Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

 

2 minutes ago, Atreid said:

spacer.png

 

 

Mora da se izabere drugovi ....... ili cemo da spasavamo planetu ili cemo da placemo zbog cene nafte. Socijalisticke demokrate su precizno izracunale da nam je ostalo jos 12 godina!!! Koji dan manje ili vise .......

 

Ja sam za planetu !!! A protiv terorizma. I nuklearnog oruzja u rukama verskih fanatika.

 

TI ???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Da se korigujem, Sulejmani ipak nije bio u zvaničnoj poseti tako da je to za nijansu bolja slika nego što sam mislio. Ono jeste da je sleteo i pokušao da odleti sa Bagdadskog aerodroma ali niko, čak ni Iranci, ako se obrati pažnja ne navode razlog njegovog boravka u Iraku. Jedva čekam Iračko objašnjenje ove neprijatne posete i još neprijatnijeg odlaska gosta 🙂

Bio je ovaj u poseti prijateljima koji su poginuli s njim, a za njih znamo ko su.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Klotzen said:

Ko su ? Vidim da se šuška o nekom vođi jedne od njihovih proksi milicija ali nigde ništa konkretno nema. Čak se pominje i visoki zvaničnik Iraka što bi bilo vrlo gadno za Irak.

 

Kako se ne pominje? Pa poginuo je zajedno sa Abu Mahdi al Muhandisom, zamenikom komandanta PMFa I komandantom irackog Hezbolaha (Kataib Hezbolah), teroristicke organizacije koja stoji iza teroristickog napada na americku bazu, a I iza organizacije napada na USA ambasadu. Lik je inace osudjivani terorista koji stoji iza gomile teroristickih napada jos od osamdesetih, izmedju ostalog I iza napada na americku I francusku ambasadu u Kuvajtu zbog cega je u toj zemlji osudjen na smrt.  

 

Od ostalih poginulih, jedan je takodje visoki zvanicnik PMFa, za ostalih troje iz PMFa ne znam ko su, verovatno obezbedjenje. Poginulo je jos cetvoro oficira IRGa.

 

Inace, Sulejmani je proglasen za teroristu od strane USA jos, mislim, 2011 godine, za vreme Obame. Trampova administracija je Sulejmanijevu Kuds brigadu proglasila za teroristicku organizaciju, mozda cak I celu IRG. Tako da su sa stanovista USA oni legitimna meta. 

Edited by A sad
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

Mora da se izabere drugovi ....... ili cemo da spasavamo planetu ili cemo da placemo zbog cene nafte. Socijalisticke demokrate su precizno izracunale da nam je ostalo jos 12 godina!!! Koji dan manje ili vise .......

 

Ja sam za planetu !!! A protiv terorizma. I nuklearnog oruzja u rukama verskih fanatika.

 

TI ???

 

Sta ja znam, ova NATO stampa prica drugu pricu:

 

 

PIŠE ŽELJKO TRKANJEC

KOMENTAR: TRUMP SE USPANIČIO I UVUKAO AMERIKU U NOVI RAT Teheran će uskoro zadati prvi udarac, a to će biti najteži poraz SAD-a

 

Svaki priručnik za krizne situacije ima aksiomatsku postavku: nužno je izbjeći paniku. Donald Trump je prekršio to pravilo. Proces opoziva sve ga ozbiljnije čini nervoznim. A demokrati iz Senata su objavili da imaju i neke nove kompromitirajuće mailove. Ne dobro. Projekt pacificiranja Sjeverne Koreje je spektakularno propao. A onda su pripadnici Kataib Hezbolaha (šijitska milicija pod utjecajem Teherana) blokirali američku ambasadu u Bagdadu. Oni su u napadu ubili jednog Amerikanca (ne vojnika), pa je SAD ubio najmanje 25 njihovih članova.

