Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 hours ago, mrd said:

Posebno obratiti pažnju, kako Kinezi koračaju gradovima. Naravno pogledati cenu gas maski!

 

Zamisli da u Americi srednjoškolci, maloletnici, izađu na ulice na masovne i nasilne proteste, zatvaranje, na primer,  JFK aerodroma u NY?

Ti u Hong Kongu se i ne sećaju britanske uprave (do 1997), mnogi su bili rođeni bar 5 godina kasnije pa dok su tek odrasli.

Hong Kong je bio Kini prozor u svet, bio je 1997. bar 20% dodatog nacionalnog dohotka na mainland, danas je 3%. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

 

Pa to ti je i tačno. Amerika ima više milijardera nego Kina. Kada se pogleda dublje, 67% američkih milijardera su nasleđe.

Dok je kineskih 97% prva generacija koja se obogatila tako silno. Onda se to znatno obrne.

 

Pa mozda da razmislis o sledecim cinjenicama:

- Kako to da su se u Kini obogatili toliko njih u tolikoj meri u prvoj generaciji 

- Koliko stanovnika u tim zemljama dodje na jednog milijardera (da malo zagrebemo u elitu)

- Koliko stanovnika se nalazi % u onom vrhu zarade iznad srednje klase - to je bilo bese da zaradjuje vise od $250k godisnje

 

Potpuno je besmisleno porediti jedan autokratski sistem, u kome mozes da se "obogatis" politickom podobnoscu, inace mozes i da crknes, sa sistemom u kome svako ima sansu da svojim sposobnostima izgradi lep zivot za sebe, a ne mora nikom da se klanja.

 

2 hours ago, Plavi Golub said:

Ima bolje. Previse tehnickog znanja. 

 

Je li moguce da neko ovo ozbiljno misli?

 

https://m.huffpost.com/us/entry/us_5d6cb130e4b011080451591d

 

 

Kokosara uvek ima, svuda. Da bas citas sta svaka budala misli u US bilo bi "glupost overload" 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Plavi Golub said:

Pa znam ja da ih ima svuda. Jedini problem je koliku stetu prave i sto im daju "megafon" i priliku da se oglasavaju. 

Megafon je do medija, bolje se prodaje kad se pravi kontraverza. A prilika - sloboda govora, on moze da prica sta hoce, ipak je do medija koliko ce to izaci.

Ne znaci da svaka budalasta ideja ima uticaja u javnosti, ne znam kakva steta ima od toga, vecina ljudi odmahne rukom i misli "ma ne lupetaj".

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Pa mozda da razmislis o sledecim cinjenicama:

- Kako to da su se u Kini obogatili toliko njih u tolikoj meri u prvoj generaciji 

- Koliko stanovnika u tim zemljama dodje na jednog milijardera (da malo zagrebemo u elitu)

- Koliko stanovnika se nalazi % u onom vrhu zarade iznad srednje klase - to je bilo bese da zaradjuje vise od $250k godisnje

 

Potpuno je besmisleno porediti jedan autokratski sistem, u kome mozes da se "obogatis" politickom podobnoscu, inace mozes i da crknes, sa sistemom u kome svako ima sansu da svojim sposobnostima izgradi lep zivot za sebe, a ne mora nikom da se klanja.

Šta ti to proglašavaš "činjenicama"? Nikakve činjenice, čisto zlo kulja da se zamagli da je Kina 1980. promenila sistem i iz startnog pištolja označila početak nove ere.

Potencijal je bio već tamo samo nije smelo privatno vlasništvo i preduzetništvo. Kada to može, evo ti.

To ti je ravno proglašenju jedinstvene Nemačke kada je bivšoj DDR odjednom svanulo.  Kakav je to sistem u kome to tako može odjednom? Eto kakav, nemački koji je samo trebao da počne da važi na celoj teritoriji.

