Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, DameTime said:

Vrhunsko spinovanje. Valjda sad treba izvući iz dosijea sve nedovršene sudske procese i hipotezirati o svim potencijalnim nikad otkrivenim seksualnim napadima, jer to dokazuje kako je Trampu smeštena afera. Potpuno logično, a pametnom dosta.

 

 

Sram te bilo što zloupotrebljavaš žene kako bi a) branio mezimca (osuđenog) nasilnika i b) targetirao određenu ciljnu grupu, koja sasvim slučajno smeta svim republikancima...

 

Pre neki dan naidjem na dva snimka neke dve zene!!!!??!! koje objasnjavaju kako desetogodisnja devojcica cak i u slucaju silovanja sasvim uredu da rodi dete jer eto, nece valjda traumirati njeno telo abortusom (to je politika ovih sto dovode trampa na vlast, heritage fondation i project 25) i oni sebe nazivaju 'pro life'

 

Spoiler

 

 

 

 

1 hour ago, Nek grmi jako said:

 

I tako... Super je ignor lista, kao kad u kafani zamenite sto jer za stolom pored vašeg sede neki ljudi koji vas vređaju kroz alkoholna isparenja i duvanski dim.

 

 

 

Da probas pozoriste ili biblioteku? 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa vidim, bolje ga poznajes od sudija... 

Ah imas presudu neciju da FBAR ne nosi $10k kazne? Daj link molim te da pokazem ovim poreskim advokatima iz KPMGja i slicnih firmi koji mi svake godine traze FBAR. Znas sta castim te picem za to 😀

 

pazi ovi pisci zakona ne znaju to sto ti znas:

https://www.law.cornell.edu/cfr/text/31/1010.350

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ah imas presudu neciju da FBAR ne nosi $10k kazne? Daj link molim te da pokazem ovim poreskim advokatima iz KPMGja i slicnih firmi koji mi svake godine traze FBAR. Znas sta castim te picem za to 😀

 

pazi ovi pisci zakona ne znaju to sto ti znas:

https://www.law.cornell.edu/cfr/text/31/1010.350

 

Ok, mea culpa, izvinjavam se, citirala sam pogresno u moru reci i postova, ovo je trebalo:

 

Quote

Imam kucu, poreznik kaze vredi 1 mill, na to mi kaze placaj porez 10k (uobicajeno 1% vrednosti), ja odem kod prijatelja bankara, on uradi trzisnu procenu, kaze moze se proda za 2 mill, ali nema veze, ja cu da ti dam da vredi 100 mill, pa ce hipoteka biti 80 mill, dok mi placas hipoteku sve ok. 

Ja redovno placam porez I hipoteku, koji zakon sam prekrsila?

 

 

Evo, ja cu te zamoliti da odes u banku da pregovaras umesto mene, dovoljno mi je i 50 miliona, a oni posle neka se pokriju ako ja ne placam hipotekom od mog stana, kad ja proglasim bankrot... Hvala! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ok, mea culpa, izvinjavam se, citirala sam pogresno u moru reci i postova, ovo je trebalo:

 

 

 

Evo, ja cu te zamoliti da odes u banku da pregovaras umesto mene, dovoljno mi je i 50 miliona, a oni posle neka se pokriju ako ja ne placam hipotekom od mog stana, kad ja proglasim bankrot... Hvala! 

Ah hoces reci da nemas prijateljskog bankara? Pa sorry, tu ti ne mogu pomoci. Ali nisi odgovorila, jel negde prekrsen zakon? 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Ah hoces reci da nemas prijateljskog bankara? Pa sorry, tu ti ne mogu pomoci. Ali nisi odgovorila, jel negde prekrsen zakon? 

 

Andjo, nema prijatelja u lovi, sve je interes. 

 

Ne mogu da ti odgovorim na drugo pitanje jer su par njih i ja vec odgovorili i nastavljas da veslas istu pricu. Nije mu sudjeno sto mu je banka dala pare - ti je hint. Jebo te Tramp!

 

Mislim, videla si njegov plan i program? Pa ja bi porazmislila da li da glasam za njega ili da prodajem ispod cene svoje produkte... 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ok, mea culpa, izvinjavam se, citirala sam pogresno u moru reci i postova, ovo je trebalo:

 

 

 

Evo, ja cu te zamoliti da odes u banku da pregovaras umesto mene, dovoljno mi je i 50 miliona, a oni posle neka se pokriju ako ja ne placam hipotekom od mog stana, kad ja proglasim bankrot... Hvala! 

