Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Zanimljiv intervju Bila Gejtsa od Microsofta 🙂
 

Quote

Na pitanje koje greške svetskih lidera i organizacija tokom pandemije ga najviše muče, Gejts kaže:

“To da nismo shvatili da bi maske mogle da budu tako velika stvar. Prvo smo rekli: Ne koristite maske jer su nam potrebne za zdravstvene radnike. Onda smo rekli: Pa, možda su maske od pomoći ako ste bolesni. Trebalo je neko vreme da shvatimo da je čak i za ljude koji nisu zaraženi, nošenje maske od koristi i da smanjuje šanse da budu zaraženi.”

On sebe `ladno ubraja u svetske lidere. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Don Juan said:

Ili si samo pročitao ono što želiš da pročitaš. 

Znao sam da ćemo kad tad stići do Bila na ovom topiku.

Da da, a letimična pretraga ove teme kaže da je prethodno spomenut 22 puta kao Gejts, 3x kao Gates.
Još zanimljivije ko ga je spominjao ranije, najmanje 2x. 
Nije ni čudo da si znao, i ja bih se sećao da sam ga ranije spominjao. Tako da ta sitna podbadanja batali.


 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

koliko je danas prestupnika, 62? 

 

Da, od toga je 45% iz Beograda...tako je rekao Kon na KZŠ.

 

I dalje me nervira što nema podataka o Beogradu po opštinama, a Beograd spada u "najkritičnije " gradove.

 

Zašto ništa ne unose u bazu od 10.06.?    

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, od toga je 45% iz Beograda...tako je rekao Kon na KZŠ.

 

I dalje me nervira što nema podataka o Beogradu po opštinama, a Beograd spada u "najkritičnije " gradove.

 

Zašto ništa ne unose u bazu od 10.06.?    

Nemam ideju zašto. Nije da je neki strateški bitan podatak, pa da treba da se označi tajnom.
 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

Da da, a letimična pretraga ove teme kaže da je prethodno spomenut 22 puta kao Gejts, 3x kao Gates.
Još zanimljivije ko ga je spominjao ranije, najmanje 2x. 
Nije ni čudo da si znao, i ja bih se sećao da sam ga ranije spominjao. Tako da ta sitna podbadanja batali.


 

Ne nisu sitna podbadanja, nego mi je zanimljivo da si u celom članku izvukao nešto što ti je zazvučalo, kao nešto što je kompromitujuće, a očigledno je malo širi problem koji imaš sa njim, čim si se uhvatio samo za to iz čitavog intervjua. To nas opet vraća na početnu pretpostavku, teorije zavere i čitave budalaštine kojima je internet toliko zatrpan ovih dana, da se plašim ujutru da ga ne zateknem obešenog.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Juan said:

Ne nisu sitna podbadanja, nego mi je zanimljivo da si u celom članku izvukao nešto što ti je zazvučalo, kao nešto što je kompromitujuće, a očigledno je malo širi problem koji imaš sa njim, čim si se uhvatio samo za to iz čitavog intervjua. To nas opet vraća na početnu pretpostavku, teorije zavere i čitave budalaštine kojima je internet toliko zatrpan ovih dana, da se plašim ujutru da ga ne zateknem obešenog.

Ah da ja ne volem vlasnički softver je poznato. Meni je zazvučalo nadobudno kako je citirano zato mi je bilo i zanimljivo. Ne znam gde vidiš ikakvu zaveru, ali lepota je u oku posmatrača, očigledno.
Ja ga vidim ovako, ti vidiš teoriju zavere, svako nađe šta mu odgovara, u jedva nekoliko rečenica.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Nije da je neki strateški bitan podatak, pa da treba da se označi tajnom

 

Nije, a opet ne saopštavaju brojeve obolelih u Beogradu, a za ostatak Srbije-za sve gradove i opštine imamo podatke.