 

A to za klanjanje, koliko ima milijardera u Americi tipa Noam Čomski? Kada bi i hteo i znao da se obogati, dokle bi stigao sa publikovanjem svojih mišljenja?

 

Sistem je autokratski u smislu da smatra da su 95% ljudi budale i da im ne treba dati niti ih pitati ništa ozbiljno. Eto, nemoguće je da se u Kini desi J.W. Bush, Trump. Brexit, Vučić.

Takav sistem je široko podržan od strane javnosti a protivnici su brojni i važni kao u Srbiji "Peščanik".

 

Indija, najveća demokratija na svetu, po infrastrukturi je tamo gde je kina bila 1980. Bangalore aerodrom, rutinski se šalju ekipe sa dugim cevima u džipovima da oteraju goveda sa piste ili da pobiju pse lutalice. Dogradnju i proširenje sprečavaju okolni slamovi koji neprekidno izglasavaju u parlament jednoga koji drži reč da im slamove niko neće dirati. To u Kini nije moguće, bez ikakvih ceremonija, danas su tu, sutra nisu.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Yoyogi said:

Šta ti to proglašavaš "činjenicama"?

Brojevi su Yoyogi, cinjenice, ja ti ih cak nisam ni ponudila nego sam ti rekla da razmislis o njima, tj pogledaj sam.

Ali posto ovo nije tema o Kini, ni Indiji, rasprava je besmislena, pogotovo ako US sistem proglasavas za autokratski, a slavis kineski sistem u kome eto postoji podrska javnosti....aha pa nece valjda da se bune i idu protiv tenkova. 

 

A da ne pominjem ovakav argument:

 

36 minutes ago, Yoyogi said:

A to za klanjanje, koliko ima milijardera u Americi tipa Noam Čomski? Kada bi i hteo i znao da se obogati, dokle bi stigao sa publikovanjem svojih mišljenja?

 

Kad bi ja htela i znala kako da letim na mesec, ili barem da napravim raketu bila bi Richard Branson, ali posto ne zelim (:classic_biggrin:) a definitivno nemam pojma kako, onda to znaci da je problem u sistemu.... a ne u meni.

Vidis Sandersu uopste nije smetalo da se obogati, sto njegovo misljenje nije popularno, samo je hteo i znao kako da zaradi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

Ko, kada, gde?

 

Kad se pretera u voljenju Amerike, postane se njen

 

 

Mozda sam te pogresno shvatila - ako jesam izvini, odnosi se na ovo, ali sad gledam mozda si mislio na kineski sistem:

 

1 hour ago, Yoyogi said:

Sistem je autokratski u smislu da smatra da su 95% ljudi budale i da im ne treba dati niti ih pitati ništa ozbiljno. Eto, nemoguće je da se u Kini desi J.W. Bush, Trump. Brexit, Vučić.

Takav sistem je široko podržan od strane javnosti a protivnici su brojni i važni kao u Srbiji "Peščanik".

 

Ja licno mozda mislim da su 95% ljudi budale, ali im ne bih uskratila prava na osnovu toga.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ja licno mozda mislim da su 95% ljudi budale, ali im ne bih uskratila prava na osnovu toga.

Eto, Kina misli da je protiv nacionalnih interesa da se budalama da da izvedu referendum kao Brexit. To su stvari za eksperte a ne za narod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

Eto, Kina misli da je protiv nacionalnih interesa da se budalama da da izvedu referendum kao Brexit. To su stvari za eksperte a ne za narod.

Znaci, ok je da sutra US odluci da sam ja jedna od budala i krene da odlucuje za mene?

Necemo se bas sloziti oko toga, ali je pitanje komplikovanije i ovde mu nije mesto. Ja sam jos uvek za demokratiju.

Potegao si "nacionalne interese" a mene to nevidjeno zulja u tom kontextu, posto su neki ljudi u proslosti odlucivali da je u nacionalnom interesu da neke ljude strpaju u gulage.

