Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ja mislim da bi mogli da razmisle o kombinovanju vakcina. Neko je kačio ono istraživanje gde su dobili izvanredne rezultate. Gotovo svaka kombinacija vakcina (uključene bile i pfizer i sinopharm i astra) je dala bolje rezultate (meren imuni odgovor), u nekim slučajevima i višestruko bolji, nego kad se osoba imunizuje samo jednom istom vakcinom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Ja mislim da bi mogli da razmisle o kombinovanju vakcina. Neko je kačio ono istraživanje gde su dobili izvanredne rezultate. Gotovo svaka kombinacija vakcina (uključene bile i pfizer i sinopharm i astra) je dala bolje rezultate (meren imuni odgovor), u nekim slučajevima i višestruko bolji, nego kad se osoba imunizuje samo jednom istom vakcinom.

 

Danas citam u svedskim novinama da bi na jesen mogla da se aktualizuje i treca doza vakcine za odredjene grupe.

Konsultacije su u toku. Takodje kazu da ce biti moguce kombinovati tako da treca doza moze da bude neka druga vakcina. 

Kazu da Fajzer i Moderna harmonizuju ali bice jos kombinacija. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ja se slazem sa Radovanovicem.

Kineska vakcina je odradila posao kad je bilo gusto (i na tome joj hvala), sad kada je na raspolaganju sirok spektar savremenih i efikasnijih vakcina, mozda je vise ne bi trebalo razmatrati, ili je ograniciti na tipa polulaciju 18-40. 

Tu nema nista od price "komunjarska vakcina, kineska bofl roba", prosto sam za to da se u datom trenutku primi ono sto je dostupno, a ako je puno vakcina dostupno, onda za onu koja je efikasnija. Pocetkom godine je gorelo pod nogama, daj prvo gasi pozar i izvodi decu, a posle brini o namestaju. U februaru sam primio Sinofarm jer mi je bilo vazno da se sto pre imunizujem. Ako tamo u septembru-oktobru idem na revakcinu (mada cemo ocigledno svi ici po trecu dozu), normalno da cu birati Fajzer, Sputnik ili Modernu ukoliko budu dostupne. U konacnici, sigurno ce i znacaj Sinofarm vakcine biti uvazen u gasenju pandemije, kao prvi pionirski korak ka kraju ove posasti kod nas. I to sto u Bataji nemamo nijednog pacijenta koji je vakcinisan, svakako govori mnogo izmedju ostalog i o doprinosu Sinofarma zaustavljanju virusa. 

 

Svi koji su zaposleni i imaju dosta kontakta vakcinisali su se među prvima. Tu su i penzioneri koji su bili u rizičnoj grupi.

 

Na stranu to što ja generalno ne volim Kineze, Sinofarm je bila prva vakcina koja je stigla kod nas. Već sam ovde navodila primer majke mog prijatelja, ima 80+ godina, vakcinisana tom vakcinom i ipak dobila kovid -imala je samo blagu prehladu, ali je otišla na testiranje sa ćerkom. Obe su bile pozitivne, tako je saznala da ima kovid. Ćerka  koja je antivakser imala je upalu pluća.

 

Znači, ipak je pomogla ta kineska vakcina...ali sada, posle toliko meseci od vakcinacije, ne verujem da bi pomogla. Baka ima i pridružene bolesti.

 

Što se Moderne tiče, mislim da stiže tokom jeseni ili krajem godine, ni mediji nisu 100 posto sigurni jer se daju različite informacije.

 

Ako možeš da biraš tu treću dozu izaberi Fajzer,on stiže svakog ponedeljka a ne znam kakva je situacija sa Sputnikom.

 

Meni i dalje nije jasno zašto smo dobili najmanje količine Sputnika V.

 

Ne mogu da nađem link do teksta gde piše da je najviše vakcinisanih dobilo Sinofarm vakcinu, zatim sledi Fajzer i na kraju Sputnik V i AZ.

 

Ne znam ni kakav će biti Sputnik V koji će se praviti na Torlaku. 

 

Nadam se da će do kraja godine i na početku sledeće još biti Fajzer vakcina jer bi se vakcinisala tom vakcinom kad dođe vreme za vakcinaciju.

 

37 minutes ago, Sunshine State said:

 

Jos ceka, majke mi! 😞

 

A mi smo, inace, dobili pismo jos u martu da pripadamo onima koji imaju prioritet pri vakcinisanju

 

Strašno..Ne znam šta drugo da napišem 😞 

 

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
Link to comment
Share on other sites

SVako ima misljenja i teoerije..da sad ne ulazimo sta je tacno,a sta ne..ne mislim na teorije zavere i slicno..

Razlozi za neki optimizam:

1.Vakcinisan je pristojan broj gradjana, cak kada bismo vakcinisali jos 800 000 i nesto ljudi, mozda bismo i resili problem..

