Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts



Primetio sam da stalno potenciraš ovo da je SL dobila 14.000 glasova a to naprosto nije tačno. Znamo svi kako je teklo glasanje za SL i šta je pratilo izbore i o tome treba pričati ali nema potrebe da se zamagljuje priča netačnim informacijama.
S druge strane možda ja nisam skapirao šta ti želiš da kažeš pa sam spreman da čujem objašnjenje, ako grešim negde.

“Samoopredeljenje za samo 0,74 odsto ispred DSK, Srpskoj listi 50.417 glasova”
http://rs.n1info.com/Vesti/a532278/Rezultati-izbora-na-Kosovu-2019.html


Priznati Kosovo u administrativnkm granicama, diplomatski ekstrateritorijalni status za srpske manastire, prijem Kosova i Srbije u EU i NATO po ubrzanom postupku, Marsalov plan za Srbiju tipa 20 milijardi na 10 godina. Naveo je i jos neke stvari, ali da ne lupetam napamet.


Koliko se sećam, skoro identičan predlog je izneo Harper/Abraham/taliesin na prethodnom forumu.
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, pendulum said:

Primetio sam da stalno potenciraš ovo da je SL dobila 14.000 glasova a to naprosto nije tačno. Znamo svi kako je teklo glasanje za SL i šta je pratilo izbore i o tome treba pričati ali nema potrebe da se zamagljuje priča netačnim informacijama.

 

Hvala ti za ovo.

 

Nisam  ispratio izbore sa punom pažnjom, a ovaj podatak sam uz put negde pokupio i delovao mi je ohrabrujući... sad me vrati na fabrička podešavanja 😞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2019 at 12:29 PM, A sad said:

 

Da li je kasno ili ne to je pitanje. Mislim da nije kasno. Zasto? 

Raspadom SSSR USA je postala jedinu globalni igrac. Ipak politika koju je primenjivala nije bila politika potpunog secenja ruskog uticaja u nekada intresnoj sferi SSSRa vec podela uticaja. Ta politika je iznedrila formulu za resavanje problema koja se naziva zamrznuti konflikt. Cilj je bio zamrznuti sukob, svako ce dobiti nesto, i cekati bolje vreme u buducnosti, kada ce svi biti zajedno, da se problen resi. Trenutno resavanje problema bi moglo izazvati nezadovoljstvo, a u buducnosti to vise nece ni biti toliko bitno zato sto cemo svi biti zajedno. (Ovo je naravno uprosteno uz malo karikiranja) Tako da smo imali zamrzavanje konflikta u Pridnjestrovlju, Nagornokarabahu, Abhaziji, Juznoj Osetiji, Adzariji, Gagauziji... Slicno tome bilo je i sa BiH, jer dejtonski sporazum nije nista drugo nego zamrzavanje konflikta, uz neke mehanizme koji omogucavaju stvaranje koliko toliko funkcionalne celine u buducnosti.

Kosovo je reseno nesto drugacije, ali i tamo postoji mnogo elemenata zamrznutog konflikta. Nezavisnost je bila unilateralna. Deo teritorije Kosova je pod limitiranom kontrolom kosovske vlade, dok se Srbija na delu svoje teritorije suocava sa separatizmom i otvorenom netrpeljivoscu lokalnog stanovnistva. Nacionalisticke teznje se podgrevaju sa obe strane veoma lako i u turbulentnim svetskim odnosima prete da buknu u buducnosti.

Prvo delimicno Dzordz Bus, a zatim i Tramp potpuno uvode u spoljnu politiku metod koji nudi trajno resenje. To je po meni svakako bolja opcija od opcije zamrznutog konflikta. Na zalost ta politika do sada bas i nije bila uspesna, ali ne mora da znaci da nece biti u buducnosti. Trampu ocajnicki treba uspeh, i Kosovo je najlaksi za resavanje od svih geostrateskih problema sa kojima se USA suocava.

 

Razmena teritorija bi dovela do mogucnosti za konacno resavanje kosovskog cvora i do spustanja tenzija u odnosima Srba i Albanaca. Multietnicki eksperimenti nisu dali zeljene rezultate i ne funkcionisu ni u BiH, ni na Kosovu, ali ni u vecini drugih drzava. Kada nema neresenih pitanja mogucnost za ratom i terorizmom je minimalna. To ostaje samo nekim ekstremistima sa obe strane da se loze. Da li ce to zacementirati mrznju? Pa, mozda, ali ce relaksirati odnose u ekonomskom smislu, a posle toga i u ostalim sferama. Uostalom, niko ni ne ocekuje da se "volimo", ljubav je za neke druge sfere zivota.

