Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

30 minutes ago, Angelia said:

Pa ti si ponudio generalizaciju. Mentalitet ne mora generalno da bude losa stvar, ali moze da ima lose aspekte koji jednostavno zasenjuju dobre. I ne vidim zasto je problem kritikovati takav mentalitet, pogotovo kad je, kao u slucaju Balkana, doveo do nekih losih posledica, ukljucujuci da neki ljudi beze od istog. 

 

Ako tvrdis da je mentalitet, a nikako da objasnis tacno sta je to, doveo do problema na Balkanu, onda to nije konstruktivna kritika, nego povrsno gledanje na stvari, sto je opet neka super-generalizacija.

 

Ja apsolutno nisam protiv kritike svih negativnih pojava u bilo kom drustvu, srspkom, bosanskom, kanadskom, americkom, ali kritika nije kada kazes

Quote

Ja mislim da im je najbolja opcija da kupe dosta kanapa, pa kako ko predje granicu da ga vezu za drvo....da ne pobegne :classic_biggrin: 

 

sa obaveznim cerekanjem na kraju, sto vidim uglavnom pre svega kao neku vrstu arogancije. 

 

Mislim mozemo samo da se slozimo da se nas dvoje ne slazemo u vecini stvari i pogleda na svet, a imamo manje-vise isti mentalitet. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Amigo said:

 

Ako tvrdis da je mentalitet, a nikako da objasnis tacno sta je to, doveo do problema na Balkanu, onda to nije konstruktivna kritika, nego povrsno gledanje na stvari, sto je opet neka super-generalizacija.

 

men·tal·i·ty
the characteristic attitude of mind or way of thinking of a person or group.
 

mentality, outlook, mindset, mind-set(noun)

a habitual or characteristic mental attitude that determines how you will interpret and respond to situations

 

mentality - a habitual or characteristic mental attitude that determines how you will interpret and respond to situations

attitude, mental attitude - a complex mental state involving beliefs and feelings and values and dispositions to act in certain ways; "he had the attitude that work was fun"
 
Nadam se da je to precizno.
A ako ne: 

Mentalitet ili mentalni sklop (lat. mens, "u vezi duha" ) označava pretežna razmišljanja i sklopove ponašanja jedne osobe ili jedne društvene grupe osoba, a odnosi se i na cijele narode.

Pojam može biti i negativno konotiran kao predrasuda ili stereotip. S druge strane može biti korišten i kao opis za osnovno ponašanje društvenih zajednica.

 

46 minutes ago, Amigo said:

 

sa obaveznim cerekanjem na kraju, sto vidim uglavnom pre svega kao neku vrstu arogancije. 

 

Aha to je arogancija da se smejes idiotskim idejama vlasti u SR :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ma Angelija nisam ja pitao za definiciju, nego kada kazes to je zbog mentaliteta, to ne znaci nista, osim generalizacije miliona ljudi.

Pa ne idu svi preko reda, cak mislim da je to jedna manjina, tj da vecina ljudi ceka u redu bez ikakvih problema.

Link to comment
Share on other sites

mentalitet • muški rod Celokupno duhovno ustrojstvo, način mišljenja, shvatanja, sklonosti, raspoloženja i dr. jednog čoveka, drutvenog reda, pokolenja itd., duševno stanje, duhovna nastrojenost. (lat.)

Ovo lat, objasnjava nerazumevanje reci, to potice od latinskog ili Anglosaksonskog korena, a taj nam se ne uklapa proces razmisljanja.

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

Ma Angelija nisam ja pitao za definiciju, nego kada kazes to je zbog mentaliteta, to ne znaci nista, osim generalizacije miliona ljudi.

Pa ne idu svi preko reda, cak mislim da je to jedna manjina, tj da vecina ljudi ceka u redu bez ikakvih problema.

Da je to manjina, mi to ne bi ni raspravljali nego bi to bila grupica budala koji ne postuju prihvacene norme ponasanja. Ali situacija je suprotna, radi se o vecini.

Kad sam ja ucila da vozim u BGu, jedan dan treba da udjem na Slaviju, i ja onako pocetnik, cekam uredno da se otvori prostor u saobracaju da udjem u kruzni tok, a instruktor kaze, ako tako budes vozila nigde neces stici, nego gas u uleci. Zasto mi je trebalo vremena, jer je vecina radila upravo to.

U UK sam otkrila jako ljubazne vozace, cak i kad pogresis oni ce uredno cekati da ispravis gresku, cekace da se ukljuce u saobracaj.... to ne znaci da nema ludaka vozaca, nego da im je norma ponasanja takva, a izuzeci su u manjini.

