Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

ne razumem ovu "poentu" sa Giblartarom.

od marta meseca tamo je ukupno preminulo 5 (i slovima pet) ljudi.

najgori dan od pocetka pandemije im je bio jos pre vakcina - 17. januar, tog dana, dakle za samo jedan dan, umrlo je 9 stanovnika Giblartara.

 

ne znam kako vama, ali meni je vec previse muka od ovog silnog "mucenja vode", apsolutno ne razumem ovu strast da se vakcine, mere, lekovi, podaci, statistike, maske, sapun i alkohol i sve sto imamo kao sredstvo kojim se stitimo od virusa ili nam pomaze da ga bolje razumemo, svaki dan na milion razlicitih nacina dovode u pitanje na najtrivijalnije moguce nacine.

 

medicina u epidemijologija su nauke. imaju svoje zakone i svoje metode. to sto ih neko ne razume ili iz dosade pokusava da ih omalovazi apsolutno nece nista promeniti u zakonima prirode i nacinu na koji virus "radi".

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djura.net said:

 

medicina u epidemijologija su nauke. imaju svoje zakone i svoje metode. to sto ih neko ne razume ili iz dosade pokusava da ih omalovazi apsolutno nece nista promeniti u zakonima prirode i nacinu na koji virus "radi".

 

 

15 minutes ago, bzzz said:

I meni je muka. Bukvalno iz dosade. Samo da se bude iznad situacije.

Iz dosade su nastale sjajne stvari, oh well.
Podržavam da je dosadno, preporučujem javne nastupe Predraga Kona i ostale apostole mainstream-a. Oni su izvesno daleko zabavniji.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Danas se na fejsu s nekim kretenom preganjala, hoce on "tacan sastav, fizicki, hemijski, da on zna sta unosi u sebe i 100 % garanciju da mu nece skoditi"

 

A je l' zna taj koji je sastav parizera kod Matijevića? Pitam onako...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Podržavam da je dosadno, preporučujem javne nastupe Predraga Kona i ostale apostole mainstream-a. Oni su izvesno daleko zabavniji.

ne, nije dosadno, uzasno je iritantno pokusavati pred licem sveta ponistiti i poniziti nauku i civilizaciju koja se razvijala preko 10 hiljada godina nekim trivijalnim i budalastim "argumentima".

i nema u nauci mainstreama, a za ove dve godine sam zakljucio da se od Predraga Kona da nesto i nauciti, za razliku od njegovih mrzitelja koji od znanja i argumenta imaju "spalimo vestice" nastup kad nenajavljeno dodju pod njegov prozor.

 

nego, kad smo vec kod mainstreama, kako bese stojimo sa farmaceutskim tehnicarima? i direktorkom kovid bolnice? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Amigo said:

Nije mi nikako jasno sta je to uslo u ljude, da vise veruju ludacima po internetu, nego zvanicnoj medicini.

Pa toliki im domet bio. U stvari su uvek bili isti. Dobro, ni tim ludacima nije dozvoljavano da u medijima šire ludosti. A ni na ulicama. Samo u govornickom ćošetu, gde postoji, a ni tamo ih skoro niko nije slušao. Ono i sad sva ta lica niko silom ne tera da veruju u te ludosti. U stvari je najveci problem sto deo medicinskog osoblja širi te ludosti, a ne bolesnici na internetu.

21 minutes ago, Sunshine State said:

Danas se na fejsu s nekim kretenom preganjala, hoce on "tacan sastav, fizicki, hemijski, da on zna sta unosi u sebe i 100 % garanciju da mu nece skoditi"

 

Moze, rekoh, ako ti meni das 100 % garanciju da neces zaraziti nijednu jedinu osobu nikad

Pa znas sta je trebalo da takvome odgovoris - 100% mleveni brabonjci, prva klasa, bas kao za tebe :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, djura.net said:

a za ove dve godine sam zakljucio da se od Predraga Kona da nesto i nauciti, za razliku od njegovih mrzitelja koji od znanja i argumenta imaju "spalimo vestice" nastup kad nenajavljeno dodju pod njegov prozor.

 

 

Realno gledajući, mislim da mogu da ga angažuju na onoj akademiji SNS-a da im održi niz predavanja na temu kako biti uspešna podguzna muva režima, a i antivakseri bi mogli da mu daju neku vrstu priznanja za nepoverenje u vakcine i mere.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

ne, nije dosadno, uzasno je iritantno pokusavati pred licem sveta ponistiti i poniziti nauku i civilizaciju koja se razvijala preko 10 hiljada godina nekim trivijalnim i budalastim "argumentima".

i nema u nauci mainstreama, a za ove dve godine sam zakljucio da se od Predraga Kona da nesto i nauciti, za razliku od njegovih mrzitelja koji od znanja i argumenta imaju "spalimo vestice" nastup kad nenajavljeno dodju pod njegov prozor.

