Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

13 hours ago, Kido from Junkovac said:

cuj, 'korpuletni' (Blumberg?)

 

elem, Sanders ima mnogo elemenata Trampa, po nacinu na koji ga partija tretira (za Trampa vazilo rano u kampanji za nominaciju,

a bogami i kasnije tokom kampanje za predsednika), po kolicini jeresa koji nosi, ali i po nacinu na koji privlaci glasove, a koji se ne moze lako analizirati.

Ako Sanders zahvata svuda (u svim slojevima drustva), onda zahvata i medju Trampove glasace, sto mi se cini logicno, mogu da zamislim Amerikance koji glasaju za Trampa, pa za Sandersa.

 

Vecina demokratskog korpusa ceka da se kristalise neko ko ce nadjacati Sandersa, ali niko da se razvije u neki pravilan kristal,

zrno peska nalazi se u jezgru svakog od njih.

Mladji kandidati su veliki streberi, a u njih spada i Voren, ali niko nije dovoljno autentican. Bajden i Blumberg su za razliku od njih autenticni,

ali je vidljiv i zabrinjavajuci njihov nivo letargije u ovoj borbi, jer izgleda kao da se nadaju da im nominacija padne u ruke spletom okolnosti,

ili nekom akcijom iza zavese.

Njih dvojica, posebno Blumberg, izgledaju kao ljudi koji bi radije razgovarali o poslu i politici negde iza debelih vrata daleko od javnosti.

 

Blumberg jeste imao neki svoj mini momenat kada je pitao da li je neko ikad pokrenuo neki biznis, a oni odcutali,

ali to je verovatno u senci brutalnih startova Bajdena koji je govorio o Blumbergovih '5 miliona crnaca pribijenih licem uza zid'

i Voren, koja ga je sasekla sa pitanjem o par ugovora koje ima sa zenama koje je vredjao.

Ne znam zaista da li postoji put za Blumberga do nominacije, ali on sigurno ne vodi preko diskusionih panela.

 

 

 

 

 

 

 

Kada su svi vec zaboravili R. Reagana da se ne vracamo do FDR. Nije to Forbes-ova lista

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2020 at 12:01 AM, Denis Jasharevic said:

 

To od 2006 uopste nije americka kompanija vec vecinsko vlasnistvo Toshibe. Kompanija je propala pocetkom 2017. godine, vec 11 godina u japanskom vlasnistvu.

 

Ameri veze sa tim nemaju.

 

Ti si sve pobrkao sa General Electric koji jeste trenutno najveci svetski proizvodjac posle Francuza, koji su isto propali ali ih je kupila francuska drzava, tako da se ocigledno radi o vrlo neprofitabilnom biznisu.

 

Daj se skoncentrirat decko, iznosis neistine.

 

 

WH i dalje ima proizvodnju u Americi a da bi gradio AP1000 u svetu mora kongres da to odobri dakle nije bas klasicno privatno vlasnistvo strane kompanije.

 

WH AP1000 je jedini nov ozbiljan reaktor koji se gradi u Americi ali to ide bas traljavo, na primer Kina je zavrsila gradnju cetiri reaktora, dok u Americi se grade cetiri tj samo dva jer su druga dva otkazana iako je dosta toga izgradjeno.

 

 

Sto se tice GE i reaktora konkretno to je dosta slabije u odnosu na WH, ni jedan GE nov reaktor u Americi nije izgradjen a u ostatku sveta jedino u Japanu su bili gradjeni neki ali to je bilo bogme pre vise od decenije a verovatno i ranije. GE jeste jak u nuklearnom biznisu ali pre svega u proizvodnji goriva ako se dobro secam. E sad mozda u Francuskoj grade reaktore ali na netu ne nalazim da je i jedan ABWR izgradjen.

 

Sto se tice argumenta profitabilnosti pa jel su ti rudnici uglja u Americi profitabilni!?!

 

Jasno je da se rudnici finasiraju zbog toga sto te drzavice mogu da odluce presednika, drzavnicki potez je ono sto je uradila Tackerka, sve ostalo je politikanstvo, to je poenta mog pisanja, reaktore sam samo pomenuo kao opciju da se resi problem proizvodnje struje i da se lepo zaradi izvozom toga van Amerike, ako u Americi skripi gradnja reaktora onda tesko da ces to da izvozis.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Jasno je da se rudnici finasiraju zbog toga sto te drzavice mogu da odluce presednika

 

 

 

Ovo nije tacno. Rudnici uglja se ne nalaze u swing drzavama. Najvise ih je u Vajomingu, koji je jedna od najcrvenijih drzava. Jedina  swing drzava koja je u vrhu po proizvodnji uglja u USA je Pensilvanija, ali broj zaposlenih u proizvodnji uglja je zanemarljiv u odnosu na ukupnu populaciju Pensilvanije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MeanMachine said:

 

 

WH i dalje ima proizvodnju u Americi a da bi gradio AP1000 u svetu mora kongres da to odobri dakle nije bas klasicno privatno vlasnistvo strane kompanije.

