Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, nonick said:

 

totalno se slazem sa ovim. Ni ja nisam video glupjeg stvorenja od nje.

Ali mislim da ako bi Biden mogao da je odhebe totalno on bi to i uradio. Nema tu mnogo zajednickog, videlo se i po dozvoljenom sekundama obracanja AOC. A tek posle sto je nominovala Sandersa u svom govoru sada Biden zna sigurno sa kojim opicenima ce morati da radi - ali sto manje.

Sa druge strane Trump ne moze da, nema terojie da moze, da se obracuna, radi sa njim, da ih spusti na zemlju - kako god - sa AOC klanom i olsobodiocima patika.

 

 

 

Mozda nisi primetio, ali je ta, od koje nisi video gluplje stvorenje u zivotu, medju srbskim navijacima na forumu i jednom forumasicom, koja je sebi izabrala nickname Baby - popularnija od Cece i Karleuse zajedno.

 

Doduse, kad bolje razmislim ..... ako ti mislis da se Bajden seca kako se vezuju pertle i ako smatras da je Obama koji je za 8 godina zaposlio vise drzavnih sluzbenika od Lukashenka, Djipinga i Putina zajedno za 28 godina - zasluzan za US ekonomiju ...... izgleda da ti ni mnoge bitnije stvari ne "primecujes".

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Mozda nisi primetio, ali je ta, od koje nisi video gluplje stvorenje u zivotu, medju srbskim navijacima na forumu i jednom forumasicom, koja je sebi izabrala nickname Baby - popularnija od Cece i Karleuse zajedno.

 

Doduse, kad bolje razmislim ..... ako ti mislis da se Bajden seca kako se vezuju pertle i ako smatras da je Obama koji je za 4 godine zaposlio vise drzavnih sluzbenika od Lukashenka i Putina zajedno za 28 godina - zasulan za US ekonomiju ...... izgleda da ti ni mnoge bitnije stvari ne "primecujes".

 

pa u vezi srpskih navijaca worldwide & uglavnom -  to se kotira izmedju Trumpa i AOC/Sanders, znaci dosta o tome :) Meni je lako je ne izabrati to. :)

 

Nevazno je da li zna da veze pertle, ali ako sad ne dodje Biden jaka je verovatnoca da ce za 4 godine doci AOC klan - ako ne ranije. Trump ne verujem da je kompatibilan sa stanjem gde je USA danas. 

 

Ja razumen tvoje glediste i postujem, ali ja gledam iz nekog drugog ugla.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nonick said:

 

pa u vezi srpskih navijaca worldwide & uglavnom -  to se kotira izmedju Trumpa i AOC/Sanders, znaci dosta o tome 🙂 Meni je lako je ne izabrati to. 🙂

 

Nevazno je da li zna da veze pertle, ali ako sad ne dodje Biden jaka je verovatnoca da ce za 4 godine doci AOC klan - ako ne ranije. Trump ne verujem da je kompatibilan sa stanjem gde je USA danas. 

 

Ja razumen tvoje glediste i postujem, ali ja gledam iz nekog drugog ugla.

 

Ja nigde u ozbiljim analizama nisam naisao na mogucnost da konobarica bude kandidat za potusa uskoro. To je forumasica koja je izabrala nickname Baby proturila, ne bih ni primetio da je@Veshtodel nije linkovao.

 

Razmisli malo ybt, pa jedan Sanders koji je, bez obzira na sve, intelektualno i svakako jedna gromada za nju nije mogao primirisati kandidaturi, a ti je vec proglasio potus 2024!

 

I zasto ona? Zasto ne ona somalijska izbeglica ili palestinka? Bez obzira sto su ISIS ljubiteljke sposobnije su od ove kokoske :roflmao:

 

Uostalom, kandidivacemo Melaniju, lepsa je iako joj moze biti keva, ne mora da turpija zube za slikanje, a i pametnija je posto je od Nakazio svako pametniji.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Mozda nisi primetio, ali je ta, od koje nisi video gluplje stvorenje u zivotu, medju srbskim navijacima na forumu i jednom forumasicom, koja je sebi izabrala nickname Baby - popularnija od Cece i Karleuse zajedno.

