Jump to content

McLaren-Renault 2019


Borko

Recommended Posts

Dokle god traje trenutna era, niko van top 3 timova neće dobiti podijum iz sredine poretka u normalnim uslovima.

 

2021. je godina radikalnih promena, možda se poredak opet izmeša.

 

Smešno je pomisliti da tim poput Meklarena odjednom nađe neka masivna poboljšanja koja će biti dovoljno jaka da se pridruže top3 timova. To je tužna činjenica ove nove ere. Istog mišljenja sam i za Reno.

 

Džoni,

 

Mi Meklarenovci vidimo ovako stvari, opšte je poznato sledeće:

 

* 2015, Honda pokušala s radikalnim konceptom s turbom unutar V zareza, veliki zaheb, šasija solidna

* 2016, Honda poboljšala PJ 200%, izvukla maksimum iz promašenog koncepta, Meklaren je imao ponajbolju šasiju na gridu (2016 je bila pozitivna godina)

* 2017, Honda prekopirala Mečkin dizajn PJ, imali su gomilu dečijih bolesti, Meklaren opet s solidnom šasijom. (desio se raskid, Honda otišla u RB familiju)

* 2018, Reno došao, Meklaren shebo šasiju po prvi puta još od 2014. (teška godina)

* 2019, Meklaren i Reno su se konačno uštimovali kako treba, šasija fenomenalna (najbolji tim sredine poretka za sada)

 

Sad pokušavaš stvoriti ŠBBKBB da je Honda ostala do dana današnjeg, moje skromno mišljenje je da bi stvari ostale skoro iste. Dominirali bi u sredini poretka, uz sretni podijum ponekad. Je malo bolje od trenutne situacije ali opet nije to to. Za to je kriva ova nova era koja traje od 2014., Top3 je zaključan tamo gde jeste, i tako će biti do 2021.

 

Red Bul je uspešan s Hondom jer je Honda od 2017 usavršavala koncept prekopiran od Mečke i zato što je RB dobro uštimovan tim koji je donedavno osvajao uzastopne titule. Meklaren s druge strane je s vrha pao u sredinu poretka a usput su se desile milijon izmena na čelu i van njega te je došla nova era. Hondi je valjda u cilju da se oprobaju s top timom a ne "čušpajzom" (izvinjavam se mojem timu).

 

Ali ima nade, Meklaren će uz Zaka biti solidan tim u budućnosti (već jeste, trenutno vladamo u sredini poretka). Nama treba konzistetnost s dobrim ljudima koji će nositi tim do vrha (toplo se nadam).

Edited by Alen13ASC
Link to comment
Share on other sites

OK a sa kojim to motorom, pardon pogonskim sklopom, planirate da izvedete? Renoom? Mercedesom? Ferrarijem (LOL)? Zato mislite da ce Reno (ako ubode bilo sta konkurentno) to da vam da na tacni? Zasto mislite da se nece ponoviti 2014 i Mercedesov inzenjer u boksu koji drzi motor na "safe" podesavanjima i ne da Vam da ga odvrnete, ili "gubite garanciju"? NIje kriva nista "era od 2014". PU Ferrarija moze da stane rame uz rame sa Mercedesom. Honda se polako priblizava sigurnom trecem mestu sa borbom za pobede. Reno je u kanalu. Evo imate Mercedesove klijent-timove. Sto neko nije uspesniji? Ja ne razumem kako je 4. mesto po vama bilo koji uspeh. Da imate Hondu iza ledja vozaca, i da se cuti i radi, niko ni rec ne bi rekao. Jasno je svima koliki je gap koji mora da se dohvati. Ovako, imate motor sa kojim je taj isti RBR pobedjivao. OK gde su vase pobede, ako je motor bio problem? I zasto RBR ima 2 pobede sa GP2 motorom?

