Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

On 9/16/2020 at 7:47 PM, koca popovic said:

Ironside , uzivanje mi je citati tvoje postove. Uvijek nesto novo. Ja volim kiseli kupus od kad smo ga poceli spremati na odgovarujuci nacin.Poceo sam da obozavam sarmu, podvarak i kuvani kupus.Bice valjda jos neki nacin.Zanimljivo je (po mom misljenju) da kiseli kupus "hoce" masnocu. Vec sam kupio kupus.Cekam kraj septembra ,pocetak oktobra da ga stavim u bure.Stici ce krajem novembra ,pocetkom decembra. Prvih tri mjeseca to je neprevazidjena salata.Naravno i sve ostalo se sprema .Omiljena salata subotom uvece oko 20:00 sa uljem,biberom i alevom paprikom u dodatku sanekim pivom. Ako imas neki predlog za subotu vece ,samo naprijed posto vidim da se odlicno razumijes u "materju". Rado prihvatam nove stvari.😀

 

Evo: Raznog mesa (3 vrste kobasica, uključujući mitsku bijelu krvavicu, 2 vrste suhog mesa, tirolski Speck, panceta i domaća slanina) te puno kiselog kupusa, dio u lišću, najveći dio rezani. Dvije čaše Rieslinga, papar u zrnu, klekove bobe, karanfilići, bijeli luk, kim.

 

kupus1.jpg

 

Da ovu sliku pošaljem svom internistu ili kardiologu dobio bih doživotnu zabranu pristupa bilo kojoj klinici, osim možda ludari, gdje bi po mene expresno poslali prevoz.

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2020 at 6:29 PM, ironside said:

 

Evo: Raznog mesa (3 vrste kobasica, uključujući mitsku bijelu krvavicu, 2 vrste suhog mesa, tirolski Speck, panceta i domaća slanina) te puno kiselog kupusa, dio u lišću, najveći dio rezani. Dvije čaše Rieslinga, papar u zrnu, klekove bobe, karanfilići, bijeli luk, kim.

 

kupus1.jpg

 

Da ovu sliku pošaljem svom internistu ili kardiologu dobio bih doživotnu zabranu pristupa bilo kojoj klinici, osim možda ludari, gdje bi po mene expresno poslali prevoz.

Ovo vidjeh sada ,izgleda odlicno i recept zvuci odlicno.Ali imam par pitanja. Sta je bijela krvavica? Kakva je razlika izmedju specka,pancete i slanine? Na koje dvije vrste suhog mesa si mislio? Cisto da znam , inace umio bih da iskombinujem prema ovom receptu . A sto se tice interniste on se mora drzati struke. I ja imam neke slicne probleme .Konzumiram sve od hrane , ali u normalnim kolicinama , koristim tablete ...... Idem redovno na kontrolu kod moga doce i svi rezultati su OK.🙂

Link to comment
Share on other sites

 
Evo: Raznog mesa (3 vrste kobasica, uključujući mitsku bijelu krvavicu, 2 vrste suhog mesa, tirolski Speck, panceta i domaća slanina) te puno kiselog kupusa, dio u lišću, najveći dio rezani. Dvije čaše Rieslinga, papar u zrnu, klekove bobe, karanfilići, bijeli luk, kim.
 
