Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 minutes ago, Baby said:

 

Drugi problem je sto mnoge usluge nemaju klijentelu, pa radili ne radili oni ce firmu kostati, a ucinak ce im biti minimalizovan. Trece mozda i najbitnije, sto vecina poslova je servisnog tipa, manufakture je malo, tako da uglavnom mogu samo zalihe da se prodaju. Da bi se proizvodilo, mnoge manufakture zavisi od delova iz inostranstva, a uglavnom je ceo svet zatvoren. Sve i da se sve otvori, ako Kina (i jos poneke drzave) ne radi, pola ce toga da stoji. 

 

 

Nema veze, nek radi onaj ko moze, ima dosta poslova koji ipak mogu da funkcionus uz neke mere.

Ovo ovde pricam sad za situaciju koju mi imamo, zasto su prve zatvorene prodavnice pica? pa sad u samouslugama stoje redovi da kupe pice, to nema smisla.

Recimo gradjevinci, oni ionako mogu da rade sa distanciranjem.

Ili zasto su recimo zatvorene prodavnice za gradjevinski materijal, tipa Lowes, ili Home depot, bar bi ljudi mogli da urade po neki kucni projekat ili bastu dok su zatvoreni.

 

Ovo samo kao primer. recimo mogu rentacar agencije a ne mogu za nekretnine, koja je logika? Mislim , znam da nece moci da rade kao pre, ali daj sta das.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nema veze, nek radi onaj ko moze, ima dosta poslova koji ipak mogu da funkcionus uz neke mere.

Ovo ovde pricam sad za situaciju koju mi imamo, zasto su prve zatvorene prodavnice pica? pa sad u samouslugama stoje redovi da kupe pice, to nema smisla.

Recimo gradjevinci, oni ionako mogu da rade sa distanciranjem.

Ili zasto su recimo zatvorene prodavnice za gradjevinski materijal, tipa Lowes, ili Home depot, bar bi ljudi mogli da urade po neki kucni projekat ili bastu dok su zatvoreni.

 

Ovo samo kao primer. recimo mogu rentacar agencije a ne mogu za nekretnine, koja je logika? Mislim , znam da nece moci da rade kao pre, ali daj sta das.

 

Pa svi koji mogu od kuce da rade, rade. Kod nas mnogi se izmenjuju na radnim mestima po danima ili nedeljama, cisto da se pojave, a uglavnom rade od kuce. I kod nas nisu zatvorene prodavnice pica, u samoposlugama i ovako ima samo pivo i vino. 

 

Home Depot nije zatvoren, ja juce bila, zatvaraju u 6 umesto u 9:30, Lowes isto. Zatvorene su kraft radnje, molovi, garderoba... 

 

Ne rade mnogi zato sto su u uslugama koje iziskuju posao sa klijentelom uzivo, hoteli, restorani (samo da delivery ili take out)... sto cini ogroman broj ljudi. Problem i jeste sto vecina stvari jeste prodaja, pa ako ne moze online, moras da radis sa kupcima sto trazi bliski odnos. Online je usporena dostava posto prave prioritete sta se prvo dostavlja. 

 

Problem su i oni koji su samozaposleni, sto je ustvari grana koja je najvise porasla u poslednjih par godina. Tipa uberi rade dostavu hrane, ali mislim da ne rade voznju. 

 

Neki majstori rade, neki ne, valjda stvar licne odluke, mislim, sve sto moze da se odlozi se odlozi, ako je hitno, neko dodje i popravi. Mislim, stalo je dosta, ali mnogi zavise i od toga koliko se radi u Kini, Meksiku... a opet nije bas sve stalo. Prevoz i dalje radi, samo sto je problem sto se ne uvozi i sto se ne proizvodi jer proizvod zavisi od mnogih delova iz inostranstva. Cak i avioni lete, ne u obimu kao normalno, ali lete. 

 

Ne vidim cemu revolucija neke tamo babe iz Micigena koja nije ofarbala kosu vec tri meseca pa joj sada macka stala na rep, kao da ne moze da kupi u apoteci farbu i da se ofarba... (iz onog snimka sto se vrti sto ide na demonstracije).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Baby said:

 

 

 

Ne vidim cemu revolucija neke tamo babe iz Micigena koja nije ofarbala kosu vec tri meseca pa joj sada macka stala na rep, kao da ne moze da kupi u apoteci farbu i da se ofarba... (iz onog snimka sto se vrti sto ide na demonstracije).

