Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Jesi, ali van ovog konteksta koji si pružio nije bilo toliko razumljivo, meni bar. Sad mi je jasnije šta si hteo da kažeš. I za mene je to legitimno stanovište; ne slažem se no nigde ne piše ni da moram, legitimno je skroz.

 

Ono sa čim se slažem je ovaj deo o racionalizaciji. Da, čovek teži da racionalizuje tj. operacionalizuje apstraktne fenomene putem nekih jasno merljivih stavki, kako bi ih lakše razumeo. Teško operišemo na nivou apstraktnog. Zato je ta debata o umetnosti toliko dugo otvorena, a biće još ovoliko, ili dok je sveta i veka, kad god to bilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prema ovoj uinijevoj definiciji sve ono što nije "svojim delovanjem težiš da ponudiš "svetu"nešto što veruješ da može otvoriti pitanja/razmišljanja, inspirisati i na koncu doneti nekakav pomak, u nekom segmentu." nije umetnost. Ja se ne slažem sa time jer onda tu ne bi upali nikakvi derivativni artisti jer im nedostaje element "pomaka", nijedan izvođač/bend osim žanrovskih/podžanrovskih originatora i slično. Ne zaboravimo da ogroman segment bilo koje umetnosti služi tome da ljude jednostavno zabavi. Veoma mali procenat sve umetnosti čoveka istinski "pomeri", natera na razmišljanje ili baci u istinski trans. A i to je sve krajnje subjektivno kako nešto na koga utiče.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, DameTime said:

Pokušah da nađem PDF ali nemam na ovom laptopu te materijale. Pronaći ću tokom dana. 

 

Samo polako... sacekacu.

 

Kao ono na Feminizmu. Cekamo od kada? Od oktobra prosle godine... ma samo polako. 

 

Sta mi tesko da sacekam? Pa da... 😄 

 

Spoiler

I cekam...

Spoiler

Jos cekam...

Spoiler

Sad ce...

Spoiler

Samo sto nije...

Spoiler

Jos malo...

Spoiler

Cekam...

Spoiler

360_F_50339172_S5AjgmqK9zvBQaF0AEDd4dNEo

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chaos Is Me said:

 Ne zaboravimo da ogroman segment bilo koje umetnosti služi tome da ljude jednostavno zabavi. 

 

to je tačno ukoliko polaziš od pretpostavke da je muzičar, slikar, glumac / ka-ica = umetnik/ica.

za mene su to zabavljači, pri čemu i standup komičar može biti umetnik, iako je štivo ultra-lako.

 

i onda se svodi na to da smo umetnici ili zbog izbora profesije ili zbog nečega što radimo u slobodno vreme, bez obzira kakav je mehanizam i delovanje.

 

npr, bijelo dugme je bio vrhunski bend i popularan i zabavan ali kako brega može biti umetnik kada celu karijeru jednostavno pokupi nešto što su ljudi uradili, predstavi to kao svoje sa ciljem da dobije uspeh i novac? daklem, nije njega nešto fantastično inspirisalo da ponudi svoju verziju, već da predstavi tuđe kao svoje, da bi tako profitirao. 

 

takođe sam i ja umetnik ukoliko krenem da pravim nešto rukicama. loš ali umetnik. za mene je to grdno devalviranje i relativizovanje a sve u službi onog pojednostavljivanja i bega od nesigurnog, koji sam pomenuo na početku.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, uini said:

 

to je tačno ukoliko polaziš od pretpostavke da je muzičar, slikar, glumac / ka-ica = umetnik/ica.

za mene su to zabavljači, pri čemu i standup komičar može biti umetnik, iako je štivo ultra-lako.

 

i onda se svodi na to da smo umetnici ili zbog izbora profesije ili zbog nečega što radimo u slobodno vreme, bez obzira kakav je mehanizam i delovanje.

