Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

 
Moram priznati da nikada nisam gledala na oruzje kao sredstvo za borbu protiv totalitarizma. Sasvim si u pravu kada kazes da je svaki odgovor dvosekli mac, ali ako znam da cu da se svakako posecem, biram onaj koji mislim da manje boli. 
Ovde se nekako nalazimo u nekom logickom lavirintu da, dok hvalimo drzavu koja ima najvecu i najrazvijeniju demokratiju, branimo pravo na oruzje kao sredstvo protiv totalitarizma. Nekako, dovodi do zakljucka da nesto od ta dva nije ispravno. Ili nema pretnje od totalitarizam, pa i nema potrebe da se od drzave branimo oruzjem, ili ta demokratija ne valja takva kakva je. Od donosenja drugog amandmana mnogi socijalno politicki aspekti su se promenili i sam amandman, onako srocen, nije nista drugo osim davanja "amina" onima koji zastupaju pravo na oruzje i traze razloge zasto. 
U krajnjem slucaju, niko ne ukida pravo na oruzje, nego samo to pravo treba malo da se koriguje u "koje, gde, kada i zasto" 



Ovde se radi o jednom totalno konfuznom alt- right stavu po kojem je Amerika najbolja na svetu u svemu a opet se nema poverenja u “centralne vlasti”.
Podsetiću samo da je konfederalizam izgubio u građanskom ratu i da ako građani biraju svoje “centralne vlasti” nema razloga da se spremaju na sukob sa njom.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

Ovde se radi o jednom totalno konfuznom alt- right stavu po kojem je Amerika najbolja na svetu u svemu a opet se nema poverenja u “centralne vlasti”.

 

 

Zapravo, OVDE ☝️ se radi o jednom totalno konfuznom totalitaristickom stavu po kojem je politicka vlast i Vodja Sunce sve sto postoji, i da niceg nema izvan, iznad i mimo Vodje, Drzave i Vlasti. Srecom SAD su zasnovane na dijametralno suprotim idejama, da je UPRAVO "nemanje poverenja u vlasti" - te organizacija politickog zivota uvek imajuci ovu cinjenicu u vidu - nuzan uslov (i kljucni razlog) da bi "Amerika bila najbolja na svetu".

 

 

 

1 hour ago, melankolic said:


Podsetiću samo da je konfederalizam izgubio u građanskom ratu i da ako građani biraju svoje “centralne vlasti” nema razloga da se spremaju na sukob sa njom.

 

 

To podseti Jevreje u nacistickoj Nemackoj...

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Just now, melankolic said:

Potpuno je neprimereno porediti vlast najdemokratskije zemlje na svetu sa nacističkim terorom.

Slazem se - zato to nisam ni uradio. Ti si izneo nacelan stav - "ako građani biraju svoje “centralne vlasti” nema razloga da se spremaju na sukob sa njom" -  koji je ocigledno i duboko pogresan, a slucaj Jevreja u nacizmu je samo jedan kontra-primer...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Jonnhy Clash said:

To mi je novo. Da se kod vas Amerikanaca prave milicije kad se kome ćefne. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Militia_organizations_in_the_United_States

https://en.wikipedia.org/wiki/Militia_(United_States)

To je organizovano po sistemu paravojski koliko vidim. Kod vas je veći crnjak nego što sam mislio.  

Btw, za ovo nisam znao. Mislio sam da je to milicija kao što je bila u SFRJ. Od vlasti organizovana i naoružana. 

Zamisli kad bi vlast organizovala milicije kojima je poenta da se zastite od totalitarne vlasti, nema smisla zar ne?

US se u ratu za nezavisnost oslobodila totalitarne vlasti, zato je i u Ustav uslo pravo da se gradjani brane u slucaju da neko opet proba da uspostavi autokratiju, zato sto se i u ratu za nezavisnost vlasti nije oduprla vojska, koja nije postojala nego samoorganizovani gradjani.

Link to comment
Share on other sites

Zamisli kad bi vlast organizovala milicije kojima je poenta da se zastite od totalitarne vlasti, nema smisla zar ne?
US se u ratu za nezavisnost oslobodila totalitarne vlasti, zato je i u Ustav uslo pravo da se gradjani brane u slucaju da neko opet proba da uspostavi autokratiju, zato sto se i u ratu za nezavisnost vlasti nije oduprla vojska, koja nije postojala nego samoorganizovani gradjani.


