Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Kolegijum elektora (Electoral College) 

 

Jasno je da se radi o jednom arhaicnom telu koje vuce poreklo iz doba robovlasnistva i kao takvo odavno je trebalo biti reformisano i prilagodjeno politickim i institucionalnim promenama koje su nastupile na tlu SAD,posebno na Jugu u drugoj polovini 20.veka,ali i savremenim americkim drustvenim tendencijama. 

 

Interesantno da to arhaicno telo iz doba robovlasnistva nije sprecilo jednog kenijskog AfroAmerikanca da 2 puta pocisti svoje protivkandidate i postane potus. :classic_biggrin: Ili smo to samo sanjali.

 

Znaci da se taj ugradjeni "rasisticki mehanizam" potpuno raspao i da ne funkcionise ........... sto znaci da lupetanje o njemu kao anarhicnom i robovlasnickom dolazi iz jedne poznate kuhinje, ah da .......

scam.JPG?raw=1

 

 

Link to comment
Share on other sites

I moja baba Nasta bi mogla tako da zaposli kao Obama. Trpaj u drzavne kancelarije, platice se od poreza.
Ovo ponavljaš već ko zna koji put, ja ne nađoh neki dokaz za to. Da, Trump je otvorio više manufacturing jobs nego Obama, ali to samo znači da je Obama stvarao više service jobs, ali ne i public service jobs. Daj neki relevantan podatak za to, please.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Ovo ponavljaš već ko zna koji put, ja ne nađoh neki dokaz za to. Da, Trump je otvorio više manufacturing jobs nego Obama, ali to samo znači da je Obama stvarao više service jobs, ali ne i public service jobs. Daj neki relevantan podatak za to, please.

 

Prvo treba shvatiti da Obama nikada u svom 8-godisnjem mandatu nije uspeo da SMANJI NEZAPOSLENSOT u odnosu na svog prethodnika George Busha. Sto se vidi iz grafikona tacka1 i tacka 2.

 

Naravno da necemo prevideti da se tu radilo o jednoj od najvecih svetskih ekonomskih kriza, pa nismo valjda lefticari da se koristimo prljavim trikovima.

 

Ali to jeste cinjenica, a 8 godina je dosta vremena.

 

Ko je to uspeo se vidi iz donjeg grafa. Sledeci predsednik.

 

spacer.png

 

A ovo drugo sam postavljao najmanje 10 puta ne znam kako nisi video. U americkoj drzavnoj administraciji postoje stalno zaposleni i oni po ugovoru. E tu je Obama rokao 5 na jednog. Sto se vidi iz sledeceg grafikona. Uostalom njegova izjava da zaboravimo na poslove u proizvodnji je vec legendarna budalastina. Pise ti sve lepo ovde ... i pazi ...... ovo su samo dve poslednje godine Obaminog mandata, znaci najbolje i prve 2 godine Trumpovog mandata, sad je to jos mnogo bolje u Trumpovu korist ... odnosno, sada se vise ljudi zaposli u proizvodnji nego u Obaminim kancelarijama. Ali je Obama ipak uspostavio deep state :s_d: i oni mu danas vracaju uslugu. Sanders to zeli dovesti na mnogo visi, Vucicev nivo. Jos deeper state i novih 9 miliona glasova za novi staljinizam.

 

Ovaj grafikon potpuno odgovara zvanicnim podacima da je Obama zaposljavao 50-60 hiljada a Trump pola miliona u proizvodnji godisnje, dakle skoro 10 puta vise.

 

spacer.png

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Posle Tramp blesav što juri američke firme da vrate proizvodnju nazad u US.

 

https://variety.com/2020/digital/news/apple-coronavirus-revenue-miss-1203505971/

 

 

 

Povratak proizvodnji je manje bitan zbog same proizvodnje po meni, a mnogo je veci problem sto polupismeni ne rade nista pa su stalno odmorni i onda sebe vide kao bogom date da malo "sredjuju drustvo", sto po pravilu prati alavost, mnogo im zinu guzice za tudje pare koje bi "pravilnije" rasporedili.