 

Doduse, kad bolje razmislim ..... ako ti mislis da se Bajden seca kako se vezuju pertle i ako smatras da je Obama koji je za 8 godina zaposlio vise drzavnih sluzbenika od Lukashenka, Djipinga i Putina zajedno za 28 godina - zasluzan za US ekonomiju ...... izgleda da ti ni mnoge bitnije stvari ne "primecujes".

 

Sticem utisak da sa desnicarenjem dolazi eliminacija mozga i pomucenje vida... Ti si cirkus, onemocali cirkus... 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sprivel said:

 

Evo Andjo, ako ti je previse rano...imas sazvakano sve. Uz kaficu taman...

 

https://www.salon.com/2020/08/19/7-damning-revelations-from-the-new-senate-report-on-trump-and-russia_partner/

:lol_2: Gde pise da je Putin postavio Trampa, i u ovom tvom "sazvakanom" bias textu ima mnogo might be, suggests, assesses......nigde nijedan dokaz.

Ostaje samo da Dems tvrde tako nesto, bez ijednog dokaza. Sve sto izvestaj govori je da je Rusija pokusavala da utice, sto i nije novost.

Nakon 3 godine, bezbroj intervjua, pretrage i opet zakljucak: nema dokaza.

Nasuprot tome, imamo savrseno dokazano da je Hilari kupila lazni izvestaj, da su ga objavili i koristili bez bilo kakve provere, i da su koristili lazne izjave za spijuniranje Trampove kampanje.

 

To sto je Tramp kao biznismen pisao pisma poziva Putinu da se pojavi na njegovo Mis izboru, je cist marketing. Ja mogu da izvucem iz proslosti takva ljubazna poslovna pisma koja sam pisala ljudima koje organski ne podnosim. To je biznis, i licna osecanja tu nemaju mnogo uticaja.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

 

 

Razmisli malo ybt, pa jedan Sanders koji je, bez obzira na sve, intelektualno i svakako jedna gromada za nju nije mogao primirisati kandidaturi, a ti je vec proglasio potus 2024!

 

I zasto ona? Zasto ne ona somalijska izbeglica ili palestinka? Bez obzira sto su ISIS ljubiteljke sposobnije su od ove kokoske :roflmao:

 

Uostalom, kandidivacemo Melaniju, lepsa je iako joj moze biti keva, ne mora da turpija zube za slikanje, a i pametnija je posto je od Nakazio svako pametniji.

 

pisao sam AOC klan, ne bas ona.

 

pa moze Melanija, ona vec ima iskustva u management-u, jelke za bozic a i nova basta u WH :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Neka idu sa Kusnerom on im je mastermind : )

 

Ali da potus napise da je veliki postovalac diktatora koji se bori protiv SAD takvu bruku ta drzava nije dozivela.

 

E sad, da budemo tacni, kada je to pisao nije bio POTUS a ni Rusija nije bila "protivnik"

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Veshtodel said:

 

Potpuno ste zaboravili na sve to, na talasima koje struje je to Tramp dosao i ostaje na vlasti, a to je desnicarski nacionalizam, posto nacionalna drzava izumire, ukoliko globalizacija iz nekog razloga ne bude bila zaustavljena, USA, EU, Rusija, Kina i Japan nece postojati, posto ce biti zamenjene regionalnim unijama i konfederacijama. Tramp je personifikacija te umiruce nacionalne drzave, poslednji trzaj da se ocuvaju izmisljene granice, da se ucini da SAD bude great again i da se ta drzava izoluje od ostatka sveta u koji se ne treba mesati.

 

 

@bohumilo i @Angelia ovo je odgovor i vama.

Tramp je rekao sustu istinu - a to je da on ne bi bio u Beloj kuci da nije bilo Obame. U pravu si da je on populista, sto je i ocekivano jer je showman. Ali ja ne vidim nikakvu ideologiju kod njega. Recimo kad navodis desnicarski nacionalizam, prvo uzmi u obzir da je pre kandidature Tramp ceo zivot podrzavao DNC.

I to sto nazivas antiimigracionim stavovima, bi isto tako mogao da pripises Obami, ili bilo kojem predsedniku pre njega, dobro ajde mozda Klintonu ne. To sto su Dems skontali da im za izbore ilegalna imigracija koristi, ne menja cinjenicu da su do pre 4 godine sprovodili zakone koji su isto bili anti-imigracioni.

