Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

On 9/26/2022 at 10:22 AM, Chaos Is Me said:

tako da mislim da je bolje da kupim stan na atraktivnoj lokaciji

 

Cene na atraktivnim lokacijama otišle su do neba. Tu postoje i dva problema: visok račun za Infostan zbog centralnog grejanja. Drugi problem je nedostatak parking mesta ( ako imaš auto moraš i o tome da razmišljaš ).

 

Moj dobronameran savet je da kada tražiš stan, obratiš pažnju da li ima dovoljno mesta za parkiranje, da li su blizu prodavnice, supermarketi, bankomati.. linije gradskog prevoza.

 

U naselju u kome živim-Vojvode Vlahovića kvadrat se 2018,godine kretao od 1000-1350 evra, a sada je dupliran. Iako nisu sve zgrade završene mesta za parkiranje je sve manje i manje.

 

Ako ti je to prvi stan koji kupuješ imaš mogućnost povraćaja PDV-a ukoliko kupuješ stan od investitora koji ima firmu.

 

Puno sreće i ukoliko imaš pitanja vezana za moje naselje tu sam da pomognem.  

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2022 at 2:43 AM, Devojka Luke Razića said:

 

Cene na atraktivnim lokacijama otišle su do neba. Tu postoje i dva problema: visok račun za Infostan zbog centralnog grejanja. Drugi problem je nedostatak parking mesta ( ako imaš auto moraš i o tome da razmišljaš ).

 

Moj dobronameran savet je da kada tražiš stan, obratiš pažnju da li ima dovoljno mesta za parkiranje, da li su blizu prodavnice, supermarketi, bankomati.. linije gradskog prevoza.

 

U naselju u kome živim-Vojvode Vlahovića kvadrat se 2018,godine kretao od 1000-1350 evra, a sada je dupliran. Iako nisu sve zgrade završene mesta za parkiranje je sve manje i manje.

 

Ako ti je to prvi stan koji kupuješ imaš mogućnost povraćaja PDV-a ukoliko kupuješ stan od investitora koji ima firmu.

 

Puno sreće i ukoliko imaš pitanja vezana za moje naselje tu sam da pomognem.  

 

Tacno je to,a ima jos drugih stvari. Veliki racun za infostan postoji i na losim lokacijama koje imaju parno grejanje, a kad se neko jednom zakopa u predgradju, posle tesko izlazi odatle. Vazna stvar je mikro lokacija. Nije isto ziveti u Francuskoj ulici ili Gospodar Jeveremovoj na 300 metara od Francuske, iako su obe lokacije u centru BG-a.  Parkiranje je problem i na losim lokacijama, pa ako vec moras da trazis mesto, bolje je da ga trazis u dobrom delu grada nego na 5 kilometara od svega sto grad cini gradom.  Orijentacija stana je mnogim ljudima vazna, jer ima stanova u koje Suncevi zraci ne ulaze, a ima i onih koji su trostrano orijentisani, pa ih Sunce obidje u toku jednog dana.  Ko zivi u neposrednoj blizini, kako se slazu ljudi u ulazu, da li ulazu novac u odrzavanje zgrade - to zelis da znas pre nego sto se uselis.  Meni na primer ne smeta gradska buka, ali opet ima ljudi koji ne mogu da zive u takvim uslovima. Kada izadjes iz ulaza zgrade, da li zelis da budes okruzen kafeima, restoranima, pozoristima, parkovima, skolama, firmama, ili hoces pticice i kravice - to je vazna stvar.  U kojem okruzenju ce da rastu tvoja deca - da li su ljudi koji zive u blizini istih shvatanja kao ti - zamisli da ti je neki kvazi litijas komsija - to moze cak i da bude dobro jer mozes vecno da mu se smejes.  (Ne obracam se tebi licno kada kazem ti, vec je tako lakse objasniti).  Nemas garazu - zaboravi motor, camac ili nesto slicno sto zahteva kucu i dvoriste.  Cak i bicikl je problem u stanu. Da li volis terase - znam puno ljudi koji provedu dobar deo vremena tu.  Zgrada nema lift, a stan je na trecem spratu - super je to dok si zdrav, ali kad bolesti krenu da te opsedaju, bice ti zao. Ili ima lift koji treba zameniti - da li stanari mogu da skupe 30 -40 hiljada evra za nov lift - video sam takve probleme u delovima grada koji se smatraju "bogatim".   Hoces da uvedes etazno grejanje na struju a stan nije blizu strujomera - moraces da sprovedes dodatne kablove kroz celu zgradu i svi ce da te mrze zbog toga. Ima jos niz pitanja - da li te velicina tvog omiljenog namestaja sprecava da ga uneses u tvoj novi stan, jesu li kontejneri za smece ispod tvog prozora., da li je trafostanica ispod tvog buduceg stana, koliko je udaljena podstanica za parno grejanje.... 