 

Ovako, kada sljakaju posteno onda nemaju energije za te bahanalije, gledaju kako da se odmore za sutra, eventualno pogledaju neki film, popiju pivo i ne cine nikakvu stetu, tj. ne naprezu svoje skromne kapacitete previse sto dovodi do kurslusa u glavi.

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2020 at 8:29 PM, zoran59 said:

 

To je zato sto je USA federacija. Sistem je takav kakav je (ocigledno nije savrsen) zbog gustoce naseljenosti. Da se ide samo na broj glasova, o svemu bi odlucivali severoistocni cosak i California. Midwest drzave ne bi vredile nista.

 

 

Sistem je star koliko i USA. Ukoliko se ne varam, napravljen je tako da ima dvostepen izbor. Prvim stepenom (su) se birali elektori (ciji je broj zavisio od broja stanovnika drzave) a onda su elektori birali predsednika po svom nahodjenju. Originalno elektori ne moraju da glasaju kao njihova izborna baza. Sistem je napravljen da bi se glasalo za ljude koji se direktno poznaju i kojima se veruje, sto je bilo veoma bitno u vreme u kojem je sistem uspostavljen, posebno imajuci u vidu stepen obrazovanja opste populacije u to vreme.

Takav sistem (ili vrlo slican) je prilicno poznat u svetu i nema veze sa stepenom demokratije. To je ipak (samo) izborni sistem. Imamo ga npr. u Kanadi.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Prvo treba shvatiti da Obama nikada u svom 8-godisnjem mandatu nije uspeo da SMANJI NEZAPOSLENSOT u odnosu na svog prethodnika George Busha. Sto se vidi iz grafikona tacka1 i tacka 2.

 

Naravno da necemo prevideti da se tu radilo o jednoj od najvecih svetskih ekonomskih kriza, pa nismo valjda lefticari da se koristimo prljavim trikovima.

 

Ali to jeste cinjenica, a 8 godina je dosta vremena.

 

Ko je to uspeo se vidi iz donjeg grafa. Sledeci predsednik.

 

spacer.png

 

A ovo drugo sam postavljao najmanje 10 puta ne znam kako nisi video. U americkoj drzavnoj administraciji postoje stalno zaposleni i oni po ugovoru. E tu je Obama rokao 5 na jednog. Sto se vidi iz sledeceg grafikona. Uostalom njegova izjava da zaboravimo na poslove u proizvodnji je vec legendarna budalastina. Pise ti sve lepo ovde ... i pazi ...... ovo su samo dve poslednje godine Obaminog mandata, znaci najbolje i prve 2 godine Trumpovog mandata, sad je to jos mnogo bolje u Trumpovu korist ... odnosno, sada se vise ljudi zaposli u proizvodnji nego u Obaminim kancelarijama. Ali je Obama ipak uspostavio deep state :s_d: i oni mu danas vracaju uslugu. Sanders to zeli dovesti na mnogo visi, Vucicev nivo. Jos deeper state i novih 9 miliona glasova za novi staljinizam.

 

Ovaj grafikon potpuno odgovara zvanicnim podacima da je Obama zaposljavao 50-60 hiljada a Trump pola miliona u proizvodnji godisnje, dakle skoro 10 puta vise.

