Jump to content

Sugestije u vezi funkcionisanja foruma


Recommended Posts

Upload slika ima neki limit. Koliki je! :s_d: Moze li da se malo podmaze da mi se taj limit poveca ili ukine. Platicu posteno.

 

Drugo pitanje, opet sam normalno zaboravio password, secam se samo da je bilo nesto bezobrazno. Kako se password menja znam, ali ne znam stari, Kako se dobija novi, ne vidim opciju forgot password. Nema ni help ili nisam video?

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Upload slika ima neki limit. Koliki je! :s_d: Moze li da se malo podmaze da mi se taj limit poveca ili ukine. Platicu posteno.

 

Drugo pitanje, opet sam normalno zaboravio password, secam se samo da je bilo nesto bezobrazno. Kako se password menja znam, ali ne znam stari, Kako se dobija novi. Nema help ili nisam video?

  1. Postavi slike na imgur i linkuj odatle
  2. Kada kliknes na Forgot password posalje ti link na mail da upises koji hoces.
  3. Nema na cemu.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pokusat cu biti što precizniji. Imam dvije kritike / sugestije.

 

...

 

 

Quote

10. Na forumu je zabranjeno propagiranje ideologije fašizma i nacizma u bilo kom obliku. 

 

Vidim da se (ranije predlozena) zabrana propagiranja ideologije komunizma, ili jednostavnije, zabrana propagiranja svakog totalitarizma, nije uvrstila u Pravilnik. Obzirom da otvorenu, transparentnu diskusiju o tom pitanju nisam primjetio, nadam se da je barem odrzana neka rasprava iza zatvorenih vrata. Ukoliko ni takva diskusija nije odrzana, zelim upozoriti da jos uvijek nije kasno. Pregledom topica Kritike na starom boardu vidi se da je stari Pravilnik bio nejasan, nedorecen, nedovoljno profiliran, i kao takav podlozan cestim arbitrarnim (pa onda i razlicitim) tumacenjima moderatora, sto je bio jedan od (kljucnih) razloga urusavanja bivseg boarda. Moj je dakle prijedlog (bio i ostao) da se napravi novi, jasniji i prakticniji Pravilnik, koji nece biti podlozan zlouporabi. Isto tako sam predlozio da se funkcija moderatora vremenski ogranici, odnosno da se po defaultu na toj poziciji redovito mijenjaju forumasi. Svakako, uz nejasan pravilnik, takve smjene nemaju pretjeranog smisla. 

 

...

 

Negdje prije sam ostavio (jedan) post na topicu "Pogodi grad", dakle na topicu koji se kroz igru bavi zemljopisom. U njemu upozoravam na faktografsku pogresku, odnosno na cinjenicu da se boldovana mjesta (geografski) ne nalaze u drzavi Srbiji, vec u drzavi Kosovo. Poprilicno mi je vremena oduzelo da (pedantno) provjerim sva nabrojana mjesta iz rubrike "Srbija" (za neka sam prvi puta u zivotu uopce cuo, pa mi je donekle takvo istrazivanje bilo i zanimljivo), medjutim neprijatno me iznenadilo kad sam nakon nekoliko dana primjetio da je taj moj post nestao, a da na pocetku topica i dalje stoji ista faktografska pogreska. Sacuvao sam screenshot:

 

Spoiler


kos1.jpg 

kos2.jpg


 

 

Nevezano za neciju politicku opredjeljenost, mada je svakako sramota za FB92 da drzi glavni grad Kosova u Srbiji, dakle nevezano za politiku, cistom logikom same igre, takav raspored gradova zbunjuje. Primjera radi, postoje mjesta (sela, varosice) koja nose identicna imena, a nalaze se i u Srbiji i na Kosovu (ali i drugdje u regiji). Pa kad netko, gledajuci fotografije iz zadatka, primjera radi, pogodi jedno takvo mjesto koje se nalazi na Kosovu, a autor topica onda to mjesto unese u popis naselja u Srbiji, pravila igre (koja kazu da se jedno mjesto ne moze dvaput postavljati kao zadatak) postaju besmislena.

 

Medjutim, nije u tome poenta moje kritike / sugestije. Poenta je u tome da je moj post nestao, a da nisam dobio obavijest ni da je nestao ni zasto je nestao. Takodjer, takva je obavijest mogla biti ostavljena na spomenuti topic, ali eto, nije. U redu, jedan post, ebes jedan post, nema veze. Medjutim, prekjucer mi je, na identican nacin, nestalo nekoliko postova sa topica o EU, a vezanih za europarlamentarne izbore. Bez prethodnog upozorenja, bez obavijesti, bez navedenog razloga. Jednostavno nestali postovi. U redu, ebes nekoliko postova. Medjutim, takva (bahata) praksa moderacije moze (logicki) uroditi samo mojim prestankom pisanja na ovom boardu. Ja pisem, netko brise, ne shvacam zasto brise / nema interakcije / nema korekcije / nema smisla. Moja je dakle sugestija da se takva (losa) praksa brisanja postova promjeni.