Link to comment
Share on other sites

@Newcastle U pravu si. Što se zakopavanja u predgrađe tiče...ja lično ne bih imala taj problem.

 

Poznajem nekoliko investirora i uz neku manju doplatu mogla bih da se vratim u stari kraj..

 

Već mi je to nuđeno, ali zbog dvorišta ne želim. Odrasla sam u kući sa dvorištem, i sada ga ponovo imam.

 

Ali znam da mnogi ljudi ne poznaju investitore X, Y, Z i da ne mogu lako da promene stan ukoliko im se ne dopada.

 

Ovo moje naselje ima neku prednost- ljudi se useljavaju u potpuno nove stanove.

 

Novogradnje su sada, koliko znam, jeftinije od starogradnje. Gledala sam dosta oglasa i to je prvo šta sam primetila.

 

Uskoro u najbližoj okolini kreće gradnja Kumodraža 3. Planiraju školu, obdanište, Dom zdravlja..i biće još linija GSP-a.

 

Inače, do centra grada mi treba najduže za 30 minuta, sve zavisi da li idem trolom ili nekim busem. 

 

Do starog kraja-Gornjeg Voždovca  treba mi 10 minuta.  

 

Ali..zato što meni odgovara ovaj kraj koji je dosta miran, ne mora da znači da nekom drugom odgovara.

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2022 at 2:43 AM, Devojka Luke Razića said:

U naselju u kome živim-Vojvode Vlahovića kvadrat se 2018,godine kretao od 1000-1350 evra, a sada je dupliran. Iako nisu sve zgrade završene mesta za parkiranje je sve manje i manje.

 

Da li je zaista ovako kao sto ovde pise? Ako je makar nalik tome, na osnovu cega cene toliko rastu? Racunam, ako cene rastu to je valjda zato sto je porasla potraznja!? Ko trazi da tu zakuca svoje pare? 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Moja supruga ima stan u naselju u blizini, možda par stotina metara odatle, iznad Medaković 3, nekoliko novih zgrada nabudženih na prostoru koji za to nije predviđen, između potpuno neplanski i neurbanistički građenih kuća, sa uskim ulicama kroz koje jedva možeš da prođeš i kad automobili stanovnika tih zgrada nisu usput parkirani, ne dao bog da se nešto zapali, vatrogasci šanse nemaju… tako da, da - manje-više tačno je. 
 

Ali, nije urbanizam tu najveći problem, već stanovnici naselja. Jedan komentar ispod teksta koji si ostavila opisuje to bolje nego što bih ja:

 

…ovo naselje i njegovi stanovnici u meni bude strašne emocije, jedva da se suzdržim da ne detoniram svaki put kad vidim kako anomalija kreira devijaciju iz koje se rađa nova anomalija koja kreira novu devijaciju. 
 