Samim time sto je nakon godina podrzavanja Dems, izasao kao kandidat Republikanaca ti govori da on nema ideologiju. On je oportunista.

Fiskalno je konzervativac (sto je ocekivano kao biznisman) a nemam pojma kako bi ga okarakterisao kao anti-globalistu, to prosto nema smisla.

 

Daleko smo mi od umiranja nacionalnih drzava.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, NMX said:

Je l se to stvarno priča da će narandžasta budala da pomiluje Snoudena? Nešto ne verujem ali bude li se desilo, biće mu to veliki veliki plus, maltene kolac u grudi Obami i drugarima. 

 

 

A pre par godina pričao da je izdajica kojeg treba pogubiti... najobičniji publicity stunt, verovatno da se neutralci (a u ovom slučaju pre svega libertarijanci i anti-war nastrojeni ljudi) koji ne mogu očima da gledaju trenutnu garnituru demokrata (kao što tada nisu mogli Klintonku) odobrovolje i ipak nekako glasaju za Trampa. Kako god, dobro bi bilo da to uradi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Veshtodel
Ne bih slozio da nacionalna drzava izumire. Meni su reper za moju tvrdnju najvece i ekonomski uticajne zemlje, koje se krecu u suprotnom smeru poslednjih 10-ak godina: USA, Brazil, UK, Indija, cak i Kina, pa i Rusija. U Africi gomila separatistickih koraka nice na svakom cosku, u istocnoj Evropi se nikad nije ni islo u tom smeru itd.

Nestajanje nacionalnih drzava ce se mozda (99%) desiti jednom, ali ne verujem da ce iko od ucesnika na ovom forumu to doziveti da vidi na ovom svetu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Sticem utisak da sa desnicarenjem dolazi eliminacija mozga i pomucenje vida... Ti si cirkus, onemocali cirkus... 

 

 

Baby. Ja sticem utisak da si posegnula za uvredama. I zato bih te zamolio da prekines, jer ja tebe nisam vredjao, sama si sebi dala nickname Baby. Nisam cak ni napisao sta ja mislim o tome, jer bi to bila uvreda.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

@Veshtodel
Ne bih slozio da nacionalna drzava izumire.


Ma kakvo izumiranje, jos 2-3000 godina, minimum. Mislim, nisam uopste zainteresovan ni da izumre, ni da prezivi, nego je to tako ocigledno. Nacije i drzavne granice jesu izmisljene, tu nema nikakve dileme, ali izmisljeno je i da metar ima 100 cm, a dolar 100 centi ........ pa ce tako biti i za milion godina.

 

Morao bi to biti svecki mega projekat, izvodjaci radova graditeljska tvrtka d.o.o. Mao-Hitler-Staljin i sinovi.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

:roflmao: Stvarno je genije ....... bije ih njihovim oruzjem :roflmao: cancel culture ....... f***ing priceless!

 

Quote

U.S. President Donald Trump on Wednesday urged people to stop buying Goodyear Tires, in a tweet that appears to urge his supporters to participate in the same "cancel culture" he denounced last month as a "weapon" of the "totalitarian" left.

 

A on im kaze: Za seks je potrebno dvoje, idemo .....:18:

 

Obratiti paznju kako vriste protiv onoga sto su sami "kreirali": to je protiv ustava, pa on nije normalan, impeachment!

 

Zavrsice na psihijatriji jebote, kako ih gadja pravo u centar za neo-marksisticku bol i patnju. 

 

Da ga nema, trebalo bi ga izmisliti :s_d:

 

spacer.png

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Pa dobro, neka to bude tako, ne mislim da mogu puno uraditi da to sprecim, zar ne? Ali toliko koliko mogu - ja cu sigurno uraditi.

 

U sustini vi i jeste zamenili prave liberale sa tik-tok idiotima. A sa idiotima - necu.

 

Kada kazem VI, to je na osnovu moje procene da ti je bruklinska maloumna konobarica ipak malo bliskija od narandzastog ludaka.

 

Meni nije. Dosta mi je u zivotu bila jedna mira markovic.

 

E sad .... ja vam zelim puno srece kada budete krenuli na jedan ustavni amandman iz 1791.

 

Broj 2.

