Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

Just now, DameTime said:

Moj komentar nije upućen ni tebi ni njemu već drugu Kojneperku, koji će razumeti šta ga i zbog čega pitam. Svoj stav na temu sam jasno iznela.

Da trebe drug Kojne lepo onda pita, cime se bavis, kako te ova tema bese dotice? 

I da ne bauljam po temi, daj selfquote pls. 

 

Pa da raspredemo... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kooineeperk said:

Da trebe drug Kojne lepo onda pita, cime se bavis, kako te ova tema bese dotice? 

I da ne bauljam po temi, daj selfquote pls. 

 

Pa da raspredemo... 

 

Nemamo šta da raspredamo, smatram da svako u ovoj državi treba da plaća porez i da je neplaćanje istog kršenje zakona.

 

Samo sam se pitala kako za kršenje jednog zakona prekršiocu tražiš olakšavajuće okolnosti, a ovde ih Devilu ne dozvoljavaš već si vrlo kategoričan po tom pitanju :default_coffee:

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

Samo sam se pitala kako za kršenje jednog zakona prekršiocu tražiš olakšavajuće okolnosti, a ovde ih Devilu ne dozvoljavaš već si vrlo kategoričan po tom pitanju :default_coffee:

 

Netacno drugarice Dejm. 

 

Prvo, nikakve olaksavajuce okolnosti nisam trazio za Wolt dostavljaca, vec razumevanje zasto je on imao nagon da to ucini. To uopste nije olaksavajuca okolnost, pa i Tamburinjo ti je lepo napisao da i kod sudije, to nekad moze cak i da pogorsa kaznu.

 

Drugo, sam Djavolko se ovde ne postavlja u poziciju nekoga ko bas i nema mnogo opcija, kojem je krsenje zakona jedina opcija da dodje do nekog zamisljenog cilja, cuvanja sto veceg dela svoje zarade, pa se jos i hvali time i kako mu je povelika... zarada. Nije on neki nezaposleni nastavnik engleskog koji je drzao casove nekim tamo kinezima preko neta za bednih 500eur mesecno. 

 

I trece, finalno - mozda i nije daleko od tog nivoa pa mu i jeste toliko bitno, u tom slucaju bih mogao da pokazem ozbiljno razumevanje. Nije da nisam pokusao, ako si pomno pratila temu. Ali nema tu konstruktivne dikusije... cak ode na drugu stranu da lozi i druge da krse zakon. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kooineeperk said:

Netacno drugarice Dejm. 

 

Prvo, nikakve olaksavajuce okolnosti nisam trazio za Wolt dostavljaca, vec razumevanje zasto je on imao nagon da to ucini. To uopste nije olaksavajuca okolnost, pa i Tamburinjo ti je lepo napisao da i kod sudije, to nekad moze cak i da pogorsa kaznu.

 

Drugo, sam Djavolko se ovde ne postavlja u poziciju nekoga ko bas i nema mnogo opcija, kojem je krsenje zakona jedina opcija da dodje do nekog zamisljenog cilja, cuvanja sto veceg dela svoje zarade, pa se jos i hvali time i kako mu je povelika... zarada. Nije on neki nezaposleni nastavnik engleskog koji je drzao casove nekim tamo kinezima preko neta za bednih 500eur mesecno. 

 

Pomno sam ispratila i koliko shvatam on zauzima određenu poziciju, da pošto živimo u neorganizovanoj državi on ne mora da plaća porez. Zašto ne pokušaš da razumeš tu poziciju? 😄 

 

Ja sam ti čisto postavila pitanje jer mi je zanimljivo kako smo u slučaju kršenja jednog zakona radi da damo neki benefit of the doubt, dok u drugoj situaciji baš i ne, kad to jače pogodi naše stavove.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Opet gresis u koracima. Kad stojis sa loptom u ruci moras da se odlucis (ako imas priliku) koja ti je stajna noga, kojom pivotiras. 

 

Ti ovde menjas stajnu nogu. Nisu iste pozicije u pitanju. Objasnio sam ti ovde:

28 minutes ago, Kooineeperk said:

Drugo, sam Djavolko se ovde ne postavlja u poziciju nekoga ko bas i nema mnogo opcija, kojem je krsenje zakona jedina opcija da dodje do nekog zamisljenog cilja, cuvanja sto veceg dela svoje zarade, pa se jos i hvali time i kako mu je povelika... zarada. Nije on neki nezaposleni nastavnik engleskog koji je drzao casove nekim tamo kinezima preko neta za bednih 500eur mesecno. 

