Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

7 minutes ago, Amigo said:

 

Pa imao je studentsku vizu koja je vazila samo preko ljeta, ali je on ostao i poslije, i to je prvo dosao u Boston, pa se poslije preselio na Floridu, nista fake papiri, decko radio u kafani prvo, pa poslije vozao kamione, znaci da je morao da polaze i za kamion.

Drzava je znala da je tu ilegalno, ali ga niko nije dirao.

Koliko znam, u ovom periodu koliko sam ja ovde, SSN ne mozes dobiti sa tom studentskom vizom za leto.  Znaci to je na federalnom nivou. Moze TIN. E sad, mozda u Bostonu dozvoljavaju vozacku sa TIN, Florida ne (kao i kod mene). Pa je vozacku iz Bostona samo prebacio na Floridu.  Ili je Florida u njegovo vreme imala flexibilnije zakone.

A mozda mu je neko progledao kroz prste, samo to nije standard. Znam ja devojku koja je godinama dolazila sa studentskom vizom, I nije nikako uspevala da ostane....dok se nije udala. Upravo Florida.

 

Sve zavisi koja drzava je u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mrd said:

Kupi se ssn i gura sa tim fake, dok se ne oženi.
🙂
Sve legalno

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Pa ima ono i izvadi birth certificate nekog ko je umro... 

Ali to sve nije legalno.

 

i da napravim jednu razliku, neki su dobili papire iako nije kosher, to je neka moralna kategorija, ali su pravno manje problematicni.

Oni bez papira su daleko vise.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ilegalci u SAD su prakticno legalni, ali rade za manje pare. Znam decka koji je dosao da radi preko ljeta kao student ima vec 10 godina. 

Posle se ozenio nekom Kubankom u Majamiju i kako mi je rekao brze dodjes do papira ako ozenis kubansku curu izbjeglicu nego obicnu Amerikanku.

Sada vec ima zeleni karton, neku svoju firmu.

Znaci bez useljenicke vize je zivio desetak godina, placao porez, imao SIN, vozacku, samo nije mogao da napusti zemlju, jer  vise ne bi mogao uci.

Cak su ga i roditelji posjecivali, a dobili su vizu da posjete sina, za koga se zna da je ilegalac. :s_w:

 

Obama je ukinuo da mozes da dobijes vozacku ako nemas radnu dozvolu (sto je napravilo poprilicnu pometnju u transportu). 

 

2 hours ago, mrd said:

@Amigo taj je imao fake papire na nekoga. Što se tiče lakše na kubanku, biće da je sinonim jeftinije, ali ljubav nema granica.

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

 

 

 

 

Ne, nego dodju na razmene da rade preko leta npr. na bazenu i dobiju ssn i radnu na par meseci. Ssn im ostane, budu neka siva zona. 

 

1 hour ago, Angelia said:

@Baby mozes ti 16 strana da napises o tome kako ilegalci placaju porez I slicno, I kako doprinose, dok ne gledas koliko kostaju. To I dalje nece promeniti moje misljenje da ilegalnu imigraciju treba suzbijati, i dovesti na nulu. To sto su uspeli da udju u zemlju ih ne opravdava od toga da su u istoj nelegalno. I to se bazira na principu, jer bi to znacilo da opravdavam da mi se neko useli u kucu kroz prozor, ali da mu oprostim jer je oprao sudove...

A drugo, I zato sto sam prakticno videla koju stetu mogu da naprave samo zato sto su ilegalci.

Sa druge strane, ako US treba jeftina radna snaga,  nemam nista protiv da naprave neku vizu tog tipa.

 

I sta da radis sto kostaju? Uvek ce prelaziti i bezati preko granice. Ne vidim da su se ovi bas pomucili da ih poizbacuju, mozes ti da kukas koliko hoces. Zavode ih u statistiku koliko placaju takse i dalje su tu, mnogi vec vise decenija. Nikada se nece svesti na nulu, to mogu samo da lazu da ce da urade, dizu glupave zidove koje ovi praskacu ili ruse... Da se granice sa Nemackom ne bi imali taj problem. 

Ako hoce da smanje imigraciju treba da pomognu tim zemljama koje su u problemu na vec potreban nacin, pa ljudi nece morati da beze da prezive u US. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Baby said:

 

I sta da radis sto kostaju? Uvek ce prelaziti i bezati preko granice. Ne vidim da su se ovi bas pomucili da ih poizbacuju, mozes ti da kukas koliko hoces. Zavode ih u statistiku koliko placaju takse i dalje su tu, mnogi vec vise decenija. Nikada se nece svesti na nulu, to mogu samo da lazu da ce da urade, dizu glupave zidove koje ovi praskacu ili ruse... Da se granice sa Nemackom ne bi imali taj problem. 