 

Naravno, to nije jedino moguce resenje, moguca su i neka druga. Ali je jedino celovito resenje koje dugorocno resava konflikt. Samo clanstvo u EU i ekonomski napredak nisu dovoljni da se problem resi. To su neophodni uslovi, ali ne i jedini. Uz to je potrebno povuci granicu sa kojom nijedna strana nece biti ponizena. Da se ne lazemo, tenzije koje su vekovima postojale izmedju Francuske i Nemacke splasle su tek kad se posle drugog svetskog rata doslo do koliko toliko cvrstih etnickih granica (delimicna frankonizacija Alzasa i potpuna Lorena, a sa druge strane granice bez frankofonih oblasti). Slicno je i sa nekim drugim drzavama. Znaci uz ekonomski razvoj, eu integracije potrebno je povuci koliko toliko "prirodne" granice i resiti konflikt, a ne zamrzavati ga. 

 

Za promenu etnonacionalisticke matrice je neophodno vreme. Najmanje decenije, eu nikako nije dovoljan uslov za to. Ne mozemo cekati decenijama da se rese problemi, to nas ne vodi nigdi, pa ni odustajanju od te etnonacionalisticke matrice. 

 

ovo su samo wannabe projekcije domacih narativa na svijet i Zapadnu Evropu.

 

niti je visestoljetni sukob Francuske i Njemacke bio etnickog karaktera, niti je uopce francuski nacionalizam etnicki (ako nekome nije jasna razlika civilnog i etnickog nacionalizma neka usporedi tekovine francuske, engleske i americke revolucije s tekovinama kosovskog mita), i na koncu svakako da ECSC, kao preteca danasnje EU, nikada ne bi nastala da su saveznici nakon II. svj. rata postavili ekonomiju Zapadne Evrope na folklorne tronosce. Bosna je u posljednjih 70ak godina dvaput okupana u krvi upravo zbog "celovitih resenja koje dugorocno resavaju konflikt". sto bi se uopce dogodilo s danasnjom Vojvodinom ako cemo se drzati takvih "resenja"? jedan dio Madjarskoj, drugi Hrvatskoj, treci Rumuniji, cetvrti Srbiji, a peti eksteritorijalni, Slovackoj? i svakako jedan Crnoj Gori. od tolikog bullshita ima da nikne Novi Lovcen usred Novoga Sada, sve sa karijatidama ispred ulaza u "relaksaciju ekonomskih odnosa". 

 

dakle opet se pretpoliticki folklor, kao i 1987. godine, kada se pojavljuje na politickoj sceni Srbije kao vulgarna manifestacija komunistickog bijega od slobodnog trzista, predstavlja kao uslov politicke stabilnosti i ekonomskog oporavka. stovise, kao historijska neminovnost. realnost je medjutim pokazala da se smirivanje tzv. etnickih tenzija ne dogadja kroz institucionalizaciju ekonomskog bezumlja. jugoslavensko-neradnicka prica ima svoje korijene u hajduckom barbarogeniju dinarske rase, odnosno u junackom bjezanju naseg Ere od racionalizma i prosvjetiteljstva. svoje pak utociste, ili bolje reci pribjeziste od globalizacijskih procesa, posljednjih 40ak godina pronasla je u danasnjim etnickim nacijama. zato su one izvor ne samo stalnog konflikta (rat kao najveci kulturni dogadjaj), vec i stalne ekonomske bijede.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

 

meni je zao sto vam moram priopciti tuznu vijest, ali Marsal je umro 16.10.1959.

 

Ne moraš meni da saopštavaš, ja sam samo prokomentarisao da izneti predlog veoma liči na ono što je harper pisao na b92, jednom prilikom, kao svoje viđenje rešenja kosovskog problema (da dopunim: -NATO jer je harper govorio samo o ubrzanom ulasku u EU i nije spominjao "Maršalov plan" ali jeste o smanjenju uticaja Rusije u regionu..)

