Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Ceca je svakako personifikacija kulturne dekadencije 90ih ali i šurovanja državnih i para-državnih struktura sa "kulturom" i kreiranja takvog stanja svesti i takve vrste zabave na ovim prostorima. Ja sam negde čitao da je negde 70ih i 80ih Šaban Šaulić morao da plaća gomilu nekog poreza po osnovu kulturne dekontaminacije i da je maltene bila sramota da u javnosti kažeš da slušaš narodnjake. 90ih su oni postali mejnstrim i sad nema nazad jer je ta vrsta melosa nekako i najbolja slika stanovništva.

 

Tačno je ovo što uini piše da je Ceca svojevremeno bila samo jedna od tih narodnjakuša u usponu (za klasu iza recimo D.Mirković), ali da je njen brak sa Arkanom napravio tačno to što je trebalo da postane role model za naraštaje - on kriminalac sa ulice koji je avanzovao u bizmismena, ona silikonska prostakuša koja voli da peva-krešti. 

 

Ne znam doduše kako je došlo do diskursa da je Karleuša tu neki faktor progresivnosti, Ceca makar jeste postala velika zvezda i puni dvorane i brloge gde god se pojavi, a ova nesrećnica žarko žudi za pažnjom koju može da skrene na sebe samo prepumpavanjem delova tela. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, de Havilland Mosquito said:

ah...ti pričaj slobodno...niko tebi ne brani da pričaš, baš kao što niko meni ne brani da kadim nakon te priče...

 

 

ponavljam, razumeo bih taj poriv okađivanja da smo mi ovde veličali cecin opus, citirali i postovali misli i dela.

pričamo o dokumentarnoj epizodi koja ima sličan stav prema njoj kao i ti ili ja ili većina ljudi ovde.

 

naravno, svako ima pravo da radi u okviru dozvoljenog šta mu je volja. tako sam i ja najiskrenije napisao da mi je sad malo bedak da diskutujem dalje, iako me zanima

 

ne vidim samo osnov za takav pristup a umanjuje mogućnost smislenije diskusije od svetog trojstva jutjub link - smešna fora - zanimljiva fotka.

 

to je sve.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ceca je svakako personifikacija kulturne dekadencije 90ih ali i šurovanja državnih i para-državnih struktura sa "kulturom" i kreiranja takvog stanja svesti i takve vrste zabave na ovim prostorima. Ja sam negde čitao da je negde 70ih i 80ih Šaban Šaulić morao da plaća gomilu nekog poreza po osnovu kulturne dekontaminacije i da je maltene bila sramota da u javnosti kažeš da slušaš narodnjake. 90ih su oni postali mejnstrim i sad nema nazad jer je ta vrsta melosa nekako i najbolja slika stanovništva.

 

Tačno je ovo što uini piše da je Ceca svojevremeno bila samo jedna od tih narodnjakuša u usponu (za klasu iza recimo D.Mirković), ali da je njen brak sa Arkanom napravio tačno to što je trebalo da postane role model za naraštaje - on kriminalac sa ulice koji je avanzovao u bizmismena, ona silikonska prostakuša koja voli da peva-krešti. 

 

Ne znam doduše kako je došlo do diskursa da je Karleuša tu neki faktor progresivnosti, Ceca makar jeste postala velika zvezda i puni dvorane i brloge gde god se pojavi, a ova nesrećnica žarko žudi za pažnjom koju može da skrene na sebe samo prepumpavanjem delova tela. 

 

Ah ta divna vremena kada su se ljudi zarad nekog statusa u društvu terali da slušaju neSrbski melos...

Došlo je do toga da mi prija kad vidim neke ćomane kojima gruva GOA iz nabudženog fiat stila

Edited by Luchifer89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, oubrevo. said:

 

ponavljam, razumeo bih taj poriv okađivanja da smo mi ovde veličali cecin opus, citirali i postovali misli i dela.

pričamo o dokumentarnoj epizodi koja ima sličan stav prema njoj kao i ti ili ja ili većina ljudi ovde.

 

naravno, svako ima pravo da radi u okviru dozvoljenog šta mu je volja. tako sam i ja najiskrenije napisao da mi je sad malo bedak da diskutujem dalje, iako me zanima

 

ne vidim samo osnov za takav pristup a umanjuje mogućnost smislenije diskusije od svetog trojstva jutjub link - smešna fora - zanimljiva fotka.