 

 

Pa zato sto ne razumes koliko daleko je Micigen otisao, zamisli zabranili bastovane koji kose travu:

 

Critics also have cited the ban on use of motor boats, golfing and sales of carpeting, flooring, furniture, garden supplies or paint, as well as barring people from moving between homes in the state.

 

Znaci kazu da je njihov stay-at-home order najgori u USA.

 

Nemoj da cenis po Floridi, vi ste ionako jedni od najslobodnijih.

 

To sto je kod vas nesto otvoreno, ne znaci da svuda jeste, znaci to sto kod vas nije nesto zatvoreno, ne znaci da ostali nemaju stroziji lockdown:

Update: Gov. Tom Wolf has placed the entire state under a stay-at-home order until at least April 30. Pennsylvania’s public and private schools, as well as colleges, are closed for the rest of the 2019-20 school year, while all non-essential businesses are closed indefinitely. The Pennsylvania State Police have been taking enforcement against those businesses that have refused to comply with the order.

Under the terms of the administration’s order,  Pennsylvanians may not leave their homes except to travel to essential jobs, go to the grocery store, seek medical care or exercise outside, according to official guidelines published by the Wolf administration.

Restaurants continue to offer curbside pick-up and delivery. And such essential businesses as grocery stores and gas stations remain open.

Update: Gov. Tom Wolf on Thursday strengthened his orders for most Pennsylvania businesses to temporarily close their doors, using his executive power to threaten legal enforcement against those that refused to cease operations.

The broad designation applies to performing arts venues, recreation centers, entertainment venues, and general merchandise stores, which all must shutter by 8 p.m. Thursday, Wolf announced in a late afternoon press release.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam Andjo, ali ako je u pitanju da se razbole i mozda umru... Sve u svemu, ti bi se bunili isto i da nista nije uradjeno, poenta je sto je Micigen guverner Demokrata. 

Eno protestvuju i u Njujorku. Tamo pomor, ali valjda dok ne zakuca na njihova vrata... 

 

I sta ce se desiti ako se ne pokoso trava mesec dana? U krajnjem slucaju ih ne hapse po ulici, mogu i sami pokositi travu.

 

Govore im da ostanu kuci i da ne opterete bolnicki sistem koji Tramp nece zbog svadje sa guvernerkom da nadopuni potrebnom opremom. Sutra kada zapate koronu pa zaglave bolnicu, ni maske, ni ventilatora, nista... Onda ce opet da kukaju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

I sta ce se desiti ako se ne pokoso trava mesec dana? U krajnjem slucaju ih ne hapse po ulici, mogu i sami pokositi travu.

 

 

Ne mogu, jer ne mogu da kupe gardening tools :classic_smile:

Ja se bunim kad je nesto nerazumno, a to je jednostavno nerazumno. Zabranis ljudima koji imaju drugu kucu da do nje odu, i da je odrzavaju, i zabranis da oni koji je odrzavaju dodju. Iz kog razloga kad niko u tome nije izlozen virusu?

Sve vesti govore da je lock-down u Micigenu extreman, zbunjujuci, cak je i vise serifa reklo da nece primenjivati nikakve kazne zato sto to nema smisla.....a ti zakljucis da je to zato sto je guvernerka demokrata. WSJ je mere u Micigenu nazvao "drakonskim".

 

Nema razloga ni sto je nas guverner zatvorio prodavnice pica, pa sad ljudi u malom broju supermarketa koji imaju licence cekaju u redovima po sat vremena, to je veoma korisno za zaustavljanje virusa. A moze mu se, posto licence cvrsto drzi u drzavnoj kontroli.

 

Mozes ti koliko hoces da ponavljas "a sta ce im to", sta ima veze sto trava nije pokosena, ali ima veze.

Ako je virus primorao ljude da se odreknu dela slobode, da li mora da im se zabranjuje i ono sto nema smisla u borbi protiv virusa?

 

Isto tako kritikujem i policijski cas u SR.

 

Ti to komentarises sa pozicije Floride, koja je cekala do zadnjeg trenutka da uvede neke mere, a mi smo pod time vise od mesec dana, a onda su kod vas ostavili i sve ono sto mi nemamo da radi, a sad i otvorili neke plaze....zato sto to nece rasiriti virus :classic_smile: Vidi kako kritikujem republikanca za plaze?

