Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

5 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjo, bezveze je rasprava, sad kao merimo ko ima vise servisa u vojsci. Po tome bi moja sestra trebalo da bude automatski predsednik amerike... 

 

 

Nisam te ja to pitala, nego samo kazes nema nista tu, a neki ljudi vec godinama tvrde da ima. Ali nebitno.

Mene je vise interesovala tvoja izjava da je sistem elektora problem, jer daje prednost Republikancima. Posto ja ne vidim kako, I nikad u zivotu nisam cula (mozda sam propustila) takav stav osim od radikalnih ljudi koji bi da menjaju US, da ukinu representativni model I republiku, u neki elitisticki model, centralizovane vlasti.

 

Pa me interesuje da pojasnis I to podrzis nekim cinjenicama. Stvarno me interesuje, ima representativni sistem svojih manjkavosti, nije savrsen. Ali koji je to bolji koji daje jednake sanse strankama, jednaka prava drzavama, jednako pravo glasa drzavljanima... da naucim nesto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Nisam te ja to pitala, nego samo kazes nema nista tu, a neki ljudi vec godinama tvrde da ima. Ali nebitno.

Mene je vise interesovala tvoja izjava da je sistem elektora problem, jer daje prednost Republikancima. Posto ja ne vidim kako, I nikad u zivotu nisam cula (mozda sam propustila) takav stav osim od radikalnih ljudi koji bi da menjaju US, da ukinu representativni model I republiku, u neki elitisticki model, centralizovane vlasti.

 

Pa me interesuje da pojasnis I to podrzis nekim cinjenicama. Stvarno me interesuje, ima representativni sistem svojih manjkavosti, nije savrsen. Ali koji je to bolji koji daje jednake sanse strankama, jednaka prava drzavama, jednako pravo glasa drzavljanima... da naucim nesto.

 

Pa daje prednost republikancima jer su sve (jbt napisala sam) centralne ruralne drzave crvene. Jbg Wyoming ima 3 elektora na 700k stanovnistva, a Cali na 39 miliona 54... Wayomng glas vredi skoro 3 puta. 

 

Nemoj molim te da me ucis nicem. Ja biram od koga i odakle cu da ucim, a ti sigurno nisi ta, nisi ni blizu. 

 

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w26247/w26247.pdf

Spoiler

The Electoral College skews elections by giving a structural advantage to small states. Each state receives a number of electoral votes equal to the number of United States House of Representatives members from that state, plus two. These two additional votes effectively triple the voting power of the smallest states, while having only a negligible impact on the voting power of large states.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa daje prednost republikancima jer su sve (jbt napisala sam) centralne ruralne drzave crvene. Jbg Wyoming ima 3 elektora na 700k stanovnistva, a Cali na 39 miliona 54... Wayomng glas vredi skoro 3 puta. 

 

Nemoj molim te da me ucis nicem. Ja biram od koga i odakle cu da ucim, a ti sigurno nisi ta, nisi ni blizu. 

 

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w26247/w26247.pdf

  Reveal hidden contents

The Electoral College skews elections by giving a structural advantage to small states. Each state receives a number of electoral votes equal to the number of United States House of Representatives members from that state, plus two. These two additional votes effectively triple the voting power of the smallest states, while having only a negligible impact on the voting power of large states.

 

Po cemu je tvoje misljenje superiorno u odnosu na te ljude u Midwest? Neki su ovde davali misljenje o obrazovanju, neki te ljude nazivaju krezubim budalama.

 

Zasto je tvoje misljenje superiorno? Ako su Reps uspeli da ubede te glasace da glasaju za njih, zasto to nije uspeh nego ti smatras da je neka ne-fer prednost? 

 

Elektorat je postavljen da ne daje prednost drzavama koje imaju vecu populaciju, nego da izjednace uticaj u republici. 

 

Zasto bi neko ko zivi u PA dao vlast nekom u NY da mu odredjuje kako zivi? Zato sto su pametniji?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Po cemu je tvoje misljenje superiorno u odnosu na te ljude u Midwest? Neki su ovde davali misljenje o obrazovanju, neki te ljude nazivaju krezubim budalama.