Ako hoce da smanje imigraciju treba da pomognu tim zemljama koje su u problemu na vec potreban nacin, pa ljudi nece morati da beze da prezive u US. 

Da se bunim protov njih, i da glasam protiv onih sto otvaraju granice. Iako ne mislim da si razumela kako i zasto kostaju

Ta prica - pomozimo zemljama je glupost. Obezbedi svoje granice, i minimizuj ulazak. Nema problema, Tramp je dobrano smanjio broj sa "stay in mexico". Ukini Sanctuary City, to ce da pomogne. Uvedi kaznu, finansijsku ili zatvorsku, kad su uhvaceni bez papira...povecaj kazne za poslodavce. Da vidis kako ce se smanjiti.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Da se bunim protov njih, i da glasam protiv onih sto otvaraju granice. Iako ne mislim da si razumela kako i zasto kostaju

Ta prica - pomozimo zemljama je glupost. Obezbedi svoje granice, i minimizuj ulazak. Nema problema, Tramp je dobrano smanjio broj sa "stay in mexico". Ukini Sanctuary City, to ce da pomogne. Uvedi kaznu, finansijsku ili zatvorsku, kad su uhvaceni bez papira...povecaj kazne za poslodavce. Da vidis kako ce se smanjiti.

 

Naravno. Glasanje je tvoje pravo i biras sta ti se svidja. 

 

Inace, mozes da nadjes i podatak koliko ih je uslo, a koliko ih je izbaceno proslo godine, jer imam utisak da ti mislis kako svi koji udju ostanu tu zauvek i drzava ih izdrzava a ti placas taksu za njih neradnike... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

Ako hoce da smanje imigraciju treba da pomognu tim zemljama koje su u problemu na vec potreban nacin, pa ljudi nece morati da beze da prezive u US. 

 

Bolje reci da prestanu da im odmazu, sto je odlika americke spoljne politike. Npr da dignu besmislene sankcije Kubi koje traju 60-tak godina i slicno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Naravno. Glasanje je tvoje pravo i biras sta ti se svidja. 

 

Inace, mozes da nadjes i podatak koliko ih je uslo, a koliko ih je izbaceno proslo godine, jer imam utisak da ti mislis kako svi koji udju ostanu tu zauvek i drzava ih izdrzava a ti placas taksu za njih neradnike... 

Ja imam utisak da tvoji utisci nemaju mnogo smisla.

Ono sto mene brine je sto drzava odlucuje da ih sad masovno zadrzava? Da ih razvozi tajnim letovima po zemlji i raseljava.

Zar nije ono Biden zaustavio deportaciju, pa morao da vrati stay in Mexico? Prethodno je svaki predsednik radio na deportovanju sto vise kad ih pokupe, ovaj pokusava da zadrzi sto vise.

Link to comment
Share on other sites

Ja citam i ne verujem. Zar nije jasno da populisanje ilegalnog dovodi do totalnog rasula! Da je neophodno regulisati pravila po kojima bi migracija bila sredjena i organizovana je ocigledno. Cinjenica je da proteklih 30-ak godina niko nije radio na tome i da je to sada postao goruci problem, jer je jasno da se iz US vrate samo oni kojima se taj sistem ne dopada. 

Price o tome kako je imigrantima tesko su besmislene, jer to ne vidi samo onaj ko nece. Da li ih treba tolerisati? NIkako, ali kako da ne tolerises kada se sa najvisih politickih pozicija populise ilegala. Pazi molim te Newsom doneo odluku da i ilegalni imigranti imaju placen medical bez obzira na status. Homeless americans to nemaju. Ko je ovde lud?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ja imam utisak da tvoji utisci nemaju mnogo smisla.

Ono sto mene brine je sto drzava odlucuje da ih sad masovno zadrzava? Da ih razvozi tajnim letovima po zemlji i raseljava.

Zar nije ono Biden zaustavio deportaciju, pa morao da vrati stay in Mexico? Prethodno je svaki predsednik radio na deportovanju sto vise kad ih pokupe, ovaj pokusava da zadrzi sto vise.

