Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Zar to nije varanje konzumenata/kupaca?

Razmišljam da kupim novu veš mašinu i po kvalitetu, a i sili navike, želela sam Gorenje.

Sasvim slučajno, podrazumevajući da je slovenačka, sam videla da piše zemlja porekla Češka Republika.

Momentalno sam odustala.

Link to comment
Share on other sites

Nadjeni su ostaci aviona na dva sata (ne kazu cega, leta ili voznje) od base. Autopilot se izgleda brzo smorio i resio da zaustavi muke i sruci se dole. 

 

 

Quote

 

The incident attracted some criticism, with Rep. Nancy Mace, R-S.C., asking in a social media post: "How in the hell do you lose an F-35?"

"How is there not a tracking device and we’re asking the public to what, find a jet and turn it in?" she wrote.

 

 

😂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Zar to nije varanje konzumenata/kupaca?

Razmišljam da kupim novu veš mašinu i po kvalitetu, a i sili navike, želela sam Gorenje.

Sasvim slučajno, podrazumevajući da je slovenačka, sam videla da piše zemlja porekla Češka Republika.

Momentalno sam odustala.

 

Sve zivo sto je iz vise delova se pravi... po svetu. Jedni prave ovo, drugi ono, treci nesto trece, cetvrti sastavljaju i udaraju etiketu 'made in' 

Zato imamo izmedju ostalog i inflaciju, jer cim jedan stane sa proizvodnjom (cipova) svi ostali zabaguju, napravi se disbalans ponude i potraznje i cene skacu. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Helena said:

Zar to nije varanje konzumenata/kupaca?

Razmišljam da kupim novu veš mašinu i po kvalitetu, a i sili navike, želela sam Gorenje.

Sasvim slučajno, podrazumevajući da je slovenačka, sam videla da piše zemlja porekla Češka Republika.

Momentalno sam odustala.

Gorenje je sada kineski brend  i proizvodi se gde god im odgovara. A i pre prodaje kinezima vecina Gorenje proizvoda nije pravljena u Sloveniji. U Srbiji je veliki deo Gorenje proizvoda bio proizveden u Srbiji.

No sto mislis da je Gorenje "made in Czech Republic" gore od "made in Slovenia?"

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

Ja sam došla u kuću koja je imala slovenački Gorenje mašinu, ja sam 2002. kupila slovenačku Gorenje mašinu-ne bih ja to menjala.

Gorenje je od 2018 samo brend za kineske (HiSense) proizvode i potpuno je svejedno sta pise gde je proizvedeno.

 

2 hours ago, erwin said:

Otkad to? Slovenija je u trenutku raspada Jugoslavije bila bolja od celog istočnog bloka, tek su nedavno počeli da je pristižu.

Ekonomski da, ali Ceska je uvek bila industrijski razvijenija i od kraljevine Jugoslavije i od SFRJ, pa i od njenih delova kao sto je Slovenija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

Otkad to? Slovenija je u trenutku raspada Jugoslavije bila bolja od celog istočnog bloka, tek su nedavno počeli da je pristižu.

 

Evo i na ovoj mapi je bolja od Grčke, Malte i Portugala i uporediva s Kiprom.

 

FzIlDztXoAEnpvF?format=jpg&name=4096x409

 

Izvor:

https://twitter.com/EU_Eurostat/status/1671443589845614592

 

Ne moze to da se gleda samo kroz taj parametar, ipak je Ceska znacajno veca drzava po stanovnistvu i industrijski razvijenija. Evo total brojki:

 

image.png.d09c6eee0427439c098cde2b34d7e809.png

 

Znaci 5 puta nominalno veca ekonomija, 10% nizi GDP per capita, a dug samo 44%, 25 procentnih poena manje od Slovenije. Iako postujem Sloveniju u SFRJ okviru, ipak je Ceska ozbiljnija drzava, sa jakom industrijskom bazom, ako poredimo istocni blok. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Helena said:

Širimo priču bezveze-pitala sam zar to nije obmana, vezano za fox, IBM i slične stvari.

 

Po čemu je obmana, gde i kad ti je Gorenje obećalo da će sve što prodaje pod svojim imenom proizvoditi u Sloveniji, Srbiji ili gdegod?