 

Inace, nema to veze sa "pogadjanjem nasih stavova".

 

Moj stav je od starta da je Woltovac apsolutno pravedno kaznjen, i da je devojka ucinila ispravnu stvar (a imala je par opcija koje je mogla da uradi - da ne sirimo pricu ovde, pisali smo tamo). Isto bih reakao i za Djavolcica da mu sutra pokucaju na vrata i dostave kaznu. Sami pali, sami se ubili. Jedan jos nije pao, drugi jeste. Jedan bi dok (misli da) je na vrhu, da povuce i druge sa sobom, drugi se sam razbio. Jedan se hvali, drugi se zali (a i prvi ce kad padne). 

 

E sad, za jednog ne mogu da imam razumevanja s obzirom na sve sto prica ("hocu 10%-15% poreza necu vise" - pa imas 10% poreza; "nije samo porez, necu ni doprinose ni osiguranja" - pa i to moze sine, al' kad porastes i kad naucis kako). Za drugog mogu imati neko razumevanje zasto je to ucinio... ljubav, mladost, ludost. Opet nista to neopravdava postupke. 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

O politicarima, normalnima i nenormlanima, Kosovu (sa velikim K, pokazi ipak malo postovanja kako god gledao na tu temu), fukarama i popovima, mozes na temama predvijenim za to (ako ih ima). 

Hvala.

A mnogo volis da tvoja bude poslednja, a? Evo ti onda jos materijala. Prvo, rec nije bila upotrebljena kao ime zemlje da bi se pisala velikim slovom, nego u mnozini, kao metafora za sva sranja kojima se tu bavi razna "elita", a sva su zaumna, samo ne radi ono zbog čega muze iz zajedničke kase, u koju bi kao trebalo da se uplaćuje taj porez.

 

Sta god mislili oni u toj zemlji, poštovanje se ne dobija blanko, ni od koga, ni prema roditeljima, nego ga "valja" zasluziti. Ne vidim cime je zasluzilo postovanje mesto koje je vec decenijama svakodnevno samo uvreda i ponizenje za normalne ljude, i ne vidim cime su zasluzili postovanje oni kod kojih je osnovni princip elementarno nepostovanje drugoga. Sto se vidi i u tome da ih sve komplet uopste ne zanima da prilagođavaju vremenu i sebe i pravila koja bi trebalo da se poštuju u društvu, a svrha im je da se ne desava svakodnevno 24/7 ono kao juče u Cetinju, što je u stvari prirodno stanje.

 

To sam već pisao na onoj temi o filozofima. Ne o Cetinju, nego o tome da u urbanom drustvu aka civilizacija na maloj površini živi živi veliki broj jedinki koje inače u šumi ne bi same izabrale da žive u istom čoporu sa 99,99% ostalih, i zato u civilizaciji za razliku od šume gde je najveća opasnost biti pojeden zbog hrane, ima milion razloga zbog kojih bi neko nekome skinuo glavu. Kao što je na primer neprekidno kašnjenje sa kirijom.

 

Zato u civilizaciji postoje pravila, koja treba da sprovodi država. I treba da ih prilagođava vremenu, a ne da juri bele kitove (razna kosova) dok zbog te njihove zaumne opsesije sve okolo propada, a onda da siluje unaokolo pricama "propisi su propisi" iako su ti propisi zatareli pre vise decenija.

 

Na primer, kakav kurac "ugovor o delu" sa Google, da bi opste mogao da se prijavi prihod koji bi se oporezovao, a onda kao to sranje prihvataju TOS preveden na srpski. Pa ko koga ovde zajebava? Jel' može onda da se prilozi upotrebljen toalet papir, koji je isto toliko "ugovor o delu" kao taj guglov TOS? Znaci "samo su vam pare vazne, dupe vam je zinulo za pare, samo pare, daj pare... evo vam pare, za vase bajatovice, za vase patrijotske intelektualce, za vase ćerače, za vase popove koji sire mrznju i jebu decu zbog nacionalnog interesa, zrtvujuci se za naciju, za vasa kosova, pare, na..."

 

Takvo mesto zasluzuje postovanje bas kao ovaj u toj prici sa belim kitom. Svi normalni jedva cekaju da ludak crkne.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

A mnogo volis da tvoja bude poslednja, a?

