Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Spoiler

Vanredno stanje uvedeno na protivustavan način, odluka ne sadrži obrazloženje

03/04/2020 19:22
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
x

Upravni odbor Advokatske komore Srbije pozvao je predsednicu Narodne skupštine Maju Gojković da sazove sednicu Narodne skupštine ili da građanima Srbije saopšti razloge zbog kojih Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane.

U saopštenju su naveli da upravni odbor Advokatske komore Srbije smatra da je vanredno stanje u Srbiji uvedeno na protivustavan način, jer odluka predsednika, predsednice Narodne skupštine i predsednice Vlade, kojom se proglašava vanredno stanje, ne sadrži obrazloženje.

 

„Bez obrazloženja nije moguće utvrditi ispunjenost uslova za primenu čl.200. st. 5. Ustava Srbije tj. razlog zbog kojeg Narodna skupština nije bila u mogućnosti da se sastane“, naveli su.

Dodali su da Ustav u čl.200. st. 1. propisuje da vanredno stanje proglašava Narodna skupština i da to pravo Narodne skupštine, kao organa zakonodavne vlasti, ne može biti suspendovano bilo kakvom odlukom organa izvršne vlasti.

„Ljudska prava zajemčena Ustavom mogu biti ograničena samo ako ta ograničenja dopušta Ustav, u svrhe radi kojih ga Ustav dopušta, u obimu neophodnom da se ustavna svrha ograničenja zadovolji u demokratskom društvu i bez zadiranja u suštinu zajemčenih prava“, naveli su.

 

Upravni odbor Advokatske komore Srbije saopštio je da ne osporava neophodnost ograničenja pojedinih prava građana u cilju efikasnog sprečavanja širenja epidemije i zaštite zdravlja i života građana, ali dodaje da insistira na doslednom poštovanju odredbi Ustava od strane organa izvršne vlasti, prilikom donošenja odluka koja prava, u kojoj meri i na koji način mogu biti ograničena.

Advokatska komora Srbije navela je da u uslovima vanrednog stanja „sa povećanom pažnjom prati donošenje i primenu svih mera koje nadležni državni organi donose“.

Komora dodaje da će, u skladu sa svojom društvenom ulogom, reagovati uvek kada oceni da je došlo do narušavanja pravnog poretka u meri koja predstavlja opasnost po funkcionisanje pravne države.

https://luftika.rs/advokatska-komora-srbije-vanredno-stanje/?fbclid=IwAR1S7g2WlioFfU5MSRsFeIz6gBFGpFe2irQAaQgi5QI8OX0cB1Gm36WpuT8

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za one koji imaju srednjoskolce. Kako su skole kod vas resile ovu skolsku godinu? Da li deca nastavljaju i imaju neke krajnje testove, ili su samo zavrsili? Da li ima nastave on-line i kako je to regulisano?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tamburinjo said:

 

Kako mislis komuniste nisu proganjali u USA? :classic_wacko: 

Ne, posle jesu, nego ovo je iz vremena kad je jos Lenjin bio ziv, i kad je komunizam unajveće harao po Evropi, pre pojave Hitlera u politici, pa su zabranjivane komunisticke partije a komunisti proganjani u Evropi, ali ne i u UK i USA, jer nisu ni bili masovna pojava.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Pitanje za one koji imaju srednjoskolce. Kako su skole kod vas resile ovu skolsku godinu? Da li deca nastavljaju i imaju neke krajnje testove, ili su samo zavrsili? Da li ima nastave on-line i kako je to regulisano?

Za sad se ne zna ništa vezano za kraj godine. Sin završava srednju i treba da upiše ili faks ili višu. Za sada imaju samo predavanja, domaći i zadatke online preko maila, vibera, nekih aplikacija (npr engleski ispit je u vidu kviza gde imaju 20s po pitanju da odgovore) i sajtova. Šta će biti dalje ako ovo potraje pojma nemamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

One fore x days in isolation... i onda slika Brnabicke kako pocinje da izgleda privlačno...

Ne znam koliko godina da sam sam u karantinu opet bi mi bila odvratna sa ovim ponašanjem, rečnikom, stavovima, grimasama...
Link to comment
Share on other sites

Nešto razmišljam...

