Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 hours ago, Veshtodel said:

sto vise free marketa, manje ratova, kao sto se istorijski jasno vidi 

Ovo je tačno, a važi - podjednako značajno - i u suprotnom smeru: rat uvek služi kao povod za smanjenje ljudskih i ekonomskih sloboda, od uvođenja raznih novih ekonomskih regulacija, poreza i tarifa kako bi se pospešio ratni napor, preko konfiskacije i prisilnog prenamenjivanja proizvodnih kapaciteta, kontrole cena, enormnog državnog zaduživanja, uništavanja valute i sličnih manifestacija centralnog planiranja, do ukidanja slobode kretanja ili slobode generalno - slanjem ljudi u logore ili prisilnom mobilizacijom. I to je zaista dobro dokumentovano, od antičkog doba do 21. veka, nema veće šanse za rast državne moći i prisile od rata. To su američki Očevi osnivači dobro razumeli, kako Džejmsa Medisona piše Džefersonu u jednom pismu: "but you understand...the old trick of turning every contingency into a resource for accumulating force in the Government." . 

 

I zaista, sama Amerika je najbliže socijalizmu prišla u WWI* (za vreme verovatno najgoreg predsednika u istoriji) - tadađnje kolektivističko ekonomsko planiranje (od novih tarifa za brodove, preko primoravanja dobavaljača da državi prodaju robu po "razumnim cenama" da im roba ne bi bila konfiskovana, Army Appropriations Actom, suzbijanja slobode govora do divljanja državnih i ratnih agencija i bordova itd) je kasnije u literaturi poznato kao "ratni socijalizam"; i u WWII - kada je FDR pozatvarao Amerikance japanskog porekla u logore kao "narodne neprijatelje".

 

 

 

* Evo jednog karakterističkog detalja iz tog zlosrećnog perioda. Uzevši, Leverovim aktom, FDA pod svoju kontrolu (na čije čelo je postavio Huvera, kasnijeg predsednika), Vilson ga je pretvorio u agenciju za kontrolu cena hrane "dobrovoljnim merama". Međutim, kako to obično ne funkcioniše, ovaj rasista (ne koristim reč olako, Vilson to zaista jeste bio) je odlučio da kontrolu cena malo pogura organizovanjem svojevrsnih lokalnih komsomolskih organizacija "kontrolora za hranu", nešto slično ovim današnjim falangama koje ljudima pale kuće i uteruju marksizam, da kontrolišu u svojim komšilucima koliko ko jede i da li se pridržava vladinih uputstava za konzumiranje hrane. A evo jednog takvog, objavljenog u ondašnjim novinama:

 

Here is your schedule for eating for the next 4 weeks which must be rigidly observed, says S. C. Findley, County Food Administrator:
 

Monday: Wheatless every meal.
Tuesday: Meatless every meal.
Wednesday: Wheatless every meal.
Thursday: Breakfast, meatless; supper, wheatless.
Friday: Breakfast, meatless; supper, wheatless.
Saturday: Porkless every meal; meatless breakfast.
Sunday: Meatless breakfast; wheatless supper.


Sugar must be used very sparingly at all times. Do not put sugar in your coffee unless this is a long habit, and in that case use only one spoonful.

 

...poslednja rečenica je zaista urnebesna...

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posto inflacija divlja prepametna US administracija predlaze da podeli ljudima po 300$ da im smanji trosak goriva...to ce da odstampaju. Jer sto se njih tice za inflaciju je kriv Putin, a ne sto su do sada stampali I delili pare. Iako vecina u pollovima pokazuje da glasaci dobro znaju ko je kriv. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Amigo said:

Gdje je taj Free market?

 

Posto niko ne zna gdje je taj Free market, onda ni ne postoji u pravom smislu.

Mozda je postojao prije, ali sa globalizacijom polako nestaje, a sa probojom Kine definitivno vise ne postoji, prakticno postaje dogovorna ekonomija.

Da ne spominjemo silovanje SAD sankcijama, tarifama, NAFTA koja je zamijenjena sa USMCA, sve to nidje veze sa Free marketom, ili ova farsa da Evropa ne kupuje ruski gas, nesto najlogicnije, nego da kupuje tecni gas od Amerikanaca, ne sto to zele, nego pod pritiskom, znamo da je SAD prijetila sankcijama firmama koje rade na sjevernom toku.

