Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

U Rusiji policija ide po školama, uči decu "patriotizmu i zdravom životu" i pravi dosijee o nepodobnim 11-godišnjacima koji ne podržavaju rat.
 

Quote

Volgograd police put an 11-year-old schoolboy from the town of Kamyshin on record, finding him guilty of discrediting the Russian Armed Forces in social networks. There is no information about what the boy posted in social networks. 


The Kamyshin department of the Ministry of Internal Affairs reported that the city police "conducted an operational event called 'Your Choice', whose goal was to 'prevent the involvement of teenagers in illegal activities'. As part of the action in two schools of the city the police held "conversations about patriotism and a healthy lifestyle" with students in grades 7-8. As it follows from the reports, the boy discrediting the Armed Forces of the Russian Federation was revealed just in the course of these activities. 
It is also reported that a total of 20 teenagers with "anti-social attitudes" are registered in the Kamyshinsky district.


https://www.mk.ru/incident/2022/04/28/11letnego-shkolnika-postavili-na-uchet-za-diskreditaciyu-vs-rf.html (prevod: Deepl)
Keširana verzija ako neće da otvori mk.ru:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:XrxH5zoqA8sJ:https://www.mk.ru/incident/2022/04/28/11letnego-shkolnika-postavili-na-uchet-za-diskreditaciyu-vs-rf.html+&cd=1&hl=sr&ct=clnk&gl=rs

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Beonegro said:

Da li je moguće da se ovo transformiše u proxy rat između NATO i Kine?

Da li će Kinezi otćutati ovo ili će zaključiti da je prilika dobra da, preko Rusije i bez žrtava na svojoj strani, i oni počnu da pokazuju mišiće na međunarodnom planu, plus da testiraju šta to što oni prave zapravo vrijedi na bojištu?

Možda ovo još ne izgleda vjerovatno, ali što duže rat traje i što je veća zapadna pomoć u naoružanju Ukrajini to će vjerovatnoća za tako nešto rasti.

 

Ne mogu da tvrdim da neće biti tako, ali mislim da Kina nema interes da zaoštrava odnose sa Zapadom, mislim da su Kinezi promišljeniji od Rusa, da znaju koliku bi štetu pretrpeli kvarenjem odnosa, a da se druge strane ne bi imali veliku korist od Većeg približavanja Rusiji dok je sukob još uvek otvoren. Možda je Kina faktor koji može da bude značajan u posredovanju oko prekida borbi. 
To što bi Kina mogla da dođe do jeftinijeg gasa i nafte, ne znam ni sam šta joj još treba od sirovina koje rusi imaju, neće da se promeni posle prekida borbi, i za koju godinu će biti u poziciju da povoljnije kupuje nego zapad, a da opet ne uđe u sukob sa zapadom koji je najveći kupac kineske robe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ne mogu da tvrdim da neće biti tako, ali mislim da Kina nema interes da zaoštrava odnose sa Zapadom, mislim da su Kinezi promišljeniji od Rusa, da znaju koliku bi štetu pretrpeli kvarenjem odnosa, a da se druge strane ne bi imali veliku korist od Većeg približavanja Rusiji dok je sukob još uvek otvoren. Možda je Kina faktor koji može da bude značajan u posredovanju oko prekida borbi. 
To što bi Kina mogla da dođe do jeftinijeg gasa i nafte, ne znam ni sam šta joj još treba od sirovina koje rusi imaju, neće da se promeni posle prekida borbi, i za koju godinu će biti u poziciju da povoljnije kupuje nego zapad, a da opet ne uđe u sukob sa zapadom koji je najveći kupac kineske robe.
Danas - juče su skinuli carine na uvoz uglja....
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

 

U ozbiljnoj diskusiji ne treba tako gledati. 

Rusija je agresor, napala je suverenu državu, ništa ne može umanjiti njenu odgovornost.

