Jump to content

Istorija tenisa


Milutinov Tata

Recommended Posts

https://www.instagram.com/p/Cc_BG9mMHGC/

 

- Vojo, znate koji je danas datum?
- Znam, bre, što?
- Pa danas je 29 godina od kada je Moniku Ginter Parhe napao u Hamburgu.

Za sve koji ne znaju, Voja Veličković je legenda srpskog teniskog novinarstva. Hroničar svih teniskih dešavanja 30 godina unazad. Od Voje nema većeg cara. Zato će naredni redovi biti posvećeni njegovoj priči o Maloj Mo.

- Sećam se ja na odmoru, igram fudbal, a znaš kako je to bilo sankcije, bez mobilnih telefona... Vraćam se kući, kaže žena: "Zvali te 20 puta iz redakcije." Javim se i čujem vesti. Znaš Monika je bila čudo. Bila je ludnica isto kao i sada sa Noletom u Australiji - priča Voja.

Kaže da nema pojma kako je popunio stranu.

- Ma agencijske vesti skidao. Ali ovo je bitnije: ta psihološka čvrstina koju je ona kao dete pokazivala, a bila je dete da se ne lažemo kad se to desilo, neviđena... Ma jača je bila od Noleta psihološki, veruj mi. Poznajem ih oboje.

Voji morate da verujete na reč. Pitam ga kako je moguće da se to uopšte desilo.

- Ma, ne zajebavaj, sedeo iza nje, samo je pružio ruku. Tada je život bio dosta jednostavniji. Sećam se moj prvi Vimbldon, 1980. i neke i moja žena hoće da se vrati avionom za Beograd i jebote, kupi avionsku kartu na tuđe ime i uđe u avion. Niko te nizašta nije proveravao. Sad da to uradiš bio bi smešten u zatvor u roku od odmah. Tako i taj ludak, uneo nož i eto.

U dahu dodaje:
- Iznenadilo me je u svemu tome što se nije vratila pre. Ali mislim da je nju dokosurilo to što joj se otac razboleo od raka. Bila je neviđeno vezana za njega. Vratila se tek pošto joj je tata umro. Šteta.. Velika šteta...

Voja tvrdi da bi ona bila najbolja ikada. Ali...
- Jebiga, život je čudo. Dese se stvari koje nikada ne bi trebalo da se dese.. Već je 29 godina prošlo...

#monikaseles #hamburg #napad #ginterparhe

 

 

 

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2007:

 

 

Novak obecao da ce neko od njih troje u narednih godinu-dve doneti trofej. On i Ana ispunili obecanje.

 

Monika 1990: - nije svirana himna

 

kako je bila vesela, a dete

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

nesto sam se setila Delpove pobede na USO i nadjoh ovaj blamantni snimak ceremonije, gde idiot od voditelja nije dozvolio Delpu da se obrati na spanskom

 

tip sve vreme blebece, niko ne moze da dodje do reci od njega, a ne da Delpu kao sampionu da progovori vise od 30 sekundi. a i tih 30 sekundi koje je prvo dobio su bile o Fedu i o Viljasu koji je takodje osvojio titulu. Mamlaz nije dao da se Delpo zahvali svom timu, navijacima i porodici. A pre toga je Fedu dao da prica koliko hoce, niej ga prekidao.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeff je odbrojao do #85