Evo, iskopah:

 

Quote

Za potpuno priznavanje Kosova bih trazio sinhroni i bezuslovni ulazak Srbije u EU, eksteritorijalni status najznacajnijih srpskih manastira, resavanje pitanja imovine i ulaganja drzave Srbije na Kosovu i teritorijalnu i fizicku bezbednost srpskih delova Kosova garantovanu ustavom Kosova, ukljucujuci duplo drzavljanstvo, nezavisno skolstvo i zdravstvo, potpunu kontrolu bezbednosnih aspekata i prostornog planiranja i posebne veze sa Srbijom koje Pristina ne bi mogla da ospori, osim u slucaju ugrozavanja teritorijalnog integriteta i ustava Kosova. Ovo isto sto bih trazio za kosovske Srbe ponudio bih Albancima na jugu Srbije u delovima u kojima cine vecinu u meri u kojoj su Srbi vecina u delovima Kosova koji treba da uzivaju ove povlastice, celoj opstini Presevo i delovima opstine Bujanovac. Albancima sa juga Srbije bih takodje ponudio mesto ministra bez portfelja u svakoj vladi Srbije koje bi bilo definisano ustavom Srbije i bavilo bi se drustvenim i ekonomskim razvojem sredina mahom naseljenih Albancima, zastitom gore opisanih prava koja treba da im garantuje ustav Srbije i garancijom ostvarivanja prava koje su kosovski Albanci stekli u periodu pre marta 1999. godine po osnovu radnog i imovinskog prava.


 

Quote

Zaboravio sam jos jedan detalj, taj ulazak Srbije u EU bi bio pracen i nekim uslovima. Na primer, da Srbija ni na koji nacin kao clanica ne moze samostalno da sprecava i uslovljava ulazak Kosova u EU.

 

Sve ovo sto sam nabrojao je opisano u nasim i evropskim medijima kao nedostizno a u sustini se radi o vrlo jednostavnim i lako izvodljivim stvarima od kojih svaka ima smisao i dugorocnu vrednost. Evo po tackama:

 

1. Bezuslovan ulazak Srbije u EU za priznanje Kosova. Za razliku od popularnog misljenja, u EU se ne ulazi tako sto se ispune odredjeni uslovi vezani za unutrasnju poliitku drzave koja ulazi vec tako sto postoje realni geopoliticki interesi da se to desi. Skoro sve istocnoevropske zemlje su prekoredno i bez postignutih svih uslova usle u EU pa su se tek posle ulaska snalazile kako su znale i umele da dostignu odredjene standarde. Mnoge ni danas nisu uspele da ih dostignu. Momentalni ulazak Srbije za trajno ili makar dugorocno resavanje najkrupnijeg spoljnjopolitickog zalogaja EU na njenim neposrednim granicama je odlicna trgovina ne samo za Srbiju vec i za EU. Ne samo da bi bio resen status Kosova vec bi Srbija sa racionalnim odnosom prema Kosovu kao clanica EU bila ozbiljan zamajac za ubrzani ulazak Albanije, koji bi mnogo znacio i Makedoniji jer bi pacifikovao tamosnju albansku manjinu, ali i povecan pritisak na BiH da se demokratizuje jer bi se drasticno umanjio animozitet izmedju Republike Srpske i Federacije. Rusija bi bila izbacena sa geopoliticke karte ovog dela Evrope i njen uticaj bi se radikalno smanjio. Konacno zaokruzenje tog prostora bi ucvrstilo balkanski trbuh EU koja bi konacno mogla da izadje na svoje jugoistocne granice i uspostavi potpunu kontrolu proklamovanih politickih standarda na celoj geografskoj teritoriji Evrope.

 

2. Eksteritorijalni status manastira. Ovo je prakticno vec predvidjeno Ahtisarijevim sporazumom i ne bi predstavljalo nikakav poseban problem.

 

3. Vecina prava koja sam predvideo za kosovske Srbe su takodje manje-vise upisana u Ahtisarijev sporazum sa par dodataka koje je Ahtisari namerno izuzeo da bi odobrovoljio Albance (na primer, Pristina je mogla u svakom trenutku da stopira bilo kakva ulaganja Srbije u srpske delove bez navodjenja posebnih razloga). Za te posebne odredbe moj predlog bi ukljucivao ogranicen reciprocitet u davanju posebnih prava albanskoj manjini na jugu Srbije sa ciljem da oni i kosovski Srbi zajedno budu most priblizavanja Srba i Albanaca a ne motiv razdora, svadja i strahova. Mi smo nekako uvuceni u tu pricu da se odredjena prava mogu imati samo ako je teritorija tvoja pa se bavimo precrtavanjem granica umesto da se bavimo sustinom problema, a sustina problema je bezbednost i perspektiva ljudi koji ili jesu ili su postali etnicka manjina u stranoj drzavi.