 

WH AP1000 je jedini nov ozbiljan reaktor koji se gradi u Americi ali to ide bas traljavo, na primer Kina je zavrsila gradnju cetiri reaktora, dok u Americi se grade cetiri tj samo dva jer su druga dva otkazana iako je dosta toga izgradjeno.

 

 

Sto se tice GE i reaktora konkretno to je dosta slabije u odnosu na WH, ni jedan GE nov reaktor u Americi nije izgradjen a u ostatku sveta jedino u Japanu su bili gradjeni neki ali to je bilo bogme pre vise od decenije a verovatno i ranije. GE jeste jak u nuklearnom biznisu ali pre svega u proizvodnji goriva ako se dobro secam. E sad mozda u Francuskoj grade reaktore ali na netu ne nalazim da je i jedan ABWR izgradjen.

 

Sto se tice argumenta profitabilnosti pa jel su ti rudnici uglja u Americi profitabilni!?!

 

Jasno je da se rudnici finasiraju zbog toga sto te drzavice mogu da odluce presednika, drzavnicki potez je ono sto je uradila Tackerka, sve ostalo je politikanstvo, to je poenta mog pisanja, reaktore sam samo pomenuo kao opciju da se resi problem proizvodnje struje i da se lepo zaradi izvozom toga van Amerike, ako u Americi skripi gradnja reaktora onda tesko da ces to da izvozis.

 

 

 

Okay decko ........ zasto nas zamlacujes? Zasto prvo ne odes na Google pa malo prikupis informacije pre nego sto pocnes ideoloski da srljas???

 

Poceo si tako sto je AMERICKI Westinghouse propao. Pa si nastavio nalupetavanjem da Trump kupuje izbore preko rudara. Dokle bre?

 

Problem je sto Westinghouse nije americki od 1999. znaci 21 godinu. Prvo je bio ebgleski, pa japanski od 2006, pa kad je Toshiba pukla - danas je vlasnistvo kanadskog investicionog fonda.

 

Naravno da ni ja to ne znam, ali sve pise na internetu, nece niko lagati o prodajama kompanija koje vrede 5 milijardi dolara.

 

Sto ce reci da su Ameri odavno nanjusili kako je to truo biznis i ratosiljali se bede. Sto je poptrvrdjeno bankrotom najveceg svetskog proizvodjaca nuklearnih reaktora - francuske Areve koju je kako to uvek biva u Francuskoj kupila drzava.

 

Inace Toshiba je imala 77% udela u Westinghousu, a koliko ja znam taj ko ima 77% ne pita nikoga ni za sta jer je vecinski vlasnik.

Kongres USA se pita iz potpuno drugih razloga.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nssa said:

 

Mislio sam se da li ovakav odgovor (bold) zasluzuje bilo kakav komentar.

 

Brate, ti mene bas driblas k'o Milos Sestic.

 

Pitao si sledece: 

Quote

napisao si (ili naveo nije ni bitno) da Toyota pravi kola u USA iako je profitabilnije da ih pravi u Japanu. I tako Toyota radeci nesto sto joj je manja ekonomska racunica postade najveci proizvodjac automobila na svetu. Da ih mozda ne subvencionise drzava?

 

I ja sam ti odgovorio sa 2 DA.

 

Dokaz da Toyota radi sa MANJOM EKONOMSKOM RACUNICOM je sto ih je Trump naterao da umesto u Meksiku naprave novu fabriku u Kentakiju. To je fabrika velicine 170 stadiona, kazu druga fabrika automobila po velicini u svetu.

 

DakleM ....... probaj da shvatis da je moj odgovor DA na tvoje pitanje jedini ispravan odgovor. Radice sa MNOGO manjom ekonomskom racunicom jer ce morati placati 10 hiljada americkih radnika bar 7-8 puta skuplje od meksickih.

 

I nije ovo Japancima prvi put ..... Regan je recimo bio specijalista da im polomi kicmu. Prakticno od tada oni pristaju na sve ....... jer pazi 'vamo ...... jos uvek nalaze svoju ekonomsku racunicu. Zato su i postali najveci.