Pored ovih medjunarodnih problema, u samim drzavama je sve manje malih kompanija, koje su progutane od velikih, sve je manje diversifikacije proizvodnje i usluga i vec dugo vlada ukrupnjivanje i elimisanje konkurencije, kao i monopolizam, koji je uvijek rezultat neke prisile. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deez nuts. said:

Andjelija, infalcija je u celom svetu.

Sta je poenta tog komentara? Posto smo na USA temi, gde ce ogromna inflacija, veca nego u vecini zapadnih zemalja imati ogroman politicki uticaj, I odakle takvi poremecaji na trzistu imaju ekonomski I politicki uticaj na ceo svet.

Ili si zaboravio da je dolar za ceo svet mnogo bitniji nego dinar.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

Gdje je taj Free market?

 

49 minutes ago, Amigo said:

 

Posto niko ne zna gdje je taj Free market, onda ni ne postoji u pravom smislu.

 

Ovo je upravo groteskna tlapnja koju sam apostrofirao kao moj utisak nedelje na temi o emisiji "Utisak nedelje" - kada je St. Protić kazao da on veruje u evropske vrednosti, da veruje u ljudska prava, vladavinu prava i demokratiju - na šta su novinarka i urednica Sputnjika skočile sa ovim tvojim pitanjim, "pa gde to ima" i "nema nigde". Zato me je, pravo da ti kažem, i mrzelo da ti odgovoram na takav cinični kliše, koji je valjda očigledno pogrešan, ali vidim da insistiraš pa ću ti reći.

 

Ukratko, postoji u Južnoj Koreji u odnosu na Severnu. Postoji u Čileu u odnosu na Venecuelu. Postoji u Americu u odnosu na Kubu. Postoji u Japanu u odnosu na Kinu. Postoji u Litvaniji u odnosu na Rusiju. Postoji u Sloveniji u odnosu na Srbiju. Postoji u Bocvani u odnosu na Zimbabve. Postoji u Švajcarskoj ili Singapuru ili Irskoj više nego bilo gde. Postoji gde god ljudi žive prosperitetnije, slobodnije i dostojanstvenije, gde god nisu totalni robovi državne, partijske, ideološke ili religijske "avangarde". Postoji u današnjem svetu u odnosu na svet od pre 30 godina - ili bilo koji drugi trenutak u prošlosti - i to baš zahvaljujući globalizaciji, u ekonomskom i vrednosnom smislu. To su sve merljivi podaci, kako kroz vreme tako u fiksiranoj tački vremena kroz geografski prostor, evo recimo Heretidžovog indexa ekonomskih sloboda po zemljama, koji se objavljuje svake godine, pa prebiraj ako te zaista zanima odgovor na tvoje pitanje (u šta otvoreno sumnjam):

 

https://www.heritage.org/index/ranking

 

 

49 minutes ago, Amigo said:

u samim drzavama je sve manje malih kompanija, koje su progutane od velikih, sve je manje diversifikacije proizvodnje i usluga i vec dugo vlada ukrupnjivanje i elimisanje konkurencije, kao i monopolizam, koji je uvijek rezultat neke prisile. 

Ovo je zaista zrelo za Utisak nedelje i televiziju, tamo zbilja može da se priča bez ikakve relacije prema realnosti i činjenicama - bubni šta ti padne napamet, šta ti dobro zazvuči da se uklapa u poentu koju si došao da napraviš, i teraj dalje (zar je toliko teško otići na sajt neke statističke ustanove, ukucati "broj malih firmi" i uporedii podatke kroz godine, ili naći podatak o broju različitih ukusa sladoleda, ili muzičkih žanrova, ili bankarskih proizvoda ili turističkih aranžmana koji su bili dostupni ljudima kroz godine?)...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@bohumilo ja to gledam sve svojim ocima svaki dan vec 27 godina i vidim strahovite promjene koje se desavaju Sjevernoj Americi, a ti smatras da ja tako bubam napamet i pisem bez veze, dok ti tabiris statisticke podatke, kao ono kada neko komentarise utakmicu koju nije gledao, ali je procitao statistiku.

