Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

ii stizu nove relativizacije.
nije najvaznija razlika izmedju toola, raste i balasevica u stilu & tonu muzike, tj zanru; razlike su daleko sustinskije, i zato kooineperk ima pravo kada kaze da su nebo i zemlja, tj neuporedivi.
(ja licno ne bih slusao balasevica ni kao zasluzenu kaznu, uopste nije poenta sta volim)
 
to je kao da kazemo, razlika izmedju npr thomasa pynchona, mir jam i milorada pavica je u stilu, pa ko sta voli, voli. svi pomenuti su jako prodavani i popularni a elitisti tu nesto kenjaju bezveze.
Da li bi ti svoj umetnički opus svrstao u komercijalni ili stvaralaštvo prikladno elitistima?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Barkley#34 said:

Izvođač takođe može biti umetnik. Bez zezanja mislim to.

 

Juče sam pokrenula diskusiju na ovu temu na kafici sa kolegama s posla, kolega je videograf, fotograf i grafički dizajner, dok koleginica završava FDU (smer produkcija). Zanimalo me je šta oni misle i kako definišu umetnost. Oboje su se složili u globalu s definicijom koju sam ja ovde prenela, s tim da se ograđuju da je s razlogom tema otvorena, jer za svakog umetnost može predstavljati nešto različito. U smislu da različit sadržaj u svakom od nas može pobuđivati određene emocije i da se oko toga ne moramo složiti. Ili, što bi kolega rekao, ovo drvo koje raste pored je umetnički artefakt, tj. ne možeš me ubediti da postoji razlika između toga i slike u muzeju.

 

E sad na ovu temu, meni je to recimo baš na klackalici, da li je izvođač takođe umetnik ili ne. Npr. kad sam diskutovala sa njih dvoje, oni kažu da jeste, jer opet je potreban određen nivo pevačkog umeća da izneseš pesmu. Ono što je meni tu problematično je sledeće. Recimo Kornelije Kovač je pisao pesme Zdravku Čoliću, on ih je izvodio, da li su obojica umetnici ili samo Kornelije koji ih je komponovao? Mogu da prihvatim argument da pevač svojim vokalom, emocijom, interpretacijom pobuđuje emocije u nama i prenosi poruku pesme, te je stoga i on umetnik. Onda izvođači mogu biti umetnici, ali nisu svi izvođači umetnici.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

recimo, kale gospodar vremena ali sa malo vise zuba i elitizma je prikladnije.

 

Mene taj lik izuzetno smara jednostavno sto kazu oni u Survivor  (gledam jer ga predsednik ne voli) ne prija mi njegova energija, ali to sto je lik optuzen ili nije ne znam nema nikakve veze ni sa diskusijom ni sa tim sto on radi pa ne kapiram poentu tvog komentara kao brate taj lik je optuzen za seksualno nasilje nemoj ga promovisati ovde tako nesto ako sam dobro skapirao?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kooineeperk said:

@Redstar0356 nikakav elitizam, nikome nije zabranjeno da mu se svidja bilo sta, samo sto neko nece moci da dobaci do Balasevicevog teksta, kao sto moze do Rastinog.

 

I tako je sa vecinom ljudi, jer, jbg, ne mogu svi biti sa IQ preko 100. Ne znam da li znas da je prosecan IQ u Srbiji oko 90. Tako da 70-80 kad sam pomenuo i nije toliko daleko. A 70 je granica retardacije. Tako da to sto si izvalio opet ne pije vodu. 

 

Uz to, da budem potpuno iskren, nije samo IQ tu neki faktor, vec i zivotno iskustvo. Pa ce Rasta biti simpatican pretezno mladjoj populaciji.

 

Kako god, cinjenica je da Balasevic i Rasta ne da ne mogu da se porede, nego su nebo i zemlja. Ako to ne kapiras, jbg, sta da ti onda vise kazem. 

 

Prosečan IQ u Srbiji je 87. Ali ako neko misli da treba ne znam kakav nivo inteligencije da se "dobaci" do Balaševićevih tekstova, taj precenjuje sebe, Đoleta ili on sam ima u najboljem slučaju prosečan nivo inteligencije. 

