iz istorije.

 

Nego, zasto treba da glasam za Kamalu, ako izuzmemo da joj je Tramp protivkandidat. Sta mi ona nudi kao glasacu?

 
Ne mora ništa da ti nudi ali ako imaš izbor između stalnih tenzija, pretnji nasiljem, uticaja Vođe na sudske procese i progone i, s druge strane, nekog / neku koja ti ponavlja jednu te istu odavno ispričanu priču ali koja nije opasna za čitave grupe i zajednice u društvu, i globalno deluje kao predvodnica demokratije, onda ti je bolje da glasaš za nju dok se Reposi ne otkače psihoa i ne vrate se svojoj razumnoj konzervativnoj politici.

Edited by melankolic
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, melankolic said:

 
Ne mora ništa da ti nudi ali ako imaš izbor između stalnih tenzija, pretnji nasiljem, uticaja Vođe na sudske procese i progone i, s druge strane, nekog / neku koja ti ponavlja jednu te istu odavno ispričanu priču ali koja nije opasna za čitave grupe i zajednice u društvu, i globalno deluje kao predvodnica demokratije, onda ti je bolje da glasaš za nju dok se Reposi ne otkače psihoa i ne vrate se svojoj razumnoj konzervativnoj politici.

Ok znaci nista, osim nije Tramp. Ali Tramp je bio dobar za mene u 4 godine koliko je bio predsednik. Spustio poreze, obezbedio granicu da ilegalci ne ulaze, nije pocinjao ratove...

Koliko god mi se licno ne svidja, ne vidim razlog da glasam protiv njega. Ako mi Kamala ne nudi nista, nego isti program Bidena koji mi se ne svidja vec 4 godine, I koji me kostao.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Ok znaci nista, osim nije Tramp. Ali Tramp je bio dobar za mene u 4 godine koliko je bio predsednik. Spustio poreze, obezbedio granicu da ilegalci ne ulaze, nije pocinjao ratove...

Koliko god mi se licno ne svidja, ne vidim razlog da glasam protiv njega. Ako mi Kamala ne nudi nista, nego isti program Bidena koji mi se ne svidja vec 4 godine, I koji me kostao.

 
Može i tako da se gleda (egocentrično) na politiku ali, kao što reč “politiko” kaže, pod tim se podrazumeva upravljanje “polisom” odnosno danas državom. Ne može se u ovakvom globalno nestabilnom po bezbednost i ekonomiju svetu gledati samo lična korist nego se mora gledati šira slika. Ne mogu se iz procesa odlučivanja isključiti pojedinci koji nisu u istoj poziciji kao ti, ugrožene grupe (šta god ti o njima mislila), ne može se odbijati izdvajanje novca za bezbednosne strukture a ovamo kukati kako ti ilegalci jedu pse i mačke, kako LGBTQ ne postoje, verovati da će ti Musk rešiti ekonomske probleme a za dan se rešiti rat u Ukrajini i u Gazi. Tu se slažem sa Kamalom da bi psiho isto uradio kao što je posadio Vučića i Kosovara za kanabe i podelio im hemijske. Da ne govorim da nema rešenje za pucnjave po školama i krizu u odnosima sa Kinom. Rusiji i Sev. Koreji se već predao, to ni sam ne krije.

Edited by melankolic
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, melankolic said:

 
Može i tako da se gleda (egocentrično) na politiku ali, kao što reč “politiko” kaže, pod tim se podrazumeva upravljanje “polisom” odnosno danas državom. Ne može se u ovakvom globalno nestabilnom po bezbednost i ekonomiju svetu gledati samo lična korist nego se mora gledati šira slika. Ne mogu se iz procesa odlučivanja isključiti pojedinci koji nisu u istoj poziciji kao ti, ugrožene grupe (šta god ti o njima mislila), ne može se odbijati izdvajanje novca za bezbednosne strukture a ovamo kukati kako ti ilegalci jedu pse i mačke, kako LGBTQ ne postoje, verovati da će ti Musk rešiti ekonomske probleme a za dan se rešiti rat u Ukrajini i u Gazi. Tu se slažem sa Kamalom da bi psiho isto uradio kao što je posadio Vučića i Kosovara za kanabe i podelio im hemijske. Da ne govorim da nema rešenje za pucnjave po školama i krizu u odnosima sa Kinom. Rusiji i Sev. Koreji se već predao, to ni sam ne krije.