Uplitati Sjevernu Koreju i slicno je besmisleno, jer znamo da tu nikada nije ni bilo slobodnog trzista, prema tome ako insistiras na poredjenju, poredi SAD prije i sada.

Ja mogu da poredim Kanadu prije i sada, i to nije isto.

 

O kvalitetu zivota, dacu ti jedan licni podatak, pa ga stavi u statistiku, kada sam kupio kucu prije 22 godine, njena cijena je bila moje 3,2 godisnje bruto plate.

Sada je 8 mojih plata, plus bi trebalo uzeti u obzir da sam tada imao neku pocetncku platu, tako da ako poredim nekoga u slicnoj poziciji u kojoj sam bio prije 22 godine, to bi bilo neki 12/13 godisnjih plata. Krov nad glavom i hrana je osnova svega.

Tehnologija jeste napredovala i sada imamo male kompjutere u dzepu i to je sve ok i zivot je bolji zbog toga, ali istovremeno ako poredimo osnovne zivotne potrebe, zivot nije bolji.

Ako poredimo licnu sigurnost, zivot takodje nije bolji, itd.

 

Ja ne znam uopste sta ti zastupas ovde? Ako zastupas da je kapitalizam bolji od komunizma, onda tu ne treba ova rasprava, to je svima jasno.

Ne kontam nikako da kada neko kritikuje bilo sta na Zapadu, odmah u neko pomene Sjevernu Koreju. Pa jeboga patak kakav je to stav da ne smije da se kritikuje drzava u kojoj zivis, kao da je to neko idealno drustvo bez mane. Gdje to postoji?

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Amigo said:

 

Gdje je taj Free market?

 

Ovde pre svega trebamo prvo imati u vidu da nigde ne postoji apsolutni free market, dakle nema crno-belog, nego postoji citav gradient i spektar izmedju neslobodnog i slobodnog trzista. Bas kao sto ne postoji apsolutna demokratija svuda ili apsolutna vladavina prava ili apsolutni mir ili bilo koja druga civlizacijska vrednost. Znaci svega toga ima u nekim nijansama i onda se ljudska drustva, od lokalnih komsiluka preko gradova, regija, drzava, kontinenata, civilizacija, kao i industrija, mogu predstaviti na toj nekoj skali od 0 do 100 recimo i videti koliko je koje slobodno. Pa tako su neke drzave slobodnije u odnosu na druge po pitanju trzista, npr. SAD u odnosu na Kinu ili Singapur u odnosu na Peking ili IT sektor u odnosu na energetski sektor ili pekari u odnosu na bankare, sve to naravno isprepleteno (npr. pekari su mnogo manje slobodni u Kini nego u SAD-u), isto kao sto neke drzave imaju razvijeniju demokratiju i vladavinu prava od drugih recimo UK u odnosu na Rusiju.

 

Cak i sama poenta tj. etika koja je pozadina free marketa jeste da ne postoji nista apsolutno. Ko god razmislja u apsolutnim terminama, taj sigurnim koracima gazi ka zlocinackim idejama i delima.

Edited by Veshtodel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Amigo said:

Ne kontam nikako da kada neko kritikuje bilo sta na Zapadu, odmah u neko pomene Sjevernu Koreju. Pa jeboga patak kakav je to stav da ne smije da se kritikuje drzava u kojoj zivis, kao da je to neko idealno drustvo bez mane. Gdje to postoji?

Ko tvrdi da ne sme da se kritikuje bilo šta, ne znam zašto bi neko napisao ovo ili zaključio bilo šta takvo iz mog posta? Prosto ti odgovaram na sputnjikovske tvrdnje da nigde nema slobodnog tržišta. Kažem ti da ga ima u različitoj meri u različitim zemljama, dao sam i kompletnu listu gde možeš da nađeš koliko ima slobodnog tržišta u kojoj zemlju - čitav dijapazon, od Severne Koreje i Venecuele do Singapura i Švajcarske. A kritikuj koga hoćeš, ja ti to sigurno ne branim niti mislim bilo šta makar blisko tome, nema potreba za ovakvom jadikovkom.