Evo Đoletovih lyricsa iz meni lično omiljene njegove pesme, Provincijalka:

 

O, da mi je da se
još samo jednom zaljubim
opet bih uzeo kostim
večnog decaka
i opet bih smislio
kako da prodangubim
dok ona ne sleti
niz hodnik studenjaka

Gorda, naspram podsmeha
i spletki poslednjih
usamljeni galeb
iznad mora osrednjih

Reči bi sve pokvarile
samo se ćutke
pokraj mene stisla
sami, svoji, izbeglice iz besmisla

 

Ovo je vrlo razumljiv tekst. Do čega tačno bismo morali ovde da dobacujemo? Ono na šta ti verovatno ciljaš je interpretacija teksta, ali dosta umetničkih dela ostane otvoreno za različita tumačenja na osnovu doživljaja istog. Pogotovo to važi za tekstualna dela. 

 

Ako nešto prezirem, to je kad mi neko kaže - do ovoga treba da se dobaci, nije to za svakog, ne može svako da razume. Sećam se del Torovog filma Oblik vode, kolega koji na moje pitanje o čemu je film kaže da ne može svako da ga razume. Kažem mu ma dobro, pusti to, izvoli mi u dve-tri rečenice objasni poruku filma. Umetničko delo treba da prenese neku poruku i izazove emociju; ako autor nije u stanju da to uradi onda, Houston, we have a problem. Tada on to umetničko delo pravi za sebe, takoreći autistično, što je isto potpuno ok ako on tako želi, samo da nam se ne prikazuje kao nešto uzvišeno, a zapravo je besmisleno (u tom obliku, za nas kao publiku).

 

Tako i Balašević i Rasta prenose neku poruku i mogu da se tumače. To što je Rastina poruka uglavnom površnija je neki drugi par opanaka. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, uini said:

ii stizu nove relativizacije.

Nema ovde relativizacije, naprotiv. Traži se argument zašto je Balašević veći umetnik od Raste, a da taj argument nije "eto zato što ja tako kažem" jer upravo sa takvim argumentom sve može da se relativizuje.

 

Ja bih recimo krenuo u smeru da su Balaševićevi tekstovi u stanju da proizvedu dublje emocije i širi spektar emocija no Rastini (posmatrajući uticaj na dovoljno velikom uzorku). Fond reči i sama muzika su tu alat.

 

To što ja u ovom momentu nemam alat da dokažem tvrdnju iz prethodnog pasusa je drugi par patofni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Smrtokapa said:

Nema ovde relativizacije, naprotiv. Traži se argument zašto je Balašević veći umetnik od Raste, a da taj argument nije "eto zato što ja tako kažem" jer upravo sa takvim argumentom sve može da se relativizuje.

 

ja bih da se sklonimo od tog definisanja umetnika, posto pokazujemo iskljucivo sposobnost guglanja i ignoranciju.

 

mislim da bi bilo dobro pre svega razumeti kako te individue koje se pominju ne razlikuje u sustini stil izrazavanja, koji je ocigledan, vec neke daleko bitnije stvari, tipa, kapacitet, koncept, kreativnost, tzv kkk-princip.

 

newsflash: balasevic nije umetnik a opet je neuporediv sa rastom.

 

muka mi je od relativizovanja, kao kada vucic poredi survivor  koji @Tamburinjo gleda, sa farmom.

 

edit typo

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Najbolje da nam o ignorantnosti govori neko ko je juče od muke bacao salty komentare sa referencom na ovu diskusiju na 3 različite teme. :lol_2: Čestitam vini, u ovoj diskusiji si imao tačno 0 argumenata. Pošto bacanje floskula nisu argumenti (pr. umetnik treba da bude kreativan). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DameTime said:

 

Prosečan IQ u Srbiji je 87. Ali ako neko misli da treba ne znam kakav nivo inteligencije da se "dobaci" do Balaševićevih tekstova, taj precenjuje sebe, Đoleta ili on sam ima u najboljem slučaju prosečan nivo inteligencije. 