 

Znaci nema tu nikakve generalizacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo, da ja odem u Srbiju, kada se desi to bi bilo nekih 35 godina posle odlaska. I da tražim od države izdavanje novih dokumenata. Lična karta (ona, kao braon knjižica), vozačka dozvola i pasoš SFRJ, sve isteklo najkasnije 1995.

 

Za to bih angažovao profesionalce advokate (školske drugove), za pare. Oni bi mi rekli tačno šta mi treba i št amože i št ane može.

 

Ako to i uspe, onda da moja ćerka rođena u Bangkoku, državljanin Thai, Australije i Japana, da postane po očinstvu i državljanin Srbije.

 

Vidim po forumima da se to u Srbiji pojednostavilo, čini mi se da nije nemoguće a opet sam skeptičan. Na kraju, ako ništa, videli smo zemlju i šta imamo od familije, lepa i interesantna mesta, mesec dana koliko kao stranci možemo da ostanemo bez viza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma Angelija nisam ja pitao za definiciju, nego kada kazes to je zbog mentaliteta, to ne znaci nista, osim generalizacije miliona ljudi.
Pa ne idu svi preko reda, cak mislim da je to jedna manjina, tj da vecina ljudi ceka u redu bez ikakvih problema.


Kada su bile najave onih tornada u Americi itekako su gazili jedni preko drugih da dođu do zaliha vode i osnovnih životnih namirnica. Nije bilo strpljivih Amerikanaca lepih manira i smirenog mentaliteta.
Ljudi u Srbiji se još nisu odrekli one pomame za rafovima kada su uvedene sankcije.
Link to comment
Share on other sites

Evo, da ja odem u Srbiju, kada se desi to bi bilo nekih 35 godina posle odlaska. I da tražim od države izdavanje novih dokumenata. Lična karta (ona, kao braon knjižica), vozačka dozvola i pasoš SFRJ, sve isteklo najkasnije 1995.
 
Za to bih angažovao profesionalce advokate (školske drugove), za pare. Oni bi mi rekli tačno šta mi treba i št amože i št ane može.
 
Ako to i uspe, onda da moja ćerka rođena u Bangkoku, državljanin Thai, Australije i Japana, da postane po očinstvu i državljanin Srbije.
 
Vidim po forumima da se to u Srbiji pojednostavilo, čini mi se da nije nemoguće a opet sam skeptičan. Na kraju, ako ništa, videli smo zemlju i šta imamo od familije, lepa i interesantna mesta, mesec dana koliko kao stranci možemo da ostanemo bez viza.


Ja sam produžio sve moje dokumente bez ikakvih problema i čekanja. Vrlo prijatna službenica se potrudila da sve bude gotovo u ekspresno kratkom roku jer je znala da se vraćam za Norge.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, melankolic said:

 


Kada su bile najave onih tornada u Americi itekako su gazili jedni preko drugih da dođu do zaliha vode i osnovnih životnih namirnica. Nije bilo strpljivih Amerikanaca lepih manira i smirenog mentaliteta.
Ljudi u Srbiji se još nisu odrekli one pomame za rafovima kada su uvedene sankcije.

 

Pogledaj o kupovinama na Black Friday. Da li to pripisujes svim amerikancima, ili mozda dopustas, da ne mogu svi da stanu u prodavnice? Za razliku da u Srbiji, kad god je red vecina pokusava da preskoci, ili nadje vezu da posao obavi.

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj o kupovinama na Black Friday. Da li to pripisujes svim amerikancima, ili mozda dopustas, da ne mogu svi da stanu u prodavnice? Za razliku da u Srbiji, kad god je red vecina pokusava da preskoci, ili nadje vezu da posao obavi.


Ja to nisam tako doživeo. Itekako se lome oko flat televizora i mikrotalasnih. Prikazali na tv- u ovde kod mene.
Eno ti kako je lepo kada izađe novi model iphone- a.
Sva sreća pa ne može niko da mi prodaje maglu o tome kako svi lepo čekaju kada je nešto za džabe.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 


Ja to nisam tako doživeo. Itekako se lome oko flat televizora i mikrotalasnih. Prikazali na tv- u ovde kod mene.
Eno ti kako je lepo kada izađe novi model iphone- a.
Sva sreća pa ne može niko da mi prodaje maglu o tome kako svi lepo čekaju kada je nešto za džabe.