To je neverovatno kakve spodobe žive tamo, onaj ranč prokletih iz Sretnih ljudi je premija u odnosu na to. Upravo tako ga i zovemo, ranč prokletih.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

 

Da li je zaista ovako kao sto ovde pise? Ako je makar nalik tome, na osnovu cega cene toliko rastu? Racunam, ako cene rastu to je valjda zato sto je porasla potraznja!? Ko trazi da tu zakuca svoje pare? 

 

 

Znam ženu koja je ovo napisala. Stanuje malo dalje od mene a godinama piše blog.

 

Tako je bilo dok nisu sredili problem sa poplavom u donjem delu naselja koje pripada Voždovcu.

 

Tačno je da je parking veliki problem, ali je takođe tačno da mnogo ljudi nije želelo da kupi parking mesto. U mojoj zgradi znam troje komšija koji parkiraju na ulici, dvojica imaju parking mesto iza zgrade! a jedan nema..

Dakle dva automobila mogu da budu na parkingu iza zgrade a ne na ulici...ali...tu je ono "Šta ako mi neko ukrade auto, neka stoji da ga gledam sa prozora"..

 

Problem postoji zbog donjeg dela naselja. Znam da su svi nelegalno zidali kuće u periodu 1996-1999. i posle su išli na legalizaciju. 

 

Da su ti ljudi poštovali propis po kome stoji koliko moraju kapije da se pomere od ulice bilo bi sve ok.

 

Da, ima bezobraznih investitora, ali nisu svi bezobrazni. Ima i onih koji su na dozvolu čekali 3 godine pa tek onda krenuli da zidaju- primer moje zgrade.

 

Stan sam preknjižila u roku od 5 dana. Prodavac-suinvestitor pri prodaji stana predao je svu dokumentaciju o zgradi ( dao je kopije naravno ). 

 

Sve sam proverila jer imam rođaku u Zavodu za urbanizam. Ona se opet čudila zašto su čekali toliko na sve dozvole ( nisu hteli nikome da daju novac, već su sve radili polako i po zakonu ).

 

Isti slučaj sa parkingom je i u blizini stana autorke teksta.  Takođe postoje i garaže, ali ne žele svi da ih kupe.

 

I niko više ne baca đubre koje se nalazi u autorkinom tekstu.

 

Ovde se stanovi traže i brzo se prodaju. Dalje je od centra grada ali se do centra brzo stiže. Svi imaju alternativu za grejanje, pa neko koristi TA peć, neko etažno grejanje.

 

U naselju postoje dva kafića, mnogo stomatoloških ordinacija, tri vrtića, privatna, ali Grad subvencioniše deo novca roditeljima. Tu su i dva Doma za stare. 

 

Imamo dve apoteke gore i dve u donjem delu naselja. I da ne nabrajam više.. 

 

Ja sam rođena Beograđanka, ali nisam od onih koji moraju da žive na lux mestima i u krugu dvojke 🙂 

 

I meni ponešto smeta ovde, ali sam se već navikla. Zaista su se stvari popravile od pisanja tog teksta do danas. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da li postoje neke projekcije oko kretanja cena u narednom periodu? Razmisljao sam o opciji kupovine stana na kredit, ali za sad cekam da vidim kako ide sa euriborom. Ipak, pitam se da li se moze ocekivati pad cena u narednih npr 6 meseci. Kriza, panika, mozda spuste cene tamo gde su nerealno visoke (nerealno s obzirom na kvalitet ponudjenog, izostanak kupaca..). Mozda i ne? Voleo bih da procitam neku analizu ako postoji. Neobicno je da tako malo stanova bude prodato na kredit (nekih 20%). To bi znacilo da obican svet ima ogromne sume ustedjene za nekretninu sto mi je u Srbiji gotovo SF

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

Neobicno je da tako malo stanova bude prodato na kredit (nekih 20%). To bi znacilo da obican svet ima ogromne sume ustedjene za nekretninu sto mi je u Srbiji gotovo SF

Nisi dobro pratio temu, pisali smo o tome - ima puno povezanih kupovina. 