kupus1.jpg
 
Da ovu sliku pošaljem svom internistu ili kardiologu dobio bih doživotnu zabranu pristupa bilo kojoj klinici, osim možda ludari, gdje bi po mene expresno poslali prevoz.
Doktori nemaju pojma! [emoji14] Meni margarita spušta šećer. [emoji38] Što je mojćale umeo da kaže:"Nema leka do punog stomaka."
Treba biti razuman, nikad ne priznaj.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da li znate da se kupus nekad gazio, bukvalno? Dakle, glavice kupusa su se odlagale u velike, drvene kace a prostor izmedju se punio ribanim kupusom i tako do vrha. Kad se to zavrsi, kod nas u Banatu je sledeca faza bila da se neko popne u kacu i dobro ugazi gornji sloj ribanca pa se tek onda nalivala voda. Naravno, ceo taj veliki posao nije mogao da prodje bez nas, dece i tako sam jedne godine dodijavala mom dedi Lazi da ja budem ta koja ce da gazi po kupusu, najstarija sam unuka pa mi to pravo pripada po rodjenju. I tako, docekala sam svoj trenutak slave i zaradila nevidjenu prehladu, kupus se ne stavlja leti nego pocetkom zime. Usledila je porodicna drama, niko ni sa kim nije razgovarao: mama se ljutila na baku sto nije bila tu da spreci taj "zlocin", baka se ljutila na dedu sto je "bez pameti a sede brade do pupka", deda se ljutio na sebe sto je "slab"na unucicu i samo je huktao grejuci ledja uz veliku, banatsku pec od ilovace. A ja u zivotu nisam u usta stavila ni zalogaj presnog kiselog kupusa. Sarma i podvarak, to je vec nesto drugo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Almažan Kitchen is a YouTube channel created by a Serbian duo Boban Almažan and Aleksandar Almažan. They are uncle and nephew respectively. Both are coming from Paraćin, city in a Central Serbia. They created YouTube channel in 2015 with the premise of cooking in the nature, without narrating, just with the sounds of making food in nature. Show became instant success… Currently they have 2.7 million subscribers and currently are the most popular YouTube channel from Serbia. Professionally, Boban is an academic painter and Aleksandar is a philologist. Before making a channel, cooking was just hobby for them. Boban is the guy in front of the camera, while Aleksandar is the man behind camera. Their success spawned many YouTube channels with the similar look and feel.

 

 

 

 

Edited by Asterion
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2020 at 11:29 PM, koca popovic said:

Ovo vidjeh sada ,izgleda odlicno i recept zvuci odlicno.Ali imam par pitanja. Sta je bijela krvavica? Kakva je razlika izmedju specka,pancete i slanine? Na koje dvije vrste suhog mesa si mislio? Cisto da znam , inace umio bih da iskombinujem prema ovom receptu . A sto se tice interniste on se mora drzati struke. I ja imam neke slicne probleme .Konzumiram sve od hrane , ali u normalnim kolicinama , koristim tablete ...... Idem redovno na kontrolu kod moga doce i svi rezultati su OK.🙂

 

O bijelim krvavicama je već dosta pisano; quotam sebe: "Boudin blanc je bijela krvavica (devenica), jedino - bez krvi. Tradicionalno se spravlja od svinjskih iznutrica (jetra, srce, plućica) uz dodatak mlijeka. Dakle: krvavica bez krvi, heljdine kaše ili riže."

 

Speck je (južno)tirolska varijanta slanine koju karakterizira iznimno nizak % masnoće. 1992, onih ratnih godina, došle su neke poznanice moje prve dame i donijele kutijetinu prehrambenih proizvoda. U paketu nije bilo tjestenine, ulja, sapuna i ostalih džidža-midža koje se dostavljaju za rata (kao da je u HR vladala neka glad) ali je bilo njemačkih kobasica, švicarskih sireva, čak i kavijara te, naravno velike table Specka.

 

Speck.jpg

 

Slanina (u sjevernoj Hrvatskoj znana i kao hamburger ili pečeni hamburger) je prilično masna, prošarana mesom à la AdidasTM trenirka. Panceta (tal pancetta) se radi od svinjske trbušine, kao i slanina, ali razlikuju se po porijeklu i načinu pripreme: panceta se ne dimi, suši se i soli, ali dulje dozrijeva. Panceta se gotovo isključivo proizvodi u Italiji i Dalmaciji.

 

slanina-i-panceta.jpg

 

Zgodan tekstić.

 

Slanina i panceta - delicije koje dijele tek najslasnije nijanse

Autor: Hrvatska 365 Gourmet, prosinac 2018.

 

Dobivene od najslasnijih dijelova svinjetine, ove se delicije ponajprije razlikuju po regijama iz kojih potječu, ali tek u nijansama, no razlikujemo ih i po načinu pripreme.

Slanina ili špek i panceta dobivaju se od gotovo istog komada mesa, izgledaju gotovo jednako, a u okusima ih dijele samo more i kontinent. Nastaju od masnog svinjskog mesa koje se odvaja s trbuha životinje, no u načinu se pripreme, reći će vam oni iskusniji, krije prava tajna okusa i upravo ono što ih najviše razlikuje.

Slanina ili špek karakteristična je mesna delicija za kontinentalni dio zemlje. Najpopularnija je u Zagorju, Zagrebu i okolici, Međimurju i Slavoniji, a načina posluživanja ove slasne namirnice postoji nebrojeno mnogo. Pronaći je možete kao dio raskošnih plata, kao hrskavi ili mesnati dodatak brojnim jelima, a najslađa je kad se jede sama, uz kolutiće svježe narezanog luka i koricu kruha.