 

Zasto je tvoje misljenje superiorno? Ako su Reps uspeli da ubede te glasace da glasaju za njih, zasto to nije uspeh nego ti smatras da je neka ne-fer prednost? 

 

Elektorat je postavljen da ne daje prednost drzavama koje imaju vecu populaciju, nego da izjednace uticaj u republici. 

 

Zasto bi neko ko zivi u PA dao vlast nekom u NY da mu odredjuje kako zivi? Zato sto su pametniji?

 

Pa nije fakin moje misljenje, to je moj zakljucak iz radova koje su napravili drugi ljudi koji se time bave. 

 

Aman Andjo prepotentna si u pm i zavodis razgovor u sasvim neke nove sfere da bi poentirala, a verovatno nisi bacila pogled na red rada... samo teras li teras.

 

Repsi uspeli da ubede polupismenu i nepismenu populaciju da su oni fenomenalni. Cudna mi cuda. I corporativnu bagru koja bi da ne ucestvuje u ekonomiji drzave, jos se i ogrebe o tvoju taksu... 

 

Jbg ako tebe nije blam da se izjednacavas  sto sa Trampom, sto sa njegovim glasacima, onda nista... 

 

Raspredas ovde cinove, vojsku a ni slovce o Vansovim palamudjenjima o zenama, radjanju... sto mu je jedina politika ustvari. Prave robove od zena i tebi je to ok, samo da Tramp pobedi. Ej krimos sa tri vijuge, od cega jedna sluzi da ne sere po dvoristu, druga da ispusta nepovezane glasove, treca da ne padne... I sad ja treba da kao polemisem sa tobom i ti me tu kao ucis necemu, cirkus. 

 

Da naslonis uvo na njegovo uvo, cuo bi more. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudi koji pricaju da su glasaci u midwest krezube neobrazovane budale, koje ne treba slusati, ponavljate fashisticku I kkk mantru. Svako ko tvrdi da je zahtev za glasanje da imas ID rasizam, je rasista, govorite ljudima da nisu sposobni da dobiju ID. ID mi treba da kupim alcohol, ili cigarete,  ali treba da ukinemo za glasanje? Samo ako hocemo da ljudi glasaju ilegalno.

@baby izvini ali tvoj glas ne vredi vise nego glas nekog farmera u Minesoti. 

 

Ako tebe nije blam da mi prodajes kako si superiorna, super obrazovana, znas sta US glasac hoce, a ne mozes bez problematicnih misljenja da mi objasnis kako to daje demokratiju, koji je tvoj predlog bolji?

 

Ako mozes da obrazlozis a bez da rasturis republiku, stvarno cu te saslusati. Za sada sve sto sam cula je da je 50% USA Moroni a ti si pametnija

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa nije fakin moje misljenje, to je moj zakljucak iz radova koje su napravili drugi ljudi koji se time bave. 

 

Aman Andjo prepotentna si u pm i zavodis razgovor u sasvim neke nove sfere da bi poentirala, a verovatno nisi bacila pogled na red rada... samo teras li teras.

 

Repsi uspeli da ubede polupismenu i nepismenu populaciju da su oni fenomenalni. Cudna mi cuda. I corporativnu bagru koja bi da ne ucestvuje u ekonomiji drzave, jos se i ogrebe o tvoju taksu... 

 

Jbg ako tebe nije blam da se izjednacavas  sto sa Trampom, sto sa njegovim glasacima, onda nista... 

 

Raspredas ovde cinove, vojsku a ni slovce o Vansovim palamudjenjima o zenama, radjanju... sto mu je jedina politika ustvari. Prave robove od zena i tebi je to ok, samo da Tramp pobedi. Ej krimos sa tri vijuge, od cega jedna sluzi da ne sere po dvoristu, druga da ispusta nepovezane glasove, treca da ne padne... I sad ja treba da kao polemisem sa tobom i ti me tu kao ucis necemu, cirkus. 

