Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Premijer Kosova od riječi do riječi: Vučić voli rat, on želi rat

Quote

Vi znate zašto je nastala Republika Srpska. Zbog toga što je bio rat i genocid u Bosni. E sad, on hoće rat i još jedan genocid na Kosovu da bi dobio Republiku Srpsku, rekao je Kurti.

https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2023/9/29/premijer-kosova-od-rijeci-do-rijeci-vucic-voli-rat-on-zeli-rat

Link to comment
Share on other sites

Blinken lično zvao Vučića.

 

Zvanična objava o razgovoru.

 

Quote

Državni sekretar Entoni Džej Blinken razgovarao je danas sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Sekretar Blinken i predsednik Vučić razgovarali su o značaju preduzimanja hitnih mera za deeskalaciju tenzija sa Kosovom posle nasilja 24. septembra i smrti narednika kosovske policije. Sekretar je istakao da odgovorni za napade koji su sada u Srbiji moraju da odgovaraju. Sekretar je izrazio podršku akcijama Kfora i Euleksa u reagovanju na ovaj događaj, napominjući da incidenti poput onih u blizini manastira Banjska predstavljaju neprihvatljive izazove za Kfor i međunarodnu zajednicu, i pozdravio povećano prisustvo KFOR-a i odluku Severnoatlantskog saveta da ovlasti dodatne sile. Sekretar je ponovio da Srbija mora da prati trenutnu deeskalaciju uz punu implementaciju svojih obaveza iz sporazuma o normalizaciji u okviru Dijaloga uz podršku EU.

https://www.state.gov/secretary-blinkens-call-with-serbian-president-vucic-4/ (prevod: Google translate)

 

Borelj najavljuje sankcije ako Vučić ne ispuni zahteve EU.

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Још само када би нам рекли које су то наше обавезе које требају да се испуне.

 

-деескалација, али чиме, накоји начин?

 

Ајд за њихове обавезе нпр. из тих уговора знамо. 

-ЗСО

- поновни избори у тим општинама

 

И то се реално не испуњава.

 

Не озбиљно. Зна ли неко конкретне те захтеве шта Србија треба да испуни у том поменутом договору. Јел причао овај наш о томе пошто се не скида са телевизора у последљих неколико година?

Link to comment
Share on other sites

Grubo rečeno sve što ne ometa Kosovo kao državu sem obaveze da je de jure prizna. U praksi nije tu ostalo ko zna koliko posla ali svako oteže koliko može. Mali enver koči svaki dogovor pošto mu je ideja vodilja da ih Srbija potpuno prizna a onda on možda i nešto popusti. Zalaže se za dobro poznati model koji je u stavri etničko čišćenje Srba sa severa i to se već odvija samo što nije toliko masovno kao kod Jermena na primer. Posle ovih događaja siguran sam da će se zulum pojačati a odlazak će biti sve intezivniji. Očito su prelomili gde treba da "nema Srba nema problema" daje najbolji rezultat.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

Ili je Radojičić već "nedostupan organima gonjenja", u Rusiji, Belorusiji ili na nekom karipskom ostrvu gde nema ekstradicije. Gde je već spakovao većinu ukradene love, a i budžet Srbije će da uplati honorar za ćutanje.

Možda putuje sa Vulinom negde a možda se s'obzirom da su mu je idol dušan mugoša dosetio njegovih metoda skrivanja

Link to comment
Share on other sites

Vučić najavio krivično gonjenje albanskih policajaca koji su po tvrdnjama naših ubili jednog ili dvojicu Srba nakon što su se predali, naravno ne i bilo koga iz Radoičićeve ekipe i rekao Blinkenu da slobodno uvedu sankcije ako misle da treba, njega to ne zanima pošto mora da se drži istine.

 

Quote

Vučić je naveo da se [Blinken i on] nisu saglasili oko prirode onoga što se dogodilo na KiM, posebno sa onim vezanim za kosovski suverenitet.
"Ne interesuje me šta bilo ko na svetu misli o tome. Mi imamo dokaze da je najmanje jedno, a moguće dva lica bukvalno hladnokrvo likvidirani, kada nisu bili likvidirani u borbi, nego samo ranjeni, bili su u životi i predali se, a onda su sa male udaljenosti likvidirani. Nisam želeo da se saglasim da je to bila bilo kakva perfektna profesionalno urađena akcija", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je naveo da je Blinkenu postavio pitanje zašto je EULEKS bio odbijen da bude u akciji na severu KiM. Vučić je rekao da je američki sekretar govorio i o mogućim merama protiv Srbije "ukoliko se ne budemo ponašali na odgovarajući način".
"Vi ste velika zemlja, super sila, vaše je da činite šta mislite da morate, ja sam potpuno protiv toga i mislim da je to vrlo loše, ali postoje stvari kojih mi moramo da se držimo, a to je pre svega istina", rekao je Vučić.
"Naša država ima dokaze, gonićemo hladnokrvne ubice, imamo izjave i fotografije koje to potvrđuju", rekao je Vučić.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2023&mm=09&dd=29&nav_category=11&nav_id=2406669

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Jeste da je nehumano i u krajnjoj liniji glupo, ali da li je moguce (pre par godina se nesto i pisalo o tome) da se Kosovo podeli i

da se severni deo pripoji Srbiji, a da za uzvrat Srbija prizna ostatak Kosova kao nezavisno ?

Da li bi Srbi, Albanci i medjunarodna zajednica pristali na tako nesto  i da li bi to donelo neki mir ?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dragan said:

Jeste da je nehumano i u krajnjoj liniji glupo, ali da li je moguce (pre par godina se nesto i pisalo o tome) da se Kosovo podeli i

da se severni deo pripoji Srbiji, a da za uzvrat Srbija prizna ostatak Kosova kao nezavisno ?

Da li bi Srbi, Albanci i medjunarodna zajednica pristali na tako nesto  i da li bi to donelo neki mir ?

To bi verovatno bilo najpametnije, ali mislim da bi to tesko proslo i kod nas i kod njih.

Taci i Vucic su vodili razgovore o toj temi, ali su iz Evrope spustili rampu, navodno se plaseci novih podela granica. Sto je licemerno ako su vec jednom napravili presedan.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...