Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, wwww said:

sad slusam neki podcast (gost jedan doktor s intenzivne iz jedne bolnice kod Kelna), kaze: u Bajernu/Saksoniji su 26%/28% svih pacijenata na intenzivnoj covid pacijenti (preko 90% su nevakcinisani, mnogo njih mladji ljudi), dok je recimo u severozapadnom delu zemlje taj udeo oko 10% (gde je % vakcinisanih mnogo veci i incidenca manja).

 

On kaze da je, prema poslednjoj anketi, po bolnicama preko 90% zaposelnih (ukljucujuci i cistace itd.) vakcinisano.

Kaze da je u ovom talasu i u Nemackoj mnogo zarazenih trudnica (kao i u Engleskoj posebno).

 

takodje govori o razvoju terapije za pacijente na intenzivnoj: na pocetku pandemije su probali s terapijama koje su ranije koristili za plucne bolesti, da bi od leta prosle godine ubacili kortizon, sto je drasticno poboljsalo izglede pacijenata. Potom su kod pacijenata koji su u veoma ranoj fazi bolesti uveli davanje neutralizujucih monoklonalnih antitela (kako bese se tacno zove taj "lek"), ali ovo se ne moze dati onima koji su vec na respiratorima, vec samo dok su na kiseoniku. Potom su nasli jos par lekova koji uticu na zapaljenski proces u telu. Sad cu po sluhu da napisem imena lekova, moze Suncica da ispravi ako moze da prepozna: tocolicinap i baricitinib. Ovaj prvi je prilicno uspesan kod pacijenata u pocetnoj fazi, narocito kod mladjih.

 

Potom nabraja koje sve medikamente prima pacijent na intenzivnoj: nesto protiv bolova, kortizon, vitamini kao dodatak hranjenju (koje se vrsi ili preko vena ili preko sonde direktno u zeludac), medikamenti protiv upalnih proccesa, a u ovom talasu se covid infekciji pridruzuje i bakterijska infekcija pluca te sve vise daju i antibiotike (ovo posebno kod pacijenata koji idu na ecmo). Svi ovi medikamenti imaju i side effects i dugotrajne efekte (kad vec pricamo o "posledicama" primanja vakcine :classic_dry: ).

Pored svega toga deo pacijenata koji izadju s intenzivne imau potom probleme s muskulaturom i osetljivoscu nerava. Jedna studija iz Regensburga kaze da godinu dana posle  tezeg oblika kolapsa pluca (sto je covid) oko 50% ljudi se vratilo na posao, a 50% nije.

 

Podaci iz prva 3 talasa: covid pacijenti u proseku provedu 14-20 dana u bolnici. Naravno, oni koji umru zadrze se znatno krace na intenzivnoj (prosecno do 10 dana), a oni koji prezive - znatno duze. Takodje, od 1. preko 2. do 3. talasa se menjao nacin podrske disanju (valjda se tako kaze na srpskom), gde se islo na sve veci udeo neinvazivnih metoda, sto je dosta skratilo vreme boravka u bolnici. U 4. talasu (posto ima mnogo vise mladjih ljudi s boljom prognozom) produzava se vreme boravka u bolnici.

 

Kad izadju iz bolnice mnogima treba rehabilitacija.

 

Sto se tice % umrlih (od onih koji zavrse na intenzivnoj), kaze da su u prvom talasu nesto preko 50% od pacijenata koji su imali podrsku disanju - umrli. U 2. talasu su imali porast (iako su primenili neinvazivne tehnike) na 54%. Kad se godiste pacijenata spustilo za nekih 6-8 godina (u 3. talasu, s britanskim, alfa sojem) smanjio se i broj umrlih na nekih 40-45%. Nada se da ce u 4. talasu ovaj % i dalje da padne (jer su pacijenti mladji i imaju dodatne terapeutske metode).

 

U Bavarskoj su vec na granici kapaciteta intenzivne.

 

https://www.ndr.de/nachrichten/info/Sonderfolge-Gespraech-mit-dem-Intensivmediziner-Christian-Karagiannidis,audio1010308.html

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 
Šta je tvoj predlog, kako se boriti u ovoj situaciji? I zašto ne slediti iskustva Portugala, Danske, Italije i videti kako to funkcioniše kod nas?
Ja stvarno ne znam kako. Koliko vidimo sada je skoro u svim zemljama uzlet zaraženih nebitno koliko su vakcinisani i kakve su mere imali. Virus izgleda ide u talasima ma šta god mi radili. Moje mišljenje je da je kovid propusnica glupost koja će vrlo mali broj naterati da se vakciniše a veliki broj bespotrebno iziritirati i pravi podele u društvu. Isto kao i na ovom forumu.