 

Ti ljudi koji kose travnjake, od toga zive. Pustis na ulice gomilu radnika koji opravljaju puteve, a zabranis kosenje travnjaka? Zasto?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa demonstracijama uopste nema nikakve veze sta kome treba, nego je cista politika. Samo Trampovim sledbenicima smeta, samo oni mitinguju, jedino oni ne mogu bez kosaca trave, frizera, kozmeticara... i jako su vredni, ne mogu da docekaju da krenu na posao i podizu ekonomiju. Tjah! 

 

Generalno je ljudima sedenje u kuci dosadilo, ali niko ne mitinguje, nego cute i gledaju kako da izbegnu zarazu i cekaju da prodje, bar da se smanji. 

Nego Trampu se klima stolica pa je potegnuo onu DeVos da malo prodrma rulju, dobro je znati koliko idiota ce sve uraditi za tebe, zar ne?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da li ja vas pogrešno razumem? Ovde se raspravljate o političkoj strani donosioca odluka?
Kakve veze sa ograničavanjem kretanja imaju demokrate.
, ili republikanci?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

Ovo sa demonstracijama uopste nema nikakve veze sta kome treba, nego je cista politika. Samo Trampovim sledbenicima smeta, samo oni mitinguju, jedino oni ne mogu bez kosaca trave, frizera, kozmeticara... i jako su vredni, ne mogu da docekaju da krenu na posao i podizu ekonomiju. Tjah! 

 

 

Pa oni koji se bune u Juznoj dakoti su levicari, oni hoce uvodjenje lock-down, iako imaju pa minimalno obolelih i umrlih.

Interesatno, Trampovi sledbenici se bune da rade a levicari da ne rade.

 

4 minutes ago, mrd said:

Da li ja vas pogrešno razumem? Ovde se raspravljate o političkoj strani donosioca odluka?
Kakve veze sa ograničavanjem kretanja imaju demokrate.
, ili republikanci?

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Nema naravno, ja postavljam pitanje sta je razumno, a Baby ko se politicki buni i ko je na vlasti.

Svi kosaci trave u Micigenu su trampovci ocigledno. I ovaj moj je valjda trampovac, dosao prekjuce da pokosi travu, nismo imali kontakt, ali u Micigenu bi bio opasan prenosioc virusa.

 

nije mi jasno, i ovde je demokrata na vlasti i u Micigenu....

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa zabranama izlaska na jezero je bilo i ovde, prvih dana. Kasnije su to popustili, valjda je razum proradio. Sad, ovo sa pokušajem grupisanja sa OR i WA, smrdi na zveckanjem političkim poenima, ali je rano reći. Saznaćemo političku volju zapadnih oržavae

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

Ovo sa zabranama izlaska na jezero je bilo i ovde, prvih dana. Kasnije su to popustili, valjda je razum proradio. Sad, ovo sa pokušajem grupisanja sa OR i WA, smrdi na zveckanjem političkim poenima, ali je rano reći. Saznaćemo političku volju zapadnih oržavae

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Nisam pecaros, ali ne vidim razlog da se to ljudima zabranjuje, barem oni to rade sa social distancing. A Micigen zivi na jezerima.

Isto kao sto mi je totalno nenormalno ovo za kosenje trave, to su ljudi sa nizim zaradama, pusti ih da zaradjuju za hranu.

Ili zasto su ovde zabranili rad agentima nekretnina, i appraisal, obe stvari mogu da se urade i bez nekog specijalnog kontakta - gde mogu naravno.

 

Ne vidim razlog da se ne napravi tailor made solucija, zavisno od gustine naseljenosti, kapaciteta zdravstva i broja obolelih, i da se tako stavi deo ekonomije u rad. Umesto toga igraju se sitne politicke igre.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, bohumilo said:

 Da, ali osnovno epistemolosko pravilo nalaze da je "burden of proof" - tj. obaveza da dokaze to sto tvrdi - na onome ko predlaze uvodjenje novog entiteta.  Kada inzenjeri projektuju most ONI treba da priloze dokaz da se on NECE srusiti pod teretom predvidjenog saobracaja,  ne prihvatamo da oni kazu "pocinjemo sa gradnjom, a vi dokazite da ce se srusiti ako mozete". Ne prihvatamo da neko predlaze mere ekstremnih krsenja ljudskih prava tvrdeci da one "stite pravo na zivot" a nije prilozio CAK ni dokaz da ce one uopste imati neto pozitivan skor na broj ljudskih zivota, tj. cak ostavlja otvorenu sansu da one odnesu vise zivota nego sto bi odnela sama epidemija!!