https://www.tennisabstract.com/blog/2022/02/01/introducing-the-tennis-128/

128. Beverly Baker Fleitz

127. Stan Wawrinka (podcast)

126. Jean Borotra

125. Li Na

124. Betty Nuthall

123. Michael Stich (podcast)

122. Ashley Cooper

121. Angela Mortimer

120. Kei Nishikori

119. Adrian Quist

118. Bill Johnston

117. Darlene Hard

116. Ted Schroeder

115. Rosie Casals (podcast 1 | podcast 2)

114. Andrea Jaeger

113. Karel Koželuh

112. Shirley Fry

111. Goran Ivanišević (podcast)

110. Frank Kovacs

109. Anita Lizana

108. Molla Mallory

107. Jim Courier (podcast)

106. Sarah Palfrey Cooke

105. Petra Kvitová

104. Vinnie Richards

103. Tony Roche

102. Jadwiga Jędrzejowska

101. Ashleigh Barty

100. Dorothy Round

99. Tom Okker

98. Zina Garrison

97. Frank Parker

96. Elena Dementieva

95. Vitas Gerulaitis

94. Kitty McKane Godfree

93. Simona Halep

92. Gottfried von Cramm

91. Ann Jones

90. Caroline Wozniacki

89. Michael Chang

88. Mary Joe Fernández

87. Juan Martín del Potro

86. Margaret Osborne duPont

85. Svetlana Kuznetsova

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 6:29 AM, wwww said:

nesto sam se setila Delpove pobede na USO i nadjoh ovaj blamantni snimak ceremonije, gde idiot od voditelja nije dozvolio Delpu da se obrati na spanskom

 

tip sve vreme blebece, niko ne moze da dodje do reci od njega, a ne da Delpu kao sampionu da progovori vise od 30 sekundi. a i tih 30 sekundi koje je prvo dobio su bile o Fedu i o Viljasu koji je takodje osvojio titulu. Mamlaz nije dao da se Delpo zahvali svom timu, navijacima i porodici. A pre toga je Fedu dao da prica koliko hoce, niej ga prekidao.

 

Mec je igtran u ponedeljak, prenosen na CBS-u (tad su oni imali prava). Posto se oduzio narusio im je programsku semu, pa su zbrzali kraj ceremonije. Bruka, ali to je tako kada onaj koji vodi ceremoniju nema osecaja za ove stvari.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

Jeff je odbrojao do #85

https://www.tennisabstract.com/blog/2022/02/01/introducing-the-tennis-128/

128. Beverly Baker Fleitz

127. Stan Wawrinka (podcast)

126. Jean Borotra

125. Li Na

124. Betty Nuthall

123. Michael Stich (podcast)

122. Ashley Cooper

121. Angela Mortimer

120. Kei Nishikori

119. Adrian Quist

118. Bill Johnston

117. Darlene Hard

116. Ted Schroeder

115. Rosie Casals (podcast 1 | podcast 2)

114. Andrea Jaeger

113. Karel Koželuh

112. Shirley Fry

111. Goran Ivanišević (podcast)

110. Frank Kovacs

109. Anita Lizana

108. Molla Mallory

107. Jim Courier (podcast)

106. Sarah Palfrey Cooke

105. Petra Kvitová

104. Vinnie Richards

103. Tony Roche

102. Jadwiga Jędrzejowska

101. Ashleigh Barty

100. Dorothy Round

99. Tom Okker

98. Zina Garrison

97. Frank Parker

96. Elena Dementieva

95. Vitas Gerulaitis

94. Kitty McKane Godfree

93. Simona Halep

92. Gottfried von Cramm

91. Ann Jones

90. Caroline Wozniacki

89. Michael Chang

88. Mary Joe Fernández

87. Juan Martín del Potro

86. Margaret Osborne duPont

85. Svetlana Kuznetsova

Svaka čast Jeffu na bazi tennis abstract (iako bi sajt mogao da modernizuje) , verujem da bi se mnogi  pasionirani ljubitelji tenisa odlučili i za chip in ako bi pokrenuo fund raising. Ali nikako mi ne ide mešanje ATP I WTA iz mnogo razloga. No nije jedini, tenis je valjda redak sport gde se takva rangiranja rade .Zamislite tako nešto za fudbal ili boks npr

Koliko mi je poznato veliki je navijac Nadala (pa da vidimo nepristrasnost). Takodje je u šali rekao da će morati da izbriše nalog kada objavi ko je od big 3 prvi (redosledom od najnižeg do najvišeg).:57:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Keira said:

