Jump to content

Sluša se...


Mljeveni Djetic

Recommended Posts

Poslednjih dana sam se ponovo vratila na Maneskin, da još jednom preslušam albume. Dugo sam smatrala da je njihova najkvalitetnija pesma Torna a casa, ali možda se varam:

 

 

(fun fact, ceo album je snimljen live, uz minimum produciranja)

 

Linkujem i dve najbolje live izvedbe:

 

 

 

U spojleru je moje viđenje teksta pesme.

 

Spoiler

Ova pesma je pisana prema istinitim događajima - Coraline je zaista postojala, samo pod drugačijim imenom. Damiano ga je promenio kada je napisao pesmu i iskoristio ovo - sa značenjem "srce" ili "mlada neudata žena".

Iz nekoliko intervjua benda jasno je da je on poznavao tu devojku, samo nije sigurno da li je u nju bio zaljubljen ili su bili prijatelji. Ono što jeste sigurno je da mu je mnogo značila i da je bio potresen njenom tragičnom životnom pričom, a sadašnja devojka ga je motivisala da to pretvori u pesmu.

 

Prvi deo pesme posvećen je opisu kako Damiano vidi Coraline - lepa je poput sunca, ratnica sa mekim srcem, toliko dobra da preuzima tuđi bol i nosi ga u sebi; ali i tome kako je drugi vide - kao slabu, nesposobnu (ne može samostalno ni da izađe kroz vrata). Očigledno je da na Coraline više utiče to kako je drugi vide.

 

U drugoj strofi zvuk postaje tvrđi, jači, brži, dok on opisuje kako sve to utiče na Coraline - oseća kao da je čudovište drži zarobljenu u kavezu, njen put je posut minama, ona želi da nestane iako joj on govori da može da odraste i pobegne sa tog užasnog mesta.

 

I Coraline plače, anksiozna je, želi more ali se plaši vode (može biti metafora za slobodu), kroz celu pesmu se provlači opis njenog psihološkog i emotivnog stanja. Verovatno je suočena sa svakodnevnim zlostavljanjem koje uzrokuje njen krah u psihološkom smislu i bori se sa depresijom ("reka je u njoj" može biti metafora za to, u smislu da oseća preplavljenost u sebi).

 

On želi da bude njena vatra, štit, mač, da je razume i zaštiti od svega, biće njen ratnik. Sve samo da ona bude bezbedna i ne očekuje ništa zauzvrat.

 

Poslednja strofa nam donosi rasplet ove priče - Coralina, onakva kakvom ju je on video, više ne postoji; izgubila je "plod svoje utrobe" (sugeriše na gubitak deteta), imala je oca koji "nije bio otac" (on ju je zlostavljao). Na kraju joj je rečeno da postoji "zamak sa čvrstim zidovima u kom je niko ne može povrediti". Nisam bila sigurna šta ovo znači ali sam pronašla interpretacije Italijana, prema kojima se na ovaj način opisuje groblje Verona u Rimu. Dakle, Coraline je doživela tragičan kraj.

 

U svemu ovome, pored moćnog teksta, najjači utisak ostavlja Damiano svojim glasom - on se zaista obraća Coraline, izgubljen je u pesmi, kao personifikacija bola koji oseća zbog njene tužne sudbine, a koji prenosi na sve nas. Instrumental ga savršeno prati, tempom kreirajući dinamiku koja naglašava tekst, kada on nežno govori o njoj a kada o strahotama kroz koje je prošla. Ethanov ulaz u pesmu (bubnjevi) se slaže sa Damianovim ispevavanjem stiha "njen put je posut eksplozivnim minama" što i doprinosi ovom utisku.

 

Link to comment
Share on other sites

Jedan od najboljih albuma svih vremena.

Sjecam se kada sam kupio ovaj album u obliku kasete, stavio je u kasetofon i pocinje Custard pie (krempita) i John Paul Jones na lijevom zvucniku.

 

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...