 

Pa nije meni AOC bliskija od Trampa, od oboje sam daleko svetlosnim godinama, sto znaci da ti sa takve udaljenosti te dve osobe deluju jako blizu, jer kao sto rekoh nema neke dubinske ideoloske razlike izmedju Trampa kao olicenja nacionalisticke desnice i AOC kao olicenja neokomunisticke identitetske levice. To recimo vidis po ekonomskim stavovima gde se puno ne razlikuje stav ''america first i american workers first'', ogranicavanje spoljne trgovine i vodjenje trgovinskih ratova po svetu i stava da siromasnima ne trebaju milijarderi, a svako ko imalo poznaje ekonomiju zna da su oba ta stava ludost na kvadrat.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Tramp je rekao sustu istinu - a to je da on ne bi bio u Beloj kuci da nije bilo Obame. U pravu si da je on populista, sto je i ocekivano jer je showman. Ali ja ne vidim nikakvu ideologiju kod njega.


Kada govorimo o ideologiji mislimo dakle na stavove i razmisljanja o tome kako organizovati drustvo i drzavu na osnovu nekih vrednosti, ideja i bez osnova u nauci. Znaci ideologija bi bila kada bi ti resila da organizujes neku zajednicu ljudi bez nekih naucnih pokrica o organizaciji ljudi, njihovoj psihologiji, teoriji odlucivanja, teoriji o sistemima (narocito kompleksnim) i mnogo toga drugog, nego uzmes i organizujes onako kako se tebi svidja, na osnovu nekih vrednosti, ideja, obicaja, zamisli i slicnog. Kada to tako gledamo, onda cemo videti da Tramp ima ideologiju i to ne samo da ima nego i mora da ima ukoliko se nalazi na mestu predsednika. Ne postoji predsednik, premijer ili ministar koji nema nikakvu ideologiju.

 

12 hours ago, Angelia said:

Daleko smo mi od umiranja nacionalnih drzava.

 

Ljudima koji su ziveli 1920ih godina bilo je nezamislivo da ce 30tak godina kasnije poceti da se razvija nesto sto se naziva EEZ i preteca danasnje EU. Da se vratis u to vreme i kazes im da ce Britanija, Nemacka i Francuska da budu u istoj uniji i konfederaciji, rekli bi da si luda i da se to moze ocekivati tek za hiljade godina.

 

Tako da nikad ne treba reci daleko ili blizu ili evo sutra kada su u pitanju nepredvidljive kompleksne drustvene teme. Nacionalna drzava kao koncept nastao je otprlike u 17. veku sa Vestfalskim mirom i odnosi se konkretno u to doba samo na Evropu. Tako da sve te nacionalne drzave sto sada vidimo u svetu jesu produkt tog Vestfalskog svetskog poretka zasnovanog na suverenitetu i intergritetu i slicnim lepim pojmovima. Medjutim, takva paradigma se vrlo lako moze promeniti, kao sto se tadasnja paradigma promenila sa Vestfalskim mirom posto su pre toga bili silni krvavi verski ratovi. Tako je recimo EU prototip novog svetskog poretka nastao posle krvavog II svetskog rata. A kako klimatske promene budu uzimale sve vise i vise maha zajedno sa globalizacijom, informacionom revolucijom, dolaskom vestacke inteligencije na scenu koja moze poremetiti trziste rada, tako ce se menjati paradigma svetskog poretka da li u pravcu regionalnih konfederacija tipa EU ili cak mozda u pravcu vrituelnih mikronacija koje ce dominirati Internetom koji ce biti ''domovina i mein land'' ogromnom broju ljudi.

 

A da nacionalna drzava vec sada umire moze lepo da se vidi u ekonomskoj liberalizaciji  i globalizaciji od II svetskog rata na ovamo. A sto to bude bilo liberalnije bice i zamrsenije i kompleksnije, veze ce se jacati i nema te sile i Trampa koji ce to moci da odmrsi i da kaze ''america first'' osim udara asteroida, erupcije supervulkana, nuklearnog rata ili neke slicne globalne katastrofe, ali tad ce propasti i sama civilizacija.

 

12 hours ago, RatzenStadt said:

Ne bih slozio da nacionalna drzava izumire. Meni su reper za moju tvrdnju najvece i ekonomski uticajne zemlje, koje se krecu u suprotnom smeru poslednjih 10-ak godina: USA, Brazil, UK, Indija, cak i Kina, pa i Rusija. U Africi gomila separatistickih koraka nice na svakom cosku, u istocnoj Evropi se nikad nije ni islo u tom smeru itd.

