Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

Svako prvenstvo je imalo svoje albume po italijanskoj licenci Figurine Panini. U ovom albumu su bile i platnene naljepnice, gdje su bile karikature igraca, sve jako kvalitetno uradjeno. Te slicice sam skupljao, a 1978 sam vec prerastao to, pa se ni sjecam tog albuma.

 

eZunxkI.jpg

 

 

Moj prvi album...i skupio sam sve osim j.b.nog Laucka, Istočnog Nemca. Tražio sam ga mesecima, kupovao kesice u nadi da tu poslednju sličicu zalepim u album, ali cvrc....nema Švabe nigde.....I kad se najmanje nadaš, jednog dana igrali smo par-nepar sa duplikatima, kad u jednog lika, "moj DDR-ac"...pitam ga koliko traži za nju, kaže ne može....napeo ja, ne popuštam, kad on kaže 20 komada, ali ja da biram. Ja u ruci imao izmedju 50 i 100 sličica....kažem, evo ti sve i davaj to da popunim album....nepoverljivo me gledao par sekundi i pristao.......noćima sam sanjao ovog "levaka"....još ga pamtim.

 

spacer.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Constantin said:

Cenim da si stariji od mene Mladene, a usput, moja sećanja, onako žešće potpuna, dosežu negde od tih godina...kad je Karasi u Grčkoj u poslednjoj minuti obezbedio navedenu majstoricu u Frankfurtu...sve ostalo je došlo samo po sebi, zalepi se u neki moj hard disk i tu ćuti.

 

Recimo, Dragana Holcera se sećam, ali kao ujaka mog drugara i saigrača iz mladjih kategorija Miše Pacova....Zorana Bankovića kao kuma mog drugara Siniše Gogića, Zorana Milinkovića iz Rada kao čoveka koji 5-6 puta u jednom danu hteo nenamerno da me ubije loptom....sudije Auseca iz Sežane koji mi je poklonio pravu Balilu-talijansku....znači ljudi iz fudbala, a sa kojima sam se van toga više poznavao ..

 

Recimo, tada, Stefana Jovića, košarkaša, s kojim sam "propao" jednog leta u Meljinama, vodeći ga kod lekara u H.Novi, a čiji me je otac molio da ne uplaćujem tikete kod njega u kladionici "Brod".....svašta nešto..

 

 

Taj Milnkovic se ne zove Zoran( to je onaj crni sto tezgari kao trener) vec Dušan a poznatiji je po nadimku Suljo. Igrao za Čačak pa za Rad u prvoj ligi. Šutina kao Roberto Karlos

Link to comment
Share on other sites

Taj Milnkovic se ne zove Zoran( to je onaj crni sto tezgari kao trener) vec Dušan a poznatiji je po nadimku Suljo. Igrao za Čačak pa za Rad u prvoj ligi. Šutina kao Roberto Karlos
E taj....igrao je zajedno sa Radačom, Ajderom, Ivicom Jovanovićem, Gogićem...sećaš se onih starih montažnih tribina iza golova na Banjici ? Znači gde god sednem, lopta zvekne na 20-ak cm od mene. Dok čekam da se završi trening. Tu je uvek bilo sunčano. Ja i Gogić smo koristili isti auto...ja sam ujutru išao na "obaveze" pa ga posle treninga sačekam i pokupim. Stanovali smo zajedno na BB u stanu bivšeg Zvezdinog golmana Simeunovića....kao da je bitno, ali tek da se pohvalim.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Constantin said:
4 hours ago, Perkos2 said:
Taj Milnkovic se ne zove Zoran( to je onaj crni sto tezgari kao trener) vec Dušan a poznatiji je po nadimku Suljo. Igrao za Čačak pa za Rad u prvoj ligi. Šutina kao Roberto Karlos

E taj....igrao je zajedno sa Radačom, Ajderom, Ivicom Jovanovićem, Gogićem...sećaš se onih starih montažnih tribina iza golova na Banjici ? Znači gde god sednem, lopta zvekne na 20-ak cm od mene. Dok čekam da se završi trening. Tu je uvek bilo sunčano. Ja i Gogić smo koristili isti auto...ja sam ujutru išao na "obaveze" pa ga posle treninga sačekam i pokupim. Stanovali smo zajedno na BB u stanu bivšeg Zvezdinog golmana Simeunovića....kao da je bitno, ali tek da se pohvalim.

Ma šutirao baš jako a taj Rad bio skup odlicnih igrača, pored nabrojanih tu su bili Korak, maradona Petrović, Čeda Đoinčevic, Grbovic, Vlaisavljevic

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, Constantin said:
5 hours ago, Perkos2 said:
Taj Milnkovic se ne zove Zoran( to je onaj crni sto tezgari kao trener) vec Dušan a poznatiji je po nadimku Suljo. Igrao za Čačak pa za Rad u prvoj ligi. Šutina kao Roberto Karlos

E taj....igrao je zajedno sa Radačom, Ajderom, Ivicom Jovanovićem, Gogićem...sećaš se onih starih montažnih tribina iza golova na Banjici ? Znači gde god sednem, lopta zvekne na 20-ak cm od mene. Dok čekam da se završi trening. Tu je uvek bilo sunčano. Ja i Gogić smo koristili isti auto...ja sam ujutru išao na "obaveze" pa ga posle treninga sačekam i pokupim. Stanovali smo zajedno na BB u stanu bivšeg Zvezdinog golmana Simeunovića....kao da je bitno, ali tek da se pohvalim.