 

Slanina je nešto masnija i okusom bogatija upravo zbog dugotrajnog dimljenja nakon što je odstajala u suhom pacu te dozrijevala na zraku. Dimiti se može u posebnim uvjetima, primjerice na dimu bukve, a ima i nešto veći udio masnoća nego što je to slučaj kod pancete.

Panceta je pak pravi i vjerojatno najveći predstavnik dalmatinske kuhinje. Suši se na buri, na slanom morskom zraku koji joj daje specifičnu aromu, nešto je tanja, a u nekim se krajevima na komade pancete u procesu pripreme dodaje i teži teret kako bi bila što više stisnuta i što manje vlažna. Panceta se dimi kratko, ako uopće te je nešto tvrđa, upravo idealna za grickanje kao dio predjela. Poslužuje se uz domaće dalmatinske sireve, ali je i savršen dodatak brojnim morskim specijalitetima.

...

Edited by ironside
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Asterion Nisam napomenuo da ovo čudovišno jelo nisam spravljao s uljem ili mašću, već sa zasekom.

 

Kako ne mogu taj kupus jesti četiri dana za redom, danas sam za ručak napravio pileći biryani dobro opskrbljem rižom sa šafranom (šafrana sam donio iz Maroka, pa se još dodatno opskrbio kod nećaka u Španjolskoj. Nije jeftino, ali vrijedi svaki €).

Neobičan prilog: grah salata (+ naravno luk i crna rotkva) s bučinim uljem, domaćim octom, sumakom i koprom.

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Asterion said:

 

I dodajem još ....verovatno isto ko buđola...u SLoveniji se dobije tzv.

 zašinek.

 

 

 

Zašinek je potpuno ista stvar kao budjola - marinirana (pacana), dimljena i sušena svinjska vratina. Usput, kako mi mačak voli zbrisati na ulicu, ako slučajno ostavim pritvoren prozor, a ne držim 24 sata oči na njemu pa se podvuče pod auto, jedini način da ga izmamim van i uvučem u stan je budjola. Za to bi se prodao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedno sečanje u vezi noga i kiselog kupusa. U mojoj zgradi je živela satrija gospođa, kad sam bio dete su kod njih u stanu nogama to radili. Ona je to radila... ja joj jednom kasnije video joj nokte.... 😞

 

I ja se uvek bojao, kad smo bili kod njih na poseti, da nam izvadi mao kupusa, da probamo.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ironsid hvala na iscrpnom objasnjenju o tri varijante slanine( ja bih tako rekao ) . Licno obozavam dobru slaninu/spek/pancetu .Po meni jedan od najboljih dorucaka za mene su przena jaja sa dobrom slaninom i nekim dobrim ajvarom ili ljutenicom  i naravno taze pecenim hljebom na seljacki nacin . Naravno i budjola je top . 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, koca popovic said:

Ironsid hvala na iscrpnom objasnjenju o tri varijante slanine( ja bih tako rekao ) . Licno obozavam dobru slaninu/spek/pancetu .Po meni jedan od najboljih dorucaka za mene su przena jaja sa dobrom slaninom i nekim dobrim ajvarom ili ljutenicom  i naravno taze pecenim hljebom na seljacki nacin . Naravno i budjola je top . 

 

Eh, koco popovicu, slabi ste mi sa doručcima. Nema HB-a da nešto doda o klasičnom Full English Breakfast, koji sam pojeo mislim dvaput u životu za vrijeme londonske epizode.

FEB se sastoji od (po osobi) 2-3 pečene svinjske kobasice, krvavice, 2 jaja 'na oko' podosta zapečenog graha (gravče na tavče), bar 3-4 šnite masne slanine, ali ne od trbušine, već od lopatice, pečenih šampinjona, 2 kriške toasta i 2 prepržena paradajza. Uz to je nekad išla pint of stout, ali sad se engleski doručak (prokleti PC) uživa uz čaj ili kavu.

 

Stout.jpg

 

Full-english.jpg

 

Kako je cijelo britansko-irsko otočje medjusobno utjecalo na kulinarstvo, razvile su se sulude varijante doručaka: Škoti dodaju haggis* i neke njihove svinjske kobasice, kao i kolačiće od krumpira te lokalne specijalitete od zobi/ovsa.