I nemojte samo mešati vakcinaciju i kovid propusnice. Protiv vakcine nemam nista, imam protiv propusnica.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

kada i vakcinisani isto šire virus.

 

Ne. Ne. Ne. I ne. Po hiljaditi put.

 

Pa i hiljadu puta ponovljena laž neće postati istina.

 

Da dodam - ako si pod "isto" mislio takođe, da, mogu da prenesu virus, ali ne svi. A ako si mislio "u jednakoj meri", onda važi ovo iznad.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, CikaKURE said:

Ja stvarno ne znam kako. Koliko vidimo sada je skoro u svim zemljama uzlet zaraženih nebitno koliko su vakcinisani i kakve su mere imali. Virus izgleda ide u talasima ma šta god mi radili. Moje mišljenje je da je kovid propusnica glupost koja će vrlo mali broj naterati da se vakciniše a veliki broj bespotrebno iziritirati i pravi podele u društvu. Isto kao i na ovom forumu.

I nemojte samo mešati vakcinaciju i kovid propusnice. Protiv vakcine nemam nista, imam protiv propusnica.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 

Možda su i samoubice iziritirane kad ih izvuku iz vode kad skoče s mosta, ali je normalno da pokušamo da ih spasemo. Isto tako, kad neko ko nema antitela ide u kafanu i slična mesta gde može da se zarazi, to su jasne suicidalne tendencije i dužnost države je da ih spreči u tome.

Edited by Wookie
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 
Ne. Ne. Ne. I ne. Po hiljaditi put.
 
Pa i hiljadu puta ponovljena laž neće postati istina.
 
Da dodam - ako si pod "isto" mislio takođe, da, mogu da prenesu virus, ali ne svi. A ako si mislio "u jednakoj meri", onda važi ovo iznad.
Koliko sam razumeo, prenose u istoj meri ali u kracem periodu. Tako da se slažem da mogu vakcinisani manje da prenesu.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  

12 minutes ago, CikaKURE said:

Koliko vidimo sada je skoro u svim zemljama uzlet zaraženih nebitno koliko su vakcinisani i kakve su mere imali. Virus izgleda ide u talasima ma šta god mi radili.

 

Pa pisano je odavno da je delta promenila stvari i da više ne može da se iskoreni ni s visokim stepenom vakcinisanosti u celom svetu. Naravno da će doveka ići u talasima, poenta je koliko će svaki talas odneti ljudi sa sobom.

  

12 minutes ago, CikaKURE said:

Moje mišljenje je da je kovid propusnica glupost koja će vrlo mali broj naterati da se vakciniše a veliki broj bespotrebno iziritirati i pravi podele u društvu.

 

Kovid propusnicama se smanjuje širenje, naravno da nije ista verovatnoća masovnog zaražavanja kad u zatvorenom na nekoliko sati imaš samo vakcinisane i preležale i kad imaš gomilu nevakcinisanih. Dancima je talas krenuo tek kad su ukinuli ograničenja među kojima su bile i propusnice.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Možda su i samoubice iziritirane kad ih izvuku iz vode kad skoče s mosta, ali je normalno da pokušamo da ih spasemo. Isto tako, kad neko ko nema antitela ide u kafanu i slična mesta gde može da se zarazi, to su jasne sucidalne tendencije i dužnost države je da ih spreči u tome.
Zabole državu ona stvar za nas.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Trenutno zaraženi u Izraelu na 100.000 stanovnika istog vakcinalnog statusa - plavo su nevakcinisani, svetlozeleno su nepotpuno vakcinisani, dok su tamnozeleno potpuno vakcinisani - trima dozama za 16+, odnosno dvema za 12-15.