Ovde cemo prekinuti raspravu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Znaci, ok je da sutra US odluci da sam ja jedna od budala i krene da odlucuje za mene?

Necemo se bas sloziti oko toga, ali je pitanje komplikovanije i ovde mu nije mesto. Ja sam jos uvek za demokratiju.

Potegao si "nacionalne interese" a mene to nevidjeno zulja u tom kontextu, posto su neki ljudi u proslosti odlucivali da je u nacionalnom interesu da neke ljude strpaju u gulage.

Ovde cemo prekinuti raspravu.

Prekini ako te je volja.

 

Evo ti, u nacionalnom interesu Tramp vodi (za sada) trgovinske ratove, nezapamćene a baš je on došao na svoj položaj glasovima onih koje Kina smatra budalama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Yoyogi said:

Prekini ako te je volja.

 

Volja mi je, jer nije mesto za takvu raspravu. A i ne vidim razlog da objasnjavam prednosti demokratije nad autokratijom.

I da objasnjavam zasto imam problem sa "nacionalnim interesima". Trump vs S. Milosevic i slicne autokratije, nije isto

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Znaci, ok je da sutra US odluci da sam ja jedna od budala i krene da odlucuje za mene?

Necemo se bas sloziti oko toga, ali je pitanje komplikovanije i ovde mu nije mesto. Ja sam jos uvek za demokratiju.

Potegao si "nacionalne interese" a mene to nevidjeno zulja u tom kontextu, posto su neki ljudi u proslosti odlucivali da je u nacionalnom interesu da neke ljude strpaju u gulage.

Ovde cemo prekinuti raspravu.

 

Nije OK da USA odlučuje umesto tebe, mada pitanje je i o čemu, niti ti odlyčuješ baš o svemu niti o svim detaljima života Kineza odlučuje partija, nema idealnih demokratija niti idealnih diktatura.

Kad je Kina u pitanju, svakako da je moje poznavanje unutrašnjih prilika tanko, mogu da pričam samo načelno, a onda mi se, kso prvo, nameće pitanje, da li je moguća demokratija u siromaštvu i da li se demokratija zavodi ili se razvija postepeno. Imamo zanimljive primere, dve najveće komunističke zemlje, Kina i SSSR, promenile su se od vremena Brežnjeva i Mao Cetunga, SSSR se raspao na niz, uglavnom nedemokratskih ali parlamentarnih, vižepartijskih zemalja, Rusija ima višepartijski sistem i u relativnim odnosima nije stigla nigde, nema demokratije, nema razvojadok Kina u ekonomskom i tehnološkom smislu preskače vekove. Šta bi bilo da je partija  prepustila vlast, ne možemo znati sa sigurnošću, ali je moguće da bi došlo do teških sukoba, dugotrajnog građanskog rata, raspada, nestabilnosti regiona, sumnjam da bi to bilo bolje. Ovako, razvoj će dovesti do demokratije, vremenom.

Ja demokratiju ne vidim kao cilj već kao sredstvo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Div said:

 

Nije OK da USA odlučuje umesto tebe, mada pitanje je i o čemu, niti ti odlyčuješ baš o svemu niti o svim detaljima života Kineza odlučuje partija, nema idealnih demokratija niti idealnih diktatura....

 

Quote

Ja demokratiju ne vidim kao cilj već kao sredstvo.

Slazemo se, zato sam i rekla da je pitanje komplikovano, jednostavno smatram da nije mesto za takvu raspravu.

 

Edit: ja ipak preferiram demokratiju u US smislu

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eto, Kina misli da je protiv nacionalnih interesa da se budalama da da izvedu referendum kao Brexit. To su stvari za eksperte a ne za narod.

 

U ovome se ne bih složio sa tobom.

To drugim rečima znači- demokratija ima svoje manjkavosti, hajde da je ukinemo. Problem je što i Brexit (ukidanje parlamentarizma) i alt- right (obeležavanje neistomišljenika antidržavnim elementima) kao pojave u svojoj osnovi imaju antidemokratske tendencije.