 

npr, bijelo dugme je bio vrhunski bend i popularan i zabavan ali kako brega može biti umetnik kada celu karijeru jednostavno pokupi nešto što su ljudi uradili, predstavi to kao svoje sa ciljem da dobije uspeh i novac? daklem, nije njega nešto fantastično inspirisalo da ponudi svoju verziju, već da predstavi tuđe kao svoje, da bi tako profitirao. 

 

takođe sam i ja umetnik ukoliko krenem da pravim nešto rukicama. loš ali umetnik. za mene je to grdno devalviranje i relativizovanje a sve u službi onog pojednostavljivanja i bega od nesigurnog, koji sam pomenuo na početku.

 

Let's agree to disagree. Ja ostajem pri onoj široj definiciji a moj subjektivni osećaj je da je 90% umetnosti ionako smeće/bezvredno. Mislim da ti polaziš od pretpostavke da umetnost mora da bude vredna, uzvišena kategorija, ja polazim od vrednosno neutralne postavke. 

 

Možemo stvari svesti i na ovaj način, umetnik je neko ko se bavi umetnošću u značajnoj meri (dakle u pitanju je kontinuirana aktivnost, nije neophodno da se umetnošću bavi kao zanimanjem, da je to izvor prihoda i sl. ali mora da postoji neka značajnija veza osim povremenih kreativnih izleta). Možda je i to pogrešno, eto dajem samo neku alternativu.

 

Što se Brege tiče, on je fino aranžirao sve te pokradene ideje/teme i ipak dodavao neki added value iako je sad popularno da se tvrdi da je potpuni plagijator, što nije istina. Ja njega tretiram kao bilo kakvog di džeja koji usempluje neku tuđu temu i da joj potpuno drugi kontekst svojom doradom.

Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk O čemu ti? Evo prelistah neki udžbenik koji imam od Naklade Slap, Inteligencija, međutim ne pričaju ništa o rasponu IQ-a. Ovo sam našla:

 

Quote

This manual defines five levels of intellectual deficits, using the term ‘‘mental retardation’’: profound mental retardation is defined when IQ is below 20; severe mental retardation is defined when IQ is 20–34; moderate mental retardation is defined when IQ is 35–49; mild mental retardation is defined when IQ is 50–69; and borderline intellectual functioning* is defined when IQ is 70–80.

 

*često se navodi i kao borderline mental disability

Ovo se kod nas prevodi i kao granični slučaj ali i kao fiziološka tupost.

Izvor: https://doi.org/10.1016/j.ridd.2010.12.003

 

Quote

According to DSM and ICD, borderline intellectual functioning is not a disorder. But people with borderline intellectual functioning, or an IQ between 70 and 85, do comprise a vulnerable group.

 

Izvor: DSM-V

 

Quote

As is the case with many psychiatric diagnoses, being classified as having borderline intellectual functioning can have a stigmatising effect. People with a low IQ often try to prevent their limited intellectual capabilities being exposed by painstakingly trying to behave ‘normally’ and masking their disabilities and special needs. Also, society as a whole tries to look away from borderline intellectual functioning. For example, people thus affected are not entitled to the special support services for people with intellectual disability because their IQ is deemed too high. 

 

Izvor: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ 

 

Dakle, to nisu ljudi koji su samo ispodprosečnog IQ-a, već pripadaju vulnerabilnoj grupi koja ima nizak IQ, često imaju poteškoća u razumevanju i obavljanju kompleksnijih kognitivnih zadataka, poteškoće u učenju itd.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chaos Is Me said:

Što se Brege tiče, on je fino aranžirao sve te pokradene ideje/teme i ipak dodavao neki added value iako je sad popularno da se tvrdi da je potpuni plagijator, što nije istina. Ja njega tretiram kao bilo kakvog di džeja koji usempluje neku tuđu temu i da joj potpuno drugi kontekst svojom doradom.

 

brega je dobar muzičar, vrhunski zanatlija, neko ko je u stanju da razume šta mu treba i predstavi to u svoju korist. ne kapiram zašto bi uz sve to trebalo da ima i počasnu titulu umetnika.