 

DCvESGY.png

 

https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general

 

Dakle, ne zaražavaju se vakcinisani isto kao i nevakcinisani pa samim tim nije ista verovatnoća da vakcinisana osoba nekome prenese virus kao verovantoća da to učini nevakcinisana osoba, već je daleko manja, sve i kad bi prosečna zaražena vakcinisana osoba isto sejala virus okolo (što je i dalje upitno pošto se vakcinisani brže oporavljaju pa je broj dana koji provode kao sejači manji) kao prosečna zaražena nevakcinisana osoba.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, erwin said:

Dakle, ne zaražavaju se vakcinisani isto kao i nevakcinisani pa samim tim nije ista verovatnoća da vakcinisana osoba nekome prenese virus kao verovantoća da to učini nevakcinisana osoba, već je daleko manja, sve i kad bi prosečna zaražena vakcinisana osoba isto sejala virus okolo (što je i dalje upitno pošto se vakcinisani brže oporavljaju pa je broj dana koji provode kao sejači manji) kao prosečna zaražena nevakcinisana osoba.

Sve je ovo tačno, mogu da se složim i da je manja verovatnoća i da je kraće vreme. To sa aspekta javnog zdravlja ima ulogu, znači svakako. I to je jako dobar argument za vakcinaciju.
 

Link to comment
Share on other sites



Prijatelj mi bio na poslovnoj veceri. Sve ih zarazio partner koji je uredno vakcinisan i uredno zarazen. On razvio simptome sledeći dan a svi ostali posle 4-5 dana. 
 
Valjda ce svi ljudi jednom ukapirati koliki je debilizam uvodjenje kovid propusnica. Osoba koje je vakcinisana moze da slobodno seta zarazena i da siri virus, a ona koja nije vakcinisana ne moze. To je jedina svrha tih propusnica.


Svrha je da se svi vakcinišu. Jer ovi koji još nisu su 10 do 30 puta podlozniji razvoju teškog oblika bolesti ili smrti. Oba ova neželjena ishoda nisu nesto za sta nas zabole uvce nego što "troše" zdravstveni sistem i njegove ljudske i materijalne resurse. A to je em skupo em neodrživo na duži rok (da veliki deo sistema se bavi samo covid bolesnicima).
Ne znam uopste odakle bilo kome ideja da Green pass, covid propusnica i slično imaju za cilj da zaštite nekoga (od nekoga).
Dakle, po pravilu, zaraženi vakcinisani širi virus kraće vreme, zarazava osobe slične sebi (imunitetno gledano) i štetan je u tom smislu 10 do 30 puta manje nego nevakcinisani/neprelezani. Po uslovom da se poštuju pravila o Green pass/propusnicama. Tamo gde je to mrtvo slovo na papiru službenog glasnika, tamo je svejedno u opštem smislu. Jedino ima veze sa pojedinacnom sigurnošću.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites





Ja iznosim svoje mišljenje, ne napadam nikoga. Valjda je na ovom forumu dozvoljeno izneti drugačije mišljenje od onog većinski zastupljenog.



Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk



Prvo, mišljenje ti je pogrešno jer barataš činjenicama kao da su grandmothers and frogs.
Drugo, otkud znaš da je taj kolega bas zarazio sve ostale a ne neki drugi ili neko ko nije ni bio za tim stolom?
Treće, ovo nije binarno pitanje već ima milion mogućnosti, šta kako radi u imunom sistemu čoveka i kako se šta ispoljava.
Pošto si rekao da su svi vakcinisani, dolazimo do toga da oni imaju daleko manju mogucnost da prođu loše nego da je njih 9 bilo nevakcinisano. (sadnocekujem da ces reci da su na respiiratoru). Zakljucujemo da kovid propusnica zapravo rade posao jer nevakcinisani nisu u opasnosti da ih taj zarazi i da obole ili riknu.
Da li to je ova logika jasna?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, CikaKURE said:

Ja stvarno ne znam kako. Koliko vidimo sada je skoro u svim zemljama uzlet zaraženih nebitno koliko su vakcinisani i kakve su mere imali. Virus izgleda ide u talasima ma šta god mi radili. Moje mišljenje je da je kovid propusnica glupost koja će vrlo mali broj naterati da se vakciniše a veliki broj bespotrebno iziritirati i pravi podele u društvu. Isto kao i na ovom forumu.