 

Da naslonis uvo na njegovo uvo, cuo bi more. 

 

Jel mozes da mi das cinjenice kako je sistem bolji za republikance? Daj mi kako republikanci pobedjuju vise jer je sisrem na njihovoj strani. Ne trazim mnogo samo da podrzis svoje misljenje argumentima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

 

@baby izvini ali tvoj glas ne vredi vise nego glas nekog farmera u Minesoti. 

 

 

Ne, ne vredi, vredi manje. U pet glasanja (dva puta u novijoj istoriji, Bus i Tramp) u izboru predsednika pobedili su oni sa manje glasova. Pa sad, jel vredi manje, isto ili vise?! 

 

Ne znam da li ti je poznato da USA nije jedina drzava koja je imala elektorale, ali je ostala jedina jer se pokazalo kako ne valja. Puno drzava je elektoralima dovelo na vlast diktatore, El Salvador, Brazil, Juznoafricka republika... Imale su i evropske zemlje elektorale pa su presli na direktnu demokratiju, bas iz razloga koji se ovde desava. 

 

I ne, ne mora da mi se svidi, nije sveto pismo, mogu da imam svoje misljenje o necem sto mi se ne dopada. Moj glas apsolutno ne znaci nista u ovom krugu, jer zivim na f. Floridi sa tonom imbecila. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Po cemu je tvoje misljenje superiorno u odnosu na te ljude u Midwest? Neki su ovde davali misljenje o obrazovanju, neki te ljude nazivaju krezubim budalama.

 

Ne ulazeći u tačnost podataka, ako jedna država ima 700 hiljada stanovnika i daje 3 elektora a druga sa 34 miliona daje 54 onda taj odnos nije fer preka toj većoj državi. Prva daje 1 elek. na svakih 233 hiljada a druga 1 elek. na 630 hiljada.

 

Fer bi bilo da se broj elektora određuje u fiksnom odnosu, npr svakih 250000 (ili koliko god) glasača 1 elektor i to je to. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Trump's nicknames don't catch - Harris turns the tables

Alarm in Trump's campaign team: While the Democrats only label the New Yorker as "weird", the conservatives are unable to find Kamala Harris' points of attack and hit her verbally.

 

Spoiler

After Donald Trump repeatedly referred to his political opponent with nicknames like “Sleepy Joe,” attempts to do so with Kamala Harris have so far failed. Neither their laughter nor their “lies” stuck to Harris: The Republicans are desperately looking for new points of attack. They want to ban petrol and red meat and are radical leftists: so far the new attacks have had no effect. The Democrats no longer portray Trump as the end of democracy, but simply call him “weird”. The reactions show how much it bothers the other side. On July 20, Donald Trump's campaign team is on track. Things are going so well that they even hold back from attacking their political opponents because they are tearing themselves apart after losing their first TV duel. At the same time, a term that Trump himself coined with regard to US President Biden was circulating in the press at the time: “Sleepy Joe” was what was bothering Washington. But the following day, “Sleepy Joe” turns the Trump team’s world upside down when he decides not to run for office again. The fact that Kamala Harris is emerging as the favorite for the White House race doesn't even surprise her. The problem is that they don't yet have an attack strategy against them. And no catchy nickname either. Trump made his first such attempt on American Independence Day. In a Truth Social post, the New Yorker wishes “everyone a happy 4th of July” and then sarcastically includes those to whom he wants to give one on this holiday: the “highly incompetent ‘President’” or the “mentally deranged Biden prosecutor Jack Smith».

 

"Laughing Kamala Harris” becomes a boomerang The 78-year-old ennobles Kamala Harris for the first time with the nickname “Laffin'”, i.e. laughing or laughing. She is “possibly the new challenger,” but has done “poorly” in her party. Trump's team will have been amazed at how quickly and unanimously the Democrats came to an agreement on Harris after Biden's withdrawal.