Egocentricno, gledam siru sliku, pod Trampom sam zaradjivala par stotina hiljada vise, pod Bidenom sam toliko gubila 2022. Tako da, sorry, moram bas da dobijem razloge zasto me toliko kosta ideologija

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Egocentricno, gledam siru sliku, pod Trampom sam zaradjivala par stotina hiljada vise, pod Bidenom sam toliko gubila 2022. Tako da, sorry, moram bas da dobijem razloge zasto me toliko kosta ideologija

 
Koja ideologija?

Meni pre to 1 Vođa - 1 Nacija smrdi na neku, svima znanu ideologiju.

A vidim da desni populisti nisu gadljivi ni na crvenu zvezdu. Čak im šalju i ljubavna pisma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

pod Trampom sam zaradjivala par stotina hiljada vise, pod Bidenom sam toliko gubila 2022. Tako da, sorry, moram bas da dobijem razloge zasto me toliko kosta ideologija

 

Napisao sam na nekoj drugoj temi, nisi odavno dobila “za usi” da moras da brines o buducnosti i da strepis za koru hleba i svoj zivot. Pazi ti ovo, “koliko ce mene da kosta” a koliko ce da kosta one u Ukrajni? To te zabole? Sto je najgore, neko ko ima korene iz sistema gde je to bilo skoro svakodnevna briga. Jovan Sterija Popovic ima komediju na tu temu.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

Egocentricno, gledam siru sliku, pod Trampom sam zaradjivala par stotina hiljada vise, pod Bidenom sam toliko gubila 2022. Tako da, sorry, moram bas da dobijem razloge zasto me toliko kosta ideologija

 

Mozda nije do njih, nego do tebe? 

Ja ono sto vidim, ljudi zaradjuju vise danas, jedino sto i vise trose zbog cena. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, melankolic said:

 
Koja ideologija?

Meni pre to 1 Vođa - 1 Nacija smrdi na neku, svima znanu ideologiju.

A vidim da desni populisti nisu gadljivi ni na crvenu zvezdu. Čak im šalju i ljubavna pisma.

Neka ideologija, da glasam za nesto sto prakticno nije za mene.

8 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Napisao sam na nekoj drugoj temi, nisi odavno dobila “za usi” da moras da brines o buducnosti i da strepis za koru hleba i svoj zivot. Pazi ti ovo, “koliko ce mene da kosta” a koliko ce da kosta one u Ukrajni? To te zabole? Sto je najgore, neko ko ima korene iz sistema gde je to bilo skoro svakodnevna briga. Jovan Sterija Popovic ima komediju na tu temu.

 

"Za usi", sta ti uopste znas o meni? Gde si bio kad sam ja strepela za koru hleba da mi sad prigovaras? Koga je zabolelo za mene kad mi je trebalo? I ja ne mislim da ako Tramp dobije da ce to biti lose za Ukrajinu. 

Ako bude, budi siguran da cu prigovarati. Kao sto sad prigovaram sta Biden/Harris rade sa Izraelom. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

"Za usi", sta ti uopste znas o meni? Gde si bio kad sam ja strepela za koru hleba da mi sad prigovaras? Koga je zabolelo za mene kad mi je trebalo? I ja ne mislim da ako Tramp dobije da ce to biti lose za Ukrajinu. 

Ako bude, budi siguran da cu prigovarati. Kao sto sad prigovaram sta Biden/Harris rade sa Izraelom. 

 

Pa vidi, to sto nikog nije zabolelo je problem koji se resava politikom. Samo, to se radi onda kada je tebi/meni/svima dobro. Sama si pricu prebacila na licni nivo i tome koliko si zaradjiva a koliko sada. Ako to treba da bude razlog zasto osudjenog kriminalca, patoloskog lazova, prevaranta, sexulanog napasnika treba odabrati za predsednika, onda zaista imas problem sa objektivnoscu. I nemoj vise pisati o sebi, ako ne zelis da to neko prokomentarise. To radis vec nekoliko puta, onda ti Baby odgovri ili neko drugi i ti se brecnes kako te neko vredja i komentarise na licnom nivou. 

Evo ti prosto pitanje: gde je tvoja granica kada tvoja licna korist prestane da bude odlucujuci faktor? Da li bi glasala za Trampa ako ces zaradjivati vise, ali on moze da ubije nekog i ne odgovara? Da li bi glasala i zaradjivala vise, da on moze da istera koga hoce iz zemlje?  Da li bi glasala za Trampa i zaradjivala vise, ali da on moze da rasturi NATO? 