 

Gomila sitnijih uređaja počevši od usisivača naniže koja se prodaje pod brendom Gorenje pravi se u Kini, a što se drugih uređaja bele tehnike tiče, evo nekih podataka.

 

Quote

Do pre nekoliko godina gorenje i bosch masine [za veš] sa gornjim punjenjem su bile potpuno iste. Ako se dobro secam nekog poljskog proizvodjaca. Ne slicne, nego iste.
Sadašnje masine sa gornjim punjenjem gorenje kupuje od whirlpoola. Tako da je sada gorenje i Whirlpool masine jedno te isto.
Sudo masine nekada davno je gorenje kupovalo od fagora.
Poslednjih pa vise od 15 godina sudo masine kupuje od midee. Osim imena gorenje tu niceg drugog nema.
Klime gorenje takodje kupuje od midee..
Ovo je samo deo price da ne nabrajam.
Svi proizvodjaci i prodavci kupuju jedni od drugih.

 

Quote

Ne kupuju sve masine za sudove od Midee, modeli koji imaju oznaku SmartFlex pravi Asko.

 

Izvor:
https://www.fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=115&t=36874

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Helena said:

Širimo priču bezveze-pitala sam zar to nije obmana, vezano za fox, IBM i slične stvari.

Tipa, Tramp ode u demokrate, a predstavlja se kao konzerva 😁

Pa to je vec uradio. Ceo zivot je bio demokrata, pa se upisao u republikance i postao predsednik 😉

 

Nije prevara, barem ne zakonski, ako je to tako reseno kuporodajnim ugovorom. "Cesko Gorenje" je jos manje prevara. Gorenje ima fabriku u Ceskoj od 2005.

Link to comment
Share on other sites

@erwin Na topiku o USA smo, gde, koliko shvatam, pojedini mediji nose i određen narativ prema dvema strankama i politikama, u ovom slučaju FOX.

Verna (recimo) tome, njihovoj uređivačkoj politici, pristajem i želim da gledam i njihove kanale, pošto se, jelte ipak zovu FOX, i imaju isti logo etc

Kad ono međutim, oni više nisu FOX.

Meni je to prevara.

Kao što i intimno osećam prevarom Gorenje iz Češke.

To ti ja sad poveravam veliku istinu bez izvora sa tvitera, eto.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

@erwin Na topiku o USA smo, gde, koliko shvatam, pojedini mediji nose i određen narativ prema dvema strankama i politikama, u ovom slučaju FOX.

Verna (recimo) tome, njihovoj uređivačkoj politici, pristajem i želim da gledam i njihove kanale, pošto se, jelte ipak zovu FOX, i imaju isti logo etc

Kad ono međutim, oni više nisu FOX.

Meni je to prevara.

Kao što i intimno osećam prevarom Gorenje iz Češke.

To ti ja sad poveravam veliku istinu bez izvora sa tvitera, eto.

 

To sto je Gorenje imalo veliki ugled u Jugoslaviji je verovatno povezano sa trajnoscu (=kvalitetom) masina za pranje vesa na primer.

Ono sto se sada dogadja je promena specifikacija odredjenih proizvoda tako da je moguce na pr. da ih i dalje proizvode u Sloveniji,

ali da je kvalitet puno losiji nego nekada, ili da ih proizvode u Ceskoj a da je kvalitet puno bolji (bolji materijali, vise programa, brza centrifuga).

Pitanje je naravno koliko je kvalifikovana i motivisana radna snaga u odredjenoj zemlji/preduzecu, kao i koliko razvoj novih uredjaja, sa mnogobrojnijim funkcijama i nizim cenama, ima uticaj na stabilnost/dugovecnost, sto je nekadasnjem Gorenju donelo ugled.

 

E sad, prebaci to sve u oblast medija i politike. :)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, erwin said:

 

OK, in my book je "svakako naprednija" država ona čiji stanovnici imaju bolji standard.

Bolji standard ne implicira veci stepen industrijskog razvoja i kvalitetnije proizvode. Zemlja cija je ekonomija npr. bazirana na turizmu moze imati znacajno bolji standard od industrijski razvijene drzave, ali u domenu industrije biti na niskom nivou.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

 

E sad, prebaci to sve u oblast medija i politike. 🙂

Pa ne mogu.

