Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

31 minutes ago, Constantin said:

Tako je Anđo..u tom lancu ishrane najvažnija je livada zar ne :smiley2: otuda i objašnjenje da polovina proizvodnje u stočarstvu otpada na Šumadiju i Zapadnu Srbiju. Znači ne Vojvodina. U Vojvodini se proizvede polovina ukupne proizvodnje tovljenih svinja, a to mu dođe nešto drugo. Zapostavljate rodnu i plodnu Toplicu.....Pomoravlje...

Samo sto livada nije dovoljna :classic_smile:

Ako imas iskustva iz Pomoravlja i znanja, reci kako je to tamo. Ja bas direktno pricam o podrucju juzno od BG - to su uglavnom prigradske opstine. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Samo sto livada nije dovoljna :classic_smile:

Ako imas iskustva iz Pomoravlja i znanja, reci kako je to tamo. Ja bas direktno pricam o podrucju juzno od BG - to su uglavnom prigradske opstine. 

 

Tamo je super. Ima plodne zemlje, pasnjaka, sume. Sve sto je vrednim ljudima potrebno da se bave poljoprivredom i da imaju pristojan zivot. Ti si na neki nacin imala i privilegiju sto si zivela na jednom plodnom podrucju a opet blizu Beograda. Kako je onim jadnicima na Pesterskoj visoravni bilo?

Sumadija i Pomoravlje su plodna i bogata podrucja. I da je vise ljudi koji hoce da se vrate i da se bave poljoprivredom, umesto sto su se sjatili ovde u BG da budu besposlicari i da lepe plakate za sendvic i dzeparac mnogo bi bolje bilo ovoj zemlji. U SFRJ je poljoprivreda i prehrambena industrija bila razvijena. A danas citava podrucja stoje zaparlozena. Ima tu jos entuzijasta ali ih je malo. Treba ukinuti sve silne drzavne agencije, otpustiti gomilu ljudi iz kojekakvih drzavnih preduzeca, administracije pa bi se gospoda zgubidani i gospodje šalter menadžeri vratili u svoje prirodno okruzenje (kukuruz, prasići, goveda). A treba i država da uloži u ta područja kao nekad, a ne da nas Arapi, kao u Pkb-u uce kako se proizvodi mleko. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

Tamo je super. Ima plodne zemlje, pasnjaka, sume. Sve sto je vrednim ljudima potrebno da se bave poljoprivredom i da imaju pristojan zivot. Ti si na neki nacin imala i privilegiju sto si zivela na jednom plodnom podrucju a opet blizu Beograda. Kako je onim jadnicima na Pesterskoj visoravni bilo?

Sumadija i Pomoravlje su plodna i bogata podrucja. I da je vise ljudi koji hoce da se vrate i da se bave poljoprivredom, umesto sto su se sjatili ovde u BG da budu besposlicari i da lepe plakate za sendvic i dzeparac mnogo bi bolje bilo ovoj zemlji. U SFRJ je poljoprivreda i prehrambena industrija bila razvijena. A danas citava podrucja stoje zaparlozena. Ima tu jos entuzijasta ali ih je malo. Treba ukinuti sve silne drzavne agencije, otpustiti gomilu ljudi iz kojekakvih drzavnih preduzeca, administracije pa bi se gospoda zgubidani i gospodje šalter menadžeri vratili u svoje prirodno okruzenje (kukuruz, prasići, goveda). A treba i država da uloži u ta područja kao nekad, a ne da nas Arapi, kao u Pkb-u uce kako se proizvodi mleko. 

Borac za prava radnika :classic_biggrin:

A da odes ti na selo pa da radis malo pa da vidis zasto su ti ljudi otisli? A ne da nastavljas da pricas o razvijenoj poljoprivredi preko tudjih ledja.