 

Even though Republican Matt Gaetz responded to Trump's post with “That's it. The best at all. Period,” comments, the nickname “Laughing Kamala Harris,” which is intended to deny the 60-year-old’s seriousness for the office of president, hardly makes any waves. On the contrary: the attack becomes a shot in the foot.

 

The majority of commenters don't find Harris' laugh silly, but rather endearing. The entrepreneur portal Inc. points out the psychological benefits of the “mobilizing power of joy”. The New York Times calls her happiness “one of her most effective weapons.” And the "Religion News Service" headline: "What the Talmud teaches us about men who laugh at Kamala Harris' laughter." Nonsense “Lying Kamala Harris” By the time Harris' campaign team took up their laughing attack, his verbal attack had failed miserably. His wisdom «Margret Thatcher didn't laugh like that, did she? If she had done it, she wouldn't be Margaret Thatcher" is meaningless.

 

Because Trump's strategists also notice this, they are trying a new wording: The Republican leading candidate wants to draw attention to the fact that Harris, as vice president, did not speak openly about Biden's constitution. But because “lyin'” sounds similar to lion, Trump has to spell the whole thing out during a speech.

 

That's not ideal. The insult received more response on social networks than “Laffin' Kamala Harris,” but the point was missed. Instead of Joe Biden's health, the topic after his resignation is that he is putting the country first. The focus turns to Harris, the party's support and her nomination.

 

Desperate search for points of attack Conservatives are desperately looking for new starting points: they shouldn't have just taken over the reins, they complain. She is too soft on crime, but also too hard on prisoners. And Ted Cruz says: “She won’t get my gun. It doesn't get my combustion engine. And she ain’t getting my steaks and cheeseburgers in hell.”

 

Because Trump has little ammunition against Harris, he has already fallen into the racism trap - and Vance has landed the first misogynistic hit with "childless cat ladies". The Republicans' standard approach, on the other hand, is to place their opponents on the extreme left: the fact that Fox News calls their deputy Tim Walz the "most radical left-wing governor" in the country fits into the picture. And also that Walz is called “Tampon-Tim” because he campaigned for free tampons in schools in Minnesota – in addition to free lunches. Harris' new wording The Democrats have also changed their wording since Harris took Biden's place. And that's only logical: The fact that the White House has repeatedly emphasized that democracy is at stake because of Trump has worn off. On July 26th, Harris called her opponent “weird” for the first time.

 

Weird means strange, crazy or strange. The term is rather broad and less specific. It fits the various scenes that Trump and Vance bring to the stage - for example when the 78-year-old raves about film villain Hannibal Lecter, warns about wind turbines or fantasizes about death from shark attacks.

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 

Ne ulazeći u tačnost podataka, ako jedna država ima 700 hiljada stanovnika i daje 3 elektora a druga sa 34 miliona daje 54 onda taj odnos nije fer preka toj većoj državi. Prva daje 1 elek. na svakih 233 hiljada a druga 1 elek. na 630 hiljada.

 

Fer bi bilo da se broj elektora određuje u fiksnom odnosu, npr svakih 250000 (ili koliko god) glasača 1 elektor i to je to. 

 

Pa onda ne bi bilo potrebe za elektorskim izborom, jednostavno bi trebalo da se postavi popular vote i to je to.

 

Ako se dobro secam, broj elektora je neki zbir senatora i predstavnika u predstavnickom domu, a posto svaka drzava ima zagarantovanog bar jednog predstavnika i dva senatora, onda se javlja diskrepanca u konacnom broju elektora. Imalo je nesto na koliko stanovnika dolazi po jedan predstavnik, pa je rastao broj predstavnika i onda su valjda u nekom momentu fiksirali na 400 i nesto. 

 

E sad, da bi se smanjila nadmoc i nametanje mnogoljudnih drzava prema manjima, upravo su zbog toga nasli neki koncenzus u diskrepancama izmedju broja stanovnika i broja predstavnika, tako da i manje drzave mogu ponekad da se odupru pritisku vecih.

Treba staviti stvari u kontekst, a to je da su Americke drzave - Sjedinjene, znaci oni su federacija gde svaka drzava ipak uziva neki vid zakonodavne i izvrsne vlasti i pod tim uslovima su valjda te prve drzave usle u medjusobnu zajednicu. 