Svaka čast Jeffu na bazi tennis abstract (iako bi sajt mogao da modernizuje) , verujem da bi se mnogi  pasionirani ljubitelji tenisa odlučili i za chip in ako bi pokrenuo fund raising. Ali nikako mi ne ide mešanje ATP I WTA iz mnogo razloga. No nije jedini, tenis je valjda redak sport gde se takva rangiranja rade .Zamislite tako nešto za fudbal ili boks npr

Koliko mi je poznato veliki je navijac Nadala (pa da vidimo nepristrasnost). Takodje je u šali rekao da će morati da izbriše nalog kada objavi ko je od big 3 prvi (redosledom od najnižeg do najvišeg).:57:

Samo da kažem kako je lepo videti te opet na forumu :thumbsup:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja ću se vratiti na Monikinu priču-ne znam koliko je ovaj čovek što je napisao merodavan i kakav ugled uživa u novinarstvu, ali ja neke stvari čitam prvi put (da joj je branjeno da "stenje", da su je baš toliko mrzeli etc).

Još nije pomenuti ni Balašević kod kog je Monika vježbala (ako je i to tačno)....

Elem:

 

https://www.index.hr/sport/clanak/napali-su-je-nozem-mjerili-joj-koliko-glasno-stenje-a-izdale-su-je-i-kolegice/2367655.aspx

 

Inače, ja sam počela da pratim tenis od Monike...koliko sam mogla...

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

sledi top 40

 

On 5/15/2022 at 12:57 AM, wwww said:

Jeff je odbrojao do #85

https://www.tennisabstract.com/blog/2022/02/01/introducing-the-tennis-128/

128. Beverly Baker Fleitz

127. Stan Wawrinka (podcast)

126. Jean Borotra

125. Li Na

124. Betty Nuthall

123. Michael Stich (podcast)

122. Ashley Cooper

121. Angela Mortimer

120. Kei Nishikori

119. Adrian Quist

118. Bill Johnston

117. Darlene Hard

116. Ted Schroeder

115. Rosie Casals (podcast 1 | podcast 2)

114. Andrea Jaeger

113. Karel Koželuh

112. Shirley Fry

111. Goran Ivanišević (podcast)

110. Frank Kovacs

109. Anita Lizana

108. Molla Mallory

107. Jim Courier (podcast)

106. Sarah Palfrey Cooke

105. Petra Kvitová

104. Vinnie Richards

103. Tony Roche

102. Jadwiga Jędrzejowska

101. Ashleigh Barty

100. Dorothy Round

99. Tom Okker

98. Zina Garrison

97. Frank Parker

96. Elena Dementieva

95. Vitas Gerulaitis

94. Kitty McKane Godfree

93. Simona Halep

92. Gottfried von Cramm

91. Ann Jones

90. Caroline Wozniacki

89. Michael Chang

88. Mary Joe Fernández

87. Juan Martín del Potro

86. Margaret Osborne duPont

85. Svetlana Kuznetsova

 

84. Lleyton Hewitt
83. Jack Crawford
82. Maria Esther Bueno
81. Budge Patty
80. Andy Roddick
79. David Ferrer
78. Simonne Mathieu
77. Henri Cochet
76. Pam Shriver
75. Virginia Wade
74. Lew Hoad
73. Elizabeth Ryan
72. Stan Smith
71. Tony Trabert
70. John Bromwich
69. Nancy Richey
68. Manolo Santana
67. Mary Pierce
66. Vic Seixas
65. René Lacoste
64. Bobby Riggs
63. Ora Washington
62. Amélie Mauresmo
61. Ilie Năstase
60. Frank Sedgman
59. Evonne Goolagong
58. Pancho Segura
57. Louise Brough
56. Tracy Austin
55. Roy Emerson
54. Jana Novotná
53. Hilde Krahwinkel Sperling
52. John Newcombe
51. Hana Mandlíková
50. Mats Wilander
49. Helen Jacobs (Part 1 | Part 2)
48. Arthur Ashe
47. Jennifer Capriati
46. Victoria Azarenka
45. Conchita Martínez
44. Jaroslav Drobný
43. Guillermo Vilas
42. Althea Gibson
41. Doris Hart