Ne mogu da shvatim kako dva čoveka vrlo upitnog mentalnog zdravlja i stanja bivaju birani najpre u svojim partijama a zatim birani da vode zemlju koja ima takvo naoružanje i moć.

 

A uspela sam da shvatim gorenje.

 

Link to comment
Share on other sites

Oni su verovatno samo predstavnici nekih ideja, ili bolje receno ideologija, koje samo prikrivaju stvarne tokove kapitala i moci

(bez ikakvih namera da se upustam u teorije zavera).

Posude, u koje ljudi ulivaju i projiciraju svoje zivotne potrebe i ideale ("ideale" je mozda previsoko, -vise bi se moglo reci fantazije o idelnom zivotu kako ga oni zamisljaju).

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2023 at 9:22 AM, Helena said:

Pa ne mogu.

Ne mogu da shvatim kako dva čoveka vrlo upitnog mentalnog zdravlja i stanja bivaju birani najpre u svojim partijama a zatim birani da vode zemlju koja ima takvo naoružanje i moć.

 

A uspela sam da shvatim gorenje.

 

Jel vodila Srbija racuna o tome koliko oruzja u Jugoslaviji kada je birala Slobodana Milosevica 1990?

 

Jel vodi racuna Srbija o mentalnom zdravlju AV kada ga iznova bira za premijera i predsednika? 

 

Nije? Zasto nije?

 

 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2023 at 10:30 AM, Dragan said:

Oni su verovatno samo predstavnici nekih ideja, ili bolje receno ideologija, koje samo prikrivaju stvarne tokove kapitala i moci

(bez ikakvih namera da se upustam u teorije zavera).

Posude, u koje ljudi ulivaju i projiciraju svoje zivotne potrebe i ideale ("ideale" je mozda previsoko, -vise bi se moglo reci fantazije o idelnom zivotu kako ga oni zamisljaju).

 

 

Oni su samo dva zvucna imena koja ne iziskuju veliku mentalnu gimnastiku, nego odredjuju diskurs. 

Zasto se ljudi identificiraju sa sloganima, npr. Maga? 

Ne svidja im se zivot i ajde da napravimo ameriku ponovo zemlju u kojoj smo voleli da zivimo. I to je dosta, cetiri reci su im vec odredile cilj, sve ostalo je samo aplauz na svaku napisanu i na svaku izgovorenu. Lakse milion puta nego misliti. 

 

2 hours ago, ObiW said:

Jel vodila Srbija racuna o tome koliko oruzja u Jugoslaviji kada je birala Slobodana Milosevica 1990?

 

Jel vodi racuna Srbija o mentalnom zdravlju AV kada ga iznova bira za premijera i predsednika? 

 

Nije? Zasto nije?

 

 

 

Nece vas niko tuci... 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ObiW said:

Jel vodila Srbija racuna o tome koliko oruzja u Jugoslaviji kada je birala Slobodana Milosevica 1990?

 

Jel vodi racuna Srbija o mentalnom zdravlju AV kada ga iznova bira za premijera i predsednika? 

 

Nije? Zasto nije?

 

 

Kakav odgovor treba da predstavlja ovo revanšističko kontrapitanje?

Ljudi su pisali elaborate na to, a ja dobijam jednakost između Srbije i Amerike.

Ali ako ti tako kažeš...

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2023 at 10:39 PM, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Rat i mir... a tek delic isprican... 

 

Meni je fascinantno da ljudi iz Srbije, koji su imali 30 i kusur godina da gledaju kako funkcionise korupcija i kako drzava postaje mafijaski bos ili nisu prepoznali to u Trampu (sto je bilo prepoznatljivo vec u prvih par dana, pa sve do danas) ili su jednostavno zauzeli nacio, sovinisticko-fasisticko, rasisticku... poziciju i nista drugo im nije bilo bitno. 

Fascinantno ali ne i iznenadjujuce, posto su kod Srbalja budale uvek popularne. Pogledaj samo ko su strani politicari koji se obozavaju, Putni, Gadafi, Sadam, Ahmedinadzad, samo jos  fali  Idi Amin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...