Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

15 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Uh, sta napisati posle ovakvog posta, bedarica da odgovorim one linerom na jednu ovako detaljno iznetu, pa slobodno bih mogao reci, disertaciju na zadatu temu. Daj adresu da ti posaljem litar domace sljive za ovo 🙂 Sad cu ja malo da citam, da googlam, da istrazujem...A kad namestim - saljem slike 🙂

Samo da te obavestim, sto vec i znas verovatno, ulaganje nije samo u biljke ko biljke 🙂 biljke ko biljke nisu skupe. Pritom su mnogo dobra banka (IMHO najbolja). Dok im raste vrednost ulepsavaju ti svakodnevnicu. Same se razmnozavaju nekad (pustaju pelcere). A mogu da porastu toliko da mogu i lepo bas da se prodaju. Uz dobru negu, i dobar odabir, licna kolekcija moze da zaradi garsonjericu neku. Malo traze, mnogo daju 😄
Ali saksije znaju da budu skupu, a greota je lepu biljku staviti u neki najgori plastikanac. I za te saksije mora da postoji neki plan, i to je proces. Ali i saksije su re-usable. Kad nesto preraste jednu saksiju, neka druga biljka ode u tu.
I naravno zemlja mora da se kupuje, i da se gleda gde ide treset zemlja, supstrat koji itd.. i uvek mora pesak malo. Uglavnom je to slicno, ali neke traze vise pesak, jer im prija brzi protok vode.

1 hour ago, uvrnuto said:

Prvo mi pade na pamet kako smeš sa tim svim da ostaneš sam kod kuće. Da te ne pojede. 😄

imam ovakvu agavu, i kad izbacuje novi pipak, kazem joj RELEASE THE KRAKEN 😄
agave.jpg

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BattleBender said:

Samo da te obavestim, sto vec i znas verovatno, ulaganje nije samo u biljke ko biljke 🙂 biljke ko biljke nisu skupe. Pritom su mnogo dobra banka (IMHO najbolja). Dok im raste vrednost ulepsavaju ti svakodnevnicu. Same se razmnozavaju nekad (pustaju pelcere). A mogu da porastu toliko da mogu i lepo bas da se prodaju. Uz dobru negu, i dobar odabir, licna kolekcija moze da zaradi garsonjericu neku. Malo traze, mnogo daju 😄
Ali saksije znaju da budu skupu, a greota je lepu biljku staviti u neki najgori plastikanac. I za te saksije mora da postoji neki plan, i to je proces. Ali i saksije su re-usable. Kad nesto preraste jednu saksiju, neka druga biljka ode u tu.
I naravno zemlja mora da se kupuje, i da se gleda gde ide treset zemlja, supstrat koji itd.. i uvek mora pesak malo. Uglavnom je to slicno, ali neke traze vise pesak, jer im prija brzi protok vode.

imam ovakvu agavu, i kad izbacuje novi pipak, kazem joj RELEASE THE KRAKEN 😄
agave.jpg

Novi pipak izbacuje na 5 god? Opasno izgleda kad ga 'pusti'

 

Ja sam u stanu, naložio sam se na biljke (malo jače) ima 2 god, već se rješavam namještaja da bi imale gdje da stanu a da ne oduzmu psu previše prostora, nego ja živim u kasabi pa nemam baš veliki izbor kad hoću da kupim nešto novo ... Eh da, sve je krenulo sa kaktusima.

 

 

 

 

Za ove što bi tek krenuli, ja mislim da ne treba previše savjeta  sve je lako izguglati što se tiče održavanja. Dakle, svidi ti se biljka kupuj ne razmišljaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ne sam Safete said:

Novi pipak izbacuje na 5 god? Opasno izgleda kad ga 'pusti'

 

Ja sam u stanu, naložio sam se na biljke (malo jače) ima 2 god, već se rješavam namještaja da bi imale gdje da stanu a da ne oduzmu psu previše prostora, nego ja živim u kasabi pa nemam baš veliki izbor kad hoću da kupim nešto novo ... Eh da, sve je krenulo sa kaktusima.