A ko tebi garantuje da u (kineskoj) Partiji nema budala? Zar i oni nisu deo tih 95 % ili misliš da postoji neki Vrhovni Um koji ih sve drži pod kontrolom?

 

S druge strane, angelija govori o brojkama a nije se osvrnula na podatak koji si ovde prezentovao da je najveći broj U.S milijardera nasledilo svoje bogatstvo (u odnosu na Kineze koji su kako- tako ali ipak stvorili to što sada imaju; s obzirom kako je papa Trump stvarao svoju imperiju, može se dovesti u pitanje i način kako se u Americi u prošlosti postalo milioner / milijarder). Toliko o tome koliko se tamo stvara, ne saginje se i sl. floskule a kada dođemo na teren ekonomskih nejednakosti onda se većina zadovoljava i mrvicama sa stola “naslednika”.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Znaci, ok je da sutra US odluci da sam ja jedna od budala i krene da odlucuje za mene?

Necemo se bas sloziti oko toga, ali je pitanje komplikovanije i ovde mu nije mesto. Ja sam jos uvek za demokratiju.

Potegao si "nacionalne interese" a mene to nevidjeno zulja u tom kontextu, posto su neki ljudi u proslosti odlucivali da je u nacionalnom interesu da neke ljude strpaju u gulage.

Ovde cemo prekinuti raspravu.

Pa USA i odlucuje za tebe. Na 99.999 posto odluka USA vlade ti apsolutno ne utices. Ti samo biras (i to lose) izmedju 2 opcije, doduse kakvi su demokrati bili i koga su kandidovali na proslim izborima nije ni cudo sto je američki kečer i multimedijalni zabavljač pobedio. Posto sama kažeš da ima 95 posto budala, a ja tvrdim da ih ima 99.999 posto i da im  ne treba dati  pravo odlucivanja ali posto niko od nas za sebe ne misli da je budala mora postojati neki autoritet vlasti koji ce da preuzme odgovornost za donosenje odluka. Negde se taj legitimitet odlucivanja dobija izborima gde postoje 2 partije, negde ima 20 a negde su ujedinjeni u jednu ideju i partiju. Ali koliko prosecan Kinez utice na politiku Kine, toliko i ti utices na politiku USA. Zanemarljivo malo. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 

U ovome se ne bih složio sa tobom.

To drugim rečima znači- demokratija ima svoje manjkavosti, hajde da je ukinemo. Problem je što i Brexit (ukidanje parlamentarizma) i alt- right (obeležavanje neistomišljenika antidržavnim elementima) kao pojave u svojoj osnovu imaju antidemokratske tendencije.

A ko tebi garantuje da u (kineskoj) Partiji nema budala? Zar i oni nisu deo tih 95 % ili misliš da postoji neki Vrhovni Um koji ih sve drži pod kontrolom?

 

S druge strane, angelija govori o brojkama a nije se osvrnula na podatak koji si ovde prezentovao da je najveći broj U.S milijardera nasledilo svoje bogatstvo (u odnosu na Kineze koji su kako- tako ali ipak stvorili to što sada imaju; s obzirom kako je papa Trump stvarao svoju imperiju, može se dovesti u pitanje i način kako se u Americi u prošlosti postalo milioner / milijarder). Toliko o tome koliko se tamo stvara, ne saginje se i sl. floskule a kada dođemo na teren ekonomskih nejednakosti onda se većina zadovoljava i mrvicama sa stola “naslednika”.

Brexit nije bila stvar za demokratiju nego za ekonomiju, to nije smelo ni da ide na referendum.

 

U kineskoj partiji sigurno da ima Jutki koji naprave 30,000 stanova koji nikome ne trebaju da bi ispunili kvotu ali takvi nikad ne stignu daleko, pogotovo ne da se sučeljavaju sa Trampom.