Zapadne zemlje, posebno USA, sebi daju pravo da se mešaju u svaki konflikt, bilo gde u svetu da se pojavi, bilo kao posrednik, diplomatski, bilo pritiscima na jednu ili obe strane, pretnjama, vojnom intervencijom. U slučaju Rusija -Ukrajina pre i posle 2014 ili nije bilo dovoljno diplomatske ininicijative ili nije bila uspešna ili je preovladavao stav, što je eni dosta verovatno, da stanje posle 2014 treba da ostane status quo, šta je ko ugrabio ugrabio.

Sada, trenutno, nema dobrog rešenja, posledice su već dosd takve da se ne mogu nikako ispeglati, granice mogu biti ovde ili onde, mostovi će se izgraditi, zgrade takođe, ali hiljade života se ne mogu vratiti, milini ljudi će nosuti traume do kraja života. Uključiti se direktno u rat znamo šta bi bila posledica, naoružavanje Ukrajine znači duži rat i veća razaranja, nenaoružavanje znači prepuštanje ukrajinaca samim sebi i puštanje na volju Putinu da pomera granice. Sve u svemu, posledica neuspele diplomatije koja će se osećati na dugi period.

Ukazivanje na propuste i neuspehe zapada ne znači pravdanje Rusije.

 


U potpunosti tacno, I mogu potpisati svaku rijec, zato sto si za razliku od nekih “palcica” koji su podrzali tvoj post sasvim jasno rekao da Putina nista ne moze opravdati za agresiju i njene posljedice - ni Jemen, ni Afganistan, ni Vijetnam, ni robovlasnistvo, n kolonijalizam. Nakon toga, o tome koliko su drugi napravili situacuju tezom za razrijesiti se moze razgovarati

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glede Kine, imali su oni "vindou" da pokupe neki diplomatski kajmak tako sto ce da urazume Rusiju. Medjutim to je proslo, mislim da oni trenutno prate razvoj situacije, nemaju neki specijalni interes da se eksponiraju nekom direktnom podrskom Rusiji niti se osecaju spremnim da predju neke zamisljene (ili stvarne) crvene linije (to ne mora da bude Tajvan, ima tamo puno kandidata). S druge strane ne zele da budu vidjeni kao US podguzna muva.  

Na frontu ima samo par novosti... Rusi uspevaju da napreduju u pravcu Zaporozja i juzno od Izjuma. To je i dalje kilavo, ali mislim da ce se ubrzati kao rezultat unistavanja zeleznicke infrastrukture. Sve ostalo je samo testiranje fronta i poneki kontranapad Ukrajinaca.

Inace ovo sto se trenutno desava globalno meni deluje kao da je NATO resio da resi ruski problem i da su namirisali krv. 20B $ je suluda cifra i bilo bi prilicno neocekivano da Ukrajinci to ne iskoriste. Da li otvaranjem novog fronta u Moldaviji, da li na istoku, svejedno. Ja sam 100% siguran da u tom slucaju nuklearke krecu da lete. Mislim da trenutno zivimo u 1937-38 i da neko vece vojno suceljavanje istoka i zapada postaje neizbezno.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

.

Na frontu ima samo par novosti... Rusi uspevaju da napreduju u pravcu Zaporozja i juzno od Izjuma. To je i dalje kilavo, ali mislim da ce se ubrzati kao rezultat unistavanja zeleznicke infrastrukture. Sve ostalo je samo testiranje fronta i poneki kontranapad Ukrajinaca.

 

 

U granatiranju pijace u Donjecku UA, poginulo 5 gradjana, a 27 ranjeno.....

 

Rumuni navodno krenuli na Pridnestrovlje, Poljaci od 01.05. oko granice sa Ukrajinom izvode vežbe, a možda i u pograničnom delu unutar države...Letonci su valjda na vežbama, ako nisu završili, tu negde blizu....Lukašenko ćuti ....