 

4. Pitanje imovine i stecenih prava. Ovo takodje ne bi uopste smelo da se dovodi u pitanju jer je pravo svojine jedno od temeljnih demokratskih prava jos od 16. veka.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Amigo said:

Sto se tice pominjana ovog Marsalavog plana, to mi vise izgleda kao zelja da se zavijeno u rukavicama proda tapija za Kosovo za 20 milijardi.

Od toga nema nista, niko nece dati 20 milijardi. 

 

Pa, neće niko da donese 20 milijardi u džakovima i da ih Vučiću ili bilo kom drugom vlastodršcu, i ovako previše para se daje državi na raspolaganje kroz neke fondove, pomoći, previše ima za trpanje u džepove, malo je kontrole trošenja. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Amigo said:

Sto se tice pominjana ovog Marsalavog plana, to mi vise izgleda kao zelja da se zavijeno u rukavicama proda tapija za Kosovo za 20 milijardi.

Od toga nema nista, niko nece dati 20 milijardi. 

 

Pa autoput Priština - Tirana već postoji, godinama. Ameri ga napravili (ili platili). Nema graničnih prelaza. Kao jedno.

Edited by Yoyogi
spelling, atoput - autoput
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2019 at 11:26 AM, Duh koji lebdi said:

 

Hmmm...Intervju je poduzi, potrazicu tacno na tajmlajnu gde je taj deo...Inace, siguran sam da ces se ti sloziti sa nekim stvarima ako odgledas intervju (Kosovo-bliza istorija-spoljna politika-kriticki pogled na stanje u drustvu danas), a sa nekim drugim mozda i ne.

 

Edit: od 1:34:00 otprilike.

  Hide contents

 

 

 


1:34:00 - 1:48:00
 

Dobro je da ovo stoji iz dva razloga:

1) Ako ikada iko bude imao dilemu oko Demokratske Opozicije 90’ - vrlo precizno se ona ovde samodefiniše kao izrazito nacionalistička. Primarne odlike :

- zaslepljenost revanšizmom

- ukopanost u mistični/sudbinski patos plemenske etno zajednice

- konzervativno retrograno patrijarhalni pristup rešavanju političkih izazova 

- nesposobnost usvajanja koncepta koji prevazilazi isključivo ličnu spoznaju sveta (personifikacija)

 

2) Porazna činjenica da je ona, kao takva, i dalje “elita“ ovog društva, jer ispoljava samokritičnost i manifestuje naznake prihvatanja realnosti, odnosno upražnjava pragmatizam. 
 

Drugo & dalje nisam gledao. 

“30-50 milijardi” / “ako mogu Rumuni i Hrvati” / “bezuslovan prijem u punopravno članstvo” / “šiptari” / ”Justin i Nikolaj” / “sudbina” / “neki veliki čovek da nam kaže” ...

 

Kao neka Sci-Fi. Ovo mi se redovno dešava kada se vratim u Srbiju. Višedecenijska bifurkacija koju ne mogu da svarim. Pa ni virtuelno... jadno & bedno. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GlennGould said:

...

2) Porazna činjenica da je ona, kao takva, i dalje “elita“ ovog društva, jer ispoljava samokritičnost i manifestuje naznake prihvatanja realnosti, odnosno upražnjava pragmatizam. 

 

Koja je to "elita"? Na koje misliš? Na elitu  kao Vesna Pešić?

Oni su se odnarodili i omogućili skoro večnu vlast AV.

 

Šešelj jednom reče, "Kada dođemo na vlast, vladaćemo 100 godina."

 

Nije on na vlasti ali oni koje je on slao po burek su bili Predsednici naše države, danas Premijeri. Oni će vladati 100 godina.

 

Da je neko, kao medved, prespavao zime i probudio se, video bi danas isto kao pre 30 godina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2019 at 12:29 PM, A sad said:

 

Da li je kasno ili ne to je pitanje. Mislim da nije kasno. Zasto? 

Raspadom SSSR USA je postala jedinu globalni igrac. Ipak politika koju je primenjivala nije bila politika potpunog secenja ruskog uticaja u nekada intresnoj sferi SSSRa vec podela uticaja. Ta politika je iznedrila formulu za resavanje problema koja se naziva zamrznuti konflikt. Cilj je bio zamrznuti sukob, svako ce dobiti nesto, i cekati bolje vreme u buducnosti, kada ce svi biti zajedno, da se problen resi. Trenutno resavanje problema bi moglo izazvati nezadovoljstvo, a u buducnosti to vise nece ni biti toliko bitno zato sto cemo svi biti zajedno. (Ovo je naravno uprosteno uz malo karikiranja) Tako da smo imali zamrzavanje konflikta u Pridnjestrovlju, Nagornokarabahu, Abhaziji, Juznoj Osetiji, Adzariji, Gagauziji... Slicno tome bilo je i sa BiH, jer dejtonski sporazum nije nista drugo nego zamrzavanje konflikta, uz neke mehanizme koji omogucavaju stvaranje koliko toliko funkcionalne celine u buducnosti.