 

 

 

 

Za ove što bi tek krenuli, ja mislim da ne treba previše savjeta  sve je lako izguglati što se tiče održavanja. Dakle, svidi ti se biljka kupuj ne razmišljaj.

Brzina izbacivanja pipka nije toliko mala. Od proleca do kasnog leta meni u dvoristu izbaci sigurno 6,7. Mozda i vise.
Problem je tu kolebanje da se iseku najstariji listovi (ovde pipci 😄 ), zato sto su ipak manji, stari su, a jedu hranu. Sto je vise listova, biljka sporije raste, normalno. A zao ti je... i momentalno izgledaa manje lepo.
Agava inace izbacuje bas dosta pelcera. Mi smo zaboravili na jednu iza kuce, saksija se nacickala sa malom decom 🙂

Preko zime ide u prizemlje (fala bogu imam tu ceo prazan sprat) gde je bila radionica. Skroz izgura bez nekog Sunca. Ubedjen sam da moze da izgura i napolju zimu (ipak je to slicna porodicac kao i Juke, ima ih dosta po pustinjama u kojima zna da bude hladno). I naravno nasao sam na netu da vcina guraju i do -15. Ali ne mogu te bitke "Ma nema sanse, to ima voda dosta u sebi, smrzlo bi se na prvi minus". Misle da je to kaktus, a zapravo nije, posebna porodica je...

Biljke su zakon, predivno je posmatrati taj ceo proces, njihovu inteligenciju, korelaciju izmedju razlicitih vrsta. Npr pomenuta agava "oseca' susedno drvo i pipak zaobilazi drugo drvo. Sad mi je u prizemlju agava bukvalno jednim pipkom opkolila drvo banane, ali da je ne pipne. Gledas da ih ne diskriminises 😄 Totalno te razumem za prostor, ja zivim u kuci, pa mi je malo, iz sobe sam izbacio muzicku mini liniju, sve police, samo da stanu biljke.
Ja bas preferiram zelene biljke sa listovima, cvetne ne volim. Pre neki dan sam kupio neki veliki kaktus, okrugli, za radni sto. Kao ajde, da me povuce i to sa kaktusima. Ali izgleda da kaktusi nisu moja soljica caja 😕

I tricky je ta opsesija da imas nesto. Ja sad uzasno hocu mosteru variegata, koja je delimicno albino. Ima neko opasno da me opeljesi.
Inace, istrazivajuci i citajuci o biljkama, potvrdilo mi se jos jednom kako je NZ raj na zemlji. Vecina omiljenih i najlepsih biljaka potice odatle ili ih ima tamo dosta. 

U Poljskoj ili Ceskoj, nznm sad tacno, zab sam, ima neka botanicka basta koja je cela velelepna. Svodovi od belog gvozdja, staklo, visok plafon, palme. Mnogo je lepo. Planiram da kad prodje ovo sranje da posetim.

Edited by BattleBender
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

Biljke su zakon, predivno je posmatrati taj ceo proces, njihovu inteligenciju, korelaciju izmedju razlicitih vrsta. Npr pomenuta agava "oseca' susedno drvo i pipak zaobilazi drugo drvo. Sad mi je u prizemlju agava bukvalno jednim pipkom opkolila drvo banane, ali da je ne pipne. Gledas da ih ne diskriminises [emoji1] Totalno te razumem za prostor, ja zivim u kuci, pa mi je malo, iz sobe sam izbacio muzicku mini liniju, sve police, samo da stanu biljke.
...


6 meseci kasnije... Post u kafani p. o.:

"Vratile smo muzičku liniju i izbacile Battlebendera. Ljudi su fascinantni ali smaraju"

Agava i Banana

Sent from my phone using their app

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, mada ništa novo. Informisan sam bio dovoljno doduše. Mene uvek podseti, kad god vidim nešto na ovu temu i uopšte WW2, kako se danas ljudi gađaju poređenjima, i olako koriste reči genocid, koncentracioni logor, nacizam, fašizam...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...