Gde ti ode do rata za nezavisnost...
Hajde prvo da se podsetimo čega su se USA oslobodile Građanskim ratom?
Niko ne uspostavlja autokratiju. Doduše, Trump pokušava ali to oko oružja nije usmereno protiv njega nego protiv legalnih instituacija sistema. Očigledno da je nekima ušlo u nasleđe da se bore protiv potvrđene pobede Severa nad Jugom i sve što je s tim išlo u paketu.
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Zamisli kad bi vlast organizovala milicije kojima je poenta da se zastite od totalitarne vlasti, nema smisla zar ne?

US se u ratu za nezavisnost oslobodila totalitarne vlasti, zato je i u Ustav uslo pravo da se gradjani brane u slucaju da neko opet proba da uspostavi autokratiju, zato sto se i u ratu za nezavisnost vlasti nije oduprla vojska, koja nije postojala nego samoorganizovani gradjani.

Pa zar u USA nije demokratija? Postoji vojska, FBI, lokalna policija. Argument zaštite od totalitarne vlasti nema smisla u demokratiji kakva je USA? I kakve veze ima USA od pre 200 godina sa USA danas? 

U Srbiji je postojalo nešto slično (koncept naoružanog naroda) za vreme kralja Milana Obrenovića, pa je on to ukinuo, pa je izbila Timočka buna 1885. Nađi mi još jednu državu u 21. veku gde tako nešto postoji.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, melankolic said:

 


Gde ti ode do rata za nezavisnost...
 

 

Pa odatle potice II amandman

7 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Nađi mi još jednu državu u 21. veku gde tako nešto postoji.

Nadji mi jos jednu drzavu u svetu koja je organizovana kao US, sa 50 federalnih drzava i zakonskim sistemom koji ima?

Ja objasnjavam zasto to postoji u US, nije svaka drzava u svetu imala isti istorijat.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Pa odatle potice II amandman

Nadji mi jos jednu drzavu u svetu koja je organizovana kao US, sa 50 federalnih drzava i zakonskim sistemom koji ima?

Ja objasnjavam zasto to postoji u US, nije svaka drzava u svetu imala isti istorijat.

https://en.wikipedia.org/wiki/Administrative_divisions_of_China

Provincije=federalne države

Link to comment
Share on other sites

Nadji mi jos jednu drzavu u svetu koja je organizovana kao US, sa 50 federalnih drzava i zakonskim sistemom koji ima?

Ja objasnjavam zasto to postoji u US, nije svaka drzava u svetu imala isti istorijat.

 

A nije ni USA najstarija država na svetu, ni najsloženija. Eno ti razne Belgije i Švajcarske, Kine i Ruska Federacije. Za druge ne znam ali i ovde u Norveškoj je poprilično složen sistem “vojvodstava” i nadležnosti (a ima i jedan od najstarijih ustava na svetu; tek pre koju godinu je promenjen u delu koji se tiče, recimo, blasfemije).

Ne znam čemu to pozivanje na istorijat kada se tu gubi bitka argumentima? Jedino u slučaju da neka država USA želi da se otcepi i postane samostalna ima smisla spominjati vezu između II Amandmana i Rata za nezavisnost. Nadam se da nisi za to odnosno da nisi na to mislila.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Jonnhy Clash said:

:classic_smile:

2 minutes ago, melankolic said:

 

A nije ni USA najstarija država na svetu, ni najsloženija. Eno ti razne Belgije i Švajcarske, Kine i Ruska Federacije. Za druge ne znam ali i ovde u Norveškoj je poprilično složen sistem “vojvodstava” i nadležnosti (a ima i jedan od najstarijih ustava na svetu; tek pre koju godinu je promenjen u delu koji se tiče, recimo, blasfemije).

Ne znam čemu to pozivanje na istorijat kada se tu gubi bitka argumentima? Jedino u slučaju da neka država USA želi da se otcepi i postane samostalna ima smisla spominjati vezu između II Amandmana i Rata za nezavisnost. Nadam se da nisi za to odnosno da nisi na to mislila.

Izvini, ali nemam pojma o cemu pricas. Postojanje 2gog amandmana je direktno povezano sa ratom za nezavisnost. O kakvom otcepljenju pricas nemam pojma. Podseticu te da je pre rata za nezavisnost danasnja US (tj delovi) bila britanska kolonija.

Link to comment
Share on other sites

Izvini, ali nemam pojma o cemu pricas. Postojanje 2gog amandmana je direktno povezano sa ratom za nezavisnost. O kakvom otcepljenju pricas nemam pojma. Podseticu te da je pre rata za nezavisnost danasnja US (tj delovi) bila britanska kolonija.