Cuj ti njega, prirodno okruzenje :lol_2: Toliko je bila razvijena da su ljudi otisli da radije lepe plakate za sendvice....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Borac za prava radnika :classic_biggrin:
A da odes ti na selo pa da radis malo pa da vidis zasto su ti ljudi otisli? A ne da nastavljas da pricas o razvijenoj poljoprivredi preko tudjih ledja.
Cuj ti njega, prirodno okruzenje [emoji38]_2: Toliko je bila razvijena da su ljudi otisli da radije lepe plakate za sendvice....
Setiste me ovom pričom na slike otkupa izpred otkupnih stanica gde su seljaci, za PC farmeri, danima čekali s'tovarima paradajza, malina i drugih proizvoda. Pošto eto nisu mogli da obrade. Čekali neki sa volovskim kolima neki tamićima, ili traktorima. To sa dogahđalo godinama 70-ih i početkom 80-ih da bi jednastavno prestalo.
Sad zamisli ceo tvoj godišnji rad ode niz slivnik prikolice. Naravno da ćeš da ideš i lepiš plakate.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Meni samo nije jasno da ljudi u prigradskim opstinama se oslanjaju samo na poljoprivredu, pogotovu kada se nema uslova. U sarajevskim prigadskim opstinama ljudi su se bavili poljoprivredom dodatno, uglavnom za svoje potrebe ili malo da prodaju na pijaci. Muski su uglavnom imalo posao po firmama, plus malo poljoprivrede, zivjeli su dobro.

Beograd je kao glavni najveci grad imao sigurno vise mogucnosti za posao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni samo nije jasno da ljudi u prigradskim opstinama se oslanjaju samo na poljoprivredu, pogotovu kada se nema uslova. U sarajevskim prigadskim opstinama ljudi su se bavili poljoprivredom dodatno, uglavnom za svoje potrebe ili malo da prodaju na pijaci. Muski su uglavnom imalo posao po firmama, plus malo poljoprivrede, zivjeli su dobro.

Beograd je kao glavni najveci grad imao sigurno vise mogucnosti za posao.

Opet porediš Sarajevo i Beograd! Da bi stigao do posla u Beogradu, samo ako živiš u starom gradu, a radiš na Novom Beogradu trajalo ti je najmanje 1 sat u jednom smeru. U Sarajevu to nije slučaj.

Znači nebo i zemlja.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Opet porediš Sarajevo i Beograd! Da bi stigao do posla u Beogradu, samo ako živiš u starom gradu, a radiš na Novom Beogradu trajalo ti je najmanje 1 sat u jednom smeru. U Sarajevu to nije slučaj.

Znači nebo i zemlja.

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

To sa busom ako ideš. Ali kupiš jugića u ono vreme i stizalo se mnogo brže.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mrd said:

Opet porediš Sarajevo i Beograd! Da bi stigao do posla u Beogradu, samo ako živiš u starom gradu, a radiš na Novom Beogradu trajalo ti je najmanje 1 sat u jednom smeru. U Sarajevu to nije slučaj.

Znači nebo i zemlja

 

Sve vece firme u Sarajevu su imali organizovani prevoz. Zakupili bi autobuse i prevozili radnike, to je bilo zaista super.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Sve vece firme u Sarajevu su imali organizovani prevoz. Zakupili bi autobuse i prevozili radnike, to je bilo zaista super.

 

To ovde u Kanadi nema ... sirotinja.

 

Ja vas citam i ne verujem. Zasto bi te neko vozio na posao, nisi invalid.

 

Sta je sledece? Imali smo kisobrane?

 

Mislim, ne smeta mi, samo je smesno. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

Sve vece firme u Sarajevu su imali organizovani prevoz. Zakupili bi autobuse i prevozili radnike, to je bilo zaista super.

To je lepo, nazalost to u okolini BG nije bio slucaj.

Oni koji rade u BG putuju bas onako kako sam ti objasnila da sam ja trebala da stizem do skole, ima ih koji to rade decenijama. Odu ujutru oko 5 a vrate se uvece oko 8. I da ne bi i ti ponudio kupovinu Jugica - nema sanse sa cenama goriva, kola, odrzavanja da ti se isplati da na posao ides kolima. Ili si valjda parnim danima trebao da ides a neparnim parkiras :classic_biggrin:

 

Zato je to i retko. Bilo je ljudi koji su radili za odredjene drzavne firme koje su imale ogranke u okolini, ali to je sve propalo 80tih, da ne pominjem da su plate bile ocajne. Ali si ponekad mogao da dobijes polutku :classic_biggrin:

 

E sad ako recimo roditelj radi tako, sta mislis kako se njive obradjuju? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

To ovde u Kanadi nema ... sirotinja.