Da ja impliciram da je najveca greska koju je Meklaren napravio raskid sa Hondom. Honda je zestoko brljala i snosi 90% krivice, ali itekako ima krivice u organizacionom delu Meklarena. Trebalo je ici do kraja sa tim. U svakom slucaju ste u istom sosu. Sa Hondom ste imali sanse za eventualni uspeh mozda u ovoj ili poslednjih sezoni. Ne mislim na titulu ali na ozbiljnu konkurenciju kao sto je RBR. Ovako, 4 mesto. Do kraja sezone. Sledece ko zna, ali ne verujem da ce RBR zaboraviti kako se pravi bolid, a Honda bas sedeti skrstenih ruku, a fabricki tim Renoa laditi j@j@. OK ostali nisu konkurencija sa tim se slazem. 

Link to comment
Share on other sites

Honda i dalje zaostaje po performansama za Renoom, ali sad je taj zaostatak vec jako mali, a jos uvek nisu na nivou Ferarija i Mercedesa. Takodje, konacno su popravili donedavno katastrofalnu pouzdanost mada jos uvek cekamo kraj sezone da vidimo koliko puta ce da pazare kaznu na startu zbog prekobrojnih promena motora. Ono sto Hondu vadi je Njuijeva sasija i Maks. Kvjatov rezultat u nemackoj je pre svega zbog taktike (svaka cast u svakom slucaju), isto tako je na podijumu mogao biti i Strol ili cak i Rasel da su u Vilijamsu imali muda da menjaju gume kad je trebalo kao sto nisu. Red Bul je vec deceniju ako ne najbolja onda medju dve najbolje sasije na gridu, nije njima Honda omogucila da pobedjuju nego je RBR sasija Hondi omogucila da pobedi. RBR je i lane sa Renoom i to u uslovima totalnog raspada saradnje pobedjivao. Takodje, Maks je vanserijski talenat (ma koliko ga ne voleli zbog kojecega) i mozda cak i jedini na celom gridu kadar da iz ovog paketa izvuce maksimum pod normalnim okolnostima, jedini od cetvorice vozaca sa Hondinim motorima koji drzi prikljucak sa Mercedesom i Ferarijem dok su ostali zakopani u mulj sredine tabele.

 

Sto se tice Meklarenovog raskida sa Hondom da do njega nije doslo danas ne bi tim postojao. Japanci su se tri godine ponasali kao debili, pricali jedno radili drugo, obecavali kule i gradove, krivili sve zivo osim svoju nespremnost i nekompetentnost, ubedjivali da je crno belo a belo crno. Rasterali su sve sponzore, vecinski vlasnici tima (Bahreinci i Mansur - ukupno 70%) poceli da prete da ce da povuku pare i zatvore ekipu, napravili dvorski puc i smenili Rona. Realno, bilo je za ocekivati da ce Honda kad-tad da proradi ali pod datim okolnostima nije vise moglo da se ceka na to. Naravno da je fabricki dil bolji od kupovine motora iz mnogo razloga (zato smo svojevremeno i otkacili Mercedes) no jednostavno posle tri onakve godine i konstantnog odbijanja ljudi iz Honde da priznaju da nesto nije u redu i da prihvate tehnicku pomoc koju je Meklaren nudio saradnja nije mogla da se nastavi. I sad smo tu gde smo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Džoni,

 

Fabrički tim Renooa ne ladi jaja, nego su u situaciji da u ovom momentu ne mogu dalje od recimo sredine poretka. I oni su nekad bili u Top3 (dani Lotusa) no nova era ih je pojela.

 

I Meklaren i Reno u u velikoj fazi preporoda.

 

To što pišeš da je Honda s GP2 motorom pobedila su čiste nebuloze. GP2 motor je bio onaj nesretni RA615H s hebenim turbom unutar V zareza. Men se čini da ti uopće ne pratiš F1, nego posmatraš tako izdaleka.