 

Prvi puta u istoriji čovečanstva čitav ljudski rod, tj (relevantna) naučna zajednica je posvećena isključivo rešavanju jednog problema. Konglamerat celokupnog ljudskog znanja i sposobnosti nikada do sada nije bio upregnut ka samo jednom cilju. Takvo nešto se do sada nije desilo bukvalno je u pitanju test sposobnosti opstanka ljudske vrste (ne zbog ovog virusa konkretno, već zbog modelovanja modela za neku buduću priliku kada će se pojaviti nešto jednako ili još zaraznije, a daleko smrtonosnije i razornije, kako po ljude pojedinačno, tako i posledično, po društvo u celini). 

 

Naravno, ovo "naučna zajednica" treba posmatrati mnogo šire, jer da bi ista funkcionisala punim kapacitetom na rešavanju problema, potrebno je doneti određene političke i ekonomske odluke, tako da je pitnje u stvari mnogo šire i kompleksnije no što na prvi pogled izgleda. Kako vreme prolazi, preusmeravaju se i prioriteti, pa se od isključive potere za novcem mastodonata farmaceutske industrije i ljubomornog čuvanja podataka fokus stidljivo (Eppur si mouve!) seli ka udruženim naporima (uz puno progutanih žaba) ka pronalaženju rešenja. 

 

Upravo možemo da pratimo, iz dana u dan, sata u sat,  in vivo eksperiment na čitavom čovečanstvu. Njegovi rezultati daće nam mnoge veoma bitne i vredne  odgovore.

 

Ono što pronalazim kao najznačajnije, je mogućnost da ljudi shvate šta su zaista pravi prioriteti u životu (nijedno iskustvo ne uspeva kao ono primljeno kroz sopstveno dupe), kao i ko njima zapravo vlada. Jer ono što gledamo svakodnevno, kroz međusobnu krađu i otimanje opreme i lekova, optuživanje i laganje političara, nesnalaženja vlasti u većini situacija, i još mnogo toga katastrofalnog, je bukvalno lakmus papir načina funkcionisanja društva 21. veka. Jedno ružno ogledalo, u kojem svako ko to želi napokon može da vidi svoju stvarnu sliku.

Edited by Laki21
  • Like 13
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mrd said:

Pitanje za one koji imaju srednjoskolce. Kako su skole kod vas resile ovu skolsku godinu? Da li deca nastavljaju i imaju neke krajnje testove, ili su samo zavrsili? Da li ima nastave on-line i kako je to regulisano?

Kod mog klinca moram da pohvalim organizaciju u vezi testiranja.

Ta drugarica koja uradi sve testove za cca 15 minuta blagovremeno salje svima i samo je pitanje koliko ce ko napisati pogresnih odgovora da ne provale profesori da su bas sve prepisali.

Ostale ove trivijalnosti je Knipex napisao

Edited by CLakiSH
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki21 said:

Ono što pronalazim kao najznačajnije, je mogućnost da ljudi shvate šta su zaista pravi prioriteti u životu (nijedno iskustvo ne uspeva kao ono primljeno kroz sopstveno dupe), kao i ko njima zapravo vlada. Jer ono što gledamo svakodnevno, kroz međusobnu krađu i otimanje opreme i lekova, optuživanje i laganje političara, nesnalaženja vlasti u većini situacija, i još mnogo toga katastrofalnog, je bukvalno lakmus papir društva 21. veka. Jedno ružno ogledalo, u kojem svako ko to želi napokon može da vidi svoju stvarnu sliku.


Joj, moj ti, kao miss Universe, ili sam ja cinik i mizantrop. Ko priznaje pola mu se prasta, pa prastajte i meni.


Salim se, hoce tako dok im zvace guza za sebe i svoje. Cim se sve sredi bice  u se, na se i kako gode se 😂
 

Naravno deo je i dosad bio takav, uvodjavan i nije se bahatio, deo ce da dozivi prosvetljenje, ali vecina. Tesko.
 

Jedino da se nadamo da ce ljudi prcvljiti ove «javne» radnike da se bave svojim poslom sa malo vise osvrta na one koji ih placaju da se bave prioritetima po svom izboru.


I da ne zavrsimo ovo sa X diktatura u svetu gde BB zna sta je najbolje za nas.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ridji said:


One fore x days in isolation... i onda slika Brnabicke kako pocinje da izgleda privlačno...

Ne znam koliko godina da sam sam u karantinu opet bi mi bila odvratna sa ovim ponašanjem, rečnikom, stavovima, grimasama...