 

Ja tebi prodam stan a ti si kreditni kupac, to je 1 prodaja preko kredita. Onda ja uzmem te pare i kupim 2 manja stana, to su 2 prodaje za kesh. 

 

Da nije bilo tebe kao kreditnog kupca ne bih ja imao para da kupim ova dva stana. 

I onda ti sto sam ja od njih kupio 2 stana, svako ode i kupi sebi drugi (mozda veci ako ima neki kesh da doda, ako treba), itd... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Juce sedeli zena i ja sa parom sa kojim se druzimo, treba da uzmu kredit za stan. Ta drugarica radi u Rajfajzen banci, kaze uskoro ce fiksna kamatna stopa biti 5.2%, dok je trenutno varijabilna 4.2%. A cene stanova rastu i dalje, sto je najubitacnija kombinacija, ne znam sta da kazem.

 

On 10/1/2022 at 5:30 PM, Cyber said:

 

Da li je zaista ovako kao sto ovde pise? Ako je makar nalik tome, na osnovu cega cene toliko rastu? Racunam, ako cene rastu to je valjda zato sto je porasla potraznja!? Ko trazi da tu zakuca svoje pare? 

 

 

On 10/1/2022 at 6:07 PM, Eddard said:

Moja supruga ima stan u naselju u blizini, možda par stotina metara odatle, iznad Medaković 3,

 

Ja imam stan u NBGD blokovima. Lepa je struktura, ali pocinje mnogo da nam smeta sto nismo okrenuti na parkic i glavni ulaz, nego na garaze i druge zgradu, pa nekad se osecam kao u nekom raspalom getu, jer su fasade zgrada u jako losem stanju. 

Dobili poziv za deciji rodjendan u igraonici u koja je ispod Medakovic 3 naselja, pa smo nesto omasili i isli po ulicama, koje su tu negde u blizini. 

 

Brate... Kad sam dosao kuci, samo sto nisam poljubio blokove i hektar slobodnog prostora izmedju dve lamele, igraliste, travnjak, baste sa cvecem sto starije gospodje odrzavaju. Kao da sam se vratio u drugi grad. Ono je katastrofa kako su iskasapili infrastrukturu. Ok, ljudi su verovatno vagali da li da kupe novogradnju ili stanogradnju pa da renoviraju, ali ono je kao da je neko hteo da novoizgradi favele. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Juce sam sreo drugara koji mi je prodao stan u kom zivimo od 2015. Kaze mi da je trziste trenutno u zastoju, neki stanovi koje bi prodavao za dan, sada mu stoje vec nekoliko nedelja. Ja ga pitam bezveze za neke stanove, on mi kaze samo "nemoj sad". Opet sa druge strane, rodjak je prodao stan 100kvm na Ceraku za oko 1700e po kvadratu. Sta to meni govori... trziste je doslo na svoj peak, ocekujem pad cene kod nekih lokacija koje su dostigle neke kretenske cifre a kod dobrih lokacija stagnaciju. Naravno Srbija je trziste kakvo jeste, pa je sve moguce, ali ja bih svakako sacekao prolece sa kupovinom.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Tako je, favele, to je pravi naziv za to naselje. 

Medakovic 3 je naselje sa dobro uredjenom infrstrukturom izgradjeno pocetkom `80ih - a vi ste na Padini i Mitrovom Brdu prekoputa izgradjenom od  `92 na ovamo bez plana, dozvole i kako se kome svidelo;

Pamtim kad sam leti tu krao mlade kukuruze - ali pamtim i kad sam dobre pare uzeo iznajmljujuci kiper dizalicu "invetitorima"

 More li, rodjo? More.

