Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 hours ago, mrd said:

Uhvatice te za semantiku, genije u ovom slucaju vise znaci znatizeljan i prduzimljiv. Srpsko-Hrvatski jezik rec genije vise tretira, kao prepametan, dok eng to vidi vise kao sklonost i sposobnost. 🙂 

Vidim da su vec varnice pocele da vrcaju kad si napomenula da je genije.

:classic_biggrin: Pa i pametan je - jedno ne ide bez drugog, ali da ja mislim u duhu engleskog jezika.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:classic_biggrin: Pa i pametan je - jedno ne ide bez drugog, ali da ja mislim u duhu engleskog jezika.

Ovo mi je palo u oci posle komentara, kako nije "Genije". Setio se kad su @zoran59 napali kako ovo nije mesto za ucenje, a on covek napisao kako je eto od nekoga nesto naucio (CUO).

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mrd said:

Srpsko-Hrvatski jezik rec genije vise tretira, kao prepametan, dok eng to vidi vise kao sklonost i sposobnost. 🙂 

 

 

Pa ne bas :default_coffee:

 

gen·ius /ˈjēnyəs/

noun

1.

exceptional intellectual or creative power or other natural ability.

Similar:

brilliance

great intelligence

great intellect

great ability

...

2.

a person who is exceptionally intelligent or creative, either generally or in some particular respect.

"one of the great musical geniuses of the 20th century"

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

 

Pa ne bas :default_coffee:

 

gen·ius /ˈjēnyəs/

noun

1.

exceptional intellectual or creative power or other natural ability.

Similar:

brilliance

great intelligence

great intellect

great ability

...

2.

a person who is exceptionally intelligent or creative, either generally or in some particular respect.

"one of the great musical geniuses of the 20th century"

Da i NE.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mrd said:

Ovo mi je palo u oci posle komentara, kako nije "Genije". Setio se kad su @zoran59 napali kako ovo nije mesto za ucenje, a on covek napisao kako je eto od nekoga nesto naucio (CUO).

To je sitnicarenje. Coveka koji je dostigao da napravi toliko uspesnih firmi, i da postane najbogatiji covek na svetu ne mogu da ne nazovem genije, iako mu ne znam IQ. Njegova ekcentricnost se moze objasniti Aspergerom.

Ja inace ni ne prilazim njegovim akcijama. Zato sto je nepredvidljiv. Ali covek radi uglavnom ono sto mu se dopada.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

To je sitnicarenje. Coveka koji je dostigao da napravi toliko uspesnih firmi, i da postane najbogatiji covek na svetu ne mogu da ne nazovem genije, iako mu ne znam IQ. Njegova ekcentricnost se moze objasniti Aspergerom.

Ja inace ni ne prilazim njegovim akcijama. Zato sto je nepredvidljiv. Ali covek radi uglavnom ono sto mu se dopada.

Ja se s'tobom slazem u potpunosti. Extraordinary ljudi, kao on, Steve Jobs, necu Bill Gatesa da stavim sa njima, ali i on ima genijalnost, su definitivno genijalci, medjutim, uvek ce ti se javiti neko, ko smatra da nije bas. Seti se Coulumbusa i njegovog jajeta. 

Mosk je do te mere genijalan, da jednostavno, zbog nedostatka straha koji on nosi, covek ne sme da se pouzda u uspeh njegove zamisli.

Edited by mrd
Progutao pola recenice dok sam pisao. :)
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mrd said:

Ja se s'tobom slazem u potpunosti. Extraordinary ljudi, kao on, Steve Jobs, necu Bill Gatesa da stavim sa njima, ali i on ima genijalnost, su definitivno genijalci, medjutim, uvek ce ti se javiti neko, ko smatra da nije bas. Seti se Coulumbusa i njegovog jajeta. 

Mosk je do te mere genijalan, da jednostavno, zbog nedostatka straha koji on nosi, covek ne sme da se pouzda u uspeh njegove zamisli.

Uvek se nadje neko da komentarise kako uspeh nije stvarno uspeh.