Kosovo je reseno nesto drugacije, ali i tamo postoji mnogo elemenata zamrznutog konflikta. Nezavisnost je bila unilateralna. Deo teritorije Kosova je pod limitiranom kontrolom kosovske vlade, dok se Srbija na delu svoje teritorije suocava sa separatizmom i otvorenom netrpeljivoscu lokalnog stanovnistva. Nacionalisticke teznje se podgrevaju sa obe strane veoma lako i u turbulentnim svetskim odnosima prete da buknu u buducnosti.

Prvo delimicno Dzordz Bus, a zatim i Tramp potpuno uvode u spoljnu politiku metod koji nudi trajno resenje. To je po meni svakako bolja opcija od opcije zamrznutog konflikta. Na zalost ta politika do sada bas i nije bila uspesna, ali ne mora da znaci da nece biti u buducnosti. Trampu ocajnicki treba uspeh, i Kosovo je najlaksi za resavanje od svih geostrateskih problema sa kojima se USA suocava.

 

Razmena teritorija bi dovela do mogucnosti za konacno resavanje kosovskog cvora i do spustanja tenzija u odnosima Srba i Albanaca. Multietnicki eksperimenti nisu dali zeljene rezultate i ne funkcionisu ni u BiH, ni na Kosovu, ali ni u vecini drugih drzava. Kada nema neresenih pitanja mogucnost za ratom i terorizmom je minimalna. To ostaje samo nekim ekstremistima sa obe strane da se loze. Da li ce to zacementirati mrznju? Pa, mozda, ali ce relaksirati odnose u ekonomskom smislu, a posle toga i u ostalim sferama. Uostalom, niko ni ne ocekuje da se "volimo", ljubav je za neke druge sfere zivota.

 

Naravno, to nije jedino moguce resenje, moguca su i neka druga. Ali je jedino celovito resenje koje dugorocno resava konflikt. Samo clanstvo u EU i ekonomski napredak nisu dovoljni da se problem resi. To su neophodni uslovi, ali ne i jedini. Uz to je potrebno povuci granicu sa kojom nijedna strana nece biti ponizena. Da se ne lazemo, tenzije koje su vekovima postojale izmedju Francuske i Nemacke splasle su tek kad se posle drugog svetskog rata doslo do koliko toliko cvrstih etnickih granica (delimicna frankonizacija Alzasa i potpuna Lorena, a sa druge strane granice bez frankofonih oblasti). Slicno je i sa nekim drugim drzavama. Znaci uz ekonomski razvoj, eu integracije potrebno je povuci koliko toliko "prirodne" granice i resiti konflikt, a ne zamrzavati ga. 

 

Za promenu etnonacionalisticke matrice je neophodno vreme. Najmanje decenije, eu nikako nije dovoljan uslov za to. Ne mozemo cekati decenijama da se rese problemi, to nas ne vodi nigdi, pa ni odustajanju od te etnonacionalisticke matrice. 

 

4 hours ago, Vjekoslav said:

 

ovo su samo wannabe projekcije domacih narativa na svijet i Zapadnu Evropu.

 

niti je visestoljetni sukob Francuske i Njemacke bio etnickog karaktera, niti je uopce francuski nacionalizam etnicki (ako nekome nije jasna razlika civilnog i etnickog nacionalizma neka usporedi tekovine francuske, engleske i americke revolucije s tekovinama kosovskog mita), i na koncu svakako da ECSC, kao preteca danasnje EU, nikada ne bi nastala da su saveznici nakon II. svj. rata postavili ekonomiju Zapadne Evrope na folklorne tronosce. Bosna je u posljednjih 70ak godina dvaput okupana u krvi upravo zbog "celovitih resenja koje dugorocno resavaju konflikt". sto bi se uopce dogodilo s danasnjom Vojvodinom ako cemo se drzati takvih "resenja"? jedan dio Madjarskoj, drugi Hrvatskoj, treci Rumuniji, cetvrti Srbiji, a peti eksteritorijalni, Slovackoj? i svakako jedan Crnoj Gori. od tolikog bullshita ima da nikne Novi Lovcen usred Novoga Sada, sve sa karijatidama ispred ulaza u "relaksaciju ekonomskih odnosa". 