 

Napad na ambasadu je bio pomno koreografiran. Nitko od Amerikanaca nije ozlijeđen. Percepcija u Washingtonu je bila drukčija: osvježila su se sjećanja na okupaciju ambasade SAD-a u Teheranu 1979. godine i krvavi napad na konzulat u libijskom Bengaziju 2012. Da se nešto ozbiljno kuha, bilo je jasno kad je ministar obrane Mark Esper izjavio:

 

“Poduzet ćemo i preduhitrujuće akcije”. Preduhitrujuće akcije (preemptive actions) fraza je koja je bila u središtu globalne pozornosti 2003. godine kad je SAD pripremao invaziju na Irak. Ubojstvo Kasima Sulejmanija trebalo bi biti preduhitrujuća akcija. Koja, kao i ona 2003., ne preduhitruje, nego pohitruje rat. Koji je sad tu. Pitanje je samo kojeg intenziteta. U Teheranu, a ja o njihovoj politici imam izuzetno loše mišljenje, sjede racionalni ljudi (za razliku od sadašnjeg Washingtona). Kojima je jasno da bi ulazak u otvoreni kinetički sukob vodio u rat u kojem nitko ne može pobijediti.

 

Ako vrhovnom religijskom vođi Hamneiju bolest nije pomutila um, može se očekivati da će odgovor biti nastavak operacija nagrizanja američkog utjecaja, na više lokacija. Pravi će udarac slijediti na političkom planu: preko iračkog parlamenta ishoditi odluku o otkazivanju gostoprimstva američkoj vojsci. Jer, to bi bio najteži poraz SAD-a: ostao bi bez ikakvog uporišta na Zapadnoj strani Zaljeva. Koja bi cijela pala pod kontrolu Irana i tako bi došlo do promjene strateške ravnoteže na Srednjem istoku. Što otvara novi okvir za rasplet u Afganistanu i Siriji. A sve zato što se Trump uspaničio da će ga birači doživjeti kao slabića.  https://www.jutarnji.hr/komentari/komentar-trump-se-uspanicio-i-uvukao-ameriku-u-novi-rat-teheran-ce-uskoro-zadati-prvi-udarac-a-to-ce-biti-najtezi-poraz-sad-a/9817474/

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

Donnie uvek udara kad treba, gde treba i koliko treba! Trump je vrlo, vrlo zaheban igrac. Meni zapravo, vec pomalo zao tih Iranaca( znam da ne bi trebalo ali … Trump ce ih tako zestoko karati , da ce to biti za Bogu plakati!).

Jedino cega se pribojavam je neka nekontrolisana reakcija Evroazijske Unije. To je sve. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Atreid said:

 

Sta ja znam, ova NATO stampa prica drugu pricu:

 

 

PIŠE ŽELJKO TRKANJEC

KOMENTAR: TRUMP SE USPANIČIO I UVUKAO AMERIKU U NOVI RAT Teheran će uskoro zadati prvi udarac, a to će biti najteži poraz SAD-a

 

 

 

Ne citam tisak. Ja sam ozbiljan covek. Imaju oni dosta svojih ustaskih problema da bi se bavili Amerikom.

 

Ne zanima me to sto Hamas, AlKaida i americke socijalisticke "demokrate" osudjuju napad na tog predivnog coveka iranskog generala :roflmao:

 

Da parafraziram obozavateljku svih svetskih terorista Ilhan Omar:

 

Trump did something to somebody.

 

:roflmao::roflmao:

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Sta je to evroazijska unija? Borat countries??

To je savez : Rusije, Belorusije, Kazahstana, Armenije i Kirgistana. 

Iran je trebao da im se prikljuci u bliskoj buducnosti. Prakticno Iran im je 

jedan od bliskih saradnika. Tesko je poverovati da ce ga pustiti na cedilu. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

I na kraju Tramp je upao u zamku ratnog lobija, povrh toga poceo je da lupa da ce bombarduje lokacije od kulturnog i istorijskog znacaja u Iranu, kao sto su Talibani radili u Avganistanu.

Iracki parlament je izglasao rezoluciju da americke trupe napuste Irak, gdje je odmah zaprijeceno sankcijama, odmazdama i slicno, tako da je cijeli region jos jednom destabilizovan.