 

Pa o tome ti i pričam! Treba li da crtam? :D

U odnosu na koga militantni likovi u USA stiču nezavisnost II Amandmanom odnosno masovnim naoružavanjem civilnog stanovništva i raznoraznih parapolicijskih jedinica tzv. milicija (koje su što se mene tiče preobučeni KKK)?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

:classic_smile:

Izvini, ali nemam pojma o cemu pricas. Postojanje 2gog amandmana je direktno povezano sa ratom za nezavisnost. O kakvom otcepljenju pricas nemam pojma. Podseticu te da je pre rata za nezavisnost danasnja US (tj delovi) bila britanska kolonija.

Danas ne postoji praktični razlog za postojanje 2. amandmana. Da banalizujem, tebi Angelii kao državljanki SAD i stanovnici Filadelfije policija pruža sasvim dovoljnu zaštitu tako da ti nije potreban Magnum 357 da bi zaštitila svoje demokratsko pravo i da bi se branila od totalitarizma Donalda Trampa ili Bernija Sandersa za 3,4 godine.

Čak i u definiciji stoji "militia organization are alt-right organization".

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, melankolic said:

 

Pa o tome ti i pričam! Treba li da crtam? 😄

U odnosu na koga militantni likovi u USA stiču nezavisnost II Amandmanom odnosno masovnim naoružavanjem civilnog stanovništva i raznoraznih parapolicijskih jedinica tzv. milicija (koje su što se mene tiče preobučeni KKK)?

 

Vidi, ti teras neku svoju pricu totalno nevezano za moje postove.

Izgleda da ja treba da crtam.

2gi amandman je nastao zbog rata za nezavisnost US, da bi se sprecilo da se ne pojavi nijedna totalitarna vlast koja bi mogla da porobi US gradjane. Ja jasnije od toga ne mogu da napisem.

A ti nastavi sa masovnim naoruzavanjem civilnog stanovnista (koja je to glupost, ko ih masovno naoruzava), i o nekom KKK.

Link to comment
Share on other sites

Vidi, ti teras neku svoju pricu totalno nevezano za moje postove.
Izgleda da ja treba da crtam.
2gi amandman je nastao zbog rata za nezavisnost US, da bi se sprecilo da se ne pojavi nijedna totalitarna vlast koja bi mogla da porobi US gradjane. Ja jasnije od toga ne mogu da napisem.
A ti nastavi sa masovnim naoruzavanjem civilnog stanovnista (koja je to glupost, ko ih masovno naoruzava), i o nekom KKK.


Kakve veze totalitarna vlast ima sa ratom za nezavisnost? Jasno da je amandmanom dato pravo svakome, bukvalno da se izrazim, da uzme pušku u ruke i bori se protiv okupatorske Britanske Imperije? U to vreme pojam “autoritarnost” nije ni postojao tako da ne znam o čemu pričaš?
To što se dešava u Americi jeste masovno naoružavanje i stvaranje jedne paranoične situacije u kojoj, kao što se da pročitati, postoje pokreti koji se okreću protiv institucija sistema čije su nadležnosti jasno utvrđene u svakom demokratski uređenom društvu.
Ne znam o kojoj današnjoj autoritarnoj vlasti govoriš? Bilo bi dobro da objasniš na šta misliš kada je već toliko često spominješ. Ne može Amerika da bude istovremeno zemlja slobode i plodno tlo za nekakvu autoritarnu vlast.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iz wikipedie: 

Statistics[edit]

"Moore follows up by exploring popular explanations as to why gun violence is so high in the United States. He examines Marilyn Manson as a cause, but states that more German citizens listen to Marilyn Manson (per capita) and that the country has a larger Goth population than the United States, with less gun violence (Germany: 381 incidents per year). He examines violent movies, but notes that other countries have the same violent movies, showing The Matrix with French subtitles (France: 255 incidents per year). He also examines video games, but observes that many violent video games come from Japan (Japan: 39 incidents per year). He concludes his comparisons by considering the suggestion that the United States' violent history is the cause, but notes the similarly violent histories of Germany, Japan, France, and the United Kingdom (68 incidents per year). Moore ends this segment with gun-related-deaths-per-year statistics of the following countries:

  • Japan: 39 (0.030/100,000)
  • Australia: 65 (0.292/100,000)
  • United Kingdom: 68 (0.109/100,000)
  • Canada: 165 (0.484/100,000)
  • France: 255 (0.389/100,000)
  • Germany: 381 (0.466/100,000)
  • United States: 11,127 (3.601/100,000)