Ne mozes samo licnu korist da gledas. Pogotovu ne onu gde ti je samo NOVAC benefit. 

 

Ako Trump dobije izbore, to nece biti lose za Ukrajnu, bice katastrofa. Bice lose u najboljem slucaju za EU, u najgorem katastrofa. Za ceo demokratski civilozovani svet bice lose. A onda ce to vrlo brzo da se prelije na USA. Samo sto tamo nece da se zavrsi na ekonomskoj krizi. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Zaboravio sam da u prethodnom postu pomenem da se i iz redova liberala i levih nesporno čuju jasni tonovi protiv maksimalističkog egzorcizma, a bilo bi sasvim nepošteno da ostane na tome, to jest da se preskoči i previdi činjenica da i sa te strane spektra katkad snažno odjekuje osuda uvreda i gadosti koje pljušte po neistomišljenicima.

 

Čak i najuži vrh Demokratske stranke osuđuje takvo ponašanje, a neki od najboljih saveta koje su levi i liberali nedavno dobili došli su od Bila Klintona u njegovom govoru na Nacionalnoj konvenciji demokrata.

 

Prvo je upozorio na oholost, citiram: "Videli smo da nam je više od jednog izbora izmicalo kada smo mislili da se to ne može dogoditi, kada su ljudi bili ometeni lažnim problemima ili su bili previše samouvereni. To je nešto što svaki Klinton razume". Drugo, povezano i još važnije, upozorio je na ponižavanje birača koji ne dele liberalne vrednosti

 

"Pozivam vas da upoznate ljude onakvima kakvi jesu“, dodala je njegova supruga na istoj konvenciji, koja ipak zna nešto o osvajanju glasova izvan čvrstih plavih država. 

 

Veli ona, citiram: "Pozivam vas da ih ne ponižavate. Odnosite se prema njima s poštovanjem - baš onako kako biste želeli da se oni ponašaju prema vama".

 

To je kritičan savet jer je prečesto od 2016. liberalni impuls bio da se demonizuje bilo ko ko ima imalo simpatije prema Donaldu Trampu, i to kao rasista,fanatik, moron, nakaza... Što je, priznaćemo, ne samo pokazatelj i dokaz dokle ljudska glupost može da dobaci, već je bilo i politički glupo, jer je teško dobiti ne samo glasove, već i poverenje ljudi koje omalovažavate i vređate.

 

Mislim, kako da onome ko vređa ljude veruju oni koje vređa?! Kako da ne posumnjaju u njegove namere?!

 

Takođe mi se činilo moralno uvredljivim kada dobro obrazovane i uspešne elite preziru obespravljene Amerikance radničke klase, koji su ekonomski i socijalno ostavljeni i obespravljeni. Verovali ili ne, i oni zaslužuju empatiju, a ne uvrede, ma koliko se o njima i u US i na ovom mestu našeg foruma piše kao o bezveznjacima, i ti se ljudi karakterišu kao krezave budale dostojne samo prezira i ničeg više.

 

Pa vi, gospodo, svakako osudite Trampa, ali nemojte stereotipizovati i omalovažavati skoro polovinu Amerikanaca koji su stali na njegovu stranu...

 

Gledao sam ove fokus grupe koje je organizovao CNN i video neku ženu koja podržava Trampa jer se oseća izdanom od strane demokratskog političkog establišmenta. I ima pravo. Kada su fabrike zatvorene i dobri sindikalni poslovi napustili predmetna područja, ona je završila kao beskućnik i zavisna od socijalne pomoći. 

 

I sasvim je normalno da kada Tramp govori o njenom bolu i obećava da će vratiti fabrike, naravno, i njeno srce poskoči.

 

Ali njena odlučnost jača kada čuje da se liberali i levi rugaju njenom uverenju. A naročito kada izvrgavaju ruglu njeno praktikovanju vere, jer je reč o evangelističkoj crkvi koja joj je pomogla da prevaziđe beskućništvo.

 

Zatim, tu je bila neka žena koja je poručila da je ne zanima baš mnogo politika, ali je ljuta na demokrate jer su cene hrane - previsoke.

 

"Nisam sigurna kako ću glasati", rekla je sa mirom istočnjačkih fakira koji leže na onim ekserma. 