 

Ja vas citam i ne verujem. Zasto bi te neko vozio na posao, nisi invalid.

 

Sta je sledece? Imali smo kisobrane?

 

Mislim, ne smeta mi, samo je smesno. 

 

U Sarajevu je relativno lako organizovati vecinu prevoza jer je grad dugacak, a uzak, tako da tramvaji idu gore-dole sredinom, a trolejbusi gotovo paralelno kupe lijevom stranom ostatak stanovnistva. Problem je brdska periferija gdje su isli mini-busevi. Firme koje su bile locirane, a koje su uglavnom sve nestale, uz tramvajsku prugu nisu imale svoj prevoz, jer nije trebao.

 

Firme koje su bile izmjestene van grada su zaista imale radnicke autobuse. Do rata sam radio samo u dvije firme i obadvije su imale svoje autobuse, bukvalno je autobus stajao ispred moje zgrade, verovao ili ne.

U 3 sata ili 3:30 u ovoj drugoj firmi je zavrsavalo radno vrijeme i ostajalo bi se samo u izuzetnim situacijama, jer zna se ode ti autobus :classic_biggrin:

Trebalo je mozda 20 minuta voznje maksimalno, jer ja sam se vec bio preselio na periferiju, oni koji su bili u centru su se malo vise vozili.

 

Medjutim pomenuo bih jos nesto, postojao je i radnicki restoran :classic_biggrin: tri jela da biras, supa, salata, kolac :lol_2:

Plus u kancelariji bas u Famosu, koja je bila velika, za oko 20 ljudi, u ormaru stajala flasa loze, casa kao mjera i kasica od kartona, ko hoce da popije ubaci koliko kosta jedna casa, ja mislim litra pica odgovara za 20 casica i kada se potrosi, otvori se komisijski kutija i kupi nova flasa 🤪

To izgleda mozda nadrealno iz ove perspektive, ali nije bilo lose, bar za mene.

 

16 minutes ago, Angelia said:

To je lepo, nazalost to u okolini BG nije bio slucaj.

Oni koji rade u BG putuju bas onako kako sam ti objasnila da sam ja trebala da stizem do skole, ima ih koji to rade decenijama. Odu ujutru oko 5 a vrate se uvece oko 8. I da ne bi i ti ponudio kupovinu Jugica - nema sanse sa cenama goriva, kola, odrzavanja da ti se isplati da na posao ides kolima. Ili si valjda parnim danima trebao da ides a neparnim parkiras :classic_biggrin:

 

Zato je to i retko. Bilo je ljudi koji su radili za odredjene drzavne firme koje su imale ogranke u okolini, ali to je sve propalo 80tih, da ne pominjem da su plate bile ocajne. Ali si ponekad mogao da dobijes polutku :classic_biggrin:

 

E sad ako recimo roditelj radi tako, sta mislis kako se njive obradjuju? 

 

Ne znam za Beograd, vjerovatno je to cijena zivota u velegradu, koliko mi je poznato i ovde masa ljudi odlazi ranim jutrom na posao i vraca se kasno navece.

Kako izdrze ja ne znam :smiley33: vjerujem da ti je to poznato.

Link to comment
Share on other sites

@Amigo

Ja sam i napomenuo da je relacija Beograd Sarajevo nebo, zemlja, a ti opet pričaš kako je bilo u Sarajevu. Sarajevo peške možeš da prođeš uzduž i popreko za sat vremena. To u Beogradu ne može.

Ne vredi da nas obučavaš kako smo trebali da radimo pošto je to bilo u prošlom veku!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

Ne znam za Beograd, vjerovatno je to cijena zivota u velegradu, koliko mi je poznato i ovde masa ljudi odlazi ranim jutrom na posao i vraca se kasno navece.

Kako izdrze ja ne znam :smiley33: vjerujem da ti je to poznato.

Da, mnogi rade dugacku satnicu, ali razmisli malo da oni prvo ne pesace do prevoza a onda se gnjave par sati po javnom prevozu stojeci.