 

Alarm za vazdušnu opasnost skoro cela Ukrajina, Odesa prijavila neko granatiranje...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Da li je moguće da se ovo transformiše u proxy rat između NATO i Kine?

Da li će Kinezi otćutati ovo ili će zaključiti da je prilika dobra da, preko Rusije i bez žrtava na svojoj strani, i oni počnu da pokazuju mišiće na međunarodnom planu, plus da testiraju šta to što oni prave zapravo vrijedi na bojištu?

Možda ovo još ne izgleda vjerovatno, ali što duže rat traje i što je veća zapadna pomoć u naoružanju Ukrajini to će vjerovatnoća za tako nešto rasti.

 

Ruska armija je višestruko skuplja "igračka" da bi to bilo isplativo. Za svaki dolar koji SAD pošalje u Ukrajinu Rusija mora da potroši 5 da ga neutrališe. Jednostavno razlika u budžetima je ogromna a UKR vojska je tek nešto manje efikasnija od Rusa što vidimo na terenu. Sad kada su videli da Putin namerava da vodi rat još par meseci odlučili su da pošalju sve živo jer na taj način iscrpljuju rezerve Rusije. Zato sada imamo čak i ukrajince koji su na obukama na zapadu za oružja koja do sada nisu imali.

 

20 milijardi $ za oružje je ogromno izdvajanje ali još ne znamo detalje da li se to odnosi na period do kraja godine ili sada odma. Ako je odma to definitivno znači avijaciju i PVO. Ja sam pre pisao o problemu pilota ali možda ipak nije nemoguće da neke rezervne pilote iz SAD pošalju kao plaćenike u UKR pa da oni koriste te avoine. Trenutno je kriza u avio saobraćaju gde većina njih nađe posao posle vojne karijere pa možda ima očajnih i onih adrenalin "narkomana" koji bi pristali na tako nešto.

 

PVO će po meni sigurno dobiti i vrlo verovatno neke raktete zemlja-more.

Link to comment
Share on other sites

Poslije ovog poteza SAD sasvim je jasno da nema nista od diplomatije i da se ide na vojno rjesenje.

Prakticno je poceo rat izmedju Rusije i Amerike, samo americki vojnici direktno ne ratuju, za sada, ali ukljucice se, samo je pitanje vremena.

Nisam vjerovao da je to moguce, mada nisam vjerovao ni da je moguc rat u Bosni, pa se desio. Bolje bi mi bilo da sam vjerovao i da nisam bio toliko naivan, bolje bi prosao.

Ako nista treba se moliti da ne lete nuklearne glave.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pa mnogima odavde i tako nije mnogo preostalo :lol_2::lol_2: Ovde ih dosta ima iz kategorije "vreme radi za mene - sto je vise proslo, to mi je manje ostalo da izguram" :lol_2::lol_2: 

 

A sta, neki bi radije da titraju najblaze receno umno poremecenim nasilnicima, kad se vidi sta tamo pricaju i prikazuju ovi koji su se razgoropadili od pocetka rata, pa teraju iz zemlje sve odruse itd.

 

Radije bi da i oni i/ili njihova deca zive u svetu gde crveni kmeri po skolama uteruju prave vrednosti, nego da se bave malo nuklearnom zimom, ako zatreba?

 

Ja cenim da bi ova Kina kad bi tako nesto i pocelo bila na nasoj strani, i Indija verovatno, a pod "nasom stranom" ne mislim na bolesne srbende i njihove idole. Zasto bi i jedni i drugi odbacili ekonomski razvoj koji su upravo ubrzali zbog ideoloskih razloga manijakalnih i psihoticnih lica, jer sve ono sto vedete tamo pricaju definitivno nisu izjave mentalno zdravih ljudi.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Glede Kine, imali su oni "vindou" da pokupe neki diplomatski kajmak tako sto ce da urazume Rusiju. Medjutim to je proslo, mislim da oni trenutno prate razvoj situacije, nemaju neki specijalni interes da se eksponiraju nekom direktnom podrskom Rusiji niti se osecaju spremnim da predju neke zamisljene (ili stvarne) crvene linije (to ne mora da bude Tajvan, ima tamo puno kandidata). S druge strane ne zele da budu vidjeni kao US podguzna muva.  