 

Na drugu temu, Biden ce sad da restartuje licence za gas I naftu na federalnoj zemlji, koje je prosle godine zaustavio, sto je pokrenulo porast cena. Samo 30% nego koliko je bilo. Ali posto ne kontaju da su uzrokavali porast cena oni ce da podignu "cenu" licenci za 50%, u royalties naravno. Znaci samo trecina licenci po skupljoj ceni. Neko tamo nije skontao da nam trebaju nafta I gas po normalnoj ceni, umesto da maximizuju proizvodnju oni je guse. 

 

Ipak, I indirektno priznaju zasto su cene nafte otisle gore pre Putina. Naravno to povecanje royalties cemo mi placati. Kako da oporezujes gradjane a da im to ne kazes. 

Link to comment
Share on other sites

Uvek se nadje neko da komentarise kako uspeh nije stvarno uspeh.
 
Na drugu temu, Biden ce sad da restartuje licence za gas I naftu na federalnoj zemlji, koje je prosle godine zaustavio, sto je pokrenulo porast cena. Samo 30% nego koliko je bilo. Ali posto ne kontaju da su uzrokavali porast cena oni ce da podignu "cenu" licenci za 50%, u royalties naravno. Znaci samo trecina licenci po skupljoj ceni. Neko tamo nije skontao da nam trebaju nafta I gas po normalnoj ceni, umesto da maximizuju proizvodnju oni je guse. 
 
Ipak, I indirektno priznaju zasto su cene nafte otisle gore pre Putina. Naravno to povecanje royalties cemo mi placati. Kako da oporezujes gradjane a da im to ne kazes. 
Ma nisu oni glupi. To je sve lopovluk, a 80% populacije guta to kao pozitiva, 10% nema pojma šta se dešava, ovih poslednjih deset posto niko ne sluša jer su uobraženi. :)
Još uvek je Kalifornija i skuplje države oporezovana robijaškim capom od $10,000
Ma neću da se nerviram iskusan sam, preživeli to već jednom. :)

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Musk je izgleda inspirisao grupaciju konzervativaca, koji sad kupuju akcije "woke" firmi, da bi trazili da se ukinu CRT I slicno u firmama. Vodi ih nekadasnji CEO McDonaldsa iz 90tih I za pocetak su napali Bank of America, ni manje ni vise.

Florida je glasala da se Dizniju ukine specijalni status, nakon sto su napali zakon o pravima roditelja, to ce da bude interesatna borba. 

Tokom ove sage sa Muskom I twitterom, interesatna je cinjenica da Twitteru nije smetalo sto im je jedan od vecih akcionara saudijski princ, ali im smeta Musk zato sto je zahtevao transparentnost i slobodu govora. Ne smeta im ni Black Rock ni Vanguard. Nije problem da li si bilioner, problem je ako si pogresan bilioner koji smatra da slobodu govora treba stititi. Nije da twitter ima problem sa accountima terorista...

 

Slusam klinca koji ima neki cas o CRT na koledzu, pitam ga sto sedi I slusa te gluposti, uzasnula sam se kad sam cula sta im daju. On kaze "za kredit mama, ne brini, znam da lupetaju", nesto je pomenuo o cionistickoj zaveri da su imali 😳Noam Chomsky...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Pretpostavljam da bi imali problem da oni preko twittera organizuju teroristicki napad... Nije napadnuta licnost iako mnogi to tako dozivljavaju, nego ono sto ona pise i sta time izaziva. 

Iranske mule su ok, oni ne promovisu nasilje... kako ono bese "unistiti izrael I izbrisati ih sa lica zemlje", totalno ok.

Jasno. Imas prihvatljivi terorizam I neprihvatljiv.

 

Prihvatili su da cenzurisu kritiku BLM oko prevare za pare...Hunterov laptop su ruske dezinformacije, ali ako kazes da maske ne rade BUM! Siris opasne dezinformacije, iako istrazivanja pokazuju isto

Link to comment
Share on other sites

Jedno prosto pitanje, Musk je ponudio visoku cenu za akcije, toliko da svi akcionari zarade bilione. Twitter gubi pare, oni su gubitas, niko od akcionara ne dobija neki profit. 