Ne bi se to moglo uporediti.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Da, mnogi rade dugacku satnicu, ali razmisli malo da oni prvo ne pesace do prevoza a onda se gnjave par sati po javnom prevozu stojeci.

Ne bi se to moglo uporediti.

 

Nisam mislio na dugacku satnicu, to je posebna prica, nego na putovanje do posla. Ljudi putuju po 100 km  na posao, plus guzve po saobracaju, to je svaki dan po nekoliko sati putovanja.

Ne znam koje bi pare to mogle da opravdaju. Ja sam vozario tako dvije godine 50 km u jednom pravcu i znam kako je, pogotovu zimi, medjutim ljudi voze po 100 i vise.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

 

Nisam mislio na dugacku satnicu, to je posebna prica, nego na putovanje do posla. Ljudi putuju po 100 km  na posao, plus guzve po saobracaju, to je svaki dan po nekoliko sati putovanja.

Ne znam koje bi pare to mogle da opravdaju. Ja sam vozario tako dvije godine 50 km u jednom pravcu i znam kako je, pogotovu zimi, medjutim ljudi voze po 100 i vise.

Nije to isto, poredis stvarno neuporedivo. Dok ti sedis u kolima i ako je hladno, ukljucis grejanje a ako je vruce ukljucis klimu, udobro sedis....siatuacija za njih je malo drugacija. Ako imaju srece da sednu to su bile drvene stolice, a kroz autobus duva vetar, a ako nemaju srece mozes i da stojis na jednoj nozi sve vreme voznje, ili jos gore da neko nalegne na tebe. Nemam pojma sta je bilo gore, da li kad je leto ili smrzavanje.

Pogotovo kad putujes u tim "radnickim" terminima, pa se naguraju ko sardine, znas ono "majstore otvori zadnja".

Kazu da su autobusi sada bolji, iako ja nemam zelju da ih testiram. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nije to isto, poredis stvarno neuporedivo. Dok ti sedis u kolima i ako je hladno, ukljucis grejanje a ako je vruce ukljucis klimu, udobro sedis....siatuacija za njih je malo drugacija. Ako imaju srece da sednu to su bile drvene stolice, a kroz autobus duva vetar, a ako nemaju srece mozes i da stojis na jednoj nozi sve vreme voznje, ili jos gore da neko nalegne na tebe. Nemam pojma sta je bilo gore, da li kad je leto ili smrzavanje.

Pogotovo kad putujes u tim "radnickim" terminima, pa se naguraju ko sardine, znas ono "majstore otvori zadnja".

Kazu da su autobusi sada bolji, iako ja nemam zelju da ih testiram. 

 

Pazi ne valja ni jedno ni drugo. Svaki dan voziti nekoliko sati do posla je ubitacno i unistava zdravlje, bez obzira na udobnost automobila, Ne vidim tu nikakvu lepotu zivota, biti zaglavljen satima u beskrajnim kolonama automobila.

 

Volio bih da se javi jos neko iz okoline Beograda sa svojim iskustvima, ja sam rekao svoje najiskrenije. Zaista sam bio neki prosjek u poredjenju sa svim ljudima koje sam poznavao i iz Sarajeva, kao i sa ljudima iz drugih gradova i manjih mjesta.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče teškog života na selu u Jugoslaviji, ima jedna dobra košarkaška priča. Bio je osamdesetih u Šapcu jedan mlad centar rodom iz Bogatića, Mikan Grušanović se zove. Jedan od najtalentovanijih napadača na centarskim pozicijama ikada rođenih na ovim prostorima. I tako njega polovinom osamdesetih, možda i neku godinu ranije, krenu da zovu razni, najozbiljnije Cibona i Partizan, najbolje evropske ekipe tih godina. Samo što je Mikan imao dedu koji je bio domaćin i koji je svojom zaradom od poljoprivrede mogao da izjednači ponude tih klubova, da se mali ne cima po tuđini 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Amigo said:

 

Volio bih da se javi jos neko iz okoline Beograda sa svojim iskustvima, ja sam rekao svoje najiskrenije. Zaista sam bio neki prosjek u poredjenju sa svim ljudima koje sam poznavao i iz Sarajeva, kao i sa ljudima iz drugih gradova i manjih mjesta.