 

dakle opet se pretpoliticki folklor, kao i 1987. godine, kada se pojavljuje na politickoj sceni Srbije kao vulgarna manifestacija komunistickog bijega od slobodnog trzista, predstavlja kao uslov politicke stabilnosti i ekonomskog oporavka. stovise, kao historijska neminovnost. realnost je medjutim pokazala da se smirivanje tzv. etnickih tenzija ne dogadja kroz institucionalizaciju ekonomskog bezumlja. jugoslavensko-neradnicka prica ima svoje korijene u hajduckom barbarogeniju dinarske rase, odnosno u junackom bjezanju naseg Ere od racionalizma i prosvjetiteljstva. svoje pak utociste, ili bolje reci pribjeziste od globalizacijskih procesa, posljednjih 40ak godina pronasla je u danasnjim etnickim nacijama. zato su one izvor ne samo stalnog konflikta (rat kao najveci kulturni dogadjaj), vec i stalne ekonomske bijede.

 

 

@A sad

Čini mi se da polaziš od pogrešne pretpostavke da će se pitanje Kosova rešavati u Washingtonu. Mislim da je adresa promenjena, te da će se uskoro (ovde je bilo najavljeno za Jesen) Bruxelles pitati, ako se iko pita.

 

To je za Srbiju daleko povoljnija opcija:

Macron - Merkel - Serrano

                  &

Vučić - Kurti 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Stondisha said:

 

 

ne razumem ovaj upis iskreno.

 Aljbin Kurti ne ume drugacije, kao i politicki otac mu, Adem Demaci. Nema on nikakve koristi od price o trovanju, ali to je modus iz koga ne moze da izadje. Zato sam napisao da je bolest u pitanju...iskreno mislim da je covek tezak psiho bez ikakvog osecaja za real politiku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, GlennGould said:

 

 

@A sad

Čini mi se da polaziš od pogrešne pretpostavke da će se pitanje Kosova rešavati u Washingtonu. Mislim da je adresa promenjena, te da će se uskoro (ovde je bilo najavljeno za Jesen) Bruxelles pitati, ako se iko pita.

 

To je za Srbiju daleko povoljnija opcija:

Macron - Merkel - Serrano

                  &

Vučić - Kurti 

Zasto mislis da je to povoljnija opcija?

Link to comment
Share on other sites

Zato što Srbija ne predstavlja nikakav faktor za spoljnu politiku US. 
Zato što je pro Kosovski lobi daleko zastupljeniji u Washingtonu. 
Zato što EU ima sigurnosno-političko-ekonomski interes da se to pitanje reši. 
Zato što u EU diplomatiji postoje zemlje koje nisu za unilateralnu nezavisnost na etno/regionalnoj bazi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Šetnja Vučića i Rame Novim Sadom daje neku nadu. Valjda su o nečemu značajnom i pričalii pre tih snimaka.

Nameru  da se sa Albancima sretne, pogotovo na tom najvišem nivou,  i razgovara o prijateljstvu, Tadić to  nije ispoljavao.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Yoyogi said:

Šetnja Vučića i Rame Novim Sadom daje neku nadu. Valjda su o nečemu značajnom i pričalii pre tih snimaka.

Nameru  da se sa Albancima sretne, pogotovo na tom najvišem nivou,  i razgovara o prijateljstvu, Tadić to  nije ispoljavao.

 

Nije to prvi susret Vučića i Rame, susretao se Vučić i sa Kolindom i sa Izetbegovićem, napravili predstavu, da bi posle njihovi prilepci nastavili prepucavanje preko medija. 

Bolje je da ima isusreta, makar i radi slikanja, nego da se samo razmenjuju uvrede, ali ne uliva mi nikakvu realnu nadu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

 

Nije to prvi susret Vučića i Rame, susretao se Vučić i sa Kolindom i sa Izetbegovićem, napravili predstavu, da bi posle njihovi prilepci nastavili prepucavanje preko medija. 

Bolje je da ima isusreta, makar i radi slikanja, nego da se samo razmenjuju uvrede, ali ne uliva mi nikakvu realnu nadu.