 

Nego Džoni, otkud su obe strane (McL i Honda) znale da će ova profunkcionirati s konceptom Mečkine konfiguracije raspodele komponenata (razdvojen turbo)? Ni u danima s TR se nije činilo da je to dobar motor. Meklaren bi s tim motorom imao reprizu 2016. u najboljem slučaju. Kad bi sad recimo Meklaren imao Hondin motor iz RBa bili bi na čelu F1.5 u najboljem slučaju.

 

Meklaren kao struktura tek treba postati top tim, ako budu na vrhu F1.5 ove godine to će biti jaka odskočna daska za vrh poretka u budućnosti.

 

No opet treba videti šta će doneti 2021. godina.

Link to comment
Share on other sites

@Radoye Uh RBR sasija omogucila Hondi da pobedi? Pa to onda ide u prilog Japancima i njihovoj prici, a svi znamo da je veze sa mozgom nema. NIje Njuji toliki carobnjak, niti je Max toliko dobar. Nepravedno je prema tehnickom timu Meklarena i makar Sainzu. Mozda bi RBR bio i uspesniji da Gasli ne brlja. 

Za ovo da MCL ne bi bilo da je ostala Honda, da slazem se. Poslednja godina je bila potpuni kolaps saradnje i tu vise nije bilo popravke. Problem je sto se dozvolilo da se dodje do toga. High profile otkazi i dramaticna povlacenja su doprinela da Honda mora da pere obraz, obecavajuci a svi smo znali da nece moci za 2 nedelje popraviti problem. Da je sve to radjeno u relativnoj tisini i razumevajucem tonu, to bi doslo na svoje. Ne verujem da su ovi iz RBR imali magicni stapic. Da li mislis da Horner i Marko ne hebu japancima sve po spisku i prave haos iza zatvorenih vrata? Pa kad su to radili Renou sa kojim su osvojili sve, zasto mislis da je ovde izuzetak? Prosto znaju sta mora, Honda radi sitne izmene i malim koracima sustize ostatak. Ovo sto sada radi MCL sa dva kvalitetna vozaca je pravi nacin. Udovoljvanju ega jednom coveku, dovelo je do kolapsa celog tima. Meni je to ocigledno a ne vidim sada sa ove distance kako nije vama navijacima MCL. Ceo projekat sa Hondom je propao pre nego sto je i poceo, anagavonjem Alonsa. Ja se jos secam tvojeg posta posle objave cele te price. Prvi si rekao da je greska i su trebali da imaju dva low-profile vozaca i da razvijaju i da ce Alonso dramiti. To se i desilo. 

 

@Alen13ASCNe Alene, pratim F1 par decenija, a kada pisem ne moram da stavim brate sve pod navodnike da bi video da sam sarkastican i nazivam sve Hondine motore GP2. Sledeci put cu ukljuciti tag za sarkazam :) Sto se tice pitanja kako su znali i kako su mogli da znaju itd, pa nisu. Ko kome sta garantuje? Trebali su da rade. Ta prica kako Meklaren tek treba postati top tim, izvini ali ti izgleda pratis F1 od skora i povrsno ? :)  Meklaren JESTE top tim i to vec par decenija. Nema sta on da postane, mora da opstane kao top tim. 

 

Verovali ili ne, ali ja svaku trku, naravno pored Ferrarija, navijam i za Sainza i MCL. Prosto, mislim da je decko nepravedno zanemaren i da je jako jako dobar, i navijam da Meklaren zaprzi corbu, vise volim MCL da vidim u borbi nego auto proizvodjaca secerne vodice, ma koliko dobar bio.  Priznajem da nisam ni pet para davao dok je Alonso bio tu, kao sto nisam ni za taj deo garaze dok je bio u Ferariju, ali uvek volim da vidim timove uz koje sam odrastao na vrhu. MCL, Ferrari i Vilijams su tu. Nazalost Vilijams tesko ce ikada biti to sto je bio, dok im je menadzment ovakav, ali zato MCL moze. Zato i smaram u ovoj temi, ne zato sto mrzim MCL, vec upravo suprotno. 