Nestajanje nacionalnih drzava ce se mozda (99%) desiti jednom, ali ne verujem da ce iko od ucesnika na ovom forumu to doziveti da vidi na ovom svetu.

 

Naglasio si bas ono sto sam ja u prethodnim postovima spomenuo, a to je da zbog globalizacije nacionalne drzave jacaju svoje odbambene strategije u poslednjih 10ak godina i to upravo da bi prezivele. Nacionalisticke meme (koje su podskup identitetskih mema, sto je jos jedan pokazatelj slicnosti Trampovih i Antifa pristalica) nastoje da prezive takve promene u okruzenju, pa otud jacaju i na vlast dolazi populisticka desnica.

 

Jos jednom da postavim ovu sliku iceberg modela.

 

spacer.png

 

Dakle, mentalni modeli (oblikovani memama) uticu na sve ove gornje nivoe, a mentalni model Trampovih pristalica jeste nacionalizam. Tramp je samo event u ovom modelu, bas kao sto je Antifa event, BLM je event, oni silni protesti su event, Brexit je event, ono sto mi vidimo, a sto je manifestacija ovog dole. A sto se tice izumiranja nacionalne drzave, dao sam odgovor Angeli.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Može li neko od naših Amera da kaže, kako stoji zdravstveno osiguranje za starije od 65 godina?

Meni rekoše da je besplatno.

 

Moj sused na spratu u Bangkoku, Amerikanac, 75 godina star, kaže da mu je socijalno besplatno i da ide u Ameriku jednom godišnje na preglede i tretmane, ako mu trebaju.

Lokalne minor ailments plaća, nije skupo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Veshtodel said:


Kada govorimo o ideologiji mislimo dakle na stavove i razmisljanja o tome kako organizovati drustvo i drzavu na osnovu nekih vrednosti, ideja i bez osnova u nauci. Znaci ideologija bi bila kada bi ti resila da organizujes neku zajednicu ljudi bez nekih naucnih pokrica o organizaciji ljudi, njihovoj psihologiji, teoriji odlucivanja, teoriji o sistemima (narocito kompleksnim) i mnogo toga drugog, nego uzmes i organizujes onako kako se tebi svidja, na osnovu nekih vrednosti, ideja, obicaja, zamisli i slicnog. Kada to tako gledamo, onda cemo videti da Tramp ima ideologiju i to ne samo da ima nego i mora da ima ukoliko se nalazi na mestu predsednika. Ne postoji predsednik, premijer ili ministar koji nema nikakvu ideologiju.

Pa ali nema, u tome je poenta. Vecina njegovih poteza se zasniva na pravilima u biznisu, sto ne znaci da su u politici uvek ispravni. Ostali se potpuno zasnivaju na politickoj trgovini. Gde god je probao da provuce neko njegovo ubedjenje, tu ga je sistem zaustavio, neka sa dobrim a nekad sa losim rezultatom.

 

Quote

 

A da nacionalna drzava vec sada umire moze lepo da se vidi u ekonomskoj liberalizaciji  i globalizaciji od II svetskog rata na ovamo. A sto to bude bilo liberalnije bice i zamrsenije i kompleksnije, veze ce se jacati i nema te sile i Trampa koji ce to moci da odmrsi i da kaze ''america first'' osim udara asteroida, erupcije supervulkana, nuklearnog rata ili neke slicne globalne katastrofe, ali tad ce propasti i sama civilizacija.

 

 

Nacionalne drzave uopste ne umiru, ali postujem da ti imas to misljenje, problem je malo sto zvucimo kao baba Vanga. To nikakve veze nema sa Trampom, nego zato sto je teritorijalni posed deo ljudske prirode. Pomenuo si EU, i na kraju vidimo da EU ne funkcionise bas najbolje, Brexit ti je odlican primer. Mogu nacionalne drzave da se udruzuju u vece saveze, to smo videli kroz istoriju, pa i sama USA je tako nastala, ili imas primer Komonvelta, ali ce ipak na kraju hteti da budu "gazda u svojoj kuci'. Da se to promeni, ima da se nacekamo, definitivno ne u nasem zivotu.

Govoris o jacanju pokreta za zastitu nacionalne drzave a u isto vreme prognoziras da ce to nestati.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...