 

Ma i to što kažeš, slažem se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Yoyogi said:

Šetnja Vučića i Rame Novim Sadom daje neku nadu. Valjda su o nečemu značajnom i pričalii pre tih snimaka.

Nameru  da se sa Albancima sretne, pogotovo na tom najvišem nivou,  i razgovara o prijateljstvu, Tadić to  nije ispoljavao.

 

Šetali su Vučić i Rama x puta do sad...   pa su toaletoidi pisali ovako kad je rama otišao.... bukvalnpo drugi dan od odlaska njegovog:

 

Quote

 

 

kad im iz EU i USA narede da se ponašaju  onda se slikaju, šetaju, druže i ljube, kao u privatnom životu što rade, a kad im se stolica zaljuja odma je neka drama i u dilu medjusobnom se napadaju i optužuju...  tako da ono,  dok se celoj toj ekipi ne vide ledja... nema nama nekog medjuetničkog pomirenja na državnom nivou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GlennGould said:

Zato što Srbija ne predstavlja nikakav faktor za spoljnu politiku US. 
Zato što je pro Kosovski lobi daleko zastupljeniji u Washingtonu. 
Zato što EU ima sigurnosno-političko-ekonomski interes da se to pitanje reši. 
Zato što u EU diplomatiji postoje zemlje koje nisu za unilateralnu nezavisnost na etno/regionalnoj bazi. 

Istu tu situaciju imamo vec 20+ godina. Ne vidim da je donela nesto pozitivno u slucaju Kosova, Evropa,ovakva kakva jeste nema snagu da resi ni neke jednostavnije probleme.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Sto se tice pominjana ovog Marsalavog plana, to mi vise izgleda kao zelja da se zavijeno u rukavicama proda tapija za Kosovo za 20 milijardi.

Od toga nema nista, niko nece dati 20 milijardi. 

 

pa naucilo se tako privredjivati, jos od zajma za privredni preporod 1989. mada treba naglasiti da je ekonomska logika takve privrede puno starija od pojave Milosevica. sta drugo osim hajducije gospodarstvo utemeljeno u etnickom narativu moze ponuditi? dakle ili je hajducija prema vlastitim gradjanima ili je hajducija prema medjunarodnoj zajednici. sad samo cekam da se neki ignorant javi i drekne "turizam!"

 

 

4 hours ago, pendulum said:

 

Ne moraš meni da saopštavaš, ja sam samo prokomentarisao da izneti predlog veoma liči na ono što je harper pisao na b92, jednom prilikom, kao svoje viđenje rešenja kosovskog problema (da dopunim: -NATO jer je harper govorio samo o ubrzanom ulasku u EU i nije spominjao "Maršalov plan" ali jeste o smanjenju uticaja Rusije u regionu..)

Evo, iskopah:

 

pisao je Harper i o podizanju stogodisnjeg zida izmedju Kosova i Srbije, sve sam ja to procitao. a slusao sam i Protica, u nekoliko navrata (btw. zanimljiv lik). medjutim i dalje ne vidim nikakve slicnosti s Marsalovim planom za Evropu nakon II. svj. rata. uopce, ponavljati navodnu mogucnost ekspeditivnog prijema Srbije u EU ne govori nista o stvarnim mogucnostima danasnje Evropske unije, ali govori puno o politikantima koji takve projekcije rade.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko se još seća te davne 2017, kada je predsednik naredio da svi Srbi sa Kosova moraju da glasaju za Srpsku listu? Jer je bilo neophodno da se odlučno odgovori velikoalbanskom nacionalizmu i da se spreči da ratni zločinci, kao što su Ramuš Haradinaj i Hašim Tači, vladaju Kosovom i Metohijom.

 

Srbi kao Srbi, poslušali su predsednika, izglasali Srpsku listu, dobili uživo pohvalu od Ace Srbina preko telefona. I onda je, sasvim neočekivano, Srpska lista podržala tamo nekog mirotvorca Ramuša Haradinaja i pomogla mu da formira Vladu Kosova. Cena? Prava sitnica, tri ministarska, šest mesta pomoćnika ministra, i još nepoznati broj organa nedobrovoljnih davalaca.

 

Neko će reći da su time počinili izdaju Kosova i Metohije, ali prema izveštavanju nacionalnih medija, oni su samo čista i otvorena srca i iz čiste ljubavi prema Aci Srbinu i majci Srbiji ušli u tu nepostojeću i nepriznatu Vladu Kosova iz nekih viših interesa. Žrtvovali su se i podržali ratnog zločinca Haradinaja samo kako bi omogućili formiranje Zajednice srpskih opština i sprečili stvaranje Vojske Kosova. A moral?