 

Tebe ovo ne brine sada, tebe ovo brine uvek... tako da zadrzavanje uopste nije neki razlog koji te je pokrenuo na brigu... 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Baby said:

 

Tebe ovo ne brine sada, tebe ovo brine uvek... tako da zadrzavanje uopste nije neki razlog koji te je pokrenuo na brigu... 

Aha, ali sam manje brinula kad nije ulazilo preko 2 mill u godini, I kad je administracija tesko radila na zaustavljanju I slanju nazad.

Ja sam uvek bila protiv ilegalne imigracije, I u Evropi, I ovde. Samo sto me ovde jos I kosta. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Aha, ali sam manje brinula kad nije ulazilo preko 2 mill u godini, I kad je administracija tesko radila na zaustavljanju I slanju nazad.

Ja sam uvek bila protiv ilegalne imigracije, I u Evropi, I ovde. Samo sto me ovde jos I kosta. 

 

Stokovi padaju nenormalno, imigracija je najmanja briga sto mozes da imas.

Bajden unistava ekonomiju, polako, ali sigurno, a usput ce malo i Evropu da upropasti.

Cijene sirove nafte u poslednja 3 mjeseca. 

 

 

 

oil_price_charts-2022-02-23.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Baby said:

 

Ok, onda brini, ako ti je to najveca briga super 🙂 

 

Pa nije mi najveca briga 😊valjda treba brinuti da li ce ovaj senilni predsednik poceti ww3, pa da li ce berza krahirati, pa....ima cela lista.

 

Ali eto .... nekako se populacija foreign born stanovnika uvecala za 2.2 miliona od kraja 2020. Valjda su podelili recording broj viza 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Baby said:

 

Foreign born? Vec si digla na novi nivo... a sta smo mi, rodjeni Ameri?

Ne i mi smo foreign born, ali posto nema nacina da se stvarno izbroje ilegalci jer nece da se prijavi tako se prati statistika, kao sto rekoh....verovatno mnogo viza :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

E, a znam za dva ovakva slucaja kao Amigo sto kaze. Jedan je neki dalji rođak, otisao preko work & travel programa pre skoro 10 godina i ostao. Njegovi nisu nikad bili kod njega, jer nemaju pare. Drugi slucaj je devojka, isto tako otisla preko w&t, pre dve, tri godine, i onda joj se dopalo, i ostala a ovde ostavila fakultet, normalno. Majka joj je sudija, i bila je jednom da je poseti, bez problema dobila vizu. Znaci oni imaju evidenciju da je cerka tamo ilegalno, ali ih boli ćoše, a da su hteli mogli su da je nahvataju samo da vide gde majka boravi dok je tamo. Ovi tamo ne kradu nego normalno negde rade, doduse u restoranima isl, i placaju neke advokate da im srede ostanak.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva je anegdota, kada je otac doticnog isao da trazi vizu za Ameriku i u ambasadi ga pitaju sta vam je N.N, kaze on nije nista, jer se bojao da mu onda ne daju vizu, a onda izvadi onaj sluzbenik listing svih razgovora koje su imali sa sinom. Ono magarece usi narasle odmah, koji blam.

Medjutim sledece godine mu daju vizu bez problema. 

Zna se sve, ali eto to je neka politika koja se vodi prema ilegalcima, jer je ocigledno da im ne smetaju i da ima mnogo poslova koje valjda nece niko drugi da radi, pa su ilegalci primorani na to.

Ja inace nisam za to, da se najbolje godine zivota provedu kao ilegalac u nekoj drzavi, pogotovu sto su roditelji tog momka, sada vec covjeka, imucni ljudi i on je napustio elektrotehnicki fakultet, da bi vozo kamione po bespucima Amerike, sto je za mene jedan od najdosadnijih mogucih poslova, tu je gotovo sve pravo, uglavnom ravno, nista se ne desava satima.

Link to comment
Share on other sites

To je poenta. Ako ne krade i posteno radi, niko nece juriti ilegalca i omoguci ce mu da "sredi" papire. To je tako, ali nije dobro jer je na taj nacin poslata poruka da je OK krsiti zakon. Medjutim to se radi tako vec dugo. 

Mnogi su dosli na studentske vize i onda po isteku trazili nacina da ostanu.

@Amigo Pre bih vozio kamion u US, nego bio inzenjer u Srbiji. Naravno to sam ja i svako ima misljenje kao i straznjicu. 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mrd said:

 

@Amigo Pre bih vozio kamion u US, nego bio inzenjer u Srbiji. Naravno to sam ja i svako ima misljenje kao i straznjicu. 