 

to je sve.

 

A ovo je inače prvi put da neko odreaguje negativno na priču koja ga nervira!?  Pri tom sam ja to odradio na savršen diplomatski način. Nije bilo..." Nećemo valjda opet o pivu" ili "Postoji tema na računarstvo i tehnologija gde možete o mobilnim  telefonima" 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, de Havilland Mosquito said:

 

A ovo je inače prvi put da neko odreaguje negativno na priču koja ga nervira!?  Pri tom sam ja to odradio na savršen diplomatski način. Nije bilo..." Nećemo valjda opet o pivu" ili "Postoji tema na računarstvo i tehnologija gde možete o mobilnim  telefonima" 

 

ja na ovu našu prepisku gledam kao na potencijalno konstruktivnu diskusiju, koja možda u nekim bebećim koracima može da podigne nivo diskusije na ovom delu foruma. naravno, nije obavezno i svako ga opet može doživeti kako želi, pa i kao bespotreban.

 

mogu i da prećutim (jer je uobičajena pojava) a mogu da pokazujem i plastičnim primerima efekte toga ali to nije konstruktivno.

 

enivejz, zaboravi, nije važno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, de Havilland Mosquito said:

Meni priča o Ceci smeta, bilo kakva ( osim onog veoma hipotetičkog i vrlo malo verovatnog sleda događaja koji spomenuh u jednom od ranijih postova ), ali snaći ću se nekako. Molim te da slobodno nastaviš konstruktivnu diskusiju koju ste započeli. 

 

sećam se da je ne tako davno, u proteklih par meseci, dok sam se suzdržavao pisanja na forumu - na istom ovom mestu išao koloplet stranica u grešnom uživanju u treš muzici feat ceca. to bi mi recimo bio tvoj "cue" za ovakav pristup. e sad, da li si ga iskoristio, ne mogu da se setim.

 

ovde je diskusija o (lošem) kritičkom osvrtu na cecin modus operandi. to bi isto bilo kao da kažemo ej, da okadimo ovu priču (dokumentarnu ili fiktivnu) o putevima droge i naporima policije da uhvati te kriminalne grupe jer ja u principu ne volim ni pandure, ni kriminalce ni drogu i uticaj koji ima na ljudske živote.

 

onda bi ovde bilo mesta samo za uzvišenu umetnost & ne znam šta još, hehe foritze.

 

ali nebitno, snaćiću se i ja nekako prvom sledećom prilikom  ( :

Link to comment
Share on other sites

Vini sve 5 za postove samo mala ispravka. Ceca je i pre Arkana bila Ceca u "nadolazenju" imala je ozbiljne hitove i prodaje albuma i pre Arkana koji je izdigao na visi nivo i hteo da je emancipuje i napravi ceo taj seljobersko srpsko vojnicki patriotski stil porodicnog imidza. Nije bas iskopana u pecini i da niko nije cuo za nju. Pa ni Arkan se ne bi ozenio sa njom da nije bila naiveca zvezda tada. Nije sigurno uzeo zbog lepote, i zemunci su nju ...khm... zbog statusa, verujem da su u svakom momentu imali 10 boljih riba u okruzenju. Njena stvarno najveca konkurencija koliko se ja secam tada je bila Dragana Mirkovic legemda Pozarevca i okoline. 

 

 

A sad nesto stvarno za kadjenje 🙂

stavljati je kakva god bila u ravan sa Karleusom koja je nista manje mafijaska zena je blasfemija, ako izuzmemo sve okolnosti i gledamo striktno pesme Ceca ima kroz karijeru makar za jedan solidan pop album da se nakupe pesme, Karleusin najveci hit ide napravi mi mi sina pod svetlima kazina bice dete srece svi ce da mu zavide... 😄

 

 

 

@Chaos Is Me

cudi me da ti kao pravnik ne znas za cuveni porez na kic i sund tokom sedamdesetih 🙂 Komisija odredi sta je pod tim terminom i ako hoces da to forsiras onda platis. Placali Saban, Lepa Lukic, Juzni vetar... mislim da je zahvatalo samo pevanje ne i druge grane morao bih da guglam da se setim. 