 

Da li to sad ima mana, pa sigurno da ima, ali znajuci Amerikance, verovatno ima dosta ljudi koji su u fazonu: ''necu da mi kroje sudbinu pederi iz El-Eja i Njujorka", stavlja okvir u M16, odlazi sa pikapom od 8 cilindara i 4 hiljade kubika malo da puca i se izluftira... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Americki izborni sistem je uzasno manjkav, ali je takav kakav jeste i svi ulaze u trku znajuci kakav je.

 

Inace, Kamala se dosta dobro drzi po anketama, Trampova izjava da ce jos lakse da je pobedi nego Bajdena je vec pala u vodi, zato je Laki malo nervozan.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, 40Wins said:

 

Pa onda ne bi bilo potrebe za elektorskim izborom, jednostavno bi trebalo da se postavi popular vote i to je to.

 

Ako se dobro secam, broj elektora je neki zbir senatora i predstavnika u predstavnickom domu, a posto svaka drzava ima zagarantovanog bar jednog predstavnika i dva senatora, onda se javlja diskrepanca u konacnom broju elektora. Imalo je nesto na koliko stanovnika dolazi po jedan predstavnik, pa je rastao broj predstavnika i onda su valjda u nekom momentu fiksirali na 400 i nesto. 

 

E sad, da bi se smanjila nadmoc i nametanje mnogoljudnih drzava prema manjima, upravo su zbog toga nasli neki koncenzus u diskrepancama izmedju broja stanovnika i broja predstavnika, tako da i manje drzave mogu ponekad da se odupru pritisku vecih.

Treba staviti stvari u kontekst, a to je da su Americke drzave - Sjedinjene, znaci oni su federacija gde svaka drzava ipak uziva neki vid zakonodavne i izvrsne vlasti i pod tim uslovima su valjda te prve drzave usle u medjusobnu zajednicu. 

 

Da li to sad ima mana, pa sigurno da ima, ali znajuci Amerikance, verovatno ima dosta ljudi koji su u fazonu: ''necu da mi kroje sudbinu pederi iz El-Eja i Njujorka", stavlja okvir u M16, odlazi sa pikapom od 8 cilindara i 4 hiljade kubika malo da puca i se izluftira... 

 

Pisao sam na konto priče da ljudi iz ruralnih sredina imaju manja prava od onih u urbanim pa je zapravo računica drugačija.

 

Zabole me za njihov izborni sistem, ako im ne valja neka menjaju. Činjenica je da u takvom sistemu postoji mogućnost koja se dešava relativno često: da gubitnik izbora ima više glasova od pobednika.

Link to comment
Share on other sites

The Electoral College is a ‘bad’ and ‘undemocratic’ system. So why does the US still use it?

 

In the most powerful democracy in the world, two of its last four leaders have been chosen by a minority of voters. The US’s Electoral College system is now functioning far from how its creators originally intended, Gustaf Kilander writes

...

"The Constitution does not say that if you win California’s popular vote by one vote … you get all of those electoral votes – states came up with that.”

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 5:12 PM, Angelia said:

Odlicno nam ide ovo sa ekonomijom, Nasdaq pao danas 10%. Wall St se sprema za recesiju. Oce u Septembru da spuste kamate da izgleda kao da se trziste oporavlja privremeno, mozda im to bude dobra reklama. 

Nasdaq januar 2021ve 12K danas 17K, losa ekonomija?

Kako ide sa nezaposlenoscu? 2021 preko 10% danas jedva 4%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ne, ne vredi, vredi manje. U pet glasanja (dva puta u novijoj istoriji, Bus i Tramp) u izboru predsednika pobedili su oni sa manje glasova. Pa sad, jel vredi manje, isto ili vise?! 