 

Logično bi bilo da se zna, ako ne opštinama, ono bar podatak za ceo Beograd.

 

Ljudi bi se ponašali možda odgovornije.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Nije, a opet ne saopštavaju brojeve obolelih u Beogradu, a za ostatak Srbije-za sve gradove i opštine imamo podatke.

 

Logično bi bilo da se zna, ako ne opštinama, ono bar podatak za ceo Beograd.

 

Ljudi bi se ponašali možda odgovornije.  

Par medija je insistiralo na pitanju i nisu dobili suvisli odgovor. U onom Natalijinom tekstu na Balkaninsight, takođe nije bilo tog podataka, mada se ona bavila preminulima većinom, stvarno nemam ideju zašto.
Uz ogradu da ih neopravdano branim, moguće je da je stvarno teško u dnevnim izveštajima imati tačan podatak. Iščeprkaće neko, pre ili kasnije.
 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

moguće je da je stvarno teško u dnevnim izveštajima imati tačan podatak

 

Evo, mislim da se prvi put ne slažemo na ovom forumu, ali znam da se nećeš naljutiti :classic_smile: 

 

Podacu stižu iz kovid ambulanti. Znamo koliko imamo opština u Beogradu i lako može da se zna koliko ima kovid ambulanti.

 

Laboratorija u ogranku "Braće Jerković" ne radi za pacijente, bila sam tamo i tako mi je rečeno. Kao laik, pretpostavljam da oni rade PCR testove za Voždovac ( "Šumice" i "Vojvode Stepe" ). 

 

I tako je na svim opštinama.

 

Pošto već ne daju tačne podatke od početka, lako mogu da se saberu svi rezultati sa opština. 

 

Zato mislim da može da se da neki okvirni podatak.  Postoji i Krizni štab na nivou grada. Zašto se oni nikada ne oglašavaju po pitanju stanja u kovid ambulantama i broju obolelih u Beogradu?

 

Podaci sa Infektivne klinike ne mogu da budu pouzdani jer tu dolaze i pacijenti iz cele Srbije.

 

Ne pitam tebe direktno, samo glasno razmišljam.   

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

Naravno da neću, zašto mislim da je teško:

1. često se dešava da stvarna adresa nije i administrativna adresa
2. često se dešava da osoba x sa jedne opštine bude testirana na drugoj opštini. 

3. ono što nazivamo "regioni" u Srbiji nema nikakvog smisla, u stvari ima smisla kao što je Barajevo i Sopot Bgd na primer
4. ne znam kako sada stojimo sa epidemiološkom obradom mislim ne baš slavno, ono što zvanično znam je da se odustalo od praćenja kontakata 

sve to upariti, razrešiti na dnevnom nivou, hm, nije tako lako. Istina baza sadrži šifru opštine 70106 npr 🙂

 

Drugo je pitanje zašto statistika na covid sajtu ne upari i  razreši sve dileme na nedeljnom nivou npr, to bi bilo korisno. Imali bi i zgodnu vizualizaciju na mapi, i moglo bi se svašta korisno uraditi od tih podataka. 
Isto pitanje važe za polnu, starosnu strukturu, bilo bi zanimljivo i profesionalna struktura, da rešimo pitanje kako su sve kasirke u Maxiju još uvek sve na broju 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivi su komentari dr Dragana Delića, epidemiologa iz Kg, koji negira Batut i kaže da ne razume zašto se Kg proglašava žarištem. On navodi da se u Kg prate kontakti. Kad se pogleda zvanična statistika, Kg ima najviše samoizolovanih u celoj Srbiji. Inače, predlaže da se u Kg produži rad ugostiteljskih objekata i polako ukida vanredna situacija. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, od toga je 45% iz Beograda...tako je rekao Kon na KZŠ.

 

I dalje me nervira što nema podataka o Beogradu po opštinama, a Beograd spada u "najkritičnije " gradove.

 

Zašto ništa ne unose u bazu od 10.06.?    