I nemojte samo mešati vakcinaciju i kovid propusnice. Protiv vakcine nemam nista, imam protiv propusnica.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
 

 

A zašto ne probati sa iskustvom zemalja koje sam nabrojao u prethodnom postu? I da imaju skok u broju zaraženih, situacija je sigurno bolja nego kod nas. Zašto se mi, jednom u istoriji, ne ugledamo na nekog ko je u nečemu bolji od nas nego uvek izmišljamo toplu vodu? Samo nemoj da mi kažeš da je njihova vlast drugačija, ovo više ima veze sa narodom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, wwww said:

moze Suncica da ispravi ako moze da prepozna: tocolicinap i baricitinib. Ovaj prvi je prilicno uspesan kod pacijenata u pocetnoj fazi, narocito kod mladjih.

 

Prvi zvuci kao tocilizumab (Actemra) - lek koji je razvijen za reumatoidni artritis, na bazi blokiranja inflamatornog proteina interleukina 6 - a poznato je da kod covida, proizvodnja inteleukina (imedju ostalog) moze da izazove citokinsku oluju, koja moze da unisti sopstveni organizam

 

Drugi jeste baricitinib (Olumiant) - takodje lek za reumatoidni artritis (blokira dve vrste kinaza); i vidi vraga - najcesci nezeljeni efekti ovog leka su bakterijske, fungalne i virusne infekcije! A koristi se za tretiranje (teze je reci lecenje)  virusne infekcije.

 

Nezeljeni efekti ukljucuju: simptome prehlade kao što su zapušen nos, kijanje, bol u grlu, temperaturu, jezu/groznicu, noćno znojenje, stalni umor; "zvizdajuce disanje" (wheezing), otežano disanje, jak ili pogoršan kašalj

 

I setimo se simptoma covida.... i uporedimo s nezeljenim efektima leka koji se daje za covid....

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1. Da vakcinisani mogu da se zaraze isto kao i nevakcinisani, to nije tačno, @erwin objasnio gore grafikonima. Mogu isto kad opadne sterilišuće (ili kondomsko, da ne bude pogrešno protumačeno, mada i oni nisu 100%) dejstvo ispod x%, zato se i prima treća vakcina.

2. Da vakcinisani prenose virus u istoj meri kao i nevakcinisani, imaju isti viral load, to sam ja prvo ovde video (a posle na portalima), naučni rad koji je proučavao u kućnim uslovima, vakcinisane i nevakcinisane. I dalje ne vidim, jesam medicinski funkcionalno nepismen, kakav ja zaključak mogu iz toga da izvučem za sopstvenu guzicu, kod mene su svi vakcinisani.

3. Prenos korone sa vakcinisane na nevakcinisane osobe je problem zbog koga se i izbacuju testovi iz kovid propusnica. U novembru 2021, nemam racionalno razumevanje za nevakcinisane.

 

Link to comment
Share on other sites

E, a ko je izmislio ova neprekidna drndanja o nekakvim navodnim podelama? Pa šta ako su podele? Neka stanovništvo neke teritorije poštuje zakone i ostalo, a to sto je podeljeno na milion... grupa, ili čega već, to je dobro, to tako i treba. Za ono što nije to postoji termin, i taj termin je "mrtvaja". I to puna žabokrečine. Bezbroj razlika u bezbroj kombinacija, to je osnova vulkanske filozofije, a Vulkanci su Đuro šta? :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, a ko je izmislio ova neprekidna drndanja o nekakvim navodnim podelama? Pa šta ako su podele? Neka stanovništvo neke teritorije poštuje zakone i ostalo, a to sto je podeljeno na milion... grupa, ili čega već, to je dobro, to tako i treba. Za ono što nije to postoji termin, i taj termin je "mrtvaja". I to puna žabokrečine. Bezbroj razlika u bezbroj kombinacija, to je osnova vulkanske filozofije, a Vulkanci su Đuro šta? :lol_2:

 

Samo sloba...pardon sloga srbina spasava. Od kad znam za sebe ide mantra o cuvanju jedinstva (valjda kad smo vec odustali od bratstva).

Posto ne postoji 'narod', nema ni podele medji narodom. Uostalom, koliko andjela staje na vrh igle? A to sto neki hoce a neki nece da se vakcinisu, ovi koji nece slobodni su da predju na stranu onih koji jesu. A ne, stono bese u Crnom guji, 'get out, or I shall kill you all by giving you syphillis!'