Pa volela bih i ja, ali posto si me vec zainteresovao, ne bilo mi tesko odoh da pogledam kako sad stoje sa prevozom. 8 autobusa dnevno.

Napredak za 40 godina :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ako imaju srece da sednu to su bile drvene stolice, a kroz autobus duva vetar, a ako nemaju srece mozes i da stojis na jednoj nozi sve vreme voznje, ili jos gore da neko nalegne na tebe. Nemam pojma sta je bilo gore, da li kad je leto ili smrzavanje.

Pogotovo kad putujes u tim "radnickim" terminima, pa se naguraju ko sardine, znas ono "majstore otvori zadnja".

Do škole 10km uzbrdo kroz snijeg do struka, a posle škole opet do kuće kroz snijeg do struka... uzbrdo... 15 kilometara 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Pa volela bih i ja, ali posto si me vec zainteresovao, ne bilo mi tesko odoh da pogledam kako sad stoje sa prevozom. 8 autobusa dnevno.

Napredak za 40 godina :classic_biggrin:

Bolje memoj! Sada je gore nego ikada! Od praistorije do danas nije bilo gore!

Btw, ko to kaze da se uspesno moze raditi poljoprivreda na 3-4 hektara zemlje? Mozda ako se gaji marihuana?!!?! 

Salu na stranu, moja neka gruba racunica- minimum je:

- za zitarice - najmanje par stotina hektara;

- za vocnjak ili uzgoj povrca - par desetina hektara;

- jedino za uzgoj nekog lekovitog bilja moze lepo da se zaradi i sa 3- 4 hektara. Ali da bi jedna porodica solidno zivela od toga - ipak je potrebno bar 10- ak hektara.

Ovo sve uz primenu modernih agrotehnickih mera. 

Sa 3- 4 hektara - moze ali kao hobi farma. Ili kao neka dopunska delatnost. Ali onda ne bi trebalo biti ni kuknjave na drzavu kako " unistava nasu poljoprivredu"! Posadis jecam na pola hektara, imas njivu od hektar - dva, livadu od hektar - dva, dve krave, jedno tele, dve- tri svinje i 20-30 kokosaka- i sta onda da ocekujues??!? To je zajebancija, to je samo hobi! 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darth Bane said:

Bolje memoj! Sada je gore nego ikada! Od praistorije do danas nije bilo gore!

Btw, ko to kaze da se uspesno moze raditi poljoprivreda na 3-4 hektara zemlje? Mozda ako se gaji marihuana?!!?! 

Salu na stranu, moja neka gruba racunica- minimum je:

- za zitarice - najmanje par stotina hektara;

- za vocnjak ili uzgoj povrca - par desetina hektara;

- jedino za uzgoj nekog lekovitog bilja moze lepo da se zaradi i sa 3- 4 hektara. Ali da bi jedna porodica solidno zivela od toga - ipak je potrebno bar 10- ak hektara.

Ovo sve uz primenu modernih agrotehnickih mera. 

Sa 3- 4 hektara - moze ali kao hobi farma. Ili kao neka dopunska delatnost. Ali onda ne bi trebalo biti ni kuknjave na drzavu kako " unistava nasu poljoprivredu"! Posadis jecam na pola hektara, imas njivu od hektar - dva, livadu od hektar - dva, dve krave, jedno tele, dve- tri svinje i 20-30 kokosaka- i sta onda da ocekujues??!? To je zajebancija, to je samo hobi! 

Što li voliš da muneš svuda nos i praviš se pametan, a nemaš pojma, ali imaš veliku želju...to priznajem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Što li voliš da muneš svuda nos i praviš se pametan, a nemaš pojma, ali imaš veliku želju...to priznajem.

Pa munem nos zato sto sam razmisljao o investiranju u poljoprivredu i gruba racunica je to tako pokazala! Ne mozes ti da imas vocnjak na hektar- dva i da ocekujues da cela tvoja porodica zivi dobro od toga. Ili kukuruz zasadis na 5 hektara - to nema nigde! Iki sa dve - tri , pa i deset krava! Treba to najmanje 50 krava da bi bio ozbiljan igrac!

Ovo malo na po 2- 3 ... pa i 5 hektara ...to su hobi - farme. 

