Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

31 minutes ago, Eddard said:

Veruj mi, znao sam da ćeš ti to da primetiš emoji23.png.

Primetio sam odma` nego sam bio nesto sprecen da dam svoj konstruktivni doprinos diskusiji  do danas.:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Klotzen said:

Ja sam primetio da kad god operem fritezu i roštilj žicu, hrana za klasu bude lošija sledeći put, tako da ...

 

🙂

 

... isperi to bolje i nece se hrana osecati na deterdzent za sudje.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Kronostime sve je ovo ok. Al sto se mene tice ja sam ti vise za tradicionalnu hranu, spremljenu na tradicionalan nacin. Pa npr sarma je od kiselog kupusa i smjese mljevenog mesa. Pa ko zna neka pravi. Ili mozda kuvani kiseli kupus, kavurma, komplet lepinja, gulas i tako nesto. Nije smisao napraviti nesto od mesa i to je to. Moja filozofija je kuvati nesto starinsko i na pravi nacin. Ako budem mjesao svukuda ( kao sto se radi u Srbiji) svasta na isti nacin, Kako ce moji nasljednici znati sta je to prava hrana iz Srbije (iako Srbija nije moja  zemlja rodjenja). Kad cujem od nekih mojih bliskih poznanika iz Srbije sta rade sa hranom, za 50 godina ljudi u Srbiji nece znati sta je hrana srpskog naroda. Npr moj surakovic kaze mi da je jeo komplet lepinju (pazi sad) sa sunkom i kackavaljom. Ovo je skrnavljenje pojma uzicka lepinja.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Koca Popovic said:

@Kronostime sve je ovo ok. Al sto se mene tice ja sam ti vise za tradicionalnu hranu, spremljenu na tradicionalan nacin. Pa npr sarma je od kiselog kupusa i smjese mljevenog mesa. Pa ko zna neka pravi. Ili mozda kuvani kiseli kupus, kavurma, komplet lepinja, gulas i tako nesto. Nije smisao napraviti nesto od mesa i to je to. Moja filozofija je kuvati nesto starinsko i na pravi nacin. Ako budem mjesao svukuda ( kao sto se radi u Srbiji) svasta na isti nacin, Kako ce moji nasljednici znati sta je to prava hrana iz Srbije (iako Srbija nije moja  zemlja rodjenja). Kad cujem od nekih mojih bliskih poznanika iz Srbije sta rade sa hranom, za 50 godina ljudi u Srbiji nece znati sta je hrana srpskog naroda. Npr moj surakovic kaze mi da je jeo komplet lepinju (pazi sad) sa sunkom i kackavaljom. Ovo je skrnavljenje pojma uzicka lepinja.

 

Iskreno, spremam ono sto mi se prijede u tom trenutku.

Nekad bude giros, nekad namastim resetku pa udarim po rostilju, a nekad jednostavno spremim

 

9CfHD1G.jpg

 

Kobasice su isto mmojih ruku delo.

 

5XiM5aa.jpg

 

Nikad nije dosadno.

:s_d:

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ma razumio sam . Ovo kod tebe je praznik za oci a bogami i za nepce. Da se razumijemo nisam uopste protiv inaovacija i novih jela. Npr mislim da je bez veze koristiti iste zacine u razlicitim jelima. Tada razlicita jela dobijaju gotovo isti ukus. Zato stalno ponavljam sarma je sarma.  Ili npr riblja corba. Nije bogom dano da mora biti bas onako kako ribari kazu. Moze to na drugi nacin. Npr ne ide svinjsko ili junece meso u riblju corbu. Mislim da moze kod nekog ko to voli, ali ipak to nije riblja corba. Ako razumijes sta mislim. Kulinarstvo sam shvatio kao da je skoro sve moguce a opet neke stvari idu kako treba da idu.Nadam se da si shvatio moj stav oko hrane. Inace kako sam ukapirao i ti si ljubitelj mesa, a drugo je samo drugo, nesto kao kod @Constantin-a. Jedna mala digresija. U razgovoru sa mojim surakovicem, spomenem ja da sam poslije 2(dva) dana jedenja rostilja od ostataka rostilja napravio leskovacku muckalicu njegov komentar je bio da je to meso (od rostilja) upropasteno. Sta da covjek kaze.Po njemu je upropasteno po meni  sam ga oplemenio i napravio nesto fanomalno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

Brate ovo izgleda fenomenalno. Gdje ima ovo? Ozbiljno mislim. Nije da hvalim komplet lepinju ali ona ima svoje vrijeme kad se jede. Isto tako ako mi vjerujes sa apetitom za dorucak  u Srbiji pojedem kacamak ako mi vjerujes. U Sevojnu u Nasoj prici uz kacamak ide sir, kajmak i pretop sto ide u komplet lepinju. Vjeruj mi to mi je jedan od boljih dorucaka. A ovo gore sto si mi pokazao ide za neki poseban rucak za posebne prilike. Imam prijatelja koji voli meso kao ti pa bih volio da znam gdje bih mogao ovo da nadjem ili eventualno da sam spremim , Ako nije tajna. Pliz za mog prijatelja.Pozdrav sa toplog sjevera.🙃

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Koca Popovic said:

Brate ovo izgleda fenomenalno. Gdje ima ovo? Ozbiljno mislim. Nije da hvalim komplet lepinju ali ona ima svoje vrijeme kad se jede. Isto tako ako mi vjerujes sa apetitom za dorucak  u Srbiji pojedem kacamak ako mi vjerujes. U Sevojnu u Nasoj prici uz kacamak ide sir, kajmak i pretop sto ide u komplet lepinju. Vjeruj mi to mi je jedan od boljih dorucaka. A ovo gore sto si mi pokazao ide za neki poseban rucak za posebne prilike. Imam prijatelja koji voli meso kao ti pa bih volio da znam gdje bih mogao ovo da nadjem ili eventualno da sam spremim , Ako nije tajna. Pliz za mog prijatelja.Pozdrav sa toplog sjevera.🙃

Zaboravih. Imam vise prijatelja,poznanika koji vole ovakve ozbiljne stvari. Kako se zovu ili kako im je ime?Jos jedan pozdrav sa sjevera.

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2024 at 3:30 PM, DJORDJE said:

Jagnjece krmenadle i dimljeni losos.

 

spacer.pngspacer.png

Jagnjetina je postala neplativa jer je ocigledno "neisplativa". Niko vise ne cuva ovce, mnogo je isplativije imati 100 hiljada svinja ili kokoski

na nekoliko kvadrata, za to jos dobijas i subvencije ( barem u EU). Onomad citam da se muska telad ubijaju cim se rode, velika je katastrofa

sa mesom. Ja vec godinama ne jedem zivinu, a nekad sam volela nedeljno pile. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2024 at 3:30 PM, DJORDJE said:

Jagnjece krmenadle i dimljeni losos.

 

spacer.pngspacer.png

 

Ovo jako lepo (i luksuzno) izgleda, praznik za oči. 

 

Ja sam se inače "naložila" na zdravu ishranu i detoks u poslednje vreme. Pa evo jednog recepta za napitak koji je kao otrov, ali pomaže da se očiste creva i resetuje organizam nakon mesa, koje vidim ne fali na temi 😄 

 

2 limuna

1 đumbir srednje veličine

2 kašičice kurkume

2 kašičice cimeta

kašičica bibera

kašičica ljute tucane paprike

300 ml vode

 

Đumbir oljuštiti i iseckati, limun takođe iseckati (bez ljuštenja, ali dobro oprati) i izblendati zajedno sa začinima. Nakon toga procediti smesu (pošto je baš gusta) kroz cediljku ili gazu. Mislim da bolje radi gaza jer je meni baš bilo teško samo sa cediljkom... Pije se jedna rakijska čašica, 15ak minuta pre doručka.

 

Druga stvar, prvi put sam pravila sirovu tortu. Inače svake godine za rođendan pravim one kremaste, sa gomilom slatke pavlake i šećera pa sam sad rešila to da promenim. Ovaj recept je sa duplom merom u odnosu na original, ali svakako možete da stavite kako vama odgovara. 

 

Podloga:

140g pistaća

140g badema

160g urmi bez koštica

dva prstohvata soli

dve kašičice otopljenog kokosovog ulja

 

Pistaće potopiti u vodu dva sata pa očistiti, za urme je dovoljno 15 minuta u toploj vodi. Strpati sve u blender i izblendati, dodati vodu po potrebi. 

 

Krem:

210g pistaća

210g indijskih oraha

8 kašika javorovog sirupa

dve kašičice otopljenog kokosovog ulja

dva prstohvata soli

300ml vode

 

I ove pistaće potopiti na dva sata u vodi, takođe i indijske orahe. Izblendati sve sastojke i preliti preko podloge, tortu ostaviti cele noći u kalupu u frižideru jer je dosta "mekana". Rezultat je u spojleru :classic_smile: Možete ukrasiti čime god hoćete, ja sam odabrala listiće badema. 

 

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2024 at 4:59 AM, DJORDJE said:

Vecera iz vise delova. Bilo je slucajeva kada sam posle takve vecere isao na picu ili hamburger, ne u ovom slucaju.

 


Apropos, bio sam pre dve godine u jednom lokalnom restoranu moderne kuhinje (nešto kao molekularna gastronomija), jedna Michelin zvezdica, relativno fancy šmensi mesto, skupo kao đavo… Meni od 7 jela, plus 2 ili 3 “međuobroka” i dezert na kraju, svi u ovom fazonu:


5XWI3Gi.jpeg

 

Ja kad su mi doneli prvo, pomislio - lebtijebem, znaš kad ću se ja ovde najesti, moraćemo usput u Burger King… elem, posle dezerta nisam mogao više da dišem koliko je sve to ukupno bilo i više nego dosta. A ukusi… vredi svaku paru. 

 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:


Apropos, bio sam pre dve godine u jednom lokalnom restoranu moderne kuhinje (nešto kao molekularna gastronomija), jedna Michelin zvezdica, relativno fancy šmensi mesto, skupo kao đavo… Meni od 7 jela, plus 2 ili 3 “međuobroka” i dezert na kraju, svi u ovom fazonu:


5XWI3Gi.jpeg

 

Ja kad su mi doneli prvo, pomislio - lebtijebem, znaš kad ću se ja ovde najesti, moraćemo usput u Burger King… elem, posle dezerta nisam mogao više da dišem koliko je sve to ukupno bilo i više nego dosta. A ukusi… vredi svaku paru. 

 

hGbKjZV.jpg

:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...