Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da bi korona prošla moraće da prestanu u vestima da se broje, mere i upoređuju zaraženi, mrtvi, hospitalizovani i vakcinisani.

Dok ne isključe taj prekidač u medijima neće biti kraj korone. Ili dok ga vi sami ne isključite.

To neće imati veze sa imunitetom krda procentom vakcinisanih izostankom novih sojeva itd. To je nešto što je Sunčica u suštini rekla pre dan dva.

 

Da li bi ste se vi osećali opušteno da nam prijavljuju da ima 200-300 pozitivnih i 2-3 mrtvih svaki dan pa makar taj broj i ne rastao duže vreme?

I dok nam budu pokazivali na mapi da smo bolji od Mađarske, a lošiji od Hrvatske. Da u Makedoniji ograničavaju nešto a u Turskoj nešto popuštaju itd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, CheshireCat said:

Da bi korona prošla moraće da prestanu u vestima da se broje, mere i upoređuju zaraženi, mrtvi, hospitalizovani i vakcinisani.

Dok ne isključe taj prekidač u medijima neće biti kraj korone. Ili dok ga vi sami ne isključite.

To neće imati veze sa imunitetom krda procentom vakcinisanih izostankom novih sojeva itd. To je nešto što je Sunčica u suštini rekla pre dan dva.

 

Da li bi ste se vi osećali opušteno da nam prijavljuju da ima 200-300 pozitivnih i 2-3 mrtvih svaki dan pa makar taj broj i ne rastao duže vreme?

I dok nam budu pokazivali na mapi da smo bolji od Mađarske, a lošiji od Hrvatske. Da u Makedoniji ograničavaju nešto a u Turskoj nešto popuštaju itd.

Bio danas ovaj moj prijatelj da se vakcinise, i uz razgovor sa doktorom kaze da se plasi . Doktor mu kaze da se ne plasi, i da cita puno internet, da smanji malo, ili da ne prati toliko vesti o koroni jer nije dobro za zdravlje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Darth Bane

Pa ne možeš ni konc logor da praviš za povratnike, nisu ni oni svi zaraženi, ali određeni procenat sigurno jeste. Nije pošteno ni zdrave među njima zatvoriti u usti prostor sa bolesnima. Što znači da te ljude treba kontrolisati i unutar tog karantina da se ne kreću, a ne samo da ne napuštaju karantin, doslovno bi svako trebao da bude u nekoj samici. A onda treba te ljude i hraniti nečim par nedelja, pa treba negde da piške i kake, stražare oko karantina i u samom karantinu sam već spomenuo, pa medicinsko osblje, kuvari, higijeničari... Sve u svemu bi to bila logistička noćna mora. Ko to ne razume, taj nema mozga ni koliko ćurka i samo može, baš kao neka ćurka, da ponavlja svoju mantru o ljudskim pravima, pošto nije ni sposoban da sagleda situaciju u celosti.

Edited by Wookie
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Angelia said:

Ti bas imas lose misljenje o ljudskoj vrsti. I nadam se da se nikad neces kandidovati za neku javnu funkciju, posto je takvo misljenje odlican pocetak za tiraniju.

Drzavu cine gradjani, i ako su oni krdo umobolnika onda je to i drzavni aparat, a ti bi da ti krdo umobolnika kreira sta je ispravno a sta ne? Hvala.

 

Ne, imam lose misljenje o masi koja je uvek glasna i uvek na pogresnoj strani. A i da imam lose misljenje o ljudskoj vrsti u celini, u cemu je problem? Zar se ti ne zalazes za slobodu govora? 😉

 

S tim u vezi, i ako bih se hipoteticki kandidovao i bio u poziciji da odlucujem o bitnim pitanjima, zanimljivo je da smatras da bi ovakvo misljenje vodilo u tiraniju, pogotovo posto imamo primere iz stvarnog zivota o nastanku i funkcionisanju tiranije, i ona upravo nastaje titranjem i povladjivanjem ovakvom krdu umobolnika, unazadjivanjem drustva i stvaranju nekog imaginarijuma gde se ne zna sta je ispravno, a sta pogresno, osim ako despot na vrhu ne presudi, a sve ostalo cemo da vodimo pod demokratiju i slobodu izbora.

 

I ti si imala uzivo da vidis sta je pocetak za tiraniju u prethodne cetiri godine u svojoj drzavi.