 

spacer.png

 

 

 

Kad citamo onaj gornji grafikom, ili bilo koji iz ovih statistickih podataka, treba imati na umu i sta se dogadjalo u to vreme, kao i da se, recimo, stepen zaposlenosti ne pojavljuje trenutno na grafiku. Ne zaboravimo da je 2008 bila ekonomska kriza koja je uzdrmala ne samo USA nego i citav svet, da su citavi sektori privrede bili u gotovo kolapsu, da se USA kao drzava tu ponasala "socijalisticki" i spasavala privredu sa preko $700 mlrd.To se dogadjalo u poslednjoj godini Busha Jr. i pocetkom Obaminog mandata. Mozemo mi to posmatrati kako hocemo i navoditi argumente u korist Busha ili Obame, medjutim nista se tu bitnije ne bi promenilo da je bilo ko drugi bio na njihovom mestu.

regulatorne mere/reforme mogu dovesti do ekonomskog rasta, ali isto tako mogu dovesti i do krize (ocigledan slucaj je bas 2008). A smanjene poreza ne mora da znaci i zadrzavanje proizvodnje u USA - videti pod GM koji zatvara ili je zatvorio 4 fabrike uprkos pretnji Trampove administracije da ce im ukinuti poreske olaksice koje su imali godinama.

ekonomski trendovi su prilicno ciklicni i kada se diskutuje o njima to nikako ne treba zaboraviti i trebalo bi da se posmatraju sa malo vece vremenske distance. Ja jos nisam cuo, mada nije da pratim preterano, da je neka kompanija zatvorila proizvodne pogone u Kini ili Meksiku i vratila ih i USA.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, nssa said:

 

Kad citamo onaj gornji grafikom, ili bilo koji iz ovih statistickih podataka, treba imati na umu i sta se dogadjalo u to vreme, kao i da se, recimo, stepen zaposlenosti ne pojavljuje trenutno na grafiku. Ne zaboravimo da je 2008 bila ekonomska kriza koja je uzdrmala ne samo USA nego i citav svet, da su citavi sektori privrede bili u gotovo kolapsu, da se USA kao drzava tu ponasala "socijalisticki" i spasavala privredu sa preko $700 mlrd.To se dogadjalo u poslednjoj godini Busha Jr. i pocetkom Obaminog mandata. Mozemo mi to posmatrati kako hocemo i navoditi argumente u korist Busha ili Obame, medjutim nista se tu bitnije ne bi promenilo da je bilo ko drugi bio na njihovom mestu.

 

Ne znam zasto ponavljas ono sto sam ja vec napisao, da bi ispalo kako nisam. :smiley33:

 

Gornji grafikon pokazuje samo:

 

1. Da je Obama trpao u kancelarije kolikogod je mogao.

2. Ispao je glup u drustvu sto mu se "javilo" da su proizvodjacki poslovi - proslost!

 

Dokazi su vise nego ubedljivi da .....

 

1. Ne zaposljava se vise 5:1 u korist drzave, vec je trend preokrenut u korist privatnog sektora i proizvodnje.

 

2. Trump je pokazao da u proizvodnji moze zaposliti 10 puta vise nego Obama ..... malo li je???

 

Mozes li ti da dokazes da ja nisam u pravu?

 

Pa izvoli .......

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

Posle Tramp blesav što juri američke firme da vrate proizvodnju nazad u US.

 

https://variety.com/2020/digital/news/apple-coronavirus-revenue-miss-1203505971/

 

 

 

Ne znam da li si samo preleteo preko teksta a mozda ga nisi ni citao? Elem pad je zbog pada prodaje u samoj Kini. Sto se tice ostatka sveta problema nema. Inace u Kini se iphone sklapa a ne proizvodi. Nista bitno ne prave u samoj Kini ali ni u Americi. Procesor se pravi na Tajvanu, ekran (Japan ili Koreja), memorija (Japan ili Koreja)

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:


Ja jos nisam cuo, mada nije da pratim preterano, da je neka kompanija zatvorila proizvodne pogone u Kini ili Meksiku i vratila ih i USA.

 

 

Reshoring iicijativa, to je tacno, nije donela velike rezultate za sada, medjutim postoji lista od nekoliko stotina americkih kompanija koje su vratile proizvodnju u Ameriku, to moze naci svako ko zna da koristi Google.