 

Čekaj malo, na osnovu čega tvrdiš ovo boldovano ako ne znaš koliko života bi odnela epidemija. Drugo, matematika, statistika, modelovanje u epidemiologiji, sve su to nauke prihvaćene i priznate i one su još davnih dana dale svoje modele i procene koliko bi ljudi umrlo ako bi se infekcija širila nesmetano (cifre se kreću do 2 miliona u USA), znači nauka je dala svoj proof, možda ne egzaktan kao tvoja statika u građevini, ali ono što je danas dostupno u nauci jeste upregnuto i dalo je određen rezultat, određenu projekciju kuda i u kom smeru ide infekcija. To je i bio argument vladama zemalja da uvedu mere koje su uvele. Dakle, nauka tvrdi da bi do 40 miliona ljudi u svetu umrlo od ove infekcije (na stranu što to nije konačan broj koji je veći za sve one koji redovnu intentzivnu i medicinsku negu ne bi primili zbog zauzetosti kreveta corona pacijentima, njih ne treba zaboraviti, ali dobro). A ako ti statističko-epidemiološki modeli nisu dovoljan burden of proof, imaš Lomardiju i prvih par nedelja infekcije koji su ti live experiment toga šta bi se dešavalo da svi krenemo da se ponašamo kao da jeste najsmešniji virus na svetu. Iz eksperimenta Italije može itekako da se projektuje situacija i u drugim razvijenim zemljama zapada. 
 

Sad je burden of proof na tebi, tj. onima koji tvrde da je taj broj i dalje manji od broja ljudi koji će izgubiti život kao posledica ovih mera, pa izvoli. Koliki je to broj ljudi i kojim metodama se došlo do njega?

 

14 hours ago, bohumilo said:

pravo na zivot" znaci da drugi COVEK nema pravo da ti ugrozi ili oduzme zivot (bez tvoje volje i zelje), ali ne znaci da nekome mozes da uskratis njegova ljudska prava bez obzira sto bi tebi to mozda spasilo zivot.


Za mene je to isto - pravo da ti neko ne ugrozi život sa pravom da mi se možda spasi život. U ovoj situaciji, da mi ne bi odmah davao primere kao zabranjujem ti da voziš auto jer ćeš možda nekog da zgaziš. Ovde se radi o situaciji u kojoj nisu pojedinačni slučajevi u pitanju, već je u pitanju jedna lančana povezanost ljudi i eventualno eksponencijalno širenje, gde nemaš direktnog uzročnika i direktnu posledicu, već nevoljno i da ga tako nazovem polusvesno širenje opšte opasnosti. Kako ćeš to drugačije da sprečiš? 
 

I u konačnici, da li privremeno suspendovanje određenih prava i sloboda zarad dobrobiti cele populacije vredno ili ćemo da insistiramo na slepom držanju za ista? Znam da ti zvuči rogobatno, zvuči i meni dok pišem ovo, ali govorim o društvima kao što je američko, gde je jasno da o trajnoj suspenziji i oduzimanju istih ne može da bude ni govora, već se očekuje da ista budu ponovno uspostavljena istog trenutka kada se nađe rešenje, pa makar to bilo i 2 godine do vakcine. Kolika je zaista realna opasnost da ovo “opravdano” ograničavanje ljudskih prava pređe u nekakav totalitarizam?

  • Like 7
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

EVzZPMUXQAcWFdV?format=jpg&name=medium

 

U Italiji, u onim jedinicama za koje postoje potvrđeni podaci (blizu 1700), u periodu od 1. marta do 4. aprila umrlo je 41329 ljudi. U tom istom periodu, prošle godine, umrlo je 20454 ljudi. Pritom, ove jedinice za koje postoje podaci su raspoređene svuda po Italiji, tako da je pojedinačno gledano u nekim regijama situacija verovatno još lošija. 

 

Ili da pogledamo šta je recimo uradila španska groznica, virus sa priblično sličnom stopom letaliteta.