 

I levi i liberali upravo moraju da se bore za njen glas, a ne da divljaju zbog zločina političke misli kada je izrekla da je život pod ovom administracijom teži jer su cene veće i svakodnevne potrebe skuplje.

 

Jer, početak i kraj sage o američkoj radničkoj klasi zasniva se na činjenici koju pokazuju svi ekonomski parametri - da potpuno imaju pravo da se osećaju izdano. Nakon što je skoro 3.000 ljudi poginulo u napadima 11. septembra, Amerika je započela dva rata i dala trilione dolara za nešto što bi predstavljalo rešenje. Ali svaka tri ili četiri dana država gubi onoliko Amerikanaca zbog droge, alkohola i samoubistava, koliko ih je poginulo u napadima 11. septembra, a odgovor aktuelne administracije na tuporaznu istinu patetično je slab.

 

Društveno tkivo u mnogim zajednicama plavih okovratnika se rasplinulo, a ljudi su ljuti i frustrirani.

 

Od Obaminog predsednikovanja, koje sam pomenuo u prethodnom postu kao egzemplar sreće levih i liberala, nije samo sreća bila pokretačka snaga, već i činjenica da su demokrate sve više postajale stranka obrazovanih.

 

Međutim, sadašnji rezultati tog procesa često su pokazatelji gledanja sa visine na birače radničke klase, posebno na oe koji iskazuju versko opredeljenje i kojima je stalo do svoje vere. A u zemlji u kojoj 74 odsto Amerikanaca kaže da veruje u Boga, prema Galupu, a samo 38 odsto starijih od 25 godina ima četvorogodišnju fakultetsku diplomu, gledanje sa visine i uvrede upućene radničkoj klasi i vernicima je - gubitnička strategija.

 

Na to me u stvari podsetio Majkl Sendel, znate ga kao filozofa sa Harvarda, koji iako liberal, osuđuje prezir prema ljudima sa nižim obrazovanjem kao poslednju prihvatljivu predrasudu u Americi.

 

I, evo, moja malenkost koja nije na toj strani političkog spektra, kaže da je taj liberal - u pravu. Jer elite se često upuštaju u otvoren prezir prema glasačima radničke klase. 

 

A istorija demsa svakako nije ponižavanje potlačenih, neukih i siromašnih. Pa umesto da vređaju neistomišljenike, maksimalistički egzorcisti koje vidimo i na ovom virtualnom mestu jer se u tome pokazuju jasnim kao dan, možda bi trebalo da počnu da čitaju, naročito ono što im jee u amanet ostavio jedan od najznačajnih demsa u istoriji stranke - Frenklin Delano Ruzvelt.

 

Neka prouče njegov čuveni govor "Zaboravljeni čovek" iz 1932. godine, jer čitanje nikoga nije ubilo, pa će se možda ujesti za jezik pre nego što počnu da unižavaju i gade zaboravljenog čoveka na dnu ekonomske piramide.

 

Naravno, nisam baš toliko nepopravljiv romantik da ne shavatam da kod onih koji vređaju ljude na osnovu političkih stavova postoji nešto što ih zadovoljava i uzbuđuje dok bacaju u ekosisteme te gadosti Ali nazivanje ljudi nacistima, idiotima i kretenima verovatno neće pridobiti neodlučne glasače. Niti će zavredeti makar minimum poštovanja van tribalističkog oblika dejstvovanja kojem zdušno pripadaju.

 

Dakle, duboko udahnite, prizovite pameti empatiju Ruzvelta prema zaboravljenom čoveku i sledite savet Klintonovih... 

 

Pa radi pobede na izborima, ali i uljudnosti, zapamtite da je najbolji način da naterate druge da vas slušaju ako prvo salušate vi njih, a ne da se prema njima odnosite kao prema stoci krupnog i sitnog zuba.

 

Jer u takvim sluačjevima obično granica između stoke i nestoke postaje blurovana i prilično nejasna. 


 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ja sam rekla da Tramp nije trebao da prica o jedenju kucnih ljubimaca. Ajde da vidimo da li ti mozes da kritikujes obe strane ili je samo TDS

 

 

Eh da je u pitanju samo jedenje kucica pa da se kritikuje. Cim otvori usta lupi nesto sto nema veze apsolutno ni sa cime, samo sa njim, a da bi on bio velik mora da ocrni druge. Jbt totlano seljacka politika, preko plota... 