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Komentar jednog lekara s one strucne Viber grupe, gde diskutuju o pandemiji gripe vs. covid pandemiji:

 

"Nisam baš siguran da bi pandemija gripa bila gora. Obično svi porede neku buduću pandemiju sa onom iz 1918. a u to vreme nije bilo vakcina (a ni antibiotika a ni poznavanja mehanizma "citokinske oluje"). Tačno je da se čovečanstvo globalno ne priprema dovoljno za pandemije (kao što npr. troši novac na pripremu za ratove) ali ne treba da zaboravimo da proizvodnja postojećih vakcina protiv gripa ne zahteva prolazak kroz faze kliničkih ispitivanja i da ima mnogo više proizvodnih kapaciteta po svetu nego što ih je bilo u slučaju vakcina protiv SARS-CoV-2. Tačno je da bi valjalo uložiti dodatna sredstva u razvoj "svetog grala" tj. univerzalne vakcine protiv gripa (pošto su postojeće slabije efikasne nego one protiv SARS-CoV-2) ali uz trenutno bujanje antivakcinalnog pokreta nisam nešto siguran ni da bi to rešilo problem. Pod pretpostavkom da bi R0 pandemijskog soja gripa bio niži od wuhanskog korone (ili bar jednak) i uz niži procenat asimptomatskih prenosilaca, mislim da bi buduća pandemija gripa bila uporediva sa ovom COVID-19 a ne nešto "katastrofično" visoka. Što se tiče Konove izjave o "sudaranju" sezona ... na osnovu onakve "haiku" izjave se može pogrešno zaključiti da će ove sezone cirkulišući sojevi gripa biti opasniji nego oni raniji (za šta nema ni jednog nagoveštaja) a u suštini je stvarna opasnost po zdravstveni sistem da će u situaciji gde se pojavljuju pacijenti sa vrlo sličnim simptomima biti više pogrešnih dijagnoza i veći pritisak na sistem,  nego što će pacijenti individualno biti u većoj "opasnosti" (mada, ako ćemo pravo, mi smo i grip u pred-kovid "eri" često zanemarivali kao bolest koja može da bude izuzetno ozbiljna)"

Link to comment
Share on other sites

Rođak iz Zagreba, `74. godište zaboo kkoronu. Radi u Ikea tamo nikad do kraja nisam skapirao šta tačno radi radi nešto oko nabavke hrane valjda, ali zaboo. Na žalost na respiratoru je sa skromnim prognozama.
Nismo nešto bliski, pa nismo ni u nekom posebno redovnom kontaktu malopre sam sam saznao. Na Dubravama je, i koliko znamo, a nije sigurno da je vakcinisan sa JJ pojma nemamo kada, a i ovo treba uzeti sa rezervov, ovaj rođak sa kojim sam u kontaktu misli da jeste, ali ni on nije 100% siguran.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

ja sam razumela da se ove zime ocekuje jaci/opasniji talas gripa jer smo ga prosle godine preskocili (zbog epidemioloskih mera protiv corone) pa zbog toga globalno nismo malo "maltretirali" imuni sistem da se malo "osvezi" (tj. nismo ga prirodno bustovali).

mozda sam pogresno shvatila. :smiley24:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Loncar Dr Smrt i Stevanovic na RTSu, solidna i razumna diskusija, Loncar upravo izasao sa podacima, u poslednjih 5 meseci, 9% umrlih je bilo vakcinisano, makar jednom dozom. Visok procenat, ali verovatno se bolji zakljucci mogu izvuci ako se pogleda statistika po broju doza i po starosti. Za sada preko 90% ljudi u bolnicama nevakcinisano. 

 

Da se vratim na pricu da je kevi umrla dobra prijateljica nakon 3 doze Kineza. 68 god, reumatoidni artritis, pila citostatike i za vreme primanja sve 3 doze. Posto na guglu postoje cak i clanci za laike da ovakve terapije umanjuju efikasnost vakcina, da li je moguce da nemamo neke osnovne smernice za ljude koji vrse preglede stanovnistva pred samu vakcinaciju. Moja keva ima lupus, prilikom prve 2 doze nije bila na terapiji, jer ne pije u zimskom periodu, ali je pred buster prestala da pije hlorokin par dana pred vakcinaciju na nagovor caleta i posto smo usli u hladni period nije ni nastavila da pije. Msm vrate te da se ne vakcinises ako si alergican na penicilin ili zenina baba jer je imala infarkt, ali te bocnu lagano iako pijes terapiju koja ponistava dejstvo vakcine. Nemoguce da ne mogu da naprave neki protokol za takve ljude da se bolje pripreme za imunizaciju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...