 

I na drugo pitanje je odgovor DA. Japanska vlada je subvencionisala i Prius, najprodavaniji hybrid u USA,, neki kazu 100%.

 

Danas svako subvencionise i to vise postaje smesno, ali kao sto je objasnio forumas Bohumilo ...... zasto se zbog toga uzbudjivati ..... pa to je dobro, neko trosi milijarde dolara da bi ti kupio nesto kvalitetnije i jeftinije, samo neka trose.

 

Da, to rade i Ameri i Kanadjani posebno :classic_biggrin:, u pravu si. Pa sto onda mislis da Japanci ne rade :s_d:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

Sslazem se sa svim kandidatima, pa cak i sa deda Staljinkom. Znaci da sam demokrata, a ne Trumpista :s_d: .... sa Pocahontas najmanje.

 

spacer.png

Bilo bi mozda interesatno da su stavili i Trampa u izbor. Od svih pitanja - gde su ti nedostajuci odgovori u kojima se ne slazes sa demokratskim kandidatima?

normalno da imamo stvari u kojima se slazemo u nekima s njima, pa zato sto smo vecina relativno umereni politicki.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Bilo bi mozda interesatno da su stavili i Trampa u izbor. Od svih pitanja - gde su ti nedostajuci odgovori u kojima se ne slazes sa demokratskim kandidatima?

normalno da imamo stvari u kojima se slazemo u nekima s njima, pa zato sto smo vecina relativno umereni politicki.

 

Haha .... ma glupost ..... ovako se mozes sloziti i sa Hitlerom i sa Dzon Lenonom  ........ da, imao sam 3-4 pitanja gde kaze da nijedan kandidat ne podrzava moju opciju , a ja sam recimo samo hteo da budem lojalan gradjanin i da se svi ilegalni emigranrti deportuju , znaci kandidati za predsednika ne postuju zakon svoje drzave. Ne pise asylum seekers, vec lepo pise illegal immigrants. Pa yebote deportuju ljude sa green card zbog gluposti, a ilegalce nece, znaju da su im to zicer glasovi jednog dana. Treba im jos 10 miliona takvih i zavrsili su posao, jednopartijska drzava. Berniju se zuri, nece to doziveti, hoce da deli poslove k'o Vucic, prvo da se uclanis a onda da slikas glasacki listic. :roflmao:

 

Do pre 3-4 godine ja bih se verovatno slozio sa nekim kandidatima u 18-19 stvari, danas sam na 12, ako nastave ovako lefticarski da srljaju kako bi se uvukli u anus raznim sociopatoloskim kategorijama umesto obicnim, normalnim gradjanima moracu da motam na ekstremno desno :s_d:, pa se vidimo u Hagu, kad su vec toliko zapeli! 

 

Takodje sam zakljucio da niko od idiota ne podrzava nuklearne elektrane ....... znaci sve ce biti na ugalj 😈, Trump likes this :thumbup:

 

Koji su to majmuni.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kido from Junkovac said:

Ankete za super utorak ne izgledaju narocito ohrabrujuce za kandidate, bice borba ovde za drugo mesto.

Sanders gotovo svuda vodi, mozda  se odlepi od Bajdena i Blumberga za preko 350 kandidata 3. marta.

Ovo moze da bude pat.

 

 

 

 

 

Zaboravio si da preneseš ankete ? ili bar link.

Link to comment
Share on other sites

Kažu novine

America and the Taliban agree to wind down their long war

 

i to je bez učešća zvanične vlade Avganistana u bilo čemu.

 

America and the militants, having negotiated for some 18 months, are on the point of an odd sort of deal: a ceasefire that is not a full cessation of violence; and a peace agreement that does not include the Afghan government, 

 

Pa ti Talibani, posle 17 godina rata, pa ja stvarno ne znam kako im roditelji to dozvoljavaju?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Znači pristali su na primirje. Izgleda da su smekšali Talibani, verovatno su se i "sponzori umorili". Ako se ovo završi sa mirom ovo bi mogao biti prvi uspeh Trampove adminsitracije na međunarodnom nivou. No da sačekamo prvo, već par puta su bili blizu podpisivanja pa je propadalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Realno to jeste kraj Talibana. Zbor zločina koje su činili oni na izborima mogu dobiti podršku samo u delovima gde žive Paštuni a i tu su se mnogima zamerili. Ako ovo uspe i dođe do nekog sporazuma Talibani će biti stranka sa par procenata u njihovoj skupštini i to je to.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Realno to jeste kraj Talibana. Zbor zločina koje su činili oni na izborima mogu dobiti podršku samo u delovima gde žive Paštuni a i tu su se mnogima zamerili. Ako ovo uspe i dođe do nekog sporazuma Talibani će biti stranka sa par procenata u njihovoj skupštini i to je to.