 

Pokusavam da ti nezno kazem, da to sto vidis na televiziji prikazuje jednu, ili dve, ili tri pordavnice, a ne celu populaciju. Koliko je ljudi u gomili za i-phone. Niko tebi ne prodaje nista, ponasas se isto kao drustvo iz Beograda za vreme rata kada Srbija nije bila u ratu. Ja im kazem ma ubijaju, a oni meni  ma ne, eno kazu na TV. Naravno da se desava, ali to nije simptomaticno, u tome je razlika!

Jos, samo nesto, gde to svi lepo cekaju kada je dzabe?

Link to comment
Share on other sites

Pokusavam da ti nezno kazem, da to sto vidis na televiziji prikazuje jednu, ili dve, ili tri pordavnice, a ne celu populaciju. Koliko je ljudi u gomili za i-phone. Niko tebi ne prodaje nista, ponasas se isto kao drustvo iz Beograda za vreme rata kada Srbija nije bila u ratu. Ja im kazem ma ubijaju, a oni meni  ma ne, eno kazu na TV. Naravno da se desava, ali to nije simptomaticno, u tome je razlika! Jos, samo nesto, gde to svi lepo cekaju kada je dzabe?

 

 

 

Ma lažu, Norvežani.

Umesto da prikažu kalifornijske surfere i devojke na rolerima oni prikazuju neki tamo grabež oko televizora u par prodavnica.

Odgovor na tvoje pitanje : sam si dao odgovor na pitanje u vezi mentaliteta a koje gubi svaki smisao kada masama daš odrešene ruke. I u Srbiji da se strogo poštuje zakon da vidiš kako bi se menjao mentalitet. Ne, nego vide šta rade razne Jutke i tatini sinovi (Željka Mitrovića npr.) pa onda razmišljaju “a što ja da se pravim da sam pošten”?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 


Ja to nisam tako doživeo. Itekako se lome oko flat televizora i mikrotalasnih. Prikazali na tv- u ovde kod mene.
Eno ti kako je lepo kada izađe novi model iphone- a.
Sva sreća pa ne može niko da mi prodaje maglu o tome kako svi lepo čekaju kada je nešto za džabe.

 

 

Touche :s_d:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ekstrapolacija nereprezentativne pojave. Gledao sam ja to isto u Sidneju. Pa niti znam nekog ko je u tim stampedima učestvovao niti znam nekoga ko zna nekoga.

Dobro dođe onima koji su se na Twitteru obrušili na onog američkog novinara koji je posle pobede Srbije nad USA u košarci pitao "Ima li u Srbiji uopšte hrane".

 

Ekonomska računica iza toga. Baš sam pitao jednoga iz "Grace Brothers" lanca dobrih robnih kuća u Australiji dok sam bio kod njih u računskom centru, reče mi on:

"Ta roba nije skinuta sa prodaje da ide za džabe ili u bescenje. To su uglavnom vraćeni neželjeni pokloni, kao, mladenci dobiju na poklon 5 mikrotalasa, 10 tostera, kućni aparati, tako to. Nama se ne isplati da ih vraćamo u prodaju a da se počiste, ima da nas košta. Zato, akumuliraju se takvi proizvodi u udaljenom i jeftinom skladištu, baš za ovakve dane. Neka ih javnost raznese po kućama kome treba, samo da mi ne moramo da plaćamo reciklažu. Uz put, kupe i nešto što je u tim mrtvim danima kada nema kupaca i nama bude još bolje".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, melankolic said:

 

 

Ma lažu, Norvežani.

Umesto da prikažu kalifornijske surfere i devojke na rolerima oni prikazuju neki tamo grabež oko televizora u par prodavnica.

Odgovor na tvoje pitanje : sam si dao odgovor na pitanje u vezi mentaliteta a koje gubi svaki smisao kada masama daš odrešene ruke. I u Srbiji da se strogo poštuje zakon da vidiš kako bi se menjao mentalitet. Ne, nego vide šta rade razne Jutke i tatini sinovi (Željka Mitrovića npr.) pa onda razmišljaju “a što ja da se pravim da sam pošten”?

 

Ali i to sto se ne postuje zakon je deo mentaliteta, 0.1% rednekova koji se biju u Walmartu oko televizora nisu (a cak i da jesu cemu taj razgovor?). U SR jos uvek koriste onaj izraz "snasao se" :classic_smile:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali i to sto se ne postuje zakon je deo mentaliteta, 0.1% rednekova koji se biju u Walmartu oko televizora nisu (a cak i da jesu cemu taj razgovor?). U SR jos uvek koriste onaj izraz "snasao se" :classic_smile:
 


Kako li si došla do tih 0.1 % da mi je znati?
Javio Fox News ili Breitbart?
Link to comment
Share on other sites

 

Kako li si došla do tih 0.1 % da mi je znati?