Evo Đoletovih lyricsa iz meni lično omiljene njegove pesme, Provincijalka:

 

O, da mi je da se
još samo jednom zaljubim
opet bih uzeo kostim
večnog decaka
i opet bih smislio
kako da prodangubim
dok ona ne sleti
niz hodnik studenjaka

Gorda, naspram podsmeha
i spletki poslednjih
usamljeni galeb
iznad mora osrednjih

Reči bi sve pokvarile
samo se ćutke
pokraj mene stisla
sami, svoji, izbeglice iz besmisla

 

Ovo je vrlo razumljiv tekst. Do čega tačno bismo morali ovde da dobacujemo? Ono na šta ti verovatno ciljaš je interpretacija teksta, ali dosta umetničkih dela ostane otvoreno za različita tumačenja na osnovu doživljaja istog. Pogotovo to važi za tekstualna dela. 

 

Ako nešto prezirem, to je kad mi neko kaže - do ovoga treba da se dobaci, nije to za svakog, ne može svako da razume. Sećam se del Torovog filma Oblik vode, kolega koji na moje pitanje o čemu je film kaže da ne može svako da ga razume. Kažem mu ma dobro, pusti to, izvoli mi u dve-tri rečenice objasni poruku filma. Umetničko delo treba da prenese neku poruku i izazove emociju; ako autor nije u stanju da to uradi onda, Houston, we have a problem. Tada on to umetničko delo pravi za sebe, takoreći autistično, što je isto potpuno ok ako on tako želi, samo da nam se ne prikazuje kao nešto uzvišeno, a zapravo je besmisleno (u tom obliku, za nas kao publiku).

 

Tako i Balašević i Rasta prenose neku poruku i mogu da se tumače. To što je Rastina poruka uglavnom površnija je neki drugi par opanaka. 

Upravo, kao sto sam ja mislio pre za Nirvanu pa sam izvlacio neke zakljucke iz tekstova koje samo mi pametni razumemo. Onda sam posle nekoliko godina skontao da je zapravo covek samo bio  na heroinu i pisao razne nepovezane reci koje idu uz muziku. Isto tako i Ekv..

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Najbolje da nam o ignorantnosti govori neko ko je juče od muke bacao salty komentare sa referencom na ovu diskusiju na 3 različite teme. [emoji38]_2: Čestitam vini, u ovoj diskusiji si imao tačno 0 argumenata. Pošto bacanje floskula nisu argumenti (pr. umetnik treba da bude kreativan). 
Umetnik treba biti zdrav
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, uini said:

ne znam zasto si se zakacio na moju zajebanciju sa luchiferom.

 

ako zelis da diskutujemo, eno gore poredjenja

 

rasta=mir jam

balasevic=pavic

tool=pynchon.

 

 

Gde da diskutujem dalje, ako hoces da razmislis da ne budes salty na 10 tema dobro imao sam poentu sa upisima, ako ne opet dobro sta da se radi 🙂 Sve je umetnost i Rasta i Balasevic i Tool i Mir Jam i moja malenkost kada kuci pravi verovatno najgore aranzmane na svetu sve je to umetnost, da li nam ona prija ili ne i da li je ona losija ili bolja to su sve validne teme ali koje su manje vise ogranicene licnim preferencijama, jer po hiljaditi put umetnost nema vrednost niti merljivu jedinicu. Cak ni tehnicka izvedba ne postoji kao merna jedinica (ali je tehnika vazna jer nam otvara vidike i postoji mogucnost lakseg izrazavanja) Ramonsi mogu biti veca umetnost od Bg filharmonije. 

Svakako cu ja objasniti zasto LICNO cenim i volim vise Al Di Meolu ili Metallicu od sacuvajmeboze Raste ili SARS-a ali i oni su umetnici u ovom slucaju muzicki. Kao sto cu pre uzeti da citam Kisa od Mirjane Bobic. 