Vidi ovako sta je bila tvrdnja tuziteljke pre nego je otkriveno da je spavala sa svojim "special council" ili tako nesto... Tramp je predstavio u svojem zahtevu za hipoteku da Mari Lago vredi 700+ miliona, I tako je dobio visu hipoteku, posto je procena lokalnog poreznika da vredi 18-37 mill za svrhu placanja poreza. Oni tvrde da je trebao da plati porez na osnovu svoje procene, taj zakon ne postoji. Banka se nije bunila. Mozemo da predpostavimo da po bankarskim pravilima oni su uzeli nezavisnog procenitelja koji koristi 3 formule da izracuna vrednost.

A ja sam rekla ako Mari Lago vredi 18-37 mill kupujem sutra, posto znam da su drasticno manje nekretnine prodate za 90 mill. Ti znas cene u Majamiju I okolini

 

3 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjo, nema prijatelja u lovi, sve je interes. 

 

Ne mogu da ti odgovorim na drugo pitanje jer su par njih i ja vec odgovorili i nastavljas da veslas istu pricu. Nije mu sudjeno sto mu je banka dala pare - ti je hint. Jebo te Tramp!

 

Mislim, videla si njegov plan i program? Pa ja bi porazmislila da li da glasam za njega ili da prodajem ispod cene svoje produkte... 

A za sta mu je sudjeno? Ako mozes da pojasnis...

Koji deo njegovog Plana I programa ti smeta? Ne neke imaginarne price, nego njegov plan I program

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjo, nema prijatelja u lovi, sve je interes. 

 

Ne mogu da ti odgovorim na drugo pitanje jer su par njih i ja vec odgovorili i nastavljas da veslas istu pricu. Nije mu sudjeno sto mu je banka dala pare - ti je hint. Jebo te Tramp!

 

Mislim, videla si njegov plan i program? Pa ja bi porazmislila da li da glasam za njega ili da prodajem ispod cene svoje produkte... 

Vidi Baby da ti pojasnim, ja ne planiram da glasam za Trampa, prvo sto me mrzi da idem na glasanje a drugo sto se u potpunosti ne slazem sa nijednom opcijom. Posto sam centrista. Ali vidim neke dobre stvari u njegovom programu I nemam problem da kazem "ovo je dobro". Nemam pojma sta da radim sa Bidenom, jer je covek zombi, oborice ga sa 25tim amandmanom dok si rekla piksla, pa njegovi hoce. I potpuno opravdano.

Sta hoces od mene? Da izaberem treceg kandidata ne mogu (rfk Jr nije bas opcija). U toj situaciji sam bila 2016te I rekla sam istu stvar, koga God izaberu dajte podrsku koliko mozemo izabranom predsedniku.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Vidi Baby da ti pojasnim, ja ne planiram da glasam za Trampa, prvo sto me mrzi da idem na glasanje a drugo sto se u potpunosti ne slazem sa nijednom opcijom. Posto sam centrista. Ali vidim neke dobre stvari u njegovom programu I nemam problem da kazem "ovo je dobro". Nemam pojma sta da radim sa Bidenom, jer je covek zombi, oborice ga sa 25tim amandmanom dok si rekla piksla, pa njegovi hoce. I potpuno opravdano.

Sta hoces od mene? Da izaberem treceg kandidata ne mogu (rfk Jr nije bas opcija). U toj situaciji sam bila 2016te I rekla sam istu stvar, koga God izaberu dajte podrsku koliko mozemo izabranom predsedniku.

Nije izmakao ni jedan post da je neko uputio bilo kakvu kritiku Trampu da nisi uletela sa stitom i strelom. I sad kao treba da ti verujem... 

 

Pa jbt pusti nas da kritikujemo, covek zasluzuje svaku mogucu kritiku. Mene je sramota za sve Amerikance sto je on ikada bio opcija. Hello!! Tramp!! House of wings!

 

Da, Bajden jeste zombi ali cak ni taj zombi nece pretvoriti ameriku u avganistan ljudskih prava, dok onaj 93 minute hoce. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Nije izmakao ni jedan post da je neko uputio bilo kakvu kritiku Trampu da nisi uletela sa stitom i strelom. I sad kao treba da ti verujem... 

 

Pa jbt pusti nas da kritikujemo, covek zasluzuje svaku mogucu kritiku. Mene je sramota za sve Amerikance sto je on ikada bio opcija. Hello!! Tramp!! House of wings!