 

Edited by Vjekoslav
spoiler
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa topika o EU ti nisu obrisani postovi vec su prebaceni na topik o Hrvatskoj, kao i postovi drugih forumasa. Jos dok je rasprava trajala i ja, ali i neki forumasi su napisali da ce se postovi prebaciti na topik o Hrvatskoj. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim takve obavijesti na topicu o EU, mozes li dati link?

 

...

 

Sad sam pronasao na topicu "Lepa Nasa" jednu "obavijest" forumasa Barkleya, koja se medjutim odnosi na post koji je sam Barkley napisao.

 

On 5/24/2019 at 9:40 AM, 34Barkley said:

Možeš ovo da prebaciš i na temu HR.

 

U pitanju je dakle molba vezana za njegov post, a ne obavijest moderatora da planira prebacivati postove drugih forumasa. Nadalje, posve su nejasni 

kriteriji tog prebacivanja, pola diskusije o Pupovcu u Evropskom parlamentu je ostalo na topicu o EU, a pola je prebaceno na topic "Lepa Nasa". 

Link to comment
Share on other sites

Post na topiku Pogodi grad je obrisan zato sto je smatrano da se radi o trolovanju teme i provokaciji. Nemamo obicaj da saljemo obavestenje kad brisemo postove iz tog razloga, a smatramo da opomena nije potrebna. Tamo se ne raspravlja o tome sta je drzava a sta nije, vec se gledaju granice priznate od UNa. 

 

Ja sam napisao posle tog barklijevog posta da cu prebaciti raspravu, kad sam prebacivao raspravu i sredjivao je to sam naravno obrisao, a promaklo mi je da obrisem kod barklija inace bi obrisao i tamo. Ako je nesto ostalo, verovatno mi je promaklo ili se ti postovi ticu direktno evropskih izbora pa su ostavljeni. Nekima prebacivanje nije smetalo i kasnije su nastavili raspravu. Moja greska je sto to da cu prebaciti nisam napisao boldovanim slovima, vec samo u svom postu. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, to je tvoja greska. ja recimo tvoje postove u pravilu uopce ne citam, samo skrolujem, pa ne bi bilo lose da razdvojis funkciju moderatora od uloge obicnog forumasa koji ucestvuje u diskusiji, i boldovanim slovima pises moderatorske opaske. kriterij za razdvajanje je nesuvisao, svi postovi (barem moji) ticu se evropskih izbora i uloge etnickih svjetonazora na tim izborima. kreni od prvog posta Yossariana, koji i dalje stoji na EU topicu, pa ces vidjeti koliko je to blesavo razdvojeno. 

 

ovo za UN i Kosovo je onako, poveci bullshit, tako sta prvi put cujem (nigdje ne pise u pravilima te igre), i meni svakako nije bio cilj da trolujem. ali nebitno. ono sto je bitno je da savladate vjestinu upozoravanja forumasa radi trolovanja (i ostalih prestupa), i vjestinu obavjestavanja forumasa kada krenete premjestati postove, da bi ubuduce izbjegli ovakve nesuglasice.

 

hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

Vjeko, imaj u vidu da je Asad skoro ušao u moderaciju i da mu treba dati vremena da stekne rutinu. Nismo ni mi, koji smo duže od njega u ovome, očekivali da ćemo imati toliko posla. Recimo, već danima sam jako zauzet i nemaam vremena za forum pa opet koristim svaku priliku da budem ovde i pratim kakva je situacija. Nemojmo tražiti previše jedni od drugih, jer već dosta pružamo.

 

Asad je napisao da se za brisanja postova "ne daju obaveštenja". U Pravilniku se može naći deo koji govori o tome, parafraziraću da ne bih tražio tamo: "Moderatori nisu dužni da daju obrazloženja za svaku odluku", što je razumljivo kad se zna da bi to bio posao kao na šalteru. Jedine su razlike što je besmisleno pa još i besplatno, ako se sad razumemo? Zato je najbolje da za svako potencijalno pitanje forumaši pošalju PM moderatoru i dobiće objašnjenje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

btw. moje dvije kritike / sugestije nisu se uopce odnosile na Asada.

 

Pardon, nisam bio par dana na forumu. 

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

kojem moderatoru? kako ja da znam koji moderator sta moderira? na bivsem boardu to je pisalo, ovdje ne.

 

 

Verovatno je moguće srediti i to, ipak smo još u španovanju. Čak i da nije, nema moderatora 150. Za početak, oko političko/društvenih stvari se možeš uvek obratiti Arseniju (kao supermodu), Asadu, Eddu, Glennu i meni. Aktivniji modovi, u smislu brzine reagovanja su Xpert, Zoltan, Zoe, Crni, Webber, Mek koji je taođe uvek u blizini, i mogu pomoći oko svega. Za ovaj PDF se možeš obratiti Duletu. 

Edited by Barracuda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2019 at 7:51 PM, Vjekoslav said:

Pokusat cu biti što precizniji. Imam dvije kritike / sugestije.