Ni blizu koliko ti 🙂 

 

 

Od svega sto si napisao mogao si samo ovo kao koristan doprinos temi:

 

36 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Na primer, kakav kurac "ugovor o delu" sa Google, da bi opste mogao da se prijavi prihod koji bi se oporezovao, a onda kao to sranje prihvataju TOS preveden na srpski. Pa ko koga ovde zajebava? Jel' može onda da se prilozi upotrebljen toalet papir, koji je isto toliko "ugovor o delu" kao taj guglov TOS? Znaci "samo su vam pare vazne, dupe vam je zinulo za pare, samo pare, daj pare... evo vam pare, za vase bajatovice, za vase patrijotske intelektualce, za vase ćerače, za vase popove koji sire mrznju i jebu decu zbog nacionalnog interesa, zrtvujuci se za naciju, za vasa kosova, pare, na..."

 

To nije stvar zakona. To je manjkavost ili u podzakonsim aktima ili primeni istih od strane sluzbenika (bilo banaka, bilo poreske administracije). U zivotu mi nisu trazili ugovor o radu/delu za priliv koji sam imao kao fizicko lice, banka je uvek pitala, bez obzira da li sam primao novac kao fizicko lice, preduzetnik ili doo, koji je osnov priliva zbog one provere porekla novca i finansiranja terorizma, bukvalno samo pitaju pa im dam fakturu da skratim pricu (kao fizicko lice samo objasnim). Nikakvi ugovori. 

 

Zakon je daleko od savrsenog, to niko ovde ne spori. To ne odlaze njegovu primenu (pogotovo sto je odavno u primeni a ne nov pa da nedostaju podzakonski akti).

Zakon treba da se menja.

Zakon je vazeci. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Druga forumskog zulja koliko zaradjujem. Cim on ima zelju za patkometrijom, rezultat je lako pogoditi.

 

Da ti posteno kazem...

 

 

Ti si taj koji je stalno potencirao tu pricu i ni jednom nisi imao muda da se meris. Tako da... zdravo! Ma, zdravo!

 

 

Ono sto mene zulja je sto ti ovde glumis neko ludilo sa tim porezom, pravis se pametan i navodis ljude da rade isto sto i ti. Sto je pogresno. A moderacija ti to dopusta iz nekog razloga. 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Da ti posteno kazem...

 

 

Ti si taj koji je stalno potencirao tu pricu i ni jednom nisi imao muda da se meris. Tako da... zdravo! Ma, zdravo!

 

 

Ono sto mene zulja je sto ti ovde glumis neko ludilo sa tim porezom, pravis se pametan i navodis ljude da rade isto sto i ti. Sto je pogresno. A moderacija ti to dopusta iz nekog razloga. 

 

Kako ja ljude navodim da ne placaju porez?

 

Ne, napisao sam da 101% primam vise od tebe pa si ti potencirao da ti pokazem u inboxu. Sto je smesno.

 

Voleo bih ja da ti imas i 5x vise jer meni novac ne znaci nista. Ko ga nema, njemu je sve. Osecam gadljivost prema drzavi, porezu i parama..

 

Ljubav prema porodici i Spaniji.

 

Ti malo odmori sa moderacijom, tvoje je da reportujes, to i radis vrv po ceo dan. Spominjanje moderacije na temi si dosadan i to niko ne voli.

 

Ti imas pravo, poraz se po zakonu mira placati, ti ga placas pa nek ljudi slede tvoj primer.

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kako ja ljude navodim da ne placaju porez?

One ljude koji citaju temu i u njoj tvoje gluposti. 

 

22 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ne, napisao sam da 101% primam vise od tebe pa si ti potencirao da ti pokazem u inboxu. Sto je smesno.

Dakle istina je da si ti prvi potegao tu pricu. Hvala lepo na potvrdi. 

 

I onda si 32424 puta kao hteo da meris i svaki put se povukao kukavicki. Tako ne radi neko ko je 101% siguran u nesto. 😄 

Zabole me koliko zaradjujes. Ali tebe kopka i dalje... 😄 

 

22 minutes ago, Devil In My Pants said:

Voleo bih ja da ti imas i 5x vise jer meni novac ne znaci nista. Ko ga nema, njemu je sve. Osecam gadljivost prema drzavi, porezu i parama..