 

ES6_PQSWAAA_Aei.jpg

 

I šta znači tačno burden of proof u ovakvoj situaciji? Da se frljamo modelima? To nije nikakav problem kao što smo mogli već da vidimo, ali mislim da nas je upravo to i dovelo do ovoga gde smo sada. To što je neko pomislio da uopšte može precizno da modeluje ovako kompleksne procese, sa ogromnim brojem nepoznatih, debelim repovima i opasnom multiplikativnošću. Baš zato što toliko toga ne znamo, moramo da se držimo onoga što znamo. A iz onoga što možemo da vidimo, dakle osnovnih karakteristika ovakvih procesa, potpuno je jasno da je mnogo bolje prešao onaj ko je reagovao na vreme, što znači pre svega obustavio saobraćaj sa državama gde su žarišta, testirao mnogo i smanjio mobilnost i kontakte stanovništva.  Ko je trućao o tome koliko života odnosi grip, kancer, srčani udari, taj je doveo do toga da će sada svaka odluka biti mnogo bolnija.

 

EV7yXftXYAEMx_W?format=jpg&name=4096x409

 

I nije pitanje ekonomija vs ljudski životi, te dve stvari su povezane. Ne bira se između 5 miliona umrlih i rasta GDP od 5% ili 100.000 umrlih i pad GDP od 5% posto, to tako ne ide. Mere se i uvode da bi u nekom budućem trenutku imao ko tu ekonomiju da podigne. Čak i nezavisno od mera, ekonomija je sama počela da usporava. U USA su rezervacije u restoranima i pre zabrana pale za nekih 80%, u toj istoj Švedskoj koja se pominje bioskopi su izgubili preko 90% prometa. Sat otkucava, a svako dalje gicanje će samo produžiti agoniju.

 

Inače, policijski čas ne podržavam.

 

Quote

A naravno, tek ne mogu da prihvatim da ove mere stite nekome pravo na zivot - prava uredjuju medjuljudske odnose, "pravo na zivot" znaci da drugi COVEK nema pravo da ti ugrozi ili oduzme zivot (bez tvoje volje i zelje), ali ne znaci da nekome mozes da uskratis njegova ljudska prava bez obzira sto bi tebi to mozda spasilo zivot. Npr, ako ti otkazu bubrezi ti nemas pravo da zarobis drugog coveka i da mu uzmes bubreg iako ce ti to spasiti zivot a i on ce moci nastaviti da zivi, nemas pravo ni da mu uzmes krv protiv njegove volje sve da ti od toga zivot zavisi (iako bi on to jos lakse podneo a tebe bi spasio), svako ima puno pravo da ostane zakljucan u kuci koliko hoce i da se tako zastiti od zaraze, ali nema pravo da druge ljude zakljucava u kuce itd...Kazem, ovo bih u najboljem slucaju bio spreman da zavedem kao "prakticno krsenje ljudskih prava, zarad spasavanja ljudskih zivota", pa mozda i da podrzim - samo kad bi neko bio stanju da pruzi dokaz da ce mere uopste imati pozitivan bilans u ljudskim zivotima...

 

Loš primer, a verujem da je i tebi jasno zašto. Nijedan čovek u ovom slučaju ne može da se posmatra kao izolovan slučaj, i neće samo sebe zaraziti već i druge. I ne samo što će direktno ugroziti nekoliko ljudi, indirektno on radi na ugrožavanju celokupnog ljudskog društva. Pritom, ne boravi na svom privatnom vlasništvu i ne koristi samo svoje privatne resurse, već javne. Ti si možda alergičan na takve stvari, ali tako je, kako je. U nekom anarho-kapitalističkom svetu gde je sve privatno, situacija bi možda mogla drugačije da se postavi, sada ne.

Edited by djole
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

Čekaj malo, na osnovu čega tvrdiš ovo boldovano ako ne znaš koliko života bi odnela epidemija.

 

Tu sam samo ponovio ono sto si ti napisao (i sto sam citirao): "A tu mislim da je brojka na strani corone. No, sve su to moje pretpostavke, voleo bih na kraju da vidim takve realne i naučno potkovane analize."

 

 

7 hours ago, Eddard said:

Sad je burden of proof na tebi, tj. onima koji tvrde da je taj broj i dalje manji od broja ljudi koji će izgubiti život kao posledica ovih mera, pa izvoli. Koliki je to broj ljudi i kojim metodama se došlo do njega?