Link to comment
Share on other sites

Džoni, sve 5. Deluješ mi kao lik uz kojeg bi mogao popiti par piva uz lepu diskusiju.

 

Nego, Meklaren trenutno nije top ekipa. Vidiš i sam da se od 2013 muče da priđu postolju. Zadnja pobeda datira još od Batona i nesretnog Brazila 2012. gde se Alonso borio za titulu.

Meklaren je pao u sredinu poretka još davno, i treba dobro da se oznoje da bi se vratili u vrh.

Link to comment
Share on other sites

[mention=336]Dzoni_m[/mention]Navijas za Sainsa? WTF? :classic_ohmy:Mislim super, nego otkud to?


Mediji su ga opisali i najavljivali kao Sainzovog malog. Malo vise su mu lepili etiketu “tatin sin” nego sto su se bavili njegovim voznjama. Decko vozi konstantno dobro. Zasluzuje vise i nadam se da ce napraviti rezultat. Kazem, voleo bih da vidim MCL u borbi na vrhu, a on ima sta da doprinese.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dzoni_m - jeste, bio sam protiv angazovanja Alonsa tada, a i sada mislim da je to bio los potez jer nije bilo potrebe placati dva svetska sampiona da se voze na zacelju. Mada jedno dobro je doslo od toga, i to su cak i tadasnji celnici Honde priznali - da su bili nacisto da nedostatak rezultata nije zbog nekvaliteta vozaca jer su i Alonso i Baton proverene vrednosti. Da su tu bili Magnusen i Fandorn kako sam ja prizeljkivao, likovi iz Honde bi njih krivili za sve. Ovako, kriva je bila sasija koja sama od sebe vibrira i lomi bregaste osovine i slicne nebuloze.

 

Jebote, o cemu mi tu diskutujemo, Japanci su bili toliko nespremni 2015. da jbni karter za ulje nisu bili u stanju da dizajniraju tako da ulje cirkulise pod G-opterecenjima u krivinama! Pricali su bajke sve vreme, te brzi od Renoa, te egal sa Ferarijem, kurac-palac a na stazi in falilo 160 konja. Reakcije iz Meklarena su postale glasne i javne i bezobrazne tek nakon totalnog nedostatka reakcije iz Honde i odbijanja da se prizna da bilo kakav problem postoji. Nudjena im je tehnicka pomoc, sve zivo, odbijali su. Sve dok onaj Arai nije smenjen, a lik je na to mesto dosao kao licni prijatelj CEO Honde bez potrebnog znanja da uradi posao, nista se nije promenilo na bolje. No do tada je vec steta bila ucinjena.

 

Honda je totalno potcenila izazov takmicenja u F1. Pricali su i obecavali a motor im se prvi put zavrteo dve nedelje pre prvog instaliranja u sasiju, gde se raspao nakon 40 metara voznje na pitlajn limiteru. A oni se ponasaju sve kul, kao proradice motor do Abudabija, to smo zacrtali u petogodisnjem planu. Da nije bilo onakve reakcije iz Meklarena, Arai bi i danas jahao a Hondi bi i dalje falilo 100+ konja.

Link to comment
Share on other sites

Sajnc pohebo onog hebenog Botasa koji je pukao ko kokica. Sajnc zavukao Gazliju a iskreno nisam se nadao da će to uraditi.

 

Dokazao da se može nešto uraditi kad si u senci jednog mladog lava [Norisa], o bože kako sam srećan zbog ovog P5.

