Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

8 hours ago, Tamburinjo said:

 

 

 

Sto napisa Rdjavi za Sabana, bas je imao mocan glas. Verovatno ponajbolji u toj hardkor narodnjackoj bransi. Neki profesori muzike koji veze nemaju sa narodnjacimi su mi pricali kako Saban za tu vrstu muzike ima vrhunsku tehniku i glas.

Mene to pevanje sa konstantnim trilerima smori posle 10min ali da je sa tehnicke strane bio sjajan jeste. 

Ja zaista bas ne mogu da podnesem trilere. I od 99 posto trilera mi se jedu govna.
Fora kod Sabana, sad cu da probam da objasnim to totalno laicki, mozda i veze nema sa nekim tehnikama pevanja, samo ja to tako osecam.
On kad dodje do tih momenata kad krenu trileri zadrzi taj svoj neki glas koji ima svoju cvrstinu, volumen i taj svoj osobeni substance. I nekako mi prilikom tih izledta u trilere zadrzi "pozadinski" taj svoj cvrst volumen, dok triler ode nekako mekano, milo, i relativno gledano nenapadno u odnosu na taj svoj modus. Ovo sto sad kucam je vrlo verovatno neko tesko lupetanje gluposti, ali tako mi je najbolje da objasnim.
Ono sto je tu meni jako bitno, slusanjem njega osetis jedan neverovatan nivo,neciju fascinantnu sposobnost, a ipak boja njegovog glasa ima taj relatable vibe. Neko je deliverovao nesto culno efektno, prelepo, a opet ne postoji otudjenost. 
Meni je taj relatable momenat mnogo bitan. 

Slicno mi je i sa Michael Jackson-om i sa pevanjem, tj koriscenjem nekih metoda koje mi generalno nisu najdopadljivije MJ moze naravno da peva sve, ako hoces moze da izvede i zvuk mamurnog ljubicasto brontosaurusa.
I shodno tome i on ima momente kad ode u neke tehnike i stilove pevanja koje mi se mozda generalno ne bi svidele.
Ali on zadrzi i tad neku svoju sveprisutnu moc. Kao da ujedno moze da ispevava neke melodije a da glasom u isto vreme bude kicma ritma. Bas sam sa drugom imao skoro diskusiju, ko bolje peva, Stevie Wonder ili MJ. Naravno, uz pocetnu premisu da je sve do ukusa, ali kao ajde da pravimo neku metriku. I mozda je neka cistoca i preciznost na strani SW-a. Jbmlg....
Ali to sto MJ radi je meni nekako multidimenzionalnije. Ja cesto kazem da sve muzicari bave muzikom, a da je MJ muzika, da je neka vrsta apsolutizma. Kad slusam njega osetim tu nemerljivu simbiozu njegovog glasa i beat-a koji pravi npr ritam masina.
I taj moj dozivljaj da je on by miles najtalentovanija osoba proslog veka (muzicari+sportisti+glumci itd) je mozda izvor te neke subjektivnosti. Mada sa druge strane licno meni on nije ni najomiljeniji, Bowie mi je licno mnogo znacajniji kao koncept.
Ali da, MJ-a ne dozivljavam kao elemenat, ili deo niza, gde su svi muzicari proslog veka. Niti mi je prvi u odnosu na sve u tom nizu.
Vise ga dozivljvam kao deo drustva gde su Mocart, Njutn, Da Vinci, Ajnstajn, Nice, Platon, Pikaso...
Njutn nam otkrio zakone prirode i fizike. 
Nice i Pikaso su nam otkrili zakone nase svesti.
Pikaso je otkrio novi nacin na koji nas mozek registruje to sto vidimo, tj to sto od podataka skupi culo vida.
MJ je otkrio senzaciju da postoji nacin da se dozivi neki zvucni apsolutizam. Da se izvrsi simbioza necijeg glasa i plesa (telesne ekspresije i interpretacije muzike) sa muzikom.

Link to comment
Share on other sites

Da je Majkl Džekson šaban znalo se još od Bili Džin i onih belih čarapa.

Doduše njegovo cviljenje me je iritiralo mnogo pre toga. Kao i zavijanja raznih šabana pa i sâmog Šabana.

Genetika je u mom slučaju omanula kad su triole u pitanju.

Dobro jutro kafano.



Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2021 at 4:16 PM, Barkley#34 said:

Podseti me na mog kuma, pored koga narodnjaci uglavnom prođu a da ih ne primeti. Pričao mi je kako je na nekoj žurci gledao plej listu i pomislio da se neka Cecina pesma stvarno zove Koza pamti (inače KoŽa pamti) i celo veče se smejao i to pominjao, dok mu neko (ko nije bio baš, baš odvaljen) nije rekao pravi naziv. :classic_biggrin:

 

Nije jedini, ja sam za ove stihove:

 

Quote

Ovi zidovi duse imaju
vise nego ti

 

Mislio da pocinju sa "moji sinovi..". I to nije najgore, bio sam ubedjen da je ovo Cecina pesma.

 

Postoji razlika izmedju raspoznavanja i znanja. Verovatno sam cuo za vecinu Cecinih pesama, ali sad ne bih mogao da ih navedem, a i da ih cujem opet ne bih znao da su Cecine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...