Poslije poraza u Siriji, izdaje Kurda, izgubljenog dvadesetogodisnjeg rata u Avganistanu, na redu je Iran i Irak po ko zna koji put. Ludilo se nastavlja.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

I tako da je cijeli region jos jednom destabilizovan.

 

 

Ja se secam bio sam beba kad su oni bili destabilizovani, a smeo bih u lepu paru da ce ih i moji unuci docekati destabilizovane.

 

Eto, taj general je hteo to malo da stabilizuje, ali ne dase mu dusmani .......  milorad dodik je vec izrazio zabrinutost.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja se secam bio sam beba kad su oni bili destabilizovani, a smeo bih u lepu paru da ce ih i moji unuci docekati destabilizovane.

 

Eto, taj general je hteo to malo da stabilizuje, ali ne dase mu dusmani .......  milorad dodik je vec izrazio zabrinutost.

 

Tramp podvio rep, mozda sad i imaju sansu da se stabilizuju:

 

==============

Amerika povlači snage iz Iraka

 

Međunarodna koalicija za borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ obavestila je vlasti Iraka da povlači snage iz ove bliskoistočne zemlje, navodi se u pismu koalicije komandi za zajedničke koalicije.

 

„Snage koalicije će biti premeštene na molbu Vlade i parlamenta Iraka u okviru priprema za naredni korak. Iz poštovanja prema suverenitetu Iraka, snage koalicije će biti premeštene narednih dana i nedelja... Snage koalicije će preduzeti sve mere kako se ne bi dizala buka. Zato će povlačenje biti izvedeno u noćnim satima“, navodi se u pismu.

 

Ranije je irački parlament izglasao da se sve strane vojske, uključujući i američku armiju, povuku sa teritorije Iraka. Ta odluka podrazumeva i suspenziju sporazuma o saradnji sa Međunarodnom koalicijom za borbu protiv terorizma, koju predvode SAD.

 

Situacija na Bliskom istoku je eskalirala nakon ubistva komandant elitne iranske jedinice „Kuds“ pri Korpusu čuvara islamske revolucije general Kasema Sulejmanija na aerodromu u Bagdadu. Iranski general ubijen je tokom napada američkih helikoptera na irački aerodrom, a pored njega stradalo je još petoro pripadnika šiitskog pokreta Hašd el Šabi. https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202001061121490810-amerika-povlaci-snage-iz-iraka-irak/

 

==============

Svaka cast Trampu. Zasro ga je da nije mogao vise.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Atreid said:

 

Tramp podvio rep, mozda sad i imaju sansu da se stabilizuju:

 

==============

Amerika povlači snage iz Iraka

 

Međunarodna koalicija za borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ obavestila je vlasti Iraka da povlači snage iz ove bliskoistočne zemlje, navodi se u pismu koalicije komandi za zajedničke koalicije.

 

„Snage koalicije će biti premeštene na molbu Vlade i parlamenta Iraka u okviru priprema za naredni korak. Iz poštovanja prema suverenitetu Iraka, snage koalicije će biti premeštene narednih dana i nedelja... Snage koalicije će preduzeti sve mere kako se ne bi dizala buka. Zato će povlačenje biti izvedeno u noćnim satima“, navodi se u pismu.

 

Ranije je irački parlament izglasao da se sve strane vojske, uključujući i američku armiju, povuku sa teritorije Iraka. Ta odluka podrazumeva i suspenziju sporazuma o saradnji sa Međunarodnom koalicijom za borbu protiv terorizma, koju predvode SAD.

 

Situacija na Bliskom istoku je eskalirala nakon ubistva komandant elitne iranske jedinice „Kuds“ pri Korpusu čuvara islamske revolucije general Kasema Sulejmanija na aerodromu u Bagdadu. Iranski general ubijen je tokom napada američkih helikoptera na irački aerodrom, a pored njega stradalo je još petoro pripadnika šiitskog pokreta Hašd el Šabi. https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202001061121490810-amerika-povlaci-snage-iz-iraka-irak/

 

==============

Svaka cast Trampu. Zasro ga je da nije mogao vise.