Pa ne, breme dokaza je dalje na tebi, predlagac nove mere je duzan da pruzi kompletnu cost-benefit analizu, da kaze "ova mera ce spasiti toliko zivota a odneti toliko zivota" (zbog smanjenja ekonomije, zbog prisilnog guranja ljudi u siromastvo, zbog gubitka poslova itd). Jer -- da odogovorim ujedno na ovom mestu i @djole -tu na ovo pitanje:

 

5 hours ago, djole said:

I šta znači tačno burden of proof u ovakvoj situaciji? Da se frljamo modelima? 

 

-- da to je jedina prihvatljiva opcija, druga je nasilje i diktatura. Centralna tekovina prosvetiteljstva je ta da je moguce upotrebiti razum i racionalnost za resavanje problema sa kojima se suocavamo, da upravo treba da uporedimo i pozitivne i negativne posledice neke mere - onoliko koliko je u nasoj najboljoj moci (ukljucujuci i prepoznavanje granica dokle nasa moc racionalne analize i predvidjanja doseze (ona, naravno, nije beskonacna)...ako ti zelis to da nazoves "frljanje modilma" neka bude tako) - i onda da videti da li je nesto dobro ili nije.

 

I mi to stalno radimo, stalno vagamo, merimo, (zao mi je ako nekome govorim da ne postoji deda mraz, ali stavljamo dolarsku vrednost na statisticki ljudski zivot (npr ovde ili ovde) - i to najcesce implicitno pitajuci same ljudi "koliko vama vas zivot vredi" (npr, Amerikancima u proseku sopstveni zivot vredi oko 5 miliona dolara, podaci ovde )) i tako procenjujemo da li se nesto isplati ili ne. Npr, godisnje u SAD na putevima umre oko 50 000 ljudi. Samo ako bi smo odlucili da spustimo dozvoljenu brzinu na 40 km/h broj zrtava bi opao na negde izmedju 50% i 25% od sadasnjeg broja (a ako bi smo skroz zabranili drumski saobracaj broj bi ocigledno pao na 0%) ali mi dakle svesno zrtvujemo 30ak hiljada ljudi godisnje (samo u saobracaju) jer procenjujemo (mi sami, svako od nas, ne rade to neki "tajni centri moci" ili ljudi-gusteri) da bi steta od smanjenja dozvoljene  brzine (u dolarima ali to ultimativno znaci i u ljudskim zivotima - samo na nekom drugom mestu) prevazisla benefite.

 

 

7 hours ago, Eddard said:

Za mene je to isto - pravo da ti neko ne ugrozi život sa pravom da mi se možda spasi život.

Ovo prosto nije tacno (cak tvrdim da ni sam ne mislis tako). Da li imas 2 bubrega? Ukoliko imas, ti si onda po svojem tumacenju prava - ubica, jer si nekome uskratio "pravo na zivot" time sto jedan bubreg nisi donirao; a nisam siguran da o sebi mislis kao moralnom ekvivalentu Dzeka Trboseka. Cak i najekstremniji utilitaristi, kao sto je npr. prinstonski filozof Piter Singer - koji 90% svojih primanja daje u humanitarne svrhe jer tvrdi da je sve suprotno od toga ravno ubistvu nekog deteta u Africi - ima 2 bubrega! Prosto, to je logicki kontradiktorna pozicija, ona vodi potiranju svih drugih ljudskih prava, ona legitimise cak i zakljucak da je legitimno raskomadati jednog nevinog coveka ako ce njegovi organi spasiti zivot bar dvojici drugih ljudi, jer hej, pravo da se nekome ne oduzme zivot = pravu da se nekme spase zivot, 1 < 2 , i voila...

 

 

 

5 hours ago, djole said:

Nijedan čovek u ovom slučaju ne može da se posmatra kao izolovan slučaj, i neće samo sebe zaraziti već i druge. I ne samo što će direktno ugroziti nekoliko ljudi, indirektno on radi na ugrožavanju celokupnog ljudskog društva. Pritom, ne boravi na svom privatnom vlasništvu i ne koristi samo svoje privatne resurse, već javne. Ti si možda alergičan na takve stvari, ali tako je, kako je. U nekom anarho-kapitalističkom svetu gde je sve privatno, situacija bi možda mogla drugačije da se postavi, sada ne.