 

Ako samo uzmes primer Walmarta koji do 2023. godine planira povecanje kupovine AMERICKIH PROIZVODA za 50 milijardi dolara godisnje!!!! I 250 hiljada novih radnih mesta u proizvodnji shvatices da to sto ti nisi nesto cuo - ne znaci da se to ne dogadja, vec da si neobavesten.

 

Dodaj ogromna Apple ulaganja u istom pravcu.

 

Naravno da se nista od toga ne bi desilo da nije bilo Trumpa. Hussein Obama bi nagradjivao ko ukine radna mesta u USA 🤣, jer je tako video na Kubi kada je isao da vidi svoje idole.

 

A te koji nece da saradjuju naravno treba jos jace prisrafiti :s_d: i oduzeti sve olaksice - dati onima koji hoce i zasluzuju.

 

TRUMP 2020!

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Denise jel na tim graficima manufacturing jobs se odnose na proizvodnju ili pak na ceo privatni sektor? Nekako mi nije bas jasno da je znatno vise zaposlenih u proizvodnji a index industrijske proizvodnji je u padu od 2018god?

 

Inace taj index u ovoj deceniji je bio ubediljivo najvisi u vreme prve polovine drugog mandata Obame, ne zbog Obame vec zato sto su se fraking kompanije razvaljivale od posla zbog visoke cene energenata, Boieng radio punom parom da zadovoljni MAX porudzbine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Znam da je iz 2012, ali stvarno misliš da Amerika može ovakvu razliku da pokrije, kako bi Apple vratio proizvodnju kući? Nema šanse.

 

https://theweek.com/articles/478705/why-apple-builds-iphones-everything-else-china

 

Eddarde, taj novinar iz 2012 bi morao biti suvi yebeni genije da predvidi 2020, a on to sigurno nije.

 

Ja bih ipak potrazio svezije podatke ...ovi su zayebali i Walmart sa ulaganjem nazad u Ameriku .......

 

Apple pledges to spend $350 billion and bring 20,000 jobs to the U.S. within next five years. ... In its last earnings report, Apple said it held $252 billion in cash overseas. It appears, given the new corporate tax rate of 15.5 percent, that it is returning a majority of this to the United States.

 

1 hour ago, MeanMachine said:

Denise jel na tim graficima manufacturing jobs se odnose na proizvodnju ili pak na ceo privatni sektor? Nekako mi nije bas jasno da je znatno vise zaposlenih u proizvodnji a index industrijske proizvodnji je u padu od 2018god?

 

Ne razumem pitanje. Otkud proizvodnja u drzavnom sektoru?

 

Eventualno energetika, ako su nuklearke vlasnistvo pojedine state, ali sumnjam .... a i mali je broj ljudi.

 

Ako mi kazes koji su proizvodni poslovi drzavni. meni nesto ne pada na pamet sta bi to u Americi moglo biti.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ne razumem pitanje. Otkud proizvodnja u drzavnom sektoru?

 

Eventualno energetika, ako su nuklearke vlasnistvo pojedine state, ali sumnjam .... a i mali je broj ljudi.

 

Ako mi kazes koji su proizvodni poslovi drzavni. meni nesto ne pada na pamet sta bi to u Americi moglo biti.

 

Nisam precizno napisao, htedoh pitati da li pod manfucturing jobs misle samo na proizvodnju (da kazemo industriju) ili tu upada i sektor usluga i ostalog? Posto index industrijske proizvodnje je u padu, pa mi je cudno da su povecali broj zaposlenih u proizvodnji a index koji se vezuje za istu je padu? Postoji objasnjenje kad je to moguce ali me zanima sta konkretno racunaju u "manufacturing jobs"

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Nije novinar, već Steve Jobs, a on je već bio vizionar 😎

 

Slaba mu vizija bila ....... Trump se ni Nostradamusu nije ukaziv'o :roflmao:

 

Leto gospodnje 2019. .......

 

As part of its commitment to US economic growth, Apple today confirmed that its newly redesigned Mac Pro will be manufactured in Austin, Texas.