 

didžej manipuliše tjunama i zvukom da bi publika plesala i/ili uživala. daklem, to je primenjen-namenski performans.

kontam da kada bi rekao laurent garnieru da je umetnik, umro bi od smeha.

 

mislim okej, da ne drvim dalje kada sam rekao šta sam imao.

Link to comment
Share on other sites

Mogao bih recimo da razumem da englesko "artist" i naše "umetnik" nisu baš iste stvari i možda i tu negde nastaje ta fina distinkcija. Ajde još ovo ako te ne mrzi - daj mi bar neku kraću listu "loših umetnika", ali ne onoga što ti ne preferiraš nego da im daješ status umetnika ali da su loši u tome što rade. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je što je uini pojasnio svoje stanovište, sada mi je jasnije šta je ranije hteo da kaže (hvala!)

I dopada mi se kako je definisao (ipak je na kraju definisao), iako su kriterijumi strogi.

 

A definisati jeste nezahvalno, i mislim da svako od nas ima problem sa definicijama, jer često pristrasno težimo da ono što kod nas izaziva estetski užitak nekako uklopimo u umetnost, a ono prema čemu smo ravnodušni isključimo.

 

I zaista, po uinijevom kriterijumu, Balašević nije obavezno umetnik (bez obzira na užitak koji mnogima pruža).

S druge strane, ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Réti_endgame_study

jeste umetnost, iako će neko koga ova igra ne zanima samo slegnuti ramenima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Smrtokapa said:

Drago mi je što je uini pojasnio svoje stanovište, sada mi je jasnije šta je ranije hteo da kaže (hvala!)

I dopada mi se kako je definisao (ipak je na kraju definisao), iako su kriterijumi strogi.

 

A definisati jeste nezahvalno, i mislim da svako od nas ima problem sa definicijama, jer često pristrasno težimo da ono što kod nas izaziva estetski užitak nekako uklopimo u umetnost, a ono prema čemu smo ravnodušni isključimo.

 

I zaista, po uinijevom kriterijumu, Balašević nije obavezno umetnik (bez obzira na užitak koji mnogima pruža).

S druge strane, ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Réti_endgame_study

jeste umetnost, iako će neko koga ova igra ne zanima samo slegnuti ramenima.

 

To je zbog onog što je i vini rekao, a i ja pre neki dan (imam utisak da raspravljamo 10 dana) - jedino kvantifikabilno u umetnosti je užitak koji nam pruža (estetski doživljaj), a to jeste vid racionalizacije. Da je svedemo na nešto što je moguće izmeriti. Sad za vinija to nije dovoljno, za mene jeste, u smislu da je to neka opšta definicija ali koja za svakog od nas može da predstavlja nešto različito.

 

On je još nadogradio onu definiciju koju smo Tamburinjo i ja sklepali kao pravi štreberi 😄 Kreativan si i to koristiš da nešto stvaraš -> iza toga je ideja koju bi da preneseš i želja da izazoveš emocije u onima koji tvoje delo posmatraju, slušaju, čitaju itd. -> zapravo praviš neku promenu u društvu, revolucioniran si, ideš korak dalje nego neki pre tebe i sl.

 

Meni je sasvim ok da neko dodaje taj poslednji korak, iako je to prestrog kriterijum koji ne ostavlja mnogo prostora. Jedino mi nije ok da mi neko tvrdi kako je Balašević ne znam koliko uzvišen u odnosu na Rastu kao neku univerzalnu istinu. Mnogi bi se ovde iznenadili kad bi čuli mišljenja ljudi iz muzičkog svijeta koliko je taj Đole precenjen.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

 Ajde još ovo ako te ne mrzi - daj mi bar neku kraću listu "loših umetnika", ali ne onoga što ti ne preferiraš nego da im daješ status umetnika ali da su loši u tome što rade. Thanks.

 

neko ko se drži aspekata koje sam naveo u kreiranju ali iz ovih ili onih razloga (insajt koji želi da predstavi nije relevantan, koncept ne funkcioniše, skill kojim barata nije primeren onome što želi da uradi) ne uspeva to da izvede kako treba-do kraja.