 

nego, kad smo vec kod mainstreama, kako bese stojimo sa farmaceutskim tehnicarima? i direktorkom kovid bolnice? 

Ja ću još jednom, a ti kako hoćeš. Nije nauka problem, problem su estradni epidemiolozi. 
Na bold, koji sam kreten jel`da. Bio ubeđen da se apotekari  fakultetski obrazovani farmaceuti.
Kad ono ispade da možeš da budeš i tehničar. I ja naučio nešto novo tebe zabavio, evo da podsetim sve forumaše.
Ispao sam glup na tu temu, posledično ispašću glup na svaku temu.
Može tako  @djura.net kad te toliko zanima?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ja ću još jednom, a ti kako hoćeš. Nije nauka problem, problem su estradni epidemiolozi. 
Na bold, koji sam kreten jel`da. Bio ubeđen da se apotekari  fakultetski obrazovani farmaceuti.
Kad ono ispade da možeš da budeš i tehničar. I ja naučio nešto novo tebe zabavio, evo da podsetim sve forumaše.
Ispao sam glup na tu temu, posledično ispašću glup na svaku temu.
Može tako  @djura.net kad te toliko zanima?

moze tako. ali onde gde nema obraza i odgovornosti. nije problem sto ne znas za farmaceutske tehnicare (i jos mnogo toga, kao i svi mi uostalom), problem je sto nastupas sa pozicije gde vredjas i ponizavas ljude kojima nisi ni do kolena, da prostite lepo. bukvalno si poceo da mazes fekalijama direktorku bolnice i pretvaras je u tu cuvenu estradu, zbog koje i imamo ovakve probleme kao drustvo, i ne, ne mislim ovde samo na epidemiju. da postoji obraz i odgovornost, kad god cujes ime te doktorke koja se nagledala koznasta samo za ovu nepunu godinu i spasila koznakoliko zivota, trebao bi da stanes mirno i gledas u zemlju (jeste, kao Sapic) dok ti obrazi crvene.

pa onda dodji ovde ili bilo gde i drzi vakele o odgovornosti i estradi

 

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

antivakseri bi mogli da mu daju neku vrstu priznanja za nepoverenje u vakcine i mere.

pa da, eno su mu bili pod prozorom da mu odaju priznanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poenta da su vakcine ograničenog vremenskog dejstva, e pa jbg, ne znam na koju foru da izazivaš antitela da su stalno tu, a da nema njihovog konkretnog izazivača. Ja, ako ću da pijem vitamine, probiotike, proteine, kardiopirine, ivermektine, aspirine, cinkove, magnezijume i ostale suplemente svakodnevno (ljudi bukvalno šaku pilula gutaju) ili ću da primam vakcine na svakih 5-6 meseci, mislim, već sam izabrao ovo drugo, u čemu je tu problem? Meni samo smeta što ih ne updejtuju, valjda je ova pandemija razlog da se neke procedure ubrzaju.

 

Edited by stray_cat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postoji još nekoliko aspekata koji dovode ljude u sumnju po pitanju vakcinacije. Prvi je taj da ni jedna vakcina ne štiti efikasno od virusa već je orijentisana za borbu protiv covid-a i post covid-a a to nije baš ono kako smo zamišljali vakcine, zar ne? Dakle kao deca smo dobili vakcinu protiv MMR-a - nema ni boginja ni zauški ni rubeole za vjeke vjekova. Isto tako i sve druge vakcine. Ne znam kako rade ali očito sasecaju virus u korenu. Isto tako vakcina protiv influence: ko primi vakcinu, neće dobiti grip. Dok sada pojavi se novi soj i ti se bortaš dve nedelje full vakcinisan i moliš boga da nisi od onog malog procenta kojima ni astrazeneka ni fajzer nisu pomogli. Svekar od bivše koleginice sa posla preminuo od korone iako je čak primio buster (treću) dozu. Na koji način sada tu ženu ubediti da je bolje vakcinisati se? Što se tog čoveka tiče, efikasnost vakcine je bila na žalost 0%. Drugi aspekt: glavna agenda je da svi trebaju da se vakcinišu jer bi mogao mutirati još gori soj koji bi praktično poništio efekat vakcine u stilu "džaba smo krečili". I onda šta, bio vakcinisan ne bio isto ti se piše, moliš opet svevišnjeg da ti organizam izdrži. Koliko god hvalili i Biontech i modernu ja sam lično prilično rezervisan, neću reći razočaran kada su u pitanju dostignuća moderne medicine. Možda očekujem previše. Kažu 5 godina treba da bi se napravila dovoljno efikasna vakcina. Vreme teče. Treći aspekt: ni jedna vakcina do sada ne radi na principu mRna. I sada treba (po)verovati da će prve vakcine napravljene na tom principu da zaustave pandemiju. Ono verujem ja. Verujem ali i proveravam.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