 

Zato što su tada krenuli da lažiraju ozbiljnije. Tad se epidemija vratila.

Jedino što ja njima uz oprez verujem je trend.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

🙂

Quote

Na pitanje koje greške svetskih lidera i organizacija tokom pandemije ga najviše muče, Gejts kaže:


“To da nismo shvatili da bi maske mogle da budu tako velika stvar. Prvo smo rekli: Ne koristite maske jer su nam potrebne za zdravstvene radnike. Onda smo rekli: Pa, možda su maske od pomoći ako ste bolesni. Trebalo je neko vreme da shvatimo da je čak i za ljude koji nisu zaraženi, nošenje maske od koristi i da smanjuje šanse da budu zaraženi.”

 

On sebe `ladno ubraja u svetske lidere. 

 

Ne, iz tvog citata je vrlo jasno da se Gejts odaziva na rec "organizacija". Zna se iza koje organizacije Gejts stoji. 

 

17 hours ago, urosg3 said:

Ah da ja ne volem vlasnički softver je poznato. Meni je zazvučalo nadobudno kako je citirano zato mi je bilo i zanimljivo. Ne znam gde vidiš ikakvu zaveru, ali lepota je u oku posmatrača, očigledno.

 

[...] svako nađe šta mu odgovara, u jedva nekoliko rečenica.

 

Ne bas svako.

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

Ne, iz tvog citata je vrlo jasno da se Gejts odaziva na rec "organizacija". Zna se iza koje organizacije Gejts stoji. 

 

 

Vaistinu! 

 

Microsoft je kompanija, a ostatak je fondacija ukoliko insistiramo da se vrlo jasno izražavamo. Dakle iz navedenih nekoliko rečenica ništa nije vrlo jasno, nego je stvar tumačenja, od kojih je i tvoje legitimno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, urosg3 said:

Microsoft je kompanija, a ostatak je fondacija ukoliko insistiramo da se vrlo jasno izražavamo. Dakle iz navedenih nekoliko rečenica ništa nije vrlo jasno, nego je stvar tumačenja, od kojih je i tvoje legitimno.

 

Zapravo, najlegitimnije je da kada (iz druge ruke) procitas nesto sto apeluje na tvoju reakciju, prvo pokusas da odes na izvor informacije i proveris o cemu se tu zapravo radi. U konkretnom slucaju, Gates je dao intervju za Spiegel u svojstvu kljucne osobe The Bill and Melinda Gates Foundation.

 

Pitanje je bilo ovo ...

 

Quote

DER SPIEGEL: Which mistakes in the fight against the pandemic bother you the most?

 

Gates: That we didn't realize that masks could be such a big deal. First, we said: Don't use masks because we need them for health workers. Then we said: Well, maybe if you're sick, the mask is helpful. It took awhile to realize that even for people who are not infected, wearing a mask is a benefit to reduce the chance of them being infected.

 

… a ne ovo, iako je i iz ovog traljavog prevoda semantika jasna.

 

Quote

Na pitanje koje greške svetskih lidera i organizacija tokom pandemije ga najviše muče, Gejts kaže:

 

 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cyber said:

 

Zapravo, najlegitimnije je da kada (iz druge ruke) procitas nesto sto apeluje na tvoju reakciju, prvo pokusas da odes na izvor informacije i proveris o cemu se tu zapravo radi. U konkretnom slucaju, Gates je dao intervju za Spiegel u svojstvu kljucne osobe The Bill and Melinda Gates Foundation.

 

Pitanje je bilo ovo ...

 

 

… a ne ovo, iako je i iz ovog traljavog prevoda semantika jasna.

 

 

 

jeste, to je najtačnije, sve ok. nekad sam stvarno proveravo,ali ima godina kako ne, u stvari otkad ne radim u medijima, a sad stvarno proverim ono što me zanima. Gejts nije Linus, pa ne zanima me toliko 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...