5x?

101% sam siguran da imam vise 😄😄 😄  

 

22 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ljubav prema porodici i Spaniji.

 

Ti malo odmori sa moderacijom, tvoje je da reportujes, to i radis vrv po ceo dan. Spominjanje moderacije na temi si dosadan i to niko ne voli.

 

Ti imas pravo, poraz se po zakonu mira placati, ti ga placas pa nek ljudi slede tvoj primer.

play-violin-violin.gif

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kooineeperk said:

One ljude koji citaju temu i u njoj tvoje gluposti. 

 

Dakle istina je da si ti prvi potegao tu pricu. Hvala lepo na potvrdi. 

 

I onda si 32424 puta kao hteo da meris i svaki put se povukao kukavicki. Tako ne radi neko ko je 101% siguran u nesto. 😄 

Zabole me koliko zaradjujes. Ali tebe kopka i dalje... 😄 

 

5x?

101% sam siguran da imam vise 😄😄 😄  

 

play-violin-violin.gif

Pobedio si, nema sta. Sve si lepo objasnio. Ako tako i radis, suvisno je raspravljati, razoruzo si me.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Kooineeperk said:

One ljude koji citaju temu i u njoj tvoje gluposti. 

 

Dakle istina je da si ti prvi potegao tu pricu. Hvala lepo na potvrdi. 

 

I onda si 32424 puta kao hteo da meris i svaki put se povukao kukavicki. Tako ne radi neko ko je 101% siguran u nesto. 😄 

Zabole me koliko zaradjujes. Ali tebe kopka i dalje... 😄 

 

5x?

101% sam siguran da imam vise 😄😄 😄  

 

play-violin-violin.gif

 

Da li sam potegao prvi pricu i ne secam se, a nije ni bitno. Nego delujes opterecen parama, a ko to ima sigurno nije, stavise. Brecas se, pocinjes da pises svasta

 

Kako bi ti merio patku sa mnom? Pokazao papir cega? 

 

Jedino je pitanje, da li imas u mojih sedam dana tvojih mesec, mada sumnjam.

 

Zato i ne placam porez jer  tvoja godisnja zarada bi bio moj godisnji porez..a ti tvrdis da je to puno?? Onda razumes cega necu da se odreknem??

 

U mojoj bransi ima npr 10 ljudi koji su kao ja ili bolji od mene u celoj Evropi. Ti u svojoj bransi mozes li reci da si u hiljadu u Beogradu??

 

Patkometrija je bzvze

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hhahahaha eto ko je opterecen. Ne mozes a da ne nastavis blebetanje cak i kad te iskuliram 😄

 

  

2 hours ago, Devil In My Pants said:

 

Da li sam potegao prvi pricu i ne secam se, a nije ni bitno. Nego delujes opterecen parama, a ko to ima sigurno nije, stavise. Brecas se, pocinjes da pises svasta

Ja sam jedino opterecen lazovima, licumirima, onima koji prosipaju neku "pamet"... 

Para ima, a kad nema bice. Za one koji hoce da uce i da rade ce uvek biti. Osim toga postoje mnogo bitnije stvari u zivotu.

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

 

Kako bi ti merio patku sa mnom? Pokazao papir cega? 

Ne znam, ti si hteo da meris. Trebalo je da das ideju a ne da bezis.

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Jedino je pitanje, da li imas u mojih sedam dana tvojih mesec, mada sumnjam.

 

Zato i ne placam porez jer  tvoja godisnja zarada bi bio moj godisnji porez..a ti tvrdis da je to puno?? Onda razumes cega necu da se odreknem??

 

U mojoj bransi ima npr 10 ljudi koji su kao ja ili bolji od mene u celoj Evropi. Ti u svojoj bransi mozes li reci da si u hiljadu u Beogradu??

 

Patkometrija je bzvze

Aaahahahahaa. Grohotom se smijem. 😄😄😄  smesan si sa tim hocu da se merim - necu da se merim. 

 

U mojoj bransi, za ono za sta sam ja ekspert, u celom svetu nema nikoga sa toliko uspesnih projekata, takvim rejtingom od strane klijenata i tolikim hourly rate-om. Skuplji sam 5x od sledeceg koji ima slican broj projekata kao ja. Ali moze mi se. Drugi koji pokusavaju da imaju hourly rate kao ja, nemaju ni 10% moje istorije. Doslo je do toga da me internacionalna kompanija koja je vendor resenja za koji sam se ekspertizovao cima da radim sa njihovim klijentima. Vise posao i ne trazim, sam me nalazi, i onda mogu da idem sa visokom cenom, ima ko moze i ko zna zasto toliko placa. 