 

a sad, ne znam da li bih mogao da se bavim time u kategoriji muzike, pošto muzika koju ja intenzivno slušam nije širokopojasna za ovde da bi se razumela referenca.

ono, čovek hoće da nadogradi nešto što radi squarepusher ali mu ne uspeva.

 

najbolje se to da videti na izložbama, ako se pohodi dovoljan broj istih.

Link to comment
Share on other sites

@Kronostime,

 

aVOSkIC.gif

 

 

KONKURS ZA 11. FESTIVAL GIFOVA - GIFEST.

Dragi gif autori, obaveštavamo vas da je raspisan konkurs za 11. festival gifova GIFEST#11.
Konkurs je otvoren do 31. maja 2023., a vaše autorske radove šaljite na: [email protected]
Uslovi:
- animirani gif se sastoji od najmanje dva frejma
- ne postoje ograničenja u smislu sadržaja, teme i forme gif-a
- svaki autor može poslati do pet vlastitih gif radova
Podaci koje je potrebno poslati uz radove:
- Ime i prezime autora
- Mesto odakle autor dolazi
Učešće na festivalu je besplatno i otvoreno je za sve.
Prijavljeni radovi moraju biti autorska dela onog ko ih šalje.
Radovi koje primimo se kvalifikuju za takmičenje i biće prikazani u takmičarskom delu GIFEST#11 festivala koji će se održati u julu 2023. godine u Subotici.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

 

 

rasta nema takve pretenzije i to je za mene potpuno okej. on je muzičar, koji verovatno radi ono što voli, sa ciljem da se njegove pesme čuju, da ljudi uživaju u tome, da bude popularan i zaradi parice. 

 

neko (fender) će me sad pitati "a kako da znamo da li su tool / pynchon samo nastavili da rade ono što im donosi berićet na tržištu da bi zarađivali parice?"

naravno da ne možemo objektivno znati, mada će fanovi umeti to da osete, jer, ball don't lie.

 

 

Bukvalno pises tvoj subjektivni dozivljaj umetnosti i to je u redu ja to ne sporim i tvrdim da je to super i da svako treba da ima svoj subjektivni dozivljaj jer to umetnost u nekoj svojoj biti i jeste, sloboda dozivljavanja dela, i onda opet poentiras sa ovaj jeste ovaj nije ja to kazem. Otkud ti znas da Rasta hoce samo travu, zene i zajebanciju kako znas da to nije njegov nacin da se izrazi? Ne ume bolje. Jedini nacin da se Bregovic izrazi je bio da krade od drugih postoje uzasan muzicar i gitarista i to je njegov nacin, da li je pomerio granice da li je on neki umetnik pa jeste, los, dobar nebitno druga tema ali jeste. Procitaj moj post od juce i primer sa cobanom. Onda argument fanovi znaju, jer ball don lie mislim jel realno da si ovo napisao 😄 

Ceca skupi 50 000 ljudi da izadje na njivu da peva, a onda nije publika merilo, al fanovi Tool-a jesu jer Cecini su debili i nisu relevantni. Fanovi i to bas tim recima mogu osete ama bas nista i tu ball bas lie.

Jedini nacin da budes 100% siguran da neko stvara 'uemtnosti' je da budes ukljucen u kreativan proces od pocetka do kraja, iz licnog iskustva sam bio ukljucen u huljadu kretivnih procesa koji su pre ili kasnije malo skliznuli sa umetnosti zbog para, vremena, svadja a na kraju ispali sjajni i poprilicno se vrednuju. Ako hoces i konkretan primer naopako okrenuta grafika je izazvala ogromnu paznjuna izlozbi a sasvim slucajno i greskom je okrenuta naopako dok su mudroseri razglabali o tome sta je umetnik hteo da kaze pojavio se doticni i smejao posle je okrenuta i izazvala je salvu kiselih osmeha. Bukvalno sve je umetnost i pogresno okrenuta grafika, jer definicije nema i neces je ti dati ili mozda i hoces ali onda Fak ju Gete sto kaze onaj film, zajebao si jedno 500 najvecih umova covecanstva, 

