Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, zoe Bg said:

Pre neke 2 nedelje kad je pocela prica o merama za ulazak u zemlju pred praznike, spominjao je Tiodorovic negativan pcr ili seroloski aktivan IgG, pa valjda budu normalni. 

 

Joj, Zoe, zamisljam naseg carinika kako mu pokazujem papir i objasnjavam da je IgG aktivan, a on k'o onaj deda iz "Ko to tamo peva" samo ponavlja:"Dalje neces proci!"

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Joj, Zoe, zamisljam naseg carinika kako mu pokazujem papir i objasnjavam da je IgG aktivan, a on k'o onaj deda iz "Ko to tamo peva" samo ponavlja:"Dalje neces proci!"

 

I "Zvaću decu"  :classic_laugh:

 

4 minutes ago, Referent said:

Kako se ponašati nakon preležane korone? Da li konačno mogu među ljude? Imamo neke događaje u narednom periodu gde će biti više ljudi, što lepog a i ovog drugog povoda, kod jako bliskih ljudi.

 

Taj koji organizuje događaje na kojima će biti više ljudi je potpun kreten, a onaj koji se odaziva na poziv još veći.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, We lose every week said:

 

I "Zvaću decu"  :classic_laugh:

 

 

Taj koji organizuje događaje na kojima će biti više ljudi je potpun kreten, a onaj koji se odaziva na poziv još veći.

Ok, jasno mi je što kažeš debil, ali da obrazložim, mada ne volim da spuštam nešto na lični primer. Jutros sam saznao da je umro otac moje najbolje drugarice, kume (ne od korone), čovek koga znam od detinjstva itd. Kako da se ponašam? Uskoro sledi slava kod babe i dede gde će biti kada se skupi najuža porodica 10 nas. Na takve skupove mislim.

Link to comment
Share on other sites

Ponašaš se tako što pozoveš, izraziš saučešće, decidno staviš do znanja da si tu za nju ako joj nešto treba, finansijski, materijalno, moralno, ali da je sitacija takva da nećeš doći na sahranu.

Što se tiče slave, još gluplji razlog da se "nas desetak najbližih skupi i usred decembra u zagušljivoj prostoriji zatvorenih prozora  na malom prostoru razmenimo sve moguće viruse i bakterije koje bilo ko od nas ima".

 

I ovo nema apsolutno nikakve veze sa tim da li si preležao koronu ili nisi. Ovo je stvar zdravog razuma u ovakvim vremenima. Ja sam skoro takođe preležao koronu i ponašam se  na sledeći način....

Prema sebi, kao da nisam preležao, kao da je mogu zakačiti svakog momenta

Prema drugima kao da sam najbolesniji i najgori mogući kliconoša i prenosilac zaraze.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Nestorovicu prija medijska paznja a mediji uvek znaju da ce moci za klik bejt naslove izvuci nesto tipa Teslino oruzje, samo jedite slaninu, zavera farmakomafije...

Fora je da je Nestorovic u svojim izjavama pokrio kompletan spektar, od Silvane do Nirvane. 

Od nosite masku obavezno do nemojte uopste, od totalnog karantina do nikakvih mera, od vakcine do antivaxa. 

Kome sta odgovara da izabere. 

To bi bilo ok da je Instagram influenser, ali sa pozicije lekara bas i nije.    

U pravu si. A i mi smo budale kada klikujemo na takve vesti, samo im dajemo podstrek da intervjuišu ovu budalu i prave novac preko reklama itd. Zato i ne čitam njegove izjave, i naravno jer su takođe debilne u većini slučajeva.  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Ali citava mantra oko RNK i kako "taj RNK koji vam se ubaci u telo moze izazvati genetske modifikacije u tom pravcu kakav su mu algoritam uneli u njega"

 

Da, bice milioni i milioni vakcinisanih baba i deda koji ce se dalje razmnozavati, pa ce im deca imati genetske modifikacije!

 

 

i ti čipovi se razmnožavaju tako, i onda kad ti zatreba još RAM-a na kompu samo se popišaš na laptop i dobiješ 1gb RAM više 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Crni Bombarder said:

Da,svakako. Kakvo je to pitanje uopste?

Ja svoju frizerku redovno posecujem.

 

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Ja kod nje idem vec evo...15.godina. :smiley53:
I da ti iskreno kazem..dok me zavrsi kako treba to potraje nikada ispod 45 minuta..:smiley2:

A ljudi i dalje misle da ideš zbog šišanja? 

 

45 min? Bravo majstore : D 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Veoma zanimljivo.
Da li je Trump bio u pravu?

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=10&nav_id=1777241

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

ah, siroti Tramp, svi se urotili protiv njega da ne bude ponovo izabran za preCednika! 😭

 

ja ne znam koliko puta treba da ponovimo istu pricu ovde: ljudi koji su strucni u ovoj oblasti su na prvo identifikovanje virusa i objavljivanje genoma seli, zasukalii rukave i poceli da rade svoj posao. Pa je tako Prof Drosten (i jos neki drugi sirom sveta) osmislio test (jer je covek vec radio prethodno na SARS i MERS virusu), ljudi iz Moderne i Pfizer&Biontech su samo promenili raspored nukleotida u mRNA da odgovara proteinu pipka ovog virusa i primenili tehnologiju na kojoj su vec godinama radili i - voilà! Dizajnirali vakcinu.

Ali put od dizajna do primene je malo duzi. Moraju da se prodju odredjeni koraci da se sve ispita i dokaze da to zaista funkcionise. Ko je ikada radio na razvoju nekog produkta zna da od ideje do realizacije ima mnogo sto-sta da se odradi.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...