Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 minutes ago, Cyber said:

 

Kako bre nije strasno, pa gledaj sta su morali da sazvacu. Pa se ti smej ako mozes! 😬

 

Odmah sam se nevoljno setila jedne zamlate koja nam je predavala marxizam u gimnaziji. Marxisticka trauma. 

Diktira ceo cas, moramo sve da zapisujemo i stalno je ponavljala da cemo joj biti zahvalni za to kad dodjemo na fakultet. 

Ah, nije tako strašno, ovo navedeno je navedeno načelno kao program škole, kursevi su bili mnogo životniji i teme su bile mnogo realnije od puke teorije. Jedan od kurseva koji mi je bio zanimljiv bio bi mi i dan danas zanimljiv, predavač je bio jedan lik iz Makedonije, zvao se Jordan, prezimena nema šansi da setim, nadimak mu je Orce. Tema je bila R`n`R` masovna pop kultura.  U stvari se pričalo o društvenom uticaju pop kulture na ciljnu grupu, ko nam kriv što smo onda bili mladi pa se rokenrolu ciljna grupa sa mladih preselila na nas u najboljim godinama 🙂
 

Link to comment
Share on other sites

Marxizam i osnove tzv naucnog socijalizma, predavale su po skolama  i ponekad dobre zgodne cice-profesorice. Celo musko odeljenje, pratilo je netremice svaku floskulu iz teorija o otudjenju, istorijskom materijalizmu, drzavnom etatizmu i diktaturi proletarijata itd itd...Prazonoslovice i besede nisu bile smetnja za radoznalost i nauk. Motivacija za ucenje bila je jednopartijski monolitna, i permanentno ukljucena kao obelisk ispred Bele kuce, bez wirelessa.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Janne240 said:

Marxizam i osnove tzv naucnog socijalizma, predavale su po skolama  i ponekad dobre zgodne cice-profesorice. Celo musko odeljenje, pratilo je netremice svaku floskulu iz teorija o otudjenju, istorijskom materijalizmu, drzavnom etatizmu i diktaturi proletarijata itd itd...Prazonoslovice i besede nisu bile smetnja za radoznalost i nauk. Motivacija za ucenje bila je jednopartijski monolitna, i permanentno ukljucena kao obelisk ispred Bele kuce, bez wirelessa.

Sve je u motivu 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Ah, nije tako strašno, ovo navedeno je navedeno načelno kao program škole, kursevi su bili mnogo životniji i teme su bile mnogo realnije od puke teorije. Jedan od kurseva koji mi je bio zanimljiv bio bi mi i dan danas zanimljiv, predavač je bio jedan lik iz Makedonije, zvao se Jordan, prezimena nema šansi da setim, nadimak mu je Orce. Tema je bila R`n`R` masovna pop kultura.  U stvari se pričalo o društvenom uticaju pop kulture na ciljnu grupu, ko nam kriv što smo onda bili mladi pa se rokenrolu ciljna grupa sa mladih preselila na nas u najboljim godinama 🙂
 

 

Pa to nacelno sam i prokomentarisala. Ta programska rigidnost jeste nesto strasno.

Ne ti se mesam u licne dozivljaje na mestu zbivanja, to je drugi par varapa. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Čuo sam kako je kupuju:

- Daj jednu paklicu šoferskih cigara.
- Daj mi zelenu moravu.
- Daj nišku Moravu bez gaća.

 

Kad sam počeo da palim, 7-8. razred, kupovali smo je na komad, nema para za celu kutiju, a i da ima, ne smemo da nosimo kući.

 

A, ove sam kupovao dedi:

 

ibar-ni-ki.jpg

 

Deda nije bacao opuške, skupljao ih, imao papir za cigarete u šteku pa od 5-6 opušaka zavijao novu cigaretu. Reciklaža.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

Da li se neko seca cigareta koje su se zvale Zodiak? 

To su bile one duge, 100s, meko pakovanje, diskretan graficki dizajn, 

 

 

Da, imale su neku dodatnu, veštačku, aromu. 

Sedamdesetih i osamdesetih se svakih mesec dana pojavljivala nova marka cigareta.
Filter 100, Pan, Partner, Opatija, Vek, Lovćen, West, Best....

 

Link to comment
Share on other sites

  Da, imale su neku dodatnu, veštačku, aromu. 

Sedamdesetih i osamdesetih se svakih mesec dana pojavljivala nova marka cigareta.

Filter 100, Pan, Partner, Opatija, Vek, Lovćen, West, Best....

 

 

Sećam se i ja Zodijaka.. inače sve cigarete, mislim, imaju dodatnu veštačku aromu...koliko se sećam VEK je smrdeo na izgorene cipele.. 

 

Seća li se ko cigarete Lara...bile su najjeftinije...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Constantin said:

Najpopularnija je ipak bila "Drina bez gaća"...