moze tako. ali onde gde nema obraza i odgovornosti. nije problem sto ne znas za farmaceutske tehnicare (i jos mnogo toga, kao i svi mi uostalom), problem je sto nastupas sa pozicije gde vredjas i ponizavas ljude kojima nisi ni do kolena, da prostite lepo. bukvalno si poceo da mazes fekalijama direktorku bolnice i pretvaras je u tu cuvenu estradu, zbog koje i imamo ovakve probleme kao drustvo, i ne, ne mislim ovde samo na epidemiju. da postoji obraz i odgovornost, kad god cujes ime te doktorke koja se nagledala koznasta samo za ovu nepunu godinu i spasila koznakoliko zivota, trebao bi da stanes mirno i gledas u zemlju (jeste, kao Sapic) dok ti obrazi crvene.

pa onda dodji ovde ili bilo gde i drzi vakele o odgovornosti i estradi

 

Kad se već bavimo mojom malenkošću, a dobar ti stojim nisam mazao govnima ama nikoga. Prezir je najgore što može neko da dobije od mene, tako da kad smo kod etike i obraza ne bi bilo loše da se obojica držimo toga. Ukoliko se dobro sećam iskoristio sam "e sad ga baš pretera" ako je to mazanje govnima mea culpa.
Dotična uzima sebi za pravo da deli etičke lekcije, za šta je stručna taman koliko i nas dvojica, i taman toliko mora da trpi kritiku za etičnost. 
O tome šta je ko kome do kolena možemo da raspravljamo za to ne postoji univerzalan kriterijum. Postoji izvesna sumnja da sam u svojoj profesiji ipak postigao neke uspehe koji su me kvalifikovali da budem na pozicijama na kojima jesam, kao što je dotična u svojoj profesiji tu gde jeste. Svaka profesija ima svoje staleže i esnafska priznanja, ja sam svojima zadovoljan, biti u ekskluzivnom timu od top 100 od 200000 korisnika ipak svedoči o izvesnom uspehu. U tom klubu nas je iz Srbije ukupno dvojice, nije loše.

I na kraju nedostojno je da mi sudiš, ovde smo ravnopravni. Mislim da je za zajednicu i uopšte za negovanje lepih odnosa loše u načelu na taj način pisati nekom ko ti je ravnopravan na svaki način. Nisi nikakav autoritet ni po forumskim činovima, a bogami ni meritokratski gledano da imaš pravo da sudiš o meni. To je isključivo tvoje mišljenje i ništa više. Imam i ja mišljenje o tebi pa ga čuvam za sebe, primetio si do sada da se raspravljam sa tvojim argumentima ne sa tobom kao čovekom. Računaj da nije ništa lično, to je načelo. Ako mogu da pomognem nekom pomočiću, ponudiću pomoć, ali nikad od mene nećeš pročitati kvalifikaciju ličnosti. Kućno vaspitanje je u pitanju, nismo dovoljno bliski da te ocenjujem.

Hvala, sve u svemu na iskrenosti i preporuci, estradne ličnosti su dužne da trpe kritiku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Od zaraze deltom samo prva 3-4 meseca, posle već osetno slabije, na 6 meseci praktično ništa. Od teških ishoda i smrti već mnogo bolje.