Nema ovo nikakve veze sa vlasnistvom. Kazem, svako ima pravo da ostane svojoj kuci, da se zakljuca, izoluje, zastiti od virusa (i kad bi neko protiv njegove volje dosao u njegovu kucu i preneo mu virus TO bi bilo krsenje prava) itd, ali nema pravo da zakljucava druge ljude, ne vidim bilo kakav nacin da se lokdaun spinuje da ne bude krsenje ljudskih prava, nisam ni video da neko to i pokusava...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

Da li je Tramp pozvao na oslobadjanje Teksasa, Ohaja, Dakota?

Prvo, TX i Ohajo su dosli nakon prvih protesta koji su bili Michigen, Minesota, NJ, Virginija....

koliko znam on je pomenuo Michigen, minesotu i Virginiju, nije pominjao NJ (Dems na vlasti)

Evo objasnjenja zasto:

Michigen cekao sa lockdownom do kasno, a onda da bi pokrili gresku uveli nerazumne mere koje nemaju smisla

Minesota mere su totalno nepotrebne, minimalno sirenje virusa

Virginija ima isto relativno razumne brojeve

 

Primeti da nije pomenuo NJ, zato sto je tamo pomor.

 

Juzna Dakota su levicari koji protestuju da se mere uvedu, a ne ukinu. I tamo za sada deluje nepotrebno uvoditi mere, kazem za sada.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Prvo, TX i Ohajo su dosli nakon prvih protesta koji su bili Michigen, Minesota, NJ, Virginija....

koliko znam on je pomenuo Michigen, minesotu i Virginiju, nije pominjao NJ (Dems na vlasti)

Evo objasnjenja zasto:

Michigen cekao sa lockdownom do kasno, a onda da bi pokrili gresku uveli nerazumne mere koje nemaju smisla

Minesota mere su totalno nepotrebne, minimalno sirenje virusa

Virginija ima isto relativno razumne brojeve

 

Primeti da nije pomenuo NJ, zato sto je tamo pomor.

 

Juzna Dakota su levicari koji protestuju da se mere uvedu, a ne ukinu. I tamo za sada deluje nepotrebno uvoditi mere, kazem za sada.

Pa cekaj, Michigen uveo kasno mere, sto je izazvalo pomor, i sad treba da popuste s merama? To bi bilo kao kad bi rekli: Italija kasno uvela mere, sad bi trebalo da popuste s merama (narocito Lombardija i Bergamo) i dozvole otvaranje skola itd. Koja je tu logika?

 

A virus se siri gde god postoje kontakti medju ljudima. Nema "dobrih" brojki, samo kasnjenja u sirenju virusa (i nedovoljno testiranje, kad se ni u naznakama ne zna koliko ima stvarno zarazenih). Niko nije imun. Sto pre dovedu sirenje virusa pod kontrolu (a to se sada moze ciniti jedino merama social distancing, i to sto ranije) i potom obezbede kontrolu epidemije pracenjem+izolovanjem pojedinacnih slucajeva tokom postepenog popustanja mera, to bolje. Manje ce ljudi stradati.

 

Odlican (negativan) primer je UK, koja je takodje izgubila mesec dana zbog glupave ideje vlasti da ce ici na imunitet krda i da se nista ne preduzima. Umesto da pripreme sistem za pandemiju, postepeno uvode mere kao sto je uvela Nemacka (a ove dve zemlje su uporedive po mnogo cemu), oni su dozvolili da se nesmetano odrzavaju velike manifestacije, gde se virus slobodno sirio medju narodom. I sad gledamo ovo sto gledamo (iako je UK, kad se konacno dozvala pameti, uvela identicne mere kao i Nemacka istog dana, 23.3.).

 

Zar nije usao virus u najvece fabrike mesa u Juznoj Dakoti i slicno? Pa su morali da zatvore fabrike i sad to preti da poremeti snabdevanje mesom. https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-meat-factbox/factbox-coronavirus-spread-closes-north-american-meat-plants-idUSKCN21V09W

A kad zatvore fabrike mesa, onda ce i farmerima iz tih ruralnih oblasti centralne USA da se crno pise.

Da bi privreda mogla da funkcionise moraju da se naprave neke reorganizacije po firmama i obezbedi rad na dovoljnoj distanci, uz dovoljnu zastitu. Plus da smisle plan testiranja radnika, da bi na vreme izolovali zarazene da ne zaraze jos vise ljudi i dovedu do totalnog kolapsa.