Pa cekaj - sad ni to ne valja sto povlaci trupe?! Ne valja kad bombarduje , ne valja kad ne bombarduje?! Ne valja kad salje trupe , ne valja ni kad povlaci trupe?!?!?!?! Pa ko ce narodu udovoljiti??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Pa cekaj - sad ni to ne valja sto povlaci trupe?! Ne valja kad bombarduje , ne valja kad ne bombarduje?! Ne valja kad salje trupe , ne valja ni kad povlaci trupe?!?!?!?! Pa ko ce narodu udovoljiti??

 

Tacno, zato sto Tramp nema pojma sta radi.

 

A, i njegovi forumski advokati sad malo podrzavaju napad na Iran, malo podrzavaju povratak trupa kuci :lol_2:

 

Pa, ne moze to tako drugarice i drugovi odlucite se za sta ste.

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Atreid said:

 

Tacno, zato sto Tramp nema pojma sta radi.

 

A, i njegovi forumski advokati sad malo podrzavaju napad na Iran, malo podrzavaju povratak trupa kuci :lol_2:

 

Pa, ne moze to tako drugarice i drugovi odlucite se za sta ste.

Pa vi ne mozete da se odlucite.

Stacioniranje americkih rupa u Iraku je jedan problem : zahteva dosta logistike I novca. Napad na Iran je nesto sasvim drugo - to ce biti ciljani I ograniceni napadi iz vazduha I iz kosmosa. Elegantno I hirurski precizno izvedeni! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Stacioniranje americkih rupa u Iraku je jedan problem : zahteva dosta logistike I novca. Napad na Iran je nesto sasvim drugo - to ce biti ciljani I ograniceni napadi iz vazduha I iz kosmosa. Elegantno I hirurski precizno izvedeni! 

 

I iz kosmosa? :classic_blink: Dobro, ne bih te vise zadrzavao.

Link to comment
Share on other sites

 
Tacno, zato sto Tramp nema pojma sta radi.
 
A, i njegovi forumski advokati sad malo podrzavaju napad na Iran, malo podrzavaju povratak trupa kuci [emoji38]_2:
 
Pa, ne moze to tako drugarice i drugovi odlucite se za sta ste.
Ko podržava povlačenje trupa, a ko napad. Daj se dogovori bubba, da čovek razume šta pišeš.
U stvari nema veze piši, kako pišeš, valjada je tebi oasno šta hoćeš da kažeš?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Atreid said:

 

Tacno, zato sto Tramp nema pojma sta radi.

 

A, i njegovi forumski advokati sad malo podrzavaju napad na Iran, malo podrzavaju povratak trupa kuci :lol_2:

 

Pa, ne moze to tako drugarice i drugovi odlucite se za sta ste.

 

Ne znam ko su Trumpovi advokati, kamo srece da jesam, bio bih bogat covek, ali naravno da ne podrzavam nikakav napad na Iran.

 

Naravno da podrzavam ubistvo onog teroristickog skota. Trebalo je davno, ali nikad nije kasno. Naravno da podrzavam da se iranski narod oslobodi mula i da pocnu ziveti kao ostali normalan svet, mada ...... i da im das slobodu verovatno bi mule opet vratili ..... kao neki drugi narodi sto 30 godina udaraju glavom u zid :wicked:

 

A to da Trump ne zna sta radi ...... pa naravno da ne zna. Kako neko ko se ceo zivot bavio investiranjem u nekretnine, kockarnicama, televizijom, marketingom - zna da li, kako, gde, kada treba napasti ili ne neku drzavu. Pa nije on Vucic da sve zna. :roflmao:

 

On ima vojno-strateske savetnike i americke generale. Ako oni ne znaju sta rade, to neukim posmatracima izgleda kao da ustvari on ne zna sta radi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mrd said:

Ko podržava povlačenje trupa, a ko napad.

 

23 minutes ago, Darth Bane said:

Kosmicke snage SAD-a ! Zgromice Iran! 

 

10 minutes ago, Denis Jasharevic said:

naravno da ne podrzavam nikakav napad na Iran.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...