 

Ali si je podrzavala.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wookie said:

@Darth Bane

Pa ne možeš ni konc logor da praviš za povratnike, nisu ni oni svi zaraženi, ali određeni procenat sigurno jeste. Nije pošteno ni zdrave među njima zatvoriti u usti prostor sa bolesnima. Što znači da te ljude treba kontrolisati i unutar tog karantina da se ne kreću, a ne samo da ne napuštaju karantin, doslovno bi svako trebao da bude u nekoj samici. A onda treba te ljude i hraniti nečim par nedelja, pa treba negde da piške i kake, stražare oko karantina i u samom karantinu sam već spomenuo, pa medicinsko osblje, kuvari, higijeničari... Sve u svemu bi to bila logistička noćna mora. Ko to ne razume, taj nema mozga ni koliko ćurka i samo može, baš kao neka ćurka, da ponavlja svoju mantru o ljudskim pravima, pošto nije ni sposoban da sagleda situaciju u celosti.

Mnogi kampovi u blizini rudnika, po australijskim vukojebinama, funcionisu na taj nacin. Prema tome to je nista novo u Australiji.

Drugo federalna vlada vec ima facilities koje bi mogla da koristi u tu svrhu.

U ovom slucaju se samo radi o nedostatku dobre volje da se odvoji koji dolar vise i pomogne tim ljudima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, ali taj rudar, ako ode u najbliže naselje da se napije, nikom ništa, ne mora niko da ga nadzire 24 sata dnevno. Ne mora niko da mu donosi hranu, može da ide u poljski wc. Ovde bi trebalo izgraditi nešto slično onoj bolnici što su izgradili kinezi, a to ne može da se uradi za dan, većina zemalja ne može to da uradi ni za par meseci. Kinezi su mogli, jer su već imali spremnu montažnu bolnicu posle SARSa, ali niko drugi nema takve montažne bolnice.

Već sam pričao o tome kako su Ameri evakuisali ljude iz Vuhana, gde su imali puno lakši posao, jer je grad bio zatvoren i zaključan, tako da su američki građani bili izolovani od lokalaca i imali 0 posto šanse da se zaraze. Plus su Kinezi organizovali transport tih ljudi do aerodroma u pratnji policije i vojske i testirali te ljude i poslali ih u USA 99,99999 posto sigurni da nisu zaraženi. I opet su Ameri napravili gomilu propusta u tim svojim bazama, sećam se da im je neki čovek i pobegao pa su ga vatali i vraćali nazad i samo ih je sreća spasila da nisu već tada napravili katastrofu u USA.

Sagledajte malo sve moguće otežavajuće okolnosti oko tih karntina, pa razmislite kako bi vi to izveli, pa onda vidite koliko bi ljudskih prava trebalo prekršiti da se to izvede bez opastnosti da raširiš virus svuda i da li je to potpuno izvodljivo.

Pa ako mislite da jeste, onda možemo da pričamo o ljudskim pravima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Wookie said:

@Darth Bane

Pa ne možeš ni konc logor da praviš za povratnike, nisu ni oni svi zaraženi, ali određeni procenat sigurno jeste. Nije pošteno ni zdrave među njima zatvoriti u usti prostor sa bolesnima. Što znači da te ljude treba kontrolisati i unutar tog karantina da se ne kreću, a ne samo da ne napuštaju karantin, doslovno bi svako trebao da bude u nekoj samici. A onda treba te ljude i hraniti nečim par nedelja, pa treba negde da piške i kake, stražare oko karantina i u samom karantinu sam već spomenuo, pa medicinsko osblje, kuvari, higijeničari... Sve u svemu bi to bila logistička noćna mora. Ko to ne razume, taj nema mozga ni koliko ćurka i samo može, baš kao neka ćurka, da ponavlja svoju mantru o ljudskim pravima, pošto nije ni sposoban da sagleda situaciju u celosti.

Australija je slala Aboridzine u Kanadu i sirom Imperije da se asimiluju i to sprecava British Comonwealth da ne funkionise tako?
 

 

Link to comment
Share on other sites

Australija je osnovana na kršenju ljudskih prava, jer je nastala kao zatvorenička kolonija. Englezi su i tokom 20 veka slali decu iz svojih sirotišta u Australiju, bez da ih je iko pitao da li žele da idu tamo. Aboridžinima su oduzimana deca da bi se asimilovala među belcima. Znam i ja ponešto o njihovoj istoriji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

titranjem i povladjivanjem ovakvom krdu umobolnika, unazadjivanjem drustva i stvaranju nekog imaginarijuma gde se ne zna sta je ispravno, a sta pogresno, osim ako despot na vrhu ne presudi, a sve ostalo cemo da vodimo pod demokratiju i slobodu izbora.

ovo zovem klasicni populizam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

 

Ne, imam lose misljenje o masi koja je uvek glasna i uvek na pogresnoj strani. A i da imam lose misljenje o ljudskoj vrsti u celini, u cemu je problem? Zar se ti ne zalazes za slobodu govora? 😉