 

 

Onda opet kazes umetnik treba da pomera granice, tu je i Haos spomenuo da li je Ceca umetnik jer peva tudj tekst na tudju muziku. Da li je Monserat Kabalje bila umetnica jer niti je pisala arije samo ih izvodila. Tehnicki neuporedivo ali onda gledajmo tehniku kao takvu koja je merljiva a u buducnosti ce i nestati i to za 5 god verovatno. 

Mocart je svoje genijalno paj sad umetnicko i nazalost poslednje delo Rekvijem napisao da bi imao leba da jede i bez ikakvih pretenzija da pomeri granice. Harper Li je Ubiti pticu rugalicu napisala takodje bez ikakvog krajnjeg sna o Pulicerovoj nagradi. Procitaj kako je Mikelandjelo i zasto oslikao Sikstinsku kapelu, mozes i usput o njegovom beef-u sa Leonardom, a nije da pomera granice niti da se izrazi, mada se posle poprilicno naizrazavao sa ljudima koje ne voli 😄  Kakvo pomeranje granica pa onda ne 80% nego 99% umetnika ne bi mogli biti smatrani istim jer nisu pomerili ama bas nikakvu granicu.

 

 

Daj sto kaze Haos imena 10 ljudi koji su umetnici za svakog cu moci nesto da adjem da ga izbacimo iz te kateogorije. Za Sekspira pricaju da je Sinisa Pavic 16 veka i da je plitak kao potok.

Edited by Tamburinjo
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Smrtokapa said:

Drago mi je što je uini pojasnio svoje stanovište, sada mi je jasnije šta je ranije hteo da kaže (hvala!)

I dopada mi se kako je definisao (ipak je na kraju definisao), iako su kriterijumi strogi.

 

A definisati jeste nezahvalno, i mislim da svako od nas ima problem sa definicijama, jer često pristrasno težimo da ono što kod nas izaziva estetski užitak nekako uklopimo u umetnost, a ono prema čemu smo ravnodušni isključimo.

 

I zaista, po uinijevom kriterijumu, Balašević nije obavezno umetnik (bez obzira na užitak koji mnogima pruža).

S druge strane, ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Réti_endgame_study

jeste umetnost, iako će neko koga ova igra ne zanima samo slegnuti ramenima.

 

Isprva sam promašio reakciju, pa sam to morao da ispravljam.

 

Elem...šah je specifičan jer sadrži i elemente nauke i elemente igre/sporta i elemente umetnosti, mada postoji bezbroj studija ( šahovskih studija, komponovanih problema, da se ne pomeša sa naučnim istraživanjem) koji taj umetnički deo neuporedivo bolje naznačavaju od navedene tvom postu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

@Kronostime,

 

aVOSkIC.gif

 

 

KONKURS ZA 11. FESTIVAL GIFOVA - GIFEST.

Dragi gif autori, obaveštavamo vas da je raspisan konkurs za 11. festival gifova GIFEST#11.
Konkurs je otvoren do 31. maja 2023., a vaše autorske radove šaljite na: [email protected]
Uslovi:
- animirani gif se sastoji od najmanje dva frejma
- ne postoje ograničenja u smislu sadržaja, teme i forme gif-a
- svaki autor može poslati do pet vlastitih gif radova
Podaci koje je potrebno poslati uz radove:
- Ime i prezime autora
- Mesto odakle autor dolazi
Učešće na festivalu je besplatno i otvoreno je za sve.
Prijavljeni radovi moraju biti autorska dela onog ko ih šalje.
Radovi koje primimo se kvalifikuju za takmičenje i biće prikazani u takmičarskom delu GIFEST#11 festivala koji će se održati u julu 2023. godine u Subotici.