Na frontu ima samo par novosti... Rusi uspevaju da napreduju u pravcu Zaporozja i juzno od Izjuma. To je i dalje kilavo, ali mislim da ce se ubrzati kao rezultat unistavanja zeleznicke infrastrukture. Sve ostalo je samo testiranje fronta i poneki kontranapad Ukrajinaca.

Inace ovo sto se trenutno desava globalno meni deluje kao da je NATO resio da resi ruski problem i da su namirisali krv. 20B $ je suluda cifra i bilo bi prilicno neocekivano da Ukrajinci to ne iskoriste. Da li otvaranjem novog fronta u Moldaviji, da li na istoku, svejedno. Ja sam 100% siguran da u tom slucaju nuklearke krecu da lete. Mislim da trenutno zivimo u 1937-38 i da neko vece vojno suceljavanje istoka i zapada postaje neizbezno.

 

 

Mirnodopski ruski godisnji vojni budzet je 66 milijardi dolara. 

Rusija je tri put veca zemlja od Ukrajine.

20 milijardi za Ukrajinu na cijoj se teritoriji vodi rat i kojaje imala velike gubitke u najskupljuoj tehnici  je "leveling playing field" a ne suluda cifra. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Amigo said:

Poslije ovog poteza SAD sasvim je jasno da nema nista od diplomatije i da se ide na vojno rjesenje.

Prakticno je poceo rat izmedju Rusije i Amerike, samo americki vojnici direktno ne ratuju, za sada, ali ukljucice se, samo je pitanje vremena.

Nisam vjerovao da je to moguce, mada nisam vjerovao ni da je moguc rat u Bosni, pa se desio. Bolje bi mi bilo da sam vjerovao i da nisam bio toliko naivan, bolje bi prosao.

Ako nista treba se moliti da ne lete nuklearne glave.

 

 

 

Vec 63 dana Putin ide na vojno rjesenje i zibjegava diplomatioju i tebi to tek sada postaje jasno? 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nista ovo posebno ne znaci izuzev pritiska na Rusiju da ne ispuni ciljeve do 9. maja. Pod uslovom da Putin nije potpuno poludeo, ovo moze da se pretvori u tinjajuci sukob tipa Izrael - Arapi ili neki mir tipa Dejton sto je najvise sto Rusija moze da dobije. Nuklearke bi trebalo da znace da Rusija nece doziveti potpuni slom, pa samim tim se nadam da ih nece ni koristiti.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Perkos2 said:

Nazalost ovo nikako ne mirise na dobro pa je pitanje koliko nam je svima zajedno preostalo

 

Ne mirise na dobro od kada je rat poceo i od kada je prva nuklearna prijetnja izrecena. 

Par pitanja:

1) Ko je sve do sada prijetio upotrebom nuklearnog oruzja? 

2) Ko js sve do sada rekao da izbjegava direktan sukob da ne bi doslo do nuklearnog rata?

3) Da li je Putin stvarno imao razlog da napadne Ukrajinu imajuci u vidu sta je sve  pokrenuo ?

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

 

 

Vec 63 dana Putin ide na vojno rjesenje i zibjegava diplomatioju i tebi to tek sada postaje jasno? 

 


Pa mora se naci nacin da se okrivi Amerika i Zapad. Nedavno Zelenski kriv za rat, sad Amerika kriva za nastavak rata. Ako padne nuklearna onda ce doci red na Britance da se okrive.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa tamo od sedamdesetih, osim debelog iz Severne Koreje, verovatno niko baš direktno kao ovi psihotični sada.