Link to comment
Share on other sites

U F1 imamo LMP1 timove - Mercedes, Ferrari i Red Bill - i LMP2 gdje spadaju svi ostali. Ono što razlikuje LMP1 i ostale je trakcija bolida što onda rezultira svim parametrima (ulaz/izlaz iz krivine, trošenje guma...) potrebnim da budu najmanje sekundu brži po krugu od LMP2. Čudi me da niko nije citirao jednu prošlogodišnju izjavu Hulkenberga koji je za njemačke medije opisao da kad bi pred krivinom kočio kad i Red Bullovi vozači da bi... završio u zidu ili gumama. Rekao je i da je poražavajuće da fabrički tim poput Renaulta ne može uhvatiti priključak a kako će tek ostali. 

Tri najbolja tima su toliko odmakla da bi Red Bull bio treći u poretku konstruktora da naredne sezone ugrade 2 godine star motor Ferrarija ili MB-a. Ono što je najgore je da nema šansi da se to promijeni jer imaju resurse (finansijske i tehničke) da, recimo, ako McLaren skine pola sekunde, oni će skinuti 0,7 i tako unedogled. A prednost o kojoj sam pisao neće im poništiti nova pravila koja će se vrtiti vjerovatno oko izgleda bolida, aerodinamike itd... Znači samo neka luda trka sa safety carom (Azerbejdžan 2017) ili kiša (Njemačka 2019) može vinuti LMP2 bolid na postolje... A to se vidimo po datumima dešava jednom u dvije godine...

 

Link to comment
Share on other sites

Ah sto volim ovaj nicim izazvani optimizam McLarenovih fanova... 😄 samo da ne dodjete u moju poziciju i da bod Williams-a slavite kao sto sam nekada slavio titulu sampiona. 

 

Realno, timovi kao sto su Williams, McLaren, pa evo i RedBull (s tim da se oni jos trzaju jer para se ima, a mislim da su doneli i dobru odluku o prelasku na Honda-u), nemaju nekog prostora pored fabrickih timova, pri tom mislim na Ferrari i Mercedes, naravno, jer od Renault-a izgleda nikad nista nece biti. Ostalo su tamo neki B timovi koji nikada nece moci da pobede svoje A timove (ok mozda u ponekoj ludoj trci, ali ne u sampionatu). Cekamo 2021. da vidimo sta ce biti... 

 

Ovo sto @Dzoni_m prica o proizvodnji motora od strane McLaren-a, lepo to zvuci, nemoj misliti da ljudima u McL nije to padalo na pamet, ali ako to nisu u dosadasnjoj istoriji nikada uradili (a nisu, zar ne?), ni sada nije trenutak za tako nesto.  

 

Ja ne ocekujem mnogo od ovog "braka" sa Renault-om, sve dok francuzi imaju svoj tim u F1.

 

Idealno bi bilo da se pojave jos neki proizvodjaci sportskih automobila, za pocetak kao dobavljaci motora, npr. Porsche, Audi, Lamborghini, BMW... Uz Mercedes/Ferrari, i dobavljaca motora Honda-u, moglo bi se lepo resporediti snage. Kad bi specifikacije motora bile takve da motori mogu relativno lako da se konstruisu i proizvode to bi moglo izgledati ovako:

 

Mercedes

Ferrari

Renault

RBR-Honda

McLaren-BMW (kad vec saradjuju na sportskim automobilima, ili neka naprave svoj motor kad su vec specifikacije dotegnute)

Williams-Porsche (da probamo i ovo...)

ToroRosso-Lamborghini (italijanska veza)

RacingPoint-Audi

Alfa Romeo - ne znam sta bih rekao, neka naprave svoj motor 🙂 

Haas-Ford - zasto da ne? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Secam se i ja proslih sezona F1 i mogu da razumem zasto fanove imaju samo 2 ili 3 ekipe. Mnogo toga se promenilo, od doba Jaguara, Saubera, Jordana, Minardija, Erouz Kosvorta, BAR Honda i drugih simpaticnih ekipa, sad su tu neke skroz nove.