IvDHfBb.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Mocart je svoje genijalno paj sad umetnicko i nazalost poslednje delo Rekvijem napisao da bi imao leba da jede i bez ikakvih pretenzija da pomeri granice. Harper Li je Ubiti pticu rugalicu napisala takodje bez ikakvog krajnjeg sna o Pulicerovoj nagradi. Procitaj kako je Mikelandjelo i zasto oslikao Sikstinsku kapelu, mozes i usput o njegovom beef-u sa Leonardom, a nije da pomera granice niti da se izrazi, mada se posle poprilicno naizrazavao sa ljudima koje ne voli 😄  Kakvo pomeranje granica pa onda ne 80% nego 99% umetnika ne bi mogli biti smatrani istim jer nisu pomerili ama bas nikakvu granicu.

 

ne stvara se umetničko delo tako što ustaneš ujutru i kažeš idem da stvorim jedno.

ali ti ljudi koji pominješ su ih stvorili, uprkos ili zahvaljujući nekim neveselim situacijama i prioritetima.

neko je stvorio umetničko delo zato što ga je devojka ostavila.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, advokat kuče, tečefon said:

 

Isprva sam promašio reakciju, pa sam to morao da ispravljam.

 

Elem...šah je specifičan jer sadrži i elemente nauke i elemente igre/sporta i elemente umetnosti, mada postoji bezbroj studija ( šahovskih studija, komponovanih problema, da se ne pomeša sa naučnim istraživanjem) koji taj umetnički deo neuporedivo bolje naznačavaju od navedene tvom postu. 

Ne sporim, samo sam dao sam prvi primer koji mi je pao na pamet, a da pritom:

1. izaziva estetski užitak kad ga vidiš (naročito prvi put 🙂)

2. je ispunio kriterijum koji je uini dao: "može otvoriti pitanja/razmišljanja, inspirisati i na koncu doneti nekakav pomak, u nekom segmentu"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, advokat kuče, tečefon said:

 

will-smith-clap.gif

 

Znam da ste nestrpljivi, ali što je duže odlaganje biće jača reakcija. 

 

Spoiler

Već neko vreme se pitam ko si ti? Skontala sam da si menjao nick, beše Ding Hao bilo pre? 😄 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DameTime 

Kao sto sam ocekivao, nemas nista od nekog dokaza svoje tvrdnje...  

 

 

Nabacila si ovde neka dva linka i interpretirala ih onako kako ti hoces iako u jednom cak i jasno citiras:

5 minutes ago, DameTime said:

borderline intellectual functioning is not a disorder.

 

"Borderline intellectual functioning"... kako god da prevedes ili sta stavis umesto reci "functioning", ostaje rec borderline koja znaci da je to granicno, a jasno je sa koje strane granice se smatra da je to. 

 

IQ 70-80, iako je ispodprosecan u svakom smislu, ne predstavlja nikakvu retardaciju kao sto ste mi imputirali. Za IQ 70-80 ne dobijas nikakvu F dijagnozu iz spektra mentalne/intelektualne zaostalosti. Da li su ranjiva grupa ili ne, je totalno nebitno za ovo sto ste meni ucitavali. I oni sa iznadprosecnim IQ-om mogu biti ranjivi u smislu da im je IQ visok ali socijalni kolicnik (socijalna inteligencija) i/ili emocionalna kolicnik (neko naziva to i emocionalna inteligencija) nizak a sto nije ni malo redak slucaj - nesto dobijes, nesto izgubis - tesko im je uklapanje u drustvo, teski su im odnosi sa ljudima, pucaju i pored visokog IQ-a. Kao i obrnuto. Ali to je sve nebitno za ovo ucitavanje koje si izvela... ne samo ti, ali ovaj drugi cuti, jer valjda kapira da je lupio glupost, kaznjivu po pravilima foruma.   