 

Ono, kakve su im ono price, kakvi Hristovi, kakvi odrusi, koje inace proganjaju samo zato sto su se "pozapadili" a ovo u stvari znaci da ne bulje sebi u pupak, nego gledaju napred, i zive u danasnjem vremenu a ne u nekim halucinacijama i romanticarskim glupostima iz 19 veka, kakve gluposti da je zadatak pisca i novinara propaganda, i sve ostalo o cemu tamo bulazne. Ma ko to govori osim ludaka. I jos luđih srbskih dr mr prof trt mrt.

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ters said:

 

Mirnodopski ruski godisnji vojni budzet je 66 milijardi dolara. 

Rusija je tri put veca zemlja od Ukrajine.

20 milijardi za Ukrajinu na cijoj se teritoriji vodi rat i kojaje imala velike gubitke u najskupljuoj tehnici  je "leveling playing field" a ne suluda cifra. 

ne bih se slozio sa tobom iako na papiru zvuci tako. imajuci u obzir da su karte na stolu i da obe strane znaju cime ova druga raspolaze i sta im najvise fali, ovih 20kkk dolara je cifra koja ce da napravi veliki disbalans u korist ukrajine. nadam se da ce ameri da se zaista otvore i pomognu ove sirote ljude saljuci i instruktore pored oruzja. nekako zvuci kao kosmicka pravda da rusija slomi zube na ukrajini i da im se ukrajinci usetaju u moskvu.

dogodine u moskvi.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Vratih se ponovo na ovo tvoje pisanje. Kad su politicari u pitanju moje misljenje je ekstremno lose o njima. Svi politicari u bilo kojoj partiji koji su u parlamentu su bagra nevidjena ( iz ugla nas obicnih ljudi).Svi ti politicari su skolovani da pricaju a da ti ne kazu nista. To je nevjerovatno. Skoro je bila jedna emisija na TV. U jednom trenutku voditelj pita covjeka (slucajno je covjek predsjednik vlade i sef drzave Norveske) "slusas li ti sebe sta pricas, odgovori na pitanje, prazna ti prica". Zakljucak je 

 

Zaključak je da si odlično izrazio ono što i ja mislim.

 

51 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

U prevodu Amerika kriva sto se rat nastavlja. Bespotrebno trosenje rijeci na vrlo  jednostavan zakljucak.

 

Naravno. Svima je poznato da su mrski & zli Ameri stvorili ukrajinsku naciju.

Link to comment
Share on other sites



 
Naravno. Svima je poznato da su mrski & zli Ameri stvorili ukrajinsku naciju.


Zvučiš mi kao Sloba onomad kad je tvrdio da Srbija ni jednim svojim pedljom teritorije nije u ratu....

U ratu su do guše....od planiranja do finansiranja i logistike...i to nije sve što smo videli....

Pismen si i učen čovek....
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ruska armija je višestruko skuplja "igračka" da bi to bilo isplativo.

Nije pitanje isplativosti, pitanje je prestiža za Kinu. Oni su se u svemu ovome ipak dovoljno jasno stavili na stranu Rusije da se postavlja pitanje da, kad SAD naoružavaju jednu stranu u sukobu, da li se kineska reakcija svodi na odlučno mrštenje, što znači da i dalje priznaju status SAD kao jedine supersile na planeti, ili počinju da taj status dovode u pitanje tako što će početi da pomažu svog saveznika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Constantin said:


 

 


Zvučiš mi kao Sloba onomad kad je tvrdio da Srbija ni jednim svojim pedljom teritorije nije u ratu....

U ratu su do guše....od planiranja do finansiranja i logistike...i to nije sve što smo videli....

Pismen si i učen čovek....

 

 

I ja o tebi imam lepo mišljenje po tom pitanju iako se ne slažemo, ali biti protiv kremaljske fukare je pitanje civilizovanosti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...