 

Ako vec hocete o elitizmu zasto slusasti Tool kada postoji jedan Edvard Grig ili Bah? Tool je u odnosu na to tesko sranje, gde se pravi granica elitizma i toga sta je sranje i umetnost a sta ne, dajte onda granicu gde prestaje sranje i ko je nju definisao da naucim pod stare dane nesto novo? Nemoj se ljutite sada ali sto se muzike tice bas sumnjam da svi zajedno preslusate ili posetite klasike koja je nasiroko poznata kao najuzivisenija muzika kao Tamburinjo za godinu dana i jel to sad mene svrstava u krug nekih elitista i pamentnijih, pa ocigledno ne cim Vini moze dodje ovde i kaze nemas pojma sad cu ti ja kazem sta je umetnost sta nije samo momenat...ovo jeste...ovo nije... ovo jeste...

 

Nikakav problem da diskutujemo o tome zasto je Rasta losiji od Balasevica, imao bih tu sasvim validne argumente u korist cika Djordja ali bas ne diskutujemo o tome, nego sta je umetnost i ko sme ili ne sme da se zove umetnikom to je tema a koliko vidim bas na nju dokazujemo ignoranciju jer niti jedan jedini odgovor ne dobih zasto polupani Rasta ne moze da se zove umetnikom, svaki put dobijem zasto je on sranje i to sto radi sranje, a to je otprilike blizu cilja kao Vacicev sut sa trojke. 

 

 

 

 

*seksualno nasilje koment

Nisam se nakacio za zajebanciju nego mi zanimljiv komentar bio pa pitam jel sam ga dobro skapirao, smetalo ti je sto je postavio lika koji je optuzivan za seksualno nasilje sto ja podrzavam svakako, ili neka vasa interna zajebancija koju ne kapiram sto opet nije problem ofkors izvinjavam se na upadu.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Redstar0356 said:

Upravo, kao sto sam ja mislio pre za Nirvanu pa sam izvlacio neke zakljucke iz tekstova koje samo mi pametni razumemo. Onda sam posle nekoliko godina skontao da je zapravo covek samo bio  na heroinu i pisao razne nepovezane reci koje idu uz muziku. Isto tako i Ekv..

 

moze se reci da te je heroinska ovisnost clanova nirvane i ekv, dovela do elitnih odreda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
Gde da diskutujem dalje, ako hoces da razmislis da ne budes salty na 10 tema dobro imao sam poentu sa upisima, ako ne opet dobro sta da se radi [emoji846] Sve je umetnost i Rasta i Balasevic i Tool i Mir Jam i moja malenkost kada kuci pravi verovatno najgore aranzmane na svetu sve je to umetnost, da li nam ona prija ili ne i da li je ona losija ili bolja to su sve validne teme ali koje su manje vise ogranicene licnim preferencijama, jer po hiljaditi put umetnost nema vrednost niti merljivu jedinicu. Cak ni tehnicka izvedba ne postoji kao merna jedinica (ali je tehnika vazna jer nam otvara vidike i postoji mogucnost lakseg izrazavanja) Ramonsi mogu biti veca umetnost od Bg filharmonije. 
Svakako cu ja objasniti zasto LICNO cenim i volim vise Al Di Meolu ili Metallicu od sacuvajmeboze Raste ili SARS-a ali i oni su umetnici u ovom slucaju muzicki. Kao sto cu pre uzeti da citam Kisa od Mirjane Bobic. 
 
Ako vec hocete o elitizmu zasto slusasti Tool kada postoji jedan Edvard Grig ili Bah? Tool je u odnosu na to tesko sranje, gde se pravi granica elitizma i toga sta je sranje i umetnost a sta ne, dajte onda granicu gde prestaje sranje i ko je nju definisao da naucim pod stare dane nesto novo? Nemoj se ljutite sada ali sto se muzike tice bas sumnjam da svi zajedno preslusate ili posetite klasike koja je nasiroko poznata kao najuzivisenija muzika kao Tamburinjo za godinu dana i jel to sad mene svrstava u krug nekih elitista i pamentnijih, pa ocigledno ne cim Vini moze dodje ovde i kaze nemas pojma sad cu ti ja kazem sta je umetnost sta nije samo momenat...ovo jeste...ovo nije... ovo jeste...
 