Naravno da se zalazem za slobodu govora, jesam ti zabranila da kazes svoje misljenje? Nisam, samo sam ti rekla sta o tome mislim :classic_biggrin:

 

3 hours ago, McLeod said:

S tim u vezi, i ako bih se hipoteticki kandidovao i bio u poziciji da odlucujem o bitnim pitanjima, zanimljivo je da smatras da bi ovakvo misljenje vodilo u tiraniju, pogotovo posto imamo primere iz stvarnog zivota o nastanku i funkcionisanju tiranije, i ona upravo nastaje titranjem i povladjivanjem ovakvom krdu umobolnika, unazadjivanjem drustva i stvaranju nekog imaginarijuma gde se ne zna sta je ispravno, a sta pogresno, osim ako despot na vrhu ne presudi, a sve ostalo cemo da vodimo pod demokratiju i slobodu izbora.

Greska, svaki tiranin je smatrao da je bolji od mase, i da je namenjen da vodi i kontrolise glupu masu. To kako je odlucio da dodje na vlast, sve zavisi.

 

3 hours ago, McLeod said:

I ti si imala uzivo da vidis sta je pocetak za tiraniju u prethodne cetiri godine u svojoj drzavi.

 

Ali si je podrzavala.

Pomesao si populizam sa tiranijom, to definitivno nije isto. Treba mrzeti ljude da bi bio tiranin.

Link to comment
Share on other sites

Zasto treba mrzeti ljude da bi bio tiranin? Da li je Putin tiranin, Kim, pa i Vucic, Asad, Erdogan, maltene svaki diktator ima elemente tiranije u svojoj vladavini neko vise neko manje. Ne vidim da je "mrzitelj ljudi" prva asocijacija na njih. Mada mozda ih i mrze. Svakako nebitno za njihovu vladavinu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Zasto treba mrzeti ljude da bi bio tiranin? Da li je Putin tiranin, Kim, pa i Vucic, Asad, Erdogan, maltene svaki diktator ima elemente tiranije u svojoj vladavini neko vise neko manje. Ne vidim da je "mrzitelj ljudi" prva asocijacija na njih. Mada mozda ih i mrze. Svakako nebitno za njihovu vladavinu.

Nije svaki diktator tiranin. Zato ti i mesas populizam sa tiranijom. Kim recimo jeste, zato sto trpa svoje ljude u koncentracione kampove jer su umobolna masa, a on rodjen kao 1% najpametnijih. Vucic nije, on je samo diktator.

U svakom slucaju nije tema. 

Link to comment
Share on other sites

Pa ne mesam ga uopste, ti si ga pomesala. Kim ih trpa u kampove i ubija ne zato sto ih mrzi (i ako ih mrzi, to nije razlog takvog ponasanja) vec jer je to jedini nacin da ostane na vlasti. Biti tiranin u moderno vreme nije isto sto i biti Kaligula.

Link to comment
Share on other sites

Joj, odlutali ste od teme..Priča o ljudskim pravima tokom normalnog i vanrednog stanja zaslužuje posebnu temu.

 

Vanredno stanje nemamo na papiru, ali imamo u životu- ceo svet danas živi u vanrednim uslovima. 

 

***

 

Danas je broj obolelih ponovo veći od 1300. Ohrabruje samo činjenica da pada broj hospitalizovanih u bolnicama. 

 

Vakcinacija se, posle praznika, ponovo nastavlja..a biće je uskoro i u TC "Ušće"- po Vesićevim rečima.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Pa ne mesam ga uopste, ti si ga pomesala. Kim ih trpa u kampove i ubija ne zato sto ih mrzi (i ako ih mrzi, to nije razlog takvog ponasanja) vec jer je to jedini nacin da ostane na vlasti. Biti tiranin u moderno vreme nije isto sto i biti Kaligula.

I gde je tu razlika izmedju diktatora i tiranina?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Laki21 said:

Ovakvi su najgori. To su oni koji jedino sto znaju je da nerviraju ljude svojim večitim odlaganjem i odugovlačenjem apsolutno svega. Oni koji šta god da neko predloži u vezi bilo čega, a što izlazi iz okvira njihovih kockastih palanackih glava, prvo što urade je da počnu da nalaze milion razloga zašto to nešto ne može. Dobri samo za izbegavanje. Takvi su u stvari uvek na strani mračnjaštva. Takvi svojevremeno "kao" nisu bili slobisti, ali ovo, ali ono, kenj kenj, trt trt. Opet dobro :lol_2:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam tokom cele ove pandemije bio neverovatno opušten, čak pomalo i neodgovoran, pre svega prema sebi tako da sam poslednja osoba koja će nešto da soli drugima pamet zbog toga što ne poštuju mere. Toliko nelogičnosti i odsustva zdrave logike kod donošenja istih je i uticalo da i ljudi steknu odbojnost prema istim. A prošlo je i preko godinu dana, ljudi žele svoj život nazad i konačno sa vakcinacijom imaju šanse da ga vrate.