 

Mislim da bi prvo trebao da provedes najmanje godinu dana vozeci kamion, pa da onda kazes svoje utiske. Poznajem mnoge kamiondzije i tezak je to posao, pogotovu ko ima familiju, zenu, djecu.

Ti volis da vozis, mozda je to za tebe posao snova. Ja bih mogao da taksiram, ali kamiondzija kada bih bas morao.

Link to comment
Share on other sites

 
Mislim da bi prvo trebao da provedes najmanje godinu dana vozeci kamion, pa da onda kazes svoje utiske. Poznajem mnoge kamiondzije i tezak je to posao, pogotovu ko ima familiju, zenu, djecu.
Ti volis da vozis, mozda je to za tebe posao snova. Ja bih mogao da taksiram, ali kamiondzija kada bih bas morao.
Eto, ne valja da mi posmećeš. 401 dan sam vozio kamion, a često vukao i prikolicu. Znači da znam šta govorim. Ovaj tvoj primer sam iskoristio samo da ukažem da nekome i oored svih korupcionih prava u Srbiji više godi da odradi svoj posao i bude plaćen odgovarajuče za tu uslugu.
Zbači znam ja šta znači voziti rig. Ti poznaješ mnoge koji to rade, ali nisi radio to, tako da ne znaš. Ja znam mnoge koji pričaju kako je u Srbiji bajno i kako im je tamo bilo super, ali se niko ne vraća tamo.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mrd said:

Eto, ne valja da mi posmećeš. 401 dan sam vozio kamion, a često vukao i prikolicu. Znači da znam šta govorim. Ovaj tvoj primer sam iskoristio samo da ukažem da nekome i oored svih korupcionih prava u Srbiji više godi da odradi svoj posao i bude plaćen odgovarajuče za tu uslugu.
Zbači znam ja šta znači voziti rig. Ti poznaješ mnoge koji to rade, ali nisi radio to, tako da ne znaš. Ja znam mnoge koji pričaju kako je u Srbiji bajno i kako im je tamo bilo super, ali se niko ne vraća tamo.

 

Ok, ali ja ti nista ne vjerujem. Nemoj se ljutiti, ali to je tako.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Eto, ne valja da mi posmećeš. 401 dan sam vozio kamion, a često vukao i prikolicu. 
 

 

Kako mislis 'cesto?' 😄 

 

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

E, a znam za dva ovakva slucaja kao Amigo sto kaze. Jedan je neki dalji rođak, otisao preko work & travel programa pre skoro 10 godina i ostao. Njegovi nisu nikad bili kod njega, jer nemaju pare. Drugi slucaj je devojka, isto tako otisla preko w&t, pre dve, tri godine, i onda joj se dopalo, i ostala a ovde ostavila fakultet, normalno. Majka joj je sudija, i bila je jednom da je poseti, bez problema dobila vizu. Znaci oni imaju evidenciju da je cerka tamo ilegalno, ali ih boli ćoše, a da su hteli mogli su da je nahvataju samo da vide gde majka boravi dok je tamo. Ovi tamo ne kradu nego normalno negde rade, doduse u restoranima isl, i placaju neke advokate da im srede ostanak.

 

Moj komsija iz Srbije je dosao na work and travel, dobio ssn, radio celo leto i vratio se. Svidelo mu se i resio da hoce u US da se seli. Otisao posle 1.5 godine po turisticku vizu i nisu mu dali. Cekao jos 5 da prodje i dadose mu. Vozio kamion jer je imao ssn da napravi vozacku, par godina bio neka siva zona i na kraju uspeo da zavrsi papire. 

 

Moj skolski drug dosao da zavrsi skolu u US (bese davno jel 😄 ) i resio da ostane. Zaposli se u nekoj renomiranoj firmi i oni mu zavrse papire (bilo znatno lakse nego danas, svaka nova administracija smisli nesto novo da oteza) i na kraju njegove roditelje odbiju za turisticku, jer su u tom sto su odbili stavili neki debiluk zasto sto su Srbi (to u vreme rata) i on tuzi drzavu i dobije slucaj, dovede roditelje i napravi im zelene karte i to po nekom ubrzanom postupku. Oni naravno nikada nisu ziveli u US, nego tako se svrckali, ne znam da li su im zelene oduzete ili ne, ali otac umro, majka stara vise ni ne putuje. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...