2.Ocigledno se virus, osim ako nas ne iznenadi za par nedelja, mesec dana, izduvao bar  za sada kod nas, i imacemo miran period neko vreme..

3.Prelezali,a sigurno da ih ima vise od zvanicnog broja, mozda i tri puta, mogu da  budu potencijalni bedem zastite..

 

razlozi za brihu:

1.Treba jos ljudivakcinisati,a vakcinacija je stagnirala prilicno..

2.ne znamo koliko dugo nas vakcine stite, prica se  o trecoj dozi za svaku..

3.ne znamo ni kod prelezalih koliko je efikasan imunitet na duze staze, mada, istrazivanja poazuju da vecina razvije trajan imunitet..i tu ima razlicitih misljenja

 

 

uzeo sma u obzir ono sto objektivno lose, i objektivno dobe stavri, dok se barme ne szana nesto vise..nisam uzimao u obzir mutacije namerno, jer tu pricu i  dalje smatram izvikanom..pricas akovidom se za sada, ipak, ne cini gotovom, naravno, voleo bih da me demantuje, i da na jesen i zimu imamo talasice, u najgorem slucjau,, pik od 3000..nije nerelano ocekivati, obzirom na prokuzenost i vakcinaciju, medjutim, sam virus je nepredvidiv, i i dalje pokazuje da ne zna za pravila..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Harmonika said:

razlozi za brihu:

 

Nisam mnogo pisao na ovoj temi, uglavnom sam čitao, sveukupno, meni je veliki razlog za brigu odnos prema pandemiji, od ignoranskog do preterano paničnog i to, kako od pojedinaca, što ne čudi, tako i od država i SZO, što mi je neshvatljivo. Virus ne poznaje i ne priznaje granice, ideologije, interese država i korporacija, ne može se zaustaviti njegovo širenje na graničnim prelazima niti u turističoj sezoni ili u radno vreme kafića. I priča o poreklu virusa mi je manje bitna, neka se to istražuje u drugom planu, ali koordinisana aktivnost je potrebna u sprečavanju širenja i usaglašavanju mera zaštite i protokola lečenja, nekako mi ne uliva optimizam cvetanje hiljadu cvetova ako je pola cvetova lekovito a pola otrovno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

Boris Džonson je "prilično siguran" da če 19.7 biti u prilici da popusti mere.
Uroš je "prilično siguran" da će da zakasne, da su se držali originalnog plana sve bi bilo u redu.

 

Za to vreme:

 

"Premijer Mark Rutte i ministar zdravlja Hugo de Jonge održaće u petak uveče možda jednu od poslednjih zvaničnih konferencija za štampu o koronavirusu, tokom koje će najaviti dalje ublažavanje mera - uključujući maske o kojima se govori da neće morati da se nose, osim u javnom prevozu i na aerodromima. Nove promene stupiće na snagu 26. juna i omogućiće otvaranje kafića i barova do ponoći, veće grupe u bioskopima i pozorištima, a prema nekim izveštajima ukinuće se i rad od kuće u kompanijam u kojima se može držati udaljenost od 1,5 metara. . Pravila se mogu ublažiti zbog uticaja programa vakcinacije. Do sada je dato nekih 13 miliona doza vakcine..."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/06/most-coronavirus-rules-set-to-go-but-1-5-metre-rule-will-stay-to-august/

 

Najvaznija mera, koje ce se poslednje odreci, je drzanje distance od 1.5 m

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Za to vreme:

 

"Premijer Mark Rutte i ministar zdravlja Hugo de Jonge održaće u petak uveče možda jednu od poslednjih zvaničnih konferencija za štampu o koronavirusu, tokom koje će najaviti dalje ublažavanje mera - uključujući maske o kojima se govori da neće morati da se nose, osim u javnom prevozu i na aerodromima. Nove promene stupiće na snagu 26. juna i omogućiće otvaranje kafića i barova do ponoći, veće grupe u bioskopima i pozorištima, a prema nekim izveštajima ukinuće se i rad od kuće u kompanijam u kojima se može držati udaljenost od 1,5 metara. . Pravila se mogu ublažiti zbog uticaja programa vakcinacije. Do sada je dato nekih 13 miliona doza vakcine..."

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/06/most-coronavirus-rules-set-to-go-but-1-5-metre-rule-will-stay-to-august/

 

Najvaznija mera, koje ce se poslednje odreci, je drzanje distance od 1.5 m

A u avgustu 
"

O, daj okreni taj ringišpil u mojoj glavi
"

🙂

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Nisam mnogo pisao na ovoj temi, uglavnom sam čitao, sveukupno, meni je veliki razlog za brigu odnos prema pandemiji, od ignoranskog do preterano paničnog i to, kako od pojedinaca, što ne čudi, tako i od država i SZO, što mi je neshvatljivo. Virus ne poznaje i ne priznaje granice, ideologije, interese država i korporacija, ne može se zaustaviti njegovo širenje na graničnim prelazima niti u turističoj sezoni ili u radno vreme kafića. I priča o poreklu virusa mi je manje bitna, neka se to istražuje u drugom planu, ali koordinisana aktivnost je potrebna u sprečavanju širenja i usaglašavanju mera zaštite i protokola lečenja, nekako mi ne uliva optimizam cvetanje hiljadu cvetova ako je pola cvetova lekovito a pola otrovno.

tacno..