Nikakav problem da diskutujemo o tome zasto je Rasta losiji od Balasevica, imao bih tu sasvim validne argumente u korist cika Djordja ali bas ne diskutujemo o tome, nego sta je umetnost i ko sme ili ne sme da se zove umetnikom to je tema a koliko vidim bas na nju dokazujemo ignoranciju jer niti jedan jedini odgovor ne dobih zasto polupani Rasta ne moze da se zove umetnikom, svaki put dobijem zasto je on sranje i to sto radi sranje, a to je otprilike blizu cilja kao Vacicev sut sa trojke. 
 
 
 
 
*seksualno nasilje koment
Nisam se nakacio za zajebanciju nego mi zanimljiv komentar bio pa pitam jel sam ga dobro skapirao, smetalo ti je sto je postavio lika koji je optuzivan za seksualno nasilje sto ja podrzavam svakako, ili neka vasa interna zajebancija koju ne kapiram sto opet nije problem ofkors izvinjavam se na upadu.  
Nije interna zajebancija, možda je uini mislio da mu ubacujem i nasilništvo u stvaralaštvo - bar sam ja tako skapirao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

@Tamburinjo, sta da ti kazem osim onoga sto si vec procitao. ako su za tebe sve te nabrojane stavke umetnost, samo zato sto se nesto pravi a da nije primenjeno, u smislu,namenjeno necemu kao sto je utility, fajn.

 

umetnost i umetnici su nesto puno puno puno vise od toga. to sto vi ne razumete, ne znaci da se treba spustati nizbrdo, samo da bi svi bili srecni. okej je da neko bude i nesrecan, to cu ovih dana biti ja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

umetnost i umetnici su nesto puno puno puno vise od toga. to sto vi ne razumete, ne znaci da se treba spustati nizbrdo, samo da bi svi bili srecni. okej je da neko bude i nesrecan, to cu ovih dana biti ja.

 

Ok validna definicija. No problemo sa tim. 

 

Samo kazem bas zato sto ne razumem pomozi meni neukom da makar vidim sta su te visine i pokazi mi ih. Ko je definisao sta je umetnost, gde je granica kada ona prestaje i postaje i ko je sve to definisao i kada je bio skup centralnog komiteta gde je donet ukaz da se od tog trenutka umetnikom moze zvat samo onaj ko ispunjava zadate uslove? Samo to mislim da je jako prosto, i da nacrtam i podebljam, ne zasto je Rasta sranje u odnosu na Balsevica nego zasto nije umetnost, pa onda da definisemo tu granicu nemam nikakav problem da svi sednemo i dogovorimo se ovo je umetnost ovo nije, i onda izdamo saopstenje ZA VOX92 FORUMASE ovo je umestnost ovo nije, sto ne znaci da bi to ceo svet trebalo da prihvati. 

 

I na kraju naravno ko sme da redefinise sta je umetnost, jer DameTime i ja ocigedno ne smemo, pa da vidim koji kriterijum treba da ispunim da bi moje misljenje bilo validno?  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ne vredi diskusija sa tobom, ti mentalno ne mozes da dobacis do Rastinih dela i da shvatis sustinu i dubinu konciznog izrazavanja bez preteranog mlacenja prazne slame u tekstovima. A da ne govorim da ne mozes da cujes muziku ali dobro, nismo svi talentovano da razlozimo puno instrumenata koji su generisani putem kompa. Neki mogu da dobace da im samo prijaju 4 instrumenta i to je okej. Nemamo svi dobar osecaj za ritam i razvijeni sluh. 

 Sta sad, ako neko nema potencijal da oslusne vise od bas, gitara, bubanj, vokala.. 

 

 

E ovako izgledaju Uini postovi, moze da se prilagodi za bilo kog izvodjaca.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, uini said:

...

@Tamburinjo, sta da ti kazem osim onoga sto si vec procitao. ako su za tebe sve te nabrojane stavke umetnost, samo zato sto se nesto pravi a da nije primenjeno, u smislu,namenjeno necemu kao sto je utility, fajn.

Pa da je umetnost samo ono što je primenjeno i ima jutiliti, valjda ljudi ne bi izmišljali termine kao što su primenjena umetnost ili lartpurlartizam ili kako se već vika 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...