Prvi se pobuni board, logicno, nece da ubiju kravu koju muzu, sledeci je saudijski princ, I onda ide Black Rock?

 

Zasto? Gadljivi su na profit u bilionima? Zasto saudijski princ, Black Rock (koji je da podsetim pricao o new world order) I Vanguard mahnito kupuju akcije da zaustave Muska. Istovremeno administracija pokrece istrage o Musku.

 

Slucajno 😁 ne bih da zvucim kao teoreticar zavere, ali ovo smrdi do neba.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Iranske mule su ok, oni ne promovisu nasilje... kako ono bese "unistiti izrael I izbrisati ih sa lica zemlje", totalno ok.

Jasno. Imas prihvatljivi terorizam I neprihvatljiv.

 

Prihvatili su da cenzurisu kritiku BLM oko prevare za pare...Hunterov laptop su ruske dezinformacije, ali ako kazes da maske ne rade BUM! Siris opasne dezinformacije, iako istrazivanja pokazuju isto

 

Pa nisu, ali pretpostavljam da vise obracaju paznju na pisanje u Evropi i US, jer twitter je privatno vlasnistvo i mogu da rade u svojoj kuci sta im je volja, zar ne? Nase je da prihvatimo i budemo tamo, ili ne prihvatimo i ne koristimo twitter.

Trampu drzava nije zabranila da drzi svoje mitinge i prica sta hoce. Gomila njih je mlatila parolama po ulicama protiv maski pa nisu zatvarani. Jbg, sloboda govora je da ti se drzava ne uplice i odredjuje sta ces da mislis, a ne neka druga osoba/organizacija/kompanija... 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Florida je glasala da se Dizniju ukine specijalni status, nakon sto su napali zakon o pravima roditelja, to ce da bude interesatna borba. 

Maoistička kulturna revolucija, naročito u školama, je trenutno tema koja najviše političke koristi donosi republikancima jer ljudi neće da im maoisti i pedofili indoktriniraju decu rasističkim i marksističkim smećem. Ovoga puta roditelji prave čajanku. Ovo svi ljudi koji se bave statičkom analizom u američkoj politici*, nezavisno od političke afilijacije, znaju (samo se oni koji rade sa demokratama retko usuđuju da o tome govore iz straha od crvenih gardi, jer se tu radi o religiji koja ne polaže mnogo na realnost). Čini se da se ovom kontekstu Ron Desantis sjajno snašao jer izgleda da baš bode u meso, kao da je inaugurisao otpor maoizmu kao centralnu tačku svog političkog delovanja - ne samo što se ove incijative protiv "gender studija" u zabavištima tiče, nego i npr. izbacivanje rasističih teorija a uvođenje istorije komunizma u kurikulum (naravno, u školama niko ništa ne nauči, pa neće naučiti ni da bude rasista ni o zlu komunizma, ali je svakako signal javnosti njegovih vrednosti i mudar politički potez, u smislu ovoga o čemu govorim), dodatno proširivanje zaštite ljudskih prava u slučaju falangističkog nasilja itd - što ga je već sada dovelo u poziciju drugog najozbiljnijeg kandidata za narednog američkog predsednika.

 

* za šta nije potrebna nikakva analiza, dovoljno je videti kako su čak i u San Francisku birači smenili školski odbor koji se bavio komsomolstvom, rušenjem spomenika i promenom imena, umesto otvaranjem škola (i to u glavnom zahvaljujući angažovanju roditelja azijskog porekla čija deca su najveće žrtve anti-američke kulturne revolucije).

 

 

---------------------------------------------

Druga jedna primedba, kako lažne vesti samo "odgovorno" obavljaju posao u pogledu izveštavanja o terorističkom napadu u Njujorku, bez ulaženja u ideološke motive teroriste - u dlaku saglasne sa ideologijom i teorijama zavere koje lažne vesti dnevno fabrikuju:

 

https://nypost.com/2022/04/12/frank-r-james-idd-as-person-of-interest-in-brooklyn-subway-shooting/

 

https://nypost.com/2022/04/13/suspect-frank-james-was-spewing-racist-hate-well-before-brooklyn-shooting/

Quote

 

“These white motherf—ers, this is what they do,” he says in a video about the Ukraine invasion, claiming it presaged a black genocide in the United States.