 

spacer.png

 

 

To je zato sto je to bila cigareta samo za pusce istancanog ukusa :roflmao:

 

4 hours ago, Constantin said:

Sećam se i ja Zodijaka.. inače sve cigarete, mislim, imaju dodatnu veštačku aromu...koliko se sećam VEK je smrdeo na izgorene cipele.. 

 

Seća li se ko cigarete Lara...bile su najjeftinije...

 

Kod Lare je bio neki fazon da okrenes kutiju pa umjesto glave djevojke vidis kao neku golu zensku. :classic_biggrin:

 

Ja sam kao pusac pocetnik pusio Lord, jedno vrijeme 57, gdje sam sarao po onim kockicama, pa onda cak i plavi Astor sa ukusom caja, na sta se vecina zgrazavala :classic_biggrin:, a onda naravno ponekad i sarajevski Marlboro, naravno meko pakovanje, bez lazne skromnosti, kao najbolja cigara svih vremena u cijelom svijetu. 😎

 

Da ne zaboravim legendarnu mostarsku Moravu, koja je bila jedna od najpopularnijih cigareta u Hercegovini.

 

214151219_4430682606955979_1291674193520

Edited by Amigo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Kod Lare je bio neki fazon da okrenes kutiju pa umjesto glave djevojke vidis kao neku golu zensku. :classic_biggrin:
 
Ja sam kao pusac pocetnik pusio Lord, jedno vrijeme 57, gdje sam sarao po onim kockicama, pa onda cak i plavi Astor sa ukusom caja, na sta se vecina zgrazavala :classic_biggrin:, a onda naravno ponekad i sarajevski Marlboro, naravno meko pakovanje, bez lazne skromnosti, kao najbolja cigara svih vremena u cijelom svijetu. [emoji41]
 
Pušio si 57 ...mislio si da toliko cigara ima unutra [emoji13]

Ja sam počeo sa sarajevskim malborom, i bilo je samo meko pakovanje. Tvrdo, možda puuuuno kasnije, ali ja sam onaj sa free šopa stalno menjao na trafici za sarajevski. Govorili mi da sam blesav...

Malboro sam počeo da pušim, terajući kontru drugarima koji su pušili Winston. Imao sam drugara koji je svoj Winston držao uvek u zadnjem desnom džepu...uvek presovane [emoji847]
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Pušio si 57 ...mislio si da toliko cigara ima unutra emoji13.png

 

Poslije sam presao na Filter 160 :classic_biggrin:

 

Eh da, mislim da je Ronhill bio jedna od prvih domacih tvrdo pakovanih cigareta. Pusio sam i to, plavi i crveni, mislim da nije bilo nikakve razlike :smiley33:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Poslije sam presao na Filter 160 :classic_biggrin:

 

Eh da, mislim da je Ronhill bio jedna od prvih domacih tvrdo pakovanih cigareta. Pusio sam i to, plavi i crveni, mislim da nije bilo nikakve razlike :smiley33:

Plavi je bio jači, za nijansu, ali je najbolji bio crni Ronhil, pakovan kao JPS...okrugla plastična kutija, 100 komada...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S cigaretom nisam bio sam - moj izbor je bio York, ponekad ova gore Drina "cilimara" bez filtera...

On 11/25/2021 at 10:52 AM, Constantin said:

Plavi je bio jači, za nijansu, ali je najbolji bio crni Ronhil, pakovan kao JPS...okrugla plastična kutija, 100 komada...

Mislim da je bilo 50 komada u plasticnoj kutiji - a nesto kasnije su izbacili Prestige - crni ronhil u obicnoj kutiji sa 20 cigareta i RR21 - crveni sa 21 cigaretom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2021 at 7:35 PM, Amigo said:

 

To je zato sto je to bila cigareta samo za pusce istancanog ukusa :roflmao:

 

 

Kod Lare je bio neki fazon da okrenes kutiju pa umjesto glave djevojke vidis kao neku golu zensku. :classic_biggrin:

 

Ja sam kao pusac pocetnik pusio Lord, jedno vrijeme 57, gdje sam sarao po onim kockicama, pa onda cak i plavi Astor sa ukusom caja, na sta se vecina zgrazavala :classic_biggrin:, a onda naravno ponekad i sarajevski Marlboro, naravno meko pakovanje, bez lazne skromnosti, kao najbolja cigara svih vremena u cijelom svijetu. 😎

 

Da ne zaboravim legendarnu mostarsku Moravu, koja je bila jedna od najpopularnijih cigareta u Hercegovini.

 

214151219_4430682606955979_1291674193520

Slicno je bilo kod Rubinovog zatvaraca, kad se okrene naziv Rubin, dobije se slika sa subarom od pocetnog slova R. 😄

 

Sve sami nazivi reka i planina..za siroke mase. 57 i Opatija su u savremenijem omotu, takve ih pamtim. (nepusac)

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...