Super, na to sam mislio. Čini mi se da se suviše značenja daje broju infekcija a manje broju hospitalizacija, teških ishoda i smrti - od kojih vakcina štiti i posle 6 meseci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Postoji još nekoliko aspekata koji dovode ljude u sumnju po pitanju vakcinacije. Prvi je taj da ni jedna vakcina ne štiti efikasno od virusa već je orijentisana za borbu protiv covid-a i post covid-a a to nije baš ono kako smo zamišljali vakcine, zar ne? Dakle kao deca smo dobili vakcinu protiv MMR-a - nema ni boginja ni zauški ni rubeole za vjeke vjekova. Isto tako i sve druge vakcine. Ne znam kako rade ali očito sasecaju virus u korenu. Isto tako vakcina protiv influence: ko primi vakcinu, neće dobiti grip. Dok sada pojavi se novi soj i ti se bortaš dve nedelje full vakcinisan i moliš boga da nisi od onog malog procenta kojima ni astrazeneka ni fajzer nisu pomogli. Svekar od bivše koleginice sa posla preminuo od korone iako je čak primio buster (treću) dozu. Na koji način sada tu ženu ubediti da je bolje vakcinisati se? Što se tog čoveka tiče, efikasnost vakcine je bila na žalost 0%. Drugi aspekt: glavna agenda je da svi trebaju da se vakcinišu jer bi mogao mutirati još gori soj koji bi praktično poništio efekat vakcine u stilu "džaba smo krečili". I onda šta, bio vakcinisan ne bio isto ti se piše, moliš opet svevišnjeg da ti organizam izdrži. Koliko god hvalili i Biontech i modernu ja sam lično prilično rezervisan, neću reći razočaran kada su u pitanju dostignuća moderne medicine. Možda očekujem previše. Kažu 5 godina treba da bi se napravila dovoljno efikasna vakcina. Vreme teče. Treći aspekt: ni jedna vakcina do sada ne radi na principu mRna. I sada treba (po)verovati da će prve vakcine napravljene na tom principu da zaustave pandemiju. Ono verujem ja. Verujem ali i proveravam.

 

Efikasnost vakcina protiv gripa je oko 50%, zavisno od soja i godine.

 

Vakcine protiv Covida očigledno ne rade 100% protiv zaražavanja, mada i tu mogu značajno da pomognu, a još značajnije protiv teških oblika i smrti (mada ne 100%, na nesreću). To se može saznati iz podataka svih relevantnih institucija koje se bave ovom temom, a čini mi se da se i ti slažeš sa time? Jbg, virus je nov, radi se i uči u hodu, cirkulacija ljudi je mnogo veća nego u nekim ranijim vremenima...tako nas je zapalo, borimo se oružjima koja imamo. Ja iz toga izvlačim zaključak da je bolje vakcinisati se, jer zašto igrati ruski rulet sa pištoljem u čijem burencetu su 3 ili 4 metka, ako mogu da biram pištolj sa 1 ili 2? To je neki moj stav, barem u odnosu na ono kako se situacija sada razvija.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

pa da, eno su mu bili pod prozorom da mu odaju priznanje.

Nije valjda da si pao na taj štos? To je obična predstava za javnost, a matora lopurda samo odrađuje platu. I vrapci na grani znaju da će mere biti onakve kako kažu prim. dr Goxy urbanista Vesara, fikus premijerka ili Onaj Čije Se Ime Ne Sme Spominjati, pa je logično i da se takvi protesti održe na Andrićevom vencu ili ispred one zgrade pred kojom se nalaze konji, a unutra su magarci. Podguzna muva je samo dobila pet minuta slave na PTC-u i mnogo veću količinu novčanica na računu.

 

Moram priznati da sam mislio da je čvarke na uniformi i debelu platu već odradio, kad ono šipak. Sigurno da mu je poslodavac to jednostavno objasnio u stilu onog Manulaća iz Zone Zamfirove - Dr Peco! S'g su skupi novci. S'g je oskudacija! Čvarci i pare ima da se odrade.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Postoji još nekoliko aspekata koji dovode ljude u sumnju po pitanju vakcinacije. Prvi je taj da ni jedna vakcina ne štiti efikasno od virusa već je orijentisana za ...

.......................................

 

Ne postoje nikakvi aspekti.

Za normalne, obrazovane, informisane i mislece ljude.

 

Ti tzv. "aspekti koji dovode ljude u sumnju po pitanju vakcinacije" vrede za neobrazovane budale koji prate ono sta im odgovara na tzv. "socijalnim medijima" - jer tako mogu da nadju iste takve. Onda si medjusobno potvrdjuju da su u pravu, u svojim predrasudama. Jer tako, ako ima jos drugih poput mene, nemoguce je da gresim.

 

Ocigledno si protiv vakcine, ili barem skeptican.

 

Navedi svoje razloge protiv, a ja cu navesti svoje razloge za.

Ni ti ni ja nismo strucnjaci direktno upleteni u razvoj i pracenje vakcine (ja jesam vrhunski strucnjak u drugoj zdravstvenoj disciplini, ali o virusologiji nemam pojma).

 

Moguce je da cemo stavove u raspravi argumentovati linkovima na neke izvore dostupne na netu.

Ja cu navesti vrhunske institucije, istrazivace, statisticare, itd.

A ti, ako navedes neke opskurne YouTube postove (ili sa drugih tzv. "socijalnih mreza") - udalji se i nemoj da pokusavas da prodajes mudrost. U tvojim postovima na ovoj temi, mudrost jos nisam video - samo "uvijenu u oblande" budalastinu.

 

Kad (tj, ako) odrastes, javice ti se samo...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...