Link to comment
Share on other sites

@oubrevo. @Chaos Is MeMislim da u nekoj meri obojica grešite. Bila je Ceca itekako popularna i pre Arkana, s tim da se probila kao čist narodnjak. Međutim, i pre njega je počela da menja stil, amorao sam da konsultujem net, pre njega je počela i saradnju sa Marinom i Futom, što joj je u to doba bio autoput za uspeh. Bila je i u trač smislu popularna (afera sa zvezdom u usponu, Vladanom Lukićem). Sigurno je da je Arkan doprineo uzletu i statusu ali se on nastavio dobrano nakon što je on upucan, tako da cenim da bi ona imala sličan status i bez njega, samo bez tog dela "krimos i lepotica" koji jeste dosta odslikavao stanje u zemlji tih godina.

Link to comment
Share on other sites

verovatno sam se ja pogrešno izrazio u prvom postu - gde sam suštinski hteo da kažem kako ona u prvoj polovini 90ih nije bila primus inter pares, već jedna od 10ak+ šarolikih pojava u turbofolk svetu, gde su veće uzdahe oduzimali one hit wonder et, mira škorić, džej, dragana mirkovič  i ostali (plus neki hard core stari heroji kao sinan koji doživljavaju slavu među mladima). bila je tu i ceca ali ni po čemu nešto sad posebna i pogotovo ne iznad pomenutih.

 

moguće da je u ruralnijim naseljima od bgda imala taj neki fan base ključan za prvi deo karijere.

 

međutim, taj njen ultimativni stardom počinje sa arkanom a zatim se zakucava sa onom ceca 2000 albumom gde postaje definitivno i deo mejnstirima šatro urbane kulture. 

 

sve to je zapravo i jedino solidno opisano u sinoćnoj epizodi: ona i arkan su neki uvrnuti srbski san 90ih, tj bizaro boba & brena

a onda ceca nakon ubista arkana dobija i taj dark momenat a sa zatvorom 2003e i status mučenice.

 

cecina optimus prajm slava i počinje koncertom na marakini, tj tu je postalo vidljivo u šta se njena pojava izrodila.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Ovde uopšte nije ni bila reč o muzici nego o onome što Ceca personifikuje u kulturološkom i socijalnom smislu, tako da stvarno ne znam čemu potreba za "okađivanjem".

 

Vrlo verovatno jeste u pravu obojica, a da sam ja preterano osetljiv na neke stvari. 

Link to comment
Share on other sites

....

edit meni je kulturološki zanimljiv taj prvi deo turbofolk scene jer se razvijao u srbiji identično kao moderna elektronska - rejv scena u evropi:

tih 3-4-5 godina je stilski sve bilo šaroliko, jedino zajedničko im je što su svi bili pumped up

Link to comment
Share on other sites

Zivo se secam repertoara po kanalima i radio stanicama krajem 90ih - Ceca je obvladavala, znaci bukvalno ona pa 5 mesta prazno pa krecu ostali. Apsolutno svuda je pustana na kamare, od kucnih zurki za klince, preko slava do rodjendana sto tinejdzera sto matoraca. Bukvalno ne mogu nikako da prihvatim da je tek posle 2000e otisla u ultimat stardom. To je mozda njen finansijski pik, ali sto se tice pesama i popularnosti - nema sanse.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Zivo se secam repertoara po kanalima i radio stanicama krajem 90ih - Ceca je obvladavala, znaci bukvalno ona pa 5 mesta prazno pa krecu ostali. Apsolutno svuda je pustana na kamare, od kucnih zurki za klince, preko slava do rodjendana sto tinejdzera sto matoraca. Bukvalno ne mogu nikako da prihvatim da je tek posle 2000e otisla u ultimat stardom. To je mozda njen finansijski pik, ali sto se tice pesama i popularnosti - nema sanse.

 

opet je važno razlikovati prvu polovinu od druge polovine 90ih

 

a ja nisam ni pisao o tome šta je najviše išlo na tvu, jer je onda snežana babić sneki bila tu negde kao ceca, već kakav je status među brzom tek rođenom turbo scenom imala ceca u početku. posle je tv i produkcija krenula da radi svoje a venčanje je bilo valjda 95e, tako da eto

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...