Mere lockdowna se uvode da bi se malo usporila epidemija, da se obezbedi malo vremena da se u medjuvremenu odrade neke druge stvari, a da bi zivot u promenjenim okolnostima mogao da funkcionise dok se ne pronadje vakcina.

 

Ni tebi nece zivot biti fin u tvojoj sada relativno sigurnoj sredini. Procitah da si vec i imala problema i neprijatnosti, zamisli kako bi tek bilo da armija nezadovoljnih, naoruzanih krene "po svoj deo". Scenario iz postapokaliptickih filmova.

 

Koja je to logika da predsednik USA poziva na oslobadjanje nekih saveznih drzava? Budi bog s nama! Dosadasnji predsednici su "oslobadjali" druge zemlje, a ovaj bi da ponovi gradjanski rat iz 19. veka. :krstipd4: 

Da ne pricam kako blamira sopstvenu obavestajnu sluzbu tvrdnjama da USA nije imala pojma sta se desava u Kini i da je cekala da ih Kina informise, onako potpuno iskreno i otvoreno, drugarski, kako to ovi obicno rade. Budi bog s nama! :krstipd4: Sad se konfrontira s Kinom, a i dalje zavise od njih (zastitna oprema, hemikalije za testove i mnoge druge stvari se proizvode u Kini).

 

To postoje levicari u USA? :classic_blink: Ja koliko znam vi imate desnicu i malo jacu desnicu (uz ekstremnu desnicu), nista u stilu socijaldemokratije evropskog/svedskog tipa, a kamo li nekakvu levicu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Pa cekaj, Michigen uveo kasno mere, sto je izazvalo pomor, i sad treba da popuste s merama? To bi bilo kao kad bi rekli: Italija kasno uvela mere, sad bi trebalo da popuste s merama (narocito Lombardija i Bergamo) i dozvole otvaranje skola itd. Koja je tu logika?

 

 

Uveo mere koje su besmislene, znaci trazi se ukidanje mera koje nemaju smisla.

Radi se o 3 drzave sa najjacim merama, a samo jedna ima katastrofalne rezultate, i to ona sa najgorim merama - zakljucak izvuci sama.

 

7 minutes ago, wwww said:

 

 

Zar nije usao virus u najvece fabrike mesa u Juznoj Dakoti i slicno? Pa su morali da zatvore fabrike i sad to preti da poremeti snabdevanje mesom.

Pa usao i u drugim drzavama koje imaju mere osim Juzne Dakote, nijedna mera ne bi ukljucivala proizvadjace hrane, tako da ti to nije argument.

 

8 minutes ago, wwww said:

Ni tebi nece zivot biti fin u tvojoj sada relativno sigurnoj sredini. Procitah da si vec i imala problema i neprijatnosti, zamisli kako bi tek bilo da armija nezadovoljnih, naoruzanih krene "po svoj deo". Scenario iz postapokaliptickih filmova.

 

 

Prezivela i bombardovanje u SR, zamisli da sam tada zamisljala koje sve neprijatnosti mogu da mi se dese :classic_ohmy:

 

10 minutes ago, wwww said:

 

Koja je to logika da predsednik USA poziva na oslobadjanje nekih saveznih drzava?

:lol_2: Pa ima mnogo ljudi u USA koji misle da su trenutne mere u 42 drzave ili 43 koliko ima lockdown, preterane.

 

11 minutes ago, wwww said:

 

To postoje levicari u USA? :classic_blink: Ja koliko znam vi imate desnicu i malo jacu desnicu (uz ekstremnu desnicu), nista u stilu socijaldemokratije evropskog/svedskog tipa, a kamo li nekakvu levicu.

Pa slabo si informisana. Imamo i extremnu levicu, jako napadna, i agresivna, gora nego desnica, ima ih cak i vise.

Link to comment
Share on other sites

Ako virus krene da se širi naglo to znači da si zakasnio sa merama nedelju ili dve. Mere se uvode čim se virus pojavi ili se uopšte ne uvode nego se ide na zabranu okupljanja. To smo videli na primerima ovih država koje imaju ogroman broj obolelih, kod njih je problem bio što su čekali da eksplodira broj obolelih pa su se onda setili da reaguju a tada je kasno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...