 

Ali sta ja to tebi objasnjavam, nisi zasluzio, realno...

 

A tvoj posao je da budes kladionicar, bookmaker ili tako nesto.

 

E sad, da se vratimo na matematiku. Da ti kapiras kako funkcionisu porezi i doprinosi, uz sve informacije koje sam u ovoj temi dao, mogao si dosta dobro da procenis kojim ciframa baratam. Ali dzaba kada ne kapiras. 😉 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Kooineeperk said:

Hhahahaha eto ko je opterecen. Ne mozes a da ne nastavis blebetanje cak i kad te iskuliram 😄

 

  

Ja sam jedino opterecen lazovima, licumirima, onima koji prosipaju neku "pamet"... 

Para ima, a kad nema bice. Za one koji hoce da uce i da rade ce uvek biti. Osim toga postoje mnogo bitnije stvari u zivotu.

 

Ne znam, ti si hteo da meris. Trebalo je da das ideju a ne da bezis.

 

Aaahahahahaa. Grohotom se smijem. 😄😄😄  smesan si sa tim hocu da se merim - necu da se merim. 

 

U mojoj bransi, za ono za sta sam ja ekspert, u celom svetu nema nikoga sa toliko uspesnih projekata, takvim rejtingom od strane klijenata i tolikim hourly rate-om. Skuplji sam 5x od sledeceg koji ima slican broj projekata kao ja. Ali moze mi se. Drugi koji pokusavaju da imaju hourly rate kao ja, nemaju ni 10% moje istorije. Doslo je do toga da me internacionalna kompanija koja je vendor resenja za koji sam se ekspertizovao cima da radim sa njihovim klijentima. Vise posao i ne trazim, sam me nalazi, i onda mogu da idem sa visokom cenom, ima ko moze i ko zna zasto toliko placa. 

 

Ali sta ja to tebi objasnjavam, nisi zasluzio, realno...

 

A tvoj posao je da budes kladionicar, bookmaker ili tako nesto.

 

E sad, da se vratimo na matematiku. Da ti kapiras kako funkcionisu porezi i doprinosi, uz sve informacije koje sam u ovoj temi dao, mogao si dosta dobro da procenis kojim ciframa baratam. Ali dzaba kada ne kapiras. 😉 

 

 

 

 

Nemoj da se nerviras, "verujemo"..

 

Ipak si ti najbolji sa jednim zaposlenim i to sobom. Mi se ovde na forumu ponosimo sa tobom.

 

Jednom rkom radis, drugom pises na forumu po ceo dan.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantin said:

Pare i deca...nikad dosta 😉

 

Dobrih sinova i debelih volova nikad nije mnogo.

 

10 hours ago, Devil In My Pants said:

Mi se ovde na forumu ponosimo sa tobom.

 

 

Ma, važno je da si ti zadovoljan sa sobom.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Videli smo ovu vest: https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/ekonomija/5019627/frilenseri-porez-dohodak-zdravstvo-zakon.html
i nešto tu ne štima tj. nema logike:

 

"Frilenseri neće morati da se registruju u APR-u niti u drugom registru, oni će svoje obaveze plaćati tako što će pristupiti određenom portalu koji će Vlada obezbediti i odabirom tog modela koji će izabrati dobiće način kako će plaćati porez – da li će biti oslobođeni poreza ili ne, a to će vršiti istekom svakog kvartala u prvom mesecu sledećeg kvartala"

 

Neka me neko ispravi ako grešim, ali ovo nije moguće. Ako dobro razumem to znači da, kada nekome legne uplata iz inostranstva, sve što treba da uradi je da ode na taj portal, unese iznos te uplate u taj  kalkulator koji će izračuntati koliko treba da plati državi, i izvrši uplatu?

Malo šuplje, zar ne? Meni sada legne neka velika uplata iz inostranstva (iz ko zna kog razloga), ja mogu da "legalizujem" taj novac tako što ću otići na taj portal i platiti porez i sve ostalo kao "internet radnik"?

 

U celoj toj priči nešto gadno smrdi...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...