A onda se zalis da ti drzava ne daje da privredjujes! 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Do škole 10km uzbrdo kroz snijeg do struka, a posle škole opet do kuće kroz snijeg do struka... uzbrdo... 15 kilometara 😉

:lol_2: Ma jok, za mene je bilo do skole nizbrdo 3 km (ili 3.5 niko ne moze da se usaglasi tacno) a onda 3 uzbrdo.

A sneg... joj radosti kad zaledi - padne ledena kisa, a mi sednemo na skolske torbe pa se sankamo nizbrdo. Zato kad treba da se vracas psujes i zimu, i sneg i Deda Mraza

11 minutes ago, Darth Bane said:

Bolje memoj! Sada je gore nego ikada! Od praistorije do danas nije bilo gore!

....

Sa 3- 4 hektara - moze ali kao hobi farma. Ili kao neka dopunska delatnost. Ali onda ne bi trebalo biti ni kuknjave na drzavu kako " unistava nasu poljoprivredu"! Posadis jecam na pola hektara, imas njivu od hektar - dva, livadu od hektar - dva, dve krave, jedno tele, dve- tri svinje i 20-30 kokosaka- i sta onda da ocekujues??!? To je zajebancija, to je samo hobi! 

Ne znam Bane, odavno sam otisla, slusam samo kako se svi zale kad svratim, pa nisam sigurna sta je bilo gore, ali da je dobro nije.

 

A ovo drugo, nemoj da zezas, ziveli i zive ljudi bas tako, kamo srece da je to hobi. Nije to lep zivot.

Ali vidim sada podolazili neki stranci, i slicni investitori, kupuju zemlju sta god se prodaje, prave neke farme, kupe po par hektara pa spajaju. Neki i malo sumnjivog kapitala ... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Pa munem nos zato sto sam razmisljao o investiranju u poljoprivredu i gruba racunica je to tako pokazala! Ne mozes ti da imas vocnjak na hektar- dva i da ocekujues da cela tvoja porodica zivi dobro od toga. Ili kukuruz zasadis na 5 hektara - to nema nigde! Iki sa dve - tri , pa i deset krava! Treba to najmanje 50 krava da bi bio ozbiljan igrac!

Ovo malo na po 2- 3 ... pa i 5 hektara ...to su hobi - farme. 

A onda se zalis da ti drzava ne daje da privredjujes! 

https://www.blic.rs/biznis/ulozis-15000-zaradis-30000-evra-da-biste-zapoceli-ovaj-biznis-potrebno-vam-je-malo/5qg7vfh

https://www.bizlife.rs/biznis/poslovne-vesti/65643-moze-li-se-preziveti-na-selu-sa-10-ari-oranica/

 

P.S. Izvini ako sam bio malo..ono..prost, ali baš umeš da me iznerviraš :64:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jonnhy Clash said:

...tamo je super. Ima plodne zemlje, pasnjaka, sume. Sve sto je vrednim ljudima potrebno da se bave poljoprivredom i da imaju pristojan zivot. Ti si na neki nacin imala i privilegiju sto si zivela na jednom plodnom podrucju a opet blizu Beograda. Kako je onim jadnicima na Pesterskoj visoravni bilo?

Sumadija i Pomoravlje su plodna i bogata podrucja. I da je vise ljudi koji hoce da se vrate i da se bave poljoprivredom, umesto sto su se sjatili ovde u BG da budu besposlicari i da lepe plakate za sendvic i dzeparac mnogo bi bolje bilo ovoj zemlji. U SFRJ je poljoprivreda i prehrambena industrija bila razvijena. A danas citava podrucja stoje zaparlozena. Ima tu jos entuzijasta ali ih je malo. Treba ukinuti sve silne drzavne agencije, otpustiti gomilu ljudi iz kojekakvih drzavnih preduzeca, administracije pa bi se gospoda zgubidani i gospodje šalter menadžeri vratili u svoje prirodno okruzenje (kukuruz, prasići, goveda). A treba i država da uloži u ta područja kao nekad, a ne da nas Arapi, kao u Pkb-u uce kako se proizvodi mleko. 

 

Pol Pot stoji po strani, smeska se, pucka i ... aplaudira!

 

 

...

 

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...