“Ultimately at the end of the day, they kill and commit genocide against each other. What do you think they gonna do to your black ass? …”

...

He also criticizes New York City Mayor Eric Adams and black people who don’t perceive themselves as victims. “You got your Ph.D. career and nice shoes. You got an education but now you’re just a carbon copy of the person who made you a slave … you’re there to serve these motherf—ers.”

...

Of white people, he says, “I don’t know how well-intentioned they can be because if you look at the history of black people in this country … how many really stood with us or were there for us when we ­really needed it … They didn’t go on our side until we started to rise up.”

...

In another rant, he says: “I wanted to watch people die right in front of my f—ing face immediately.”

...

 

 

 

Slično je bilo kada je nedavno drugi crveni gardista, antisemita (to se podrazumeva) i Obamin Drug Britva upucao kandidata za gradonačelnika u Luisvilu, pa ga Black Shirts Matter izvuklo iz zatvora sa 100k dolara keša :ajme:

 

BLM, gun-control activist arrested after assassination attempt on Louisville mayoral candidate

 

 

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Pa nisu, ali pretpostavljam da vise obracaju paznju na pisanje u Evropi i US, jer twitter je privatno vlasnistvo i mogu da rade u svojoj kuci sta im je volja, zar ne? Nase je da prihvatimo i budemo tamo, ili ne prihvatimo i ne koristimo twitter.

Trampu drzava nije zabranila da drzi svoje mitinge i prica sta hoce. Gomila njih je mlatila parolama po ulicama protiv maski pa nisu zatvarani. Jbg, sloboda govora je da ti se drzava ne uplice i odredjuje sta ces da mislis, a ne neka druga osoba/organizacija/kompanija... 

 

Twitter bi mogao da se brani stavom da su privatna firma, da istovremeno ne koriste drzavnu zastitu, svojim dejstvovanjem do sada su stekli status drzavnog agenta, jer im administracija trazi sta da rade...

Tako ti se drzava uplice u slobodu govora preko svojih izvrsioca.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Twitter bi mogao da se brani stavom da su privatna firma, da istovremeno ne koriste drzavnu zastitu, svojim dejstvovanjem do sada su stekli status drzavnog agenta, jer im administracija trazi sta da rade...

Tako ti se drzava uplice u slobodu govora preko svojih izvrsioca.

 

Jbg Andjo, jedni rade za jednu stranku, drugi za drugu... mislim, sta da ti kazem za nesto sto je spekulacija?

 

Jesu privatni ali nisu privatni... pa zar nije tako sve. Drzava se uplice i u nase dzepove, jer to znaci da smo mi njihovi agenti?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Twitter bi mogao da se brani stavom da su privatna firma, da istovremeno ne koriste drzavnu zastitu, svojim dejstvovanjem do sada su stekli status drzavnog agenta, jer im administracija trazi sta da rade...

Tako ti se drzava uplice u slobodu govora preko svojih izvrsioca.

Secas li se slucaja sa gay parom koji je porucio svadbenu tortu u poslasticarnici , a vlasnik odbio iz verskih ubedjenja? Verujem da znas da je SCOTUS stao na stranu vlasnika poslasticarnice. U ovom slucaju, Trump je gay couple , a tweeter je poslasticarnica.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Secas li se slucaja sa gay parom koji je porucio svadbenu tortu u poslasticarnici , a vlasnik odbio iz verskih ubedjenja? Verujem da znas da je SCOTUS stao na stranu vlasnika poslasticarnice. U ovom slucaju, Trump je gay couple , a tweeter je poslasticarnica.

 

Simpaticna komparacija, ali gay couple nisu u postasticarnici podsticali napad na city hall. I Tramp je imao sva prava dok nije slavio napad na capitol hill... 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Amigo said:

Sramota je da je bivsem predsjedniku SAD ukinut nalog na Tviteru i da je prakticno pod cenzurom.

Polako se ukida jedna od stvari sto je Ameriku napravilo velikom, sloboda govora.