A stanovi k`o kutije sibica i sokaci gde ne mozes da se mimoidjes zato sto stoka zida do ivice imanja .:s_d:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Juce sedeli zena i ja sa parom sa kojim se druzimo, treba da uzmu kredit za stan. Ta drugarica radi u Rajfajzen banci, kaze uskoro ce fiksna kamatna stopa biti 5.2%, dok je trenutno varijabilna 4.2%. A cene stanova rastu i dalje, sto je najubitacnija kombinacija, ne znam sta da kazem.

 

 

 

 

 

Pa to i nije neka mudorst - dok u EU postoji visoka inflacija, (a visoka je kada je veca od 2%),  Evropska centralna banka ce da povecava svoju referentnu kamatnu stopu, da bi poskupela kredite i tako obuzdala inflaciju. A inflacija opet nece da nestane sama od sebe, sve dok postoji visoka cena energije i opasnost od rata, tako da je povecanje referentne stope izvesno. To povecanje se duuugo odlagalo, ali je od juna pocelo i sada se verovatno nece skoro zaustaviti. Euribor je nesto visi od referentne stope ECB-a, (narocito onaj koji se odnosi na sesto-mesecne medjubankrske pozajmice, zbog duzeg roka), pa ce tako i varijabilni deo kamatne stope svuda da raste, i pomenutih 4.2% se nece dugo zadrzati.  Sa druge strane, fiksnih 5.5% danas izgleda kao jedini izbor bez neizvesnosti, ali ko zna da li ce se kajati tokom duugog niza godina onaj koji se odluzi za ovu fiksnu stopu, koja je u normalnim uslovima posmatrano, jako visoka.  I kad inflacija padne ispod 2%, to nije dobro za privredu, pa se moze desiti u jednom trenutku da ECB pocne da smanjuje referentnu stopu, a onda i sve ostalo ide na dole.   

 

BTW, Interesantno je znati koliku kamatu na jednogodisnju orocenu stednju nudi banka, ako trazi fiksnu stopu na kredit od 5.2%?  Poslednji par godina banke su opstajale zbog povecnaja i izmisljanja novih taksi, a sada ako ostvaruju pomenute fiksne stope na kredite, mogli bi da ponude i samo malo nize kamate na orocenu stednju, recimo 4% umesto sadasnjih 1%.   E kada se to desi, sve nekretnine na manje privlacnim lokacijama bi trebalo da pojeftine, dok ce one na trazenim lokacijama verovatno zadrzati sadasnji nivo cena, pod uslovom da ne dodje do navale Rusa i Ukrajinaca. Trenutno su stanovi u Jerevanu koji je malo u ratu, a malo nije, skuplji nego u Beogradu, naravno zbog Rusa koji masovno kupuju, a Jermenija im je blizu i jezicki bliska. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 6:07 PM, Eddard said:

Ali, nije urbanizam tu najveći problem, već stanovnici naselja. Jedan komentar ispod teksta koji si ostavila opisuje to bolje nego što bih ja:

…ovo naselje i njegovi stanovnici u meni bude strašne emocije, jedva da se suzdržim da ne detoniram svaki put kad vidim kako anomalija kreira devijaciju iz koje se rađa nova anomalija koja kreira novu devijaciju. 
 

To je neverovatno kakve spodobe žive tamo, onaj ranč prokletih iz Sretnih ljudi je premija u odnosu na to. Upravo tako ga i zovemo, ranč prokletih.

 

7 hours ago, AgroLaki said:

Brate... Kad sam dosao kuci, samo sto nisam poljubio blokove i hektar slobodnog prostora izmedju dve lamele, igraliste, travnjak, baste sa cvecem sto starije gospodje odrzavaju. Kao da sam se vratio u drugi grad. Ono je katastrofa kako su iskasapili infrastrukturu. Ok, ljudi su verovatno vagali da li da kupe novogradnju ili stanogradnju pa da renoviraju, ali ono je kao da je neko hteo da novoizgradi favele. 