Link to comment
Share on other sites

Ovo bih, inace, stavila na onaj strucni topic (iako clanak nije s nekog "medicinskog"site-a), ali ovde vise ljudi cita, pa je zanimljivo procitati:

 

https://nltimes.nl/2021/06/18/outbreaks-rs-virus-reported-parts-netherlands

 

"Mala deca u delovima Holandije, posebno u Roterdamu i drugim oblastima na jugozapadu, javljaju se zbog RS virusa. Čudno je to što se RS obično javlja samo zimi. "Nikada ranije ovo nisam video. Zaista je čudno da je virus sada ovde", Louis Bont, pedijatar i profesor respiratornih infekcija u UMC Utrecht.

 

RS virus može biti opasan, posebno za vrlo malu decu.

 

Bont ovo izbijanje RS pripisuje pravilima socijalnog distanciranja koja su primenjena zbog pandemije koronavirusa. Ljudi obično grade otpor protiv virusa kontaktom sa ljudima koji ga imaju. Ali socijalno udaljavanje i druge mere koronavirusa su to sprečile."

 

RS - Respiratory Syncytial Virus

 

Remecenje bilo kakvog balansa u prirodi, mora da ima i neke negativne posledice.

Kao neko ko je farmaceutski hemicar i radi u farmaceutskoj industriji, ja licno sam protiv  svakodnevnog 100 % dezinficiranja svega is svacega, konstantne upotrebe dezinfekcionih sredstava u domacinstvu i za licnu upotrebu, stalno brisanje svih povrsina s kojima smo u dodiru (u kuci, recimo)...

Kad sam na putu, javnom prevozu, itd - da, ali kucu ne dezinfikujem svaki cas (sorry Akiro!)

Zdravim ljudima nisu potrebne sterilne sredine. Zna se za koga u bolnici su takve prostorije rezervisane.

 

Ovo sve ne znaci da treba da zivimo u brlogu, jelte!

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Boris Džonson je "prilično siguran" da če 19.7 biti u prilici da popusti mere.
Uroš je "prilično siguran" da će da zakasne, da su se držali originalnog plana sve bi bilo u redu.

Na Ostrvu se jedino dugorocno mozes uzdati u Kraljicu.:classic_sleep:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Ovo sve ne znaci da treba da zivimo u brlogu, jelte!

 

 

 

Interesatno, zadnjih par dana cujem i iz izraela da ima dosta bolesnih od raznih prehlada i slicno. Opao ljudima imunitet.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kronostime said:

Na Ostrvu se jedino dugorocno mozes uzdati u Kraljicu.:classic_sleep:

Gledao pre neki dan Pistolse i God save the queen original. Ponudi mi Tube God save the queen sa nekog koncerta iz 2019. godine. I pomislim "pa ovi ladno pevaju o istoj kraljici"

Link to comment
Share on other sites

Novo kod nas. Ako si vakcinisan, ne moras da nosis masku nigde. Oni koji nisu moraju svuda.

Izuzetak su skole, sto ima smisla, kako ces da kontrolises klince, svi ima da nose maske. 🙂 

Nice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Novo kod nas. Ako si vakcinisan, ne moras da nosis masku nigde. Oni koji nisu moraju svuda.

Izuzetak su skole, sto ima smisla, kako ces da kontrolises klince, svi ima da nose maske. 🙂 

Nice.

Lepo sam ja rekao ili maske ili vakcina,  eto 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Interesatno, zadnjih par dana cujem i iz izraela da ima dosta bolesnih od raznih prehlada i slicno. Opao ljudima imunitet.

 

Kada je Izrael počeo vakcinaciju, ne mogu da se setim kog meseca i koliko je meseci prošlo?

 

I da li ima korone tamo ili samo običnih prehlada?

 

Pitam, jer to bi bio neki pokazatelj posle koliko vremena treba da se ponovi vakcinacija Fajzerom.   

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Lepo sam ja rekao ili maske ili vakcina,  eto 🙂

 

 A ja rekoh - ili zdrav mozak ili represija i propisi.

Ako nece razum, neka radi batina (tj. kazne i globe).

 

Antivakser neka kaslje kod kuce koliko hoce - ali da mi se  ducanu unosi u lice/licni prostor, necu.

 

Ovo sam usvojio (hvala, @Akiro ), zauvek,ne samo za Covid.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...