 

Da, Bajden jeste zombi ali cak ni taj zombi nece pretvoriti ameriku u avganistan ljudskih prava, dok onaj 93 minute hoce. 

 

 

 

 

Ne, niko ne zasluzuje da bude nerazumno kritikovan na osnovu nerazumne ideoloske mrznje. Ama bas niko, I samo sebi I toj ideoloskoj mrznji mozete da zahvalite zasto ja stalno objasnjavam da niste u pravu. Da ste iole razumno kritikovali Trampa, sa pros and cons, ovo mi se svidja a ovo ne, ja bih I mozda sedela I slusala sta pricate bez komentara. Ali kad sve postane "on je sam djavo, sve je lose" onda dobijete tu reakciju. I tu reakciju vidite u glasacima.   

Znaci smorili ste glasace, skoro niko ne prihvata da je Tramp Satana, opasnost za demokratiju, rasista, fashista.

Nije rasizam I fashizam kad neko kaze necu da mi ilegalno ljudi pretrcavaju granicu. 

 

Ajde, videcemo dal ce Tramp da pretvori Ameriku u Avganistan, nije za 4 godine

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I da, za one sa Balkana koji puni radosti ocekuju propast Amerike, rano ste se poradovali. Nece ni Tramp ni Biden unistiti ameriku, malo smo vise podeljeni, I malo se vise deremo, malo je to tuzno, I volela bi da se vratimo na situaciju pre 15 godina, ali ako izglasamo Trampa ili bidena, pa onda obrnemo, sve u rok sluzbe. Za one koji su US glasaci, prestanite da vrishtite ako vam se kandidat ne svidja. Svi ste odgovorni na neki nacin.osim ako je zelite da menjate ameriku, ne postoji druga amerika. Svi smo u istom loncu 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

I da, za one sa Balkana koji puni radosti ocekuju propast Amerike, rano ste se poradovali. Nece ni Tramp ni Biden unistiti ameriku, malo smo vise podeljeni, I malo se vise deremo, malo je to tuzno, I volela bi da se vratimo na situaciju pre 15 godina, ali ako izglasamo Trampa ili bidena, pa onda obrnemo, sve u rok sluzbe. Za one koji su US glasaci, prestanite da vrishtite ako vam se kandidat ne svidja. Svi ste odgovorni na neki nacin.osim ako je zelite da menjate ameriku, ne postoji druga amerika. Svi smo u istom loncu 

 

Sjedinjene Države svakako neće propasti i nestati sa lica zemlje bez obzira da li će predsednik biti Tramp ili Bajden, i bez obzira što Holivud pokazuje kako bi izgledao loš scenario blokbaster hitom The Civil War.

 

Neki očigledni znaci, međutim, pokazuju izuzetno loše trendove zbog kojih se konstantno gura glava pod pesak, iako ih svi veoma jasno vide.

 

Pa tako prosečna godišnja stopa rasta produktivnosti u američkom nepoljoprivrednom poslovnom sektoru ostaje već dugo vremena na svega 1,5 odsto, što je samo neznatno bolje od sumornih godina između 1973. i 1980. (https://www.bls.gov/productivity/home.htm).

 

Kada je reč o odbrani, SAD ima vojsku koja je istovremeno skupa i nedorasla zadacima sa kojima se suočava, kao što jasno pokazuje novi izveštaj senatora Rodžera Vikera. (https://www.wicker.senate.gov/services/files/BC957888-0A93-432F-A49E-6202768A9CE0)  Na papiru, to je najveća vojska na svetu koja je morala da se tragikomično izvlači iz Avganistana i koja ne može da izađe na kraj sa Hutima dok ovi neometano potapaju brodove u Crvenom moru, iako njen budžet zaista premašuje budžet svih ostalih članica NATO zajedno. 

 

Ali šta taj budžet za odbranu Americi zapravo kupuje?

 

Kako Viker tvrdi, ni izbliza dovoljno da se bori sa Koalicijom protiv demokratije koju su Kina, Rusija, Iran i Severna Koreja agresivno gradile. Vikerovim rečima, američkoj vojsci nedostaje moderna oprema, ona ima malo sredstava za obuku i održavanje i ogroman infrastrukturni zaostatak za pojedinim konkurentnima, koji je isuviše razvučen i isuviše loše opremljen da bi ispunio sve misije koje su mu dodeljene uz razuman nivo rizika. 