 

6 hours ago, Eddard said:

Tako je, favele, to je pravi naziv za to naselje. 

 

Utoliko mi i je jos manje jasno na osnovu cega je cena kvadrata od 2018-te duplirana? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Newcastle said:

naravno zbog Rusa koji masovno kupuju, a Jermenija im je blizu i jezicki bliska. 

 

Pitam se koja je njihova logika, tih Rusa. Pre svega, lepo je sto toliko Rusa ima kes za stan na gotovs. Ali, bar kako ja gledam, da bezim od neke situacije, ne bih odmah davao ogromne pare za stan. Ako imam tolike novce, iznajmljivao bih nesto jeftinije i pratio situaciju kod kuce. Ljudi se ni u svojoj zemlji ne odluce uvek lako na tako veliku investiciju, a ovde u sred krize oni masovno kupuju stanove. Zar nije prvi impuls u krizi stednja, a ne trosenje? Cak i ako ovo uzimaju kao investiciju, deluje mi kao prebrzo. Pitam se da mozda tu nema i upliva agencija, vestackog dizanja cena sa obrazlozenjem 'Rusi'. Kao sto se sigurno i kod nas cene dizu vise nego sto bi morale, ne samo nekretnina, nego svega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, handys said:

Zar nije prvi impuls u krizi stednja, a ne trosenje? Cak i ako ovo uzimaju kao investiciju, deluje mi kao prebrzo. Pitam se da mozda tu nema i upliva agencija, vestackog dizanja cena sa obrazlozenjem 'Rusi'. Kao sto se sigurno i kod nas cene dizu vise nego sto bi morale, ne samo nekretnina, nego svega.

 

Čuvanje novca, štednja, je skoro siguran gubitak, kupovina nekretnine možda i nije. 

Naravno da se cene određuju prema potražnji i ponudi, doklegod neko hoće da plati 3000 eura kvadrat naći će se i ko će mu prodati i ko će tražiti 3500, da pokuša.

Nekretnine mnogi smatraju za najsigurniju investiciju, može da ima manju cenu na tržištu ali zadržava upotrebnu vrednost plus može da donosi redovan prihod, naravno, i sigurnost i ispltivost je upitna, zavisi od mnogih faktora, ali zar nije tako sa svakom investicijom. 

 

Link to comment
Share on other sites

O rusima, ali i o ukrajincima (mada verujem da oni mahom odlaze u neke druge zemlje) > 

Mislim da je mnogima, pogotovo rusima sa Putinom, prekipelo vise (generalno, a i zbog mobilizacije)... Ukrajinci s druge strane, beze da sacuvaju zivu glavu.

 

A ti, i jedni i drugi, koji mogu da pobegnu, beze bas zato sto i imaju neke pare i mogu da zapocnu novi zivot negde. Koliko je samo IT-related firmi ruskih drzavljana registrovano od pocetka agresije? 

 

Kao sto je Div rekao, kupice, prodace, bolje nego da im stoji kesh i da ga vuku sa sobom i ko zna sta moze da se desi. Manje para ce potrositi na kupovinu pa eventualnu prodaju nego sto ce platiti rentu stana. A mozda cak i zarade. 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je jezivo šta se dešava sa cenom nekretnina. Ja zaista ne znam kako se neko odluči da uzme stan po ovim cenama. Evo jedan primer.

 

https://www.4zida.rs/prodaja/stanovi/beograd/oglas/tosin-bunar/628fddd9a3b9433ec825c6b3

 

Savada 3, stan NIJE UKNJIŽEN, prikazuje se 105kvm, a 28kvm je terasa, što znači da je sam stan 77kvm. I opciono parking mesto za 18k :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Green23 said:

Ovo je jezivo šta se dešava sa cenom nekretnina. Ja zaista ne znam kako se neko odluči da uzme stan po ovim cenama. Evo jedan primer.