The American Prospect published a piece by Garance Franke-Ruta criticizing the film for ignoring the role that municipal governance plays in crime in the United States, and ignoring African-American urban victims of violence while focusing on the unusual events of Columbine. "A decline in murders in New York City alone—from 1,927 in 1993 to 643 in 2001—had, for example, a considerable impact on the declining national rate. Not a lot of those killers or victims were the sort of sports-hunters or militiamen Moore goes out of his way to interview and make fun of."[21]"

 

Originalni link: https://en.wikipedia.org/wiki/Bowling_for_Columbine

Link to comment
Share on other sites

Pogledam ponekad australijske novine, danas vidim članak, prenet od negde iz Amerike, škole prave niše u koje može da se sakrije 30 studenata, one-command door locking, cik-cak da gunman nema otvoren prostor da puca.

 

Iz članka: "According to The Washington Post, more than 228,000 students have been exposed to gun violence during school hours since the Columbine massacre."

To je da se pucnjava desila u njihovoj školi. To ti je kao stanovništvo Novog sada. Sa tim novim (građevinskim, security a ne gun control merama) jedan student reče :"“I don’t have to think, ‘What if a shooter came in right now?’ I can just focus on Spanish class,” she said.

 

Ovakve se stvari kao rade da bi se ostalo na istom? Zaštita Federacije? Nonsense. Kriminala ima svugde? Another nonsense. Da mi dete ode u školu pa da se desi...

 

Ako nekoga ne mrzi, ovo je članak sa slikama, milionske investicije u fortifikaciju škola.

 

Some US schools setting safety if a gunman comes

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

2gi amandman je nastao zbog rata za nezavisnost US, da bi se sprecilo da se ne pojavi nijedna totalitarna vlast koja bi mogla da porobi US gradjane. Ja jasnije od toga ne mogu da napisem.

 

I ti se Angelia primila na pricu @boxcube , samo me interesuje ko je 1791 godine znao za totalitarne rezime :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

I ti se Angelia primila na pricu @boxcube , samo me interesuje ko je 1791 godine znao za totalitarne rezime :roflmao:

Amigo, hajmo ti i ja da se organizujemo u neku miliciju :capone: i da se borimo protiv represije ove vlasti tj. da se borimo za naša demokratska prava. :smiley34: A i ovi ljudi što na Tari žive imaju često bliske susrete sa medvedima pa bi trebalo nekako da im se omogući da kupe moderno oružje legalno. Lakše je sa automatskom puškom savladati medveda nego sa sekirom i lovačkom puškom. 

PS. Izvinjavam se moderaciji na troll-u ali ja ne znam kako drugačije da pišem kad se ovde zastupa stav da je sloboda naoružavanja osnova borbe za demokratsko društvo. :hammer:

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

 

I ti se Angelia primila na pricu @boxcube , samo me interesuje ko je 1791 godine znao za totalitarne rezime 

Ma taj je natrčao na nešto na wikipedia pa mislio da nešto zna. Van konteksta današnjice.

Još mi i rekao "Totalno nepoznavanje američke istorije" a nikada nije čuo ni video. Niti bio u Americi. Googlator iz Male Krsne.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, melankolic said:

 


Kakve veze totalitarna vlast ima sa ratom za nezavisnost? Jasno da je amandmanom dato pravo svakome, bukvalno da se izrazim, da uzme pušku u ruke i bori se protiv okupatorske Britanske Imperije? U to vreme pojam “autoritarnost” nije ni postojao tako da ne znam o čemu pričaš?
To što se dešava u Americi jeste masovno naoružavanje i stvaranje jedne paranoične situacije u kojoj, kao što se da pročitati, postoje pokreti koji se okreću protiv institucija sistema čije su nadležnosti jasno utvrđene u svakom demokratski uređenom društvu.
Ne znam o kojoj današnjoj autoritarnoj vlasti govoriš? Bilo bi dobro da objasniš na šta misliš kada je već toliko često spominješ. Ne može Amerika da bude istovremeno zemlja slobode i plodno tlo za nekakvu autoritarnu vlast.

 

A ko to jurisa na institucije sistema? Nije Amerima dato oruzje za LEvorucije(omaz kiniku:D) protiv sopstvene drzave, nego za potencijalni, a kako nas istorija uci, veoma cesti teror drzave nad svojim gradjanima. Jel treba da nabrajam? Samoodbrana, ne napad. Danas ne postoji takva opasnost. A sutra? Za 10 godina, 20? 

 

Ja sam vec rekao, nisam protiv strozije kontrole pri kupovini oruzja. Ali, 2nd amendment sluzi savrseno onome cemu je namenjen. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...