 

Ma ni biciklu ne bi naslonio na nju...:smiley13:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tamburinjo said:

 

...iznenadno interesovanje za likovno :classic_biggrin:

To ja pratim, necu dete da opterecujem tim on je srednja skola, ovo ja onako za svoju dusu.

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da izviniš, alal im drugarica. Ala im pomaže, svaka joj čast!

Sve je to meni jasno ali maturant, 18 godina, zavrsni meseci skole, prolece, ceo svet je tvoj, zavrsio je maturski rad, postuje ovu izolaciju maksimalno i da da peglam jos sad sa on line skolom koja je zbrda zdola. Nemam srca pa kako god.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Laki21 said:

Nešto razmišljam...

 

Prvi puta u istoriji čovečanstva čitav ljudski rod, tj (relevantna) naučna zajednica je posvećena isključivo rešavanju jednog problema. Konglamerat celokupnog ljudskog znanja i sposobnosti nikada do sada nije bio upregnut ka samo jednom cilju. Takvo nešto se do sada nije desilo bukvalno je u pitanju test sposobnosti opstanka ljudske vrste (ne zbog ovog virusa konkretno, već zbog modelovanja modela za neku buduću priliku kada će se pojaviti nešto jednako ili još zaraznije, a daleko smrtonosnije i razornije, kako po ljude pojedinačno, tako i posledično, po društvo u celini). 

 

Naravno, ovo "naučna zajednica" treba posmatrati mnogo šire, jer da bi ista funkcionisala punim kapacitetom na rešavanju problema, potrebno je doneti određene političke i ekonomske odluke, tako da je pitnje u stvari mnogo šire i kompleksnije no što na prvi pogled izgleda. Kako vreme prolazi, preusmeravaju se i prioriteti, pa se od isključive potere za novcem mastodonata farmaceutske industrije i ljubomornog čuvanja podataka fokus stidljivo (Eppur si mouve!) seli ka udruženim naporima (uz puno progutanih žaba) ka pronalaženju rešenja. 

 

Upravo možemo da pratimo, iz dana u dan, sata u sat,  in vivo eksperiment na čitavom čovečanstvu. Njegovi rezultati daće nam mnoge veoma bitne i vredne  odgovore.

 

Ono što pronalazim kao najznačajnije, je mogućnost da ljudi shvate šta su zaista pravi prioriteti u životu (nijedno iskustvo ne uspeva kao ono primljeno kroz sopstveno dupe), kao i ko njima zapravo vlada. Jer ono što gledamo svakodnevno, kroz međusobnu krađu i otimanje opreme i lekova, optuživanje i laganje političara, nesnalaženja vlasti u većini situacija, i još mnogo toga katastrofalnog, je bukvalno lakmus papir načina funkcionisanja društva 21. veka. Jedno ružno ogledalo, u kojem svako ko to želi napokon može da vidi svoju stvarnu sliku.

 

Esktremi rađaju nove ekstreme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kod mog klinca moram da pohvalim organizaciju u vezi testiranja.
Ta drugarica koja uradi sve testove za cca 15 minuta blagovremeno salje svima i samo je pitanje koliko ce ko napisati pogresnih odgovora da ne provale profesori da su bas sve prepisali.
Ostale ove trivijalnosti je Knipex napisao
To i mene brine. Promovišemo prevaru zbog neke forme. Kod mene su još bolji, na kraju godine će da im daju finals i ako ne dobiju više od 65% ne prolaze godinu. Očekujem bombaške napade, ako ne bude neka drugarica koja će svima dati zadatke.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Budemo videli. Ovo je zaista in vivo ekseriment. Od drugog svetskog rata nije bilo globalnog događaja koji utiče bukvalno na svako ljudsko biće na planeti na neki način, neposredno ili posredno.

 

On i njegove posledice (društvene, kultorološke, političke, ekonomske) će pokazati na koju stranu ljudska rasa ide i kakve su joj dugoročno šanse za opstanak.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Nisam jos :classic_biggrin:, ali s obzirom na kakvom mestu i pod kakvim uslovima radim ....

 

e pa to ti kazem. da je po meni, trebao si vec biti testiran, nevezano za bilo kakve simptome

javne sluzbe = prva linija obrane.

Link to comment
Share on other sites

Dakle da sumiramo...sa samo 3 ovakva dana, sa po 300 novozarazenih, nasi kapaciteti pucaju - izjava Brnabicke...znaci 2000 max...al bitno da Nemacko zdravstvo posrce a ne cveta cvece ni u Amerikama...

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...