 

Ne znam da li ti je poznato da USA nije jedina drzava koja je imala elektorale, ali je ostala jedina jer se pokazalo kako ne valja. Puno drzava je elektoralima dovelo na vlast diktatore, El Salvador, Brazil, Juznoafricka republika... Imale su i evropske zemlje elektorale pa su presli na direktnu demokratiju, bas iz razloga koji se ovde desava. 

 

I ne, ne mora da mi se svidi, nije sveto pismo, mogu da imam svoje misljenje o necem sto mi se ne dopada. Moj glas apsolutno ne znaci nista u ovom krugu, jer zivim na f. Floridi sa tonom imbecila. 

Meni nije jasno kako mozes ljude da klasifikujes u imbecile jer se ne slazu s tobom.

Tebi jos uvek nije jasno da je USA republika, I da je sistem napravljen da balansira prava drzava.

4 hours ago, shonke said:

 

Ne ulazeći u tačnost podataka, ako jedna država ima 700 hiljada stanovnika i daje 3 elektora a druga sa 34 miliona daje 54 onda taj odnos nije fer preka toj većoj državi. Prva daje 1 elek. na svakih 233 hiljada a druga 1 elek. na 630 hiljada.

 

Fer bi bilo da se broj elektora određuje u fiksnom odnosu, npr svakih 250000 (ili koliko god) glasača 1 elektor i to je to. 

Sto bi onda dalo prednost mnogoljudnijim republikama, pa bi uticaj manjih drzava bio nebitan

42 minutes ago, DJORDJE said:

Nasdaq januar 2021ve 12K danas 17K, losa ekonomija?

Kako ide sa nezaposlenoscu? 2021 preko 10% danas jedva 4%.

Poredis sa vremenom lockdowna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Tebi jos uvek nije jasno da je USA republika, I da je sistem napravljen da balansira prava drzava.

Sto bi onda dalo prednost mnogoljudnijim republikama, pa bi uticaj manjih drzava bio nebitan

Zar nema u Senatu svaka drzava podjednak broj predstavnika?

Svajcarska ima prakticno isti dvodomni sistem (jedino nema predsednika, vec 7 ravnopravnih ministara), ali funkcionira odlicno i daleko je od politicke farse koju Ameri redovno priredjuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dragan said:

Zar nema u Senatu svaka drzava podjednak broj predstavnika?

Svajcarska ima prakticno isti dvodomni sistem (jedino nema predsednika, vec 7 ravnopravnih ministara), ali funkcionira odlicno i daleko je od politicke farse koju Ameri redovno priredjuju.

Ima, ali je predsednik deo izvrsne grane vlasti, jedne od 3 jednake, a Senat je deo legislative. Nemaju predsednik I senat iste jurisdikcije. U sve 3 grane sve drzave ucestvuju, barem u teoriju jednako. Svi znaju sistem I na osnovu toga grade svoje kampanje. 

Link to comment
Share on other sites

Znaci predsednik je tu da stiti manje drzave od velikih, ako dobije njihove elektore.

Sve.

Kako su tu zastupljeni (teoretski) 49.99% glasaca tih drzava koji su glasali za drugu opciju?

 

Kako vidis ovu pojavu - Gerrymandering in the United States ?

Gerrymandering is the practice of setting boundaries of electoral districts to favor specific political interests within legislative bodies, often resulting in districts with convoluted, winding boundaries rather than compact areas.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Meni nije jasno kako mozes ljude da klasifikujes u imbecile jer se ne slazu s tobom.

Tebi jos uvek nije jasno da je USA republika, I da je sistem napravljen da balansira prava drzava.

 

 

Tebi izgleda nije jasno iako je napisano u recenici:

 

8 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

I ne, ne mora da mi se svidi, nije sveto pismo, mogu da imam svoje misljenje o necem sto mi se ne dopada. Moj glas apsolutno ne znaci nista u ovom krugu, jer zivim na f. Floridi sa tonom imbecila. 