U zgradi u kojoj sam ja nekad ziveo a imao sam tada 13.godina ziveo je i tada poznati Milan Ivanovic Flin, koji je igrao u OFK Beogradu, C.Zvezdi i mom Rudaru, odakle je i otisao u C.Zvezdu pa potom i u Australiju gde je bio kapiten australijske reprezentacije bio je centarhalf.

https://imgur.com/a/bPl4M3r

18 hours ago, Cyber said:

 

Bice da je to SP u Argentini, nesto mi se javlja - Mundijal? Mislila  sam da sam bila mladja. Je´l  se seca neko albuma i slicica? Kupis kesicu a unutra slicice pa ih lepis u album dok sve ne skupis. Duplikati se razmenjuju. Slicice su bile uvek kad se nesto svetsko desavalo. 

Jeste Mundijal, i meni je to bio prvi album sa slicicama koje sam sakupljao i secam se da sam za tada jednog crvendaca, kako smo zvali stodinarku crvenu, kupio 90 kesica sa po 5 slicica i skoro u cugu ispunio album.

 

Takodje, skupljao sam slicice, igrao tzv tupke tapke @u zaradu@ kako se govorilo, i menjao sam slicice, onako kako se to radilo spisak sa brojevima duplikati i po tri za jednu.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Janne240 said:

Jeste Mundijal, i meni je to bio prvi album sa slicicama koje sam sakupljao i secam se da sam za tada jednog crvendaca, kako smo zvali stodinarku crvenu, kupio 90 kesica sa po 5 slicica i skoro u cugu ispunio album.

Samo da ne bude zabune, Mundial je bi 70te i 78me i 82ge. Ovde se verovatno radi o SP u Argentini, jer se ja ne secam tih slicica krajem 60tih.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJORDJE said:

Samo da ne bude zabune, Mundial je bi 70te i 78me i 82ge. Ovde se verovatno radi o SP u Argentini, jer se ja ne secam tih slicica krajem 60tih.

 

Nesto si pobrkao, kraj 60-ih i slicice niko nije ni pominjao. Ja na primer, tada nisam bila ni u planu. Za Argentinu si u pravu.  

Edited by Cyber
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

SP u Argentini 78 je Mundijal kao i ta prethodna i potonji u Spaniji, sa Naranjitom kao maskotom..

 

Verovatno nema živih svedoka sa prvog svetskog prvenstva u fudbalu koji su sakupljali sličice. 😄

23 minutes ago, Constantin said:

@Janne240 igrao je i u Radničkom, i mislim da je od nas otišao u Zvezdu....ova fotka koju si postavio je sa Čaira...emoji3061.png

Kod nas je dosao iz OFK, moguce da je iz Rudara presao u Radnicki ali znam da je iz Zvezde otisao u Australiju. Tada je dakle iz Druge lige dosao u Srpsku pa je otisao u Prvu.

 

Posle njega u Rudar je dosao jos jedan stameni centarhalf Sejdic iz Priboja, ali on nije imao internacionalnu karijeru.

Link to comment
Share on other sites

Prvi Panini album za SP je bio za Meksiko 1970. Bio je objavljen valjda samo u Italiji i dan danji dobro očuvani primerci su Sveti gral za kolekcionare. Od 1974. su krenuli internacionalno i moglo se skupljati i u Jugoslaviji.

 

Albumi za evropska prvenstva su krenuli od 1980., prvi objavljen u Jugi je bio za EP 1984.

 

Zbog sankcija i tadašnjeg opšteg stanja u Srbiji nisu objavljeni albumi za SP 1994. i 1998. kao i za EP 1996. i 2000. Od 2002. naovamo Panini redovno objavljuje albume za SP i EP u Srbiji. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Cyber said:

 

Nesto si pobrkao, kraj 60-ih i slicice niko nije ni pominjao. Ja na primer, tada nisam bila ni u planu. Za Argentinu si u pravu.  

Ma nisam ni mislio da se ti secas.:classic_biggrin:

Iz nekog razloga kod nas je to SP iz 78 Mundijal, a u sustini svako prvenstvo u spanskom govornom podruciju se tako zove. Uslo u recnik kao kalodont ili imalin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Iz nekog razloga kod nas je to SP iz 78 Mundijal, a u sustini svako prvenstvo u spanskom govornom podruciju se tako zove. Uslo u recnik kao kalodont ili imalin.

 

Ma da, mora da je to. Samo sto sam postavila pitanje sevnulo mi iz maglovitog secanja "Mundijal", tako smo to zvali, zar ne? Kako se lepo zakpe neka rasparana secanja na ovom topiku, to je cudo!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...