 

I kako onda da ozbiljno komentarisem policy probleme sa druge strane (kod svakog politicara uvek ima diskutablinih polisa i uvek su, bar onda kada postaju zakoni skloni kritici) i sta prica Kamala, kada su Trampove polise u nacrtu (neke vec 9 godina). 

 

Ali da, ona je kriva sto nije odradila predsednicki posao u poslednje 4 godine, ali on nije kriv koji je bio predsednik. Nemoj slucajno da to neko pomene. 

 

Totalno si nerealna. Naravno da cu reci da je uradila nesto debilno kao predsednik, kad postane predsednik, nemam problem sa tim. 

 

Evo moram da dodam, znam da vam ide na zivce, ali ako je ovo bitno za buducnost Amerike e onda u pm

 

 

 

edit ispravljam video

 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Pa vidi, to sto nikog nije zabolelo je problem koji se resava politikom. Samo, to se radi onda kada je tebi/meni/svima dobro. Sama si pricu prebacila na licni nivo i tome koliko si zaradjiva a koliko sada. Ako to treba da bude razlog zasto osudjenog kriminalca, patoloskog lazova, prevaranta, sexulanog napasnika treba odabrati za predsednika, onda zaista imas problem sa objektivnoscu. I nemoj vise pisati o sebi, ako ne zelis da to neko prokomentarise. To radis vec nekoliko puta, onda ti Baby odgovri ili neko drugi i ti se brecnes kako te neko vredja i komentarise na licnom nivou. 

Evo ti prosto pitanje: gde je tvoja granica kada tvoja licna korist prestane da bude odlucujuci faktor? Da li bi glasala za Trampa ako ces zaradjivati vise, ali on moze da ubije nekog i ne odgovara? Da li bi glasala i zaradjivala vise, da on moze da istera koga hoce iz zemlje?  Da li bi glasala za Trampa i zaradjivala vise, ali da on moze da rasturi NATO? 

Ne mozes samo licnu korist da gledas. Pogotovu ne onu gde ti je samo NOVAC benefit. 

 

Ako Trump dobije izbore, to nece biti lose za Ukrajnu, bice katastrofa. Bice lose u najboljem slucaju za EU, u najgorem katastrofa. Za ceo demokratski civilozovani svet bice lose. A onda ce to vrlo brzo da se prelije na USA. Samo sto tamo nece da se zavrsi na ekonomskoj krizi. 

Ja sam pricala da glasaci gledaju kako su ziveli 2019 a kako danas, ekonomski I sa svojim pravima, kao primer sam navela I sebe, zasto bi mi bilo bitno da neko ne voli Trampa ako je zivot bio jeftiniji I produktivniji. Ne da bi ti ili neko komentarisao moj zivot bez bilo kog znanja. 

Da li je Tramp ubio nekog da ne odgovara?

Da li je isterao nekog iz zemlje koga nije trebalo?

Da li je rasturio NATO? Osim sto im je trazio da placaju po dogovoru, sto potpuno podrzavam, nisam ja duzna da placam za niih dok mi se smeju iza ledja.

Ja cesto koristim izraze ja/mi/neko da ilustrujem da ne pricate o nekim imaginarnim ljudima, a ne zato sto hocu da razgovaram o licnom zivotu.  

 

I ne mislim da ce biti lose za Ukrajinu, barem mjnimalno ce biti podrzavana kao do sada, ako ne I bolje. Ako gresim to cu I reci, pogresna procena.

Tramp je u svom mandatu podrzao US saveznike. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Mozda nije do njih, nego do tebe? 

Ja ono sto vidim, ljudi zaradjuju vise danas, jedino sto i vise trose zbog cena. 

Nije do mene, nego do trzista. Nemam pojma sta ti vidis, ja vidim poslovni svet, vidim da su investicije smanjene, da se ljudi plase od 2022 pada akcija, kad su prodavali svoje pozicije za budzasto jer je inflacija otisla u nebesa. Videla sam I zaposlene koji su izgubili do 30% na svom 401k, tako da ako ti vidis da je nekome bruto porasla plata, to ne znaci da mu je efektivno neto bolje.

Vidim I da mladi ne mogu da priuste kupovinu kuce, sto je bilo standardno.

Kamalin program zahteva povecanje poreza, znaci I prakticno ce mi uzeti iz dzepa vise. Kako ti vidis da ljudi zaradjuju vise?   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...