 

Kako kaže stari vic – „što se tiče morala, pa morali su“.

 

Pa, ima li barem nekih rezultata za ove dve godine?

 

Zajednicu srpskih opština nisu uspeli da formiraju. Ali je zato Vojska Kosova formirana. A Vlada Kosova, koja bi pala bez njihove podrške je ipak preživela. Jer su predstavnici Srpske liste sve vreme udobno sedeli u svojim foteljama. Tri ministarske i šest pomoćničkih. I da, nisu ustali ni kad je ta ista Vlada Kosova uvela takse od 100% na robu iz Srbije. Na kraju ih je iz tih fotelja isterao sam Haradinaj, koji je podneo ostavku i inicirao vanredne izbore. Da nije bilo njega, možda bi i njima neki organi potpuno srasli sa tim foteljama.

I šta sad? Novi izbori a stara Srpska lista. Za koga glasati?

 

Olivera ubili, ono što je ostalo od njegove partije preuzeli. Nemaju izbora. Šta se mora, mora se. Predsednik naredio da se opet glasa za Srpsku listu ili nema više plata, nema penzija, a boga mi, neće biti ni socijalne pomoći. Hoće Aco Srbine ponovo svih deset mandata, jer se nikad ne zna kakva nova politička trgovina može da se desi, sa Pacolijem ili nekim drugim, nije bitno.

 

Para vrti gde burgija neće, kaže lepo naš narod. A i ta jahta je baš bezveze, jer je prema rečima našeg Ace Srbina košta čak 10.000 puta manje od onoga što je (naravno) Đilas pokrao. E, Aco, Aco. Znaš li da se patološki lažovi najlakše otkrivaju tako što pacijent počne sa preuveličavanjem? Ne znaš. E, pa evo malo pomoći. Cena Pacolijeve jahte, koja inače vredi nešto ispod 5 miliona funti, kad se uveliča 10.000 puta, daje iznos od, pazi sad, skoro 60 milijardi evra! Pa kako je sad odjednom Đilasov lopovluk sa 500 miliona, skočio čak na 60 milijardi evra? Da nisi opet zaboravio da popiješ lek? Ili da se konsultuješ sa doktorom ili farmaceutom. Doduše, nije ovo prvi put da Aco Srbine „izleti iz krivine“. Ko se još seća izjave kako je otvorio 180 fabrika? Da li znate da je u Srbiji ukupno otvoreno 49 fabrika (Budžet Srbije, vrh strane 104, da se ne mučite) u periodu u kome postoje subvencije stranim investitorima? Od kojih su neke u međuvremenu i zatvorene.

 

Ali da se vratimo na Kosovo i Metohiju. Broji Aco Srbine svojih deset mandata, sav srećan i ponosan, na svim nacionalnim medijima, i hvali se kako je preko 90% glasova Srba sa Kosova i Metohije otišlo Srpskoj listi. Isto tako mudro ćuti da je od 118.000 Srba sa pravom glasa glasalo samo njih pedesetak hiljada, što znači da ga je većina Srba bojkotovala. Ali nema veze, sve dok Aco Srbine ima svojih 30 srebrnjaka, odnosno 10 mandata u Skupštini Kosova, koju inače ne priznaje.

 

Nema kod Aco Srbine ono „ni Kurta ni Murta“. Oće on sa svima. Dobri su njemu i Kurti i Mustafa. Ali izgleda neće oni njega. Ni Kurti, ni Mustafa, ni Ramuš, ni Hašim. A izgleda da ga neće više ni Srbi sa Kosova i Metohije, barem ta većina koja je odlučila da ne dozvoli da ih još jednom prevedu žedne preko vode, čitaj Kosova Polja.

 

Ostade Aco Srbine na ledini, sa svojih 30 srebrnjaka, odnosno 10 mandata, da razmišlja kao Juda Iskariotski o posledicama svojih (ne)dela i o tome šta mu nosi budućnost.

A nema više ni Pacolijeve jahte, da mu pomogne da opet preveze Srbe žedne preko vode. Potopio je ovaj izborni cunami. Posle Severne Makedonije, i na Kosovu i Metohiji su izgleda počeli da duvaju neki drugi vetrovi.

 

Kada će se Srbija opametiti? I da li će ikada? Zavisi samo od nas. Jer smo mi promena.

Mislite o tome. Jer je sve stvar izbora. Pa i bojkot.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...