Ja sam mislio da si ti komunista, ali mi sad bas nista nije jasno.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Baby said:

 

Jbg Andjo, jedni rade za jednu stranku, drugi za drugu... mislim, sta da ti kazem za nesto sto je spekulacija?

 

Jesu privatni ali nisu privatni... pa zar nije tako sve. Drzava se uplice i u nase dzepove, jer to znaci da smo mi njihovi agenti?

Ne, postoji razlika izmedju podrzavati stranku i delovati kao agent vlasti.

4 hours ago, DJORDJE said:

Secas li se slucaja sa gay parom koji je porucio svadbenu tortu u poslasticarnici , a vlasnik odbio iz verskih ubedjenja? Verujem da znas da je SCOTUS stao na stranu vlasnika poslasticarnice. U ovom slucaju, Trump je gay couple , a tweeter je poslasticarnica.

Nikakve veze. Kontas da je u tom slucaju bilo verske slobode vs diskriminacija, sta je u slucaju Trampa sloboda govora vs.... sta?u zakonima i ustavu nema nista zasta bi Tramp bio ucutkan. Ali poslasticarnica nije imala zastitu od tuzbe, koju daje drzava. Svako je bio slobodan da je tuzi.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Ne, postoji razlika izmedju podrzavati stranku i delovati kao agent vlasti.

Nikakve veze. Kontas da je u tom slucaju bilo verske slobode vs diskriminacija, sta je u slucaju Trampa sloboda govora vs.... sta?u zakonima i ustavu nema nista zasta bi Tramp bio ucutkan. Ali poslasticarnica nije imala zastitu od tuzbe, koju daje drzava. Svako je bio slobodan da je tuzi.

U slucaju Trampa je vs privatna svojina, nesto na cemu ta zemlja pociva. Sto rece Boris Dvornik "u moju butiku ja sam jedini gazda", a Trampu niko ne ogranicava slobodu govora. Moze da dobosari po ulici od jutra do sutra.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Ne, postoji razlika izmedju podrzavati stranku i delovati kao agent vlasti.

 

 

Tako je Tramp pobedio, tako izgubio. Kazu ljudi, ko se maca lati, od maca i strada. 

 

7 hours ago, Angelia said:

 

Trampa sloboda govora vs.... sta?

 

Ko njemu brani da ista govori, samo ne moze da pise na jednom od mnogih socijalnih medija. Eno ga i na mitinzima i na televizijama... ima i instagram account, jos veci socijalni medij od twittera. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2022 at 7:49 AM, DJORDJE said:

U slucaju Trampa je vs privatna svojina, nesto na cemu ta zemlja pociva. Sto rece Boris Dvornik "u moju butiku ja sam jedini gazda", a Trampu niko ne ogranicava slobodu govora. Moze da dobosari po ulici od jutra do sutra.

Kao sto Elon lepo rece, socijalni mediji su postali ono sto je nekad bio town sq, ili ono sto su novine I tv bili pre interneta. Slobodu govora smo namerno zastitili od uticaja vlasti da bi imali pristup informacijama I zastitili prava gradjana od tiranije. Sa socijalnim medijima imamo uvrnutu situaciju, zasticeni su od tuzbi, od drzave, ali im drzava uredjuje politiku. Znaci nije bas privatno vlasnistvo.

Ako jeste izgubi status belog medveda I odgovara korisnicima, a ako je pod uticajem drzave onda direktno krse ustavna prava... nigde osim kod big tech nemas hibridnu situaciju. Treba ici u korak s vremenom. 

 

Inace ne bi imao ovoliku frku da je Musk odlucio da privatizuje Twitter, kome bi to smetalo, privatno vlasnistvo...

 

I znas da sam u pravu 😀 logicno je, a ti si logican covek.  Bukvalno je odgovor bio "branimo se privatnim vlasnistvom kad nam to ideoloski odgovara". Musk je kritikovan da je odbrana slobode govora napad na demokratiju. Vecu glupost nikad nisam cula. 

 

WaPo napise "bilioneri ne bi trebali da imaju pravo da kontrolisu javni diskurs" 😳bukvalno je reakcija "molim, sta si rekao? Stvarno?"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...