Javio Fox News ili Breitbart?

 

Nego, pukao sam od smeha kada sam video pre izvesnog vremena kada su neke silne novčanice ispale iz jednog vozila za transport novca na autoputu. Da vidiš kako su se brzo stvorili redovi onih koji su jurili za parama ne mareći za svoje živote. Šta ti je mentalitet! Hahaha...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:

 

Nego, pukao sam od smeha kada sam video pre izvesnog vremena kada su neke silne novčanice ispale iz jednog vozila za transport novca na autoputu. Da vidiš kako su se brzo stvorili redovi onih koji su jurili za parama ne mareći za svoje živote. Šta ti je mentalitet! Hahaha...

A ti kad dodjes u SR stalno moras da se bavis americkim mentalitetom, spotices se o njega :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mel, mešaš babe i žabe, uzimaš ekstreme da bi isterao neku agendu. Ne radi se ovde o pojavi kao Black Friday, kad se seli nešto (skoro) besplatno, radi se o mentalitetu poštovanja pravila u situacijama u kojima se to podrazumeva, kada ne rade primordijalni instikti, kao u redu za pasošku kontrolu na aerodromu. Ja leteh i po Americi i po Evropi i ne videh da se ljudi tamo na takav način “snalaze”, već poštuju druge ljude. 

Link to comment
Share on other sites

Mel, mešaš babe i žabe, uzimaš ekstreme da bi isterao neku agendu. Ne radi se ovde o pojavi kao Black Friday, kad se seli nešto (skoro) besplatno, radi se o mentalitetu poštovanja pravila u situacijama u kojima se to podrazumeva, kada ne rade primordijalni instikti, kao u redu za pasošku kontrolu na aerodromu. Ja leteh i po Americi i po Evropi i ne videh da se ljudi tamo na takav način “snalaze”, već poštuju druge ljude. 

 

Meni se pre čini da ti uzimaš ekstreme da bi isterao neku agendu. Ja uopšte ne mislim da su ljudi u Srbiji najgori na svetu (niti takvo neko rangiranje uopšte postoji). A to vidiš kad kreneš malo da putuješ po svetu, upoznaš druge ljude, pročitaš ili čuješ kako oni doživljavaju druge ljude...

Postoje, naravno, neke situacije koje nas koji smo drugačije vaspitavani od onih bahatih posebno iritiraju. Ali razmisli samo, da li je to baš zbog mentaliteta ili zbog toga što potičemo iz te sredine? Ja ti mogu reći da svaki stranac ovde s kojim sam uspostavio neki bliži kontakt isto ima zamerke na svoje sunarodnike kao i mi. Gotovo pa iste situacije koje smo i mi doživeli tamo.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ObiW said:

Ne razumem zašto uopšte ideš u Srbiju kada ti smeta srpski mentalitet? Deluje prilično mazohistički da radiš nešto protiv svoje volje, svake godine, nekoliko puta godišnje.

Nisu me pitali kad su odlucivali gde cu se roditi. 

A i argument ti je bezveze, kao da kazes "nemam pojma sto ides u Peking ako ti smeta komunizam", verovatno postoji razlog.

Uz to, ja nikad nisam rekla da idem protiv svoje volje, niko me nije naterao, sto opet ne znaci da ne treba da kritikujem pojavu koju vidim.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem zašto uopšte ideš u Srbiju kada ti smeta srpski mentalitet? Deluje prilično mazohistički da radiš nešto protiv svoje volje, svake godine, nekoliko puta godišnje.


Ja takav osećaj imam u poslednje vreme. I nemam neku posebnu želju da češće odlazim tamo.
Promenilo se mnogo toga. Ne srećem meni poznate ljude po gradu a i kad ih sretnem uvek krene neka priča o tome kako oni zamišljaju život ljudi u Norveškoj a onda me smori da svakom pojedinačno objašnjavam šta je to dobro a šta loše.
Kao da sam izgubio interes za teme kojima se bave ljudi u Srbiji. Stalno se žale da im nešto smeta a velika većina njih su za razliku od mene uspeli da se užlebe negde i, realno, žive životom kojim žive i prosečni Norvežani. Možda ne finansijski ali u skladu sa svojim mogućnostima. Govorim, naravno, o visokoobrazovanim.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...