 

https://www.4zida.rs/prodaja/stanovi/beograd/oglas/tosin-bunar/628fddd9a3b9433ec825c6b3

 

Savada 3, stan NIJE UKNJIŽEN, prikazuje se 105kvm, a 28kvm je terasa, što znači da je sam stan 77kvm. I opciono parking mesto za 18k :lol_2:

 

To me je uvek cudilo, kako se uopste proda stan koji nije uknjizen...a ima ih bas puno po oglasima i tih, i 'u postupku ozakonjenja/predato na legalizaciju'.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Cyber said:

 

 

 

Utoliko mi i je jos manje jasno na osnovu cega je cena kvadrata od 2018-te duplirana? 

Jedino objasnjenje je da jos postoji dovoljan broj takvih koji bas vole to okruzenje koje gore opisujes i da ih agencija loze do krajnjih granica.  Valjda im odgovara to divljanje, zivot bez pravila, tj po pravilima onog ko je prvi dosao ili ko je jaci, to da mogu da izdrze da neko napravi zgradu na dva metra od njihove terase i tako ih potpuno izoluje od spoljasnjeg sveta (bas takva fotografija je prikazana ovde, par stranica pre ove ove)

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Green23 said:

Ovo je jezivo šta se dešava sa cenom nekretnina. Ja zaista ne znam kako se neko odluči da uzme stan po ovim cenama. Evo jedan primer.

 

https://www.4zida.rs/prodaja/stanovi/beograd/oglas/tosin-bunar/628fddd9a3b9433ec825c6b3

 

Savada 3, stan NIJE UKNJIŽEN, prikazuje se 105kvm, a 28kvm je terasa, što znači da je sam stan 77kvm. I opciono parking mesto za 18k :lol_2:

 Lele majko, al ovde ima prevaranta, al ima i naivnih kupaca izgleda i to bas mnogo: 

"Zgrada je građena po poslednjoj i najnovijoj tehnologiji. Svi spoljašnji zidovi su sendvič zidovi. Spoljašnja PVC stolarija, šestokrilni profil, ugrađene aluminijumske roletne na električni pogon."  

 

Sendvic zidovi ostoje bar 70 godina, PVC stolarija je najjeftinija varijanta - mnogo je skuplja i bolja drvena (ali ne ona od "cetinara  II klase" koju su uvaljivali "radnom narodu") ili drveno aluminijumska.  Ne postoji sesto-krilni profil, vec 6-komorni, ali ni broj komora nije pokazatelj kvaliteta, a ne govori mnogo ni o termo izolacionim svojstvima.  Roletne na elektricni pogon, u jee pa to je jos malo kao Mercedes koji se sam parkira... 🙂  Strasno je i koliko su nepismeni lazljivi agenti za nekretnine (ima par izuzetaka i njima upucujem izvinjenje). 

 

 -Kazu  -termo i zvucna izolacija-    Sasvim je normalno da zgrada ima obe izolacije.  Ovo je kao da kazu prodaje se musko odelo, ima i sako i pantalone...  To sto ce neko reci da ima zgrada gde se cuje svaki komsijin pokret, to je zato sto su mnogi investitori opet ne svi, i ranije i danas bili obicni prevaranti, pa su gledali da na racun kvaliteta ustede gde mog mogu, bolje reci da ukradu. ..  

 

Pazi sad:  "troslojni parket".  Ova podna obloga ima samo tanak gornji sloj od kvalitetnog drveta, dok su donja dva sloja najcesce od jelovine ili borovine - najjeftinijeg drveta na trzistu.  Eee al' kad se cuje "troslojni", onda se budale loze najstrasnije. 

ima jos mnogo ovakvih primera, setice se jos neko bisera agenata na Balkanu. 

 

Eee 276.000 evrica za trosoban neuknjizen na Tosinim bunaru?!?   Kako vidite ovu cifru?  Ja ne bih dao ni sto za ovu lokaciju izvan sveta, ma ni za uknjizen..