 

 

36 minutes ago, Amigo said:

ako insistiras na poredjenju, poredi SAD prije i sada.

Ja mogu da poredim Kanadu prije i sada, i to nije isto.

Naravno da se može porediti, zato što postoj parametri po kojima se može uporedjivati koliko je neko tržište slobodno, to je cela poenta mog posta.

 

 

36 minutes ago, Amigo said:

Sada je 8 mojih plata, plus bi trebalo uzeti u obzir da sam tada imao neku pocetncku platu, tako da ako poredim nekoga u slicnoj poziciji u kojoj sam bio prije 22 godine, to bi bilo neki 12/13 godisnjih plata. Krov nad glavom i hrana je osnova svega.

Pa ja se tu slažem, u gradjevinskom sektoru danas ima manje slobodnog tržišta nego ranije, što za posledicu nužno ima skuplje i nekvalitetnije stanovanje. Mislim da sam jednom baš s tobom diskutovao o tome, ja jesam pobornik tzv "housing theory of everything"* i mislim da je deregulacija građevinske industrije jedna od apsolutno najboljih stvari koje Amerika može da napravi, jer housing (i njegov nedostatak) određuje previše stvari u društvu (po najkonzervativnijim procenama, deregulacija gradnje bi oboria troškove stanovanja za 50% (tj. smanjila životne troškove za 10% (a to jeste - podiglo životni standard za 11%)) i proizvela skok američkog GDP-ja od 25%)

 

* preporučujem članak gde se na sjajan način analiziraju kako očigledne tako i manje očigledne posledice (poput ekonomske i regionalne nejednakosti, plodnosti/veličine porodice ili gojaznosti) nedostatka stambenog prostora:

https://www.worksinprogress.co/issue/the-housing-theory-of-everything/

 

 

36 minutes ago, Amigo said:

Ako poredimo licnu sigurnost, zivot takodje nije bolji, itd.

Pa zašto ne uporediš? Sajt bilo koje statističke organizacije (ili, još bolje, knjigu Stivena Pinkera o tome), ukucaj i nađi statistiku pa uporedi - naći ćeš da ovo nije tačno...

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bohumilo said:

Pa zašto ne uporediš? Sajt bilo koje statističke organizacije (ili, još bolje, knjigu Stivena Pinkera o tome), ukucaj i nađi statistiku pa uporedi - naći ćeš da ovo nije tačno...

 

Pa prije nisi trebao da se izuvas kada ulazis u avion, niti su te stavljali u skenere, nisu te pretresali kada ides na koncerte, utakmice, itd.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Pa prije nisi trebao da se izuvas kada ulazis u avion, niti su te stavljali u skenere, nisu te pretresali kada ides na koncerte, utakmice, itd.

Dosta od toga je vise show nego stvarno smanjenje bezbednosti. Posebno to izuvanje, nema nikakvih razloga da se ne ukine, jer nista ne doprinosi

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2022 at 10:24 AM, Angelia said:

Posto inflacija divlja prepametna US administracija predlaze da podeli ljudima po 300$ da im smanji trosak goriva...to ce da odstampaju. Jer sto se njih tice za inflaciju je kriv Putin, a ne sto su do sada stampali I delili pare. Iako vecina u pollovima pokazuje da glasaci dobro znaju ko je kriv. 

Isto namerava i Scott Morrison. 

 

Klin se klinom izbija :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darko said:

Isto namerava i Scott Morrison. 

 

Klin se klinom izbija :classic_biggrin:

U Kaliforniji su to podigli na 800$ - treba napuniti Hammere ...

Sad je izaslo gde su neke pare otisle od covid relief - bas onako veselo, ono sto je dato drzavama za zasticivanje poslova. Naravno tvde da to ne moze da se otprati, ali ono sto je za sada otkriveno je bas veselo bacanje para.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

U Kaliforniji su to podigli na 800$ - treba napuniti Hammere ...