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

poslednji britanac upravo sleteo medju abstraktovih 30, tj u top 15 muskih

 

29. Andy Murray
30. Martina Hingis
31. Gabriela Sabatini
32. Boris Becker
33. Justine Henin
34. Ellsworth Vines
35. Pauline Betz
36. Maria Sharapova
37. Fred Perry
38. Andre Agassi
39. Kim Clijsters
40. Stefan Edberg

 

ostaje da vidimo do kraja godine kako ce razvrstatati ostatak druzine gde ce izvesno biti vise od polovine (15) amera, troje kengura, po dvoje nasih, ceha i spanaca i po 1 svedjanin, svajcarac, francuskinja i nemica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romantik said:

NIsam bas pratio po kojim kriterijumima ovo rade, ali kakvi god da su nema mi logike da Klajsters bude ispred Edberga a Beker ispred Agasija :smiley5:

Ne postoji objektivan kriterijum da u istu listu stavljaš muškarce i žene, plus mešanje amaterskog i pro tenisa... ovo je IMO glupost teška...

Link to comment
Share on other sites

meni su interesantni i lista i clanci.
posto je jednaka zastupljenost muskih i zenskih najbolje ih zasebno posmatrati, bar tako ja gledam- Marej 15, Beker 16 itd
razlicite epohe jesu nezahvalne za porediti, recimo Klajstersovu sa Bets ili Hart, ali vec sa Henin i Hingis mozemo (kao i savremenike Vajnsa i Perija npr) i tu su redosledi ok.
a za Borisa u top ten open ere (na mojoj listi takodje) mislim da i dalje ima mesta. nema tu greske

Link to comment
Share on other sites

A po kojim kriterijumima je Beker bolji od Agasija? Jednodimenzionalni igrac, manje slemova, manje svega (ne znam jedino za ATP listu). Da mi je neko rekao da cu ikad u zivoti braniti Agasija u bilo kojoj raspravi ne bih mu verovao, posto mi je do dana danasnjeg bio najomrazeniji teniser, ali covek je imao kvalitet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Moram pomenuti da su kroz tenisku kademiju NIka Bolitijerija prosli neki od najvecih tenisera/ki u istoriji igre: Agasi, Sampras, Beker, Hingins, Kurijer, Sharapova..nisam siguran,pa necu da napisem jesu li i sestre Vilijams jedno vreme bile pod njegovim "patronatom"..?

Od tenisera/ki sa prostora koji danas obuhvata Srbiju: Miomir Kecmanovic, Filip Krajinovic, Jelena Jankovic, Monika Seles. Mislim da trenutno njegovu tenisku akademiju pohadja jedna mlada srpska teniserka cijeg imena trenutno ne mogu da se setim.

Od svih pobrojanih,usudicu se da napisem, nejvece rezultate je (kao clanica akademije) postigla Monika Seles. Stigla je na Floridu 1986.godine i kao Bolitijerijeva sticenica osvojila je devet GS titula i postala br.1.

Bolitijeri je imao zanimljivu biografiju: diplomirao je filozofiju, sluzio u americkoj armiji, upisao pravo,ali je zbog rada u tenisu odustao od njega. Njegov koncept je bio originalan po tome sto je prvi obezbedio da mladi talenti treniraju i zive na istom mestu..to pre njega niko nije obezbedjivao. Kad je poceo sa svojom skolom tenisa, jedan sat treninga je naplacivao nesto vise od jednog dolara,a posle je ta cifra otisla na cak 900 dolara po casu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Drug Crni said:

nisam siguran,pa necu da napisem jesu li i sestre Vilijams jedno vreme bile pod njegovim "patronatom"..?

Jesu, mada je nejasno koliko dugo. Zanimljivo da je u filmu King Richard samo jednom usputno spomenut, ako se dobro sećam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...