 

Logično, protivnici SAD to prepoznaju i to ih čini agresivnijim i spremnijim da se upuštaju u ratne avanture, što najbolje vidimo u aktuelnom trenutku Ukrajine i Izraela.

Pri tome, savezna vlada će ove godine potrošiti više na servisiranje duga nego na odbranu. 

 

Što znači da će u tom segmentu stvari postati gore, a ne bolje.

 

Prema CBO, udeo bruto domaćeg proizvoda koji ide na otplatu kamata na savezni dug biće duplo veći od onoga što se troši na nacionalnu bezbednost do 2041. godine, delimično zahvaljujući činjenici da će rastući troškovi duga smanjiti potrošnju na odbranu sa 3 procenta BDP-a ove godine na projektovanih 2,3 procenta za 30 godina. 

 

Takav pad apsolutno nema nikakvog smisla u vreme pretnje koju predstavlja nova osovina i njen predvodnik - Kina. 

 

I ako bismo pomislili, pa nije valjda stvarno tako loše, kao neko ko pomno prati istraživanja javnog mnjenja, savetujem svakome da pogleda najnovija Galupova istraživanja (https://news.gallup.com/poll/508169/historically-low-faith-institutions-continues.aspx). Naći ćete slično razočaranje. 

 

Udeo javnosti koja ima poverenja u Vrhovni sud, banke, državne škole, kabinet predsednika, velike tehnološke kompanije i organizovanu radnu snagu je negde između 25 i 27 odsto. Za novine, sistem krivičnog pravosuđa, televizijske vesti, veliki biznis i Kongres, to je ispod 20 procenata (za kongres je neverovatnih 8 odsto). Prosečno poverenje u glavne institucije je otprilike upola manje nego 1979. (https://news.gallup.com/poll/508169/historically-low-faith-institutions-continues.aspx).

 

Zašto je to tako ako su stvari generalno u redu, ako aktuelni predsednik i njegova administracija rade kako treba i ako realizuju osnovni postulat demokratije na koju se pozivaju - dobrobit građana?!

 

I onda bi neko hteo da se prebaci na teren džender i rasnih problema, kako bi se gurnuli pod tepih očigledni nedostaci, iako svi građani, a tako i sve rase, podjednako trpe pod lošom politikom, pa su Afroamerikanci sustigli svoje bele savremenike kada je reč o smrti od predoziranja (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38598247/).

 

Samo 2022. godine, više Amerikanaca je umrlo od predoziranja fentanilom nego što je ubijeno u tri velika rata: Vijetnamu, Iraku i Avganistanu (https://www.politifact.com/factchecks/2023/dec/19/nikki-haley/haley-is-correct-that-fentanyl-deaths-top-casualti/). Generalno gledano, nedavni podaci o američkoj stopi smrtnosti su jednostavno neverovatni, a očekivani životni vek se smanjio na način koji ne vidimo u uporedivim razvijenim zemljama (https://nap.nationalacademies.org/catalog/25976/high-and-rising-mortality-rates-among-working-age-adults).

 

Čak i u oblastima koje su među glavnim agendama aktuelne administracije SAD, poput zelene i čiste energije, Amerika strahovito gubi globalnu bitku u odnosu na Kinu.

 

Svet je sada preplavljen kineskim električnim vozilima jer je Kina njihov najveći proizvođač. Svet je preplavljen kineskim baterijama i solarnim ćelijama, a Kina kroz aktivne kapacitete i one u izgradnji ima više zelenih kapaciteta nego sve ostale zemlje sveta - zajedno (https://economictimes.indiatimes.com/small-biz/sustainability/china-building-more-wind-solar-capacity-than-rest-of-world-combined-report/articleshow/111652019.cms?from=mdr)

.

Takođe, Amerika je izgubila mesto koje je decenijama zauzimala kada je reč o najvećim tehnološkim inovacijama. Sada Kina predvodi svet u 37 od 44 najvažnijih novih tehnologija. (https://www.theguardian.com/world/2023/mar/02/china-leading-us-in-technology-race-in-all-but-a-few-fields-thinktank-finds).

 

Berza je u kontinuiranom haosu, a da se stvari ne popravljaju već idu nizbrdo pokazuje i podatak da je protekla nedelje najgora na Vol Stritu u poslednjih tri meseca (https://www.cnbc.com/2024/07/18/stock-market-today-live-updates.html).