 

U to vreme su Meklaren - Mercedes i Ferari bili ubedljivo najbolji, treci je bio Vilijams i to jeste pomalo smaralo. Onda se pojavio Reno i simpaticni plavo - zuti bolid koji je razbio konkurenciju (sad imaju mnogo ruznije boje), pa Red Bul i Mercedes.

 

Mislim da je Mercedes sada zauzeo mesto plavo - narandzastih (nekadasnjih "srebrnih strela") i da bi sve bilo isto da nema Red Bula i Maxa.

 

McLaren je nekada imao nenadmasne bolide ako gledamo estetiku:

 

image.png.1100ea2be322091b235f92fe49064cf6.png

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetalHead said:

Ah sto volim ovaj nicim izazvani optimizam McLarenovih fanova... 😄 samo da ne dodjete u moju poziciju i da bod Williams-a slavite kao sto sam nekada slavio titulu sampiona.

 

A gde smo bili sa Hondom ako ne upravo u poziciji sa slavimo svaki bod k'o titulu? Nama je samo dovuci se do cilja 2015. makar i bez bodova bio dovoljan razlog za slavlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Borko said:

Nije tacno. Meklaren je liga za sebe i ne moze da se poredi sa petorkom Reno - Alfa - Toro Roso - Has - Rejsing Point. 

 

Da u ovoj sezoni, da li će tako biti i naredne? Sjeti se da je Renault skoro pa bio liga za sebe prošle sezone, pričali su da su se etablirani na No4 i sad kreću prema "top 3", doveli Ricca i gdje su sad.

Stvari su se mnogo promijenile u odnosu na periode dominacija nekih timova u prošlosti. Tehnologija je otišla naprijed, testiranja i unapređenja su limitirana, nema drugog dobavljača guma koji je bio najzaslužniji za prekid dominacije Schumacherovog Ferrarija... Sve je znači predvidivo u Top 3: Mercedes naprijed, Ferrari i Red Bull se smjenjuju na No 2. I tako već šestu godinu, a jedini ko im je prvih sezona turbo-ere parirao (zahvaljujući PU Mercedesa) - Williams - preuzeo ulogu HRT-a i Caterhama. Na početku ove ere Bottas i Massa su se znali ubaciti između Hamiltona i Rosberga, onda su počeli zaostajati... sekund, dva, tri, na današnje 4 sekunde po krugu...naredne sezone bit će 5 sekundi. Jednu dvije sezone kad izgubiš kasnije je skoro nemoguće nadoknaditi. McLaren je ozbiljniji igrač, ali ne toliko da ugrozi Top 3 nego samo da drže zaostatak koliko-toliko konstantnim, iskoriste brljotine Gaslyja u RB-u to je to. Nažalost.

Edited by Chico Serra
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Radoye said:

 

A gde smo bili sa Hondom ako ne upravo u poziciji sa slavimo svaki bod k'o titulu? Nama je samo dovuci se do cilja 2015. makar i bez bodova bio dovoljan razlog za slavlje.

 

Uf, uf, @Radoye nemoj molim te da poredis ta 2 raspada - McLaren 2015. i Williams ove sezone. Nije ni priblizno. McLaren je tada imao debitantski motor (doduse sa 2 svetska sampiona). Williams ima jedan od najboljih/najpouzdanijih motora na grid-u. Raspad Williams-a je iskljucivo do tima, i zato mnogo mnogo mnogo vise boli od raspada kojem je doprineo proizvodjac motora debitant. 

 

I pored toliko DNF-ova, McLaren je dolazio do bodova... A Williams ove godine, do one lude trke u Nemackoj, mogao je samo da sanja o 1 bodu, a mozda ce i nastaviti da sanja... (hvala @Hertzog sto mi stajes na muku 🙂)

 

 

image.thumb.png.4861f9c6c3f73d2f1a1dc4a45709c7fa.png

 

image.thumb.png.9d923518808249067b551981ebb75fb5.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...