 

I klasifikujem ljude koji tapsu na sve one uvrede koje izlaze iz usta narandzastog. Vidim, smeta ti kad ja kazem, ali ne i kad on kaze... a ustvari samo to govori i ocekuje glas za tako sta. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bogme ovaj Waltz mnogo zajeban govornik, ima dosta toga sto mu dize rejting kod konzervativnijih srednjovecnih glasaca i mnogo je nabrijan na Vance-a. Inace pored pametnog fighter stava lik daleko vecu prednost u harizmi u odnosu na Vance-a, jos ako krene da ga samara sa tim da je Vance bio antitrump a joj. Bukvalno ko cale ko izuva iz cipela sina pametnjakovica sto inace znaci pogotovo kod neopredeljenih srednjovecnih belaca koji vise naginju desno.

 

Mislim da je Vance ogroman promasaj Trumpovog tima, pomislili da su pobedili pa nebitan je VP (ni politicki nista bitno ne donosi jer Ohajo su tad lako osvajali).

 

Dok je izbor Waltz masterclass potez. To sto neki forumasi su za Shapiro zbog desnijih stavova pokazuje da ne kontaju realpolitik jer tu se pre svega gleda sta VP moze da doprinese u trci (nastupi i debate), Shapiro je po meni znatno slabiji protiv Vance, i tu ne bi bilo brisanje poda ko sto ce biti sad.

 

Moraju repsi stvarno nesto gadno za Waltz da nadju inace bice brisanje poda...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dragan said:

Znaci predsednik je tu da stiti manje drzave od velikih, ako dobije njihove elektore.

Sve.

Kako su tu zastupljeni (teoretski) 49.99% glasaca tih drzava koji su glasali za drugu opciju?

 

Kako vidis ovu pojavu - Gerrymandering in the United States ?

Gerrymandering is the practice of setting boundaries of electoral districts to favor specific political interests within legislative bodies, often resulting in districts with convoluted, winding boundaries rather than compact areas.

Ne, predsednik nije tu da stiti manje drzave od velikih. Sistem izbora predsednika treba da daje fer sansu manjim drzavama da jednako ucestvuju u toj grani vlasti.

 

Onih 49.99% koji su glasali za drugu opciju, imaju sansu da glasaju u svojim drzavama I da menjaju kako te drzave biraju elektore, ili da biraju senatore I kongresmene. 

Gerrymandering rade obe strane, I to jeste manjkavost sistema, ali je vise puta zaustavljeno ili na drzavnom nivou ili u SC. 

 

Recimo, moje misljenje je da je granica otvorena upravo zbog toga, daje sansu na sledecem cenzusu da se prekrajaju kongresni I elektoral distrikti. Posto na cenzusu nije dozvoljeno da pitaju da li si legalno u zemlji ili ne. 

2 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Tebi izgleda nije jasno iako je napisano u recenici:

 

 

I klasifikujem ljude koji tapsu na sve one uvrede koje izlaze iz usta narandzastog. Vidim, smeta ti kad ja kazem, ali ne i kad on kaze... a ustvari samo to govori i ocekuje glas za tako sta. 

Ne gledam Trampove govore, tako da nemam pojma sta on govori, osim ako nije u vestima. Imam pametnija posla nego da gledam politicare. 

Tebe vidim ovde sta govoris I to kritikujem. Da ne pominjem da je politicarima posao da pricaju svakakve gluposti da dobiju glasove.

Hilari je izgubila na deplorables, ako se njemu isplati, njegov problem. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

 

Ne gledam Trampove govore, tako da nemam pojma sta on govori, osim ako nije u vestima. Imam pametnija posla nego da gledam politicare. 

Tebe vidim ovde sta govoris I to kritikujem. Da ne pominjem da je politicarima posao da pricaju svakakve gluposti da dobiju glasove.

Hilari je izgubila na deplorables, ako se njemu isplati, njegov problem. 

 

 

Mozda da umesto sto meni kontriras (totalno neobavesteno, sama si to rekla, slusas misljenja na vestima), posvetis bar delic vremena sto citas ovde i aktivno odgovaras 30 puta dnevno da poslusas nesto za sta se boris... 

 

Btw, nisi li se divila 93 minuta dugom Trampovom govoru pre par strana?! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...