 

Nisam ja prezentovao da je najveći broj US milijardera nasledio bogatstvo. Upravo suprotno, 67% njih je prvo koleno koje se obogatilo dok je u Kini njih 97%. U Kini nisu imali kada, tek od 1980. kada sistem otvoren za privatno vlasništvo i preduzetništvo. Kao kada je DDR odjednom  postala deo Zapadne Nemačke samo na 30 puta većoj skali.

 

Demokratija se ne gradi u bedi, pogledaj Indiju i Kinu, obe su bile na istom 1980. a Indija je još uvek tamo, jedva da se mrdnula sa mesta.

 

Postovao sam već dijagram ukidanja siromaštva. Ko je izvukao 800 miliona ljudi iz bede? Bono i Bob Geldof ili Kina? Nije to moglo bez direktne komande.

 

2014povertyrate01.png

 

To što vi mislite o Kini je maoistička Kina do 1976. Deng Xiao Ping je zemlju otvorio i reformisao od 1980.

Kinezi kažu "gadna stara vremena". Danas se golim okom vidi da nivo standarda svakodnevno raste.

 

Ovo danas nema veze sa Maom, narodu čak i odgovara. Pre je uporedite sa Singapurom koji nikada nije imao veze sa komunizmom. Jedna partija uvek pobeđuje i o svemu odlučuje. Da se tamo uvede demokratija, to prosperitetno mesto bi se za mesec dana raspalo po nacionalnim linijama (Kinezi 70%, Malay 20%, Indusi 10%) i pretvorilo u Bosnu i građanski rat. Još gore, Malezija bi skočila da zaštiti svoju manjinu, Kina svoju, Indija svoju i eto ti rata mnogo većeg od građanskog.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Brexit nije bila stvar za demokratiju nego za ekonomiju, to nije smelo ni da ide na referendum.

 

U kineskoj partiji sigurno da ima Jutki koji naprave 30,000 stanova koji nikome ne trebaju da bi ispunili kvotu ali takvi nikad ne stignu daleko, pogotovo ne da se sučeljavaju sa Trampom.

 

Nisam ja prezentovao da je najveći broj US milijardera nasledio bogatstvo. Upravo suprotno, 67% njih je prvo koleno koje se obogatilo dok je u Kini njih 97%. U Kini nisu imali kada, tek od 1980. kada sistem otvoren za privatno vlasništvo i preduzetništvo. Kao kada je DDR odjednom  postala deo Zapadne Nemačke samo na 30 puta većoj skali.

 

Demokratija se ne gradi u bedi, pogledaj Indiju i Kinu, obe su bile na istom 1980. a Indija je još uvek tamo, jedva da se mrdnula sa mesta.

 

Postovao sam već dijagram ukidanja siromaštva. Ko je izvukao 800 miliona ljudi iz bede? Bono i Bob Geldof ili Kina? Nije to moglo bez direktne komande.

 

2014povertyrate01.png

 

To što vi mislite o Kini je maoistička Kina do 1976. Deng Xiao Ping je zemlju otvorio i reformisao od 1980.

Kinezi kažu "gadna stara vremena". Danas se golim okom vidi da nivo standarda svakodnevno raste.

 

Ovo danas nema veze sa Maom, *narodu čak i odgovara. Pre je uporedite sa Singapurom koji nikada nije imao veze sa komunizmom. Jedna partija uvek pobeđuje i o svemu odlučuje. Da se tamo uvede demokratija, to prosperitetno mesto bi se za mesec dana raspalo po nacionalnim linijama (Kinezi 70%, Malay 20%, Indusi 10%) i **pretvorilo u Bosnu i građanski rat. Još gore, Malezija bi skočila da zaštiti svoju manjinu, Kina svoju, Indija svoju i eto ti rata mnogo većeg od građanskog.

 

*Kako znas da narodu odgovara, ili je to samo tvoja procena...

** Poredjenje sa BiH je van pameti, ili je to opet neka tvoja procena

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...