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

Pitam se koja je njihova logika, tih Rusa. Pre svega, lepo je sto toliko Rusa ima kes za stan na gotovs. Ali, bar kako ja gledam, da bezim od neke situacije, ne bih odmah davao ogromne pare za stan. Ako imam tolike novce, iznajmljivao bih nesto jeftinije i pratio situaciju kod kuce. Ljudi se ni u svojoj zemlji ne odluce uvek lako na tako veliku investiciju, a ovde u sred krize oni masovno kupuju stanove. Zar nije prvi impuls u krizi stednja, a ne trosenje? Cak i ako ovo uzimaju kao investiciju, deluje mi kao prebrzo. Pitam se da mozda tu nema i upliva agencija, vestackog dizanja cena sa obrazlozenjem 'Rusi'. Kao sto se sigurno i kod nas cene dizu vise nego sto bi morale, ne samo nekretnina, nego svega.

Sve je to tacno, naroctito ovo o agencijama i vestackom podizanju cena - glavni promoter toga je ona K. Lazarevic, koju iz meni nerazumljivih razloga pozivaju u svaku medijsku predstavu o nekretninama. 

A o Rusima, kada kazes ono gore boldovano, prate i oni ali znaju da je beznadezna i da se jod duugo nece promeniti. Narocito mladji IT-jevci  i frilenseri imaju motiva ali i mogucnost da se izmaknu malo dalje  od domacih budalastina.  Zamisli dakle 30-godisnjaka, ucio ceo zivot, do juce imao lepu dolarsku zaradu od izrade softvera za strane  kompanije, danas promet sa inostranstvom obustavljen, a sutra ce mozda da bude pod slemom - toliko lud nije nijedan.  Zbog toga se odlucuju da nastave zivot negde drugde, pa onda i kupuju stanove. Nije taj rizik nesto sto se ne moze preziveti, ako bi se nekim cudom situacija u Rusiji popravila, prodali bi nekretninu i vratili se kuci...Nesto bi izgubili na razlici, ali to je sve deo zivota, ne moze se uvek zaradjivati.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Newcastle said:

Ja ne bih dao ni sto za ovu lokaciju izvan sveta, ma ni za uknjizen..


Ti ne bi, ali ima ko hoće. I tu je caka. Tržište određuje šta je skupo, a šta ne.

 

Ja kad sam kupovao svoju kuću, bio sam u sličnom fazonu - ma daj bre, pola miliona evra za kuću, pa ko je bre lud da da tolike pare. Well, na kraju sam dao i više od toga jer inače takvim razmišljanjem nikad ne bih kupio ništa, a ta ista kuća sada košta još 100k iznad kupovne cene. 
 

Dok ima ko da plati, cene će rasti.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


Ti ne bi, ali ima ko hoće. I tu je caka. Tržište određuje šta je skupo, a šta ne.

 

Ja kad sam kupovao svoju kuću, bio sam u sličnom fazonu - ma daj bre, pola miliona evra za kuću, pa ko je bre lud da da tolike pare. Well, na kraju sam dao i više od toga jer inače takvim razmišljanjem nikad ne bih kupio ništa, a ta ista kuća sada košta još 100k iznad kupovne cene. 
 

Dok ima ko da plati, cene će rasti.

Ma tacno je to sto kazes, davao sam i ja dosta kad je trebalo bez ozbzira sto je izgledalo previse.  Ono sto je pitanje je odakle izlaze ti koji su spremni da za nesto sto je ocigledno lose daju dosta para, kad za taj novac moze da se pronadje bolja nekretnina?   Pretpostavimo da su svi koji su imali mogucnost, najcesce vlasnici preduzeca srednje velicine, vec ulozili nekih 300-400k u svoje nekretnine, ko su sadasnji kupci?? (a Rusi nisu zainteresovani za periferiju)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...