 

 

Vidim da se (ranije predlozena) zabrana propagiranja ideologije komunizma, ili jednostavnije, zabrana propagiranja svakog totalitarizma, nije uvrstila u Pravilnik.

 

 

Negdje prije sam ostavio (jedan) post na topicu "Pogodi grad", dakle na topicu koji se kroz igru bavi zemljopisom. U njemu upozoravam na faktografsku pogresku, odnosno na cinjenicu da se boldovana mjesta (geografski) ne nalaze u drzavi Srbiji, vec u drzavi Kosovo. Poprilicno mi je vremena oduzelo da (pedantno) provjerim sva nabrojana mjesta iz rubrike "Srbija" (za neka sam prvi puta u zivotu uopce cuo, pa mi je donekle takvo istrazivanje bilo i zanimljivo), medjutim neprijatno me iznenadilo kad sam nakon nekoliko dana primjetio da je taj moj post nestao, a da na pocetku topica i dalje stoji ista faktografska pogreska. Sacuvao sam screenshot:

 

  Reveal hidden contents

 

kos1.jpg 

kos2.jpg

 

 

 

 

 

Nevezano za neciju politicku opredjeljenost, mada je svakako sramota za FB92 da drzi glavni grad Kosova u Srbiji, dakle nevezano za politiku, cistom logikom same igre, takav raspored gradova zbunjuje. 

 

 

Naljubaznije pitanje, ujedno i najozbiljnije - da li vi mene zajebavate? Molim vas, recite mi da je sve ovo - ova "pitanja" i najozbiljniji odgovori koji slede deo neke online psihodrame?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, freethrow said:

 

Naljubaznije pitanje, ujedno i najozbiljnije - da li vi mene zajebavate? Molim vas, recite mi da je sve ovo - ova "pitanja" i najozbiljniji odgovori koji slede deo neke online psihodrame?

 

Ne znam ko si ti, ne bih rekao da si bas najljubazniji, no mogu odgovoriti na ove, apsolutno nicim argumentirane optuzbe da ja postavljam "pitanja". Naime, ja sam kod svojih pitanja moderaciji uvijek ozbiljan, i moje su kritike / sugestije uvijek argumentirane.

 

 

Ovdje pak nikakvog, a kamoli najozbiljnijeg odgovora nije bilo.

 

...

 

Sto se pak "UN Kosova Srbije" tice, moja kritika se prvenstveno odnosila na nedostatak komunikacije izmedju moderatora i forumasa. Tebe pak ocigledno muci nesto drugo. I to je ok, jer i mene muci ista stvar. Ovako dakle izgleda, kako ti tvrdis, najozbiljniji odgovor moderacije:

 

Quote

Post na topiku Pogodi grad je obrisan zato sto je smatrano da se radi o trolovanju teme i provokaciji. Nemamo obicaj da saljemo obavestenje kad brisemo postove iz tog razloga, a smatramo da opomena nije potrebna. Tamo se ne raspravlja o tome sta je drzava a sta nije, vec se gledaju granice priznate od UNa. 

 

Medjutim, "granice priznate od UN-a", na sluzbenim stranicama UN-a, najozbiljnije izgledaju ovako:

Spoiler


un.jpg


 

 

a na stranicama Vox92 (najozbiljnije) izgledaju ovako: 

Spoiler

 


b92.jpg

 

kos2.jpg

 

 

Dakle Kosova, najozbiljnije, ovdje nema. Ni pod Kosovo, ni pod Kosovo (RS). Ali zato ima Akrotiri and Dhekelia, Åland Islands,  American Samoa, Anguilla, Antarctica, Aruba, Australian Antarctic Territory, i da ne idemo dalje. Samo kod prvog slova abecede UN-ov spisak broji 11, a ovaj spisak 18. To je +7 nepostojecih suverenih drzava samo na slovu A. Pa ako je tako, a tako je, zasto na tom popisu, pod slovom K, nema Kosova? Sta rade Pristina, ili Djakovica, ili Pec, ili Prizren, ili Kosovo Polje u Srbiji? Kojom logikom?

 

To sto na tom spisku nema Kosova ja sam nazvao sramotom ovog foruma, i na tome i dalje stojim.

 

...

 

 

 

 

 

 

Edited by Vjekoslav
spoiler
Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da je puki kvantitet dobro merilo forumskog značaja. 

Takođe, ovaj Forum se bazira na nekoj tradiciji i estetici koju želimo negovati & nastaviti. 

Pošto je zaključan topik, nastavio bih ovde.
 
Apsolutnoi se slažem da kvantitet nije merilo, te bi i zbog toga trebao Sport da bude prvi, jer ima puno više kvalitetnih postova nego na Voxu..
Takodje, glede estetike, to ne bi ništa promenilo.
A glede tradicije, da li RTS  mora na svakoj kablovskoj da bude na broju jedan?
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Borko said:

Zakljucan je sa razlogom. Molim da se smire strasti. Topik moderacija cemo srediti i nakon toga ce biti otkljucan.

Hvala.

OK, nikakv problem, moje pitanje je nevezano za tu diskusiju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...