Ja sam svoje uradio, juče sam revakcinisan i to je jedini logičan put da se ovo sranje završi, nikakve mere, maske, rukavice, alkohol neće pomoći ako se većina ne vakciniše.

  

Info iz NS, ima vakcina, ne treba ni zakazivanje, nema gužve, ako ste propustili zakazani termin zbog praznika, samo dodjite i to je to 

Nemoj posle da uletite u gužvu pred Exit, pošto će vas karta koštati +90e zbog PCR testa 😄

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kod Fajzer vakcine, reakcija je samo bol u toj ruci? ili i temperatura?

Pitam jer ovo dvoje ovde 70 i 81god nemaju ama bas nikakve simptome, 81god nije imala nikakve dok prijatelj 70 tekje proslo 7-8h od vakcinacije.

Jos bi pomislio da su im dali placebo.

i da jos kolika je igla za fajzer vakcinu? dugacka ili kratka? ovi kazu da je kratka .

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Tomiprunet said:

Kod Fajzer vakcine, reakcija je samo bol u toj ruci? ili i temperatura?

Pitam jer ovo dvoje ovde 70 i 81god nemaju ama bas nikakve simptome, 81god nije imala nikakve dok prijatelj 70 tekje proslo 7-8h od vakcinacije.

Jos bi pomislio da su im dali placebo.

i da jos kolika je igla za fajzer vakcinu? dugacka ili kratka? ovi kazu da je kratka .

 

Jaca je reakcija za drugu dozu, ali svakako je individualno. Za iglu nisam siguran.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Tomiprunet said:

Kod Fajzer vakcine, reakcija je samo bol u toj ruci? ili i temperatura?

Pitam jer ovo dvoje ovde 70 i 81god nemaju ama bas nikakve simptome, 81god nije imala nikakve dok prijatelj 70 tekje proslo 7-8h od vakcinacije.

Jos bi pomislio da su im dali placebo.

i da jos kolika je igla za fajzer vakcinu? dugacka ili kratka? ovi kazu da je kratka .

Kratka igla malecka, od reakcija boli ruka neznatno, oba puta. Inače ništa kao cukervaser 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Kod Fajzer vakcine, reakcija je samo bol u toj ruci? ili i temperatura?

Pitam jer ovo dvoje ovde 70 i 81god nemaju ama bas nikakve simptome, 81god nije imala nikakve dok prijatelj 70 tekje proslo 7-8h od vakcinacije.

Jos bi pomislio da su im dali placebo.

i da jos kolika je igla za fajzer vakcinu? dugacka ili kratka? ovi kazu da je kratka .

Imas razlicite reakcije, ja sam recimo reakciju imala nakon dan ipo. Moji roditelji nista.

Kod nas je igla bila dugacka.

 

@urosg3Moram da te nasmejem, vozila i cujem na radiju da NJ guverner sad nudi u maju za svakog ko primi prvu vakcinu vaucer za besplatno pivo :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

 

 

@urosg3Moram da te nasmejem, vozila i cujem na radiju da NJ guverner sad nudi u maju za svakog ko primi prvu vakcinu vaucer za besplatno pivo :lol_2:

Ja ti kažem, malo nagovaranja neće da škodi, ma idi, free beer, mmmm...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Verovatno zbog jeseni i zime AV zida novu kovid bolnicu u Novom Sadu.  Ili je i ta bolnica još jedno pranje para...

Kovid bolnica u Batajnici i buduća kovid bolnica u Novom Sadu su jedne od retkih dobrih stvari koje se dešavaju. Kad se jednom rešimo kovida, da li preko vakcina ili nekog leka koji tek treba da se pojavi, nebitno, uveren sam da će se rešiti, te bolnice će ostati za neke druge bolesti. Ionako su nam bolnice stare i neopremljene. Ove dve su potpuno nove sa novom opremom. Uostalom ko zna da li će za par godina da se pojavi neka nova pošast. Bolje da pacijenti budu u bolnici nego u privremenim bolnicama u sportskim halama.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites


Juče:

1249/6271/23
...

Danas:
1304/9074/24
...


Današnjih ~ 1300 je bolji rezultat od jučerašnjih ~ 1250.

Prvi put od ne sećam se kad odnos pozitivnih i testiranih pada ispod 1/5.

Sad je otprilike 1/7 i to je pravi pokazatelj da se ovo ovde (bar u ovom talasu, a _nadam_ se i uopšte) smiruje.

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...