 

Pa nikakva zvanična vlast se ne pominje niti ikakvo njihovo učešće u njoj. Amerika pregovara sa njima, direktno.

Link to comment
Share on other sites

Amerika pregovara sa njima odavno jer je uslov da počnu pregovore sa afganistanskom vlašću prekid vatre. Sada su se odlučili da to potpišu i onda slede pregovori sa vlašću u Kabulu. Pretpostavljam da će tražiti da se legalizuju jer u tom kontekstu su pričali unazad par godina. A možda je samo i manevar da dobiju na vremenu jer je trenutno u toku neka ofanziva afganistanske armije i SAD. Videćemo, navodno do kraja februara treba da se potpiše prekid vatre.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:


Vidi, vidi, pa mi smo u stvari istih “svetonazora”

 

 

Pa to i jeste tragedija danasnjice, sto su ljudi koji su ustvari veoma slicnih "svetonazora" danas na suprotnim polovima, ne zbog svetonazora vec zbog NERAZUMEVANJA I OCAJNE KOMUNIKACIJE, SUJETE. Ne zaboravi da sam ja bio vaš, ali vi više niste moji. :s_d: A ja to vidim drugacije, ja mislim da vi više niste svoji !!! :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Veceras su izbori u Nevadi. Bira se 36 delegata. U Nevadi su isto kao  i u Ajovi kokusi. To znaci da broj glasova ne mora automatski da znaci i najveci broj delegata. Sistem je jako komplikovan, a ja bas i nemam mnogo vremena, pa cu se zadrzati samo na popular votu. 

 

Nevada vazi za jednu od najtezih drzava za prognoziranje pobednika. Spada u sving drzave, iako je u vec neko vreme vise plava nego crvena. Populacija je mesana, ima veliki broj Latinosa, u nekim okruzima ima mnogo Indijanaca, a na istoku u nekim okruzima vecinu cine Mormoni. Najveci broj stanovnika nije rodjen u Nevadi i doseljavanje iz drugih drzava, posebno iz Kalifornije je veliko. Nevada nije poznata po proizvodnim radnicima kao prethodne dve, skoro cisto bele drzave i dosta se razlikuje od njih u demografskom i kulturoloskom smislu. Stanovnistvo je skoncentrisano pre svega u okrugu Klark gde zivi vise od  2/3 stanovnika ove drzave . Nevada je podeljena na 17 okruga. Sto se tice registrovanih biraca demokrata je dosta vise nego republikanaca, skoro sto hiljada vise, ipak registrovanih republikanaca je vise u svim okruzima sem u okrugu Klark. To su jako bitne stvari zato sto se odlucuje na kokusima. Neki delegati ce biti izabrani u okruzima u kojima postoji veoma mali broj demokratskih biraca, nemojte me drzati za rec, ali mislim da bas u Nevadi ima okrug sa 0 registrovanih demokratskih biraca. Nevada je poznata po ranom glasanju medju demokratama i odlicnoj organizaciji koju je uspostavio bivsi senator Heri Rid. I na ovim izborima je veliki broj ljudi glasao pre izbornog dana, mislim da se spominje brojka od 80 hiljada.

 

 Sanders ce pobediti, u to nema sumnje. Veoma je bitno koji procenat glasova ce uzeti. Vec se pojavljuju neke projekcije, ali treba sacekati. Preko 30% je odlican rezultat i snazan vetar u ledja pred kljucni super utorak. Od 25-30% je dobar, solidan rezultat, sve ispod 25% za njega je u Nevadi lose. Najduze je u kampanji u toj drzavi, mnogo je ulozio u kampanju tamu. 

 

Sto se ostalih tice sve preko 15% je uspeh. Bajden koji je dugo bio poravnat sa Sandersom u anketama je mnogo pao posle neuspeha u Ajovi i Nju Hempsiru i pojave Blumberga, koji doduse u Nevadi ne ucestvuje, ali se ipak odrazilo na njegov rejting. Butidjedj je skocio posle dobrih rezultata i tu je negde sa Bajdenom. Vorenka je uvek dobro stojala u Nevadi. Stejer je u svim polovima dvocifren, a i Klobucar je tu negde. Ipak tu ce morati da dodje do neke diferencijacije u glasovima i nece svi moci da ostvare rezultat kakav im ankete predvidjaju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...