 

Potpuno razumem da neko ne može da shvati ove tendencije jer prevazilaze njegove lične afinitete, neko pak neće da ih shvati jer mu dnevno politkanstvo ne dozvoljava takav luksuz i zaklanja mu vidno polje, ali ovi brojevi i ove činjenice neće nestati sami od sebe jer neko ne želi da ih vidi pa zatvara oči pred njima, 

 

Pa ako imaš najveći dug koji jedva servisiraš jer su ti ekonomija i finansije u fazi propadanja, ako beležiš sve lošije rezultate na polju bezbednosti, ako tvoja vojska ne može da izađe na kraj čak ni sa nekakvim Hutima u sandalama, ako građani najdirektnije iskazuju da ne veruju u institucije tvog sistema i kad ti pred vratima umiru kao muve od droge, bede i bolesti (pa kogresmeni moraju da preskaču narkomane i beskućnike na putu do Kongresa), kad si Kini prepustio lidersku poziciju u zelenoj tehnologiji i inovacijama - kojim rečima možemo da nazovemo stanje nacije?

Spoiler

Kada već pominjete Balkan, više puta sam pomenuo da treba istaći odličnu američku politiku u odnosu na taj region, što kroz mentorstvo Otvorenom Balkanu što kroz činjenicu da je Balkan, paradoksalno, trenutno jedan od mirnijih kutaka sveta koji beleži konstantan napredak.

 

Kakav-takav, ali ipak napredak, što bez sadašnjeg odnosa SAD prema Balkanu verovatno ne bi bilo moguće. 

  

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

I da, za one sa Balkana koji puni radosti ocekuju propast Amerike, rano ste se poradovali. Nece ni Tramp ni Biden unistiti ameriku, malo smo vise podeljeni, I malo se vise deremo, malo je to tuzno, I volela bi da se vratimo na situaciju pre 15 godina, ali ako izglasamo Trampa ili bidena, pa onda obrnemo, sve u rok sluzbe. Za one koji su US glasaci, prestanite da vrishtite ako vam se kandidat ne svidja. Svi ste odgovorni na neki nacin.osim ako je zelite da menjate ameriku, ne postoji druga amerika. Svi smo u istom loncu 

Amerika je,cini mi se bila podeljenija u periodu kasnih 60. i ranih 70. godina.Ubistva Lutera Kinga i Kenedija,rasni nemiri,spaljeni delovi gradova,anitratni protesti,pucnjava na Kent univerzitetu itd...Ono sto mi je interesatni,Andjelia ,je  da tadasnji palioci vojnih poziva  i idolopoklonici Vijetkongove "oslobodilacke borbe" danas tako zdusno mrze jednog od najvernijih  i najboljih djaka Ho Si Mina - Vladimir Putina.Invazija Severnog na Juzni Vijetnam za njih i dalje svetla oslobodilacka borba dok je invazija Rusije na Ukrajinu fasisticki akt.Asanzov Vikiliks je udar na SAD dok su Pentagonski papiri svetli primer demokratije ,dodaju oni. Smesno je kada  jenda od njih,Hanoj Dzejn , spocitava nekom da je izdajnik i dalje se ponoseci sto je Hanoj Dzejn i u svojim osamdesetim . Tramp je  tu dosao kao klistir koji na svetlost dana izbacio gnojavo licemerje koje se skuplja od doba seksa,droge i rokenrola pa sve do danas.

Link to comment
Share on other sites

Bajden je podrzao Haris.Poslednji koji je to uradio bio je LBJ koji nije imao problem sa zdravljem.Zbog toga ce se postaviti pitanje razloga odustajanja .Ako je to zdravlje ,kako ce Bjaden moci da obavlja svoje duznosti do 20. januara sledece godine?

 

Link to comment
Share on other sites

Srpska opozicija se divi demokratama, ovoliki nivo genijalnosti dugo nije vidjen.

4 godina lazes i guras pricu da Biden nije senilan, da su godine samo broj.
Onda je samo  1 debata bila dovoljna  i uzas poling posle iste da promenis pricu salili smo se za Bidena.
A Kamala se nista bolje ne kotira od Bidena  bas podseca na Hilari v2.

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dzoni_m said:

Mene samo zanima da li ce napraviti katastrofalnu gresku i nastaviti sa Kamilom. Tu bukvalno nicemu ne mogu da se nadaju. To trika nema da dobiju.

You are too burdened by the past.

Sad ozbiljno kako to funkcionise u USofA?

Idu neki unutarstranacki? Nepisano pravilo je da ide Kamala, ali kljucna rec je nepisano?

Slazem se da bilo isplativije i podneti udarac sklanjanja veep-a nego ici sa njom

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...