 

Posebna sorta su Irci (kod doručaka treba razlikovati Irsku i Ulster). Irska, o Ulsteru, za sad neću, u veliki doručak stavlja tanke kriške pržene slanine, kobasice od svinjetine, bijele i crne krvavice, pečeni paradajz, šumske gljive, krumpir, jetrica, toast i šnite kruha, bijelog i krumpirovog.

 

Postoje čak i posebne cornwallske varijante... Treba sve to probati.

.........................................................................................................................................

* Kinik o haggisu
 

Spoiler

 

Address To A Haggis

R. Burns / 1786
 

 

Fair fa' your honest, sonsie face,
Great chieftain o' the pudding-race!
Aboon them a' yet tak your place,
Painch, tripe, or thairm:
Weel are ye wordy o'a grace
As lang's my arm.

The groaning trencher there ye fill,
Your hurdies like a distant hill,
Your pin was help to mend a mill
In time o'need,
While thro' your pores the dews distil
Like amber bead.

His knife see rustic Labour dight,
An' cut you up wi' ready sleight,
Trenching your gushing entrails bright,
Like ony ditch;
And then, O what a glorious sight,
Warm-reekin', rich!

Then, horn for horn, they stretch an' strive:
Deil tak the hindmost! on they drive,
Till a' their weel-swall'd kytes belyve
Are bent like drums;
Then auld Guidman, maist like to rive,
Bethankit! hums.

Is there that owre his French ragout
Or olio that wad staw a sow,
Or fricassee wad make her spew
Wi' perfect sconner,
Looks down wi' sneering, scornfu' view
On sic a dinner?

Poor devil! see him owre his trash,
As feckles as wither'd rash,
His spindle shank, a guid whip-lash;
His nieve a nit;
Thro' blody flood or field to dash,
O how unfit!

But mark the Rustic, haggis-fed,
The trembling earth resounds his tread.
Clap in his walie nieve a blade,
He'll mak it whissle;
An' legs an' arms, an' hands will sned,
Like taps o' trissle.

Ye Pow'rs, wha mak mankind your care,
And dish them out their bill o' fare,
Auld Scotland wants nae skinking ware
That jaups in luggies;
But, if ye wish her gratefu' prayer
Gie her a haggis! ... <<

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakav crni Engleski dorucak.

Najbolji je ovaj nas Bunjevacki dorucak.

Kuvani krompir u kori ( moze i peceni u kori u peci ) , slanina sa jako malo mesa, mlad crni luk .

tu jos moze da se doda kobasica, kulen, sunka, kiseo kupus, paradicka ( paradajz) . sve zavisi od godisnjeg doba.

cvarci koji se podgreju pre dorucka,...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja ima jedn glup recept za doručak:

 

Uzmem svežu lepinju, malo zaražem (kao da je želim napola za sendvič) i dodam unutra riban dimljen sir. Podgrijem u mikrotalasnoj pečici (toliko da se sir rastopi i poveže oba delova lepinje).

 

Onda trgam takvu lepinju (sir se razvlači) uz to malo kulena i neki jogurt,paradajz i  onda još neki sok, voče.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eh moj ajronsajde , nekad sam mogao cudo jedno pojesti za dorucak . Sad samo ono sto mogu a da mi ne skoci na nos sto bi rekli u mom kraju. Doduse i sada ( rijetko) mi se desi da poslije podne poslije posla kad popijem par pica ,a gladan sam , pojedem malo vise. Onda imam problem sa stomakom cijelo vece . Bilo nekad da se moglo svasta. Ono sto si nabrojao bi bilo taman 🙂. Ali sad ne ide na zalost ☹️. Kad odem u zavicaj mnogi me gledaju cudno kako jedem hranu bez hljeba. Oni jadni ne znaju da ja to radim tako da bih mogao pojesti malo vise omiljene mi hrane.Da znas moje muke.

10 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kakav crni Engleski dorucak.

Najbolji je ovaj nas Bunjevacki dorucak.

Kuvani krompir u kori ( moze i peceni u kori u peci ) , slanina sa jako malo mesa, mlad crni luk .

tu jos moze da se doda kobasica, kulen, sunka, kiseo kupus, paradicka ( paradajz) . sve zavisi od godisnjeg doba.

cvarci koji se podgreju pre dorucka,...

Au brate dje nadje cvarke.Dobri cvarci sa nekom salatom su melem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...