 

The new Mac Pro will include components designed, developed and manufactured by more than a dozen American companies for distribution to US customers. Manufacturers and suppliers across Arizona, Maine, New Mexico, New York, Oregon, Pennsylvania, Texas and Vermont. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

 

Nisam precizno napisao, htedoh pitati da li pod manfucturing jobs misle samo na proizvodnju (da kazemo industriju) ili tu upada i sektor usluga i ostalog? Posto index industrijske proizvodnje je u padu, pa mi je cudno da su povecali broj zaposlenih u proizvodnji a index koji se vezuje za istu je padu? Postoji objasnjenje kad je to moguce ali me zanima sta konkretno racunaju u "manufacturing jobs"

 

...... manufacturing 100% nikako ne moze biti sektor usluga, a pad indexa proizvodnje moze biti zbog jakog dolara i slabog izvoza, globalnog usporavanja, losih cena nafte i jos ko zna cega.

 

Uostalom rat je u toku, a rat bez zrtava - to ne biva 🙂

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

...... manufacturing 100% nikako ne moze biti sektor usluga, a pad indexa proizvodnje moze biti zbog jakog dolara i slabog izvoza, globalnog usporavanja, losih cena nafte i jos ko zna cega.

 

Okej, ako su povecali broj zaposlenih u proizvodnji a imaju pad indexa to onda znaci da je povecana proizvodnja jeftinih proizvoda dok se desio pad u proizvodnji skupih proizvoda, da karikiram zapolili su NKV radnu snagu da sije gace dok pak avio i auto industrija smanjuje broj radnika.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Slaba mu vizija bila ....... Trump se ni Nostradamusu nije ukaziv'o :roflmao:

 

Leto gospodnje 2019. .......

 

As part of its commitment to US economic growth, Apple today confirmed that its newly redesigned Mac Pro will be manufactured in Austin, Texas.

 

The new Mac Pro will include components designed, developed and manufactured by more than a dozen American companies for distribution to US customers. Manufacturers and suppliers across Arizona, Maine, New Mexico, New York, Oregon, Pennsylvania, Texas and Vermont. :classic_biggrin:

Da li ce i cena istog ostati ista?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeanMachine said:

 

Okej, ako su povecali broj zaposlenih u proizvodnji a imaju pad indexa to onda znaci da je povecana proizvodnja jeftinih proizvoda dok se desio pad u proizvodnji skupih proizvoda, da karikiram zapolili su NKV radnu snagu da sije gace dok pak Boeing ne zna vise gde ce da parkira 737MAX pa su poceli da ih parkiraju na parkinzima za automobile. To nikako nije buducnost kojom ce Amerika da se vrati na poziciju No1 sto se tice industrijske proizvodnje. Kinezi od sivenja gaca su stigli do gradnje nuklearnih reaktora u jednoj Britaniji i to grade Westinghouse-ov AP1000 dok je Westinghouse u Americi bankrotirao izmedju ostalog i zbog forisanja proizvodnje uglja, super da zgrnes odredjen broj glasova u drzavama koje odlucuju ali si ostao bez jedinog proizvodjaca nuklearnih reaktora u Americi.

 

Boeing je napravio tesko sranje i to jeste veliki problem, valjda su prvi put posle 40 godina u minusu. Medjutim oni siguran sam imaju narudzbi za sledecih 20 godina.

 

Sto se nuklearnih reaktora tice Westonghouse je propao 2 meseca posle izbora, Trump s'otim nema nista.

 

General Electric ih pravi bez ikakvih problema.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne znam zasto ponavljas ono sto sam ja vec napisao, da bi ispalo kako nisam. :smiley33:

 

Gornji grafikon pokazuje samo:

 

1. Da je Obama trpao u kancelarije kolikogod je mogao.

2. Ispao je glup u drustvu sto mu se "javilo" da su proizvodjacki poslovi - proslost!

 

Dokazi su vise nego ubedljivi da .....