Sad je izaslo gde su neke pare otisle od covid relief - bas onako veselo, ono sto je dato drzavama za zasticivanje poslova. Naravno tvde da to ne moze da se otprati, ali ono sto je za sada otkriveno je bas veselo bacanje para.

 

Hamer se valjda ne proizvodi od 2010, a sada gmc ce da pravi elektricni. Ne znam sto bi u Kaliforniji davali extra novac za gas kada preko 40% elektricnih automobila u US je tamo. Bas bezveze. 

Sta je bilo sa idejom da skinu porez na benzin da bi smanjili cenu?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

 

Hamer se valjda ne proizvodi od 2010, a sada gmc ce da pravi elektricni. Ne znam sto bi u Kaliforniji davali extra novac za gas kada preko 40% elektricnih automobila u US je tamo. Bas bezveze. 

Sta je bilo sa idejom da skinu porez na benzin da bi smanjili cenu?

Tako Newsom odlucio, nisam videla objasnjenje zasto osim "da se ublazi efekat poskupljenja goriva", a hamer je samo zezancija na bivseg guvernera Arnija, mogla sam reci i da treba napuniti Bentlije. Za porez mislim da su dve-3 drzave na svoju ruku ukinule svoj, ali federalno nista za sada.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Tako Newsom odlucio, nisam videla objasnjenje zasto osim "da se ublazi efekat poskupljenja goriva", a hamer je samo zezancija na bivseg guvernera Arnija, mogla sam reci i da treba napuniti Bentlije. Za porez mislim da su dve-3 drzave na svoju ruku ukinule svoj, ali federalno nista za sada.
I električna vozila dobijaju isti rabat
:Ajme

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Za porez mislim da su dve-3 drzave na svoju ruku ukinule svoj, ali federalno nista za sada.

Federalni je realno pinats, 18 centi po galonu, cak i da ga ukinu mrd nece ni da primeti. Na drugoj strani u SC benzin i dalje $3.50.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

I električna vozila dobijaju isti rabat
:Ajme

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Pa posle - sto imamo najvecu inflaciju.

A Biden ide i trazi da se nastampa jos malo, sad je odlucio da mu treba da re-fund the police. Kriminal je katastrofalno skocio u svim vecim gradovima gde su Dems glasaci, po principu "trazili ste, gledajte".

 

Naravno opet drvi kako ce to da finansira iz povecanja poreza najbogatijima, kao uvesce 20% minimum porez za sve koji imaju vrednost preko 100 mill. 

I hoce da podigne porez za kompanije na 28% - nista ih istorija nije naucila, samo razmisljaju kako da trose i nekog opljackaju.

Na stranu da je ta prica kako niko od bogatih ne placa porez, cista laz.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost to je tacno, pogotovo u generaciji 20+, i sto je najgore to su obrazovani ljudi, ali totalno odlepili.

videli smo sta se nedavno desilo na Yale-u, to su nam buduci advokati, sudije, politicari....

BTW to je Jordan Peterson upozoravao vec par godina, da su se marxisti lepo uselili na koledze.

 

Imamo nominovanu sudiju za SC koja kaze da ne zna da definise rec "zena", jer nije biolog. Sve je to krenulo od Obame negde 2010.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za 5 godina ce biti ok, bice reset za 3. Gerijatrija na vlasti mora da ode. Ono sto se desilo u ovih 10 godina je kuvanje zabe. I vecina ljudi nije videla gde to ide.

Srednja generacija je potpuno ok. Tako da kad oni preuzmu moze dosta toga da se ispravi u kratkom roku. 

Mene samo plasi sta se desava kasnije, kad ovi danas od 20+ obrazovani na koledzima dodju do vlasti. Mozda se to sve samo ispravi, znas kako kazu u mladosti si socijalista, ali kasnije konzervativac. Drugo, ipak su za sada extremni levicari manjina, samo su jako glasni i agresivni. Sve ostalo je manje vise klasna borba.

Naredne 2-3 godine ce biti lose, to nam je sto nam je. 

Medjutim veoma je moguce da su mnogi vec naucili lekciju iz zadnjih 10 godina, ili ce u naredne 3.

Vec se vidi polako otreznjenje na strani srednje klase da su ih elitisti zeznuli.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...