 

Dakle, F70 je prva dijagnoza koja se dobija za IQ 50-69, kategorise se kao "laka mentalna/dusevna zaostalost/ometenost". I to je prvi stepen retardacije. I to su osobe koje u nekim slucajevima cak i mogu samostalno da funkcionisu u drustvu. Imaju poteskoca u skolovanju (zavisno u kom delu opsega su, sirok je) a neki mogu cak i da zavrse redovno osnovno obrazovanje. 

 

Izvor ne moze biti merodavniji za nas nego sto je RFZO, sistem po kome funcionise medicina kod nas:  

https://www.rfzo.rs/download/dsg/MKB102010Knjiga1(1).pdf

Strane 343 i 344

Quote

IQ se kreće, približno, od 50 do 69 (u odraslom životnom dobu, duševni razvoj odgovara uzrastu od 9 do 12 godina). Uzrokuje, sigurno, neke teškoće učenja u školi. Mnoge odrasle osobe će moći da rade, da održavaju dobre socijalne odnose i da doprinose društvu.

Sto je zapravo prepisano od WHO, Svetske Zdravstvene Organizacije:

https://icd.who.int/browse10/2019/en#/F70-F79

 

Evo jos respektabilnih domacih izvora:

https://www.stetoskop.info/psihologija-danas/znaci-smetnji-u-intelektualnom-razvoju-kod-dece

https://www.psihocentrala.com/f70-f79-dusevna-zaostalost/ 

 

Nije potrebno znati materiju da nadjes relevantne podatke iz respektabilnih izvora.

 

Jos jednom: osobe sa IQ 70-80 se ne smatraju retardiranim, mentalno zaostalim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, uini said:

 

ne stvara se umetničko delo tako što ustaneš ujutru i kažeš idem da stvorim jedno.

ali ti ljudi koji pominješ su ih stvorili, uprkos ili zahvaljujući nekim neveselim situacijama i prioritetima.

neko je stvorio umetničko delo zato što ga je devojka ostavila.

 

 

 

Prva recenica netacna. Ako zanemarimo ocigledno poentiranje sa sanjanjem, da bas tako ponekada poznati i priznati umetnici ustanu ujutru i kazu sebi svakoga dana u svakom pogledu ja sve vise napredujem i odu da rade u atelje/studio gde god. Mislim lepe su te (cesto preterane) price kako je nesto nastalo iz trenutka i vica ali to je jako mali procenat, uglavnom je to tezak rad i naprezanje. Mada vidis kada te ubedim(o) da budes vise open minded jer sam kao bluz bradersi na misiji od Boga onda cu postavim neke zanimljive primere umetnosti koja je nastala iz trenutka i ne necu staviti Vrisak (ne film) to valjda svi znaju. 

 

Neko je napisao tako sto se sapleo u prevozu, izgubio kaput, neko sto je imao anksiozni napad na mostu. Ne vidim kako to pobija bilo sta sto sam ja napisao, samo potvrdjuje teoriju o umetnosti kao pojmu bez ikakvih granica i pravila. Sto pre to prihvatis bice ti lakse  :classic_biggrin: i to ne kazem ja mada kazem da je moja teorija, to kaze milijardu ljudi pre tebe, sada ako si ti uspeo sve njih da demantujes sto stvarno ne iskljucujem kao mogucnost onda sto pre da izadas neku publikaciju blog sta god da se svetu obznani da ipak postoje kriterijumi sta je umetnost jer to ce uneti revoluciju u covecanstvo. Sad bez ikakvog zezanja naravno da ne mislim da si u pravu ali jedan promil ostavljam jer zasto da ne i veci obrti su se desavali. 

 

 

 

 

 

11 minutes ago, DameTime said:

Imam jednu zanimljivu temu zbog koje sam htela druga da prebijem u kafiću, ali prvo da zatvorimo ovu pa ću otvoriti. 😄 

 

Ostalo je jos da zatvorimo Vinija na dobrom smo putu al nemoj vise nikakve teme i ova mi oduzela par sati posla/zivota/pravljenja umetnosti (a kapirate sta sam ovde uradio :classic_cool: )

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...