 

1. Ne zaposljava se vise 5:1 u korist drzave, vec je trend preokrenut u korist privatnog sektora i proizvodnje.

 

2. Trump je pokazao da u proizvodnji moze zaposliti 10 puta vise nego Obama ..... malo li je???

 

Mozes li ti da dokazes da ja nisam u pravu?

 

Pa izvoli .......

 

Ja taj drugi dijagram nisam ni komentarisao jer je meni glupom vrlo nejasan. Nije mi jasno sta tacno predstavljaju "Goverment jobs" sta "manufacturing Jobs" gde su tu polsovi u sektoru usluga koji raste jako brzo u USA... sta znaci 500k poslova u Jan 2019, ako je po onome sto pise na grafikone to dodatnih poslova samo u Jan 2019, onda je mozda Trumpova administracija kumulativno dodala i vise "goverment jobs" nego Obamina. Meni laiku ispada da se neko igrao brojkama da bi grafikon ispao lep pa necu da se zamajavam sa tim.

 

Samo sam hteo da pojasnim zasto je trend nezaposlenosti bio kakav je prikazan na gornjem grafiku.

 

Sto se tic evracanja poslova u USA to ce se tek videti. Apple se prestruktuira u sektor usluga i to je verovatan razlog za "vracanje" u USA, kao i kazne koje dobijaju u Evropi zbog izbegavanja poreza. Sto se tice telefona koji cine vecinu njihove prodaje hardware-a to cemo da vidimo. Mozda je i vrate u USA ali je pitanje kako ce to da se odrazi na profitabilnost pa time i stock kompanije.

Isto se odnosi na Walmart. Kod njiha nema (skoro) nista sto je proizvedeno u USA. Mislis da ce da idu na smanjenje profita sad kad se sa Amazonom "kolju" i oko trzista namirnica? meni  se ne cini realnim, ali mozda si u pravu, oni su "obecali" pa cemo da vidimo

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Okej, ako su povecali broj zaposlenih u proizvodnji a imaju pad indexa to onda znaci da je povecana proizvodnja jeftinih proizvoda dok se desio pad u proizvodnji skupih proizvoda, da karikiram zapolili su NKV radnu snagu da sije gace dok pak avio i auto industrija smanjuje broj radnika.

Pa u tome je i poenta, poboljsava se stanje one srednje klase, koja je i najmasovnija, a to odmah znaci i vise glasova za Trampa.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Angelia said:

Pa u tome je i poenta, poboljsava se stanje one srednje klase, koja je i najmasovnija, a to odmah znaci i vise glasova za Trampa.

 

Ako se gleda sta je dobro za zemlju onda ono sto se najvise svidja drzavama koje odnose prevagu ne bi trebalo da bude relevantno?

 

Npr imas primer da rudarske drzave su bitne za izbor presednika a rudnici su prakticno socijalisticka ekonomija vec sedam decenija (subvencionisu se vec toliko decenija). Pri tome sama Amerika ima daleko naprednije tehnologije za proizvodnju struje dakle nije neka Tunguzija pa da mora da se oslanja na tehnologiju 19 veka, imala si najveceg proizvodjaca nuklearnih reaktora na svetu WH, koji je sad bankrot, imas fraking industriju koja ne zna sta ce sa gasom koji je mnogo bolja opcija za termoelektrane nego ugalj. Ali jok dacemo jos para u rupu bez dna jer glasaci tih drzava odlucuju. I pored povecanja subvencija odredjeni rudnici su zatvoreni a ni drugi bas ne stoje dobro, jednostavno cena eksplatacije je preskupa sa americkim platama, slican problem su imali Britanosi pa je to Tackerka brutalno resila ali ipak resila.

 

Slicna prica i sa povecanjem broja zaposlenih u proizvodnji tj sivenju gaca da karikiram. Jel donosi glasove? Donosi, jel to pomaze bitno zemlji? Ne bas.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...